Autor Téma: Ruční nářadí  (Přečteno 2931 krát)

Offline DeadMan

  • ***
  • Příspěvků: 2367
Ruční nářadí
« kdy: Květen 04, 2023, 10:28:22 odpoledne »
Po mnoha letech mi začíná odcházet starý aku šroubovák Black & Decker, hlavně baterie, které jsou ještě Ni-MH. Půl dne nabíjím, utáhnu čtyři šrouby a konec.

Čili asi přišel čas si koupit po více než deseti letech nový vercajk. No a když se teď relativně daří, tak jsem si říkal, že by to mohlo být něco lepšího. Ve výběru mám Makitu a modrý Bosch.


Makita DHP485RAJ 18V

https://www.hornbach.cz/p/aku-priklepovy-sroubovak-makita-dhp485raj-18v-2x-aku-2-0-ah-li-ion-bezuhlikovy-v-kufru/10445841/


Bosch Professional GSR 18V-55

https://www.hornbach.cz/p/aku-vrtaci-bezuhlikovy-sroubovak-bosch-professional-gsr-18v-55-vc-2x-aku-4-0-ah-nabijecky-a-pouzdra/10311322/

Papírově je na tom asi lépe ten Bosch (nemá příklep, ale zase lepší baterie), ale možná se na to dívám špatně, protože tomu až tak nerozumím a nejsem žádný fachman. Co byste zvolili vy? 🤔
You cannot kill me as I am already dead!

Offline sacket

  • ***
  • Příspěvků: 23
Re: Ruční nářadí
« Odpověď #1 kdy: Květen 05, 2023, 03:30:10 dopoledne »
V aku nástrojích bych asi taky uvažoval o značce deWalt.

Offline Akutol

  • Super realisti
  • *
  • Příspěvků: 2438
Re: Ruční nářadí
« Odpověď #2 kdy: Květen 05, 2023, 06:11:03 dopoledne »
Tu makitu mám. Nezničitelna mašinka. Bohuzial za tie roky uz baterky v cudu. Nahradil som vrtackou z lidla. Aj ta dobre funguje ale ergonomiu makity nedosahuje ani nahodou. Bosch mam len na kabel tak neviem zrovnat, ale rozhodne chod do priklepu, budes si buchat hlavu ze si tak nevolil. Ani nevies kde tie ťukesi bude treba.
Inak na to tvoje hranie by som zvazoval prave 18V z lidla s mnozstvom bateriek. Mam ich 5ks ( 1ks na vysavaci, 2ks na svetlach a dve k vrtacke) a pekne ich rotujem. V pripade celodenneho zatazenia ktorehokolvek zariadenia v podstate idem bez spomalenia. Cena bateriek je niekde inde ako u makity ci bosch. Aj to bol dovod preco som miesto novej baterky kupil za tu cenu radsej novu masinu...

Offline DeadMan

  • ***
  • Příspěvků: 2367
Re: Ruční nářadí
« Odpověď #3 kdy: Květen 05, 2023, 07:00:06 dopoledne »
No ten příklep jsem právě zatím vůbec nepotřeboval ( mám i velkou B&D vrtačku s příklepem na kabel). Kdybych bydlel v paneláku nebo cihlovém domě, tak ano. Já mám ale barák z Ytongu a tam uděláš díru i prstem 😂 Jinak se dívám, že ten DeWalt vychází ještě dráž ve stejné kategorii. Kurňa, bude to těžká volba 🤔
You cannot kill me as I am already dead!

Offline vvitty

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 367
  • a
Re: Ruční nářadí
« Odpověď #4 kdy: Květen 05, 2023, 11:37:18 dopoledne »
Vetsina techto pristroju ma baterku poskladanou z bloku typizovanych, tedy vymenitelnych clanku.

Offline Bivoj

  • ***
  • Příspěvků: 238
Re: Ruční nářadí
« Odpověď #5 kdy: Květen 05, 2023, 12:50:35 odpoledne »
Do panelu nebo obecně do betonu je příklepovka na nic. Ano, v nouzi to díru vidiákem udělá, ale je to utrpení s tím vrtat, zvláště do opravdu kvalitního či vysokopevnostního betonu.. Na vrtání do betonu mám tudíž tuhle relativně levnou Makitu: https://www.makita-eshop.cz/vrtaci-kladiva-sds-plus-makita/kombinovane-kladivo-makita-hr2470-24mm-prislusenstvi-zdarma a oproti jakékoliv příklepové vrtačce je to nebe a dudy...

Obecně mám skoro všechno ruční elektrické nářadí od Makity. Sice to není nejlevnější, ale je to "na furt"...

Ten akušroubovák bych také bral tu Makitu - on ten příklep se může někdy vyjímečně hodit, třebas při potřebě nouzového vtrání do obyčejné cihlové zdi. Navíc na tom makitashopu ji nyní mají i levněji, jak v tom Hornbachu, viz: https://www.makita-eshop.cz/aku-priklepove-vrtacky-makita/aku-vrtacka-s-priklepem-makita-dhp485raj-18v-2x2-0ah
Si vis pacem, para bellum.

Offline neilz

  • ***
  • Příspěvků: 65
Re: Ruční nářadí
« Odpověď #6 kdy: Květen 05, 2023, 02:02:40 odpoledne »
jestli to chces jen na sroubovani a tak tak bych bral PARKSIDE PERFORMANCE PBSPA 12 C3, mam ho doma uz nejakou dobu a naprosto perfektni, lehkej, velice silnej a za slusny prachy (v akci kolem 1500kc), baterku si repasnes na kazdym rohu i za 10 let, na obcasne vrtani do betonu atd mam hiltku na 230


Offline DeadMan

  • ***
  • Příspěvků: 2367
Re: Ruční nářadí
« Odpověď #7 kdy: Květen 05, 2023, 02:45:40 odpoledne »
Pokud to bude kvalitní stroj, tak věřím, že s tím budu i hodně vrtat, protože kabel je otrava. (pořád natahovat a motat prodlužovačku). Uvažoval jsem, že bych časem asi vyměnil i úhlovou brusku za aku a tam už je asi dobré jet ve stejném systému, aby byly baterky plně zaměnitelné 🤔

Kurde fakt jsem byl více nakloněný tomu modrému Bosch, ale začíná se to překlápět na druhou stranu 😁
You cannot kill me as I am already dead!

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7640
Re: Ruční nářadí
« Odpověď #8 kdy: Květen 05, 2023, 03:57:18 odpoledne »
Bosch bol kedysi fajn, dnes sa na to hodne nadáva. Proste priemer. Makita fajn, dnes jedna z tých najlepších značiek.
Ja mám dve dewaltky. Jednu už asi 25 rokov, a to bola kupovaná za polovičnú cenu používaná, len s novými baterkami. Potom keď baterky umreli, kúpil som druhú a zohnal som nové baterky do starej.
Ale je to super mať dve. V jednej mám napr. vrták, v druhej skrutkovač a práca odsýpa.

Akurát by som zvážil, či nepotrebuješ dáky set náradia. Je fajn napríklad mať viacero batérií, jednu nabíjačku a všetko náradie na to. Super je aku reťazová píla. Napríklad do offrouda. Jednak odstrániš padnutý strom v ceste, ale narobíš aj drevo na táborák. A nesmrdí ti v aute benzín a režeš potichu.

Super je aj akufexa, či svetlomet. Všetko využiješ aj na cestách, v lese, chate... a ako už bolo spomenuté, v poho stačí aj parkinson lidlu.  ;)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline DeadMan

  • ***
  • Příspěvků: 2367
Re: Ruční nářadí
« Odpověď #9 kdy: Květen 05, 2023, 05:29:08 odpoledne »
Nad tím setem a univerzálním využitím baterie právě taky přemýšlím. Není to sice aktuální, protože všechno ostatní funguje, ale je asi dobré na to při výběru myslet. Zrovna ta řetězovka je něco, co se fakt hodí 🤔 u toho Lidlu je škoda, že to není bezuhlíkové, prý to má mnohem delší životnost 😕
You cannot kill me as I am already dead!

Offline neilz

  • ***
  • Příspěvků: 65
Re: Ruční nářadí
« Odpověď #10 kdy: Květen 05, 2023, 05:45:44 odpoledne »
samozrejme ze je to bezuhlikove, myslim ze vse co ma oznaceni PERFORMANCE ma brushless motor a je jedno zda je to 12v nebo 20v

Offline DeadMan

  • ***
  • Příspěvků: 2367
Re: Ruční nářadí
« Odpověď #11 kdy: Květen 05, 2023, 05:46:57 odpoledne »
Díky, dobré vědět 👍
You cannot kill me as I am already dead!

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7640
Re: Ruční nářadí
« Odpověď #12 kdy: Květen 05, 2023, 06:19:50 odpoledne »
?Mna by zaujímal ten spomínaný repas baterky. Vie niekto ako na to?
Počul som, že to nie je až také jednoduché a že treba mat tie články dáko vybraté a spárované. Ale to už bolo dávno.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Tom82

  • Chlastovy chlapy
  • *
  • Příspěvků: 1001
Re: Ruční nářadí
« Odpověď #13 kdy: Květen 05, 2023, 06:52:04 odpoledne »
Dagu: https://www.youtube.com/watch?v=unneUttRyI0
co se týče věcí kolem Parkside, ale i obecně vysvětlení "co a jak", tak YT od Jirky Bekra je best. Tím co myslíš "spárováním" je "balancing".

Offline DeadMan

  • ***
  • Příspěvků: 2367
Re: Ruční nářadí
« Odpověď #14 kdy: Květen 06, 2023, 07:08:42 odpoledne »
Takže nakonec jsem se rozhodl pro Makitu.

Po cestě z chaty jsem se stavil do Hornbachu (mám to z domu nejblíž a v případě reklamace nemusím nikam nic posílat) a pořádně se plácnul přes kapsu.

Zjistil jsem totiž, že strašně nutně potřebuji řetězovou pilu, kterou vůbec nemám 😁 ta byla bez baterií a tak jsem k tomu hned vzal 2x 6Ah 😉

Vercajk vypadá fakt dobře a bytelně 👍
You cannot kill me as I am already dead!

Offline Valmidir

  • Hospoda
  • *
  • Příspěvků: 23
Re: Ruční nářadí
« Odpověď #15 kdy: Květen 06, 2023, 08:08:20 odpoledne »
Ja som išiel tiež do MAKITA 18V systému, mám už skrutkovač/vŕtačku, vŕtacie kladivo, flexu, priamočiaru pílu a chvostovú pílu a plná spokojnosť.
Valmidir

Offline DeadMan

  • ***
  • Příspěvků: 2367
Re: Ruční nářadí
« Odpověď #16 kdy: Květen 06, 2023, 08:13:38 odpoledne »
Teď už není cesty zpět, takže v budoucnu to bude určitě flexa. Tu mám taky celkem dlouho a už v ní docela chrastí.

Jinak je zajímavé, že pila je Made in Germany a šroubovák Romania 🤔
You cannot kill me as I am already dead!

Offline Bivoj

  • ***
  • Příspěvků: 238
Re: Ruční nářadí
« Odpověď #17 kdy: Květen 06, 2023, 10:24:49 odpoledne »
Myslím si, že jsi se rozhodl dobře.
Si vis pacem, para bellum.

Offline DeadMan

  • ***
  • Příspěvků: 2367
Re: Ruční nářadí
« Odpověď #18 kdy: Květen 07, 2023, 10:22:04 dopoledne »
Jako každý velký kluk, jsem hned musel vyzkoušet nové hračky 😁

Nový aku šroubovák je v porovnání s tím starým, který letěl hned včera do popelnice, úplně jiný vesmír. Až teď jsem si uvědomil, jak už byl celkově zastaralý a ve špatném stavu 😕

No a ta pila snese v klidu srovnání s tátovou benzínovou hobby Husqvarnou, kterou jsem mu kdysi dal k narozeninám. Jede fakt jak pila 😃

Radost pracovat s takovým nářadím 👍
You cannot kill me as I am already dead!

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7640
Re: Ruční nářadí
« Odpověď #19 kdy: Květen 07, 2023, 11:21:06 dopoledne »
Tak ešte aby si to vedel nabiť z fotovoltaiky.  ;)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline DeadMan

  • ***
  • Příspěvků: 2367
Re: Ruční nářadí
« Odpověď #20 kdy: Květen 07, 2023, 11:46:04 dopoledne »
Tak to už je pro mě vyšší dívčí 😁
You cannot kill me as I am already dead!

Offline lučobník

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 219
  • Starý prepper a survivalista
Re: Ruční nářadí
« Odpověď #21 kdy: Květen 07, 2023, 04:12:43 odpoledne »
Ja mám sadu Parkside X20- vrtací skrutkovač, reť. píla 2ks (na jeden aku.), kotúčová píla, kompresor, dúchadlo, vibračný rezač, veľký strihač na živé ploty, teplovzdušná pištoľ a 4 nástavce 3W led svetla s dvojitou 5V nabíjačkou- ešte kúpim striekaciu pištoľ na farbu a hoblík (keď budú v akcii). Aku mám 7- dokopy 0,44kWh. Výhodou aku je, že sa môžu priamo použiť na napájanie laptopu. Prenosné solárne dobíjanie (na 21,5V) mám 2x 21W a 150W.
 Ten skrutkovač mám už 6 rokov, vôbec som ho nešetril, používam ho aj pri výmene kolies (zima-leto) na pohon hevera a povolené matice. Prednostne som používal prvý 2Ah akumulátor, a až teraz v marci mi v ňom "odišiel" jeden článok (18650)-oprava úspešná. Strihač plota som úspešne vyskúšal na kosenie pšenice :).
Všetko ide, len malé deti sa musia nosiť.

Offline DeadMan

  • ***
  • Příspěvků: 2367
Re: Ruční nářadí
« Odpověď #22 kdy: Květen 07, 2023, 06:37:03 odpoledne »
Čoveče ty toho máš tolik, že by jsi mohl dělat hodinového manžela 😁

No já to nakonec po dnešním zkoušení vzal z jedné vody načisto a komplet omladil svojí skromnou pracovní výbavu.

V podstatě nejvíce používám vrtačku/aku šroubovák, pak flexu a nakonec přímočarou pilu. Nově tedy přibyla akorát řetězová pila. No a to mi tak nějak stačí.

Dneska jsem ještě dokoupil malou kabelovou vrtačku (s tím dělám doma, kde jsou všude zásuvky = věšení poliček, skříněk, dekorací atd.) a dále flexu plus přímočarku.

Stará flexa letěla do popelnice ke staré akučce a starou kabelovou vrtačku jsem daroval bráchovi. Pak mi zbyla Extol přímočará pila, kterou jsem použil jenom párkrát a je v dobrém stavu. Tu klidně někomu věnuji (okolí OV), případně ji za nějaký čas odvezu na chatu, když jí nikdo nebudete chtít. Vyhodit by jí byla škoda 🤔
You cannot kill me as I am already dead!

Offline Akutol

  • Super realisti
  • *
  • Příspěvků: 2438
Re: Ruční nářadí
« Odpověď #23 kdy: Květen 07, 2023, 07:20:46 odpoledne »
Tu priamociarku by si mohol venovat akutolovi. Tolko krat som ju potreboval ale vzdy ked ju uz chcem kupit tak si vravim že načo... fakt že ju potrebujem len občas ale vtedy si pofrflem ze ju nemam...

Offline DeadMan

  • ***
  • Příspěvků: 2367
Re: Ruční nářadí
« Odpověď #24 kdy: Květen 07, 2023, 07:24:41 odpoledne »
A přijedeš si pro ní? 😂

Kurde, Poště jsem se chtěl vyhnout, nesnáším tu instituci 😁
You cannot kill me as I am already dead!

Offline Akutol

  • Super realisti
  • *
  • Příspěvků: 2438
Re: Ruční nářadí
« Odpověď #25 kdy: Květen 07, 2023, 10:38:52 odpoledne »
Boga jaka pošta ty žgrhliak.
Si zabudol na tu opekačku čo si si u mňa objednal aj s doprovodom tlusťocha?

Offline DeadMan

  • ***
  • Příspěvků: 2367
Re: Ruční nářadí
« Odpověď #26 kdy: Květen 07, 2023, 10:58:34 odpoledne »
Tak to mě nenapadlo, že jí budu muset ještě 2-3 měsíce někde skladovat 😁

No dobrá, že jsi to ty, ale pak se ještě připomeň 😉
You cannot kill me as I am already dead!

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Ruční nářadí
« Odpověď #27 kdy: Květen 15, 2023, 07:56:59 odpoledne »
K úvodní otázce vlákna.....za mě jednoznačně upřednostním Makitu, je to držák a 18V baterie se dá použít třeba v páru i na sekačku, řetězovou pilku pro tesaře...Na druhou stranu vrtat opravdu vážně do armovaného betonu (překlady, panely, těleso hráze) znamená elektropneumatický příklep.....takže vrtací kladivo 2-6kg (s tím se dá ještě rozumě vrtat třeba ze štaflí 20-30 mm průchodka pro kabel, vodovodní trubku.....Bosche moc rád nemám a to ani tu modrou řadu, ale mám jen 1 negativní zkušenost s běžnou vrtačkou u které odešla převodovka. V tomto ohledu v poměru cena výkon zlatá narexka EV13E....mám ji přes 30 let a jen mažu,občas vyčistím tlakovým vzduchem, měním uhlíky a asi 2x přívodní kabel, má vyvrtáno tisíce děr....

Offline oldschool

  • ***
  • Příspěvků: 48
Re: Ruční nářadí
« Odpověď #28 kdy: Květen 20, 2023, 08:08:29 odpoledne »
Nevím jestli sem.....
Jde o tlakové myčky.
Po Karcheru a Nilfisku jsem hledal něco, co opravdu vydrží a rozhodl jsem se dát šanci značce AVA z Norska.
Nejen, že výrobky vypadají zajímavě, ale výrobce si stojí za kvalitou a poskytuje 10/20 let záruku.
Podle pověsti stojí za technikou AVA inženýři, kteří před časem pracovali pro zn. Karcher, ale po změně přístupu akcionářů, kteří dali přednost zisku před kvalitou odešli a založili svůj busines.
"Již od počátku je kladen největší důraz na uživatelskou přívětivost, mimořádnou kvalitu a jednoduchost stroje. Cílem značky je být největším inovátorem na poli tlakového mytí a nabízet stroje, které vydrží co možná nejdéle. Prostě nevyhazovat, ale jednoduše opravit! Dostupnost dílů a jednoduchost oprav zajistí, že si vapku můžete v případě poruchy sami opravit doma.
Společně tak výrobce a zákazník tvoří udržitelnější rozvoj. Parádní přístup!"

Jestli někdo vybírá tlakovou myčku, doporučuji zvážit i tuto značku. Nemám ji dlouho, ale zatím spokojenost.


Offline DeadMan

  • ***
  • Příspěvků: 2367
Re: Ruční nářadí
« Odpověď #29 kdy: Květen 21, 2023, 02:08:59 odpoledne »
Dneska dostala pila od Makity zabrat. Potřebuji na chatě zlikvidovat pařez, protože jeden píčus, co zdědil místní panství po otci (který byl oblíbený a se všemi zadobře), si začal vymezovat svoje lesy a louky a zabetonoval mi kus patníků (jakože hraniční kámen) tak šikovně, že sice autem projedu, ale mám po obou stranách sotva 10cm a z toho nemám úplně dobrý pocit.

Nejprve jsem to chtěl ze vzteku celé rozbít kangem, pak jsem si říkal, že by to bylo lepší uřezat flexou a nakonec jsem tomu jenom seřízl rohy a nastříkal reflexní barvou.

Až mě ale ten mamrd nasere, tak mu to hodím do xichtu 👿

Jinak dvě sady baterek je na pilu málo. Řeže dobře, ale baterky to chlastá neskutečně. Pokud bych s tím měl kontinuálně pracovat, viděl bych to tak na 3 až 4 sady a jednu dvojitou rychlonabíječku. Takže dneska jenom napůl a příště to dodělám (byl jsem jenom na otočku).

Jinak flexa šla do toho betonu jak horký nůž do másla. Makita maká dobře 👍
You cannot kill me as I am already dead!

Offline DeadMan

  • ***
  • Příspěvků: 2367
Re: Ruční nářadí
« Odpověď #30 kdy: Květen 27, 2023, 10:33:57 dopoledne »
Tak, více méně hotovo 😃

Příště už jenom doladím detaily. Nechci ho dát úplně pryč, ale nechám jednu stranu (z pozice auta levou) jako mantinel pro coby kdyby.

Ten pařez se nezdá, ale u země má 110cm a to už je na tuto pilu fakt dost. Tady by se už hodil spíše benzín, ale zvládla to se ctí 👍

V průběhu týdne mi dokonce volal nový pán velkostatkář, že si všimnul, že tam ořezávám ten pařez s tím, že zná někoho, kdo má takovou tu frézu na pařezy a menší dělá tak za 500 a že tento by byl asi za víc, ale že se určitě domluvíme. Slušně jsem mu poděkoval, že už si to dodělám sám, že mě to docela i baví. Tím si ale u mě získal pár plusových bodů, tak uvidíme 😉
You cannot kill me as I am already dead!

Offline DeadMan

  • ***
  • Příspěvků: 2367
Re: Ruční nářadí
« Odpověď #31 kdy: Červen 03, 2023, 11:09:05 dopoledne »
Konečně hotovo do posledního detailu 😁

Pak jsem ještě nakrátil nějaké dřevo z ořezu stromu a co jsme natahali a na to je ta pila naprosto geniální. Člověk nestačí podávat, jak to rychle řeže 👍

No a teď bude pila půl roku ležet ve skříni 😂 ne, dělám si prdel, ta už se mnou bude jezdit na chatu pravidelně. Vždycky se tu pro ní něco najde 😉
You cannot kill me as I am already dead!

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7640
Re: Ruční nářadí
« Odpověď #32 kdy: Červen 03, 2023, 03:49:45 odpoledne »
Veď to je preperská záležitost. Ešte si nemal cez cestu padnutý strom? Ja už vela krát... ale benzín v aute, v horúčavách proste.... benzínová pila k tomu nie je ideálna. Naproti tomu baterkáčka uplne...  ;)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline DeadMan

  • ***
  • Příspěvků: 2367
Re: Ruční nářadí
« Odpověď #33 kdy: Červen 03, 2023, 05:21:35 odpoledne »
Neměl no a teď je to nejpoužívanější nářadí 😄
You cannot kill me as I am already dead!

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7640
Re: Ruční nářadí
« Odpověď #34 kdy: Srpen 25, 2023, 01:03:37 odpoledne »
Páni, teraz ma napadlo, že či by sa nedalo el. aku náradie dáko efektívnejšie nabíjať v aute.

Predsa len meniť 12V na 220 a potom späť na 18, či 20V... je celkom naprd.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline lučobník

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 219
  • Starý prepper a survivalista
Re: Ruční nářadí
« Odpověď #35 kdy: Srpen 25, 2023, 02:01:00 odpoledne »
Riadny prepper už dávno nabíja aku náradie zo soláru (prípadne aj vetra, vody, TEG) a auta. A tie náraďové aku (18V) sa dajú použiť ako núdzová zasoba energie pre hromadu domácich DC spotrebičov (laptop, svetlá, nabíjačky USB...).
Všetko ide, len malé deti sa musia nosiť.

Offline DeadMan

  • ***
  • Příspěvků: 2367
Re: Ruční nářadí
« Odpověď #36 kdy: Srpen 25, 2023, 03:32:40 odpoledne »
Jen to umět 🤔

Na elektřinu jsem úplný blbec 😂
You cannot kill me as I am already dead!

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7640
Re: Ruční nářadí
« Odpověď #37 kdy: Srpen 25, 2023, 03:49:35 odpoledne »
Tak zdravím riadnych prepérov. Ja ako neriadny, viem žiť aj bez elektriky. A pre prípad tu mám v susedstve pomerne velký solárny park.
Tiež som vcelku potravinovo sebestačný, voda mi tečie samospádom z lesa, v ktorom mám dosť dreva na kúrenie.

Otázka ale znela uplne inak. Skôr pre tých, čo je pre nich elektrika kobylka.

A to, ako efektívne nabíjať aku baterie z autobatérie. Teda či sa dá z 12V meniť rovno na 18V alebo 20V. Teda bez meniča 12V-220V

Nejde mi o postapo, ale skôr o cestovanie a kempovanie.

S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline DeadMan

  • ***
  • Příspěvků: 2367
Re: Ruční nářadí
« Odpověď #38 kdy: Srpen 25, 2023, 04:20:25 odpoledne »
Pro mě jako amatéra jedině z těch velkých powerbank jako Jackery a podobné....
You cannot kill me as I am already dead!

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7640
Re: Ruční nářadí
« Odpověď #39 kdy: Srpen 25, 2023, 04:32:04 odpoledne »
Oné, ty amatér, mal som na mysli niečo takéto: https://www.avelmak.sk/index.php?lm=1621&pg=det&article=76655

Stručný popis

CLASSIC PSE50251 Autonabíjačka na notebook + 9 koncoviek
Univerzálny napájací zdroj (menič napätia) s koncovkou pre konektor autozapaľovača.

• automatické nastavenie výstupného napätia podľa vloženej koncovky
• 9 napájacích koncoviek v balení
• vstupné napätie: 10-15V DC
• výstupné napätia: 18,5V, 19V, 19,5V, 20V DC
• výstupný prúd: max. 4,5A
• max. výkon: 90W
• dĺžka kábla: 1,7m
• dodávané vrátane vrecka na prenášanie
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Akutol

  • Super realisti
  • *
  • Příspěvků: 2438
Re: Ruční nářadí
« Odpověď #40 kdy: Srpen 25, 2023, 04:35:21 odpoledne »
Tak dag, konecne si sa zaradil medzi plnotučnych prepperov.  "hold"

Offline vvitty

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 367
  • a
Re: Ruční nářadí
« Odpověď #41 kdy: Srpen 25, 2023, 08:20:48 odpoledne »
A to, ako efektívne nabíjať aku baterie z autobatérie. Teda či sa dá z 12V meniť rovno na 18V alebo 20V. Teda bez meniča 12V-220V

Tady to mas komplet vcetne hlidani nabijecich krivek a dalsich veci.
https://www.makita-cr.cz/prislusenstvi-nabijecky/nabijecka-akumulatoru-do-auta-makita-dc18se-194621-9#box-popis




Offline vvitty

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 367
  • a
Re: Ruční nářadí
« Odpověď #42 kdy: Srpen 26, 2023, 12:54:08 odpoledne »
Jinak pripojit zdroj k notebooku rovnou na akumulator bych moc nedoporucoval. Je to jenom vice ci mene stabilizovany zdroj napeti ...

Offline DeadMan

  • ***
  • Příspěvků: 2367
Re: Ruční nářadí
« Odpověď #43 kdy: Říjen 17, 2023, 09:39:21 odpoledne »
Tak jsem si říkal, že by nemuselo být od věci, mít i benzínovou pilu 🤔

Asi to nutně potřebuji 😁


Řetězová pila pro dům a zahradu Husqvarna 135 Mark 2 s výkonem 1.6KW? Bude ti stačit ??

https://m.youtube.com/watch?v=AJl0hhfep-U&pp=ygUVaHVzcXZhcm5hIDEzNSBtYXJrIGlp
You cannot kill me as I am already dead!

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7640
Re: Ruční nářadí
« Odpověď #44 kdy: Říjen 17, 2023, 10:25:39 odpoledne »
Mne osobne sú sympatickejšie stihlky. Aj s tou najmenšou /cca 200 eur/sa dá porobiť drevko na zimu po vela rokov.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Akutol

  • Super realisti
  • *
  • Příspěvků: 2438
Re: Ruční nářadí
« Odpověď #45 kdy: Říjen 18, 2023, 05:33:36 dopoledne »
Hej hej...
Uz roky mam stihl 180 -2ks.
Kedysi sme s nimi chodili do lesa na samovyrobu, dodnes vyuzivam miesto cirkularky na rezanie palivoveho dreva.
Blbuvzdorna odolna pilka.

Offline Hohepa

  • ***
  • Příspěvků: 199
Re: Ruční nářadí
« Odpověď #46 kdy: Říjen 18, 2023, 09:44:27 dopoledne »
 Stihl je vlastně vynálezcem benzínových řetězových pil  :bee:
Přesněji odstředivé spojky a jejího integrování do pohonu řetězu.
Bez ní by byla řetězová pila životu nebezpečná.
Ta první byla Dvoumužná pila KS 43 s benzínovým motorem - obsluha dvou lidí, každý ji držel za jeden konec  ::)
https://www.stihl.cz/historie-produktu.aspx

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7640
Re: Ruční nářadí
« Odpověď #47 kdy: Říjen 18, 2023, 09:50:15 dopoledne »
Huzgvarny mali večnú chorobu, že z nich vytekal olej na mazanie retaze. A pre mna ekológa to nie je prípustné.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline lučobník

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 219
  • Starý prepper a survivalista
Re: Ruční nářadí
« Odpověď #48 kdy: Říjen 18, 2023, 10:58:00 dopoledne »
Stihl MS 260 1ks v používaní (14 rokov)+ 1ks s ND v depozite+ doživotne benzín a oleje+ vlastný les- ja sa zimy bojím :).
A + Parkside aku reťazovka.
Všetko ide, len malé deti sa musia nosiť.

Offline Akutol

  • Super realisti
  • *
  • Příspěvků: 2438
Re: Ruční nářadí
« Odpověď #49 kdy: Říjen 18, 2023, 11:01:13 dopoledne »
260 nekupuj, to ti je zbytočné.
Ta 180 je lahucka ako pierko, čo určite pažítka ako ty ocení...
Tiež ju pouzivam cca 14-16rokov (?) a musim uznat ze velmo odolna pila.
Rezal som s ňou fakt už všetkomožne, teda okrem metroveho stromu.
Odporucam kupit k nej aj tu lacnu malu vykyvnu brusku ( gude a spol).
A nerozosierat retaz s pilnikom. Ja pilnik zvladam si myslim vo vseobecnosti bravurne, ale retaze si brusim len na masine. Kup si viac retazi a toc ich. Priklad ides do lesa s 4ks, prides domov a nabrusis co treba a ides dalej...
Este jedna vec: ked budes mat tu brusku daj si bacha na to ci brusi zuby rovnako dlhe. Ono sice ma nastavenie uhla pod ktorych brusiš ale tieto lacne šunty maju nepresne plasty a potočenie držiaka vlavo može byt dlžkovo inde ako v pravo, byť su uhly rovnake( zrkadlove)... Ja to nastavujem pomocou šublery na hlbku najpoškodenejšieho zubu. V pripade že je jeden zub hodne KO, čo sa stava že chytim kameň, tak ho ignorujem...