Autor Téma: epidemie  (Přečteno 106526 krát)

Online Chinalady

 • ***
 • Příspěvků: 497
Re: epidemie
« Odpověď #2800 kdy: Říjen 11, 2020, 02:06:44 odpoledne »
Normana, počítáš to špatně.
Úmrtnost na nemoci se nepočítá vzorcem počet současně nemocných/mrtví,
ale z ukončených případů- kolik lidí se uzdravilo a kolik zemřelo.

V současné době vychází celková úmrtnost na 4 %, s odchylkami v rámci jednotlivých států: záleží na kvalitě lékařské péče, intenzitě testování i bezpříznakových lidí (Proto má třeba Jižní Korea nižší úmrtnost- testovali všechny co jim přišli pod ruku a tak odhalili hodně bezpříznakových), zahlcení nemocnic, falšování dat (zdravíme Rusko, Čínu a Írán), demografické struktuře, zdravotnímu stavu obyvatel, atd.

V rámci studia dost pracuji se statistikou a matematickými analýzami, takže o číslech něco málo vím.

Offline Norman

 • ***
 • Příspěvků: 202
Re: epidemie
« Odpověď #2801 kdy: Říjen 11, 2020, 02:40:10 odpoledne »
Já nepočítám vůbec nic, jen sdílím. A podle mě ani jedno číslo, které jsem zmiňoval, není "úmrtnost", ale "smrtnost", (případně "podíl zemřelých", což je podle mě totéž). Chápu, že termín "úmrtnost" je něco jiného.

Offline spartan

 • Teoretik prepper
 • *****
 • Příspěvků: 249
Re: epidemie
« Odpověď #2802 kdy: Říjen 11, 2020, 03:16:40 odpoledne »
https://youtu.be/_uLsj4UnQi8

Zajmave video k téme
Pripravuj sa na najhoršie,očakávaj najlepšie.

Offline Samotář

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 671
Re: epidemie
« Odpověď #2803 kdy: Říjen 11, 2020, 05:48:00 odpoledne »
Poslední diskuze mi připomněla článek, který vyšel v týdeníku Echo 2. června 2020. Někde ve veřejné knihovně to určitě najdete.

V článku popisovali, jak se vytváří statistika mrtvých na covid v nejpostiženějších zemích.

Vzpomínám si, že u Belgie psali, že na začátku epidemie úřady zakázaly provádění pitev. Tedy se nedalo zjistit, na co lidé skutečně umírají. V Belgii do evidence mrtvých na covid automaticky zařazovali každého, kdo zemřel na udušení a byl pozitivní na covid. Jenže v článku psali, že je to problém, protože na udušení vlastně zemře každý onkologický pacient, protože lidi s rakovinu nezabije rakovina, ale v konečném důsledku zemřou na selhání plic v důsledku všech možných obtíží vyvolaných rakovinou.

Potom si vzpomínám na část o Velké Británii. Tam platí pravidlo, že příčina smrti se stanovuje v "úmrtním listu" (nebo podobném dokumentu), který musí podepsat dva lékaři. Jenže v době epidemie toto zrušili a příčinu smrti mohl podepsat jen jeden zdravotník a do evidence mrtvých na covid zařazovali každého, kdo vykazoval podobné znaky jako onemocnění na covid.

A například v USA je do statistiky mrtvých na covid zařazený i ten negroid (oficiální antropologický termín), kterého zaklekl policista a kvůli kterému vypukl ten bordel a rabování různě po světě.

Závěr článku zněl, že chybovost těchto statistik bude asi podobně vysoká jako u nás. Podle zjištění UZIS má naše statistika úmrtí na covid chybovost 60 %, to znamená, že 60 % lidí zařazených do statistiky, že zemřeli na covid, ve skutečnosti zemřelo na něco jiného. Kdyby si nad každým mrtvým s pozitivním testem hodili mincí, byla by statistika přesnější, chybovost jen 50 %.

Offline Norman

 • ***
 • Příspěvků: 202
Re: epidemie
« Odpověď #2804 kdy: Říjen 11, 2020, 07:26:19 odpoledne »
Mě fascinuje, že i v dnešní době, s technickými možnostmi jaké máme k dispozici, tak může bejt něco tak nečitelnýho jako okolnosti covidu. A jak můžou existovat odborníci s tak diametrálně odlišným pohledem. A v neposlední řadě, jak to dokázalo rozdělit společnost.

Offline UncleFido

 • ***
 • Příspěvků: 120
Re: epidemie
« Odpověď #2805 kdy: Říjen 11, 2020, 09:17:25 odpoledne »
Jenže v článku psali, že je to problém, protože na udušení vlastně zemře každý onkologický pacient, protože lidi s rakovinu nezabije rakovina, ale v konečném důsledku zemřou na selhání plic v důsledku všech možných obtíží vyvolaných rakovinou.

U rakoviny v terminálním stádiu jsou běžné opravdu velké bolesti. Většinou tedy člověk umírá s postupně se zvyšujícími dávkami morfia. Morfium ve velkých dávkách způsobuje útlum dechové činnosti a tím snížení okysličení krve - ve výsledku dojde k zástavě srdce. Lidé se silným srdcem po nějakou dobu zvládnou i opravdu vysoké dávky kontinuálně infuzí. Je to vlastně forma legální eutanázie - pokud však pacient nechce, morfin dostávat nemusí a opravdu si užije až do konce. Málokdo to však vydrží...často se nasazení morfia snaží oddalovat lidé s lékařským vzděláním, protože ví, co to znamená.

Mohu vás ujistit, že v české praxi se takoví pacienti opravdu do covid statistik nezapočítávají. Pokud by byl důvod na covid testovat a výsledek byl pozitivní, pak by se takový případ započítal. Jenže v 99 % případů ten důvod není.

Offline sedlák

 • Včelaři sobě
 • *
 • Příspěvků: 1480
Re: epidemie
« Odpověď #2806 kdy: Říjen 12, 2020, 11:22:17 dopoledne »
Tak mám hlášku o známého, 40 let, sportovec, učitel. Měl příznaky, tak v souladu s doporučením kontaktoval telefonem v Brně svého lékaře. Ten mu řekl, že testování a trasování nestíhá, ať zůstane doma v karanténě, že si ho na testy pozvou později.
Druhého dne ulehl, čtyři dny čtyřicítky teploty, totální ztráta čichu a chuti. Po deseti dnech si ho pozvali na test, byl negativní.
Jestli tohle není výjimka, tak ta čísla, kterými nás krmí státní správa, jsou hodně zkreslená.

Offline Žabka

 • ***
 • Příspěvků: 533
 • Bohové pomáhají těm, kdo si pomohou sami.
Re: epidemie
« Odpověď #2807 kdy: Říjen 12, 2020, 07:53:54 odpoledne »
Začíná to být hukot:
Počet úmrtí s covidem-19 v ČR překročil 1000. Od ranních údajů stoupl o 58 na 1045. V pátek zemřelo 51 lidí. Úmrtí za říjen už je víc než za celé září. (MZ ČR)

30 mrtvých denně už je skoro pravidlo, a až dnes se ukázalo, že v pátek jich vlastně bylo 51. Zpětně se čísla mrtvých upravují už nějakou dobu, takže nárůsty nevypadaly tak děsivě. Při jinak průměrných 300 úmrtí za den je to už nezanedbatelný nárůst.

Offline Žabka

 • ***
 • Příspěvků: 533
 • Bohové pomáhají těm, kdo si pomohou sami.
Re: epidemie
« Odpověď #2808 kdy: Říjen 14, 2020, 10:52:37 dopoledne »
Vláda pracuje se třemi scénáři vývoje epidemie pro říjen, přičemž i ten nejoptimističtější znamená, že Česko překročí dostupnou kapacitu v nemocnicích. Nejhorší z variant, která počítá s reprodukčním číslem 1,5, znamená na konci října bezmála jedenáct tisíc hospitalizovaných pacientů s covid-19. Přes dva tisíce z nich bude potřebovat intenzivní péči.

V Česku se s covidem léčí doma kolem 57 tisíc lidí. Zdaleka ne u všech probíhá nemoc bez problémů. Lékaři upozorňují, že ke zhoršení průběhu může dojít velmi rychle. Kvůli nedostatku lůžek v nemocnicích se přitom v některých případech stává, že doma zůstávají i pacienti, kteří by ještě nedávno leželi v nemocnici.
(Deník N, placená sekce, perex ze dvou dnešních článků)

A ještě velmi doporučuji tento rozhovor, i když je delší:
https://www.idnes.cz/technet/veda/omar-sery-koronavirus-covid-19-zabijacky-virus-mutace-10-procent-populace.A201013_205955_veda_vov

Podrobný článek o možnosti opětovné nákazy (po méně než 3 měsících): https://www.seznamzpravy.cz/clanek/american-podruhe-vazne-onemocnel-covidem-19-vedcum-chybi-odpovedi-o-imunite-124053#dop_ab_variant=0&dop_req_id=x3ZOUn2flRQ-202010131202&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=3&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Už starší zajímavý rozhovor o zvládání krizových situací (i obecně) s člověkem, který evidentně ví, co říká:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/krizovy-expert-navod-lezi-100-km-od-nas-ale-skody-uz-nelze-zhojit-122080#dop_ab_variant=0&dop_req_id=6VJ0cR8LSbw-202010011704&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

A nakonec historický exkurz do doby španělské chřipky: https://www.vitalia.cz/clanky/opatreni-za-spanelske-chripky-restaurace-nezaviraly-lide-si-nosili-vlastni-pribory-a-sklenice/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_req_id=bjCM5i2S0WW-202010010910&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

Offline Lucina

 • ***
 • Příspěvků: 336
Re: epidemie
« Odpověď #2809 kdy: Říjen 14, 2020, 11:40:16 dopoledne »
Proto včera Prymula vyhlásil akční plán kde nařizuje vytvoření a vyčlenění dalších kapacit intenzivní péče, je na to ustavena komise a maj být i finance, bude systém sdílení zdravotníků.

Offline vvitty

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2706
 • a
Re: epidemie
« Odpověď #2810 kdy: Říjen 14, 2020, 12:19:08 odpoledne »
Akorat zdravotnici jeste ted nedostali slibene odmeny z jara ..
Vsude se pise kolik mame k dispozici techniky a luzek, ale ztraci se to podstatne - jak malo je k dispozici personalu schopneho tu techniki obsluhovat. To bohuzel nemuze (pri vsi ucte k jejich vzdelani) delat chirurg, zubar nebo rehabilitacni sestra...

Offline Samotář

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 671
Re: epidemie
« Odpověď #2811 kdy: Říjen 14, 2020, 02:19:32 odpoledne »
Nevím, jakou máš zkušenost se zdravotníky, ale obecně to jsou dost šikovní lidé a nejsou to žádní hlupáci.

Z praxe vídám, že na oddělení přijde nový přístroj. Přijde technik a zaučí staniční sestru a někoho z doktorů. Do pár dnů už přístroj bez problému ovládají všechny sestry a lékaři. Používáním a praxí se velice rychle učí. Když na oddělení nastoupí nová sestra, do týdne už je plně orientovaná a plnohodnotně samostatně pracuje a je úplně jedno z jakého předchozího zaměstnání přišla.

Určitě bych nepodceňoval rehabilitační sestry. A lékaři se také dokáží velmi rychle přeorientovat ze svého hlavního oboru na intenzivní medicínu, zubař má k anesteziologii mnohem blíž než spousta jiných všeobecných lékařů.

Samozřejmě, jsou šikovnější a méně šikovné sestry a lékaři, ale to je stejné jako v každém jiném oboru.

Offline Samotář

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 671
Re: epidemie
« Odpověď #2812 kdy: Říjen 14, 2020, 02:24:56 odpoledne »
Proto včera Prymula vyhlásil akční plán kde nařizuje vytvoření a vyčlenění dalších kapacit intenzivní péče, je na to ustavena komise a maj být i finance, bude systém sdílení zdravotníků.

Tohle mě děsí. Myslel jsem, že tohle všechno už mají připravené od jara. Co celou tu dobu proboha dělali?

Bohužel velmi výstižný komentář s Prymulovu projevu.
https://www.info.cz/nazory/vlada-desi-lidi-obrazy-smrti-to-ji-nemuze-projit

Offline Anakin

 • Moderátor
 • *****
 • Příspěvků: 2456
  • Blog Prepper.cz
Re: epidemie
« Odpověď #2813 kdy: Říjen 14, 2020, 02:31:56 odpoledne »
Do několika dnů začnou kolabovat menší nemocnice a do pár týdnů zkolabují nejspíše i ty velké. Nedostatek personálu je bohužel dlouhodobý problém. A to máme myslím dobré zdravotnictví. Tak uvidíme. Držím jim palce, máme šikovné lidi.

Offline vvitty

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2706
 • a
Re: epidemie
« Odpověď #2814 kdy: Říjen 14, 2020, 02:32:53 odpoledne »
Samotar> Rozhodne to nemelo vyznit tak ze by dotycni nebyli schopni nebo byli hloupi. Vychazim z toho ze standardni zaskoleni sestry pro specializace prace na JIP trva rok.
Samozrejme v pripade nouze se asi bude hodit cokoliv... jen se zrovna s timhle melo zacit uz na konci jara.

Offline Samotář

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 671
Re: epidemie
« Odpověď #2815 kdy: Říjen 14, 2020, 02:41:54 odpoledne »
Před před pár dny jsem zde upozorňoval na rozhovor s dr. Jaroslavem Svobodou, imunologem.

Zde vyšel jeho článek, kde více méně shrnuje věci, o kterých mluví v rozhovoru
https://www.echo24.cz/a/Scubh/jedine-vseobecna-duvera-muze-zahojit-spolecnost-roztristenou-covidem-19

A některé věci aktualizuje.
Píše, proč je plošné testování zřejmě nesmysl.
Upozorňuje, že rizikových osob bude podle jejich odhadu asi 500 tisíc, přičemž Prymula odhaduje, že rizikových osob je 2 miliony. Ale tohle už je celkem dobře vyřešení, protože ÚZIS podle diagnóz stanovil, že rizikových osob je v celé České republice maximálně 400 tisíc (zdroj zde: https://nzis-open.uzis.cz/prezentace-2020/12-jarkovsky.pdf)

Offline Samotář

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 671
Re: epidemie
« Odpověď #2816 kdy: Říjen 14, 2020, 02:50:42 odpoledne »
Anakin, vvitty - vidíme to podobně, jen jsem chtěl, aby zaznělo upřesnění.

Moje máma pracovala ve zdravotnictví od 50. let 20. století a za celou tu dobu se nikdy nestalo, že by neměli nedostatek zdravotních sester a dostatek lékařů. Snad kolaps nenastane.

Offline vvitty

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2706
 • a
Re: epidemie
« Odpověď #2817 kdy: Říjen 14, 2020, 02:53:30 odpoledne »
Plosne testovani je nesmysl z vice duvodu. Napriklad proto ze je nerealizovatelne v rozumnem case... ale treba budeme prekvapeni.

Zpusob vysetreni ktery pro to navrhuji je jednodussi nez PCR testy, lze jej vyhodnotit na miste a vysledek je znam do 15 minut. Potud super. Ted je to cislo potreba vynasobit poctem pacientu v evidenci praktickych lekaru (1000 - 3000) ... jaka bude vypovidaci schopnost kdyz se to roztahne do nekolika tydnu ?
Druhy problem je ze i tak diky senzitivite testu (schopnosti detekce) - vyrobce uvadi za idealnich podminek 90%, takze v praxi to bude spis horsi - utece 10% pozitivnich.
Treti problem je ve specificnosti testu (schopnosti spravne vyloucit negativni jedince) -  vyrobce uvadi za idealnich podminek 97%, takze pri 10M obyvatel vypadne 300 tisic falesne pozitivnich.

Offline sedlák

 • Včelaři sobě
 • *
 • Příspěvků: 1480
Re: epidemie
« Odpověď #2818 kdy: Říjen 14, 2020, 03:18:42 odpoledne »
S dobrou úrovní zdravotnictví i personálu máte samozřejmě pravdu, ale je to houby platné v okamžiku,  kdy polovina z nich bude nemocná, v karanténě nebo doma s dětmi. A přičtěme si k tomu darované linky z Tchaj-wanu, které vláda neumí dovézt. Nebo ventilátory, na které se lidi na jaře složili a které leží kdesi ve skladu, protože nemají certifikaci.
Můj záložní plán spočívá v použití kyslíkové láhve (od autogenu) kterou jsme nedávno nechali naplnit. Ověřil jsem si, že se jedná o čistý medicínský kyslík.
Vvitty: K plošnému testování nedojde už proto, že to nemůžou nařídit. Spousta lidí by na to nešla. Proč taky? Aby stát získal nějaká pochybná data? Pro mě osobně by to bylo přínosné jenom tehdy, kdyby hledali protilátky, ale oni chtějí hledat aktivní případy.

Offline vvitty

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2706
 • a
Re: epidemie
« Odpověď #2819 kdy: Říjen 14, 2020, 03:31:39 odpoledne »
Sedlak: pokud za tim budu videt nejaky smysl tak tam klidne zajdu. A v nouzovem stavu by se urcite nasel i zpusob jak k tomu lidi donutit - at uz pozitivni, nebo negativni motivaci. Pocinaje podminenim jakekoliv pomoci z anticovid programu zajistenim otestovani / adresnou pokutou za nedostaveni se k testu.
Coz nic nemeni na nerealizovatelnosti programu jako takoveho...

Offline Žabka

 • ***
 • Příspěvků: 533
 • Bohové pomáhají těm, kdo si pomohou sami.
Re: epidemie
« Odpověď #2820 kdy: Říjen 14, 2020, 04:06:43 odpoledne »
O neproveditelnosti plošného testování vyšel pěkně zpracovaný článek v Deníku N, mohla bych ho zkopírovat, ale nevím, jak sem dát přílohu. Ale to nejpodstatnější viz příspěvek od vvitty výše.

Nedostatek personálu v nemocnicích bude problém, to je jasné. Sestry z podobných běžných oddělení půjdou na JIP, na jejich místo nastoupí méně kvalifikovaný personál, studenti a dobrovolníci. Červený kříž mimochodem pořádá školení pro dobrovolníky, aby mohli pomáhat s běžnou péčí o pacienty (v nemocnicích i domovech důchodců - hygiena, jídlo...). Ale péče tím samozřejmě utrpí (a zdravotníci už jsou teď dost vyčerpaní) a je možné, že i tak to bude masakr.
Mimochodem v počtu mrtvých za poslední týden jsme už sedmí na světě, a to ještě neumírají lidé z rekordních dnů :-(

Nalim

 • Host
Re: epidemie
« Odpověď #2821 kdy: Říjen 14, 2020, 04:24:45 odpoledne »
Jako vždy, je rozumné ptát se, v čí prospěch se má to a to:
takže: v čí prospěch by bylo plošné testování?
Jeho vypovídací schopnost je přece sporná.
Nepřehlédli jste zprávičku, kdo na korona krizi v ČR za těch pár měsíců pohádkově zbohatnul zase o "několik miliard"? Přestože na své firmy přešoupnuté do svěřenských fondů - oficiálně - "nemá vliv"?
No, ehm, "akorát" že prokazatelně inkasuje vejvar?

Offline vvitty

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2706
 • a
Re: epidemie
« Odpověď #2822 kdy: Říjen 14, 2020, 04:31:11 odpoledne »
Zabka: pocty za posledni tyden nema moc smysl srovnavat, s ohledem na ruzne rozfazovani prubehu v jednotlivych zemich... zuctovat ma smysl na jare.

Offline UncleFido

 • ***
 • Příspěvků: 120
Re: epidemie
« Odpověď #2823 kdy: Říjen 14, 2020, 06:30:21 odpoledne »
Člen rodiny pracuje jako zdravotní sestra na chirurgii na standardním oddělení. Pokud jim nastoupí někdo nový, jeho zaškolení trvá minimálně měsíc, pokud měl praxi někde v nemocnici, pokud je po škole nebo jde z ambulance, tak déle. Sám (jen při příznivém stavu oddělení) může být na službě až po 2 měsících, kdy ho čeká přezkoušení (třeba použití ambuvacu, postup při něčí nenadálé krizi atd.). Pokud neuspěje, tak se to zkusí znovu za měsíc, pokud ani potom, tak... A na JIP je ještě jiný režim, za měsíc se rozhodně o zkušenou sestru nejedná.

Offline surv42

 • ***
 • Příspěvků: 25

Offline vvitty

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2706
 • a
Re: epidemie
« Odpověď #2825 kdy: Říjen 17, 2020, 11:03:20 dopoledne »
Tak magickych 10k positivne testovanycj dosazeno.

Offline aladin38

 • ***
 • Příspěvků: 19
Re: epidemie
« Odpověď #2826 kdy: Říjen 17, 2020, 02:00:28 odpoledne »
No ještě měsíc při těch počtech a bude hukot.


Offline sedlák

 • Včelaři sobě
 • *
 • Příspěvků: 1480
Re: epidemie
« Odpověď #2828 kdy: Říjen 18, 2020, 12:24:05 odpoledne »
Taky to utajování docela nechápu, vypadá to na ono totalitní zatloukat, zatloukat.
Také mi není jasná ta e-rouška. Pokud je někdo nemocný, je v nemocnici, nebo doma. Pokud je někdo v karánténě, je doma. A pokud je někdo nakažený a neví o tom, potom to neví ani e-rouška. Takže nevím, před čím mě má vlastně chránit.

Offline vvitty

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2706
 • a
Re: epidemie
« Odpověď #2829 kdy: Říjen 18, 2020, 12:52:42 odpoledne »
U erousky ma jit o pomoc s trasovanim - pokud nekoho otestuji pozitivne tak bys mel dostat info (pokud oba maji tu aplikaci a vse zrovna funguje jak ma). Pak si muzes (ale nemusis) zajit na testy.
Neni to primarne ochrana jedince, jen podpurny prostredek pro omezeni sireni.

Offline sedlák

 • Včelaři sobě
 • *
 • Příspěvků: 1480
Re: epidemie
« Odpověď #2830 kdy: Říjen 18, 2020, 01:39:57 odpoledne »
Díky za vysvětlení, mě se to stejně netýká, můj mobil je docela hloupý.

Nalim

 • Host
Re: epidemie
« Odpověď #2831 kdy: Říjen 18, 2020, 02:08:31 odpoledne »
Jaká je při nouzovém stavu pružnost uplatňování přísných opatření v praxi:
- u dcery v práci počátkem minulého týdne (nevím přesně, který den) testovali
- v pátek byly výsledky, a jedna kolegyňka byla pozitivní
- tak to v sobotu telefonicky sdělovali těm, co s tou pozitivní byli v práci v úzkém kontaktu
- s opatřením, aby během pondělí kontaktovali své obvodní lékaře, ti že jim dají instrukce, co momentálně vlastně platí.

Závěr: teprve téměř po týdnu od testování se v okruhu ohrožených (vč. jejich rodin) uděje nějaké opatření. 
Jo, drobnost: dcera je zdravotní sestra v jednom ze špitálů zaparkovaných ve svěřenském fondu
 

Offline vvitty

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2706
 • a
Re: epidemie
« Odpověď #2832 kdy: Říjen 18, 2020, 02:52:33 odpoledne »
Ono to stejne z principu nefunguje spolehlive. A trosku bych se bal ze do toho casem stat prida nejake zajimavejsi reportovani... kdyz jsem cetl dnesni vyjadreni pana Flegra v tomto kontextu tak se mi otevira kudla v kapse...

Offline sedlák

 • Včelaři sobě
 • *
 • Příspěvků: 1480
Re: epidemie
« Odpověď #2833 kdy: Říjen 18, 2020, 03:52:50 odpoledne »
Právě kvůli tomu stále nechci chytrý mobil. Net máme po drátě od O2 a to mi stačí. A mobil jenom na volání a SMS.


Offline sedlák

 • Včelaři sobě
 • *
 • Příspěvků: 1480
Re: epidemie
« Odpověď #2835 kdy: Říjen 19, 2020, 09:36:44 odpoledne »
Osobní zkušenost. Dnes mi byla nařízena karanténa pro kontakt s pozitivní osobou, volala mi obvodní lékařka. Na testy mám přijít až v sobotu, dřív nemají volno. Odběr ve stanu, přímo z auta, rozmezí 1hodina. Mám to 50kilometrů, ale díval jsem se, že těch odběrových míst moc není, v každém okrese jedno. Kromě kašle žádné zdravotní problémy. Když už jsem s lékařkou mluvil, tak jsem ji požádal o e-recept na léky, které trvale beru, větší zásoba není nikdy na škodu.
O vývoji budu referovat, pokud bych skončil v nemocnici, tak zavolám někomu z vás, na koho mám číslo, aby sem napsal nekrolog.

Offline Norman

 • ***
 • Příspěvků: 202
Re: epidemie
« Odpověď #2836 kdy: Říjen 19, 2020, 10:03:03 odpoledne »
Hm, tak to nic moc. Držím palce, sedlaku!

Offline Samotář

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 671
Re: epidemie
« Odpověď #2837 kdy: Říjen 20, 2020, 10:17:23 dopoledne »
Sedláku, zkus dělat něco, co tě baví a co ti zlepší náladu. Hlavně se v té nemoci moc nebabrat.

Smutná nálada/strach/deprese je mnohem horší než čínský virus.

To se mi to snadno radí :-)


Offline Akutol

 • ***
 • Příspěvků: 229
Re: epidemie
« Odpověď #2839 kdy: Říjen 20, 2020, 07:09:28 odpoledne »
Sedlaku, klidek,
Mne na testoch povedali ze sa ozvu o 90 hodin. Vravim si, fajn to mam čas...
Svinki, na druhy den mi poslali spravu ze som pozitivny. Tak čučim doma, pokasliavam a nudim sa. V praci ma nateraz nechcu ani vidiet. To budu pohlady ked sa vratim...

Offline Samotář

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 671
Re: epidemie
« Odpověď #2840 kdy: Říjen 20, 2020, 09:40:26 odpoledne »
Koukám, že Prymulovi už docházejí možnosti, co by ještě mohl nařídit/zakázat
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/prymula-navrhne-uzavrit-obchody-a-kadernictvi-125306#dop_ab_variant=0&dop_req_id=CfKBC2CNSWx-202010201930&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Zbývá mu ještě zřídit koncentrační/izolační tábory pro děti/mládež a střelba do lidí bez výstrahy po desáté večer.

Offline Samotář

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 671
Re: epidemie
« Odpověď #2841 kdy: Říjen 21, 2020, 09:19:15 dopoledne »
Jak tady někdo psal, že snad o epidemiologických opatřeních rozhodují odborníci, tak tady je článek, jak a na základě čeho vláda o opatřeních rozhoduje
https://www.echo24.cz/a/SSupe/vlada-zavira-zemi-uplne-naslepo

Dnes nikdo neví, kde se lidé nakazí, příslušná data neexistují.

A zde cituji z tohoto článku, jak vláda rozhodovala o zavření restaurací:
"Ve skutečnosti se o zavření restaurací rozhodlo úplně jinak. Roman Prymula je úplně zavřít nechtěl, jen omezit provoz do šesti hodin večer. Tvrdě ale trval na tom, že se zavřou všechny školy včetně prvního stupně. Na jednání s Národní ekonomickou radou vlády (NERV), jíž kabinet svůj plán představil, se ale ozval ekonom Štěpán Jurajda s tím, že je marketingově a společensky neobhajitelné zavřít školy, a nechat otevřené restaurace. Přidali se další členové, mimo jiné sociolog Daniel Prokop. Prymula s Babišem se po této debatě rozhodli zavřít restaurace kompletně."

Offline Žabka

 • ***
 • Příspěvků: 533
 • Bohové pomáhají těm, kdo si pomohou sami.

Offline šotek

 • ***
 • Příspěvků: 348
 • Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
Re: epidemie
« Odpověď #2843 kdy: Říjen 21, 2020, 01:03:09 odpoledne »
S těmi aerosoly je tedy třeba si uvědomit že textilní roušky mají za podmínek nižší relativní vlhkosti celkem díru. Jsem zvědav za jak dlouho toto bude reflektováno v opatřeních aby se primárně používaly respirátory, nikoliv roušky. Zároveň jsou statistiky z léta poplatné jen své době (léto, teplo, vyšší relativní vlhkost, lidi víc na čerstvém vzduchu atp) - tím myslím statistiky ve kterých se řeší kde je jaké riziko přenosu. Bylo by fajn kdyby "třeba supermarkety" tohle natiskly do letáků-úvodní list - informace by se dostala k cílové skupině a za nízké náklady... Přehledné sdělění
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

Nalim

 • Host
Re: epidemie
« Odpověď #2844 kdy: Říjen 21, 2020, 04:55:14 odpoledne »
Zase další čísla, která jsme dosud - 21.10.2020 - nesměli znát:

Unikla nejdůležitější data: Kde se nakazí nejvíc lidí
Dnes 12:31 Jan Martinek, Právo

Nejvíce lidí se koronavirem nakazilo na pracovišti a v domácnosti. Naopak hromadné a společenské akce se podílejí na celkové nákaze jen velmi málo, stejně jako sportovní akce a střední a vysoké školy. Ty přitom vláda zakazuje a zavírá.

Vyplývá to z dat, která zaslal serveru Echo24 Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Mluvčí ÚZIS Josef Tuček později řekl, že ústav zaslal dokument omylem, data mají podle něj „sníženou vypovídací hodnotu“.

Podle dokumentu se nákaza covid-19 šíří nejvíce na pracovištích, tam se nakazilo od března až do října 32 % lidí, 23,5 % nemoc chytilo doma od rodinných příslušníků. 14,4 % lidí se nakazilo při „běžných aktivitách bez upřesnění“, kam zřejmě spadají například restaurace.

Naopak na hromadných a společenských akcích se nakazilo koronavirem jen něco málo přes jedno procento lidí (nejvíce v srpnu, kdy šlo o 3,4 %, od září vláda hromadné akce omezila), stejně tak na dovolených. 1,4 % se nakazilo při sportu.

Čtyři procenta nákazy celkem pocházejí ze základních škol. V září, kdy se do škol vrátily děti, to bylo pět procent, v říjnu necelá čtyři procenta. Školy se přitom v průběhu října zavřely včetně prvních stupňů. Na středních školách se nakazilo celkem 2,6 % a na vysokých školách, které vláda zavřela jako první, 1,6 %. Tři procenta lidí si podle dokumentu přivezla koronavirus ze zahraničí.

Offline pamelnik

 • ***
 • Příspěvků: 59
Re: epidemie
« Odpověď #2845 kdy: Říjen 21, 2020, 07:08:30 odpoledne »
Opravdu si myslíte (věříte), že data unikla a zrovna novinky je zveřejnily? Takže zbývá zavřít pracoviště a rozdělit rodiny? A co se týká nákaz v restauracích, viz. příspěvek od samotáře 21.10.2020 čas 09.19.15.

Offline vvitty

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2706
 • a
Re: epidemie
« Odpověď #2846 kdy: Říjen 21, 2020, 08:29:56 odpoledne »
Tak uz mame v sirsi rodine taky par kousku...

Nalim

 • Host
Re: epidemie
« Odpověď #2847 kdy: Říjen 21, 2020, 08:50:04 odpoledne »
Už i u nás - zatím akutně jen dospělá dcera. Na jejím oddělení v práci zatím 2 další kolegyňky, vč. manželů, děti zatím OK.
Ale operuje se dál, aby se dohnal plán z jara, přestože sestry šmahem odpadávají. Byznys zatím vítězí. Konkrétně byznys jistých svěřenských fondů.

Offline Sojka 88

 • ***
 • Příspěvků: 1
Re: epidemie
« Odpověď #2848 kdy: Říjen 22, 2020, 03:55:35 dopoledne »
Zdravím,u nás v Plzni to jede celkem slušně, stabilně plné oddělení,(Karim) všechno vážné stavy.Organizace je v podstatě improvizace, vše se mění ze dne na den.Personál pomalu odpadává, když si představím ještě půl roku ve skafandrech tak mě jímá hrůza.Teď přesunuli i přítelkyni ze sálu na nové Covid oddělení na Borech, bývalá s kterou jsem v neustálém kontaktu (společná péče o syna) dělá na jiném podobném oddělení.Takže bych řekl že šance to dostat tu je,ale pak si vzpomenu,na ty odměny které jednou (prý) dostaneme,a hned se v WPA Nanomask dýchá lépe... :D

Offline xB.H

 • ***
 • Příspěvků: 275
Re: epidemie
« Odpověď #2849 kdy: Říjen 22, 2020, 01:21:03 odpoledne »
Zdravím,u nás v Plzni to jede celkem slušně, stabilně plné oddělení,(Karim) všechno vážné stavy.Organizace je v podstatě improvizace, vše se mění ze dne na den.Personál pomalu odpadává, když si představím ještě půl roku ve skafandrech tak mě jímá hrůza.Teď přesunuli i přítelkyni ze sálu na nové Covid oddělení na Borech, bývalá s kterou jsem v neustálém kontaktu (společná péče o syna) dělá na jiném podobném oddělení.Takže bych řekl že šance to dostat tu je,ale pak si vzpomenu,na ty odměny které jednou (prý) dostaneme,a hned se v WPA Nanomask dýchá lépe... :D
Tak to já mám info z Prahy přesně opačné, tady apokalypsu vytváříakorát média. Co se týče nakažených tak těch mám ve svém okolí taky pár. Těžší průběh měla jen teta, kterou ani neposlali do karantény. Zbytku jenom oznámili, že mají pozitivní testy. Průběh srovnatelný s lehkým nachlazením nebo vůbec žádný. U hodně jedinců bude hrát největší roli i psychika (ostatně to je vidět i na zdejším fóru). Babička jedné kolegyně si rovnou vystrojila pohřeb, když ji řekli že má covida.....národu by spíš pomohlo kdyby vypli televizi a naopak se postavili těmhle nesmyslům co chrlí Prymula