Autor Téma: Jak udržet vodu pitnou  (Přečteno 2634 krát)

Offline Akutol

  • Super realisti
  • *
  • Příspěvků: 2385
Re: Jak udržet vodu pitnou
« Odpověď #50 kdy: Březen 17, 2024, 09:24:26 dopoledne »
Nakoniec som našiel v krabici spinac zo starej einhell vodarničky. Po chvilke hrajkania sa, sa mi ho podarilo predbežne nastavit pocas napojenia na nas vodovod (cez hadicu sprchy). Matice som zalakoval aby som vedel mnou nastavenu vychodziu polohu. Inak šlape ako hodinky. :)
Zatial ok, buduci tyzden pride štrk a uv lampa. Ešte domyslet nádobu, ale priklaňam sa ku kupe origo filtra, ktory naplnim dolomitom...

Offline lučobník

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 207
  • Starý prepper a survivalista
Re: Jak udržet vodu pitnou
« Odpověď #51 kdy: Březen 17, 2024, 10:26:54 dopoledne »
Ktorú lampu si objednal? Aký má ten filter objem?
Ty si nejaký rýchly :), projekt sa musí nejaký čas "rozležať"- časom ti napadnú iné lepšie riešenia, keď kupuješ rýchlo, tak ti potom zostáva hromada nevyužitých vecí (to je moja vlastná skúsenosť).
bludicka- tie žiarovky napájať 10V DC, tie ďalšie údaje sú čínsky prekladový zmätok z doporučených sieťových zdrojov, na to veľký pozor pri všetkom z alíku. Má to závit E 17, tak to uložte inde, aby to niekto nedal do nočnej lampy. Pred použitím vyutierať sklo od mastných odtlačkov prstov.
Ja mám v tom dezinfektore zvyšujúci a znižujúci DC-DC menič s predradeným umerňovačom nastavený na 10V a môžem to teda napájať od jedného Lion článku, cez 12V aku, 18V náraďový aku až po sieťové trafo 30V.
Pre vás doporučujem toto:
https://www.aliexpress.com/item/1005003007714743.html?spm- pichnete to do nabíjačky telefónu, alebo powerbanky s USB výstupom, točítkom nastavíte napätie na displeji, pripojíte spotrebič a hotovo. Kúpte si jeden do rezervy, vždy sa to zíde.
A ešte, keď kupujete na alíku, tak pozrite na spodok stránky, kde sú v ponuke podobné, alebo tie isté veci za inú, aj lepšiu cenu.
Všetko ide, len malé deti sa musia nosiť.

Offline Akutol

  • Super realisti
  • *
  • Příspěvků: 2385
Re: Jak udržet vodu pitnou
« Odpověď #52 kdy: Březen 17, 2024, 10:59:30 dopoledne »
Objednal som ten 3W.
Niesom vetroplach, len som nauceny konat rychlo,  vždy je niečo lepšie...
Toto je však dobry zaklad...
Filter musim kuknut co je v ponuke a aky max objem.
Kolko by mal minimalne mat?
Dakujem za pomoc

Offline bludicka

  • ***
  • Příspěvků: 705
Re: Jak udržet vodu pitnou
« Odpověď #53 kdy: Březen 17, 2024, 12:05:58 odpoledne »
Lucobnik,je rozdiel vo funknosti medzi tou ziarovkou a UVC ledkou? Pisu,ze ziarovka vyzaruje 245 nm a ledky maju od 270 do 285nm. Ktore vlny lepsie likviduju tie breberky? Ci by sa viac oplatilo ledku,alebo ziarovku. Ledka ktora ma nizky vykon by asi mohla byt  v dakej banke zapojena stale,ci nie?

Offline lučobník

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 207
  • Starý prepper a survivalista
Re: Jak udržet vodu pitnou
« Odpověď #54 kdy: Březen 17, 2024, 01:40:14 odpoledne »
Akutol- je potrebné, aby ta voda v tom dolomite postála, čiže tak 2-5l.
bludicka- najlepšie je tak plus mínus 20 okolo 260 nm, čiže oboje je účinné, ale záleží aký výkon toho UV to dáva, a načo to potrebuješ. V tomto prípade je výrazne účinnejšia žiarovka, ale existujú aj výkonnejšie led lampy.
A ta ledka žerie tak 0,5-1W, a to je na powerbanku dosť.
Všetko ide, len malé deti sa musia nosiť.

Offline Hohepa

  • ***
  • Příspěvků: 198
Re: Jak udržet vodu pitnou
« Odpověď #55 kdy: Březen 17, 2024, 03:29:22 odpoledne »

Offline bludicka

  • ***
  • Příspěvků: 705
Re: Jak udržet vodu pitnou
« Odpověď #56 kdy: Březen 17, 2024, 05:28:36 odpoledne »
Lucobnik,rozmyslal som tie ledky dat do rohov v pivnici,nech to tam trocha dezinfikuje.Ked si spomenul,ze ty s tym dezinfikujes vzduch. Spotreba ma netrapi,bude to napajane zo siete.Ale myslim,ze ledky by mali ma dlhsiu zivotnost ako ziarovky,nie? Ziarovky by hadam bolo dobre pouzit aj UV aj ozonove,nech to vymlati vsetky breberky.Co povies?

Offline lučobník

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 207
  • Starý prepper a survivalista
Re: Jak udržet vodu pitnou
« Odpověď #57 kdy: Březen 17, 2024, 09:36:46 odpoledne »
Kúp si niečo takéto https://www.aliexpress.com/item/4001064789732.html?spm so závitom E27, na predlžovačku pripojíš objímku, zavesíš v pivnici, a za rohom dáš do zásuvky na pár hodín. Nesmie tam ale byť nič živé (ani rastliny). Obmedzí to významne zatuchlinu, plesne, ale treba opatrnosť na oči.
Všetko ide, len malé deti sa musia nosiť.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7603
Re: Jak udržet vodu pitnou
« Odpověď #58 kdy: Březen 17, 2024, 10:36:06 odpoledne »
Takže ideál napojiť na pohybové čidlo...  ::)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline bludicka

  • ***
  • Příspěvků: 705
Re: Jak udržet vodu pitnou
« Odpověď #59 kdy: Březen 18, 2024, 07:14:39 dopoledne »
Naco cidlo....tu chvilku to neurobi nic,pokial sa do toho clovek nepozera priamo.Je to ako ked stojis pri zvaracovi. Navyse mam nato predpripravu.Iba vymenim objimku,lebo donedavna som to dezinfikoval nejakych 30 rokov sodikovou vybojkou.
Teda,len tou trubicou bez banky.Lenze ta mi zhorela,potom som to skusal s ozonovym generatorom.Ale kedze ten nezabil ani komare co sa tam ulozili na zimu,tak som skepticky k jeho ucinku na plesne a huby.To UV ziarenie je lepsie. Takze len prehodim tu objimku,lebo sa mi zda,ze ta vybojka ma vecsiu a zapnem vypinac ;).Chcel som to prerobit,ze dam ledky do rohov,ale tato ''kukurica'' vypada dobre a mala by to osvietit v pohode.Je to pivnica pod humnom na uskladnenie zasob.
Lucobnik,vdaka za tip @-->.

Offline Hohepa

  • ***
  • Příspěvků: 198
Re: Jak udržet vodu pitnou
« Odpověď #60 kdy: Březen 18, 2024, 03:53:44 odpoledne »
no osobně jsem docela skeptický k deklarovaným parametrům.
no vono to bude svítit ve viditelné časti spektra vnímané jako ultrafialová barva,
ale otázka je zda z toho jde alespoň i UVB neřknuli požadované UVC - pro oko neviditelné.

Nejsem odborník na UV ale mám za to, že normální průhledné plasty UVB a UVC nepropouštějí protožer mají nějakou UV ochranu.Pokud ji nemají velmi rychle degradují a rozpadají se právě vlivem toho UV a ta baňka na té kukuřici je plastová.

Ze života. Já dělám léta ve výrobě reklam. Před lety si u nás nechal jeden provozovatel Solárek nařezat plexisklo do těch výroben BB s tím, že ten originál PMMA od výrobce ( co to UVA propouští) je drahé a po necelém roce se mu rozpadá.
Standartní perspex s UV ochranou se mu nerozpadal.
Ale dámy se asi moc neopálily a zůstaly bledé  ::! no už se neozval.

Offline Akutol

  • Super realisti
  • *
  • Příspěvků: 2385
Re: Jak udržet vodu pitnou
« Odpověď #61 kdy: Březen 18, 2024, 07:27:48 odpoledne »
Lučobník,
Meral som ph vody, ten isty zdroj avšak jedna čiste napustena ma ph 7,25 a druha voda v 40L akvariu, stara cca. 3tyždne ma ph 7,89. V akvariu mame muslu a nejaky dierkovany vapenec ( asi z koralu) z mora ktore za cca dva roky su uz hodne rozožrate. Mňa by zaujimalo či zvyšene ph je dane nasycovanim Ca alebo NO3, alebo?...

Dakujem.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7603
Re: Jak udržet vodu pitnou
« Odpověď #62 kdy: Březen 18, 2024, 08:14:54 odpoledne »
Inak, nebolo by lepšie na pitnú vodu miesto tých činskych pičoviniek s neznámou účinnosťou dať za sebou dva filtre?? Jeden uhlíkový, na filtráciu chemických nečistôt, a druhý na fitrovanie breberiek?

https://www.aquapro-shop.sk/filtre-na-mechanicke-necistoty/maly-uhlikovy-filter-10/

https://www.mojavoda.sk/mikrobiologicky-filter-crystal-disruptorr-10-bakterie-virusy-cysty
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline lučobník

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 207
  • Starý prepper a survivalista
Re: Jak udržet vodu pitnou
« Odpověď #63 kdy: Březen 18, 2024, 08:38:51 odpoledne »
Urob tu pH skúšku s povarením, budeme múdrejší...
Všetko ide, len malé deti sa musia nosiť.

Offline Akutol

  • Super realisti
  • *
  • Příspěvků: 2385
Re: Jak udržet vodu pitnou
« Odpověď #64 kdy: Březen 19, 2024, 12:03:45 dopoledne »
Hej, urobim...
Proč se pH vody z vodovodu po převaření zvýší?
Odpověď Středa, 18.10.2023

Prof. RNDr. Jan Kotek, Ph.D., katedra anorganické chemie PřF UK
Předně je dobré si uvědomit, že běžná voda nemá hodnotu pH 7, jak by člověk očekával po přečtení učebnic. Je to především z důvodu, že je v rovnováze s atmosférou, a tudíž v ní jsou rozpuštěné různé plyny.

Z nich je pro hodnotu pH relevantní oxid uhličitý, protože ten při svém rozpuštění do vody generuje kyselinu uhličitou, resp. její disociovanou formu, kterou jsou hydrogenuhličitanový anion a oxoniový ion, formálně zapsáno H2CO3 + H2O = HCO3(–) + H3O(+). Tím se koncentrace "protonů", tedy oxoniových iontů, zvýší a voda je kyselejší, než by měla být. Hodnota pH je tudíž nižší než 7. Při zahřívání se rozpustnost plynů rapidně snižuje, převařením tedy oxid uhličitý z vody odstraníme a hodnota pH se zvýší. Měla by pak dosáhnout teoretické hodnoty 7. Pokud se od této hodnoty odchýlí, mohou za to rozpuštěné netěkavé látky (malé množství různých solí, které způsobují tvrdost vody).

Offline Akutol

  • Super realisti
  • *
  • Příspěvků: 2385
Re: Jak udržet vodu pitnou
« Odpověď #65 kdy: Březen 19, 2024, 01:06:38 dopoledne »
Samotné dusičnany sú pre človeka málo škodlivé. Môžu škodiť nepriamo tým, že sa v gastrointestinálnom trakte môžu redukovať bakteriálnou činnosťou na toxickejšie dusitany. Tie reagujú s hemoglobínom /červené krvné farbivo zodpovedné za prenos kyslíka/, ktorý sa  redukuje na methemoglobín, a pôsobí aj na ostatné orgány. Methemoglobín nie je schopný prenášať  kyslík, preto je ohrozené normálne okysličovanie tkanív.
Zvýšené množstvo methemoglobinému spôsobuje viditeľné zmodranie najmä u detí – cyanózu.
(Som niekde nasiel na nete)

Offline Akutol

  • Super realisti
  • *
  • Příspěvků: 2385
Re: Jak udržet vodu pitnou
« Odpověď #66 kdy: Březen 19, 2024, 12:41:09 odpoledne »
Urob tu pH skúšku s povarením, budeme múdrejší...
Tak som vodu povaril.
10 minut vrela bez deklu, potom hrniec zakryl a ochladil v lázni na 20°C. Ph vyskočilo na 9,57...
Nečakal som taky rozdiel.
Povodna napustena voda mala 18,3°C a ph 7,32.
Edit.: po cca 1/2  hodinovom postati zvysnej vody v odokrytom hrnci zliezlo ph na 9,25 pri 22,1°C...
To vsetko robi vzdusny co2?
A teda ked to cele naznacuje ze by tato voda mala byt vlastne tvrda, ako to ze nieje ( minimalna tvorba v. kameňa, postradanie pocitu v papuli ako ked clovek pije fajnu tvrdu vodu)?

Offline lučobník

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 207
  • Starý prepper a survivalista
Re: Jak udržet vodu pitnou
« Odpověď #67 kdy: Březen 19, 2024, 03:34:48 odpoledne »
Nie je to vzdušný CO2, ale prechodná tvrdosť vody- rozpustnejší (kyslejší) hydrogenuhličitan vápenatý sa varom rozkladá na plynný CO2 a normálny (zásaditejší) uhličitan vápenatý. To znamená, že tam nejaký vápnik máš, ale máš tam aj iné soli (kremičitany, draslík), ktoré spôsobujú pH nad 7 (bez varenia), a obmedzujú tvorbu vodného kameňa. Ono to bude asi aj tým, že tam máš sopečné podložie. Takú tu mäkkú chuť môžu spôsobovať kremičitany a deficit horčíka. Keď ti príde ten dolomit, tak ho riadne vyper vodou, zalej vodou, a po hodine porovnaj chuť s čerstvou.
Kúp si tie papieriky na dusičňany, je tam na nich aj indikátor tvrdosti vody.
Všetko ide, len malé deti sa musia nosiť.

Offline Akutol

  • Super realisti
  • *
  • Příspěvků: 2385
Re: Jak udržet vodu pitnou
« Odpověď #68 kdy: Březen 19, 2024, 04:57:46 odpoledne »
Papieriky z ali kym dojdu som objednal na sr ešte nejaku kvapalinu len na no3, co sa miesa do vody a farba zrovnava.
Lampa uz je doma, jeden filter cestuje a pre istotu som kupil este 1ks 10". Ak nevyuzijem oba tak jeden bude na mechanicke cistenie...
Ak by obsahovala no3, čo s tym?
Dakujem

Offline lučobník

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 207
  • Starý prepper a survivalista
Re: Jak udržet vodu pitnou
« Odpověď #69 kdy: Březen 19, 2024, 06:38:41 odpoledne »
22.3. je deň vody- robia sa zadarmo základné rozbory vody, zistite si podľa vášho regionu kde.
Akutol- dusičňany sa dajú riešiť- poriešime potom podľa koncentrácie...
Všetko ide, len malé deti sa musia nosiť.

Offline Akutol

  • Super realisti
  • *
  • Příspěvků: 2385
Re: Jak udržet vodu pitnou
« Odpověď #70 kdy: Březen 19, 2024, 06:50:04 odpoledne »
Bohuzial sme daleko. Uz som to zistoval. Kym sa tam dostanem bude po tych 150 testoch co maju vyhradene. :(

Offline Akutol

  • Super realisti
  • *
  • Příspěvků: 2385
Re: Jak udržet vodu pitnou
« Odpověď #71 kdy: Březen 20, 2024, 09:05:48 dopoledne »
Som dnes kupil merac tlaku. V samospadovom systeme mam 1,05 Bar...
Predbežny nastrel na obrazku.
Filter a drť ešte nemam doma + dokupit nejaku lacnu pakovu bateriu...

Offline Akutol

  • Super realisti
  • *
  • Příspěvků: 2385
Re: Jak udržet vodu pitnou
« Odpověď #72 kdy: Březen 20, 2024, 01:55:33 odpoledne »
Podla testu mi vychadza ze voda ma NO3 do 10mg/l...
A nižšie test destilovanej vody

Offline Akutol

  • Super realisti
  • *
  • Příspěvků: 2385
Re: Jak udržet vodu pitnou
« Odpověď #73 kdy: Březen 20, 2024, 07:36:32 odpoledne »
Lučobnik,
Snažil som sa naimitovat maximalne znečistenie.
Do 10ml 20°C vody som rozpustil 3g KNo3.
Napriek tomu som dosiahol NO3 podla testeru iba nieco nad 20mg/L...
Cim by som mohol vodu "znivočit" tak aby som videl tu farbu - 150mg/L ?...

Offline Akutol

  • Super realisti
  • *
  • Příspěvků: 2385
Re: Jak udržet vodu pitnou
« Odpověď #74 kdy: Březen 21, 2024, 08:22:08 dopoledne »
Este zaujimalost: mame kacacie jazierko, zelene od sinic az strach. Reku kacice tam seru to bude humus...
A prdlajs, po prefiltrovani cez kavopapir, vzapeti to ma farbu na teste ako destilka. Tie sinice to evidentne cistia......

Offline Akutol

  • Super realisti
  • *
  • Příspěvků: 2385
Re: Jak udržet vodu pitnou
« Odpověď #75 kdy: Březen 21, 2024, 04:19:01 odpoledne »
Chvilu im to trva s dodanim toho dolomitu tak som kupil u nas toto.
Nevyzeralo to ako kremen, tak som ho doma testol na vryp do skla. Bohuzial nemam HCl, kamen sa vsak dobre drví a co je hlavne, po premyti a zaliati stuplo po cca.2hodinach ph na 8,6 ( vypil som a vsugeroval si ze je chutna) a zalial znovu po cca hodine stuplo ph z tejistej varky na 7,9...
Otazka je ci sa jedna o vapenec alebo dolomit, cize ci obsahuje aj horcik? ...

Offline Akutol

  • Super realisti
  • *
  • Příspěvků: 2385
Re: Jak udržet vodu pitnou
« Odpověď #76 kdy: Březen 21, 2024, 09:16:04 odpoledne »
Som to dnes provizorne poskladal, zatial len s pp origo filtrom bez dolomitu. Islo mi hlavne o testovanie spinanie lampy. Funguje to naparadu.
Tie šutre som nechal namocene v pollitraku a v chladnicke. Ph 8,3. Vsetkym voda chutnala.
Ale počkam si na deklarovany dolomit v tom kybliku a porovnam a pouzijem vhodnejsi...
Lučo, ak si ešte na prime, je sposob ako vo vode zistiť len obsah horčíka?
Ďakujem za všetko.  @-->

Offline Akutol

  • Super realisti
  • *
  • Příspěvků: 2385
Re: Jak udržet vodu pitnou
« Odpověď #77 kdy: Březen 21, 2024, 09:57:21 odpoledne »
A drobna vsuvka ak by nahodou to čo luhujem bol kremeň:
Zvetrávaním hornín sa kremík dostáva vo forme kremičitanov do spodných aj povrchových vôd. Preto aj vodovodná voda obsahuje rôzne množstvo kremičitanov. Podľa regiónu to býva do 40 mg/l, niekde aj viac. Kremičitany sú neškodné a ich obsah nie je v pitnej vode upravený normou...

Donedávna sa o úlohách kremíka v živých organizmoch vedelo len málo. Súčasné poznatky ho však jednoznačne zaraďujú medzi biogénne prvky pre živočíšne aj rastlinné organizmy. Jeho nedostatok má za následok chorobné zmeny v organizme. Popol všetkých orgánov a telových tekutín vyšších živočíchov obsahuje vždy kremičitany.

Kremík sa podieľa na elasticite kože, svalov, cievnych stien, fibrínu, vlasov a nechtov. Zúčastňuje sa na tvorbe chrupaviek, kostí a placenty. Starnutím sa koncentrácia kremíka v ľudskom organizme znižuje, iba v krvi sa koncentrácia vekom zvyšuje. Kyselina kremičitá je súčasťou najmä mladých tkanív, znižuje priepustnosť cievnych vlásočníc, čím bráni vzniku modrín. Cievne steny sú elastickejšie, čo zabraňuje tvorbe trhlín a artérie znášajú preto vyššie hladiny lipidov (cholesterolu) bez vzniku aterómov. Tento priaznivý účinok kremíka na srdce potvrdzujú aj výskumy v Anglicku, USA a Fínsku, ktoré zistili, že obyvatelia žijúci v oblastiach s vodou obsahujúcou asi 17 mg⋅dm−3 kremíka trpia menej koronárnymi ochoreniami a aj úmrtnosť na tieto ochorenia je nižšia ako v oblastiach s nižšou koncentráciou kremíka v pitnej vode.

Kremík priamo ovplyvňuje rast, pretože pôsobí pri budovaní kostí ako iniciátor procesov mineralizácie, a to nezávisle od vitamínu D. O tom svedčí aj zistenie, že v procese regenerácie zlomených kostí je v nich až 50-násobný nárast kremíka.

Pretože kremík ovplyvňuje rast zdravých a krásnych vlasov, nechtov a pokožky, možno ho nazvať prvkom krásy. Blahodárne pôsobí na celkový stav organizmu. Priaznivý vplyv má aj na kvalitu zubov.

Zatiaľ nepoznáme mechanizmus vstrebávania potravou prijatého kremíka. Z hlinitokremičitanov sa vstrebáva len asi 1 %, výraznejšie vstrebávanie bolo pozorované pri organokremičitých zlúčeninách. Napr. metylsilantriolsalicylát používaný v liekoch má vstrebateľnosť 70 %. Účinnosť vstrebávania kremíka nachádzajúceho sa v potrave je asi 30 – 50 %. Z organizmu sa kremík vylučuje hlavne močom.
https://pdfweb.truni.sk/e-skripta/vczv1/Chemicke%20prvky%20v%20ludskom%20organizme/data/Si_efect.html

Offline Akutol

  • Super realisti
  • *
  • Příspěvků: 2385
Re: Jak udržet vodu pitnou
« Odpověď #78 kdy: Březen 23, 2024, 05:03:34 dopoledne »
5kg kýblik dorazil. Kamienky su nažltle, miestami ružove až tmavošede. Skušobne som po preplachnuti vzorku namočil. Ph sa zvyšuje neochotnejšie ako pri predchadzajucej vzorke, Chuť neviem popisat ale nieje prijemna, taka zvlaštna podchut. Polsky vyrobok...
Naproti tomu ten česky biely robí vodu lahodnou. Len musim doriešit aj ten druhy filter bo jeden nestaci. Alebo vymyslet uzku a dlhu prietokovu nadobu...


Offline Akutol

  • Super realisti
  • *
  • Příspěvků: 2385
Re: Jak udržet vodu pitnou
« Odpověď #80 kdy: Březen 23, 2024, 06:04:08 dopoledne »
Som si čekol niektore lokality kde by mal byt použitelny dolomit.
A čo som nenašiel, šak toto mame po ceste ked chodime k babine:

Offline Akutol

  • Super realisti
  • *
  • Příspěvků: 2385
Re: Jak udržet vodu pitnou
« Odpověď #81 kdy: Březen 23, 2024, 06:19:19 dopoledne »

Offline lučobník

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 207
  • Starý prepper a survivalista
Re: Jak udržet vodu pitnou
« Odpověď #82 kdy: Březen 23, 2024, 11:04:59 dopoledne »
Tie testy sú v poriadku, len si vyrobil 100x vyššiu koncentráciu NO3- tam už potom nefunguje indikátor. Ber to tak, že NO3 máš v poriadku, a keď prídu papieriky, tak to ešte overíš.
Ten dolomit z Poľska asi obsahuje železo, to je potom voda nechutná.
Horčík sa analyzuje len v laboratóriu- je to taká divná metóda.
Tá biela drť môže byť vápenec, alebo dolomit- keď je to biele, tak to neobsahuje tie "nechutné" kovy. Ten nový zdroj, čo si našiel môže byť dobrý- vyber čo najbelší. Ten polovypálený dolomit ty nepotrebuješ, pH tvojej vody je dostatočne vysoké, a ani tá chuť potom z toho už nie je dobrá.
Celý problém je v tom, že neexistuje predaj nejakého kontrolovaného potravinárského dolomitu pre verejnosť, kvalitný dolomit si vyberú, a dajú podrobne analyzovať firmy, ktoré to potom dávajú do predražených remineralizačných filtrov a patrón. Je to celkom zaujímavý biznys...
Všetko ide, len malé deti sa musia nosiť.

Offline Akutol

  • Super realisti
  • *
  • Příspěvků: 2385
Re: Jak udržet vodu pitnou
« Odpověď #83 kdy: Březen 23, 2024, 02:13:19 odpoledne »
Ono po namočeni 8,3 avšak prietokom iba 7,5 a to som spravil do filtra vložku aby voda obtekala odspodu cez šutre a kupil som drt 2-4mm...
Uvidime ked zapojim druhy taky isty filter. Zatial ho este nemam doma. Ak to nepomože tak vyrobim niečo uzke a dlhe cez čo bude vode dlhšie trvat kym pretecie. Spinac som nakoniec vyhodil a lampu zapinam priamo vypinacom pri zastrcke nad prac doskou. Jednoducho cvak zapnem, pustim vodu , vypnem vodu a cvak vypnem uv...
ten spinac nepracoval pri tych nizkych tlakoch spolahlivo...

Offline Akutol

  • Super realisti
  • *
  • Příspěvků: 2385
Re: Jak udržet vodu pitnou
« Odpověď #84 kdy: Březen 24, 2024, 07:57:54 odpoledne »
Zaradil som do sustavy druhu napln/ filter. Tvrdosť stupla na 7,8. Svokrovci dnes doniesli tu ich tvrdu vodu.
Zmeral som ju a ma ph 8,05...

Offline bludicka

  • ***
  • Příspěvků: 705
Re: Jak udržet vodu pitnou
« Odpověď #85 kdy: Březen 24, 2024, 08:22:39 odpoledne »
Manzelina kupila ten merac ph,co si postoval vyssie a v navode som narychlo cital,ze ho treba kalibrovat nejakym roztokom.Ty si to kalibroval?Kde si zohnal ten roztok?

Offline Akutol

  • Super realisti
  • *
  • Příspěvků: 2385
Re: Jak udržet vodu pitnou
« Odpověď #86 kdy: Březen 24, 2024, 10:03:57 odpoledne »
Vo vnutri mas sačky a navod...
Nemaš sačky= zjeb polovicku ze doniesla vyrabovanu sadu...

Offline bludicka

  • ***
  • Příspěvků: 705
Re: Jak udržet vodu pitnou
« Odpověď #87 kdy: Březen 25, 2024, 07:43:12 dopoledne »
Ten pristroj bol  len v jednej krabicke.Navod tam bol,sacky som si nevsimol.Ani neviem,ci by sa tam vosli,ale mozno tam su.Som to pozrel narychlo,lebo som musel vypadnut na jazdu.Cesi maju v nedelu povolene len do 13tej a ja som prechadzal hranicu na tesine o 13.05. Akurat sa tam zacali chlapci pripravovat ''pomahat(od penazi ;D) vodicom,co necumeli na hodiny.

Offline bludicka

  • ***
  • Příspěvků: 705
Re: Jak udržet vodu pitnou
« Odpověď #88 kdy: Březen 25, 2024, 07:09:21 odpoledne »
Ono po namočeni 8,3 avšak prietokom iba 7,5 a to som spravil do filtra vložku aby voda obtekala odspodu cez šutre a kupil som drt 2-4mm...
Uvidime ked zapojim druhy taky isty filter. Zatial ho este nemam doma. Ak to nepomože tak vyrobim niečo uzke a dlhe cez čo bude vode dlhšie trvat kym pretecie. Spinac som nakoniec vyhodil a lampu zapinam priamo vypinacom pri zastrcke nad prac doskou. Jednoducho cvak zapnem, pustim vodu , vypnem vodu a cvak vypnem uv...
ten spinac nepracoval pri tych nizkych tlakoch spolahlivo...
To by si mohol urobit z plexisklovej,ci sklenenej rury priemeru 80-100 dlhej 1000,naspodu a navrchu zavret prirubami stiahnutymi srobami,naspodok a navrch sitko z nerezu,aby voda nestrhavala ten strk a voda by mohla mat dost casu,aby natiahla tvrdost z toho strku.A ty by si potom mohol chlastat tvrdu vodu a nadavat ako ja na skurveny kamen v kanvici ;D

Offline Akutol

  • Super realisti
  • *
  • Příspěvků: 2385
Re: Jak udržet vodu pitnou
« Odpověď #89 kdy: Březen 25, 2024, 08:29:13 odpoledne »
Kua, vidis šak na skladke v praci take hrubostenne sklenne rury som videu. Pojdem to preskumat. Len vymyslet to uzavretie koncov...

Offline bludicka

  • ***
  • Příspěvků: 705
Re: Jak udržet vodu pitnou
« Odpověď #90 kdy: Březen 26, 2024, 04:15:45 odpoledne »
Co chces vymyslat?Vytocit zo silonu 2 zatky s natrubkami a dvomi drazkami do ktorych das hydraulicku gumicku a je.Na konce das 2 prevrtane pasovinky,stiahnes dvomi srobovinami a mas krasny rozoberaci dlhy priehladny filter na ktorom mozes cumiet,ako ti rozpusta ten strk,ktory sa ti potom bude podla niektorych odbornikov usadzovat na zilach ;D.

Offline Akutol

  • Super realisti
  • *
  • Příspěvků: 2385
Re: Jak udržet vodu pitnou
« Odpověď #91 kdy: Březen 26, 2024, 05:14:28 odpoledne »
Jasne smrade plešaty, len sa chvasci že maš sustruh.
Bodaj by si dcera nabuduce kupila stonožku na sedenie aby si sa pri tom kolovratku nezastavil...

Offline bludicka

  • ***
  • Příspěvků: 705
Re: Jak udržet vodu pitnou
« Odpověď #92 kdy: Březen 26, 2024, 06:04:06 odpoledne »
Mi nechci povedat,ze nepoznas nikoho,co by ti vytocil 2 zatky zo silonu! Ja sa nechvascem,za mam sustruh....vlastne dva,nech ta trafi slak ::! @-->! Tiez som furt musel nahanat v krcme chlapov co masiny mali,ked som potreboval daco otocit,ci zrovnat.....tak som sa nasral a masiny kupil.Tak nemusim za nikym chodit.Chodia za mnou :'(.
Naco by dcere bolo 40 stoliciek?To bolo pre hotel kde pracuje.Robili tam nejaku miestnost,(zabudol som ako sa to vola) kde kuchar robi zradlo priamo pred snobmi a flasa vina stoji ako bednicka samopalakov :o.Tak konce noziciek na stolickach nemohli byt streknute zlatenkou ako som im navrhoval,ale museli byt z mosadze.Ludom jebe.Akoby to tym stolickam nebolo jedno.A snobom co si tam budu vodit mlade ''zastupkyne'' manzeliek to tiez podla mna moze byt u prdele.To bola robota pre simpanza.Nastavit kuzel a tocit malym posunom....ziadne premyslanie...naozaj ako simpanz pri pase.

Offline lučobník

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 207
  • Starý prepper a survivalista
Re: Jak udržet vodu pitnou
« Odpověď #93 kdy: Březen 26, 2024, 06:50:01 odpoledne »
Chlapi, a nezabudnite, že to treba urobiť oku lahodiace, vyšperkované, ak to bude vidieť- zakaždým sa potešíte, keď tam niekomu padne zrak, a bude sa vypytovať. A žena bude chodiť ako pávica, keď jej ostatné závidia šikovného chlapa- viem o čom píšem. Ak to vyzerá, ako nabúraná motorka, tak to treba zakapotovať :) .
S tými dobrými majstrami je už veľký problém- "zbrojár"(jemný mechanik) mi zomrel, a kamarát na ťažkú mechaniku je rád, že sa naje. Hľadám náhradu, ale zatiaľ čo sa týka odbornosti a šikovnosti úbohé.
Všetko ide, len malé deti sa musia nosiť.

Offline bludicka

  • ***
  • Příspěvků: 705
Re: Jak udržet vodu pitnou
« Odpověď #94 kdy: Březen 26, 2024, 08:14:42 odpoledne »
Nuz ved by mohol tie zatky urobit aj z nerezu,vysperkovat to dakymi ledkami a polovicka by mohla vodit kamaratky do pivnice na exkurziu ;D.A potom by si o ten kamenovac,ci ako by sa to volalo mohla tlct hlavu,keby sa jej kamosky pobili o majstra akutola ;D.
Ja zasa na kapotaze na motorke dako nekukam.Srat nato,ci je otlcena.Hlavne,aby mala ucinne brzdy a dobry motor....nejaky ten skrabanec,ci otlcenec mi nevadi.Tak zato som spomenul zatky zo silonu.Lacne a ucinne riesenie a v pivnici pri filtri na zatky nik nebude cumiet.
Je fakt,ze sikovnych starych majstrov rychlo ubuda.Clovek teraz lutuje,ze sa okolo nich viac neobsmietal.Ked si predstavim,aki museli byt majstri v minulosti sikovni ked sa im s biednym vybavenim darilo vyrabat take veci.....

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7603
Re: Jak udržet vodu pitnou
« Odpověď #95 kdy: Březen 26, 2024, 10:17:38 odpoledne »
V našom kraji s tvrdou vodou majú skoro všetcia problém s močovými-ladvinovými a žlčníkovými kameňmi. V mojej rodine asi všetci. V práci takisto. Tak si na mna spomeň :D

"Minerálne vody na obličkové kamene: Výsledky naznačujú dôležitosť tvrdosti vody a taktiež prítomnosť prvkov, ako horčíka a bikarbonátu. Vysoký obsah vápnika, teda tvrdá voda, vedie ku vzniku obličkových kameňov. Naopak, vysoký obsah horčíka a bikarbonátov sa odporúča pacientom s obličkovými kameňmi."
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline lučobník

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 207
  • Starý prepper a survivalista
Re: Jak udržet vodu pitnou
« Odpověď #96 kdy: Březen 27, 2024, 10:53:49 dopoledne »
Akutolovi extra tvdá voda nehrozí (aj keby to máčal pol roka), má pH neutrálne, tak to veľa nezoberie- násýti sa to do rovnováhy a hotovo. Ak by chcel ešte tvdšiu, tak by pred remineralizátor musel dávať ešte trochu CO2, ale to je zbytočné, bude to mať tak akurát pre zdravie, a keď si sem tam kúpi nejakú minerálku, tak úplne super.
Dag, ty si tiež môžeš urobiť malú pípu na pitie a varenie s prietokovým zmäkčovačom (náplň iontomenič katex). Ale pred tým by som urobil analýzu, či je fakt tvrdá- ľudia mudrujú, a skutočnosť je úplne iná. V našom komunitnom vodovode (14 odberných miest) tiež mali jední tvrdú, druhí mäkkú, tak som dal urobiť podrobnú analýzu, a kojenecká sa môže dať vypchať. Ešte som namontoval v prítoku do rezervoára elektrolytickú (koloidnú :) ) dezinfekciu striebrom, napájanú vstavanou plastovou turbínkou v prívode. Teraz je rezervoár super čistý- predtým sa nám na stenách tvoril taký milimetrový sivý mäkký povlak, ako v jaskyniach.
Všetko ide, len malé deti sa musia nosiť.

Offline bludicka

  • ***
  • Příspěvků: 705
Re: Jak udržet vodu pitnou
« Odpověď #97 kdy: Březen 27, 2024, 06:03:11 odpoledne »
To si mal ake velke elektrody v tom rezervoari? Napad napajat to turbinkou nema chybu "hold"!

Offline lučobník

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 207
  • Starý prepper a survivalista
Re: Jak udržet vodu pitnou
« Odpověď #98 kdy: Březen 27, 2024, 10:52:15 odpoledne »
Je to vo vyústení prítoku (3/4, dĺžka 630m) do rezervoára, elektródy sú 2x 100g, úbytok striebra je 3,8g/rok.
Všetko ide, len malé deti sa musia nosiť.

Offline bludicka

  • ***
  • Příspěvků: 705
Re: Jak udržet vodu pitnou
« Odpověď #99 kdy: Březen 28, 2024, 09:39:06 dopoledne »
Kua,100g....to uz su elektrody!To su tyce,ci pasoviny.Odlial si si ich sam,ci dostat kupit aj take velke?Ja mam v pristrojceku len take 2mm tenke elektrody.Vecsie som nezohnal.Tiez som ich mal odvazit za nova,ci z nich ubuda.