Autor Téma: Lunární lexikon  (Přečteno 7684 krát)

DR-ALEXANDRA

  • Host
Lunární lexikon
« kdy: Prosinec 14, 2012, 02:01:52 odpoledne »
LUNÁRNÍ LEXIKON od Johanny Paugnerové a Thomase Poppa.
Řídím se podle luny několik let.Dozvíte se zde o správném načasování.
KDY: založit zahradu,a jakou zeleninu vysadit,zaasét a sklidit,kompostovat,prořezávat stromy,vyhánět dobytek na pastvu,prát a bělit,stavba obydlí,vrtání studní,péče o tělo a jiné.
Dříve si to lidé předávali z generace na generaci a dnes je nám to jedno.Proto soused může mít jinou úrodu než já.
Pamatuji si jako dítě,že můj prastrýc měl kalendář,kde měl zaznamenáno,co kdy má udělat.Dnes to spíš děláme,kdy máme čas.

DR-ALEXANDRA

  • Host
Re:Lunární lexikon
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 15, 2012, 09:33:13 odpoledne »
Z lunárního lexikonu o VODĚ:"Nejlepší voda pro nás lidi pochází z povrchových zdrojů:člověk by si měl brát to,co se samo dere na povrch.Taková voda má za sebounutný proces zrání,stala se z ní životodárná tekutina,která prošla očistným procesem.Spodní voda je naopak čerpaná poněkud brzy,je to něco jako "předčasný porod",také ještě neobsahuje dostatek životní síly,kterou člověk z vody potřebuje.Příroda ji ještě sama nevydala a to má svůj důvod.Některé minerální vody jsou dokonce takříkajíc"mrtvé",a kdybychom chtěli krýt vlastní potřebu tekutin výhradně jimi,dlouhodobě by to oslabilo naši obranyschopnost,bez ohledu na to,kolik "zdravých" látek obsahují.
Studniční vodu bychom měli tedy v první řadě vnímat jako užitkovou vodu.Používáte-li studniční vodu jako pitnou,měli by jste ji alespoň jednou za rok nechat zkontrolovat kvůli množství škodlivin.
Blaze tomu,kdo může krýt svou potřebu čisté pitné vody z domácí studny nebo ještě lépe z vlastního pramene:snad si uvědomuje,co to znamená,když dostává od přírody darem čistou vodu.!

DR-ALEXANDRA

  • Host
Re:Lunární lexikon
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 15, 2012, 09:50:12 odpoledne »
PRAVIDLA PRO HLEDÁNÍ A VRTÁNÍ STUDNÍ
VELMI DOBRÉ: V přibývajícím Měsíci ve znamení Ryb(tedy vždy na podzim)
BOBRÉ:V přibývajícím Měsíci ve znamení Raka a Štíra nebo v úplňku(dbát na přesný čas)
NEPŘÍZNIVÉ:V přibývajícím Měsíci,když Měsíc není ve vodním znamení(Rak,Štír a Ryby)
VELMI NEPŘÍZNIVÉ:Obecně při ubývajícím Měsíci
Když dodržíte správný okamžik:Pokud je spodní voda k dispozici,snáze ji vypátráte a prameny pak tryskají velmi vydatně.
Možné následky chybného načasování:Ačkoliv je voda na místě,je obtížnější ji najít.Občas je třeba vrtat mnohem hlouběji,než by bylo nutné.I když najdete vodu,je tu nebezpečí,že voda bude vytékat nestejnoměrně nebo se studna bude zanášet pískem.Množství vody může kolísat.Při práci v nevhodnou dobu může voda na krátkou nebo i delší dobu dokonce zmizet,třebaže předtím už desetiletí na tomtéž místě sama vyvěrala ze země:najde si jinou cestu.

Offline Scully

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 69
  • žít a nechat žít
Re:Lunární lexikon
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 17, 2012, 07:56:09 odpoledne »
Znamení Ryb je v březnu, ne na podzim  ;)
Scully :-)

DR-ALEXANDRA

  • Host
Re:Lunární lexikon
« Odpověď #4 kdy: Prosinec 17, 2012, 08:14:28 odpoledne »
Nemyslí se tím pouze známých 12 měsíců.Každý měsíc má 2-3 dny v určitém měcíci.Např.dnes a zítra jsou dny Vodnáře,sředa+čtvrtek-dny Ryb(jsou to vodní dny-dobře se pere),pátek+sobota-dny Berana.Chce to mít ale lunární kalendář.Určité dny mají určitý význam pro tu kterou činnost(ale to jsem už popisovala.)

Offline Scully

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 69
  • žít a nechat žít
Re:Lunární lexikon
« Odpověď #5 kdy: Prosinec 17, 2012, 08:17:01 odpoledne »
Jo, takhle jo, špatně jsem tě pochopila ;)
Scully :-)

DR-ALEXANDRA

  • Host
Re:Lunární lexikon
« Odpověď #6 kdy: Prosinec 17, 2012, 08:18:45 odpoledne »
Lunární kalendář vydává "Krásná paní".Není nejlevnější.Vydává i Lunární kalendář pro zahrádkáře-jak,co a kdy.

Offline Scully

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 69
  • žít a nechat žít
Re:Lunární lexikon
« Odpověď #7 kdy: Prosinec 17, 2012, 08:24:05 odpoledne »
zkusím se mrknout někde na netu  ;)
Scully :-)

Offline Scully

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 69
  • žít a nechat žít
Re:Lunární lexikon
« Odpověď #8 kdy: Prosinec 17, 2012, 08:42:06 odpoledne »
Scully :-)

DR-ALEXANDRA

  • Host
Re:Lunární lexikon
« Odpověď #9 kdy: Prosinec 17, 2012, 09:01:51 odpoledne »
Mají tam ten prosinec o den posunutý,nevím proč.

Offline Scully

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 69
  • žít a nechat žít
Re:Lunární lexikon
« Odpověď #10 kdy: Prosinec 17, 2012, 09:03:34 odpoledne »
jo, to netuším.....že by jim došel kámen? ;D ;D ;D
Scully :-)

DR-ALEXANDRA

  • Host
Re:Lunární lexikon
« Odpověď #11 kdy: Prosinec 18, 2012, 09:04:14 odpoledne »
ZPRACOVÁNÍ VLNY.  "alergie na vlnu" neexistují:alergičtí nejsme na samotnou vlnu ale na množství přídavných látek,s nimiž se dostává na pulty obchodů.
Základní pravidla pro zpracování vlny:
1.Praní by se mělo konat jen při ubývajícím Měsíci bez chemických prostředků!
2.Ovce by se měly stříhat před úplňkem.Nejlepší je týden před úplňkem,ideální je den před úplňkem.Nesmí to být ani minutu po úplňku!
3.Při česání vlny je doba práce méně důležitá ale při přibývajícím Měsíci je o něco lepší.
4.Předení může probíhat při ubývajícím i přibývajícím Měsíci. Kroucení několika vláken dohromady je trvalejší při ubývajícím Měsíci.Ve vodních dnech(Štír,Ryby,Rak)by se pokud možno nemělo příst,jinak vlna působí navlhle.

Offline Scully

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 69
  • žít a nechat žít
Re:Lunární lexikon
« Odpověď #12 kdy: Prosinec 23, 2012, 05:01:37 odpoledne »
To je hotová věda. Máš kolovrat? Už dlouho mě láká se na něm naučit... jen mám zoufale málo času. ;)
Scully :-)

štika

  • Host
Re:Lunární lexikon
« Odpověď #13 kdy: Leden 01, 2013, 08:05:05 odpoledne »
Listy léčívých bylin je nejlépe sbírat dopoledne,když oschne rosa a to v době přibývajícího Měsíce,mezi novoluním a úplňkem nebo ve dnech listů(Rak,Štír,ryby).Byliny nasbírané ve Štíru mají vždy mimořádnou léčivou sílu.Navíc se výborně hodí k sušení,trvanlivé úpravě a k uskladnění.
Výjimku tvoří KOPŘIVA.Měla by se trhat výhradně při ubývajícím Měsíci a čaj z kopřiv bychom měli pít také jen při ubývajícím Měsíci,nejlépe mezi 15-19 hodinou.

štika

  • Host
Re:Lunární lexikon
« Odpověď #14 kdy: Leden 01, 2013, 08:11:34 odpoledne »
Zvláštní tip:  15.srpna se v mnoha regionech tradičně koná svěcení bylin.
Dny od 8.-15.srpna jsou nejlepší dobou pro sběr léčivých bylin,bez ohledu na to,v jakém postavení je právě Měsíc.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Lunární lexikon
« Odpověď #15 kdy: Leden 01, 2013, 08:54:57 odpoledne »
Lunární kalendář vydává "Krásná paní".Není nejlevnější.Vydává i Lunární kalendář pro zahrádkáře-jak,co a kdy.
Ten jsem dostala na vánoce, ale mám toho tady na čtení takové haldy, že nestihám:(
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

štika

  • Host
Re:Lunární lexikon
« Odpověď #16 kdy: Leden 08, 2013, 04:16:47 odpoledne »
To je hotová věda. Máš kolovrat? Už dlouho mě láká se na něm naučit... jen mám zoufale málo času. ;)
Kolovrat už mám koupený,musím si ještě na Valašsku vyhlédnout znalce(učitele) a pak se dám do předení.
Zatím se učím šlapat(kolovrat).

štika

  • Host
Re:Lunární lexikon
« Odpověď #17 kdy: Leden 09, 2013, 09:54:53 dopoledne »
PROŘEZÁVÁNÍ OVOCNÝCH STROMŮ:Správné načasování podle měsíčního rytmu má vliv na omlazení stromů,tvorbu plodů a tím pádem na sklizeň.
VELMI DOBRÝ čas je leden-březen při ubývajícím Měsíci v Beranu,Lvu nebo Střelci.
Letos tam vychází pouze Střelec a to ve dnech:9.+10. leden,5.+6.února a 4.-6.března 2013.
DOBRÉ:při ubývajícím Měsíci,ovšem ne v Raku,Štíru a Rybách.
NEPŘÍZNIVÉ:v přibývajícím Měsíci
VELMI NEPŘÍZNIVÉ: v přibývajícím měsíci v Raku,Štíru a Rybách.
Zvláštní tipy k prořezávání stromů:ořezejte všechny větve,které rostou ke středu stromu.Ty odebírají stromu zbytečně mnoho sil.

štika

  • Host
Re:Lunární lexikon
« Odpověď #18 kdy: Leden 09, 2013, 10:05:13 dopoledne »
Prosím Mobileho přehodit Lunární lexikon z knih do farmaření. Děkuji.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Lunární lexikon
« Odpověď #19 kdy: Leden 09, 2013, 10:11:01 dopoledne »
PROŘEZÁVÁNÍ OVOCNÝCH STROMŮ:Správné načasování podle měsíčního rytmu má vliv na omlazení stromů,tvorbu plodů a tím pádem na sklizeň.
VELMI DOBRÝ čas je leden-březen při ubývajícím Měsíci v Beranu,Lvu nebo Střelci.
Letos tam vychází pouze Střelec a to ve dnech:9.+10. leden,5.+6.února a 4.-6.března 2013.
DOBRÉ:při ubývajícím Měsíci,ovšem ne v Raku,Štíru a Rybách.
NEPŘÍZNIVÉ:v přibývajícím Měsíci
VELMI NEPŘÍZNIVÉ: v přibývajícím měsíci v Raku,Štíru a Rybách.
Zvláštní tipy k prořezávání stromů:ořezejte všechny větve,které rostou ke středu stromu.Ty odebírají stromu zbytečně mnoho sil.
Štičko, máš ještě nějaký tip, jak zajistit v příslušné dny vhodné počasí? Stromů na prořezání mám do zásoby:)
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

štika

  • Host
Re:Lunární lexikon
« Odpověď #20 kdy: Leden 09, 2013, 10:19:38 dopoledne »
Vloni jsme v únoru část jabloní prořezávali v hlubokém sněhu a za chumelení ale v březnu už byla pohoda.

štika

  • Host
Re:Lunární lexikon
« Odpověď #21 kdy: Leden 12, 2013, 12:12:06 odpoledne »
ROUBOVÁNÍ: vždy při přibývajícím Měsíci
Velmi dobré:krátce před úplňkem,když vládne Beran,Lev nebo Střelec(nestává se příliš často).
Dobré:při přibývajícím Měsíci v Beranu,Lvu a Střelci.
Nepříznivé:při ubývajícím Měsíci
Velmi nepříznivé:při ubývajícím Měsíci v Raku.Štíru nebo Rybách.
Když dodržíte správný okamžik,větvička se bez problémů spojí s podkladem a zdárně poroste.
Možné následky chybného načasování:větvička možná odpadne,plochy řezu příliš rychle zasychají,takže se nestačí propojit živné síly.
Zvláštní tipy:Pokuste se provádět tutu činnost před úplňkem.Kolik dnů do úplňku bude zbývat,tolik let bude rostlina potřebovat,než začne rodit plody.Větvičky pokud možno neořezávat před 21.lednem.
Letos vychází Lev přímo na úplněk-takže asi nebude vhodný.
Druhý termín je 23.února(Lev) a 24.února je úplněk.Takže skvělé načasování i co se týče brzského nasazení plodů.
Takže řezat větvičky v přibývajícím Měsící a postupovat,jak píše Gloch-pokud vše nemůžete z jakéhokoliv důvodu
provést v ten samý den.
Roub nesmí ani zaschnout a ani rašit.

štika

  • Host
Re:Lunární lexikon
« Odpověď #22 kdy: Leden 12, 2013, 02:53:47 odpoledne »
Po 2.světové válce se revolučně naladěná mládež vysmívala rodičům a prarodičům, a hovořila o "měsíčních pověrách" a začala se téměř výhradně spoléhat na ve své podstatě odlidštěnou vědu a výzkum. A to trvá dodnes.
Proto se snažím k návratu k předkům,proto se snažím alespoň někomu připomenout moudrost předků.
http://www.zdravi4u.cz/view.php?cisloclanku=2011090901

denver

  • Host
Hospodaření podle měsíce a planet
« Odpověď #23 kdy: Únor 05, 2013, 10:30:40 dopoledne »
Hospodaření podle měsíce a planet

  Podstatou tohoto systému je sledování fází měsíce, případně planet naší sluneční soustavy ve zvěrokruhu. Tato teorie byla po staletí rozvíjena, a  protože  lidstvo  nemělo  jiné  ukazatele  času  než  Slunce,  Měsíc  a
hvězdnou oblohu, řídilo se podle pohybů těchto těles. Postupně se dostalo do podvědomí, že při určitém postavení, jsou v pěstování větší úspěchy než jindy. A tak se postupně vyvinul v zemědělské tradici nepsaný zákon lunárního  vlivu.  S příchodem  průmyslového  zemědělství  a  ulehčením některých problémů spojených s hospodařením, se tyto nepsané přírodní rytmy  a  jejich  vliv  oslaboval.  Do  širšího  povědomí  veřejnosti  se  tato metoda dostala díky Johanna Paunggerová a její knize Neznámá moc luny.
V knihkupectvích  jsou  dnes  běžně  dostupné  Lunární  kalendáře s doprovodnými komentáři, jak  v které dny postupovat. Dny se dělí na kořenové, listové, plodové a květové. Vliv měsíce je postaven na principu
slapových jevů vody v přírodě, jako jsou příliv a odliv. Jelikož je voda součástí  všech  organismů,  vychází  se  z předpokladu,  že  měsíc  působí skrze vodu i na ně.  Podle postavení planet na obloze byla formulována teorie Výsevních dnů Marií Thunovou. Svými výzkumy během 40 let zjistila, že pro růst je hlavním faktorem, před jakým souhvězdím zvěrokruhu se nachází měsíc v okamžiku výsevu a dalších činností spojených s péčí o rostliny. Význam má i postavení jiných planet. Vliv se projevuje na výši výnosů, chuti produktů díky obsahu cukrů, bílkovin, aromatických látek, odolností rostlin proti  chorobám  a  nepříznivým  podmínkám,  skladovatelnosti  a  kvalitěproduktů  vyrobených  z takto  pěstovaných  plodin.  Tyto  výhody  jsou
naopak eliminovány použitím umělých hnojiv a čerstvým hnojem díky jeho razantnímu účinku dusíku a nebo nově šlechtěnými odrůdami, které jsou méně citlivé k pohybu planet. Marie Thunová  na rozdíl od J. Paunggerové nedoporučuje řídit se fázemi měsíce, díky pohybu vody mohou mít plodiny vyšší výnosy, ale na úkor kvality. Kvůli vysoké vodnatosti jsou méně odolné nejen při skladování, ale i během vegetace.

štika

  • Host
Re:Lunární lexikon
« Odpověď #24 kdy: Březen 01, 2013, 10:39:58 dopoledne »
Dle lunárního kalendáře je nejvhodnější doba na prořezávání stromů(nejvíce jabloně,-třešně,meruńky a broskve ne) PONDĚLÍ-STŘEDA(4.-6.února).
Miki,prosím ,já vím,že jsi materialista a tak prosím,nepomlouvej a nestříhej. :) :) ;) ;) :D :D :D :D

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Lunární lexikon
« Odpověď #25 kdy: Březen 01, 2013, 12:09:18 odpoledne »
A nebo případně stříhej si, ale nepomlouvej?  ;) ;D
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

štika

  • Host
Re:Lunární lexikon
« Odpověď #26 kdy: Březen 27, 2013, 04:17:01 odpoledne »
Jsem tak trochu zmatená,že letos je posunutý Lunární kalendář o 17 dní.Takže vše budu pěstovat o 17 dní později než vloni. Ani se oproti dnešním chladným dnům nedivím.
Tak jsme nic nezanedbali.
1.+2.dubna ještě můžeme prořezávat stromy a vysévat jarní cibulku.Nejvhodnější doba.
Další týden:8..dubna-vysévat špenát a salát.
A také stříhání keřů.
Další dny-9.-11.dubna-vysét mrkev,petržel,ředkvičky,cibuli(sazečku).

štika

  • Host
Re:Lunární lexikon
« Odpověď #27 kdy: Březen 27, 2013, 04:45:41 odpoledne »
PŘEDPĚSTOVÁNÍ:
19.-21. dubna rajčata,okurky,paprika,cukety,dýně(doma -vysadit semínka)
Na záhoncích zkypřit půdu.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Lunární lexikon
« Odpověď #28 kdy: Březen 27, 2013, 04:55:55 odpoledne »
Zrovna o víkendu jsem se dívala na lunární kalendář...takže s výsevy také nespěchám...právě 2. týden v dubnu jsem si zapsala do osevního plánu...:D

štika

  • Host
Re:Lunární lexikon
« Odpověď #29 kdy: Březen 27, 2013, 05:07:42 odpoledne »
Zrovna o víkendu jsem se dívala na lunární kalendář...takže s výsevy také nespěchám...právě 2. týden v dubnu jsem si zapsala do osevního plánu...:D
Dle Lunárního kalendáře jsou právě vhodné dny 19.-21.-to jsou dny plodú.Předtím 15.+16. jsou dny květů a 17.+18.-dny listů.A to není vhodné pro plody.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Lunární lexikon
« Odpověď #30 kdy: Březen 27, 2013, 05:12:02 odpoledne »
Dny listů...to jsou saláty, špenát atd?
A dny květů? To je výsev květin? Já moc květy nevysévám...mám na chalupě pár trvalek, pak hlavně bylinky a vysévám vlastně jen měsíček...

štika

  • Host
Re:Lunární lexikon
« Odpověď #31 kdy: Březen 27, 2013, 05:15:48 odpoledne »
Dny listů...to jsou saláty, špenát atd?
A dny květů? To je výsev květin? Já moc květy nevysévám...mám na chalupě pár trvalek, pak hlavně bylinky a vysévám vlastně jen měsíček...
Však jsem psala,7.-8. dubna vysét špenát a salát. :) Dny listů.
Kytičky později,budu o tom postupně psát.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Lunární lexikon
« Odpověď #32 kdy: Březen 27, 2013, 05:17:49 odpoledne »
Aha...v prvním příspěvku jsi psala 8. dubna a ve druhém 17. a 18...

Vidím to spíš asi až na ten druhý termín...loni jsem už všechno měla v zemi...

štika

  • Host
Re:Lunární lexikon
« Odpověď #33 kdy: Březen 27, 2013, 05:25:32 odpoledne »
Aha...v prvním příspěvku jsi psala 8. dubna a ve druhém 17. a 18...

Vidím to spíš asi až na ten druhý termín...loni jsem už všechno měla v zemi...
Nebyla to chyba ale špatná formulace.Ty jsi psala,že budeš vysévat v druhé polovině dubna a já tě upozornila,kdy jsou dny plodů a předtím listů.Ale tyto dny listů nejsou vhodné,protože je dorůstající měsíc a salát by šel do výšky a nedělal by hlávky..Proto ty dny listů 7.+8. dubna-couvající měsíc.Ty jsou dobré.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Lunární lexikon
« Odpověď #34 kdy: Březen 27, 2013, 05:29:56 odpoledne »
Aha...já jsem napsala 2. týden v dubnu...protože v lunárním kalendáři bylo napsáno 11. - 14. vhodné dny pro výsev...ale jen takto obecně...

Takže jsem ráda, žes tady dala ty termíny konkrétně...pro listovou, kořenovou a plodovou... ;)

štika

  • Host
Re:Lunární lexikon
« Odpověď #35 kdy: Duben 10, 2013, 08:59:04 dopoledne »
Úterý-čtvrtek(9.-11.4):vhodná doba na setí kořenové zeleniny,ředkvičky a cibule.
Ne-Út(14.-16.4.):vhodná doby výsadby květin do truhlíků.Já sadím klasicky muškáty.

štika

  • Host
Re:Lunární lexikon
« Odpověď #36 kdy: Duben 10, 2013, 02:09:04 odpoledne »
Já vím,že není tak ideální doba jako vloni.Jenže Luna na to kašle,jest-li je tu jiné počasí.
Tak jsem zasela a udělala semínkám teploučko.Zasypala jsem je zatím senem a až trochu vykouknou,odklidím. :) :) :)

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Lunární lexikon
« Odpověď #37 kdy: Duben 10, 2013, 05:47:48 odpoledne »
U nás na chalupě je bohužel ještě sníh...takže s výsevem musím počkat...
Ale toho 20. zaseju rajčata a dýně...doma do kelímků...

štika

  • Host
Re:Lunární lexikon
« Odpověď #38 kdy: Duben 12, 2013, 12:09:20 odpoledne »
Po dlouhé době vychází opět od J.Paunggerové a T.Poppeho Lunární lexikon ale tentoktrát zvlášť 2 knihy:LUNÁRNÍ ZAHRADA(328 stran) ZA  230,- Kč a SÍLA MĚSÍCE-jak si zachovat zdraví v harmonii s přírodními a lunárními cykly(320 stran) za 220 Kč.
V Knižním klubu obě knihy za 348,-Kč.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Lunární lexikon
« Odpověď #39 kdy: Duben 14, 2013, 09:34:00 odpoledne »
Spíš by mě zajímalo, co mohu vysévat ven příští víkend...na chalupu se dostanu teď jen o víkendech...a potřebuji to osít...

Vím, že doma si vyseju dýně, rajčata, cukety...mohla bych zkusit i květák...to vše pro předpěstování...

štika

  • Host
Re:Lunární lexikon
« Odpověď #40 kdy: Duben 14, 2013, 09:58:48 odpoledne »
14-16.4 je období květů.Proto vysazuji květiny do truhlíků.
17-18.4, je dorůstající měsíc v listech-takže nejvhodnější k výsadbě bylinek,kopru,petrželové natě.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Lunární lexikon
« Odpověď #41 kdy: Duben 14, 2013, 10:21:29 odpoledne »
To chápu...ale to je pořád v týdnu...

Asi se nebudu moci úplně lunou řídit...organizačně bych to nemohla zvládnout...v lunárním kalendáři zahradníka píší, že je skoro celý duben obecně prospěšný pro setí  - přesněji je to napsáno takto: Obecně příznivé pro setí a sázení - Některé rostliny mají zvláštní dny a setí výsadba... ;)

štika

  • Host
Re:Lunární lexikon
« Odpověď #42 kdy: Duben 24, 2013, 05:59:25 odpoledne »
Dle Lunárního lexikonu od 25.4.(zítra)-je úplněk-má začít 14-ti denní kopřivová kůra na čištění krve a organismu.
Má se pít hojně kopřivový čaj mezi 15-19 hodinou.
Další kůra bude za měsíc zase od úplňku.
Pro zdravé stačí 2 kůry,pro nemocné 3x.Toto stačí na celý rok.
Letos lunární kalendář je opožděný o 14 dní a tak jsou kopřivy větší než vloni.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Lunární lexikon
« Odpověď #43 kdy: Duben 26, 2013, 09:07:01 odpoledne »
Zítra by měl být den obecně vhodný pro setí i sázení, tak dám brambory pod slámu, a vyseju další várku...hrášek, mrkev, petržel, ředkvičky, řepu, tuřín, giganty,majoránku...

štika

  • Host
Re:Lunární lexikon
« Odpověď #44 kdy: Květen 10, 2013, 02:32:06 odpoledne »
Tak si holt rostlinky musí pospíšit, neboť výsadba na záhon dle Lunárního kalendáře mý být příští týden ČT-SO 16.-18.května. Tak to snad ty některé "upejpavky "doženou. :) :)

štika

  • Host
Re:Lunární lexikon
« Odpověď #45 kdy: Květen 13, 2013, 11:13:53 dopoledne »
Dnes se podle Lunárního kalendáře sejí bylinky. Stálerostoucí mám libeček, meduňku, mátu, pažitku a oregano.
Zasela jsem jednoletky: saturejku, kerblík, majoránku a bazalku. Nechť se jim daří.
POZOR! 14.-15. května se seje naťová zelenina: kopr, naťová petržel, naťový celer apod.....

štika

  • Host
Re:Lunární lexikon
« Odpověď #46 kdy: Květen 14, 2013, 11:23:42 dopoledne »
14.-15. května se seje naťová zelenina.
Dnes (může být i zítra) jsem sela semínka kopru-mezi česnek a semínka naťové petržele mezi cibuli.  Dobře se snášejí.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Lunární lexikon
« Odpověď #47 kdy: Květen 14, 2013, 09:47:49 odpoledne »
Vysadila jsem do foliovníku sazeničky salátu...letos jsou krásné... ;)

Zítra půjdou rajčátka do kelímků...na 14 dní a koncem května ven do pytlů...

O víkendu už vyseji kukuřici a zasadím a doseju dýně...

štika

  • Host
Re:Lunární lexikon
« Odpověď #48 kdy: Květen 28, 2013, 04:38:51 odpoledne »
Včera a dnes je couvající Měsíc období kořene. Tak jsem sela červenou salátovou řepu. Je plochá a zatím jsem ji neznala. Tak uvidím.
Jinak se může sét ostatní kořenová zelenina.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Lunární lexikon
« Odpověď #49 kdy: Květen 31, 2013, 10:55:21 odpoledne »
O víkendu je vhodná doba na vytrhávání plevele...tak na to naběhnu...záhony na chalupě mám zarostlé...