Autor Téma: Staň se Taťkou Prepperem  (Přečteno 7269 krát)

Offline Saladin

• Moderuje
  • I' ll be back!
Staň se Taťkou Prepperem
« kdy: Prosinec 13, 2012, 04:58:55 odpoledne »
Kdo je to Taťka Prepper? Vymyslel jsem tohle jméno pro inteview pro Mladou Frontu.

Oslovil mne redaktor MF, Milan Vodička, autor knihy "Den kdy došly prachy"
http://www.kosmas.cz/knihy/147692/den-kdy-dosly-prachy/. Protože jsme z té knihy se svolením autora citovali, cítil jsem se povinen mu vyjít vstříc. Reportáž vyšla, byl kolem toho docela hukot v survivalové komunitě, ale o tom nechci psát.

Rozhodnul jsem se, po vzoru středověkých alchymistů, přetavit olovo ve zlato a vdechnout tomu slovnímu spojení život.

Takže Taťka Prepper je chlap středního věku, který má rodinu a děti, slušnou práci, něco zkušeností a znalostí a který se snaží myslet na zadní kolečka.

Co kdyby přišla krize a ztratil bych práci?

Co kdyby přišel Black-Out a nešla by elektrika?

Co kdyby vypuknula epidemie infekční choroby a bylo by nebezpečné chodit mezi lidi?

Co kdyby ..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline edis

• Buď pripravený ! Vždy pripravený !
Re:Staň se Taťkou Prepperem
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 13, 2012, 05:19:31 odpoledne »
kazdy z nas by mal byt tatko prepper pre svojich blizkych a rodinu.
Buď pripravený ! Vždy pripravený !

Offline Saladin

• Moderuje
  • I' ll be back!
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 13, 2012, 06:00:27 odpoledne »
Protože parta je více než jedna rodina, Taťka Prepper se snaží obklopit dalšími lidmi. Umí toho dost, ale vždy to bude málo. Proto hledá další lidi, kteří také něco umí, kterým bude moci věřit a se kterými bude moci počítat. Neví jak na to a tak dělá chyby.

Touto fází už jsem prošel, nadělal jsem spoustu zbytečných hloupostí a chyb, získal několik přátel a také jsem si znepřátelil několik lidí. Užil jsem si své a rád bych aby se další Taťkové Preppeři poučili z mých chyb.

Nehledejte na survivalistických a prepperských fórech nic jiného než vědomosti, rady a zkušenosti. Lidé, které tu potkáte, jsou před vámi buď stovky kilometrů daleko a můžete se od nich mnoho naučit, nebo jsou jen planými teoretiky, kteří všechno ví lépe než vy a můžete si nadělat zbytečné nepřátele.

Buďte skromní a opatrní. Pokud narazíte na téma, o kterém něco víte, přispějte, určitě se dříve nebo později najde člověk, kterému se vaše zkušenosti a znalosti hodí. Když nic jiného, budete mít dobrý pocit z toho, že jste dal něco na oplátku za vše užitečné, co jste se tam dozvěděl.

Neočekávejte, že zrovna na survivalovém/prepperském fóru naleznete lidi do svého projektu "Jak přežít špatné časy". Možná časem zjistíte, že někdo z nich je Váš soused přes kopec či z vedlejší ulice, ale ta pravděpodobnost je velmi malá.

Určitě při registraci neuvádějte svůj e-mail do práce, nebo ten, který používáte běžně v reálném životě. Pokud jste tuto začátečnickou chybu udělali, odmlčte se a za čas se zaregistrujte znovu a dávejte si pozor. Nestojíte přece o image dědka Konecsvěťáka, který sedí na bedně s konzervami a vyhlíží Apokalypsu.

Offline Saladin

• Moderuje
  • I' ll be back!
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 13, 2012, 06:02:53 odpoledne »
kazdy z nas by mal byt tatko prepper pre svojich blizkych a rodinu.

Edisi, díky, nahrál jsi mi na další díl..

Offline edis

• Buď pripravený ! Vždy pripravený !
« Odpověď #4 kdy: Prosinec 13, 2012, 06:06:48 odpoledne »
neobjavujme ameriku ta uz objavena je,len zdokonalujme to co vieme
Buď pripravený ! Vždy pripravený !

Offline Saladin

• Moderuje
  • I' ll be back!
« Odpověď #5 kdy: Prosinec 13, 2012, 06:15:37 odpoledne »
Jak napsal Edis, každý by měl být především Taťka Prepper pro své blízké a rodinu.

Máte rodiče, bratry a sestry, švagry a švagrové. Nevyděste je apokalyptickými vizemi. Dávkujte informace pomalu, buďte příkladem. Zkuste je utáhnout třeba na úsporu peněz.

Skvěle funguje třeba věta typu: "Hele, Franto, tohohle tuňáka jsem koupil před dvěma roky. Stál 15 korun. Dneska jsem tu samou konzervu viděl v Albertu, stála přes tři pětky. To je banka, co? Kdo ti dá úrok 50% ročně? Jenom tvůj špajz!"

Najděte si nějaké články o válce v Bosně, krizi v Argentině, Zvláštním období (Período especial) na Kubě, doplňte to článkem z Mladé fronty, který mne stál tolik nervů :D http://xman.idnes.cz/prepperi-a-kolaps-sveta-0s1-/xman-styl.aspx?c=A121122_154802_xman-styl_fro

Budete muset nejspíše začít sami. Připravte si zásoby pro svou rodinu asi tak na měsíc, postarejte se o vodu, teplo. Spočítejte si, kolik zásob budete potřebovat v případě, že přijdou hladoví příbuzní a přátelé, kteří zatím jen pobaveně kroutí hlavami nad vašimi "hloupými" nápady. Jak píšeme v jiných vláknech, není drahé nakoupit pár sudů obilí, ze kterých budete moci umlít mouku na chléb či placky, pokud budete mít je kde upéci. Věřte mi, že i zmlsaná švagrová bude připálenou placku považovat za pokrm bohů. Bude totiž mít hlad. A ten je nejlepší kuchař.

Tyto přípravy, váš Plán "A" vám zaberou pár měsíců, během kterých se hodně dozvíte a naučíte. Už budete mít dvě-tři rodiny přátel, kteří uvažují podobně jako vy. Doba je prepperství nakloněná, čím dále tím více lidí začíná přemýšlet o stejných věcech jako vy.

Offline Saladin

• Moderuje
  • I' ll be back!
Staň se Taťkou Prepperem - Plán "B"
« Odpověď #6 kdy: Prosinec 13, 2012, 08:53:52 odpoledne »
Plán "B" už budete realizovat s přáteli. Záleží hodně na tom, kde dnes bydlíte. Pokud máte dům na venkově, chalupu, rodiče či babičku na vesnici, závidím vám. Už dnes jste skoro připraveni.

Já bydlím v paneláku a chalupu mám na místě, od kterého chci být v případě války hodně daleko.. Takže, jako kdybych neměl nic.

Vyhlédněte si nějaké trochu odlehlé místo, tak aby jste se dostal do práce, pokud by jste tam chtěl třeba v létě bydlet. Kupte pozemky, nejlépe s nějakou již existující stavbou, zajistěte si vodu, elektřinu a založte zahrádkářskou kolonii nebo osadu Rodových statků. Určitě už máte mezi svými přáteli nějaké Permakulturalisty a Minimalisty. Permakulturalisté mají zmáknutou zahradu, která nebude potřebovat žádnou chemii a Minimalisté se do vaší zahrádkářské osady ihned nastěhují.

Tedy, staňte se zahrádkáři. Na to, aby jste mohli začít, vám bude stačit částka, za kterou se pořídí slušná rodinná dovolená u moře. Zůstaňte jeden rok doma a věnujte se své zahrádce. Minimalisté vám posbírají mandelinku z brambor, zalijí zeleninu, otrhají jahody, pomohou vám se zahrádkou a především, nebudete mít obavy z toho, že vaše chatička bude vykradená a zdemolovaná.

Nakoupíte u nich vajíčka, koupíte si krocana nebo kuře, králíka, ovci, samozřejmě, ve zkonzumovatelném stavu, asi by jste to sami zatím porazit nedokázali. Doplníte to o svou zeleninu, časem i ovoce, něco zavaříte, z něčeho uděláte džem či marmeládu. Budete vědět, co jíte a za ušetřené peníze si koupíte benzín. Dáte vydělat místnímu sedlákovi, který vám prodá obilí ze kterého v obecní peci se sousedy v neděli upečete chleba, který ještě ve čtvrtek bude chutnat lépe než ten, který jste koupili včera v supermarketu. Dáte vydělat i Minimalistům a Permakulturalistům, kteří vám budou pomáhat se zahrádkou a kteří toho budou pěstovat více než vy.

Když se vám tento styl života bude líbit, můžete si pomalu začít stavět dům. Vaši sousedé budou vědět, jak vyrobit nepálené cihly, budou umět elektřinu, plyn, topení a další profese. Zjistíte, že z "místních zdrojů" se dá postavit hezký dům za zlomek ceny vašeho městského bytu. Do své obce přinesete další peníze, respektive, dáte vydělat místním.

Pokud budete mít ve městě dobrou práci, můžete být jen dobře připraveným zahrádkářem. Ve vaší zahrádkářské kolonii / osadě můžete mít uskladněny další zásoby a být tak připraveni na špatné časy ještě lépe. A až jednou přijde opravdová hospodářská krize a nebudete mít práci, budete mít kam odejít. Neztratíte pracovní návyky a budete schopni se postarat o sebe a svou rodinu. Budete tu žít skromně, ale důstojně.

Offline Gloch

• Moderátor
« Odpověď #7 kdy: Prosinec 18, 2012, 08:42:53 dopoledne »
Tož děkuju. Moc informací si mi teda neřékl, ale děkuju.
Ono nejde jen o informace - hlavně o náhled a filosofii. Informace jsou všud okolo, internet je jich plný.
Pro mě nejtěžší bylo přesvědčit manželku. Naštěstí je z kraje kde bylo vždycky nutno mít nějaké zásoby - kdyby třeba padal sníh. A taky ji přesvědčilo neustálé zdražování. S dětmi to bylo jednodušší - ale jsou částečně po mně.

Offline Saladin

• Moderuje
  • I' ll be back!
Staň se Taťkou Prepperem - Plán "C"
« Odpověď #8 kdy: Prosinec 18, 2012, 09:09:06 odpoledne »
A teď slíbený plán "C". Máte tedy pohromadě partu spolupracujících lidí a jejich rodin. Jen část z nich jsou plnokrevní preppeři / survivalisté. Zbytek jsou, jak jsem už říkal, Minimalisté a Permakulturalisté. Určitě i někdo z nich se nakonec přeladí na naši notu. Dejme jim čas.

Máme osadu, ve které část lidí trvale bydlí, kde se všichni učíme jeden od druhého, jsme ušetřeni posměšků klasických venkovanů, které by nás určitě neminuly v případě, kdybychom se odstěhovali na vesnici. Pomalu se učíme zvládat základní prepperské technologie, část lidí jezdí do zaměstnání nebo přijíždí na víkenyd a pro zdravý proviant.

Co je důležité, vyzkoušeli jsme si, že nám tento styl života vyhovuje. Jsme prakticky potravinově a energeticky soběstační a zjišťujeme, že peníze, které jsme dříve posílali ČEZ-u a nechávali v supermarketech buď zůstávají v našich peněženkách, nebo dávají práci dalším členům naší osady.

Najednou zjišťujeme, že máme i docela dost volného času, který věnujeme své rodině a svému novému hobby. To je čas na vybudování záložního stanoviště. Už máme vyhlédnuté lokality v blízkém okolí..

Nebo na to, abychom se s partou již vyzkoušených prepperů z osady odstěhovali někam jinam. Zahrádka, kterou v osadě máme, se dá dost snadno prodat a tak zhodnotit dosavadní práci.

Offline Saladin

• Moderuje
  • I' ll be back!
Staň se Taťkou Prepperem - shrnutí
« Odpověď #9 kdy: Prosinec 26, 2012, 06:26:21 odpoledne »
Nehledej na na fórech jako je Preppers osadníky. Hledej tam informace a rady, přispívej. Když tě někdo zaujme, napiš mu. Když budeš psát zajímavé příspěvky, určitě dříve či později někdo osloví tebe. Pokud tam vtrhneš jako velká voda a budeš se snažit někoho ulovit či zorganizovat, sklidíš jen posměch. Máš ale šanci zde nalézt jednoho, dva zkušené spolupracovníky, kteří ti pomohou s rozjezdem tvé skupiny prepperů a třeba se s tebou i časem spojí a přivedou své přátele a známé, nebo tě přizvou do svého projektu, pokud jim budeš mít co nabídnout. Nespoléhej na to, že někdo za tebe něco udělá.

Toto fórum založili lidé, kteří věří, že jediná rodina nemá šanci dlouhodobě přežít Špatné Časy.

Jediný člověk, sebeinteligentnější, není schopen obsáhnout veškeré vědění a dovednosti potřebné k dlouhodobému přežití a prosperitě.

Věříme, že má cenu se spojit již dnes a zajistit si tak důstojnější podmínky k přežití Špatných Časů, než jaké bude mít zbytek populace, která programově ignoruje varovné signály, nebo je prostě nevnímá..

Hannibal

• Host
« Odpověď #10 kdy: Prosinec 31, 2012, 12:25:28 dopoledne »
Saladine, to je všechno?!

Offline Cajgalamo

• Moderátor
Re:Staň se Taťkou Prepperem - shrnutí
« Odpověď #11 kdy: Prosinec 31, 2012, 02:02:45 odpoledne »
Nehledej na na fórech jako je Preppers osadníky. Hledej tam informace a rady, přispívej. Když tě někdo zaujme, napiš mu. Když budeš psát zajímavé příspěvky, určitě dříve či později někdo osloví tebe. Pokud tam vtrhneš jako velká voda a budeš se snažit někoho ulovit či zorganizovat, sklidíš jen posměch.

Toto je od teba symbolom toho, že každý prepper/survivalista/rozpadlík sa nejakým smerom vyvíja a postupne prehodnocuje svoje názory a myšlienky. Je vidieť, že po skúsenostiach na rozpade a postapo si sa poučil a jednáš s chladnou hlavou. Fandím ti a som rád, že si na to prišiel a delíš sa o to s ostatnými.  ;)
"Svet v temných, ale skutočných farbách má väčšiu cenu, ako svet v ružových farbách, ale falošných." Jean Gwenaél Dutourd

Offline Black knives

« Odpověď #12 kdy: Červen 11, 2014, 10:40:53 dopoledne »
Ta myšlenka se mi líbí. Je v ní ta základní věta-buď sám zodpovědný vůči sobě, a tím co umíš, pomož dál těm, co můžeš. Pořadí rodina, přátelé, atd. To znamená, nečekej jak ovce, že to "nějak", a "samo" projde, ale uč se.
Můj největší problém by byla asi manželka. Je rozmazlená současnou dobou, a nakupuje jen na jediný den, když supermarkety jsou přece všude. Děti se adaptují celkem rychle, a dal bych jim tvrdě najevo, že líp už bylo. Ale co tím chci napsat. Mám záložní plán, mám zásoby, o kterých rodina neví, a ledacos mám nakoupeno třikrát. Mám zdroje tepla, nouzové přístřeší, nářadí, zbraně. Spoléhám jen v prvopočátku na sebe, a pak snad i rodina pochopí, že konec srandy, jde o kejhák.
Udělejte co můžete, s tím co máte, tam kde jste.
T.R.

štika

• Host
« Odpověď #13 kdy: Červen 11, 2014, 11:07:31 dopoledne »
Blacku, my jsme na tom asi všichni stejně. Oni nás vyslechnou, někteří si za rohem poťukají na čelo a ostatní stejně na to kašlou. Jaképak zásoby??? Když se něco stane, půjdeme si nakoupit.
Jaké bláhové myšlení.
Jenže co s těmito nejbližšími, až zjistí, že jejich jediná možnost je nasomrovat se k vám.
Vy je sice nevyhodíte, ale s odpuštěním vám vyžerou vaše životně důležité zásoby.
Pokud bude zima a sníh, jejich práce se tak scvrkne jen na odmetání sněhu kolem chalupy.
Pro kolik lidí máte zásob na půl roku????
Co když zjistíte, že rozdělením zásob pro všechny vydržíte ne půl roku ale třeba jen 2 měsíce????

Ráda bych věděla názory ostatních prepperů, jak se zachovají.

Offline votroubek

• Praktikující prepper
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
« Odpověď #14 kdy: Červen 11, 2014, 11:21:11 dopoledne »
Lze to pojmout jako společenskou hru.sedneš si s přáteli a můžete dedukovat. Jeden řekne: a co voda?
a ten povolaný odpoví, jak bude získávat vodu. Pokud je odpovědí, že si zajde do teska, do řeky, nebo k sousedovi, každý se mu vysměje.Proto je dobré, když se o těchto problémech otevřeně diskutuje,protože málokdo dokáže pochopit absurditu svých domněnek. Jasně že to bude připadat tajtrdlíkům jako bitva o ego, brzy však pochopí, že o to se nehraje.
Určitě je dobré mít v zásobě havarijní plán. Co udělám, když nepůjde elektřina?
Kde vezmu vodu?
kde vezmu jídlo?
Kde se vyspím, a ke komu se ubytuju, aby se o mne postaral, když to sám nezvládnu?
Jak zatopím, abych neumrznul?
Jak uvařím těstovinu bez vody? Kam buldu chodit vyprázdnit svoje střeva?Kolik ujdu kilometrů, když se vydám s rodinou na cestu? Vím , kam dojdu? Vědí to i ti, ke kterým dojdu? Počítají se mnou?
Tyto otázky se dobře řeší se skvělými přáteli, s cizými to děsně drhne.

štika

• Host
« Odpověď #15 kdy: Červen 11, 2014, 11:30:47 dopoledne »
Mám vyřešené všechny body(jídlo, voda, topení, světlo-když nepůjde elektřina-stačí petrolej a svíčky a i tu chci řešit generátorem, dokud bude čím ho napájet).
 I ty diskuze, které stejně nikam nevedou i s těmi skvělými přáteli.

Navíc tyto diskuze už vedu několik let a vše zbytečné.

štika

• Host
« Odpověď #16 kdy: Červen 11, 2014, 11:39:17 dopoledne »
Mě spíš zajímá, jak se zachováte.

Offline neřízená střela

« Odpověď #17 kdy: Červen 17, 2014, 01:08:49 odpoledne »
Saladine, díky za příspěvek do Mladé fronty, tak jsem se o této komunitě dozvěděla. Jsem sice konzumní člověk, ale šíleně mě štve ta závislost na energiích, kdy člověk je nucen vydělávat, jen aby všechno poplatil. Manžel nechápe moji touhu po domě s velkou zahradou, vlastní studnou. On vidí jen to, že to bude muset sekat a udržovat. Takže si to zatím vynahrazuji několikátým rokem na zahradě babičky, úžasný relax.

štika

• Host
« Odpověď #18 kdy: Červen 17, 2014, 01:10:04 odpoledne »
On byl nějaký nový článek v MF ???

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
« Odpověď #19 kdy: Červen 17, 2014, 01:30:23 odpoledne »
Nevim o tom, ale treba jsem neco prehlednul... nicmene nekteri ctou noviny treba s rocnim zpozdenim :-)
Treba kdyz jsem o vikendu rozdelaval gril narazil jsem na zajimavy clanek z dubna 2012. Nebo u holice a doktorky lezi noviny a casopisy za X let zpatky. A na zachode jsem se ted dostal k casopisum za rok 2011, hromadi se mi tam to co dostavam v praci na stul (a pak si daji jeste tak tri, ctyri zastavky nez jdou do sberu).

Offline Sumo.cz

• Teoretik prepper
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
« Odpověď #20 kdy: Červen 17, 2014, 01:46:28 odpoledne »
MF =Idnes = článek na xmen (http://xman.idnes.cz/prepperi-a-kolaps-sveta-0s1-/xman-styl.aspx?c=A121122_154802_xman-styl_fro) jak je v úvodu zmíněn. Aspoň tak tak chápu já.
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Offline TNT1973

• Praktikující prepper
« Odpověď #21 kdy: Červen 17, 2014, 03:25:10 odpoledne »
precitajte si aj diskusiu pod clankom.fakt ma to šokovalo.90% diskutujucich su lahkovazny a nepoucitelny idioti.5% o tom aspon pouvazovalo a iba cca 5% sa urcitym sposobom pripravuje.
ak by boli pravdive fami o tom ze elita by chcela zredukovat populaciu na cca pol miliardy ludi,tak teraz je ta najprihodnejsia chvila kym sa nespametaju aj dalsi.staci celosvetovo zlikvidovat elektricku siet a do roka je pokoj.a po precitani tej diskusie som dospel k nazoru ze by si to vecsina ludi za svoju naivitu a tupost aj zasluzila!
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

nacelnik Seattle 1854

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
« Odpověď #22 kdy: Červen 17, 2014, 03:30:09 odpoledne »
95% prispevku na diskuzich pod clanky (a je jedno jestli idnes, novinky, lidovky, .....) vypada jako sepsane idioty. Ani nema smysl to cist a uz vubec ne podle toho neco usuzovat. Ti co na tom jsou s inteligenci lepe nemaji cas takove kraviny cist  ;)

Offline TNT1973

• Praktikující prepper
« Odpověď #23 kdy: Červen 17, 2014, 03:37:03 odpoledne »
95% prispevku na diskuzich pod clanky (a je jedno jestli idnes, novinky, lidovky, .....) vypada jako sepsane idioty. Ani nema smysl to cist a uz vubec ne podle toho neco usuzovat. Ti co na tom jsou s inteligenci lepe nemaji cas takove kraviny cist  ;)

prave naopak.ja si tie prispevky rad precitam.v tych 95% prispevkoch sa skryvaju nasi potencionalny nepriatelia.je tam cele ich zmyslanie.a prieskum je jednou s najdolezitejsich veci pred bojom.ak viem kto proti mne stoji,tak sa podla toho mozem pripravit a  uz mam na 50% bitku vyhratu
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

nacelnik Seattle 1854

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
« Odpověď #24 kdy: Červen 17, 2014, 03:44:11 odpoledne »
Drobna chybka je ze dotycni budou bez klavesnice a internetu na anonymni vykecavani ponekud ztraceni a rozmlaceni vylohy supermarketu v prostred davu budou povazovat za vrchol hrdinstvi. Ti co je treba opravdu brat vazne se tam nechodi chlubit s postupy jak vymenit naboje za zasoby apod..., ale to je pochopitelne jen muj soukromy nazor  :)

Offline TNT1973

• Praktikující prepper
« Odpověď #25 kdy: Červen 17, 2014, 03:57:53 odpoledne »
ano s tym suhlasim,ale je to iba ciastocna pravda.ani my prepperi o sebe nechceme davat vediet a predsa sa o nas pise aj v novinach,pretoze hladame spriaznene duše.a tak isto sa zgrupuju aj militantne skupiny a aj medzi nimi su ludia ktory do eteru pustia nieco spomedzi seba.
v tych diskusiach ma neazaujimali nazori tipu:za domom mam les a rieku a preto prezijem :D ja som si vsimal tych ktory pisali ze najdolezitejsie je mat zbran a potom si uz lahko clovek zabezpeci potraviny.alebo tam jeden pisal ze sa hned skontaktuje s ludmi ktory maju zbrane a pojdu rabovat.
nezaujimaju ma jednotlivci.skumam celkovo zmyslanie ludi pri takychto temach

nacelnik Seattle 1854

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
« Odpověď #26 kdy: Červen 17, 2014, 04:21:44 odpoledne »
Na to aby clovek cekal konflikty s majiteli zbrani neni potreba cist takove temata (a dost pravdepodobne to ani nebudou ti prispevatele tam, skladajici se z flakacu odkojenych pocitacovou strileckou). Spise je vhodne tomu predejit a mit kontakt na spolehlivou skupinu majitelu zbrani uz predem :)

Offline TNT1973

• Praktikující prepper
« Odpověď #27 kdy: Červen 17, 2014, 04:45:57 odpoledne »
snad si nemyslis ze ak budes v kontakte so skupinou majitelov zbrani,tak uz si v bezpeci? :D ako vies ze budu aj po PA spolahlivy?ako si zaistis po PA ich spolahlivost?ty budes mat zasoby a oni budu hladny a budu mat zbrane!budes ich krmit,aj cele ich rodiny aby ta chranili a neodisli od teba?dokedy?
ak je niekto spolahlivy v dnesnej dobe,to este neznamena ze bude aj potom.
uz dnes musis skumat chovanie ludi za urcitych okolnosti a poznat potencionalne nebezpecnych jedincov minimalne vo svojom okoli.neskor sa tym vyhnes momentu prekvapenia s ich strany.ak vies ako ludia zmyslajua ktory mozu byt nebezpecny,mozes sa im ubranit aj bez zbrane popripade ich hned eliminovat.spoliehat sa na to ze ma ochrani spolahlivy kontakt so zbranou je dost zufale riesenie.mimochodom 50% tych flakacov odkojenych pocitacovou strielackou budu podla mna tvorit najtvrdsie jadro kazdej rabujucej bandy a budu naozaj nebezpecny.tych dalsich dalsich 50% sa rozuteka hned po prvom mrtvom na ich strane

nacelnik Seattle 1854

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
« Odpověď #28 kdy: Červen 17, 2014, 06:11:05 odpoledne »
Vyjimecne odpovim otazkou - jak vis, ze po PA bude jakykoliv clen komunity spolehlivy?

Offline TNT1973

• Praktikující prepper
« Odpověď #29 kdy: Červen 17, 2014, 06:37:35 odpoledne »
ved prave to je ten problem ze neviem a preto si vsimam chovanie ludi.to je jedno kde,za akych okolnosti atd. ale s ludskeho spravania sa da vselico dozvediet co sa ti moze neskor zist.
a prave kvoli tomu nehladam komunitu.myslim ze najlepsi kamarati sa vzdy najdu v bojovej situacii ked si budete navzajom kryt chrbat.takze zatial som ja a moja rodina a ostatne ukaze cas

nacelnik Seattle 1854

Offline romans001

« Odpověď #30 kdy: Červen 19, 2014, 02:33:25 odpoledne »
super clanok

tak sa to dobre cita, skoda, ze u mna nerealizovatelny plan :( rad by som bol sucastou takejto zahradkarskej skupiny ako pises pod planom B, ale najst ludi, to je to najtazsie :(

Offline Saladin

• Moderuje
  • I' ll be back!
« Odpověď #31 kdy: Červen 19, 2014, 08:57:47 odpoledne »
Lidé jsou všude kolem tebe. Já potkám každý týden nejméně jednoho člověka, který má zájem nebo už na něčem takovém dávno pracuje na své chalupě.. Začni něco dělat a lidé přijdou sami, přitáhneš je svou energií.. Funguje to i ateistům, věř mi :D

Offline Neon

« Odpověď #32 kdy: Červen 19, 2014, 09:38:14 odpoledne »
Ano, funguje to. Já jsem začal na pozemku dělat první kroky a přitáhl jsem maringotku. A hned druhý den mě přišli lidé místní navštívit - tak rychle jsem je nečekal.

Zanechali mi poničený zámek a dvěře - asi jako důkaz, že o mě mají fakt zájem. No a já se jich zalekl, maringotku jsem rychle prodal a stáhl se do depresí způsobených právě velkým zájmem o mou osobu :)

Offline Saladin

• Moderuje
  • I' ll be back!
« Odpověď #33 kdy: Červen 19, 2014, 09:56:27 odpoledne »
Jsi měkejš..

Ale tohle by určitě naštvalo každého.. Co si takhle pořídit "Hlídacího Minimalistu" jako je třeba Sahaw?! V tomhle je síla kolektivních řešení..

Offline stepan-hawk

• Teoretik prepper
« Odpověď #34 kdy: Červen 20, 2014, 05:24:49 dopoledne »
A co na to policie?

Nebo jste si řekl, že nemá cenu policii něco říkat?
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Sumo.cz

• Teoretik prepper
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
« Odpověď #35 kdy: Červen 20, 2014, 08:06:55 dopoledne »
No když se na to podívám z pohledu starousedlíků. Přivést někdo maringotku na vedlejší pozemek evokuje to ve mě zakládání cikánského tábora.
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Offline Neon

« Odpověď #36 kdy: Červen 20, 2014, 09:20:08 dopoledne »
Ano, jsem poměrně měkejš, naivní, láskyplný, nekonfliktní :)

Komunita by to jistě řešila. Budu teda nad nějakou přemýšlet. Sahaw je bohužel 350km daleko.

Policii jsem vůbec neřešil - přišlo mi to zbytečné, jen bych ztratil čas a nevím čím by mi pomohli.

Obešel jsem okolní chatky a rodinné domky blíže u cesty a potvrdili mi, že tu jsou krádeže tak 2x do roka, pokud tam člověk permanentně nebydlí. To místo je blízko fotbalového hřiště na konci vesnice, kde se mimo fotbal v létě konají nějaké fesťáky. Jinak je to ale nádherný pozemek.
Ve vesnici jsou prej nějací mladí nezaměstnanci, kteří ve dne spí a v noci testují různé drogy.. což je asi už normální jev na mnoha místech.

Ale myslím si, že je to asi fakt hodně dané tím fotbalovým hřištěm. Že kdybych měl pozemek na jiné straně vesnice, tak tam nemá zájem nikdo chodit.

Offline Black knives

« Odpověď #37 kdy: Červen 20, 2014, 10:50:06 dopoledne »
Nevím, jak je to s komunitama, ale na vesnici si lidi hlídají své majetky navzájem. Toto ale nefunguje bohužel u novousedlíků, kteří jsou pro místní přivandrovalci a cizáci. Ty předsudky jsou v nás, bohužel.
Udělejte co můžete, s tím co máte, tam kde jste.
T.R.

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #38 kdy: Červen 20, 2014, 10:53:36 dopoledne »
Na to si budeš muset zvyknout, nebo se změnit. Tak to v naší kotlině je a  je třeba s tím bojovat, nebo to přijmout jako formu daní. Naštěstí jsou jen dvě možnosti  a rozhodnout se musí každý sám. Většinou ti, kteří vytváří nějaké hodnoty slouží těm, kteří hodnoty nevytváří.

Offline Saladin

• Moderuje
  • I' ll be back!
« Odpověď #39 kdy: Červen 20, 2014, 11:32:09 dopoledne »
Neone, zkus to znovu a pořádně, obzvláště pokud je ten pozemek tak fajn, jak popisuješ. Prostě jsi něco udělal špatně a musíš se poučit z chyby, nic jiného to není. Jak velký je ten krásný pozemek u fotbalového hřiště?

Offline Neon

« Odpověď #40 kdy: Červen 20, 2014, 12:33:01 odpoledne »
Má 1,3 ha. K tomu na druhé straně vesnice 1 ha les. Na fotce to neposečené je naše.. mírný svah. Máš pravdu.. neměl jsem to vzdávat.

Já mám sen, že bych chtěl pěstovat zeleninu na prodej, tak teď musím zjistit, jestli ten pozemek je na to vhodný. Hlavně jestli by mi stačila studna. Snažil jsem se dohledat informace o výdatnosti vrtu a jestli to chápu, tak je to nejisté, dokud se to neprovede.

Votroubku: přesně jak píšeš jsem začal konečně uvažovat.. patří to k tomu, jako třeba daně.. nějaké procento padne na lupiče, ale hlavní je, že se nebudu stresovat a budu vnitřně víc v klidu, s takovým přemýšlením

Podobný přístup v podstatě zaujímám i třeba ke škůdcům rostlin - nějaké procento jim je obětováno, vysadím teda o 50% víc a problém je vyřešen (doufám).  Prostě mě život učí, abych přijal veškeré negativa jako součást té hry.

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #41 kdy: Červen 20, 2014, 06:52:55 odpoledne »
Takže, aby ses dostal na nějaké výsledky, musíš si hrábnout na fakta. Tvůj pozemek je na louce, tzn je kontinuálně sekaný, je to trvale travnatý porost. Ten je tam, kde se nevyplatí orat.Vyšší nadmořská výška, kamenitý pozemek, erozivní půda, nebo nějaké omezení ochrany přírody.Sice máš pravdu, že bys toho zasadil více, ale lidé chtějí kupovat kvalitní a jakostní potraviny, zeleninu. Sám by sis muse
l odpovědět na otázku, jak a čím pohnojíš, jak a čím zavlažíš a jak zabráníš na svahu erozi....
Já to šacuju na 400 metrů a výš, takže i to bude předmětem zralých úvah, stejně jäko vydatnost studny.Neboj se opisovat, já to tak taky dělám.

Offline stepan-hawk

• Teoretik prepper
« Odpověď #42 kdy: Červen 20, 2014, 08:20:00 odpoledne »
Třeba by se vyplatilo tam zasadit nějaké ovocné keře, vařit z jejich plodů marmeládu a tu prodávat.
(Rybízy, angrešty, justy ....)
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #43 kdy: Červen 20, 2014, 08:36:43 odpoledne »
Bez studny neboli vody  nikdy neziska tak kvalitni neboli vodnatou zeleninu. Slozeni pudy se da zmenit pomoci kompostu. Teplota se da zmenit pomoci skleniku. Tak jediny problem je ta voda.

Offline Neon

« Odpověď #44 kdy: Červen 20, 2014, 08:55:58 odpoledne »
Díky za názory. Votroubku, ten tvůj mi hodně otevřel oči. Nadmořská výška je asi 300m. Jak jsi to prosimtě myslel s tím opisováním? Jakože okopírovat ty zemědělce, kteří to dělají jak chci?  To bych teda měl koupit ornou půdu v nížině s možností vody, jestli tě chápu.

Sahaw: no tu vodu bych mohl řešit studnou, jen asi nebudu znát výdatnost předem.

Jo, marmelády jsou jistě "in". Tam třeba netuším jaká je vstupní investice do celého komplexu na zpracování, aby vyhovovalo všem legislativám (někdo říkal, že statisíce padnou).

Pak mě kdyžtak napadlo, aby to neleželo jen ladem, vysadit tam teď populární topoly.

Jinak netuším jak to dál zpeněžit. Ovocné stromy tu vysazuje vždy někdo, kdo z toho pálí, což není zrovna můj koníček.

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #45 kdy: Červen 20, 2014, 09:14:26 odpoledne »
Mam planu tento rok udelat spoustu sazenic rybizu a snad i vinne revy.  Kelimky moc mista nezaberou a vysazet na pozemku tohle s vetsimi mezetrami na zahony nebude urcite na skodu.

Nemusis splnovat zakony. Budes prodavat lidem, kteri kaslou na oficialni prodej.

Offline Saladin

• Moderuje
  • I' ll be back!
« Odpověď #46 kdy: Červen 20, 2014, 09:22:05 odpoledne »
Neone, zapomeň na to, že tě to bude živit. Může ti to ušetřit náklady na jídlo pro rodinu, můžeš produkovat zeleninu a časem i ovoce pro širší rodinu a přátele, ale neuživíš se tím. Tedy, pokud nejsi minimalista jako Sahaw. Bude to v nejlepším případě přivýdělek.

Potřebuješ se obklopit partou lidí, kteří tě budou mít jako správce PA únikové destinace a budou k tobě jezdit na víkendy jako chalupáři, a pak si vždy odvezou upečený chleba, zeleninu, vajíčka, med, picnutou slepici nebo krocana, králíka.. Na to, aby jsi se živil je ten pozemek opravdu maličký. Je schopen základními potravinami zabezpečit tvou rodinu a pár přátel, ale bude to v praxi tak akorát na to, aby jsi zaplatil benzín, který propálíš cestou z domova na pozemek nebo do zaměstnání.

Přijedeš-li ke Štice do Valašského království, můžeme si o tom popovídat.

Offline Neon

« Odpověď #47 kdy: Červen 20, 2014, 10:12:48 odpoledne »
Díky za reakci, plánuju přijet na setkání.

Že mě konkrétně tento pozemek neuživí asi začínám chápat. Ale obecně by přece nemělo být neschůdné se živit pěstováním zeleniny. Na to snad nejsou potřeba velké prostory. Hektar by mohl klidně stačit, co jsem tak sledoval biozemědělce.

Živiny bych dodával jednoročním zarytí hnoje (z okolních stájí koní, což je možná slabé, chtělo by to krávy asi), plus kompost.

Tento pozemek by možná pořád mohl fungovat, kdybych tam nechal zaorat napoprvé obrovské množství hnoje a kdyby byla vydatná studna.

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #48 kdy: Červen 20, 2014, 10:42:24 odpoledne »
ano, rozhodně je nutné vzít v úvahu nějaké konkrétní fakta.Pokud budeš trvat na tom, aby tě ten hektar uživil, tak se pochopitelně i stane, bez ohledu na zkušenosti druhých. Opisováním myslím převzít zkušenosti těch, kterým to
funguje.Nemůžeš převzít zkušenosti těch, kterým to nefunguje, tím bych začal.
Pokud chceš zůrodnit půdu během jednoho roku, počítej s 15 kg humu1su, hnoje, kompostu na metr čtvereční a jeho zapracování v rozsahu 30cm.
Máš milion možností, jak se uživit na hektaru, jen o tom ještě nevíš...Můžeš vyrábět koření, můžeš pěstovat bylinky, léčivky, můžeš vyrábět bio maggi, můžeš vyrábět extrakty, ochucovadla, výtažky. Dokonce můžeš využít pro výrobnu prostředků z programu rozvoje venkova, můžeš a nemusíš.Kolem pozemku si můžeš zasázet muchovníky a černý bez a dělat nejzdravější syrup na světě, uvnitr můžeš pomocí dalších keřů rozdělit logicky pozemek a cv něm zelinařit, bylinkařit a vtipně upravit klima pozemků pomocí sluneční pasti o dvě třídy výš a pěstovat plodiny, na které bys normálně nedosáhl.Můžeš vyrábět chipsy ze sušené červené řepy, nebo tuto pěstovat vy biodynamice pro vývoz do rakouska pro farmacii za ceny, o kterých se ti ani nesnilo.
Vůbec netušíš, jaké jsou tvoje možnosti,takže bych to zatím nikterak nehrotil a spíše bych revidoval svoje možnosti, a schopnosti.
Nenech se odtrhnout, protože cesta je cíl.....

Offline Neon

« Odpověď #49 kdy: Červen 20, 2014, 11:11:35 odpoledne »
Tak to je aspoň pozitivní příspěvek :) Já právě o podobných možnostech jak zpeněžit rostliny již četl, tak proto jsem si vůbec dovolil tímto směrem přemýšlet. Díky Votroubku za inspiraci.