Autor Téma: Bambus místo ocelového armování v betonu  (Přečteno 3417 krát)

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Bambus místo ocelového armování v betonu
« kdy: Prosinec 31, 2012, 12:24:42 odpoledne »
Četl jsem, že v Číně a nejen tam používají bambus nejen na stavbu lešení, ale že ho dávají i do betonu namísto armovací oceli. Bambus roste i u nás, v Praze je botanická zahrada, - BAMBUSÁRIUM, kde je možné sazenice bambusu koupit. Roste sice pomaleji než v tropech, ale roste a je opravdu pevný a houževnatý.

Jaký je názor na tuto náhradu armovací oceli, třeba v podlaze a stropu..

Cituji z: http://www.manga.cz/index.php?clanek=185&druh=3

Země, které nemají dostatek financí nebo v nich váznou dodávky oceli, používají bambusové kmeny místo ocelového armování do betonu. Armovaný beton je pak stejně pevný, ale daleko lehčí, o finančních výhodách nemluvě.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Bambus místo ocelového armování v betonu
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 31, 2012, 12:33:28 odpoledne »
Nebylo by efektivnější ho použít místo vodovodních trubek než jako armování? :-)

Ale věřím tomu,ž e pro betonování to armovat jde. Není to sice ta pevnost jako u bunkru, ale jde nám o běžnou stavbu a né protitankový bunkr ne? :-)
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Bambus místo ocelového armování v betonu
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 31, 2012, 12:38:34 odpoledne »
Až dojdou vodovodní trubky, tak určitě. Zatím jsem ale příznivcem mědi, oceli a plastu :D

Plánuji v naší osadě i malou bambusovou plantáž na experimentování s tímto materiálem. Už se nemohu dočkat, až začne jaro..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Bambus místo ocelového armování v betonu
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 31, 2012, 01:31:58 odpoledne »
Jednu bambusovou rostlinu tu mám, ale nevypadá, že by z ní mohlo kdy pojít cokoliv užitečného. Její stébla by se jako vodovodní trubky určitě použít nedala a jako armování do betonu - no, možná mám omezenou fantazii.
Zkusím ten bambus přenést na jaře na chatu, třeba tam na zahradě ukáže, jaké možnosti v něm dřímají.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Bambus místo ocelového armování v betonu
« Odpověď #4 kdy: Prosinec 31, 2012, 02:30:31 odpoledne »
Viděl jsem dvouletý porost bambusu na zahradě jedné vily, kde jsem dělal revizi zabezpečovací signalizace. Vypadalo to dost nadějně..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Bambus místo ocelového armování v betonu
« Odpověď #5 kdy: Leden 01, 2013, 01:22:47 odpoledne »
Tak tam vběhni a vypros si od nich odnož... Znáš to - líná huba holý neštěstí...:)
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Bambus místo ocelového armování v betonu
« Odpověď #6 kdy: Leden 14, 2013, 10:16:20 odpoledne »
Počítám, že na jaře, dá-li Bůh, budu sázet bambus a japonské topoly jako o život, abych měl na armování betonu a tyčky k rajčatům, časem i jako palivové dřevo.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Bambus místo ocelového armování v betonu
« Odpověď #7 kdy: Leden 14, 2013, 10:23:05 odpoledne »
Počítám, že na jaře, dá-li Bůh, budu sázet bambus a japonské topoly jako o život, abych měl na armování betonu a tyčky k rajčatům, časem i jako palivové dřevo.

Během první republiky se bambus používal tam kde byla potřeba dlouhá lehká tyč. Například v televizi proo mikrofony, pro zkratování ve tranformátorovnách (s namotaným drátem),pro opravy drátů ze země (v tomto případě natřené lakem aby nevlhly a izolovaly.) na tyče s košíčky pro trhání ovoce a určitě ještě na spoustu věcí.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Bambus místo ocelového armování v betonu
« Odpověď #8 kdy: Leden 17, 2013, 08:45:05 dopoledne »
Počítám, že na jaře, dá-li Bůh, budu sázet bambus a japonské topoly jako o život, abych měl na armování betonu a tyčky k rajčatům, časem i jako palivové dřevo.
Velmi dobře a rychle rostou také lísky a generují dlouhé rovné pruty (a nadto i oříšky):)
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Bambus místo ocelového armování v betonu
« Odpověď #9 kdy: Leden 17, 2013, 10:36:55 dopoledne »
Velmi dobře a rychle rostou také lísky a generují dlouhé rovné pruty (a nadto i oříšky):)
S tou rychlostí bych si dovolil polemizovat. Rodiče na lísce měli první oříšky až tak po čtyřech letech. cca 12 kusů. :-)
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Cajgalamo

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1675
Re:Bambus místo ocelového armování v betonu
« Odpověď #10 kdy: Únor 16, 2013, 06:44:01 odpoledne »
"Lepšie je mať otvorený obchod, ako obchodený otvor"

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Bambus místo ocelového armování v betonu
« Odpověď #11 kdy: Únor 16, 2013, 07:12:09 odpoledne »
Dokud ten bambus gigant není mrazuvzdorný, nemá smysl. To Ti totiž zboří zimní zahradu, má-li z něj pojít něco pořádného. A když z něj nic pořádného nepojde, proč by měl zabírat místo v zimní zahradě???
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Bambus místo ocelového armování v betonu
« Odpověď #12 kdy: Únor 16, 2013, 07:14:40 odpoledne »
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

alwarez

  • Host
Re:Bambus místo ocelového armování v betonu
« Odpověď #13 kdy: Únor 16, 2013, 07:16:45 odpoledne »
Nesmysl ve stredoevropskych podminkach.....

Offline radluko

  • ***
  • Příspěvků: 25
Re:Bambus místo ocelového armování v betonu
« Odpověď #14 kdy: Únor 16, 2013, 09:11:30 odpoledne »
Z bambusu se běžně dělá celé lešení při stavbách výškových budov. U nás se z něj dělaly skvělé rybářské pruty, ještě jeden mám, i když ho používám už jen k ometání pavučin z fasády domu :D Ale pochybuji, že se v našich podmínkách podaří vypěstovat bambus takových vlastností.

alwarez

  • Host
Re:Bambus místo ocelového armování v betonu
« Odpověď #15 kdy: Únor 17, 2013, 02:14:02 dopoledne »
Verte v klasicke zelezo!!!!!

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Bambus místo ocelového armování v betonu
« Odpověď #16 kdy: Duben 12, 2013, 07:05:14 odpoledne »
Jednu bambusovou rostlinu tu mám, ale nevypadá, že by z ní mohlo kdy pojít cokoliv užitečného. Její stébla by se jako vodovodní trubky určitě použít nedala a jako armování do betonu - no, možná mám omezenou fantazii.
Zkusím ten bambus přenést na jaře na chatu, třeba tam na zahradě ukáže, jaké možnosti v něm dřímají.
Pokračování bambus story:
Tak tenhle bambus (Fargesia nitida, stará asi 6 let) už se jednoduše přestěhovat nedá. Aspoň jsem ho ostříhala (50 prutů k hrachům) a kousek odkopla, že ho zkusím nasadit na chatě. Stébla jsou maximálně síly prvního článku malíčku (MÉHO malíčku, pánové, tj. obvod max. 4 cm, průměr max. okolo 1 cm), ale jsou dost pevná. A to jsem stříhala asi 75 cm nad zemí... Uvidím, jak se odkopek ujme.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Marav

  • ***
  • Příspěvků: 1039
Re:Bambus místo ocelového armování v betonu
« Odpověď #17 kdy: Červen 04, 2013, 03:21:27 odpoledne »
Z bambusu se běžně dělá celé lešení při stavbách výškových budov. U nás se z něj dělaly skvělé rybářské pruty, ještě jeden mám, i když ho používám už jen k ometání pavučin z fasády domu :D Ale pochybuji, že se v našich podmínkách podaří vypěstovat bambus takových vlastností.

dá ... podívejte se někdy v pražské nebo v ústecké ZOO .... tam jsou bambusy o průměru stébel 10 cm i víc. Podle mne je to druh Phyllostachys bissetii : http://www.bambusy.cz/bambusy/98-phyllostachys-bissetii
"Nejlepší obranou před zlými lidmi se zbraní v ruce jsou dobří lidé se zbraní v ruce" Thomas Jefferson

"Když své poddané odzbrojíš, pak je svou nedůvěrou urazíš. Budou si myslet že jsi zbabělý, nebo že jim nevěříš.V každém případě tě budou nenávidět" Nikoló de M.

konec

  • Host
Re:Bambus místo ocelového armování v betonu
« Odpověď #18 kdy: Prosinec 01, 2020, 02:35:08 odpoledne »
Nebylo by efektivnější ho použít místo vodovodních trubek než jako armování? :-)

Ale věřím tomu,ž e pro betonování to armovat jde. Není to sice ta pevnost jako u bunkru, ale jde nám o běžnou stavbu a né protitankový bunkr ne? :-)

Bambus má články respektive kolena, to znamená, že by jsi musel každé to koleno probodnout nějakým hodně tlouhým železnou tyčí.

konec

  • Host
Re: Bambus místo ocelového armování v betonu
« Odpověď #19 kdy: Prosinec 01, 2020, 02:59:04 odpoledne »
Četl jsem, že v Číně a nejen tam používají bambus nejen na stavbu lešení, ale že ho dávají i do betonu namísto armovací oceli. Bambus roste i u nás, v Praze je botanická zahrada, - BAMBUSÁRIUM, kde je možné sazenice bambusu koupit. Roste sice pomaleji než v tropech, ale roste a je opravdu pevný a houževnatý.

Jaký je názor na tuto náhradu armovací oceli, třeba v podlaze a stropu..

Cituji z: http://www.manga.cz/index.php?clanek=185&druh=3

Země, které nemají dostatek financí nebo v nich váznou dodávky oceli, používají bambusové kmeny místo ocelového armování do betonu. Armovaný beton je pak stejně pevný, ale daleko lehčí, o finančních výhodách nemluvě.

Odkaz sice nefunguje, ale mě tato informace stačí.
No je to zajímavé.
Z bambusu se staví celé domy, tím myslím jenom z bambusu. Vždycky jsem přirovnával bambusový dům k domu ze dřeva.
Podle této informace je ale bambus lepší, než dřevo, protože dřevo se do betonu nedává.

Nicméně... beton není zas tak "suprový materiál". Pokud bych potřeboval střelecky nedobytnou pevnost, tak použiji beton, protože metr krychlový betonu je levnější, než metr krychlový dřeva. A také je beton nehořlavý. A já potřebuji mít kolem sebe především co největší masy materiálu.
Ale pokud bych chtěl postavit dům levně a s nízkou hmotností, tak je beton nevýhodný. Proč? Protože betonový strop je tlustý 20 centimetrů a víc, zatímco strop ze dřeva 5 cm. Krom toho betonování stropu je velmi složité, zatímco nabouchání prken velmi jednoduché.
Beton je příšerně těžký a má problém vůbec udržet sám sebe. Dřevo je úžasně lehké, pokud nehrozí tornáda, tak je lehký dřevěný dům to ideální. Ovšem lehký dřevěný dům znamená, že stropy budou tenké a zdi budou také tenké.
Pokud někdo staví chalupu tak, že zdi udělá z celých mohutných kmenů stoletých stromů,
tak tím dřevem šíleně plýtvá, takový dřevěný dům je strašně drahý, a také je dům těžký -- tedy ztrácí se výhoda dřeva, že lze postavit dům s nízkou hmotností a tímpádem s malou udřeností i bez stavební techniky.
Bambus to celé posouvá ještě dál, protože je ještě lehčí a velmi pevný při velmi nízké hmotnosti.

Nicméně pokud si postavím celý dům jen ze železa, tak i když je železo těžké, tak takovýto dům ze železa může být daleko lehčí, než dům betonový. Betonový dům totiž musí být masivní, zatímco železo může být titěrné, duté, mřížkované, a přesto pevné.

Kdy je beton výhodný?
Tehdy, když někde foukají velmi silné vichry. Lehký dům by silný vítr brzo odfoukl. A jako obrana speciálně proti silnému větru je potřeba postavit dům i střechu domu tak, aby byl dům těžký a jeho střecha byla těžká a když bude všechno hodně těžké, tak to vítr neodfoukne. Takže celý dům z betonu a střechu také z betonu, aby mohla být co nejtěžší.

Bez stavební techniky je však dobré stavět dům lehký, aby se nenadřel, což znamená dřevo nebo bambus. I železo, ale hlavně ne beton a cihly.
Lehký dům je navíc levný dům, protože se spotřebuje celkově málo materiálu.
Samozřejmě pokud je materiálem železo, tak je to drahý materiál. Bambus může být někdy i zadarmo.

V bytových domech však nepřipadá bambus a dřevo v úvahu, protože lidé potřebují být co nejvíce oddělení od sousedů, jelikož se všichni sousedé navzájem silně nesnáší. (známý fakt)
A je to nakonec psychologie, která si žádá tlusté stropy a tlusté zdi.