Autor Téma: Staň se Taťkou Prepperem  (Přečteno 7094 krát)

Offline Saladin

• Moderuje
  • I' ll be back!
Re:Staň se Taťkou Prepperem
« Odpověď #50 kdy: Červen 21, 2014, 12:45:08 dopoledne »
Souhlasím s Votroubkem, ale nespoléhej na to. Nenos všechna vejce v jednom košíku. Nakonec budeš příjemně překvapen. Lépe být příjemně překvapen, než zklamán. Ubírá to energii a chuť do práce i do života.

Těším se na setkání s Tebou.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #51 kdy: Červen 21, 2014, 06:08:13 dopoledne »
Netusil jsem, ze nekdo vi neco o biodynamice na forum. Neco jsem si cetl o tom a vypada to velice zajimave. Hlavne ceny potravin.:)

Offline plenty

• Moderuje
« Odpověď #52 kdy: Červen 21, 2014, 07:00:17 dopoledne »
shawe no biodynamika je fakt zaujímavá keď pozrieš na ceny produktov ;)
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline votroubek

• Praktikující prepper
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
« Odpověď #53 kdy: Červen 21, 2014, 07:43:27 dopoledne »
Určitě je biodynamické zemědělství zajímavé, ale má to svoje ale. Nemůžeš s biodynamikou začít na špatné půdě.
Pro neznalé, máme konvenční zemědělství, které stříká, čím chce.Pak zde je integrovana produkce, která stříká jen někdy a jen něčím.Pak ekologická produkce, která stříká jen přírodními protředky a odbouratelnými látkami, hnojí pouze organicky a přírodními minerály.Pak přichází s obrovským odstupem biodynamika.Je to naprosto jiný přístup a jiná filozofie.Pro nás z drtivé většiny nepochopitelné.
Výsledky patří k tomu nejčistějšímu, co se dá pořídit a produkty k nejcennějším.
Jediná certifikační organizace u nás je abcert, jinak přímo německý demeter http://www.demeter.de/
Jsou sice striktní a přísní, k tomu však přátelští a obětaví. Nenajdete tam příšernou korupci, jako u probia, nebo úřední šikanu, jako u kezu.Totiž, není přítomen český úředník a jeho šlamperai.
K pěstování koštálovin. Považuju je za svatý grál zahradničení, protože pouze škopek našlapaného zelí ti dá pro zimní období dostatek vitaminů, minerálů a enzymů k přežití.....
Kapusta , jako i brokolice ti dají skvělé látky pro boj s vnitřním nebezpečím, třebas zhoubným bujením. Růžičková kapusta a kadeřávek budiž skvělým doplnkem k zimním polévkám, po celou zimu vždy čerstvé, mrazuvzdorné.
Potřebují však jediné, a tím je dobře prohnojená půda. Jakoukoli biomasu a hodně. Ony ty rostliny podle mne nežerou hnůj jako takový, ale živí se látkami z rozkladu a působení hub. Čím víc biomasy, tím líp. Sám to mám tak, že vládnu neomezeným množstvím hnoje, jenž je složen z 40% sena, totéž množství slámy a zbytek konský hnůj.Rok jej nechám dobře uzrát, přihodím nějaké žížaly a pak s tím zasypu zahrádku vrstvou 20cm. Následně zapravím do půdy japonským rotačním kypřičem do hloubky 35cm.Tak činím již pár let a výsledky jsou fenomenální. Je to o možnostech, které si tvořím. Moje filozofie je dostat půdu do plodnosti a zásoby živin, kdy 10 let nemusíš hojit.
Ano, je to extrém, protože 5 let je obecně používané maximum, ale vím, že ten cíl je reálný. Nikdy toho bonusu nepoužiju, dokud poteče nafta u benzinky.Až přestane, deset let budu bez okolků s dobrou agrotechnikou bez hnojení přežívat. Je to sice šílené, mne to žádné úsilí nestojí, mám mechanizaci a umím manipulovat s velkými objemy hmot.
Na štajnera si vzpomenu, až nepoteče nafta.
Pokud je třeba vláha a jsou omezené zdroje vody, pak jedině kapénková závlaha....

Offline Neon

« Odpověď #54 kdy: Červen 21, 2014, 07:49:50 dopoledne »
Votroubku, fakt super informace! No, takže kdybych teoreticky sadil do čistého kompostu, tak by rostla zelenina nejlíp? Nebo je potřeba i obyčejná hlína v tom mixu?
A řešíš teda i nějak dodávání těch minerálů? Nebo ten kompost by měl stačit?

Offline Neon

« Odpověď #55 kdy: Červen 21, 2014, 07:53:51 dopoledne »
A ještě z jiného soudku, jestli mohu poprosit. Co bych orientačně potřeboval za mechanizaci, kdybych chtěl pěstovat zeleninu na 0,5 - 1 ha? Dalo by se to i s nějakým malotraktorem typu MT-8? Jestli to chápu, tak bych ho měl hlavně na to každoroční zapravení hnoje. Votroubku, tobě teda stačí hlavně ten rotavátor? Nebo v nějakém případě ořeš? Či nějaké další nástavce?
Nemám vůbec představu, jestli je blbost s MT8 poorat, nebo rotavátorem přejet 1 ha pozemek.
Moc děkuju za názory.

Offline votroubek

• Praktikující prepper
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
« Odpověď #56 kdy: Červen 21, 2014, 04:10:13 odpoledne »
Ano, mt8 je dostatečná mechanizace na hektar.Podle moderní agrotechniky bys měl orat, ovšem já neořu, pohnojím, a zavrtím to rotavátorem.Co by ten motorový drek měl mít? rozhodně strojní servo řízení, vývodový hřídel, tříbodový závěs na nesené příslušenství a jeden, nebo dva hydraulické okruhy pro hydraulicky vyklápěný vozík.Samozřejmostí jsou plazivé rychlosti vhodné ke kultivačnímu neb aktivnímu nářadí. Rotavátor doporučím japonský a do budoucna i evropský.
K tomu nosič pleček a na traktor sadu kultivačních kol, která jsou o polovinu užší, než běžné.
Klidně se zastav,rád ti vše ukážu a osvětlím......

štika

• Host
« Odpověď #57 kdy: Červen 23, 2014, 07:43:46 dopoledne »
Nevím, jak je to s komunitama, ale na vesnici si lidi hlídají své majetky navzájem. Toto ale nefunguje bohužel u novousedlíků, kteří jsou pro místní přivandrovalci a cizáci. Ty předsudky jsou v nás, bohužel.

Jsem také cizák. Ale jelikož jsme blízko sebe 4 samoty, tak je to jiné. Dolní sousedé ví, kdo kolem projede (neboť jim projedete přes dvůr) a horní sousedka zase ke mně vidí a pokud by se něco dělo, hned vystartuje.
Od dolní sousedky dostávám vajíčka a přes týden mi horní sousedka zalévá muškáty. :)

Offline stepan-hawk

• Teoretik prepper
« Odpověď #58 kdy: Červen 23, 2014, 10:07:39 dopoledne »
Štika: Takhle funguje správná vesnice. Ono to vypadá jako vlezlost, ale když jsme jednou půjčili známým klíče, aby u nás na chalupě mohli přespat, tak dvacet minut po tom, co tam vjeli, jsme měli telefon s dotazem, jestli je to v pořádku.

Někomu to přijde jako vlezlost mě to přijde jako vstřícnost.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.