Autor Téma: Diskuze o domech  (Přečteno 7876 krát)

CyPro

  • Host
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #50 kdy: Duben 17, 2013, 06:55:26 dopoledne »

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #51 kdy: Duben 17, 2013, 08:27:06 dopoledne »
To jsem tu jediný, komu se zdá stavění z pneu a bordelu jako špatný nápad? Moderní materiály mají zaručené vlastnosti a nedostane z nich raka jako z každodenní inhalace výparů z pneu.

Když už stavět zemljanku tak moderně. Rozdíl v ceně nebude velký a kvalita bude řádově jinde.

Osobně jsem ale pro stavbu normálních domů a to už jak kvůli případné dostavbě a renovaci (ta po ob generaci přijít musí) tak kvůli lepšímu vnitřnímu pocitu.
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

CyPro

  • Host
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #52 kdy: Duben 17, 2013, 08:57:20 dopoledne »
Sumo.cz: Nejsi jediný. Tvůj příspěvek mohu s klidným svědomím podepsat.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #53 kdy: Duben 17, 2013, 10:27:24 dopoledne »
Nejsi tu výjimkou, Sumo. Představa pneumatik ve stěně domu mi taky nedělá dobře, ale všechen odpad bych nezavrhovala. Třeba skleněné láhve mohou být docela užitečné, i když samozřejmě mají i nevýhody, jasně...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

piersorbo

  • Host
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #54 kdy: Duben 17, 2013, 07:02:22 odpoledne »
Díky Sumo za správnou připomínku. Sice jsem se jen letmo zmínil, že pneu jsou nahraditelné např. kameny, nebo jak píšeš -moderním materiálem. Na celé myšlence mně samozřejmě nezaujali tak pneumatiky, jako spíš využitelnost masy pro kumulaci tepla a hlavně soběstačnost. Žádné přípojky, žádné faktury, prostě krok směrem k samostatnosti. I já mám k tomuto typu stavby své výhrady, pro některé lidi to však může být východisko a pro některé skupiny lidí zase strategická budova. Pro úplnost a možná i pro někoho koho to zaujme  http://www.youtube.com/watch?v=e5M5YVmlr5c   Zdraví Pier

 Ps:V moderních materiálech je také pěkného svinstva dost, jsem stavař a můžu říct, že raději opravuju skoro sto let starej barák, než si stvavět novostavbu - chtěl bych ty dnešní baráky vidět za sto let.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #55 kdy: Duben 17, 2013, 07:16:45 odpoledne »
Přesně to samé - levně vytvořená velká masa soudržné hmoty na akumulaci tepla / chladu mne na té pneumatikové stěně zaujala také.

Uvažuji i tu masu "protkat" kolektorem flexibilních troub. Stěna z pneumatik bude "až vzadu", kde plánuji něco jako skladiště právě proto, že pokud to bude smrdět, tak to prostě přibedním a obliji betonem. Případné stavební práce se tak obytné části vyhnou. A přes kolektor flexibilních trubek bude procházet čistý vzduch. Cirkulaci bude zajišťovat malý Savoniův rotor nad střechou a pomaluběžný ventilátor.

Piersorbo, ty jsi stavař?
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #56 kdy: Duben 17, 2013, 07:17:32 odpoledne »
U dnešních staveb jde spíš o nedodržení technologií, nekázni a nekompetentnosti než špatné materiály. On by si je měl stavbivedoucí kontrolovat stejně jako postup výstavby. Toto se neděje a to je hlavní problém.

Dle mého u těchto staveb je hlavní problém jakákoli úprava. Naprojektovat si dům s možností rozšíření podle počtu dětí co budou ochotny bydlet s rodiči je do budoucna lepší koncepce.. Hmotu pro akumulaci tepla můžeš udělat v budově ve formě umělých sloupů, betonových stěn atd....

Pořádné bydlení bude drahé vždy.

Ale máš pravdu, že pro méně finančně vybavené jedince je "zemljanka" možnost. Ale když to přepočítáš na práci lidí moc rozdílná cena to nebude. Je to samá ruční práce.

Osobně než 100 let starej barák s milionem chyb(jako že staré domy je mají, jako třeba stará hydroizolace, s radonem to také nebude slavné atd....) si radši navrhnu dům sám a většinu si svépomocí udělám sám.

Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #57 kdy: Duben 17, 2013, 07:24:41 odpoledne »
Také uvažuji podobně, dům s otevřenou koncepcí - například bungalov, který bude za dvacet let obdélníkový s atriem / dvorem / zimní zahradou uprostřed. Tu zeměnku chci zkusit, když se ukáže jako nepraktická, může z ní být vždy dílna nebo stodola.. Mám sedavé zaměstnání, takže mi práce s krumpáčem a lopatou nebude vadit. Naopak :D
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #58 kdy: Duben 17, 2013, 07:32:42 odpoledne »
Sumo, troufáš si na návrh kořenové čistírny a průtočného rybníku v korytě stávajícího potoka?

Ten potok není nic moc, ale počítáme s dotací vody z dešťové kanalizace a z té kořenovky. Voda bude primárně určená k zalévání. Podloží je písčité, třetihorní naplaveniny, územím přemigrovalo koryto řeky. Počítáme s "rybníčkovou" fólií, jíly se tam prakticky nevyskytují. Ta vodní plocha bude mít funkci akumulace vody na zalévání, obrana perimetru osady - přírodní překážka obtížně překročitelná a pochopitelně, nádrž pro vodní ptactvo..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline plenty

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2710
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #59 kdy: Duben 17, 2013, 08:01:36 odpoledne »
4 izbový bungalov z ytongu, podpivničený, kúpeľňa, komora :

hrubá stavba:

základy: výkop,  šalovacie dielce + betón + armovacia oceľ + kari siete = 5000 €

múry:  tvárnice + tvárnice ytong + lepidlo na pórobetón + sterky a sieťka = 3800 € 

strecha: krov:  1800 € hranoly + strešné laty + dovoz
              zateplenie: 1000 €

             plech: 1700 € + 200 € za montáž

2 ks komíny:  2000 € (komínové tvárnice + nerez vložky + práca kominárskeho majstra)

spolu: 15.500 €

časť prác rodina, kamaráti v rámci vzájomnej pomoci  časť prác spravili majstri cca. 1500 € 
 
komplet hrubá stavba:  15.500  + 1.500 = 17.000 €    nie je počítaný pozemok
----------------------------------------------------------------------------------------------------

dokončenie stavby do obývateľnej podoby

elektroinštalácia:  1500 €   (vrátane práce)
kotol + radiátory+ rozvody + kotol: 4000 €  (vrátane práce)
drevené eurookná + vchodové dvere: 4.500 €
vnútorné dvere: 1.500 €  drevené z laťovky
podlahy: 1000 €
kúpeľňa: 1500 €
kuchyňa vrátne chladničky, mrazničky, plynovoelektrickej rúry, kuchynskej linky a nábytku: 3.000 €

spolu 17.000 €
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

spolu dom:  34.000 €

novostavba, odizolovaná, zateplená..... 

cena ešte nie je konečná,budú potrebné pravdepodobne náklady na čističku odpadových vôd ak nebude potiahnutá kanalizácia, odkvapové rúry..nejaká ta garáž alebo dielňa z garážou...
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #60 kdy: Duben 17, 2013, 08:17:53 odpoledne »
To se dá za dva-tři roky postavit svépomocí z běžné výplaty. Do něčeho takového půjdu, pokud ta zeměnka se ukáže být nepraktická. Potřebuji rychle a levně postavit zázemí pro další stavbu + útočiště pro případ PA.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline plenty

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2710
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #61 kdy: Duben 17, 2013, 09:42:18 odpoledne »
ja som robil nadstavbu z ytongu 4 izby + šatník, od zbúrania strechy po bývanie v nových priestoroch ubehlo 64 dní.  A to sme ešte meškali zo stierkami 14 dní..... a okrem toho chodíme do práce (ja, dvaja švagrovia a svokor).... niečo sme zvládli sami niečo museli prísť majstri z rodiny alebo kamaráti čo sú v príslušnom odbore.... najviac 25 ľudí sa zúčastnilo búračky ... ostatné činnosti 2 -6 ľudí....

švagrovi sme začali stavať dvojposchodový dom druhý aprílový týždeň a na vianoce staval stromček vo svojej novej obývačke....  začalo sa zbúraním 200 ročného skladu obilia a makalo sa prevažne od 16.30 do tmy každý deň a soboty kým nebola stavba pod strechou a potom sa v rámci možností  chodilo pomáhať z niektorými činnosťami .....

stavanie alebo prestavba domu či usadlosti je vec organizácie práce a samozrejme financiíí.... u nás je tá výhoda, že dosť veľa prác si vieme spraviť v rámci príbuzenstva v hodnote jedla za pracovný výkon.... máme stroje alebo si vieme tie správne požičať...

tradične je u nás zvykom chodiť pomáhať na stavby od 12-15 rokov ..... začína to pomocnými prácami typu: dones, odnes, uprac... potom vyšší level " namiešaj, odrež" a kto má talent na stavbarinu sa naučí aj všelijaké práce...



Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #62 kdy: Duben 17, 2013, 09:59:42 odpoledne »
Takhle nějak si představuji PA osadu :D
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

piersorbo

  • Host
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #63 kdy: Duben 17, 2013, 10:04:10 odpoledne »
To plně chápu, nechtěl jsem se dotknout majitele novostaveb. Když je člověk schopen postavit sám, je to dobré. Lidská práce v přepočtu do ceny domu-- pokud bych měl chodit do zaměstnání, brát za to peníze a dávat je jinému za to že mi staví dům--, tady vidím lepší variantu stavět sám, pokud to umím. Mně se povedlo najít starý domek, z přepalovaných cihel, zdravý jak řípa,, jen střešní krytina a latě v háji.  Pozemek v dobré obci 1500m2 studna, sítě, to celé za cenu toho nového domku. Každý má své možnosti a příležitosti jiné, rozhodně nechci prosazovat něco jako to jediné správné. Ślo mi o to vyvolat diskusi a poznat i jiné názory, od lidí kteří vidí ty zásadnější věci, stejně jako já.

piersorbo

  • Host
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #64 kdy: Duben 17, 2013, 10:14:57 odpoledne »
Saladine, rozumím Vaší idei zelená louka je zelená louka.  Nám se naskytla příležitost ve výhodné části menší obce "obsadit 2 téměř navazující pozemky a domky. Soused jeden, štastnej jak blecha že přišli nekonfliktní lidi. Každý dělá co může a umí. :)

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #65 kdy: Duben 17, 2013, 10:46:18 odpoledne »
Mám v partě všechny potřebné profese kromě truhláře a tesaře, ale máme chlapa, co se dřevem jakž-takž umí. Kulaté červené razítko na elektriku mám já. Ještě potřebuji stavaře s kulatým razítkem autorizovaného stavebního inženýra a budu spokojenej.. Vím, že ho nakonec najdu. Pocházím z malé vesnice, takže vám mohu potvrdit, že slušný soused je výhra v loterii. A protože ze zásady nesázím, tak raději jdu cestou "zelené louky" a dům po rodičích je jen záložní varianta.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #66 kdy: Duben 18, 2013, 12:47:50 odpoledne »
Jsi realista.. A já zase optimista s drzým čelem. Kupodivu mi to vychází.. :D
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

CyPro

  • Host
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #67 kdy: Duben 20, 2013, 09:03:41 odpoledne »
... a hlavně s palicí při nabíjení pneumatik. Bylo by zajímavé zjištění, za jak dlouho nabije jeden chlap 1 m2 zdiva, což představuje 11 pneu z Feldy.
Také uvažuji podobně, dům s otevřenou koncepcí - například bungalov, který bude za dvacet let obdélníkový s atriem / dvorem / zimní zahradou uprostřed. Tu zeměnku chci zkusit, když se ukáže jako nepraktická, může z ní být vždy dílna nebo stodola.. Mám sedavé zaměstnání, takže mi práce s krumpáčem a lopatou nebude vadit. Naopak :D

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #68 kdy: Duben 21, 2013, 12:52:54 dopoledne »
Přesně tohle plánuji zjistit hned jak to bude možné :D Přeci jen už mám hodně let sedavé zaměstnání, chce to změnu :D
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

CyPro

  • Host
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #69 kdy: Duben 28, 2013, 11:17:01 odpoledne »
piersorbo: Jaké máš výhrady k tomuto typu stavby? Na jak dlouho by měla použitá hmota (zemina) akumulovat teplo?
Díky Sumo za správnou připomínku. Sice jsem se jen letmo zmínil, že pneu jsou nahraditelné např. kameny, nebo jak píšeš -moderním materiálem. Na celé myšlence mně samozřejmě nezaujali tak pneumatiky, jako spíš využitelnost masy pro kumulaci tepla a hlavně soběstačnost. Žádné přípojky, žádné faktury, prostě krok směrem k samostatnosti. I já mám k tomuto typu stavby své výhrady, pro některé lidi to však může být východisko a pro některé skupiny lidí zase strategická budova. Pro úplnost a možná i pro někoho koho to zaujme  http://www.youtube.com/watch?v=e5M5YVmlr5c   Zdraví Pier

 Ps:V moderních materiálech je také pěkného svinstva dost, jsem stavař a můžu říct, že raději opravuju skoro sto let starej barák, než si stvavět novostavbu - chtěl bych ty dnešní baráky vidět za sto let.

konec

  • Host
Re: Diskuze o domech
« Odpověď #70 kdy: Listopad 28, 2020, 09:03:02 odpoledne »
diskuze oddělena

Stará vesnice kde jsou baráky stavěné s 3/4 metrovými stěnami je dle mne na šetření energiemi celkem vhodná. :-) Tam když vytopíte, tak už udržujete troškou topiva.

No tak z hlediska tepelní izolace stačí jakýkoliv barák oblepit tlustou vrstvou polystyrenu a nemůže tomu tepelnému zateplení nic konkurovat. Ovšem možná, že by bylo vhodné mít kolem sebe co nejvíce hmoty, což splnuje ten starý dům s  3/4 metrovými stěnami, navíc bude ten dům pevný a pevnější, než moderní stavby. Myslím si, že moderní domy nejsou tak pevné a nebudou mít takovou životnost. A krom toho hmota člověka chrání. Fasádní polystyren té hmoty moc neobsahuje a Ytong té hmoty také moc neobsahuje. 

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Diskuze o domech
« Odpověď #71 kdy: Listopad 28, 2020, 09:11:12 odpoledne »
Ideál je sendvičové zdivo. Vnitřní akumulační vrstva (betonová, či cihlová zeď) a vnější izolační vrstva. Mezi vrstvami nejlépe vzduchová mezera.

konec

  • Host
Re: Diskuze o domech
« Odpověď #72 kdy: Listopad 28, 2020, 09:11:34 odpoledne »
Myslím si, že ten nej dům je podzemní dům, něco ve stylu Hobitích domků z filmu Pán prstenů.
Jsou to vlastně takové zemljanky. Rovněž podobné stavby jsou vojenské bunkry, které bývají z větší části pod zemí.
Nicméně podzemní dům může být na kopci, nikoliv pod kopcem u potoka.
Pokud někdo bydlí v krasové oblasti, tak by se dalo zvažovat i bydlení v jeskyni, odkopat zasypané části, vyrovnat zem pod nohama  a ... mohlo by se tam bývat dobře.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Diskuze o domech
« Odpověď #73 kdy: Listopad 28, 2020, 09:45:51 odpoledne »
Jo, ušetřil by jsi za okna. Kanalizace by vedla 4 metry pod zemí a ta pohoda při větrání a topení.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7534
Re: Diskuze o domech
« Odpověď #74 kdy: Listopad 29, 2020, 06:15:38 odpoledne »
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

konec

  • Host
Re: Diskuze o domech
« Odpověď #75 kdy: Listopad 30, 2020, 01:49:32 dopoledne »
Přesně tak jak píše Dag. Ono podzemní sídlo má své strategicko-taktické výhody.

Líbí se mi to podzemní město, co si postavili bezdomovci, vlastně se mi líbí všechny podzemní město, ale nelíbí se mi, co těm bezdomovcům udělali : "Úrady kemp zbúrali a podzemné mesto "zapečatili""
Úředníci, s prominutím, nemají právo na život, za to, co dělají!

"Sociálni pracovníci sa ponúkli, že pomôžu bezdomovcom pri hľadaní náhradného ubytovania."
Pomohou s hledáním náhradního ubytování, nikoliv darují náhradní ubytování !!!

Krom toho nutno říci, že v tom podzemním městě bezdomovců mohla bydlet Ruská armáda politických vězňů, kteří teď jsou v hajzlu, i kdyby oficiálně neměli být potrestáni. Dneska se to dělá tak, že se nikdy nikdo nedozví, co se děje.

A o tom, kolik bydlení doopravdy nabídnou bezdomovcům, se můžete přesvědčit na amerických ulicích:
https://www.youtube.com/watch?v=GHo_K3vYiP4

Sociální pracovníci nabídnou bezdomovcům náhradní ubytování na chodníku.
Tohle je Amerika!