Autor Téma: Diskuze o domech  (Přečteno 7877 krát)

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Diskuze o domech
« kdy: Prosinec 27, 2012, 02:03:49 odpoledne »
diskuze oddělena

Stará vesnice kde jsou baráky stavěné s 3/4 metrovými stěnami je dle mne na šetření energiemi celkem vhodná. :-) Tam když vytopíte, tak už udržujete troškou topiva.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 28, 2012, 12:27:47 odpoledne »
Myslím, že není nutné být přehnaný pesimista. Ne každý velký průšvih povede k rabujícím bandám.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 28, 2012, 02:53:33 odpoledne »
A proč vlastně lidé chtějí stavět na té vesnici nový dům a nespokojí se se starým už tam nějakou dobu stojícím?

I když to je asi dotaz do jiného tématu.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Shiki

  • Host
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 28, 2012, 02:54:50 odpoledne »
A proč vlastně lidé chtějí stavět na té vesnici nový dům a nespokojí se se starým už tam nějakou dobu stojícím?

I když to je asi dotaz do jiného tématu.
Je levnější si postavit svůj podle svých představ než přestavovat starý. ;)

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #4 kdy: Prosinec 28, 2012, 03:18:28 odpoledne »
A proč vlastně lidé chtějí stavět na té vesnici nový dům a nespokojí se se starým už tam nějakou dobu stojícím?

I když to je asi dotaz do jiného tématu.

Jednak proto, že, jak píše Shiki, je levnější si postavit nový dům, a hlavně proto, že s domem v existující zástavbě si kupuješ i sousedy.

Naše osada vznikla hlavně proto, abych měl možnost si vybrat sousedy. Lidi, kteří mají podobné zájmy jako já, se kterými se dopředu dohodnu, že některé věci budeme řešit společně.

Na domu je totiž nejdražší jeho infrastruktura. Samotný dům není drahý, obzvláště když si ho stavíš převážně sám. K tomu, aby jsi v něm mohl žít ale potřebuješ vodu, elektřinu a teplo. Také se potřebuješ zbavit odpadních vod.

A tyhle infrastrukturní investice můžeš řešit společně se svými budoucími sousedy. Stejně tak stavbu domu. Většina stavebních prací je nádeničina, kterou zvládne každý zdravý chlap. Když se spojí zedník s instalatérem, elektrikářem, tesařem, truhlářem a dalšími profesemi, tak si své domy postaví navzájem sami.

Umím postavit či nahodit stěnu, ale budu to dělat 3x tak dlouho než zedník, nebo někdo, kdo už si dům postavil. Než dům dostavím, tak je ze mne docela slušný zedník. Sedřu se u toho.. A navíc, já nechci být zedník, protože jsem elektrikář. Budu tedy raději míchat maltu nebo jezdit s kolečkem. Stejně tak někdo, kdo umí opravovat auta. Mákne na mém domě jako přidavač a já mu za to udělám elektriku.

A zedník? Ten při rozumném plánování rozvoje osady několik let nemusí dojíždět do práce, bude mít spoustu volného času, protože domy se budou převážně stavět o prodlouženém víkendu, kdy si jednotliví stavebníci vezmou dovolenou na pátek a pondělí, aby hrubá stavba odsejpala a ve zbývajících třech dnech si zedník udělá sobotu a neděli a přiveze ze stavebnin materiál..

Takže, proto osada na zelené louce..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

stronghold

  • Host
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #5 kdy: Prosinec 28, 2012, 03:36:52 odpoledne »
A proč vlastně lidé chtějí stavět na té vesnici nový dům a nespokojí se se starým už tam nějakou dobu stojícím?

I když to je asi dotaz do jiného tématu.
Je levnější si postavit svůj podle svých představ než přestavovat starý. ;)
Jsi si jistý? Není to opačně?

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #6 kdy: Prosinec 28, 2012, 03:41:57 odpoledne »
A není na starém domě právě výhoda, že tam máš kompletní infrastrukturu? voda, elektřina, kanalizace a telefon? A že máš kde bydlet rovnou? můj bratranec si koupuli dům na začátku v něm bydlel než dostavěl nový barák a pak si z toho původního udělal dílnu. Koneckonců to jsem na vesnici viděl dost často, že se z původního baráku stalo hospodářské stavení. Dokonce jsem viděl tři stupně. Nejstarší byl už používaný jen na skladování sena a brambor v původním sklepě. V tom novějším, ale ne novém s vařilo pro zvířata. A v tom nejnovějším lidé bydleli.
Jsi si jistý? Není to opačně?

Mě to také při započtení všemožných povolení a přivedení a odvedení přijde divné.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #7 kdy: Prosinec 28, 2012, 03:52:17 odpoledne »
Asi o jakem starem dome se bavime.

Casto maji jen septiky. Stare rozvody, ktere muzou vyhoret. Potrubi zanesene. Taky je ted moderni mit v baraku dost prirodniho svetla.  Zeny si radi prestavuji dum podle sebe.

Casto jsou domy nanasane na sobe.

Ale to rikam jen negativa a mluvim asi o 50letem dome.

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #8 kdy: Prosinec 28, 2012, 03:57:57 odpoledne »
mobile: to je dobře.

Sahaw: já se taky bavím o alespoň 100 let starém domě. padesát let starý je dle mne akorát, že nemá výhody které měly předchozí a není nový aby měl výhody nového. Došlo k nedorozumění. pardon. (Už zase mezi námi děma. Začíná se z toho stávat pravidlo. :-D )

Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #9 kdy: Prosinec 28, 2012, 04:00:37 odpoledne »
Ti, o kterých píšeš, Stepane jsou preppeři a ani o tom neví..

Kašlu na dům s infrastrukturou, dokážu si ji udělat. Píšu to výše, PA obec dělám proto, abych si mohl vybrat sousedy, lidi kteří uvažují podobně jako já. To je hlavní a nejdůležitější důvod pro vybudování PA osady. Ne hromada cihel s dráty, žumpou a studnou, ale lidé okolo mne.

Já nestojím o problematického souseda. Každý nestojí o to, se stát zemědělcem. Ani já nechci být zemědělcem. Stačí mi, když budu zahrádkář a drobný chovatel. Chci mít okolo sebe lidi, kteří přemýšlí stejně nebo podobně jako já, ne se hádat se sousedem, jestli mi dovolí si postavit sklep / bunkr..

Chápeš to?

A nemám 2-3 mega na takový barák s rizikem, že možná budu mít za souseda debila alkoholika, co ve škole 2x propadnul. Nechci prodávat byt ve městě jen proto, abych pak hledal kupce na venkovskou barabiznu s blbými sousedy.. Postavím si chajdu v zahrádkářské kolonii, kterou pak prodám a budu pomalu stavět pořádný barák. Se sousedem si budu u kafe povídat o PA, zavařování, výrobě elektřiny, ne o tom, s kým zrovna š...á Jarda Jágr..

Bydlel jsem na vesnici a v 15-ti jsem z ní odešel, jezdil jsem k rodičům jen na víkendy. Nepatřím tam. Nebaví mne tam chodit do hospody, protože si se svými spolužáky, kteří tam ještě zbyli, nemám o čem povídat.

Právě kvůli tomuto okolí NENÍ BUDOVÁNÍ VLASTNÍ KOMUNITY HLOUPOST
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #10 kdy: Prosinec 28, 2012, 04:17:51 odpoledne »
Sahaw: já se taky bavím o alespoň 100 let starém domě. padesát let starý je dle mne akorát, že nemá výhody které měly předchozí a není nový aby měl výhody nového. Došlo k nedorozumění. pardon. (Už zase mezi námi děma. Začíná se z toho stávat pravidlo. :-D )
To 50 jsem dal jen nahodne. Pro mne 50 a starsi jsou uz rizikove stavby. Pokud nejsou na samote, tak jsou uz pekne obaleny jinymi barakami a tak nema poradny sad atd. Casto je hodne drahy kvuli opravam a nebo je levny, ale zas potrebuje opravy.

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #11 kdy: Prosinec 28, 2012, 04:37:48 odpoledne »
To 50 jsem dal jen nahodne. Pro mne 50 a starsi jsou uz rizikove stavby. Pokud nejsou na samote, tak jsou uz pekne obaleny jinymi barakami a tak nema poradny sad atd. Casto je hodne drahy kvuli opravam a nebo je levny, ale zas potrebuje opravy.

No mě to tak nepřijde. Ale to je věc názoru. A mimochodem pokud máš baráky dále od sebe, tak se bojím, že to vychází nebránitelně. Na bránitelnost potřebuješ baráky poměrně stažený k sobě. Mě by to nevailo napokládám bránitelnost za stežejní, ale z některých lidí tady jsem měl pocit, že je pro ně bránitelnost alfou / omegou.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

štika

  • Host
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #12 kdy: Prosinec 28, 2012, 08:57:39 odpoledne »
mobile: to je dobře.

Sahaw: já se taky bavím o alespoň 100 let starém domě. padesát let starý je dle mne akorát, že nemá výhody které měly předchozí a není nový aby měl výhody nového. Došlo k nedorozumění. pardon. (Už zase mezi námi děma. Začíná se z toho stávat pravidlo. :-D )

Já také kupuji starou 120 let chalupu.Nemá výhoda dnešní civilizace ale tenkrát lidé věděli jek stavět.A
 to má tu hlavní výhodu.

Standa

  • Host
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #13 kdy: Prosinec 28, 2012, 08:59:31 odpoledne »
mobile: to je dobře.

Sahaw: já se taky bavím o alespoň 100 let starém domě. padesát let starý je dle mne akorát, že nemá výhody které měly předchozí a není nový aby měl výhody nového. Došlo k nedorozumění. pardon. (Už zase mezi námi děma. Začíná se z toho stávat pravidlo. :-D )

Já také kupuji starou 120 let chalupu.Nemá výhoda dnešní civilizace ale tenkrát lidé věděli jek stavět.A
 to má tu hlavní výhodu.

Z čeho je postavena chalupa?

štika

  • Host
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #14 kdy: Prosinec 28, 2012, 09:00:14 odpoledne »
Dřevěnice.

štika

  • Host
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #15 kdy: Prosinec 28, 2012, 09:03:07 odpoledne »
Díky bohu,že je to dřevěnice,ostatní co se týče zmordezninovánín je menší problém než postavit nový moderní i tzv.ekologický dům.S ním totiž nemají staleté zkušenosti

Moucha

  • Host
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #16 kdy: Prosinec 28, 2012, 10:33:03 odpoledne »
Když jsem si vybíral svou lokalitu pro svou komunitu, tak mi ulehčili práci  případové studie.
Najdete je všude. např. http://www.suburbanizace.cz/studie.htm

Spock

  • Host
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #17 kdy: Prosinec 28, 2012, 10:51:16 odpoledne »
Citace: plenty wolfs
Ja som teraz jeden dom postavený v roku 1966 prerábal a keď sme to konečne dokončili a spočítali čo nás to stálo tak výstavba ekologického domu by nás vyšla lacnejšie. Starý dom je ako stará žena, dá si minisukňu ale vždy je to stará žena :)
Pozri si ceny v inzerátoch čo dávajú súkromné osoby alebo realitky, za staré barabizne chcú neskutočné peniaze. A ako tu už niekto spomenul nikdy nevieš na akých susedov natrafíš....
souhlasím

štika

  • Host
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #18 kdy: Prosinec 28, 2012, 11:09:03 odpoledne »
Ale nesouhlasím s mojí starou chalupou-není to žádná"prostitutka" s minisukní.Vaše je bohužel mladá z roku 1966.Moje je asi o 90 le´t starší a určitě je použitelnější.

lapiduch

  • Host
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #19 kdy: Prosinec 29, 2012, 06:42:44 dopoledne »
Rozhodně jít do novostaby.

dabo

  • Host
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #20 kdy: Prosinec 29, 2012, 07:24:31 dopoledne »
Starý dům má význam koupit leda pokud je na dobrém místě.  ;)

prepper11

  • Host
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #21 kdy: Prosinec 29, 2012, 08:31:43 dopoledne »
Zní to jako pohádka, ale postavit dům 6+kk za 1,5 miliónu se dá. Můj kamarád to postavil svépomocí.

Desmond

  • Host
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #22 kdy: Prosinec 29, 2012, 11:46:29 dopoledne »
Neplatí to tady:

Platí co člověk, to názor.   ;D ;D

Offline mcrea

  • ***
  • Příspěvků: 35
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #23 kdy: Prosinec 29, 2012, 11:49:20 dopoledne »
Pokud máš nějaké zkušenosti se stavbou nebo opravou, je to tvůj názor. Pokud zkušenosti nemáš, opakuješ názor někoho jiného

pozorovatel

  • Host
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #24 kdy: Prosinec 29, 2012, 12:39:03 odpoledne »
Vyplatí se investovat do projektanta. Ušetří dost peněz. ;)

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #25 kdy: Prosinec 29, 2012, 01:00:55 odpoledne »
Zní to jako pohádka, ale postavit dům 6+kk za 1,5 miliónu se dá. Můj kamarád to postavil svépomocí.

A pokoje jsou 1,2 x 3 metry? :-)
MNě to přijde podezdřele laciný. Aby tam neměl nekvalitní materiál.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline mcrea

  • ***
  • Příspěvků: 35
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #26 kdy: Prosinec 29, 2012, 09:16:12 odpoledne »
Můj domek má rozměry 11 x 7m, dole je 3 plus kuchyň, koupelna, toaleta, technická, nahoře dva dětské pokoje. Stálo to kolem 800000. Bez pozemku. Jen musíš máknout. Dělal jsem krom omítek a vody všechno sám.

štika

  • Host
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #27 kdy: Leden 14, 2013, 09:27:33 odpoledne »

štika

  • Host
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #28 kdy: Leden 14, 2013, 09:35:36 odpoledne »

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #29 kdy: Leden 14, 2013, 09:57:02 odpoledne »
Dovoll jsem si doplnit anketu. (Už slyším jak si někteří v hlavě říkají: to sis dovolil dost. :) )
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

CyPro

  • Host
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #30 kdy: Leden 31, 2013, 09:23:56 odpoledne »
diskuze oddělena

Stará vesnice kde jsou baráky stavěné s 3/4 metrovými stěnami je dle mne na šetření energiemi celkem vhodná. :-) Tam když vytopíte, tak už udržujete troškou topiva.

Nemáš tak docela pravdu. Zde jsou stránky rakouské realitní kanceláře. Na každé kartě nemovitosti je mimo jiné uvedena potřeba tepla na vytápění (Heizwärmebedarf). Energie je přepočítána na čtvereční metr za rok. Z přiložených fotografií někdy může i laik usoudit na provedení a stáří domu.
Rozdíl v energetické náročnosti starých domů a např. moderního pasivního domu je propastný. Srovnejme:

http://remax.at/index.php?pg=detail&t=2&bl=3&srid=5682640&s=4&id=19390&p=100
http://remax.at/index.php?pg=detail&t=2&bl=3&srid=5682640&s=12&id=34633&p=281
http://remax.at/index.php?pg=detail&t=2&bl=3&srid=5683050&s=2&id=25513&p=48


Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #31 kdy: Leden 31, 2013, 09:48:59 odpoledne »
Nemáš tak docela pravdu.
Jestli jsem se přes tu němčinu prokousal úspěšně .....  :o blééé. Omlouvám se, ale já angličtinu jo, ruštinu jakž takž a němčina nicht šprechten.

1) Ten energeticky nenáročnej barák není fotka, ale počítačová simulace. Takže bych čekal, že se jedná o vypočtené hodnoty. Tudíž nejisté. Alespoň podle mne. Je to odhad.
2) To vytápění mi není jasné na kolik stupňů se počítá. Ale to je asi relativně nedůležité. Jen jestli to je vždy na stejnou teplotu.
3) realitní kancelář jako zdroj informací? No proč ne pokud to funguje. Asi máš pravdu.
4) Mimochodem dá se tenhle dům postavit nebo alespoň udržovat po PA?
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

CyPro

  • Host
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #32 kdy: Leden 31, 2013, 11:09:27 odpoledne »
Nejsem energetický auditor, ani projektant, takže dost věcí pouze předpokládám. Za případný omyl se omlouvám.

Je pravda, že od letošního roku platí v čr povinnost mít průkaz energetické náročnosti budovy při prodeji.
Energetická náročnost se stanovuje výpočtem, takže odchylky skutečnosti od výpočtu jsou možné, ne však významné.

Dále předpokládám, že výsledek takového auditu je právě údaj zveřejněný na stránkách rakouských RK. Nedovedu si vysvětit, kde by takový údaj RK jinak vzala. Myslím, že u nás se na stránkách realitek časem podobná informace objeví také, neboť jak jsem uvedl výše, jde o povinnou věc při prodeji.

Dále předpokládám, že by Rakušané nestanovili k získání certifikátu různé podmínky pro různé budovy. Taková nelogičnost mě vskutku nenapadla.

Poslední Tvoje otázka je nejzajímavější. Jestli lze PD (pasivní dům) po PA postavit, to nevím. Bude hodně záležet na poměrech. Je tam hodně technických udělátorů. Těžko říci, jak bude průmysl (a bude-li vůbec) fungovat. Pokud bude hotový, řekl bych, že bude pro přežití vhodnější, než běžný dům. A to z důvodu mimořádně dobré izolace. Strojní větrání (závislé na dodávce elektřiny) lze v nouzi nahradit "ručním" větráním, zkrátka bude se často větrat okny. I když to nebude dokonalé. Ale ve špatně izolovaném a netěsném běžném domě bude mnohem hůř. Zájemců o dřevo bude najednou tolik, že lesy v okolí vezmou rychle zasvé. Nehledě na to, že výprava za dřevem bude možná dost nebezpečná. Co pak?  A kde brát palivo např. v nížinách, kde je do lesa daleko?



Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #33 kdy: Leden 31, 2013, 11:17:46 odpoledne »
Já jsem jen technolog a navíc německy umím tak hande hoch z druhoválečných filmů.

S tím certifikátem asi jo. Je to blbost co jsem napsal.

Na ten pasivní dům se mohu zkusit opatrně zeptat neteře. Studuje architekturu.

Holt si starý dům opatři obložením palubkami a silnější dřevěnou podlahou abys zvýšil jeho tepelnou charakteristiku. :-)
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Cajgalamo

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1675
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #34 kdy: Leden 31, 2013, 11:20:45 odpoledne »
A zvonku si obložiť steny naštiepaným drevom.
"Lepšie je mať otvorený obchod, ako obchodený otvor"

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #35 kdy: Leden 31, 2013, 11:28:47 odpoledne »
Dům potřebuje zvenčí dobrou izolaci a uvnitř hmotu, která bude akumulovat. V létě chlad a v zimě teplo. Na horách se běžně domy obkládají naštípaným dřevem.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #36 kdy: Leden 31, 2013, 11:41:38 odpoledne »
A zvonku si obložiť steny naštiepaným drevom.
To se dělalo snad všude k Krkonoších a Jizerkách. Možná i jinde. Rozhodně dobrá ochrana před fukejřem. Když začne pořádný vítr, tak pomůže dát jeden ručník na zem těsně za dveře. I to pomůže tepelné izolaci. touhle dírou toho uteče dost.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #37 kdy: Únor 01, 2013, 12:25:18 dopoledne »
A proč vlastně lidé chtějí stavět na té vesnici nový dům a nespokojí se se starým už tam nějakou dobu stojícím?
I když to je asi dotaz do jiného tématu.
Já jsem řešil stejný problém - měl jsem starý dům - asi 100let, smíšené zdivo, stavěný systémem - když byly peníze a nebo potřeba víc místa, něco se přistavělo. Málokdo na vesnici měl na to postavit to zgruntu. Chtěl jsem to rekonstruovat a rozpočet mě vyšel na 1,5 mil. v roce 1997. Navíc by mi zůstal pořád starý dům, s nemožnou dispozicí. Tak jsem se rozhodl postavit si vlastní, nový. Cca rok jsme nad tím se ženou bádali - udělali jsme si z papíru půdorysy postelí, skříní a skládali to do jednotlivých místností a místnosti tak aby vyšel půdorys domu čtverec - má nejlepší poměr obsah/délka stěn. Pak jsem to dal architektce a ta udělala první plán. Když jsem to viděl - např - 1/3 štítové stěny prosklená a pod., vzal jsem černý fix a korigoval její představy. Ze severní strany se pak ještě udělala garáž a z východní - odtamtud fouká v zimě mrazivo se přistavěla chodba - je to v podstatě zádveří. Obojí je nevytápěné, ale chrání to 2 stěny před promrzáním. Okna jsou na jihu a západě - tak, že pokud je slunce nízko (říjen - březen)  - svítí dovnitř a přitápí, později, když je výše, tak už do domu nesvítí. Topím plynem, ale prosadil jsem si i komín a nic nedbal na tvrzení, že pevná paliva už nejsou cool. Díky výpadku elektřiny v mrazech přes 20 C jsem se přesvědčil, že krbová kamna, umístěná přesně uprostřed domu, jej dokáží celý vytopit. O úspornosti jsem se přesvědčil hned první rok - ve starém domě jsem v roce 2003 utratil za uhlí 17.000 Kč  a v novém - v roce 2004 topil plynem za 10.000Kč. Dnes - po všech zvýšeních pořád protopím - a to na plynu i vaříme a ohříváme vodu - 16.000 za rok. Takže pořád nejsme tam kde jsme byli s uhlím před 10ti lety, navzdory všem zvýšením cen. Přitom pořád mám rezervu topit vlastním dřevem.
Chtěl jsem jen říct - je potřeba přemýšlet a spousta energie se dá ušetřit jen vhodnou dispozicí domu - vlastně bez vícenákladů.
PS a vyšlo mě to na 1,7 milionu korun, které jsem částečně uhradil prodejem starého domu.

jezevec

  • Host
Nový zdroj příjmu. Zoufalým lidem pronajímají k bydlení dřevěné boudy
« Odpověď #38 kdy: Únor 21, 2013, 06:24:41 dopoledne »
    Ve východním Londýně se začal rozmáhat nový druh podnikání. Majitelé domů staví na svých zahradách malé budky, které pronajímají nešťastníkům bez střechy nad hlavou za sto a více liber měsíčně.

    Zdroj: http://bydleni.idnes.cz/pronajem-zahradniho-domku-dce-/dum_osobnosti.aspx?c=A130218_143052_dum_osobnosti_web

Miro69

  • Host
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #39 kdy: Únor 21, 2013, 09:51:09 dopoledne »
Ja som získal takmer sto ročnú hospodársku usadlosť z nepálenej tehly. Kúrenie je lokálne-uhlie+drevo, voda zo studne, žumpa. Nebudem nič zásadné prerábať. Slúžilo to generáciám toľko rokov poslúži aj mne. Navyše vďaka tomu žijem dobrovoľne v nižšom štandarde a z bežných rizík  ma ohrozuje len výpadok el. energie. Za ušetrený milión na prestavbu si kúpim uhlie a drevo.

štika

  • Host
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #40 kdy: Únor 21, 2013, 10:31:44 dopoledne »
Já také kupuji 120 let starou chalupu a budu jen opravovat kastlová okna a dělat dřevěné(ne plovoucí)podlahy.A topení,vaření a ohřev vody na dřevo.

jezevec

  • Host
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #41 kdy: Únor 21, 2013, 10:35:10 dopoledne »
Barák máme po rodičích i s pozemky.

piersorbo

  • Host
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #42 kdy: Duben 16, 2013, 12:20:49 odpoledne »
Ahoj všem, podívejte se prosím, na you tube - ZEMĚ LOĎ PLUJE-  (pardon, ale jsem nováček nejen mezi Vámi, ale i mezi uživateli internetu, takže neumím dávat odkazy). Stál by někdo o diskusi na toto téma? Jedná se o velmi zajímavý způsob stavby obydlí, s velkým potenciálem.
Díky za odpověď

piersorbo

  • Host
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #43 kdy: Duben 16, 2013, 12:36:33 odpoledne »
Ještě si dovolím dodat že se jedná o stavbu velikého strategického významu, postavena uprostřed nově vzniklé osady může poskytnout bezpečí, sloužit jako centrální sklad, zabezpečená škola, poslední útočiště, kostel i hospoda. může být zdravím rozvojem osady, tak že mírumilovné a vám sympatické lidi, kteří přežili první vlnu, přijmete mezi sebe a poskytnete nářadí, případnou pomoc k stavbě periferie a tak zvyšovat svojí naději na obranu domova. -Země loď-  je ale především velice zajímavou možností pro bydlení, po Velkém průseru.

Pokud někdo už tento názor předložil přede mnou, tak to berte jako pokus o oživení tématu. Zdraví Piersorbo.

štika

  • Host
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #44 kdy: Duben 16, 2013, 01:19:39 odpoledne »
Ahoj všem, podívejte se prosím, na you tube - ZEMĚ LOĎ PLUJE-  (pardon, ale jsem nováček nejen mezi Vámi, ale i mezi uživateli internetu, takže neumím dávat odkazy). Stál by někdo o diskusi na toto téma? Jedná se o velmi zajímavý způsob stavby obydlí, s velkým potenciálem.
Díky za odpověď
Je to ono?
http://www.youtube.com/watch?v=mVFHa5xM9Io

piersorbo

  • Host
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #45 kdy: Duben 16, 2013, 01:46:58 odpoledne »
Ahoj všem, podívejte se prosím, na you tube - ZEMĚ LOĎ PLUJE-  (pardon, ale jsem nováček nejen mezi Vámi, ale i mezi uživateli internetu, takže neumím dávat odkazy). Stál by někdo o diskusi na toto téma? Jedná se o velmi zajímavý způsob stavby obydlí, s velkým potenciálem.
Díky za odpověď
Je to ono?
http://www.youtube.com/watch?v=mVFHa5xM9Io

Je, díky moc že jsi to zdostupnil. -- to je teda slovo :D

piersorbo

  • Host
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #46 kdy: Duben 16, 2013, 01:49:04 odpoledne »
Promiň , zdostupnila. ;)

štika

  • Host
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #47 kdy: Duben 16, 2013, 02:04:44 odpoledne »
Poslala jsem ti SZ.Je tam o kopírování webu.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #48 kdy: Duben 16, 2013, 10:20:50 odpoledne »
Zemělodě mne doslova uchvátily.

Chci si jednu takovou menší, jako chatu postavit a vyzkoušet, jak se v ní bydlí. Pokud to bude funkční, tak postavím velkou, jako rodinný dům. Uvažoval jsem dříve o nepálených cihlách jako akumulační mase domu, ale po zkušenostech, kdy doslova odtekla příčka při banální závadě na topení bych už do nich nešel. Ty pneumatiky jako nosná konstrukce akumulační masy "zdiva" (proto ta tepelná izolace v náspu) se mi zdají jako dobré. Vždycky mohu tu pneumatikovou stěnu obšalovat a přilít betonem, a ve skladu uvnitř budovy by ani nemusely vadit. Dům totiž musí, dle mého názoru, mít schopnost akumulace tepla / chladu

Jedinou změnu, jakou asi možná udělám, bude sedlová dřevěná střecha na místo ploché betonové.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

piersorbo

  • Host
Re:Diskuze o domech
« Odpověď #49 kdy: Duben 17, 2013, 06:07:03 dopoledne »
Také chci stavět malou země-loď, jako skleník. Naše dcerka zase plánuje stavbu jurty -- hlína, sláma, kravinec-postavíš i blázinec.
Variabilita těchto staveb je velká, samozřejmě  plně funkční a soběstačná jednotka vyjde na dost peněz. Především technologie, okna, izolace  a bagr. V úvahu, ale přichází mnoho variant, včetně nahrazení pneumatik kamenem, "hobytích domů apod.

K Saladinově sedlové střeše, bych jen dodal, že strop se může konstrukčně zužovat do kopule, existují i varianty se střechou z masy zeminy. Tento typ, by mohl mít význam při obraně obydlí.

Pokud někdo uvažuje o " zelené louce",bude muset řešit odpadní vody. Kořenová čistička může být odpovědí pro jednu rodinu až po větší celky. Pokud mám pozemek, můžu začít vysazovat. Celý přírodní systém totiž začne plně fungovat až po několika letech .                                   

Vložit odkaz, se mi i přes pomoc od Štiky, ( a pak že je zlá na nováčky :D), nepodařilo. Umím ten krám sotva zapnout.Tak alespoň takhle --
http://www.korenovky.cz/