Autor Téma: epidemie  (Přečteno 253436 krát)

Offline Lucina

  • ***
  • Příspěvků: 396
Re: epidemie
« Odpověď #2300 kdy: Duben 02, 2020, 09:32:05 odpoledne »
Jen tak na okraj, kdyby stát neudělal ty opatření a zákazy a nechal by epidemii pořádně rozjet, abychom se promořili, jak se teď říká, fakt si někdo myslí, že by ekonomika normálně fungovala?  ??? Já teda nevim, odborník nejsem, ale něco mi říká, že když budou deseti, statisíce nebo možná i miliony nemocných, tisíce těžkých případů a tisíce mrtvých, tak ta ekonomika asi moc nepošlape a vydělávat nebude, zato náklady porostou.

edit: a když o tom tak přemýšlím tak doplním že samozřejmě zdravotní péče by byla mnohem hůře dostpná z důvodu přetížení zdravotnictví a chybějícího personálu, který by onemocněl, potraviny a další by zdražovalo protože by neměl kdo vyrábět nebo dovážet a pomalu by se to stávalo nedostatkovým zbožím, firmy by krachovaly protože by v nich neměl kdo pracovat protože nemocní zaměstnanci na neschopenkách, obchody by zavíraly sami protože by neměl v nich kdo prodávat a spoustu dalších "pozitiv" by to přineslo, až by to vedlo k celkové nespokojenosti lidí a možná i k těm nepokojům. Nebo ne?  ???

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: epidemie
« Odpověď #2301 kdy: Duben 02, 2020, 10:24:27 odpoledne »
A navíc by lidi do práce stejně nepřišli, protože kdo ti bude riskovat zdraví, když se provalí, že stát na tebe kašle, jen když mu pojede hospodářství.....stejně by ti ho do recese poslala padající ekonomika zbytku světa a ještě bys přišel o to nejceněšjší, co u lidí můžeš mít...nějakou tu důvěru, že se nějak rozumě snažíš jim vládnout a starat se o ně....Důvěra je to co lidi drží pohromadě. Elitní vojenské jednotky se právě proto snaží brát s sebou jak raněné, tak i mrtvé, jen když je to trošku možné....Prot se hledali a lovili i sestřelení letci v moři. Lidi za tebou budou stát, když budou vědět, že stojíš za nimi. Jak jednu skupinu odepíšeš, zbytek se ti rozpadne pod rukama.

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: epidemie
« Odpověď #2302 kdy: Duben 02, 2020, 10:34:50 odpoledne »
souhlas s Mauna Kea.
Civilizace je postavená na tom, že si navzájem pomáháme a hlídáme záda.
Všechno to pozlátko a mramor kolem je pouze hezký bonus.

Offline WhiteCrane

  • ***
  • Příspěvků: 100
  • Převezmi odpovědnost za svůj život
Re: epidemie
« Odpověď #2303 kdy: Duben 02, 2020, 10:42:39 odpoledne »
Jsem tady v dobré společnosti. Pomáhá mi slyšet vaše názory i rady. Děkuji vám za to  :D

Offline Wolverine

  • ***
  • Příspěvků: 55
Re: epidemie
« Odpověď #2304 kdy: Duben 02, 2020, 11:01:55 odpoledne »
Všechno se to odvíjí od toho, kdy bude vakcína a za jak dlouho jí bude proočkována naprostá většina obyvatel, což je problém v horizontu x let. Na konci dubna některá opatření poleví, v létě se otevřou hranice. Ale COVID tu bude pořád, bude stačit jeden přenašeč bez příznaků a jedeme na novo. Druhá vlna, třetí vlna, desátá vlna, takhle dlouhodobé oslabování ekonomiky neustojí nikdo. A pokud půjde do háje ekonomika, můžeme se pomalu stěhovat do jeskyní. Tady přichází v úvahu pouze radikální řešení, a jedním z nich je samozřejmě kolektivní imunita. Problém je, že COVID po sobě nechává trvalé následky na zdraví hostitelů ve všech věkových skupinách. Pozvolné rozmělňování nakažených jako např u nás je z dlouhodobého hlediska k ničemu, jelikož by se nastavená pravidla musela dodržovat ne dva měsíce, ale dva roky, což je z ekonomického hlediska sebevražda. To nemluvím o psychologickém dopadu na obyvatelstvo. Totální zastavení všechno, kromě nezbytných služeb je možné použít pouze krátkodobě, a do budoucna taky nic neřeší. Takže ať už se zvolí kterékoliv řešení, bude nás to bolet, a to hodně. Ideální řešení momentálně prostě neexistuje.

Offline xB.H

  • ***
  • Příspěvků: 1510
Re: epidemie
« Odpověď #2305 kdy: Duben 02, 2020, 11:05:05 odpoledne »
Jen tak na okraj, kdyby stát neudělal ty opatření a zákazy a nechal by epidemii pořádně rozjet, abychom se promořili, jak se teď říká, fakt si někdo myslí, že by ekonomika normálně fungovala?  ??? Já teda nevim, odborník nejsem, ale něco mi říká, že když budou deseti, statisíce nebo možná i miliony nemocných, tisíce těžkých případů a tisíce mrtvých, tak ta ekonomika asi moc nepošlape a vydělávat nebude, zato náklady porostou.

edit: a když o tom tak přemýšlím tak doplním že samozřejmě zdravotní péče by byla mnohem hůře dostpná z důvodu přetížení zdravotnictví a chybějícího personálu, který by onemocněl, potraviny a další by zdražovalo protože by neměl kdo vyrábět nebo dovážet a pomalu by se to stávalo nedostatkovým zbožím, firmy by krachovaly protože by v nich neměl kdo pracovat protože nemocní zaměstnanci na neschopenkách, obchody by zavíraly sami protože by neměl v nich kdo prodávat a spoustu dalších "pozitiv" by to přineslo, až by to vedlo k celkové nespokojenosti lidí a možná i k těm nepokojům. Nebo ne?  ???
Tak zase si přijdou na své jiná odvětví jako třeba pohřebnictví, prodej květin,kameníci, prodejci ochranných cajků, truhláři a další. Jinak když se tak dívám na čísla těch pár obětí epidemie tak si říkám kolik z nich asi umřelo na zanedbání péče. Se ženou jsme si teď díky přeplašenosti z koronablbosti pěkně užili. V pondělí ji chytla záda a to tak, že se nemohla zvednout z postele, pohnout nic. Sehnat někoho, kdo ordinuje je nadlidskej výkon. Dovolala se jenom praktické lékařce. První co z ní vypadlo bylo ať nikam nechodí, že ji pošle e-recept. Když nic nepřišlo tak jsme to urgovali znovu. Pak ho konečně poslala. Šel jsem do lekárny, tam mi dali cosi na uvolnění svalů. Doma jsem se dozvěděl že k tomu mělo být ještě něco na bolest a nic. Léčili jsme to tedy brufenem, což ale nezabíralo vůbec tak jsme se doslova museli po telefonu vnutitk ni do ordinace. Když jsme se tam dobelhali tak nás vyhodila ze dveří že tam nikdo nesmí a že tam teď někoho má a nesmíme ani do čekárny. Tak jsme zůstali stát venku na ulici a já ji podpíral. Dědka tam měla asi dvacet minut. Když dědek konečně vypad tak nás vyhodila znovu, že doktorka se musí oblíct a dalších dvacet minut se nic nedělo. To už se na ulici jednou rukou opírala o popelnici a druhou jsem ji přidržoval ještě já. Když pro nás přišla, vyhodila už jenom mě. Nějaká pomoc, opora, pomoc s vysvlečením to neexistovalo. Předepsala ji silnější prášky a poslala vedle na rentgen. Tam stejná neochota, odtažitost a nulová pomoc s vysvlečením. Když se vyškrábala na stolek a zrentgenovali tak slíbili, že výsledky zavolají domů (kvůli případnému podezření na nádor). No do teď se neozval nikdo. Třetí den, kdy nezabíral ani ten silnej prášek jsem ji odvez do nemocnice na kapačky, kde si ji nechali. V nemocnici zavřená brána, u vchodu přistavená buňka a tam se mnou sestra vyplňuje dotazník jestli jsem neměl kašel, nebyl v cizině a podobný píčoviny. Když jsme ho vyplnili, vyfasovali jsme oba ochranný štíty jako kdybychom měli řezat kolenici autogenem. Musel jsem vycouvat z vjezdu do hlavní silnice a celej areál nemocnice objet. Tam stála druhá buňka a zase bába a zase dotazy...když jsem ji vysvětlil že už jsme odbaveni, pustila nás dál. Pak následoval příjem na recepci a uvnitř cca další hodina čekání a pak jsem odjel....jako vízt tam někoho s mozkovou mrtvicí,infarktem nebo čímkoli vážným tak už je nataženej. Jenom kvůli přeplašenosti z nesmyslu. Proto říkám že daleko větší průser je to divadlo kolem jak virus samotný.

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: epidemie
« Odpověď #2306 kdy: Duben 02, 2020, 11:25:58 odpoledne »
podobné věci bývají problém i normálně.
Náš známý doktor nám od dětství vtloukal do hlavy že když se stane něco vážného, má se volat sanitka a hotovo. Tím okamžitě přeskočíte všechny vrátné, fronty, podepisování apod.

To samé mi říkali na kurzu první pomoci, když je podezření na infarkt, mrtvici nebo vážný úraz, okamžitě se volá sanitka a ne že toho člověka cpete do auta, hledáte deset minut parkování, bloudíte po areálu a pak poslušně jako ovce sedíte dvě hodiny v čekárně.
Ambulance je určena hlavně život-neohrožujícím zraněním jako vymknutý kotník.

Offline xB.H

  • ***
  • Příspěvků: 1510
Re: epidemie
« Odpověď #2307 kdy: Duben 02, 2020, 11:46:13 odpoledne »
podobné věci bývají problém i normálně.
Náš známý doktor nám od dětství vtloukal do hlavy že když se stane něco vážného, má se volat sanitka a hotovo. Tím okamžitě přeskočíte všechny vrátné, fronty, podepisování apod.

To samé mi říkali na kurzu první pomoci, když je podezření na infarkt, mrtvici nebo vážný úraz, okamžitě se volá sanitka a ne že toho člověka cpete do auta, hledáte deset minut parkování, bloudíte po areálu a pak poslušně jako ovce sedíte dvě hodiny v čekárně.
Ambulance je určena hlavně život-neohrožujícím zraněním jako vymknutý kotník.
Na tom něco je. Tohle jsem absolvoval před lety s kolegou z práce. Na poradě najednou začal mluvit z cesty tak padlo podezření na mrtvici. Služební auto před vchodem a nemocnice za rohem tak jsme ho naložili a odvezli tam v domnění, že to bude rychlejší jak volání sanity. No bylo by kdybychom tam nepřijeli, odchytli jsme doktora na chodbě a říkám mu co se stalo. On nás poslal sednout na lavičku a tři hodiny se nic nedělo. Já byl jak v říši divů. Po třech hodinách někdo přišel, baterkou mu posvítil do očí a pak zase na hodinu a půl nic. Pak si ho tedy odvezli na CT a my jeli domů. Byl to nádor na mozku takže smrtelné to bylo ale ne bezprostředně. Ta péče je zoufalost.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: epidemie
« Odpověď #2308 kdy: Duben 02, 2020, 11:50:46 odpoledne »
A navíc když popíšeš situaci a poslali by doktora, může ji na místě píchnou i obstřik, který ji uleví od bolesti, nebo ji naloží na nosítka....když tam bude sestra gentlemansky se toho ujmeš a manželku si se šoferem sneseš sám....kdysi jsem tohle se svou ženou absoloval také....zablokovaná ploténka po úrazu a bylo na tři týdny radost do alelujá...v tomto případě sanita....anebo volat rovnou 155 a konzultovat s dispečerkou...a neboj není to zneužití, protože to je náhlé zhoršení zdravotního stavu a ty nevíš, zda je či není závažné a ohrožující....tedy ne že ženě bolí záda, celý den na zahradě ryje záhon a večer, když to nemůže vydržet si zavolá RZP...

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: epidemie
« Odpověď #2309 kdy: Duben 03, 2020, 12:00:59 dopoledne »
Tak já mám zkušenodst, že je lepší volat a popsat stav....1) pokud voláš tísňovou linku, automaticky se to nahrává, nikdo nic nepopře, u pultu sedí profík a může ti radit. Improvizací můžeš stav i zhoršit....kdysi jsem jel autem a našel na chodníku ležet ženskou vedle kola a hlava zkrvavená pokoušela se zvednout, ale pak zase chvilkami padala do bezvědomí....volal jsem 158 a dispečerka to moje "záchranářství" krásně zefektivnila. Něco víš, ale ona má nadhned nad situací a je zběhlá...takže jsem čekal celých 7 minut, hlídal dech a pulz, a když jsem viděl, jak ji opatrně nakládali na nosítka a fixovali krční páteř, byl jsem rád, že mě nenapadlo ji nakládat do auta....možná bych ji tím neúmyslně zabil....

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: epidemie
« Odpověď #2310 kdy: Duben 03, 2020, 12:06:47 dopoledne »
Tak já mám zkušenodst, že je lepší volat a popsat stav....1) pokud voláš tísňovou linku, automaticky se to nahrává, nikdo nic nepopře, u pultu sedí profík a může ti radit. Improvizací můžeš stav i zhoršit....kdysi jsem jel autem a našel na chodníku ležet ženskou vedle kola a hlava zkrvavená pokoušela se zvednout, ale pak zase chvilkami padala do bezvědomí....volal jsem 158 a dispečerka to moje "záchranářství" krásně zefektivnila. Něco víš, ale ona má nadhned nad situací a je zběhlá...takže jsem čekal celých 7 minut, hlídal dech a pulz, a když jsem viděl, jak ji opatrně nakládali na nosítka a fixovali krční páteř, byl jsem rád, že mě nenapadlo ji nakládat do auta....možná bych ji tím neúmyslně zabil....
to jsi udělal správně, klidně mohla mít úraz páteře - který jako laik nemáš šanci poznat - a kdyby jsi se ji snažil nést v náručí nebo zvednout, tak by mohla ochrnout nebo zemřít.

pády a autonehody jsou v tomto ohledu dost nebezpečné.

Samotář

  • Host
Re: epidemie
« Odpověď #2311 kdy: Duben 03, 2020, 08:39:45 dopoledne »
Moc pěkný rozhovor s Karlem Drbalem na DVTV
https://video.aktualne.cz/dvtv/imunolog-zavrene-skoly-nedavaji-smysl-koronavirus-zvladneme/r~5d7a8a8e753011ea8972ac1f6b220ee8/

Lidé nad 65 let věku nebudou hromadně umírat na COVID-19. Smrtnost nejohroženějších lidí nad 80 let věku je 15 % možná 20 % z TESTOVANÝCH. Tolik k protiargumentům.

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: epidemie
« Odpověď #2312 kdy: Duben 03, 2020, 09:20:21 dopoledne »
Úmrtnost 20 % není žádné malé číslo. To máš jednoho z pěti.
I tak to neznamená, že je v pořádku nechat osmdesátníky a devadesátníky zemřít.
Z čistě biologického hlediska není žádnou velkou výjimkou když se někdo dožije stovky, takže před sebou můžou klidně mít i dalších dvacet let šťastného života.

Navíc prostým výpočtem zjistíš, že mezi skupinu 80+ se řadí přeživší holokaustu, pamětníci druhé světové války i 50. let a váleční veteráni díky kterým nežijeme v Protektorátu Čechy a Morava.

Offline UncleFido

  • ***
  • Příspěvků: 727
Re: epidemie
« Odpověď #2313 kdy: Duben 03, 2020, 09:22:38 dopoledne »
Pokud to je schopné prakticky uvolnit domov důchodců pro nové zájemce, tak to prostě není možné nechat volně. Já nevím jak vy, ale rodiče tu chci ještě nějakou dobu mít a pokud možno, bez fibrózy plic. Značná část lidí, pokud měla závažný průběh a přežije, z toho nevychází bez ztráty kytičky...

Offline WhiteCrane

  • ***
  • Příspěvků: 100
  • Převezmi odpovědnost za svůj život
Re: epidemie
« Odpověď #2314 kdy: Duben 03, 2020, 10:45:50 dopoledne »
Lidé nad 65 let věku nebudou hromadně umírat na COVID-19. Smrtnost nejohroženějších lidí nad 80 let věku je 15 % možná 20 % z TESTOVANÝCH. Tolik k protiargumentům.

Hard data z UK které teď posbírali z "Critical care".

https://www.youtube.com/watch?v=0ts8X3HDtPE&t=187s

1. Umírá 24% hospitalizovaných pacientů do 50 let  a 40% pacientů mezi 50-70 lety.
2. Ještě je celkem zajímavý fakt, že zatímco "klasický" zápal plic zabíjí 22% jejich lidí, tak zápal plic vyvolaný Covid-19 má smrtnost 48%.

Offline Goof

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 489
    • Goofy's vintage workshop
Re: epidemie
« Odpověď #2315 kdy: Duben 03, 2020, 10:59:48 dopoledne »
WhiteCrane:

Video je zajímavý, ale vzorek pacientů Covid 19 - No: 165 ks je strašně málo, aby dělali nějaké závěry, oproti tomu srovnávají výsledky se vzorkem pacientů přes 5,300, tam už by to mohlo dávat jistotu výpočtu.
"Člověk je jediný tvor, který konzumuje, aniž by produkoval."

George Orwell (vlastním jménem Eric Arthur Blair)

Offline bartolomej

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 882
kdo chce kam, pomožme mu tam

Offline xB.H

  • ***
  • Příspěvků: 1510
Re: epidemie
« Odpověď #2317 kdy: Duben 03, 2020, 12:34:08 odpoledne »
Lidé nad 65 let věku nebudou hromadně umírat na COVID-19. Smrtnost nejohroženějších lidí nad 80 let věku je 15 % možná 20 % z TESTOVANÝCH. Tolik k protiargumentům.

Hard data z UK které teď posbírali z "Critical care".

https://www.youtube.com/watch?v=0ts8X3HDtPE&t=187s

1. Umírá 24% hospitalizovaných pacientů do 50 let  a 40% pacientů mezi 50-70 lety.
2. Ještě je celkem zajímavý fakt, že zatímco "klasický" zápal plic zabíjí 22% jejich lidí, tak zápal plic vyvolaný Covid-19 má smrtnost 48%.
záleží kde ta data sbírají. Většinou jde o tendenčně psané články. U nás v práci se jeden nakazil když byl na služebce v zahraničí a od něj se nakazila i rodina. Kdyby ho nevzali na povinné testy díky zahraniční cestě tak se ani neví že byl nakažený. Celá rodina je v karanténě a bez jakýchkoli příznaků. Neumřel nikdo a v nemocnici taky nikdo neskončil. Je jasný že když je někdo po pas v hrobě že to asi nerozdýchá, o tom žádná ale je logické když budu v tajkové skupině dělat nějaké průzkumy tak mi klidně vyjde úmrtnost 80% ale ta čísla jsou k ničemu.

Offline Lucina

  • ***
  • Příspěvků: 396
Re: epidemie
« Odpověď #2318 kdy: Duben 03, 2020, 12:40:45 odpoledne »
Všimli jste si jak nás v telce a všude porád školí jak máme zacházet s rouškou a vždycky když je nějaká tiskova nebo rozhovor, tak to tam někomu padá z nosu a ten někdo to pokaždý nandává tak, že tu roušku chytne zvenku zhruba někde před pusou a povytáhne? A dělaj to tak všichni, včetně lékařů  ::)

Offline Žabka

  • ***
  • Příspěvků: 599
  • Bohové pomáhají těm, kdo si pomohou sami.
Re: epidemie
« Odpověď #2319 kdy: Duben 03, 2020, 01:26:22 odpoledne »
Ono riziková skupina nejsou jen lidé "po pás v hrobě," mému tátovi je přes 60, celý život je aktivní, v mládí závodně sportoval, pracuje. Jenže má cukrovku 1. typu, sice lehkou, stačí mu medikace, ani si nepíchá inzulin. Babička umřela až cca v 85, děda žil ještě dýl, takže táta má slušnou šanci žít ještě dalších 20 let. Ale teď by ho v UK, Španělsku nebo v Itálii ani nevzali do nemocnice, protože je "stejně na odpis." Kolik takových je mezi tisíci mrtvými v Evropě?

Zdá se, že u nás počet nově nakažených klesá, a to i přes vyšší počet testovaných, což znamená, že máme asi dost malé procento nakažených v populaci. Pokud R klesne pod jedna, mělo by se šíření nákazy za čas zastavit. Přišlo by mi logické pozvolna uvolňovat opatření, až se povede otestovat všechny, kteří teď čekají "ve frontě," a pak zavést "mezinárodní" karanténu - nezakazovat cestování, ale každý, kdo přijede do ČR, a neměl by potvrzení, že už koronavirus prodělal (předpokládám, že se brzo ukáže, jak je to s opětovným nakažením a jak dlouho protilátky vydrží), by šel do karantény, ani by asi nemusela být 14 dnů, bo po týdnu už by měl být průkazný test. A pokud by nějaké státy postupovaly stejně, a neměly nákazu v populaci, tak mezi sebou by karanténu mít nemuseli.
Jen mi do toho nevychází ti nešťastní pendleři :-(

Offline Žabka

  • ***
  • Příspěvků: 599
  • Bohové pomáhají těm, kdo si pomohou sami.
Re: epidemie
« Odpověď #2320 kdy: Duben 03, 2020, 01:28:52 odpoledne »
Počet mrtvých ve Francii za posledních 24 hodin vyrostl na 1355 lidí. Je to nejvyšší počet úmrtí, jaké si během jednoho dne konkrétní země připočítala. Dosud ve Francii na koronavir zemřelo celkem 5387 lidí, potvrzených nakažených 59 105.
Počty úmrtí na koronavirus ve Francii prudce stoupají poté, co tamní úřady začaly s postupným započítáváním statistik z domovů pro seniory. Zatímco v nemocnicích vzrostl počet obětí o 500 na 4500, domovy hlásí navíc dalších téměř 900 zemřelých. Francie tak má 5398 obětí koronaviru a očekává se, že čísla dál porostou. V dalších dnech totiž budou přicházet statistiky z velké části dosud nezapočítaných domovů, kterých je v zemi přes sedm tisíc.

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Německu dosáhl už téměř 80 tisíc. Za 24 hodin přibylo 6174 infikovaných. Mrtvých je už přes tisíc.

Za uplynulý den zemřelo ve Španělsku 932 lidí nakažených koronavirem. Země registruje více než sedm tisíc nových případů, celkem je pozitivních 117 tisíc pacientů.
Deník N, ČT 24

O tom, že koronavirus útočí i na CNS už se psalo dřív, ale teď jsou údaje i z Evropy:
https://www.novinky.cz/zahranicni/koronavirus/clanek/u-casti-nakazenych-se-objevuji-podivne-zachvaty-a-blouzneni-40319078?seq_no=1&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&

Dobře to zdá se zvládají na Islandu:
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/island-koronavirus-testovani-pacienti-karantena-opatreni-data-mutace-nakaza.A200402_131351_zahranicni_kha

Delší úvahový článek, souzní s tím, co tu píše ManuaKea:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/svet-po-epidemii-zbude-nam-jen-holy-zivot-97004?seq_no=6&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

Offline Lucina

  • ***
  • Příspěvků: 396
Re: epidemie
« Odpověď #2321 kdy: Duben 03, 2020, 01:29:33 odpoledne »
Moc pěkný rozhovor s Karlem Drbalem na DVTV
https://video.aktualne.cz/dvtv/imunolog-zavrene-skoly-nedavaji-smysl-koronavirus-zvladneme/r~5d7a8a8e753011ea8972ac1f6b220ee8/

Lidé nad 65 let věku nebudou hromadně umírat na COVID-19. Smrtnost nejohroženějších lidí nad 80 let věku je 15 % možná 20 % z TESTOVANÝCH. Tolik k protiargumentům.

A kolik procent úmrtí je v pořádku a kolik už je moc? Kde je ta hranice která stanoví kolik lidí objetovat je ok? Samozřejmě lidí bezejmenných, které neznáme, nejsou to naši příbuzní, jsou to jen čísla ve statistice.  ???

Samotář

  • Host
Re: epidemie
« Odpověď #2322 kdy: Duben 03, 2020, 01:52:19 odpoledne »
A kolik procent úmrtí je v pořádku a kolik už je moc? Kde je ta hranice která stanoví kolik lidí objetovat je ok? Samozřejmě lidí bezejmenných, které neznáme, nejsou to naši příbuzní, jsou to jen čísla ve statistice.  ???

To se pozná ze statistiky úmrtnosti.
Pokud ve statistice dlouhodobé úmrtnosti nebude nějaký pík, nepřekročí to střední průměrnou odchylku (nevím, jestli si pamatuji správný termín), potom na COVID-19 zemřeli lidé, kteří by stejně zemřeli.
Trochu to komplikuje ta věc, že současně tady řádí epidemie čínského viru i epidemie chřipky a z této statistiky se nepozná, na co kdo zemřel.

Offline UncleFido

  • ***
  • Příspěvků: 727
Re: epidemie
« Odpověď #2323 kdy: Duben 03, 2020, 02:40:57 odpoledne »
Chřipka je už hodně na ústupu, takže ta se moc nepromítá.

Tu průměrnou odchylku už zveřejnili v případě několika měst v severní Itálii někdy před týdnem (nechce se mi to hledat). Mají cca 4x-10x vyšší úmrtnost, než je za stejnou dobu obvyklé. Takže to není málo. Teď na tom asi nebudou lépe...

A jsou to čísla v případě, kdy už zdravotnictví kapacitně nestačí. Proto se u nás dělají ta opatření, abychom se do tohoto stavu nedostali.

Offline Žabka

  • ***
  • Příspěvků: 599
  • Bohové pomáhají těm, kdo si pomohou sami.
Re: epidemie
« Odpověď #2324 kdy: Duben 03, 2020, 04:25:52 odpoledne »
UncleFido: Jo, v té Itálii je to minimálně 4x tolik, někde 6x, vycházelo jim to na cca na 1% z celé (!), nikoli nakažené populace. A ve městě, kde bylo nakažených pravděpodobně víc, to bylo právě až 10x víc, než normálně. Ale to jsou čísla ze začátku epidemie, když zdravotnický systém ještě nebyl přehlcený.
A čísla, která vidíme teď, nejsou v podstatě zas tak velká, když se to přepočte na všechny obyvatele a srovná třeba s chřipkovou epidemií, jenže ten hlavní rozdíl je, že chřipková epidemie trvá několik měsíců a postihne většinu obyvatel, a teď pravděpodobně ještě nikde (možná s výjimkou Íránu) nebyla zasažena celá populace, ale vždycky jen nějaké území a zbytek země (zatím) mnohem méně. Takže ta čísla (která ale nejsou, jak je vidět třeba ve Francii, ani zdaleka úplná) jsou z třeba 10% obyvatel země, kde se nákaza hodně šíří.

Offline Žabka

  • ***
  • Příspěvků: 599
  • Bohové pomáhají těm, kdo si pomohou sami.
Re: epidemie
« Odpověď #2325 kdy: Duben 04, 2020, 08:38:23 dopoledne »
Počet zdravotníků kardiologického oddělení Pardubické nemocnice, u kterých byla prokázána nákaza koronavirem, vzrostl z deseti na 21, tři jsou lékaři. Oddělení se uzavírá.

Počet lidí s pozitivním testem na koronavirus v pátek stoupl na 4190. Od čtvrtečního dne tak přibylo 332 nových případů. Jde tak o nejvyšší nárůst za poslední týden.

Zástupce Světové zdravotnické organizace (WHO) Michael Ryan se dnes vyslovil pro širší používání podomácku vyráběných roušek. Podle koordinátora krizové pomoci není zahalování nosu a úst, které má chránit před kašlem nebo kýcháním, špatný nápad.  ;)

SPOJENÉ STÁTY AMERICKÉ. Od čtvrtečních 20.30 tamního času zemřelo ve Spojených státech amerických 1480 lidí nakažených novým typem koronaviru, informovala agentura AFP. Celkový počet mrtvých tak nyní činí 7406.

JAPONSKO. Japonsko v pátek potvrdilo dalších 314 případů nákazy koronavirem. Podle CNN je to vůbec poprvé, kdy se počet nově nakažených za 24 hodin překročil hranici 300 případů - jen v Tokiu lékaři potvrdili 89 nově nakažených. Celkem je v Japonsku potvrzených 3632 nakažených koronavirem, 80 lidí tam nemoci COVID-19 podlehlo.

A ještě dva články:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/hrozba-kolapsu-v-rakousku-zemi-chybeji-zahranicni-pecovatele-97793?seq_no=3&source=hp&dop_ab_variant=327500&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

V Praze nejsou v nemocnicích místa pro nakažené seniory ze zařízení sociální péče
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/praha-milena-johnova-radni-zdenek-hrib-nemocnice-na-frantisku-ministerstvo_2004031832_jgr

Offline castby

  • ***
  • Příspěvků: 20
  • zlepšit se až do jednoty se vším - tělo světla
Re: epidemie
« Odpověď #2326 kdy: Duben 04, 2020, 12:16:52 odpoledne »
jak jsem asi před dvaceti dny avizoval sauny ve finsku fungují.  12.3. ČR 112 pozitvních, Finsko 106, dnes finsko jen 1480. samo my máme lyžaře. ale kdo má saunu je král.

Offline WhiteCrane

  • ***
  • Příspěvků: 100
  • Převezmi odpovědnost za svůj život
Re: epidemie
« Odpověď #2327 kdy: Duben 04, 2020, 12:47:10 odpoledne »
jak jsem asi před dvaceti dny avizoval sauny ve finsku fungují.  12.3. ČR 112 pozitvních, Finsko 106, dnes finsko jen 1480. samo my máme lyžaře. ale kdo má saunu je král.

Zdravotní účinky sauny (pro většinu) lidí jsou určitě bez debaty. Ve Finsku ale také trochu pozitivně působí velké vzdálenosti a nepříliš zažité "združování" velkých skupin (v tom jsou jižani samozřejmě dost odlišní).
Finsko také doposud otestovalo cca pouze třetinu lidí v porovnání s ČR.
Takže ano, lyžaři nám to tady zdatně rozjeli, ale jinak se v počtu případů zase tak moc lišit nebudeme...

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: epidemie
« Odpověď #2328 kdy: Duben 04, 2020, 04:04:34 odpoledne »
V našem sociokulturním prostoru je nepřípustné uvažovat o oželení nějaké skupiny....k výběru by bylo nutno přistoupit až v případě, že by péče nebyla dostupná pro kohokoliv a lékař by se rozhodoval jak s tím co má k dispozici zachránit co nejvíce lidí....i to se v našem zdravotnictví děje třeba u nedostatkových léků, ale neznamená to, že nad pacientem uděláte kruh a potom kříž....abych si vypůjčil citaci J. Cimrmana. Když porovnáme počty nakažených s počty zemřelých a vztáhneme to na počet testovaných lidí....vychází z toho naše zdravotnictví nadprůměrně dobře a to jistě nedáváme na zdravotní péči stejné prostředky jako třeba SRN....a také nasazení personálu je obdivuhodné. Personál v domovech důchodců se střídá po 14 dnech, kdy je uzavřen v dobrovolné izolaci....toto uděláte nejen kvůli rizikovému příplatku a práci přesčas....a doma na vás přitom čekají děti se kterými si večer telefonujete.

Sleduji nyní vývoj ve Velké Británii a USA....330 mil. populace a mnoho lidí nemá ani základní zdravotní pojištění. Systém již nyní je přetížen a epidemie je na exponenciálním vzestupu....Trump nařizuje GM vyrábět plicní ventilace, zabavuje roušky a respirátory vyrobené fy. M3 pro německé policisty....konstatuje, že pokud s epočet mrtvých bude pohybovat mezi 100-200t bude to "úspěch" (ztráty USA v 2WW činily cca 300t). A kdo bude bránit vstupu občanů USA na své území, pokud se to tam bude převalovat....a karanténu dosud nevyhlásili i když mají cca 8t mrtvých a 250t pozitivně testovaných...a počty rostou dosud exponenciálně.

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: epidemie
« Odpověď #2329 kdy: Duben 04, 2020, 05:44:09 odpoledne »

Sleduji nyní vývoj ve Velké Británii a USA....330 mil. populace a mnoho lidí nemá ani základní zdravotní pojištění. Systém již nyní je přetížen a epidemie je na exponenciálním vzestupu....Trump nařizuje GM vyrábět plicní ventilace, zabavuje roušky a respirátory vyrobené fy. M3 pro německé policisty....konstatuje, že pokud s epočet mrtvých bude pohybovat mezi 100-200t bude to "úspěch" (ztráty USA v 2WW činily cca 300t). A kdo bude bránit vstupu občanů USA na své území, pokud se to tam bude převalovat....a karanténu dosud nevyhlásili i když mají cca 8t mrtvých a 250t pozitivně testovaných...a počty rostou dosud exponenciálně.
V USA je ještě závažný problém v tom, že miliony lidí nemají nemocenskou a tudíž nemůžou odejít z práce. Že šéfové nedovolí zaměstnancům vzít si ani neplacené volno když jsou nemocní se považuje za normální. 
Holt spousta Američanů si musí vybrat jestli budou chodit do práce s horečkami nebo o práci přijdou.

Americké zdravotnictví je v hodně špatném stavu, s výjimkou soukromých klinik pro bohaté. Nemocnice pro normální lidi jsou špatně vybavené, obzvlášť na venkově.

Dalším průšvihem je honě rozšířené bezdomovectví, situace v Česku se s tím vůbec nedá srovnat. Například v Los Angeles a San Franciscu je prakticky v každé ulici stan s bezdomovce a vznikají dokonce i celé bezdomovecké ulice. Pro představu  si vygooglete Skid Row.

Na venkově a v indiánských rezervacích pořád nemá hodně lidí přístup k vodě, v např. Navažské rezervaci (300 000 obyv) je to až třetina.


Offline pamelnik

  • ***
  • Příspěvků: 403
Re: epidemie
« Odpověď #2330 kdy: Duben 04, 2020, 07:05:34 odpoledne »
A to se děje v USA? To jsem se nikdy v " důvěryhodných zdrojích " nedočetl. A, že původní obyvatelstvo živoří v rezervacích - to  mu se nechce ani věřit.

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: epidemie
« Odpověď #2331 kdy: Duben 04, 2020, 08:02:25 odpoledne »
A to se děje v USA? To jsem se nikdy v " důvěryhodných zdrojích " nedočetl. A, že původní obyvatelstvo živoří v rezervacích - to  mu se nechce ani věřit.
Indiáni jsou v USA dost chudou a marginalizovanou skupinou (nejenom tam, ale i v Kanadě a Mexiku)
Hodně z nich žije v rezervacích, které trpí notoricky špatnou infrastrukturou, nedostatkem zdravotní péče, vody, vysokou nezaměstnaností a problémem s drogami.
Sice jsou snahy o zlepšení situace- např. výjimky ze zákonů o hazardu díky kterým vznikly v hodně rezervacích kasina a tím získaly kmeny aspoň nějaký příjem.
Kromě indiánských oblastí jsou v hodně špatném stavu i Eskymácká/inuitská teritoria.

Navajo Nation =Rezervace Navahů je největší a nechvalně proslulá až středověkými podmínkami života, nedostatkem vody a absolutně zničenými silnicemi. Navíc místní podzemní voda znečištěna odpadem z uranových dolů. Někteří obyvatelé musí jezdit pro vodu až 40 mil (64 km) daleko. Desítky tisíc lidí tam dodnes nemají elektřinu.

Zdroje:
https://www.theguardian.com/us-news/2020/apr/02/navajo-nation-grassroots-self-help-coronavirus
https://www.theguardian.com/us-news/2019/apr/02/new-mexico-navajo-nation-searchlight-native-american
https://en.wikipedia.org/wiki/Navajo_Nation
https://en.wikipedia.org/wiki/Reservation_poverty

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: epidemie
« Odpověď #2332 kdy: Duben 04, 2020, 08:07:00 odpoledne »
A to se děje v USA? To jsem se nikdy v " důvěryhodných zdrojích " nedočetl. A, že původní obyvatelstvo živoří v rezervacích - to  mu se nechce ani věřit.
Pravda, v Česku se moc o takových věcech moc nemluví, takže pokud nesleduješ americké zpravodajské kanály tak se o tom moc nedozvíš.
Tady máš hezké reportáže o bezdomovectví v USA a opiátové krizi.
https://www.televizeseznam.cz/video/zazij-usa/opiaty-odpadky-a-znicene-zivoty-drogova-krize-meni-tvar-usa-64028184
https://www.televizeseznam.cz/video/zazij-usa/fetaci-bezdomovci-a-stanove-mestecko-takova-je-ulice-na-ktere-se-nachazi-posilovna-pro-celebrity-64014906

Offline castby

  • ***
  • Příspěvků: 20
  • zlepšit se až do jednoty se vším - tělo světla
Re: epidemie
« Odpověď #2333 kdy: Duben 04, 2020, 09:58:15 odpoledne »
Přátele byl jsem včera na testech a teď mi přišel smskou výsledek - negativní, takže obyč chřipka.  výtěr z nosu. Za 28hodin výsledek.

Docela problém sehnat zařazení (žádanku) do systému pro odběr. V odpoledních hodinách jen okresní hygiena, správné číslo (skoro protekční) a do deseti minut jsem mohl vyrazit. odběr v Jihlavě ve stanu byl jsem tam jediný během 10.minut nikdo jiný.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: epidemie
« Odpověď #2334 kdy: Duben 04, 2020, 10:20:05 odpoledne »
To o tom bezdomovectví a živoření v rezervacích vím...v Kanadě se pokoušejí pro ně organizovat něco na způsob našich chráněných dílen, ale je pravda, že tyto komunity decimuje alkoholismus a drogy. Pokud by se nákaza dostala do těchto komunit, věřím, že spousta lidí by zemřela bez pomoci přímo na ulicích nebo v těch rezervacích. Ostatně podobně umírají i oběti těch drog. A pochybuji, že by se zjišťovala příčina smrti, když systém bude celkově přetížen. Nevím zda to lovím z hlavy správně, ale problémy s žádným nebo minimálním zdravotním pojištěním má zhruba 1/3 Američanů....z toho asi 1/10 nemá vůbec nic.

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: epidemie
« Odpověď #2335 kdy: Duben 05, 2020, 10:37:02 dopoledne »
To o tom bezdomovectví a živoření v rezervacích vím...v Kanadě se pokoušejí pro ně organizovat něco na způsob našich chráněných dílen, ale je pravda, že tyto komunity decimuje alkoholismus a drogy. Pokud by se nákaza dostala do těchto komunit, věřím, že spousta lidí by zemřela bez pomoci pžímo na ulicích nebo v těch rezervacích. Ostatně podobně umírají i oběti těch drog. A pochybuji, že by se zjišťovala příčina smrti, když systém bude celkově přetížen. Nevím zda to lovím z hlavy zprávně, ale problémy s žádným nebo minimálním zdravotním pojištěním má zhruba 1/3 Američanů....
To číslo zhruba odpovídá. Teď navíc nepojištěných přibylo a ještě hodně přibude, protože za spoustu američanů platí pojištění zaměstnavatel. Zaměstnavatelé taky často hradí pojištění nezletilým potomkům.
Pro spoustu američanů platí rovnice ztráta práce= ztráta zdravotního pojištění pro celou rodinu a neschopnost platit léky a lékaře.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: epidemie
« Odpověď #2336 kdy: Duben 05, 2020, 09:10:51 odpoledne »
Z tohoto pohledu je náš zdravotní systém na který spousta lidí nadává obdivuhodně solidární. I Britové nám jej mohou v tutu chvíli pouze tiše závidět.

Offline Wolverine

  • ***
  • Příspěvků: 55
Re: epidemie
« Odpověď #2337 kdy: Duben 06, 2020, 06:47:11 dopoledne »
A bude se promořovat  8)

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, který je klíčovou postavou státního postupu v době koronavirové epidemie, změnil názor na nutnost pokračovat v tvrdých opatřeních. Zdroj: Echo24

Offline UncleFido

  • ***
  • Příspěvků: 727
Re: epidemie
« Odpověď #2338 kdy: Duben 06, 2020, 08:27:42 dopoledne »
Pravděpodobně (doufejme...) to však nebude stylem "Dáme tomu volnou ruku!". Čísla nových přírůstků pomalu nastupují klesající tendenci, chytrá karanténa v JMK asi vypadá nadějně a je možné, že i výzkum promořenosti ukázal o něco vyšší, než očekávané hodnoty promořenosti (ale pořád pochybuji, že jsme již přelezli 1 % populace).

Takže nějaká omezení asi nechají, zvlášť ve vztahu ke starším lidem nebo větším akcím v uzavřených prostorech. Pokud se nechají uzavřené hranice, resp. otevřené pouze pro obchod a lidé, kteří budou cestovat budou mít speciální režim, máme celkem dobře pohlídané vnější zdroje. A teprve až se to začne znovu rozjíždět, dojde znovu ke zostření opatření. A tak dokola, až do dostupné vakcíny (lepší případ) nebo kýžené 60% promořenosti.

Berte to jen jako teorie, bez podkladů.

Offline xB.H

  • ***
  • Příspěvků: 1510
Re: epidemie
« Odpověď #2339 kdy: Duben 06, 2020, 09:40:51 dopoledne »
Tahle opatření, která vláda střídavě plodí mi silně připomíná loutkové divadlo. Nejřív by nejradši všechny zavřeli pod zámek a najednou se naopak vše uvolní a nechá se každej nakazit. Hlavně že se Al Hamajda s tím druhým ocasem bijou do hrudi jak všechno zmákli. Dle mého nezmák nikdo nic. Doposud byl koronavirus strašnej průšvih, co kosí jednoho za druhým (dle mého politcký podtext a umělé zveličování problému) a najednou o problém zase nejde a že by se mohli nakazit důchodci je jedno?? Hlavně že stoupají volební preference:-)

Offline WhiteCrane

  • ***
  • Příspěvků: 100
  • Převezmi odpovědnost za svůj život
Re: epidemie
« Odpověď #2340 kdy: Duben 06, 2020, 09:52:16 dopoledne »
Opatření proti koronaviru by dlouhodobě mohla oslabit demokracii, řekla Jourová v rozhovoru s Die Welt. Vir nesmí zničit demokratický řád, dodala.

S EU na věčné časy a nikdy jinak!

Offline xB.H

  • ***
  • Příspěvků: 1510
Re: epidemie
« Odpověď #2341 kdy: Duben 06, 2020, 10:00:33 dopoledne »
Opatření proti koronaviru by dlouhodobě mohla oslabit demokracii, řekla Jourová v rozhovoru s Die Welt. Vir nesmí zničit demokratický řád, dodala.

S EU na věčné časy a nikdy jinak!
A to, jak Andrej chce pomoct krachujícím firmám tak, že je stát "odkoupí" je taky úsměvné:-))

Offline Petoza

  • ***
  • Příspěvků: 73
Re: epidemie
« Odpověď #2342 kdy: Duben 06, 2020, 10:33:34 dopoledne »
Zaujimavy clanok ku genetike europskych narodov vo vztahu ku coronavirusu a pripadnej ciastocnej imunite voci niektorym chorobam:

https://chilli.today/sk/blog/a5znFKD?fbclid=IwAR3UlF4ik5jSUJtUq4pWSYjWE3nb9dq-DFqzeLOp7v0x6zqwjQysSi3OL5U

Offline UncleFido

  • ***
  • Příspěvků: 727
Re: epidemie
« Odpověď #2343 kdy: Duben 06, 2020, 10:55:56 dopoledne »
A to, jak Andrej chce pomoct krachujícím firmám tak, že je stát "odkoupí" je taky úsměvné:-))

Tohle naopak správný přístup, který uplatňily USA za minulé krize. Dobrým příkladem je třeba pojišťovna AIG
https://en.wikipedia.org/wiki/American_International_Group#2008_Liquidity_crisis_and_government_bailout
V roce 2008 tam nalili 180 mld. USD výměnou za podíl. Pak naopak  od roku 2012 akcie se ziskem postupně prodali. Stát neztratil nic, firma přežila a nestáhla dolů další => WIN/WIN řešení.

V zásadě je možné uplatnit 3 základní postupy vůči firmám v problémech:
1) nechat padnout a očekávat domino efekt na další firmy = trh se sice očistí, ale ekonomiku to strašně rozhodí a tím i stát a zaměstnanost
2) zadotovat ze státního rozpočtu = to je bohužel princip socializace ztrát a kapitalizace zisků - ve výslekdu to zaplatí občané. Tohle byl náš a obecně EU přístup za minulé krize
3) přístup USA = výměna nutného kapitálu za podíl na vlastnictví - ve výsledku to dlouhodobě stát nic stát nebude (naopak!), občané nepřijdou o práci a ekonomika to ustojí mnohem lépe

Tedy teď to vypadá, že EU a ani my už nechceme dávat peníze zdarma na účet daňových poplatníků. Za mě je to dobře!

Offline Žabka

  • ***
  • Příspěvků: 599
  • Bohové pomáhají těm, kdo si pomohou sami.

Offline WhiteCrane

  • ***
  • Příspěvků: 100
  • Převezmi odpovědnost za svůj život
Re: epidemie
« Odpověď #2345 kdy: Duben 06, 2020, 11:13:23 dopoledne »
Izraelské ministerstvo zdravotnictví vyzvalo nemocnice, aby vyčlenily 80 procent svých zdrojů pro pacienty nakažené koronavirem. Ředitelé některých nemocnic proti tomu protestovali. Podle nich je to rozsudek smrti pro lidi, které postihne rakovina, infarkt nebo mrtvice.

Zvláštní přístup. Izrael rozhodně nepatří k zemím, kde by vláda panikařila a vydávala nekompetentní rozhodnutí.
Na druhou stranu jejich laboratoře už od začátku pracují na vývoji vakcíny, tedy snaží se virus maximálně analyzovat. Že by na něco přišli?

Offline Loki

  • ***
  • Příspěvků: 1235
  • I'm the Key I'm the Gate
Re: epidemie
« Odpověď #2346 kdy: Duben 06, 2020, 12:39:25 odpoledne »
Tak se nám to pěkně vybarvuje. Díváme se na budoucího pana prezidenta Prymulu, o kterého se právě spolu brutálně rvou pan Babiš s panem Kelnerem  ::!




Offline UncleFido

  • ***
  • Příspěvků: 727
Re: epidemie
« Odpověď #2347 kdy: Duben 06, 2020, 02:04:14 odpoledne »
Promoření asi zase nebude na pořadu dne:
Hamacek - 12:57
Babiš - 12:50

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/v-nedeli-pribylo-jen-115-novych-pripadu-koronaviru-98208

Měli by si to spolu nejdřív vyjasnit, nez pustí ven něco takhle zásadního.

Offline WhiteCrane

  • ***
  • Příspěvků: 100
  • Převezmi odpovědnost za svůj život
Re: epidemie
« Odpověď #2348 kdy: Duben 06, 2020, 03:21:56 odpoledne »
Vědci z Vysoké školy chemicko-technologické ověřili postup, jak bezpečně sterilizovat jednorázový respirátor FFP3 pomocí páry a mikrovlnné trouby. Zdůraznili, že jde o nouzové řešení při nedostatku ochranných pomůcek.

Při nouzové sterilizaci by lidé měli nalít do plastové misky 50 mililitrů vody, dát na ni plastovou mřížku či děrované víko, které nesmí být kovové, a navrch položit použitý respirátor. "Je důležité, aby byl na misku uložen vnější stranou dolů," upozornil Šoltys. Misku je pak třeba vložit do mikrovlnné trouby a nastavit čas podle jejího výkonu - 1100 a více wattů na 90 sekund, 800-1000 wattů na 180 sekund a 500-700 wattů na 300 sekund.

Během procesu se musí odpařit polovina objemu vody. Pokud se odpaří méně, je pro úspěšnou sterilizaci potřeba více času.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: epidemie
« Odpověď #2349 kdy: Duben 06, 2020, 03:39:47 odpoledne »
Tohle je účinný způsob sterilizace vlhkým teplem...vir likviduje už 70oC a pokud se použije nasycená vodní pára bude to fungovat velice rychle...navíc mikrovlnku má doma většina lidí a vodu také...a je to rychlé. Jen je ozáukou, jak dlouho vydrží materiál respirátoru ty zvýšené teploty. Jde hlavně o gumičky a materiál ventilu...a samotnou membránu.