Autor Téma: Elektrocentrála  (Přečteno 11479 krát)

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7584
Re: Elektrocentrála
« Odpověď #50 kdy: Únor 21, 2017, 01:35:48 odpoledne »
Na poslednú chvílku som zrušil objednanú centrálu Heron. /benzín-plyn/ Po jednej recenzii vo mne stratila dôveru, ako hlavného záložného zdroja. /chlapík má požičovnu a stavebnú firmu/ A to mám možnosť kúpiť fungláča centrálu za takmer polovičnú cenu.

Citace
K tym heronom-raz odisla elektronicka regulacia a druhy raz alternator a oproti honde pri zatazi dost kolisali otacky a nepomohla ani odporova zataz  500w halogenka .  Ze heron a profesionalne to ani nahodou+ videl som tu 6kw rozobratu v oprave tak obycajna cina. 

..........No a k tej vejdovej elektrocentrale-stacilo by kupit 2az 3valec diezlak-slaviu alebo ckd alebo skoda s elektrickym starterom + zotrvak k tomu + ma to aj zatazovy regulator-vacsinou sa tie motory davali na kompresory alebo centraly a spotreba 2 az 4 litre za hodinu ......

Takže som sa rozhodol zakúpiť mobilnú 2kw centrálku s motorom honda. Ak by človek moc chcel, tak nie je problém pre zručnejšieho mecha upraviť ju aj na plyn.
http://www.gorvin.mysteria.cz/centrala/centrala.htm

A zohnal som zánovnú vojenskú centrálu 15kw a hodlám to osadiť dieslovým motorom. Mám tu na sklade mercedesový nezničitelný motor 200MB čo by bol vhodný adept. Akurát motor z os. auta nemá záťažový regulátor otáčiek. Trebalo by, aby motor držal 1500otáčiek za každej okolnosti.
Má niekto skúsenosť či povedomie o tom, či sa dá také dačo zhotoviť, pribastliť?

V opačnom prípade budem musieť zhánať dáky zetor. Len to sa mi už vcelku predraží.



S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Elektrocentrála
« Odpověď #51 kdy: Únor 21, 2017, 01:50:46 odpoledne »
Čistě teoreticky máš dvě možnosti:
1. sehat vstřikovací čerpadlo, který něco takovýho má (v tomhle případě dost utopie) a
2. dodělat tomu regulátor na výstup výkonu - na kliku. Něco takovýho má většina jednoosých traktorků (honda to má hnaný od rozvodů)...závaží, který se hýbe odstředivou silou a "tahá" za čerpadlo - to by asi dodělat šlo, ale doma bych to dělat nechtěl (metoda pokus/omyl)

Na 15kW centrále je benzinový dvojtakt? Co něco z koncernu? 1,8 karburátorovej benzin je dobrej motor, stejně jako 1.9 atmosféra s mechanicky ovládaným čerpadlem...to jsou motory nafurt.   
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7584
Re: Elektrocentrála
« Odpověď #52 kdy: Únor 21, 2017, 02:08:10 odpoledne »
Bola to vojenská centrála z tatrováckym V8 motorom na podvozku PAJ1.

Brácho na motore MB menil radové čerpadlo za roto, a prirábal turbo. Motor bez problémov jazdil v gazíku 10 rokov a stále ešte jazdí. Takže utópia by to nemusela byť. Ale mám rozrobených hrozne vela utopických projektov, a tak by som rád dačo reálne a rýchle :)
Len viem, že keď robil centrálu na drevoplyn, tak tam vtedy laboroval z benzínovým motorom, a skončil práve u regulátora otáčok. A samozrejme čas.
U dieslu by som to nevidel až tak hrozne. Ale pri najhoršom by som siahol po dákom motore Z3011 -4511

Ako sú na tom motory z traktorov? Majú regulátor? že by som prípadne len čerpadlo zo zetora na motor mercedes šupsol?

S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Elektrocentrála
« Odpověď #53 kdy: Únor 21, 2017, 02:52:38 odpoledne »
Motory do traktorů a nákladních aut mívaly na řadových čerpadlech hned za řadou pístků regulátor, který byl odstředivý i zátěžový.je to rozměrná boule.Pokud tedy do centrály motor s vstřikovacím čerpadlem, pak tedy s řadovým čerpadlem s regulátorem, klidně z traktoru, kde se bude muset posunout hranice max otáček z 2300 standart u traktorů na 50hz, standart u el, nebo použít mezipřevod, jak měly novější vojenské centrály s motorem 50.02 s tříválcovám motorem, známým z 5211, nebo5245,......

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7584
Re: Elektrocentrála
« Odpověď #54 kdy: Únor 21, 2017, 03:00:36 odpoledne »
Nákladáky, trebarz z HR mávali záťažový regulátor. Ale traktory by ich mali mať snáď všetky, nie? Už aj Z25 ho mala.

Kúpiť len takéto čerpadlo, a nabastliť ho na motor by som nevidel ako nič hrozné.
https://stroje.bazos.sk/inzerat/70446027/Vstrekovacie-palivove-cerpadloZETORZTSLKTUDSUNCYANMAR.php

A centrála my mala mať ustálené otáčky na 1500 a potom dáva aj tých 50 hz.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Elektrocentrála
« Odpověď #55 kdy: Únor 21, 2017, 03:10:45 odpoledne »
no, právě, to je ten problém s těma hercema, takže když potřebuješ 50hz, minuta má 60 vteřin a tak když vynásobíme ty herce vteřinama, dostáváme  ten počet otáček na hřídeli právě......3000.....Na hřídeli generátoru. Ono by to mělo být o stovku ještě víc kvůli nějakým elektrikářským odborným kecům, ale tak to prostě je.......

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7584
Re: Elektrocentrála
« Odpověď #56 kdy: Únor 21, 2017, 03:51:48 odpoledne »
Teraz riešim konkrétnu centrálu. Tá moja má motor s otáčkami regulovanými na 1500ot a robí 15kw. Potom boli tieto isté centrály, a tie točili 3000 ot a dávali 30kw.

Presne toto: https://www.youtube.com/watch?v=YZbwItkQ650

Mal som ju kedysi doma, ale tá spotreba bola obrovská a vtedy zavadzala, tak šla do sveta. Ale teraz po čase sa mi naskytla bez motora za pár šušňov a tak ju chcem urobiť na diesel.

Viem že sa na nej dajú herzce aj samostane regulovať.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7584
Re: Elektrocentrála
« Odpověď #57 kdy: Únor 21, 2017, 03:57:30 odpoledne »
Tu je centrála osadená motorom 1,9d z feldy, a aký parádny regulátor tam má....  :o
https://www.youtube.com/watch?v=QSRRLAa2LTI

Sakriš, spomínam si tu na jedného maníka..... a ten už spúšťal fabriku na preperské drevoplynové generátory a riešil tehdá ruské motory zil. Kua, ten to musí maž už všetko vyriešené a v malíčku, ale know-how nepustí, lakomec... ::)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7584
Re: Elektrocentrála
« Odpověď #58 kdy: Únor 21, 2017, 04:06:48 odpoledne »
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Elektrocentrála
« Odpověď #59 kdy: Únor 21, 2017, 05:56:22 odpoledne »
Všichni chtějí vyrábět centrály na dřevoplyn, znám sto lidí, co by to chtěli koupit , ale vše se motá kolem kontinuity chodu a číštění dřevoplynu před vstupem do motoru, navíc se nesmí při čištění podchladit pod kondenzační teplotu ...
Takže to zatím nikdo nevyřešil a pokud by to vyřešil, už by to vyráběl.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7584
Re: Elektrocentrála
« Odpověď #60 kdy: Říjen 31, 2017, 11:15:56 odpoledne »
Tak toto je iný Mac Gajvér

Citace
Hele, ono s elektrocentrálou si přinejhorším jde poradit i nouzově, co dům dá. Já centrálu nemám, snad zatím ani nepotřebuju ale včera okolo poledního dumal, co s ledničkou a mrazákem. Na dobití mobilu, počítače, baterek do radia atd. mám v autě jako měnič desku z upsky, když jsem to v garáži připojil na zásuvku tak utáhne i po jedné žárovky, na posvícení večer to stačilo, ale ledničku mi to nerozeběhlo. No a kde budu shánět honem centrálu, pak jsem si vzpoměl, že jako generátor jde použít i obyčejný asynchronní elektromotor a kotvou nakrátko, když se mu přidaj kondíky. Klidně tomu nevěřte a smějte se, já se tomu nápadu taky dřív smál dokud jsem to neviděl tenkrát v provozu a nevyzkoušel. Kondíky jsem nějaký vyštrachal, takže z kompresorku na foukání motor protože má řemeničku na 10 klíňák, akuvrtačku mám na 12V takže běží i z autobaterie ale naštěstí byla nabitá.
Motor přišroubovat ke kusu prkna, na tekačku sundat vepředu kryt a řemínek k čerpadlu, prkno s motorem přidrátovat a přitáhnout svorkou k držáku pro radlici, přišponoval klíňák, připojil jsem na elmotor žárovku a voltmetr, nastartoval tekačko a pomalu přidával až se žárovka rozsvítila. Trochu si pohrát s otáčkama aby budík ukazoval plusminus 220V a vyzkoušel ruční vrtačkou. Běžela, nečoudilo se ani nic nesmrdělo, tak jsem místo vrtačky připíchnul prodlužovačku k ledničce, ta moje už něco pamatuje, tak jsem si říkal že když se nezadaří tak holt už koupím jinou. No, a rozběhla se, zdálo se mi sice že trochu jinak vrčí ale to se mi mohlo jen zdát,už jsem taky nahluchlej. Asi po čtvrthodině vypnula, tak jsem jí odpojil, pak asi za 10 minut jsem jí znova připojil, pak ještě jednou a bylo pomoženo. Tak jsem to riskl a to samý provedl i s mrazákem, taky se povedlo.

Dneska k večeru mi el zapnuli a obojí mi zatím funguje, takže jsem tomu snad ani neublížil a zítra "centrálu" zas rozeberu a jen si přeju, abych to už nikdy nepotřeboval a hlavně fakt nikoho k ničemu nenavádím ...
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7584
Re: Elektrocentrála
« Odpověď #61 kdy: Listopad 02, 2017, 10:12:14 dopoledne »
Já ten Heron zvolil právě pro tu kombinaci 3 paliv s tím, že odbočkou od plynového sporáku ho mohu prakticky okamžitě připojit a provozovat a dokud půjde plyn nemusím se starat o zásobu benzinu a jeho kvalitu...Stačí mi jen relativně malé množství, které  stačím průběžně obnovovat a něco dlouhodkladovatelné Vervy bez biosložky. Ono se to nezdá, ale skladovat benzin vě městě v RD ve větším množství má svá četná úskalí. O činžáku nebo paneláku nemluvím, tam je to ještě horší. V první chvíli potřebuji především zálohu topení a mrazáku, než jej zkonzumuji nebo zpracuji. Ale jestli mám správné info, tak jedničkou je Honda a Kipor je její povedená čínská odvozenina s vyzkoušenou životností. Pro lidi co skladují větší množství nafty třeba pro traktory to může být dobrá krátkodobá až střednědobá alternativa...Já jedu v benzinu protože potřebuji zásobu pro auto, řetězovou pilu a elekrocentrálu až dojde plyn. V kombinaci s fotovoltaikou by to mohlo být až střednědobé řešení. Pro mne nejproblematičtější je zálohování čerpadla z hlubinného vrtu. Existují sice ruční pumpy, které dokáží vyčerpat vodu i 30m pod povrchem, ale nejsou levné ani nejspolehlivější. Takže sběr dešťovky a její dočištění mi připadalo v případě vyčerpání paliva pro záložný zdroj jako snazší řešení. Jinak bych musel vyjmout čerpadlo a získávat hlubinou vodu z vyrobené nádoby spouštěné do vrtu rumpálem....bylo by to úmorné a jen pro získání pitné vody....Ale díky technologické primitivnosti to funguje spolehlivě i při ztrátě baterií, vyčerpání paliva, poruše čerpadla, zamoření povrchové vody a nesvítícím slunci v bezvětří....

No ja práve zemný plyn nemám. Takže skladovať benzín, PB aj naftu?? Na PB síce varím, ale to viem aj na dreve.
Naftu šupsnem do plastovej bandasky čo mám zadarmo. PB potrebuje flašu, ktorú treba kúpiť. Náplň Propánu /bez butánu/ u nás stojí 1,45 až 2 eurá za kilo. A to mi pôjde 15kw centrála na diesel za menej. Naftu viem taktiež vcelku rýchlo obmienať.

Je ťažké zohnať dáku spolahlivú recenziu od niekoho, kto nie je platený za reklamu, a danú vec naozaj otestuje v záťaži.
Aj keď ale nie je Heronka najlepšia, tak zase nie je ani najhoršia. A dosť možno, že mnohých majitelov vo zdravý prežije.  ;D

Hore som inak aj písal, ako sa vie upraviť benzínová centrála na plyn. Už som si kedysi auto upravoval, takže bych to zvládnul aj s centrálou.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

SoňaR

  • Host
Re: Elektrocentrála
« Odpověď #62 kdy: Listopad 03, 2017, 02:04:35 odpoledne »
Máte někdo zkušenosti s níže uvedenou elektrocentrálou? Já jdu zatím "jinou cestou", tak jsem se o to moc nezajímala, ale mám možnost ji mít za dobrou cenu...

https://www.alza.cz/hobby/scheppach-sg-950-sleva-d5149911.htm

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Elektrocentrála
« Odpověď #63 kdy: Listopad 03, 2017, 04:35:10 odpoledne »
Soňo nejsem elektrotechnik, ale....dá max. 720W takže je to asi na ledničku a odporovou zátěžna (světla). Nářadí ti to neutáhne...Musíš míchat benzín s olejem....A spotřeba 0,7 l na 720W není nic moc, i když to budeš počítám používat jen příležitostně...Slušné elektrocentrály mají spotřebu okolo 0,4-0,5 l/ kW....Jaká bude životnost se neodvažuji tipovat, ale asi jen stovky motohodin (slušná benzinová centrála vydrží 2000-2500 motohodin do generálky a diesel ještě daleko víc). Výhodou jsou rozměry a cena...asi lepší něco nežli nic....

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7584
Re: Elektrocentrála
« Odpověď #64 kdy: Březen 22, 2018, 12:26:38 dopoledne »
Len tak náhodou som našiel inzerát na prestavbový set na centrálu na LPG-PB-CNG za 65 euri
https://stroje.bazos.sk/inzerat/81776389/Prestavbovy-set-pre-elektrocentralu-na-plynovy-pohon-LPGCNG.php

Citace
Predam prestavbovy set na plynový pohon LPG (Propan-butan). Je
vhodný pre akúkoľvek benzínovú
elektrocentralu alebo akýkoľvek motor s označením
168F,170F,188F,190F, 6,5HP alebo motory značky Honda GX.
Prestavba generatora na plynový pohon je vhodná pre tých, ktorý dlhodobo používajú elektro centrálu a chcú znížiť náklady na prevádzku o viac ako polovicu.
VYHODY: predĺženie doby prevádzky vdaka
väčšej zásobe paliva, možnosť prevádzky na benzín alebo na plyn, uspora nakladov na prevádzku, odpada nutnosť doplnovat benzin, keďže dokáže štartovať priamo na plyn.
Sada obsahuje karburátor s kompletným
splynovačom, ktorý sa iba vymení za pôvodný
karburátor. Výmena je jednoduchá a zvládne
ju úplne každý. Následne stačí už len pripojiť
k propan-butanovej fľaši s regulatorom tlaku
alebo k rozvodnej sietí zemneho plynu....
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Elektrocentrála
« Odpověď #65 kdy: Březen 23, 2018, 09:20:46 dopoledne »
A když si to nainstaluješ nepřijdeš náhodou o záruku? Protože třeba Honda dává běžně 5 let a byla by škoda o ni přijít při cenách těchto cenrál servisu a oprav.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7584
Re: Elektrocentrála
« Odpověď #66 kdy: Březen 23, 2018, 11:16:41 dopoledne »
Jo, záleží, čo sa ti pokazí a ako to urobíš.
Ak to dáš pri poruche do pôvodného stavu, tak by som tam problém nevidel.
A ak dáva honda takú záruku, tak to pravdepodobne nebudeš musieť riešiť.  ;D
Ak máš centrálu len ako zálohu, tak sa ti to neoplatí robiť. Návratnosť je cca za 50 hodín prevádzky.
Ale ak má centrála bežať dlhodobo, tak je to fajn investícia. A ak je po ruke zemný plyn, tak je návratnosť ešte rýchlejšia, keďže je ešte lacnejší, ako PB.
Prepér si samozrejme môže naskladniť splynovač, a flaše s LPG-PB. Výjde to lacnejšie, a lepšie sa dlhodobo skladuje....

Proste je to len dalšia možnosť.  ;)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Elektrocentrála
« Odpověď #67 kdy: Březen 23, 2018, 03:58:40 odpoledne »
Dagu já pro zálohu nejnutnějšího zařízení zvolil plynovou verzi Heronu. Zatím jsem ji na zemní plyn vyzkoušel jen ve zkušebním provozu. Na stavbě jsem vyzkoušel krátkodobě provoz na natural a posléze i chod z 10 kg BP bomby. Možná se mi to zdá, ale měl jsem pocit, že na plyn jede ta centrála klidněji a tišeji. Každopádně je to dobrý pocit, že v případě krize mohu krátkodobý výpadek překonat bez většího omezení. V mém případě to znamená udržet v zimě kotel a celoročně pak mrazák a čerpadlo ve studni. Ostatní lze zajistit i jinak. Obrovská výhoda je, že to jede i když se sníženým výkonem na zemní plyn, takže člověk nemusí doma sedět na cisterně benzínu a pokud už na ni sedí, může palivo schraňovat na evakuaci pro nějaký ten motorový samochod.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7584
Re: Elektrocentrála
« Odpověď #68 kdy: Červen 14, 2018, 11:47:55 odpoledne »
V čechoch bola teraz akcia na inventorovú centrálku 1,2kw od parkinsona.

Na slovensku bude v akcii od nedele za 149 eur. Má tri roky záruku, a vcelku dobré recenzie. Z tých lacných činiek to najlepšie na trhu...
 Ja idem pre jednu. Taký malý šmrndlák sa doma občas hodí... 

https://www.youtube.com/watch?v=Vjx608i7ZaU
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Elektrocentrála
« Odpověď #69 kdy: Červen 15, 2018, 07:48:38 dopoledne »
Dagu já od té firmy beru spotřební materiál do dílny (vrtáky, řezné a brusné kotouče)...Ale mám silné pochyby o dostupnosti a zaměnitelnosti náhradních dílů v případě nutnosti servisu. Ale znám lidi co si pořídí levnou elektrickou pilu pro hobby použití za 1000-1500 peněz, nechají si navést fůru dřeva na zimu, pilu na tom během 2-3 víkendů při práci od rána dovečera odrbou a spálí a jdou to reklamovat s tím, že jim to vymění za zbrusu novou. Takže pokud bych to bral na párty v přírodě nebo na chatu bez přípojky tak klidně, ale na dobu komplikací asi ne. Lídl bude zavřenej a servis asi nedostupný.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7584
Re: Elektrocentrála
« Odpověď #70 kdy: Červen 15, 2018, 10:24:57 dopoledne »
No, ak pozorne čítaš, tak už som tu spomínal môj projekt centrála na traktorový vývod, a tak vieš, že na horšie časy sa chystám spolahnúť na iný zdroj, než čínska centrálka.
A do budúcna bych ešte rád pár solárov... ale momentálne bych rád vyplatil chalupu.
U mna malá inventorovka teraz presne postačí, a je hodle lahko prenosná aj na kempovanie... neskôr určite hondu.

Ale ty myslím priatelu žiješ v bubline, že tvoja heronka je dačo úžasné.  ;D

Tiež už som skoro pre nu išiel, a mal som vybavenú cenu-za polovicu, ale rozmyslel som si to. 

Citace
  A k heron -je to cista cina  treba mat stastie-jedna vydrzi aj celu zakazku-cele leto makat a dalsia ani jednu stavbu ....

K tym heronom-raz odisla elektronicka regulacia a druhy raz alternator a oproti honde pri zatazi dost kolisali otacky a nepomohla ani odporova zataz 500w halogenka . Ze heron a profesionalne to ani nahodou+ videl som tu 6kw rozobratu v oprave tak obycajna cina.......

 
Citace
Kipor som skusal je ovela hlucnejsi ako honda a karavanisti mi vraveli,ze jednemu fungoval a druhy riesil reklamacie,ze je to cina. A schepach deto cina-nebrat. Mali sme aj bridge straton-spolahlive to bolo ale hlucnejsie oproti honde+ sem tam nestartovala ako by mala. Na ceskom bazosi-jeden panko predaval za dobru cenu invertorove malo pouzite starsie hondy ale 3kw -cena asi 800e tie uz sa oplati kupit . A ak chces mat klud tak jednoznacne novu hondu a budes kludne spavat

S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Elektrocentrála
« Odpověď #71 kdy: Červen 15, 2018, 11:05:52 dopoledne »
Dagu to nebyla kritika tebe, ale toho výrobku...Jako spotřební zboží fajn, ale nic na to neseženeš a asi se to bude špatně servisovat. Tvé příspěvky čtu , takže o tvém řešení vím. Má Heronka má udržet při životě mrazák, oběhové čerpadlo topení a dobít baterie záložního zdroje a to po dobu, než se stav zlepší, zajistí se oprava rozvodné sítě anebo se rodina přesune...Volba plynové elektorcentrály, vyplynula ze situace na trhu, na to že se to dá připojit na vývod plynu v domě a že nemusím skladovat x litrů vysoce hořlavého paliva v domě, respektive mohu toto palivo použít na odvoz rodiny....nic jiného za tím prosím nehledej. Vím, že Kipork, Honda, Hitachi a jiní vyrábí kvalitní elektrocentrály, vím, že delší životnost mají ty naftové. Já volil kompromis mezi cenou a užitkem a univerzálností použití a vypadlo mi toto. Heron se servisovat dá, používají to i hasiči a také jejich motorová čerpadla....a asi ví, proč si to vybrali. Než jsem ji pořídil bavil jsem se i s chlapíkem z půjčovny, u kterého si půjčuji vercajk co potřebuji jednou za uherský rok a nijak mi ji nerozmlouval...i on ji má vedle hondy a za půjčení chce o 1/3 méně než za tu Hondu....prostě proto, že pořizovací cena Hondy je někde jinde. A jsem přesvědčen, že ten Heron 14 dní šlapat na plyn vydrží a pak se stejně situace musí řešit jinak.....Zkoušku jsem provedl na 75-80% odporovou zátěží a na cca 45% indukční zátěží a žádné kolísání napětí jsem nepozoroval. Chod motoru je klidný, napětí stabilní, dobíjení funguje. Je to kompromis mezi cenou a užitkem...Jinak na youtubku konkurence dost neodborně pomlouvala Heron právě v duchu v jakém cituješ a museli to stáhnout....

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Elektrocentrála
« Odpověď #72 kdy: Červen 15, 2018, 11:47:41 dopoledne »
Jinak mám krátkodobou zkušenost i s invertorovkou 1Kw Kiporkem (malý kompaktní žlutý kufřík). Měli jsme ji jako rezervu v měřícím voze, když se jelo do terénu a potřebovali jsme udržet v chodu komp, pár malých oběhových čerpadel a miniledničku na vzorky.....Vím že ji běžně používají třeba fotografové na pohon světel, když potřebují v terénu něco nasvítit....stojí cca 10t, ale je to lehké spolehlivé a kompaktní a opravdu tiché, takže si ji dovedu představit i uvnitř příbytku s vývodem spalin mimo místnost. Ostatně my ji provozovali v autě a u toho normálně pracovali a ani nijak moc nerušila. Za 1/2 hoďku si člověk na to bručivé vrnění zvyknul....

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7584
Re: Elektrocentrála
« Odpověď #73 kdy: Červen 15, 2018, 12:19:26 odpoledne »
Recenzie od anonymov moc neriešim. Tie citáty mám od známeho, čo centrály používa na stavbách.

No a proste tento parkinson má svoje výhody a velmo dobrý pomer cena a spolahlivosť. Už len to je fajn, že dáva 3 ročnú záruku a pri reklamácii nerobia žiadne problémy. Ako to je pravidlo u drahších a značkových predajcov. Dnes ho využijem možno pár hodín v roku, a v prípade prúseru pobeží minimálne dovtedy, kým budem mať zásoby paliva. :D
A život mu nezverím. Ale na druhej strane ani nepotrebujem v prípade výpadku ťahať hneď 15 kw.

Výhoda maličkej invertorovej jednofázovej elektrocentrálky:
- je lahko prenosná, takže super aj na kempovanie a pobyt mimo domova...
- malá spotreba aj hluk pri potrebe malej spotreby el energie. Napríklad osvetlenie, dobitie batérií /auto, mobil, čelovka.../ či záloha na obehové čerpadlá kúrenia.
- možnosť zapojiť jemnú elektroniku /pc, vysielačky, rádia, televízor.../
- tiež na rozdiel od trojfázovej centrály sa u jednofázovej nepreťažuje generátor, ak treba len jednu fázu-jednu zástrčku-jeden motor do 1kw... ako príklad si viem predstaviť situáciu, kedy treba zobrať rýchlo ponorné čerpadlo, centrálku, sadnúť do auta a skočiť prečerpať vodu.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7584
Re: Elektrocentrála
« Odpověď #74 kdy: Červen 15, 2018, 12:20:20 odpoledne »
Inak ten kipor je presne taká istá čína, akurát trikrát drahšia...

A enem tak som pozrel na bazoš, a sem tam sa dá zohnať Honda za lepšiu cenu, ako Heron. Napríklad tu je:
https://stroje.bazos.sk/inzerat/86840233/Predam-profesionalnu-elektro-centralu-Honda.php

Citace
Predám profesionálnu elektro centrálu Honda EP8500TI 8,5 kW, je uplne nová nikdy nebola používaná. cena je 650€.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Elektrocentrála
« Odpověď #75 kdy: Červen 15, 2018, 12:42:19 odpoledne »
To je v pohodě Dagu. Dokonce ti sem přihodím recenzi z fora karavanistů, kde ten 1200W Parkside taky chválí. Za 4t je to dobrá volba.
https://www.caravan24.cz/forum/viewthread.php?thread_id=33757

Já volil jinak, vím proč, zdůvodnil jsem to a dosud své volby nelituji. Ano jistě že se dá někde nějak něco sehnat. Ale vždy jsem trochu opatrný, když mi někdo někde inzeruje podezřele výhodnou koupi. Jsem už prostě takový, tak to ber. A i kdyby teď v Lýdlu prodávali Hondu za 5t, asi bych ji nekoupil. Centrálu na co potřebuji mám, nyní řeším jiné věci a volné peníze se snažím dávat do něčeho, co přináší užitek nebo bezpečí nebo radost ze života. Nejsem sberatel ani odborník. Ten Parside jistě udělá někomu radost a je určitě dobré mít alespoň něco než nic. Za 4t je to asi dobrá koupě. Mě by nestačil na pohon čerpadla ve studni, takže je pro mne zbytečný. Pro mne je důležité, že Heron mi splňuje co potřebuji, jede na 3 paliva, připojím jej během pár minut na plyn a o palivo se nestarám, dovede jej spustit má žena, takže i když budu mimo Perníkov, rodina si poradí, v zimě pojede kotel a v domě bude teplo i když vypnou proud třeba na týden a já se budu válet třeba v nemocnici a budu k ničemu....to jsou pro mne věci podstatné a důležité.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7584
Re: Elektrocentrála
« Odpověď #76 kdy: Červen 15, 2018, 01:54:31 odpoledne »
Hondu z predošlého príspevku som si skúsil nájsť niekde na nete, u predajcu či recenziu a vyhodilo mi to len dáke polské bazary, a stejnú centrálu bez nápisu Honda. Vraj germany. Takže asi dáky ojeb...  >:(
Inak by stála nová s takýmito parametrami od hondy asi 3000 evri...
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Elektrocentrála
« Odpověď #77 kdy: Červen 15, 2018, 08:19:38 odpoledne »
Já jsem na podobné nabídky velice opatrný. Buď je to kradené zboží a někdo se toho chce rychle zbavit, nebo je to padělek...a poláci sem tahají kde co. A honda nikdy žádné výprodeje pokud vím nedělá. Ví že její výrobky jsou špičkové a nemá zapotřebí je nabízet pod cenou.

Offline Jarek26

  • ***
  • Příspěvků: 135
Re: Elektrocentrála
« Odpověď #78 kdy: Červen 16, 2018, 05:11:06 odpoledne »
Ahojte
jedna otázočka by bolo: táto centrálka 1,2kw od parkinsona utiahne klasickú bytovú chladničku s mrazničkou? (takú klasickú 2m vysokú s mraziakom dole a chladničkou hore).
Dík Jarek

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7584
Re: Elektrocentrála
« Odpověď #79 kdy: Červen 17, 2018, 08:02:58 odpoledne »
Večer vyskúšam... som ju práve kúpil
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7584
Re: Elektrocentrála
« Odpověď #80 kdy: Červen 18, 2018, 10:00:02 dopoledne »
Tak som ju prubol. Centrálka štartuje inak na brnk. Treba vytiahnuť pred štartom sytič, aj keď je teplá, a ide na potiahnutie. A sytič hneď zatiahnuť.
Skúsil som zatial chladničku z mrazákom, takú vysokú čo tu mám a centrálka zvládla. Akurát pri rozbehu kompresora sa zapotila... :D

Inak v návode na použitie je aj servis. Je tam odkaz Seppach.com
A tak som to požnúral, a seppach má tiež takéto v ponuke. Aj Zipper aj Gude. Takže nie je to až taký hrozný exot.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Elektrocentrála
« Odpověď #81 kdy: Červen 18, 2018, 07:54:53 odpoledne »
Tak pokud to servisuje Seppach a Gude, je to docela v pohodě. S jejich servisem mám docela dobrou zkušenost. A to že s ní rozběh ledničkového kompresoru zacloumá je jasné. Kompresor se rozbíhá proti odporu a rozběhový proud může vylézt během první  půlvteřiny i na 5 násobek běžného odběru. Hlavně ať jste spokojeni až ji bude potřeba.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7584
Re: Elektrocentrála
« Odpověď #82 kdy: Červen 18, 2018, 11:02:57 odpoledne »
Tož, ako som už spomínal, viem sa zaobísť aj bez elektriny. A k tomu mám aj iné zdroje, a dalšie hodlám riešiť. Predsa len je človek zvyknutý na isté pohodlie.
Ale mal som tu takú situáciu pred dvoma rokmi. Zabité posledné prasa, tma a zima, a vypadla elektrina. A tak sme prasa robili s čelovkami a pri sviečkach, riešili elektrikárov a kopec iných vecí. Ale urobiť 200 kg prasa skoro potme, tak to už hraničí s profesionalitou, ako sa vraví "to zvládnem aj zo zavretými očami"... :D
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7584
Re: Elektrocentrála
« Odpověď #83 kdy: Červen 19, 2018, 08:48:03 dopoledne »
Chladničky a mrazáky mávajú tak okolo 80-100W odber. Ak by potrebovali len 5x viac, tak by to bolo v pohode. Ale vraj práve kompresor niekedy potrebuje až 15x tolko.

Citace
Odběr při chodu je 90W a na štítku kompresoru je In:15, tudíž potřebuji MINIMÁLNĚ 90x15= 1350W (čistý sinus). Pokud by byl modifikovaný sinus, tak to budou cca min. 2kW.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline šotek

  • ***
  • Příspěvků: 576
  • Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
Re: Elektrocentrála
« Odpověď #84 kdy: Červen 19, 2018, 11:47:28 dopoledne »
Dovolím si jen upozornit, a domnívám se že už to tu od někoho zaznělo, že je nutno dimenzovat tak, aby centrála zvládla proudový náraz při rozběhu indukční zátěže. Né každý regulátor to bravurně zvládne. Odběr v ustáleném stavu je pak už brnkačka.
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Elektrocentrála
« Odpověď #85 kdy: Červen 19, 2018, 12:00:25 odpoledne »
to je teorie, je třeba to změřit, a to pořádně...Já si nechal změřit obě klíčiv věci, tzn mrazák i čerpadlo na vodu a mrazák  má max čtvrt kilowaty a jeho spoštěcí proud je na hodnotě dvojnásobného výkonu. Už má namontované rozběhové kondenzátorove udělátka a měly by to mít všechny moderní spotřebiče kvůli síti.Tak mi pravil odborník na elektřinu, můj kamarád.Čerpadlo ve studni jsem vyzkoušel prakticky, zapojil jsem to na heron a naprosto samozřejmě se rozběhlo a fungovalo ve svém režimu, tedy tři kubíky za hodinu.Heron má tři kilowaty a čerpadlo dvanáctset watů.

Offline Jarek26

  • ***
  • Příspěvků: 135
Re: Elektrocentrála
« Odpověď #86 kdy: Červen 19, 2018, 08:33:06 odpoledne »
to je teorie, je třeba to změřit, a to pořádně...Já si nechal změřit obě klíčiv věci, tzn mrazák i čerpadlo na vodu a mrazák  má max čtvrt kilowaty a jeho spoštěcí proud je na hodnotě dvojnásobného výkonu. Už má namontované rozběhové kondenzátorove udělátka a měly by to mít všechny moderní spotřebiče kvůli síti.Tak mi pravil odborník na elektřinu, můj kamarád.Čerpadlo ve studni jsem vyzkoušel prakticky, zapojil jsem to na heron a naprosto samozřejmě se rozběhlo a fungovalo ve svém režimu, tedy tři kubíky za hodinu.Heron má tři kilowaty a čerpadlo dvanáctset watů.
Prosím ťa čo to máš za udelátko, nedalo by sa to popísať ľudskou rečou polopate, poprípade nakresliť ? Ďakujem

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Elektrocentrála
« Odpověď #87 kdy: Červen 19, 2018, 10:16:08 odpoledne »
kondenzátorový rozběh, vůbec elektřině nerozumím, ale elektromotor si bere potřebnou energii z kondenzátoru ů, zřejmě jako z nějakého obecně funkčního akumulátoru energie. Vůbec tomu nerozumím, kámoš je elektrikář, jako každý jiný...Ale řešili jsme tento problém i jinak, tedy použitím tlumícího akumulátoru, který výkonové špičksy jako velmi tvrdý zdroj krásně napraví, vyžehlí, eliminuje.Sám jdu tím směrem a před elektrocentrálou budu mít čtyři akumulátory s min tisícem ampérhodin, raději dvěma.Budou sycené jak solárem, tak jinými zdroji, a v případě kalamity i elektrocentrálou, která bude muset běžet jen občas.....

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Elektrocentrála
« Odpověď #88 kdy: Červen 20, 2018, 08:03:50 dopoledne »
Kondenzátor se používá k roztočení tří-fázového motoru připojeného na jedné fázi.. Vytváří posun fáze a točivé elektromagnetické pole, se skladováním elektřiny to nemá nic společného.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Elektrocentrála
« Odpověď #89 kdy: Červen 20, 2018, 10:56:58 dopoledne »
Nu dobrá, proč jsou u moderních mrazáků i lednic dva, tři i čtyři velké kondenzátory?Prá na zamezení rázu do sítě i pro jednofázové motory. A kondenzátor skladuje elektřinu, nebo ne???

Offline Jarek26

  • ***
  • Příspěvků: 135
Re: Elektrocentrála
« Odpověď #90 kdy: Prosinec 23, 2018, 11:32:53 dopoledne »
Ahojte aha na čo som narazil: https://aukro.cz/novy-hybridniho-generator-tesla-benzin-propanbutan-6939331759
add. ale asi to bude dáky ofajč, lebo o ňom nikde okrem AUKRA nechyrovať.

Offline Akutol

  • Super realisti
  • *
  • Příspěvků: 2357
Re: Elektrocentrála
« Odpověď #91 kdy: Září 11, 2022, 11:04:57 odpoledne »
Čo vravite na toto? https://www.maxiobchod-naradie.sk/KARBURATORU-168F-VODY-LPG-CNG-POHONOM-GX160-390-d279425.htm#googtrans(sk)
Zvažujem prestavat činsku ( zakupenu kedysi v Metre) 2,4kw benzinovu elektrocentralu na pb...
Je to realne?
Ešte ma napadlo pridat tam len samotny reduktor... 

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7584
Re: Elektrocentrála
« Odpověď #92 kdy: Září 11, 2022, 11:24:09 odpoledne »
Na tejto strane hore som kedysi upozorňoval na predaj prestavbového kitu na lpg pre centrály.
Jo, je to reálne
 
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Akutol

  • Super realisti
  • *
  • Příspěvků: 2357
Re: Elektrocentrála
« Odpověď #93 kdy: Září 11, 2022, 11:49:46 odpoledne »
Teroreticky by to malo fungovat na sprosťáka aj s iba klasickym redukčnym ventilom.
Na porovnanie s heronom viz nižšie;

Offline Akutol

  • Super realisti
  • *
  • Příspěvků: 2357
Re: Elektrocentrála
« Odpověď #94 kdy: Září 12, 2022, 04:00:12 odpoledne »
Inak nasiel som starsiu recenziu na heron :
realna spotreba pri 30% zaťažení je0,7l na hodinu číže 1,4l na KWhodinu anie 0,3l na KWhodinu pri 75% zaťažení ako je v popise a to už je prúser.Pri pravidelnom odbere 300 až400 w scucne 10 kg flašu plynu za 24 hod o benzíne radšej pomlčím.Čo sa tíka elektrického štartu nieje tam, vraj vo výrobe sa stala chyba a oni sa velice ospravedlnujú.Takéto ospravedlnenie neobstojí ani pred deťmi MŠ.

podla mna je to drahá Čína alebo nepodarený vtip od HERONU. Popis nesedí z realitou velmi vysoká spotreba až niekolko násobne,chýba deklarovaný elektrický štart. od HERONU už nechcem viac nič. Každý nech si urobí vlastný názor ja ho mám z vlastnej skúsenosti...


Offline Akutol

  • Super realisti
  • *
  • Příspěvků: 2357
Re: Elektrocentrála
« Odpověď #95 kdy: Září 12, 2022, 04:22:03 odpoledne »
Aky je rozdiel medzi generátorom Parkside PGI 1200 B2 a Parkside PGI 1200 A1?

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7584
Re: Elektrocentrála
« Odpověď #96 kdy: Září 12, 2022, 05:09:45 odpoledne »
Centrála s velkým motorom a výkonom bude mať vždy väčšiu spotrebu, než malá zo stejným odberom. Napr 300w.

Prerobiť 4takt centrálu na lpg by nemal byť žiaden problém. Neviem čo povedia časom ventily, ale čo už.
 Prvé autá po revolúcii u nás jazdili na pb nádrž, hadica do sania a dva ručné ventily na plyn a benzín.
Ja som si tiež svoje prvé prerábal na lpg zo starým lovato splynovačom a tajne jazdil.
V zime bez ohrevu [vzduchom chladený motor] by mohol byť problém. Preto treba tankovať tam, kde majú čistý propan. Ten jede aj pri mínus 10.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Akutol

  • Super realisti
  • *
  • Příspěvků: 2357
Re: Elektrocentrála
« Odpověď #97 kdy: Září 13, 2022, 08:45:36 dopoledne »
Tak nakoniec som našiel čo som hladal a objednal karburator s reduktorom.
Centrala čo mam je kopia hondy, takže to tam bude sedieť...
Vrtalo mi v hlave či ma byt na 10kg flasi tiez redukčák, kedže jeden už je v sustave. ale nakoniec som nasiel foto, takže ano.

Offline Akutol

  • Super realisti
  • *
  • Příspěvků: 2357
Re: Elektrocentrála
« Odpověď #98 kdy: Září 13, 2022, 10:10:42 dopoledne »
Čo vravite na toto.
Chcem na obeh a dobijanie baterii niečo male a lacne ale nie 2takt...
https://www.proteco-naradie.sk/elektrocentrala-1-fazova-1000w-ac-2x230v-dc-1x12v_p61130

Offline Akutol

  • Super realisti
  • *
  • Příspěvků: 2357
Re: Elektrocentrála
« Odpověď #99 kdy: Září 13, 2022, 10:36:25 dopoledne »
Tuto centralu mam. Nema ale 2,4kw ako som si myslel ale iba 2kw...