Autor Téma: Solarni system pro malou spotrebu  (Přečteno 316 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Solarni system pro malou spotrebu
« kdy: Srpen 04, 2021, 09:37:54 dopoledne »
Zdravim,
premyslel nekdo jak mit solarni system pro malou spotrebu? Mam denni spotrebu jen 20000mAh denne neboli  dve powerbanky. Chtel bych tedy mit solarni system, ktery da denne 30Ah(30000mAh). Neziji na pustem ostrove, tak by v zime pokud by byla vyssi spotreba a nemsi ucinnost solaru, tak bych to kompenzovalpowerbankami, ktere bych nabil nekde jinde.

Pochopitelne levne. Treba solar z CR a zbytek z Ali. Premyslel nad tim nekdo nebo si uz neco takoveho udelal?

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Solarni system pro malou spotrebu
« Odpověď #1 kdy: Srpen 05, 2021, 02:29:49 odpoledne »
Podle mne lidi delaji casto chybu, ze naddimenzuji solarni ostrov a pak nevyuziji potencial a nebo schvalne plytvaji, protoze jim je lito nevyuzit energii. Maji zbytecne spotrebice, ktere stoji penize, protoze jak kazdy spravny spotrebic se casem znici.

Dostal jsem radu, ze nejlepsi je nejdriv vyzkouset spotrebu a pak podle toho koupit solarni ostrov.

Tak jsem si koupil 8 powerbanek s celkou kapacitou cca 56000mAh.  Stalo to cca 1200Kc.Docela dost a mam i ja pochybnosti jestli to byl dobry napad.

Minuly rok jsem jsi hral s malym panelem abych pochopil veci, ktere mne nenapadnou na zacatku.
http://preppers.cz/forum/index.php/topic,14211.0.html

Jak jsem si ho poridil, tak hned mi doslo, ze moje unibunka neni dobre umistena. Tak neziskam maximum ze solaru. Mohl bych ziskat, ale musel by byt dal od unibunky nebo vyrobit zarizeni, ktere by se namontovalo na unibunku a smerovalo na idealni stranu. To by stalo docela dost.Namontovat na strecu zas chtelo, aby se nedrzel snih. Proto jsem dosel k nazoru, ze nejlepsi i kdyz na ukor vykonu je nejlepsi dat na stenu unibunky/maringotky. Zjistil jsem, ze to nabiji, i kdyz je to na stene.

Dalsi vec co jsem zjistil, ze je super mit napojeny regulator a velkou baterii a na ni pak nabijet powerbnky. Je to dost neefektivni, ale clovek nemusi na to myslet. Tak si priplatim, abych nemusel kazdy vecer premyslet jestli jsem dal nabit powerbanku.

Behem roku jsem zjistil, ze zapominam nabijet telefon. A proto powerbanky jsou super. Vyzkousel  i prdluzovak usb, abych mohl nabijet ten telefon primo u postele, ale pokud bych chtel udelat zasuvku usb u postele, tak bych musel ji tam primontovat a nevypadalo to pekne pokud bych to neprekryl preklizkou nebo izolaci. Mobil mam jako hodinky a rano nez vstanu tak prectu emaily atd neboli neco jako notebook, tak chci mobil blizko mne. Proto se mi libi powerbanky, ktere budu nabijet z autobaterie, kterou nabiju ze solaru.

Dnes jsem zkousel solarni panel za cca 8 eur a dokaze nabijet powerbanku pokud je dobre nasmerovana. Tak hadam, ze za cca 26 eur neboli 3 takove solary by mi zajistili v pohode denne 10000mAh. Tak za cca 1200Kc solary + 400Kc powerbanky a mohl bych fungovat.

Ale kvuli tomu, ze zapominam nebo jsem linej si u postele dat papir s vecmi, ktere musim udelat nez pujdu spat neboli  ohlidat powerbanky, tak  musim koupit vetsi panely a vic powerbanek s autobaterii.





Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Solarni system pro malou spotrebu
« Odpověď #2 kdy: Srpen 05, 2021, 04:43:03 odpoledne »
Sahawe zatím vůbec nepopisuješ jak funguješ od října do února....máš panely předimenzované, aby pokryly i zimní spotřebu nebo dobíjíš z veřejné sítě jen powerbanky?

Já třeba svou FVE nadimenzoval rozvody na 10KW a panely mám na necelých 5KWp....víc se mi v tuto chvíli nevyplatí instalovat. Ale pokud se změní politika a ČEZ umožní například to co je v Rakousku běžné...sousedskou elektřinu, klidně výkon zvdojnásobím a budu za úplatu dotovat sousedy....já vydělám a i oni na tom budou lépe než kdyby si museli investovat do svých 5kWp....nevyplatí se jen rozšiřování bateriového úložiště. Je to stále drahé.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Solarni system pro malou spotrebu
« Odpověď #3 kdy: Srpen 05, 2021, 09:43:12 odpoledne »
Tento rok pojedu asi s tim 100 W  solarem a chybejici stavu doplnim pomoci powerbanek a autobaterii  z jineho zdroje. Mam moznost je nabijet. A pokud bude chybet, tak prikoupim pristi rok na podzim. Ale tech 100W jen na mobil, osvetleni a pak asi mobil/tablet jako pc by mel stacit. A jednou za cas oholit se. Jak dlouho vydrzi nabita baterie nebo powerbanka?

SoňaR

  • Host
Re: Solarni system pro malou spotrebu
« Odpověď #4 kdy: Srpen 05, 2021, 11:23:08 odpoledne »
Na holení elektřinu nepotřebuješ, zbytečný luxus a plýtvání energií  :)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Solarni system pro malou spotrebu
« Odpověď #5 kdy: Srpen 06, 2021, 06:01:42 dopoledne »
Mam citlivou pokozku, tak na holeni pouzivam strojek na vlasy a rovnou  ostriham vlasy.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Solarni system pro malou spotrebu
« Odpověď #6 kdy: Srpen 16, 2021, 10:00:27 odpoledne »
 Už je doma. 100W panel je doma. Brzo udělám vyhodnocení.