Autor Téma: Dřevostavby Ano/Ne?  (Přečteno 12515 krát)

Hannibal

  • Host
Dřevostavby Ano/Ne?
« kdy: Prosinec 17, 2012, 08:26:22 odpoledne »
Postavili byste si  dům ze dřeva?

Hannibal

  • Host
Re:Dřevostavby Ano/Ne?
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 17, 2012, 08:36:34 odpoledne »
Může si člověk postavit sám dům ze dřeva?

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Dřevostavby Ano/Ne?
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 17, 2012, 08:40:02 odpoledne »
Pokud má pozemek sekeru, kus lesa a dost času tak určitě. :-)
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

pozorovatel

  • Host
Re:Dřevostavby Ano/Ne?
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 17, 2012, 08:46:19 odpoledne »
Není to lehké. Co chcete přesně stavět?

Potřebujete OSB, parotěsné zábrany, polystyren, fasáda,...

Hannibal

  • Host
Re:Dřevostavby Ano/Ne?
« Odpověď #4 kdy: Prosinec 17, 2012, 08:47:13 odpoledne »

pozorovatel

  • Host
Re:Dřevostavby Ano/Ne?
« Odpověď #5 kdy: Prosinec 17, 2012, 09:02:25 odpoledne »
parotěsné zábrany
Co je to?
Parotěsné zábrany zabezpečují těsnost vnitřního pláště proti prostupu vodní páry do střešní konstrukce, resp. do tepelné izolace. Vrstva parotěsné zábrany musí vzduchotěsně oddělit vnitřní prostory od tepelné izolace. Parotěsná zábrana musí být vzduchotěsně spojována a napojována na stavební konstrukce pomocí lepících a těsnících doplňků.

Offline plenty

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re:Dřevostavby Ano/Ne?
« Odpověď #6 kdy: Prosinec 17, 2012, 09:03:36 odpoledne »
Klasickú drevenicu, zrub alebo hrazdenú konštrukciu ?   
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Timon01

  • Host
Re:Dřevostavby Ano/Ne?
« Odpověď #7 kdy: Prosinec 17, 2012, 09:08:01 odpoledne »
Parotěsné zábrany nejsou nutné. I OBS postačí. Není to dokonalé řešení, ale stačí to.

Justy

  • Host
Re:Dřevostavby Ano/Ne?
« Odpověď #8 kdy: Prosinec 17, 2012, 09:13:50 odpoledne »

DR-ALEXANDRA

  • Host
Re:Dřevostavby Ano/Ne?
« Odpověď #9 kdy: Prosinec 17, 2012, 10:00:03 odpoledne »
Tak je nejvyšší čas kácet stromy-nejlépe 21.12-6.1. To je správný okamži k těžbě dřeva.

Offline plenty

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re:Dřevostavby Ano/Ne?
« Odpověď #10 kdy: Prosinec 17, 2012, 11:05:17 odpoledne »
Drevo ťažiť počas siných mrazov, nie len 21.12 - 6.1 :)   Vtedy sú samé sviatky a nie je pekné rúbať sekerou v tomto období.

Klasická drevenica z hranolov s ubitým machom v medzerách a stropom utepleným slamou či senom nemá problém s parou.

S kanadským zrubom nemám skúsenosti

Hrazdená konštrukcia so slamennými balíkmi a hninenými omietkami tiež nepotrebuje paro priepustné či nepriepustné fólie a ostatné výdobytky petrochemického priemyslu :)


Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline mcrea

  • ***
  • Příspěvků: 35
Re:Dřevostavby Ano/Ne?
« Odpověď #11 kdy: Prosinec 18, 2012, 07:00:34 odpoledne »
Nechci to zpochybňovat, ale skutečně znáš někoho, kdo v takové stavbě bydlíš, nebo to co píšeš je odkaz na minulé generace? Myslím tu hrazděnou stavbu. Skutečně mě to zajímá

CyPro

  • Host
Re:Dřevostavby Ano/Ne?
« Odpověď #12 kdy: Prosinec 18, 2012, 08:57:38 odpoledne »

Offline mcrea

  • ***
  • Příspěvků: 35
Re:Dřevostavby Ano/Ne?
« Odpověď #13 kdy: Prosinec 18, 2012, 10:41:59 odpoledne »
Jestli to měla být reakce na mě tak dík. Článků jsem přečetl spousty, měl jsem spíš na mysli reakci někoho, kdo na dané problematice nevydělává a bydlí v tom. A ne o prázdninách - celoročně

DR-ALEXANDRA

  • Host
Re:Dřevostavby Ano/Ne?
« Odpověď #14 kdy: Prosinec 18, 2012, 10:53:56 odpoledne »
Na Valašsku je velký boom novostaveb dřevěnic. Jsou kouzelné a celoročně obyvatelné.Asi to chce tam zajet a pokecat s obyvateli.

CyPro

  • Host
Re:Dřevostavby Ano/Ne?
« Odpověď #15 kdy: Prosinec 19, 2012, 07:30:44 dopoledne »
Jestli to měla být reakce na mě tak dík. Článků jsem přečetl spousty, měl jsem spíš na mysli reakci někoho, kdo na dané problematice nevydělává a bydlí v tom. A ne o prázdninách - celoročně
mcrea: Omlouvám se, ale můj odkaz neměl být reakce na Tebe. Z předchozích příspěvků je totiž zřejmé, že mnozí diskutující mají v problematice dřevostaveb poněkud zmatek a tak jsem chtěl dát odkaz na nějaké základní informace k dřevostavbám. Kdo to se stavbou, a zvláště svépomocí myslí vážně měl by si ve vlastním zájmu něco ze stavební fyziky nastudovat. Tak složité to zase není.
Jinak klasická hrázděná stavba i roubenka jsou v dnešní době passé. Bez přídavné izolace nevyhoví požadavkům na úspory energie na vytápění. I když vypadají skvěle.

Offline plenty

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re:Dřevostavby Ano/Ne?
« Odpověď #16 kdy: Prosinec 19, 2012, 07:51:21 dopoledne »
Niečo o stavbe hrazdených domov sa dá vyčítať na:

http://www.sme.sk/c/4110716/zajezova-ako-sa-zije-v-sulade-s-prirodou.html

foto domu postaveného na Zaježovej je na:

http://stavebnictvo.sk/profiles/blogs/slama-ako-stavebny-material

http://www.zajezka.sk/fotky/obrazove_spravy/2007-Zajezka/imagepages/image16.html

http://www.zajezka.sk/fotky/obrazove_spravy/2007-Zajezka/imagepages/image10.html


Záježovské domy realizované hrazdenou konštrukciou s uteplením zo slamenných balíkov a hlinenými omietkami sú trvalo obývané ... skúste si tam zájsť na exkurziu  ;)
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

CyPro

  • Host
Re:Dřevostavby Ano/Ne?
« Odpověď #17 kdy: Prosinec 19, 2012, 06:49:12 odpoledne »
plenty wolfs: Docela by mě zajímala spotřeba paliva za sezónu u takového slaměného domu.  A rozměry vytápěného prostoru. Nevíš o tom něco? Topení asi dřevem?

Offline plenty

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re:Dřevostavby Ano/Ne?
« Odpověď #18 kdy: Prosinec 19, 2012, 07:07:55 odpoledne »
Tak to by som musel priateľom tam bývajúcim zavolať ako to je zo spotrebou paliva lebo to je dosť detailná informácia.  Čo viem tak vykurujú drevom.
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

DR-ALEXANDRA

  • Host
Re:Dřevostavby Ano/Ne?
« Odpověď #19 kdy: Prosinec 19, 2012, 07:33:56 odpoledne »
Podívej se na můj včerejší příspěvek-slaměnný dům-píše 6-10 m3(podle stavu slámy)

Offline mcrea

  • ***
  • Příspěvků: 35
Re:Dřevostavby Ano/Ne?
« Odpověď #20 kdy: Prosinec 21, 2012, 09:23:44 dopoledne »
No, já nechci tvrdit, že znám všechno na světě. Nicméně - pře třemi lety jsme koupili dřevostavbu z padesátých let. Byla to klasická hrázděná konstrukce, místo slámy tam byl heraklit-tuším, že se to takhle jmenuje, hrubá dřevotříska napuštěná cementem. Původní plán byl oklepat omítky, zvednout střechu a zrekonstruovat. Po oklepání části omítek jsem to zboural celý. Plíseň, hmyz, svinstvo. Nevím, jaký je standart u lidí, kteří v tomhle chtějí žít, ale nemyslím, že sláma by v tomto případě byla vhodnější.
Pokud jde o tepelnou izolaci, taky si myslím, že pokud se bavíme o řekněme 30cm, člověk se za topení nedoplatí. Tady ale samozřejmě záleží také na umístění stavby. Někde na větrné hůrce, nebo na vysočině to bude určitě slabší než někde v závětří.
Jinak jsem byl nadšenec pro dřevostavby. Původně jsem plánoval srub - ten zamítl stavební úřad. Pak to měla být alespoň dřevostavba. Skončil jsem u klasického zdění z tvárnic. Myslím si, že chválabohu.

stronghold

  • Host
Re:Dřevostavby Ano/Ne?
« Odpověď #21 kdy: Prosinec 29, 2012, 07:27:23 dopoledne »
Co potřeba požární zprávy od sousedů, protože až k nim bude možná zasahovat požární zóna.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline plenty

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re:Dřevostavby Ano/Ne?
« Odpověď #23 kdy: Únor 10, 2013, 03:00:53 odpoledne »
plenty wolfs: Docela by mě zajímala spotřeba paliva za sezónu u takového slaměného domu.  A rozměry vytápěného prostoru. Nevíš o tom něco? Topení asi dřevem?


Presná odpoveď nebude. Závisí od počtu miestností, situovania domu, použitého dreva na vykurovanie...  Čo poznám majiteľov domov kde sú použité na izoláciu slamené balíky tak uvádzajú spotrebu dreva cez zimné obdobe 15-20 m3. Na varenie mimo hlavnej vykurovacej sezóny 3-5 m3. 

Keby som ja býval v dome takejto konštrukcie doplnil by som ju solárnymi panelmi na ohrev vody.
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

CyPro

  • Host
Re:Dřevostavby Ano/Ne?
« Odpověď #24 kdy: Únor 12, 2013, 02:06:45 odpoledne »


Presná odpoveď nebude. Závisí od počtu miestností, situovania domu, použitého dreva na vykurovanie...  Čo poznám majiteľov domov kde sú použité na izoláciu slamené balíky tak uvádzajú spotrebu dreva cez zimné obdobe 15-20 m3. Na varenie mimo hlavnej vykurovacej sezóny 3-5 m3. 

Keby som ja býval v dome takejto konštrukcie doplnil by som ju solárnymi panelmi na ohrev vody.
15 - 20 m3. Mluvíš o plnometrech nebo rovnaných metrech?
 Každopádně se mi taková spotřeba zdá velmi vysoká. Takovou spotřebu uvádějí uživatelé běžných domů. Nevím, k čemu tam potom ta sláma  je. Se slaměnými balíky by neměl být problém dostat se na úroveň nízkoenergetického domu. Asi bude hrát svou roli provedení domu. Samozřejmě, závisí také na velikosti vytápěného prostoru.

Offline plenty

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re:Dřevostavby Ano/Ne?
« Odpověď #25 kdy: Únor 13, 2013, 09:41:20 odpoledne »
Písal som, že presná odpoveď nebude :)

Kto má viac izbový dom bude mať aj väčšiu spotrebu dreva. Keď drevom aj ohrieva vodu a varí na ňom tiež na to nejaké priestorové metre dreva spotrebuje.  Neexistuje dom sebelepšie izolovaný či inak namakaný aby mal super nízku spotrebu elektriny, plynu, dreva či iného média na vykurovanie, ohrev vody a varenie. Energetická náročnosť pod určitú hranicu nejde znížiť.
 
Spotreba 15 m3 dreva je pri cene 20 € /550 CZK smiešna. Na štvorizbový dom v pohode.

Uvádzam to v priestorových metroch /ako sa uvádza palivové drevo.

U nás keď sa povie meter palivového dreva vieme, že ide o vyukladané palivové drevo 1m x 1m x 1m
Keď sa povie meter guľatiny tak to sú vlastne plnometre.

Kolega vytápa klasický dom postavený v 60.tich rokoch minulého storočia 30-40 kubíkmi palivového dreva. Má zateplený dom polystyrénom, plastové okná a tuším 6 izieb + kuchyňu a kúpeľňu.


   
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

CyPro

  • Host
Re:Dřevostavby Ano/Ne?
« Odpověď #26 kdy: Únor 22, 2013, 08:32:36 odpoledne »
plenty wolfs: Obhajovat vysokou spotřebu palivového dřeva pro vytápění domu tím, že je v současné době dřevo laciné není fér. Není to ani permakulturní (tj. trvale udržitelné) ani prepperské. Vysvětlím proč. Protože v současné době je pohodlnější a dosud cenově přijatelné topit jinak, než dřevem. Drtivá většina lidí netopí dřevem. Většinou plynem, méně uhlím. Jinak by to ovšem vypadalo po VP. Ani vlastně nemusí dojít k žádnému průseru. Stačí, když se zvyšováním spotřeby fosilních paliv ve světě při snižující se těžbě dostanou ceny na úroveň, která bude pro běžného Čechomora (Moraváka či Čecha) mimo finanční možnosti. Co bude zdrojem tepla místo plynu pro běžného obyvatele? Na co se lidé vrhnou (už se tak v malé míře děje)? Správně, na dřevo.
Pár čísel. V ČR přirůstá ročně maximálně 18 miliónů plm dřeva. Při klesající tendenci přírůstků. V budoucnu se počítá s těžbou cca 14 mil. plm dřeva. Pokud by (teoreticky) všechno vytěžené dřevo padlo na topení, bude moci průměrná čtyřčlenná rodina v průměrném domě spálit maximálně 4 x 1,4 plm dřeva. Tj. 5,6 plm dřeva. Po přepočtu cca 8,7 prm. 
Jenže, dřevo se používá i jinak. Papírenský, stavební a jiný průmysl ... myslím, že netřeba rozvádět. Nelze spálet všechno narostlé dřevo. Takže vůbec nejde o cenu. Jde jen o hmotu.
Na Slovensku bude sitace pravděpodobně příznivější.

Samozřejmě, tuto úvahu lze napadnout. Budou ještě jiné zdroje energie. Ale jaké? Jak velké?
Pro dřevo se v době nedostatku fosilních paliv nabízejí jiné možnosti.
Dřevo dovezeme. Odkud? Ani jinde v Evropě to asi nebude veselejší (možná v Řecku a na Maltě, tam topit nemusí).

Před časem se téma spotřeby dřeva diskutovalo na permawebu. Spotřeba místních abonentů se pohybovala většinou mezi 10 až 2O prm. Byli i tací, kteří měli spotřebu pod 10 (nízkoenergetický dům). Znám 4 člennou rodinu s novým domem, kteří od léta do dnešního dne (22.2. - konec topné sezóny nablízku) spotřebovali pouze 3 prm dřeva. Dle jejich vlastních slov, museli často topit nikoliv kvůli teplu v domě, ale kvůli získání teplé vody. Jedná se o malý (100 m2 obytné plochy) pasivní dům (hlavní izolací je sláma). I z rakouských zdrojů plyne, že dobrou konstrukcí domu se dá snížit spotřeba energie zhruba na desetinu proti běžnému domu. Takže technologie pro rasantní snížení spotřeby dřeva známy jsou.

Offline plenty

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re:Dřevostavby Ano/Ne?
« Odpověď #27 kdy: Únor 22, 2013, 10:16:55 odpoledne »
CyPro:  sú oblasti kde je dreva pomerne dosť.  Ja bývam v jednej takej zásobárni dreva o rozlohe 50.000 ha
Vždy sa nájde či už v štátnych alebo súkromných lesoch palivové drevo. U nás kupujeme drevo za prípravný a vývozný lístok.
Lesník ti ukáže miesto po ťažbe alebo také čo treba spraviť prebierku alebo vyčistiť od náletových drevín a pod.
Mám pozemok 30 árov kde som posadil rýchlorastúce ale aj obyčajné vŕby. Zásoba dreva aktuálne narastá.
Je aj možnosť lisovať slamu na brikety a vytápať nimi.
Solárne a iné doplnkové médiá ....

Spotreba dreva po PA: pravdepodobne ubudne dopyt priemyslu čo čiastočne vykryje nárast spotreby obyvateľov.

Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

CyPro

  • Host
Re:Dřevostavby Ano/Ne?
« Odpověď #28 kdy: Únor 27, 2013, 02:39:38 odpoledne »
Loki, Tintin: Nic menšího by nebylo?  :D
Teď ale vážně. Opravdu byste si troufli v uvedených nemovitostech, byť sólo, bydlet?

Darth

  • Host
Re:Dřevostavby Ano/Ne?
« Odpověď #29 kdy: Únor 27, 2013, 02:45:27 odpoledne »
sahaw určitě ;D

catfeet

  • Host
Re:Dřevostavby Ano/Ne?
« Odpověď #30 kdy: Březen 07, 2013, 10:17:14 dopoledne »

Karolik

  • Host
Re:Dřevostavby Ano/Ne?
« Odpověď #31 kdy: Březen 13, 2013, 06:32:27 dopoledne »
Pro inspiraci

Karolik

  • Host
Re:Dřevostavby Ano/Ne?
« Odpověď #32 kdy: Duben 27, 2013, 08:24:43 dopoledne »
pro inspiraci


Karolik

  • Host
Re:Dřevostavby Ano/Ne?
« Odpověď #33 kdy: Květen 01, 2013, 07:17:19 dopoledne »
pro inspiraci:






Elko

  • Host
Re:Dřevostavby Ano/Ne?
« Odpověď #34 kdy: Srpen 30, 2013, 08:43:20 dopoledne »
Před časem se téma spotřeby dřeva diskutovalo na permawebu. Spotřeba místních abonentů se pohybovala většinou mezi 10 až 2O prm. Byli i tací, kteří měli spotřebu pod 10 (nízkoenergetický dům). Znám 4 člennou rodinu s novým domem, kteří od léta do dnešního dne (22.2. - konec topné sezóny nablízku) spotřebovali pouze 3 prm dřeva. Dle jejich vlastních slov, museli často topit nikoliv kvůli teplu v domě, ale kvůli získání teplé vody. Jedná se o malý (100 m2 obytné plochy) pasivní dům (hlavní izolací je sláma). I z rakouských zdrojů plyne, že dobrou konstrukcí domu se dá snížit spotřeba energie zhruba na desetinu proti běžnému domu. Takže technologie pro rasantní snížení spotřeby dřeva známy jsou.
Takovou spotřebu můžu potvrdit, starší dům (1975) s plochou střechou na patro si před zateplením vezme 15-20 kubíků dřeva.

Elko

  • Host
Re:Dřevostavby Ano/Ne?
« Odpověď #35 kdy: Srpen 30, 2013, 08:43:57 dopoledne »

Offline Ptakopysk

  • ***
  • Příspěvků: 21
Re:Dřevostavby Ano/Ne?
« Odpověď #36 kdy: Říjen 18, 2013, 09:50:42 dopoledne »
Tak dřevostavby jsou moje srdeční záležitost. Jednou bych moc rád v nějaké dřevostavbě srubového typu bydlel. Je to kouzelné, když venkovní stěny i zdi jsou ve dřevě, podlahy ze dřeva, krb...paráda

Offline plenty

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re:Dřevostavby Ano/Ne?
« Odpověď #37 kdy: Leden 31, 2014, 10:41:45 odpoledne »
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline plenty

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re:Dřevostavby Ano/Ne?
« Odpověď #38 kdy: Únor 16, 2014, 03:09:59 odpoledne »
trvalo použiteľní drevostavby:  stodola, kurník, dreváreň
Drevodom na dlhodobé fungovanie v PA situácii skôr len tak na začiatok v prípade, že budem musieť zmeniť pôsobisko.
Ako píše chpslst odolnosť , hlavne u múrov bude na nezaplatenie  ;) 
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline Stan

  • ***
  • Příspěvků: 146
Re:Dřevostavby Ano/Ne?
« Odpověď #39 kdy: Březen 07, 2014, 07:18:38 dopoledne »
http://uloz.to/xA4baFTd/alone-in-the-wilderness-avi
Velmi zajímavý film.  Doporučuji vydržet stahování a mrknout se na to.
Prosím moderátory o smazání, pokud to tu již někde je, snažil jsem se poctivě všechno nejdříve přečíst a prostudovat, ale mohl jsem to přehlédnout. ;)

Offline MacGyver

  • ***
  • Příspěvků: 401
Re:Dřevostavby Ano/Ne?
« Odpověď #40 kdy: Leden 15, 2015, 04:29:40 odpoledne »
Tomu říkám pořádná dřevostavba. ;D

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7587
Re:Dřevostavby Ano/Ne?
« Odpověď #41 kdy: Leden 20, 2015, 02:38:33 odpoledne »
drevostavby ano/nie,
za mňa určite nie! žijeme v 150-200 ročnom kamennom dome a priznám sa že poctivých 60cm kameňa po obvode je to, čo ma robí kľudným... samozrejme človek nemá nikdy vyhraté ale načo si zbytočne znižovať šance na prežitie?...
v tomto som asi viac rozpadlík ako prepper a do doby ktorej ideme, bude pevný a odolný dom na nezaplatenie.
spotrebu dreva na rok máme cca. 10-15 metrov /volne ložených/, podľa roku.

To sa mi veriť nechce, že tak málo dreva minieš v starom kamennom dome. Aký druh kúrenia máš? Akú plochu vykuruješ? Robil si dáke dodatočné úpravy a zateplenia?
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline plenty

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re:Dřevostavby Ano/Ne?
« Odpověď #42 kdy: Březen 01, 2015, 11:02:03 dopoledne »
Roubenku starou 300 let rekonstruovali svépomocí 10 let. Na jedničku!

Alice a Slávek si zelenobílou roubenku dali v roce 1996 ke dvacátému výročí svatby. O žádný parádní dárek nešlo, protože chalupa se nacházela ve stavu "zbořit".

Zdroj: http://bydleni.idnes.cz/roubenka-po-rekonstrukci-svepomoci-db7-/rekonstrukce.aspx?c=A140211_202930_rekonstrukce_rez
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

chpslst

  • Host
Re:Dřevostavby Ano/Ne?
« Odpověď #43 kdy: Březen 01, 2015, 01:56:05 odpoledne »
To sa mi veriť nechce, že tak málo dreva minieš v starom kamennom dome. Aký druh kúrenia máš? Akú plochu vykuruješ? Robil si dáke dodatočné úpravy a zateplenia?
pec v stredovej miestnosti a rozvody do radiatorov... okolo 80m2.
úpravy dla možností /základné/ som samozrejme robil...

Offline yperit

  • ***
  • Příspěvků: 53
Re:Dřevostavby Ano/Ne?
« Odpověď #44 kdy: Duben 10, 2015, 12:24:45 odpoledne »
 Po shlédnutí a rozumným uvážení, jsem se rozhodl, že do dřevostavby nejdu. Dokonce jsem přemejšlel i o mobilheimu. Bydlím sice v baráku prolezlým plísněma a vlhkým jako jeskyně, ale má skoro metrový zdi a je nedobytnej. Díky podloží, který je z opuky se dá snadno prohlubovat a rozšiřovat sklep, bez nutnosti nějakýho těžkýho rozpažování, tedy mám rozhodnuto.
 Ovšem to celý bude opravdu hnusná makačka. ;-)
To že si paranoidní, neznamená že tě nesledujou. ;-)

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Dřevostavby Ano/Ne?
« Odpověď #45 kdy: Duben 10, 2015, 01:12:30 odpoledne »
Obkopat, odvodnit.. větrat, sušit..

To by jste koukali, co dokáží udělat kamna na dřevo / uhlí / s vlhkým barákem
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7587
Re:Dřevostavby Ano/Ne?
« Odpověď #46 kdy: Duben 10, 2015, 01:34:12 odpoledne »
Staré stavby vedia byť príjemne obývatelné. Dokonca je to často krát lepšie a zdravšie bývanie, ako v nových papundekloch.
Základ je dodržať niektoré postupy pri rekonštrukcii, a taktiež bývanie v nich vyžaduje isté zvyklosti.

Drevostavba má aj dosť biednu balistickú ochranu. A to nemusí byť ani žiadna PA doba. Okolo seba mám široko daleko polovný revír. A tak občas zatúlaná pytliacka gulka by mohla skončiť v chalupe. /susedovi už presvišťala gulka ponad hlavu.../ Tie metrové múry mám tiež celkom rád.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re:Dřevostavby Ano/Ne?
« Odpověď #47 kdy: Duben 10, 2015, 10:28:08 odpoledne »
yperit = Taky jsem měl dost mokrej barák, s metrovejma kamenejma stěnama.
Obložil jsem vnitřní stěny sádrokartonem, a na dvou místech jsem usadil do průrazu ventilátorek. Malej, určenej do počítače. 
Ventilátor je zapojenej na "levnej proud". Na noc ho vypínám, abych se nebudil ze sna.
Po dvou letech jsem stěny vysušil, ale běhá to dál.  Pro jistotu.
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline yperit

  • ***
  • Příspěvků: 53
Re:Dřevostavby Ano/Ne?
« Odpověď #48 kdy: Duben 11, 2015, 10:43:02 odpoledne »
 Tady je problém nejenom s vodou, ale i s plísní. Barák je z části v náspu a z části ve stráni, hned u kamennýho viaduktu, tedy dá se říci "pod mostem". Obkopání bude fakt nádhera.
 Plísně : to je kapitola sama pro sebe, před lety jsem koupil jakousi netoxickou plíseň co se má živit těma stávajícíma a pak sama umřít. Hm, po dodržení všech postupů musim napsat, že mi jí ty moje plísně asi zabily. ;-)
 
Kód: [Vybrat]
Několik stovek metrů za barákem je věznice s trojkou a i bejvalý uranový doly. Takže ani nevím jestli je dobrý něco vymejšlet v zemi. ;-)
 Nemůžu nikde sehnat funkční intenzimetr. Pak bych věděl víc.
Ovšem to mi nezabrání to tu upravit, kdyby to bylo tak hrozný, asi by tu už nikdo nebydlel, nebo se mejlím? ;)
To že si paranoidní, neznamená že tě nesledujou. ;-)

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re:Dřevostavby Ano/Ne?
« Odpověď #49 kdy: Duben 12, 2015, 04:47:26 dopoledne »
Yperit = Pokud se zbavíš vody, nebude ani plíseň. Ta je na vodě závislá, ale zato má výdež. I po letech, když namočíš vyschlou plíseň tak ožije.
Prušvih je v tom, že dýchání spor plísně způsobuje po čase dost těžký alergie a podobný svinstva   :-\
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D