Autor Téma: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko  (Přečteno 9862 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #150 kdy: Květen 05, 2021, 04:14:01 odpoledne »
Hacky jsou vsude, ale jinak je to zcela realne. Tech Tvych 40 000 mit jako pasivni prijem z investice kolem 600 tisic pri zachovani relativne nizkeho rizika. Milion pri vetsi diverzifikaci.
Mohl bys jsi uvést reálné příklady. Ono získát 10 procent se mi zdá při investování a to bez rizika nemožné.

Offline Vasilij Zajcev

  • ***
  • Příspěvků: 13
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #151 kdy: Květen 05, 2021, 06:09:30 odpoledne »
vvitty to v podstatě popsal tak jak jsem to myslel.

Aktuální stav je tu https://finviz.com/map.ashx?t=sec_all&st=div 8)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #152 kdy: Květen 06, 2021, 02:24:14 odpoledne »
Akcie 02, Philip Morris - realne cca 8% cisteho dividendovy vynos.
Po odečtění daně, provize a všech poplatků?

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #153 kdy: Květen 06, 2021, 03:17:24 odpoledne »
A hlavně se vyhnout “investorské horečce” kdy s vidinou rychlého zbohatnutí hodíš veškeré úspory do akcií. Investuj jenom částky které tě nezruinují když o ně přijdeš.

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #154 kdy: Květen 06, 2021, 03:24:28 odpoledne »
To jo pravda, ale nikdy neříkej nikdy ;D

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #155 kdy: Květen 06, 2021, 03:37:48 odpoledne »
Pro mně je nejlepší investice do pozemku. Tam je vždy zisk 10-30 procent ročně.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #156 kdy: Květen 06, 2021, 04:50:05 odpoledne »
Měl jsem napsat PRO MNĚ. Pro Vás je investování do pozemku se ziskem kolik? 1 procento? Nebo miň? Pokud zavedou větší zdanění nebo buzerace jako každoroční testování půdy atd, tak to bude ztrátové.

Pro mně je to 10-30 procent.  Jasně, že záleží na pozemku.

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #157 kdy: Květen 08, 2021, 04:22:27 odpoledne »
Kopriva nat 40,- Kc/kg
Sednikrasky kvet 360,-
Hloh kvet 380,-
Hluchavka kvet 2000,-
....
Lesklokorka lesklá (Reishi) 3000 (kus)
Rezavec šikmý (Čaga) 4000 (kus)
….a pak že peníze nerostou na stromech ;D

SoňaR

  • Host
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #158 kdy: Květen 09, 2021, 09:34:26 dopoledne »
Taky jsme do školy sbírali podběl, naštěstí rostl za barákem. Ale před lety bohužel vymizel a nové "naleziště" se mi nedaří najít. A hodně se sbírala i ta hluchavka, ale to teda bylo za trest  :D

Lesklokorku jsem zrovna včera obdivovala v lese. Ani jsem netušila, že ji někdo vykupuje za takový prachy  :)

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #159 kdy: Květen 09, 2021, 04:04:25 odpoledne »
Taky jsme do školy sbírali podběl, naštěstí rostl za barákem. Ale před lety bohužel vymizel a nové "naleziště" se mi nedaří najít. A hodně se sbírala i ta hluchavka, ale to teda bylo za trest  :D

Lesklokorku jsem zrovna včera obdivovala v lese. Ani jsem netušila, že ji někdo vykupuje za takový prachy  :)
Jestli jsi našla lesklokorku, tak si ji utrhni a usuš. Je to dost univerzální léčivka, kterou navíc můžeš využít jako náhražku čaje nebo kávy. V latté chutná výborně  ;)

SoňaR

  • Host
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #160 kdy: Květen 09, 2021, 08:18:09 odpoledne »
Jo ve skole taky bezely sberove kampane... ale tam jsem to nukdy nenosil. Maximalne kdyz nejaky pytel ve sberne nevzali protoze se nepodarilo udrzet kvalitu suseni...

My jsme to měli povinné  :)

SoňaR

  • Host
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #161 kdy: Květen 09, 2021, 08:18:53 odpoledne »
Taky jsme do školy sbírali podběl, naštěstí rostl za barákem. Ale před lety bohužel vymizel a nové "naleziště" se mi nedaří najít. A hodně se sbírala i ta hluchavka, ale to teda bylo za trest  :D

Lesklokorku jsem zrovna včera obdivovala v lese. Ani jsem netušila, že ji někdo vykupuje za takový prachy  :)
Jestli jsi našla lesklokorku, tak si ji utrhni a usuš. Je to dost univerzální léčivka, kterou navíc můžeš využít jako náhražku čaje nebo kávy. V latté chutná výborně  ;)

Hm, možná zkusím, díky za tip  :)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #162 kdy: Květen 16, 2021, 04:20:21 odpoledne »
Pohled na vařené zrní není nic moc ale podle mně je to nejzdravější jídlo, které je levné a výživné. Když do toho přidám uzená žebírka, tak i nejchutnější.  Je tam kukuřice, oves a hrách tak bez lepku.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #163 kdy: Červen 08, 2021, 05:46:21 dopoledne »
Ještě několik dní se bude můj život točit okolo podlomu. :)

https://youtu.be/QVUViclTE4Y
https://youtu.be/FruLvWi_3fQ
https://youtu.be/0dt-zXHNikg

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #164 kdy: Červen 19, 2021, 11:09:26 dopoledne »
Někteří nízkonákladový lidi se živí jen letní brigádou. Pracují 25-48 dní v roce a to od června. A pak z těch peněz žijí celý rok. K tomu jim stačí stan a mají vystaráno. Teď je období sběru jahod a pak meruňky atd.

PS: Vlastně je ještě jaro a už někteří mají už vyděláno. Tak jarní  až letní brigádou.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #165 kdy: Červen 23, 2021, 05:27:19 odpoledne »
kousim jak funguje odpocinek. 17:00 jsem unaveny a boli mne nohy. 17: 22 jsem stale unaveny a boli mne nohy.

uteklo 8 minut a bolest a I unava castecne zmizela

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #166 kdy: Červen 24, 2021, 07:26:09 dopoledne »
Zdravím,
žiji a propaguji nízkonákladový život. Beru to jako řešení spousty problémů. Ozvalo se pár lidí, kteří si myslí, že je to nereálné. Uvádím příklady, které se nedaji v praxi realizovat. Pro mně je nejjednodušší to realizovat. Tak budu popisovat všechno na téhle facebookové stránce.
https://www.facebook.com/nizkonaklad

Tak vstupní parametry:
Člověk mezi 35-40lety. Nepije, nefetuje a nemá zatím mentální nemoc. Může pracovat jen 2 standartní hodiny denně v pracovní dny.

Dejme tomu, že existuje charita, která chce pomáhat lidem v nouzi. Tak ji dá půjčku s úrokem 20 procent jako u kontorkurentu. Přestavte, že by spravovala něco jako zonky https://zonky.cz/ , kde by lidé půjčovali lidem v nouzi a stačil by životopis a kladné hodnocení sociálního pracovníka. 3000Kč na život. a 12000Kč na nájem chatky na rok. A těch 12000Kč by byl dán přímo majiteli.

Tak budu mít na začátku jen 3000Kč. A budu muset nějak přežít a zařídit si život.

Velký bonus pro mně je, že nepiju, nefetuji a nemám mentální nemoc, tak nejsem agresivní člověk. Tak si najít práci nebude těžké.

Našel jsem si práci a i ubytování. Je to stará bouda.Tak můj příběh může začít.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #167 kdy: Červen 24, 2021, 03:45:01 odpoledne »
sahawe já se příliš ve tvém způsobu života nevyznám....na jednu stranu chceš žít nízkonákladově a pracovat 2h denně, ale pak uvažuješ o poskytování úvěru charitativní organizaci s úročením 20%.....s odvoláním na Contokorentn. Inu copak ta cherita není schopna v dnešní době sehnat peníze levněji? A copak dává pro zdravého a práceschopného člověka smysl žít ze zisku generovaném na nouzi druhých? a v této míře? Z mého pohledu bych to označil za nízkonákladovou lichvu. Jenže ono to nedává moc smysl. Jak asi bude charita generovat zisk v takové výši, aby ti to mohla splácet? Z mého pohledu je to amorální i ekonomický nesmysl.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #168 kdy: Červen 24, 2021, 09:09:39 odpoledne »
Zda se ti moralni aby existovala charita, ktera pujcila bez uroku cloveku, ktery by se mohl dostat z ulice. Takova neexistuje. Tak premyslim jak by takova charita mohla existovat.A jen vysoke uroky jisti, ze to bude fungovat.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #169 kdy: Červen 24, 2021, 09:26:02 odpoledne »
Sahawe úrok vyjadřuje cenu peněz....A dnes jsou peníze velice až nezdravě levné, což se odráží i v úrokových mírách. Prostě úrok 20% pro někoho, kdo splňuje podmínky pro pomoc od charity nebo vydělávat na neziskovce je fakt morálně mimo. Prostě cena tvé služby opravdu nestojí za takový úrok a proto si myslím, že lidé co mají na výběr o tu službu stát nebudou a ti co na výběr nemají zase představují rizikovou klientelu. A na takový způsob podnikání to chce i silný žaludek, protože zoufalí lidé jsou ochotni dělat i zoufalé věci. A zoufalích lidí je okolo nyní opravdu dost.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #170 kdy: Červen 25, 2021, 12:50:08 dopoledne »
Pro novy zacatek je dobry mit penize v hotovosti. Urcity obnos. Zvolil jsem 3000Kc. Cloveku penize davaji stabilitu. Tak se mi zda moralni klidne si pujcit od nekoho s 20 procentnim urokem, kdyz budu moc zit a neponizovat se  o kazdou korunu.

Treba mne zas pripada nemoralni, aby neziskovka vybirala penize za nocleh. Podle jejich slov je to pakatel, ale pry to motivuje. Podle.'me nuti lidi krast a ponizovat se.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #171 kdy: Červen 25, 2021, 09:29:56 dopoledne »
 Nejlepsi je pujcka, aby clovek mohl zacit. Bohuzel lidi jsou idioti a nechaji svoje problemy dojit do krajnosti. Nejsou to prepperi, kteri se pripravuji a maji zalozni plan na cokoliv.

Clovek si muze praci vydelat hodne, ale musi mit na zacatku neco, aby mel jidlo.a misto na spani a obleceni atd. Ono se mesic da makat pokud ma stabilitu. Zas jsou vyjimky, kteri zladnou makat bez niceho.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #172 kdy: Červen 25, 2021, 10:07:37 dopoledne »
Sahawe dnes je teplé léto.....takže když půjdeš na nějakou stavbu, zda by tě nenechali tam makat a přespat.....mnoho stavebních firem bere každého, kdo je ochoten včas přijít do práce a něco tam předvést....budou žně, takže i zemědělci budou potřebovat sezonní pracovníky, a určitě tě nechají někde přespat a dají ti najíst....takže pokud opravdu se chci se postavit na vlastní nohy, mám šanci to dnes zkusit i bez zadlužování a lichvaření.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #173 kdy: Červen 25, 2021, 12:16:01 odpoledne »
V  Lidlu na 2 hodiny ho neprijmou. Nebo ano?

SoňaR

  • Host
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #174 kdy: Červen 25, 2021, 02:59:04 odpoledne »
V  Lidlu na 2 hodiny ho neprijmou. Nebo ano?

Předchozí diskuzi jsem nečetla... proč jen na dvě hodiny?

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #175 kdy: Červen 25, 2021, 07:13:27 odpoledne »
Existuji.Neni jich moc. Tedy jich je poskromnu, ale jsou lidi,teri mani zdravot I pro lemy, ktere jim neumoznuji pracovat vic jak 20 hodin tydne.

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #176 kdy: Červen 25, 2021, 09:27:49 odpoledne »
Navíc v režimu 20 hodin týdně už je dost brigád, zvláště přes léto.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #177 kdy: Červen 26, 2021, 07:14:35 dopoledne »
Navíc pokud jde třeba o držitele průkazu ZTP můžeš vykonávat i práci z domova pro chráněnou dílnu. Znám paní, která je vozíčkáčka a navléká korálky....již roky. Nemá auto a do práce nejezdí, pracuje pouze z domova.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #178 kdy: Červen 26, 2021, 08:35:30 dopoledne »
Existuji lidi, kteri upravili svuj zivot kvuli zdravotnim stavu. Udelali hodne zmen, aby mohli fungovat. Rikat jim co maji delat netroufnu. Jsou pod velkym tlakem a netusim ani pod jakym. Spolecnost ocekvava od nich neco a oni to nedokazou naplnit.

Moc velkou az zadnou nehraje kolik muzou odpracovat tydne. Oni nerozhoduji, ale jejich telo. 7x2 je 14 hodin a pokud ma clovek stesti, tak da i 3hodky denne.

Ve svete nizkonakladove zivota se pohybuji uz nejaky ten rok. A setkal jsem se s hodne ruznymi duvody. Posledni byl, ze chtel ten clovek poradit, protoze ma mentalninemoc, ktera se projevuje ve stresu a musel byt hospilatizovan na psychiatrii. Opakovane. A jedine co mu zbylo je uskromnit se, aby mohl nejak zit.

Psat o nizkonakladovem zivote mi pripada spravne, protoze mozna to nejakemu cloveku pomuze. Pro normalni lidi je to jen vytahovani, ze nemusim makat a jen ziji na ukor systemu.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #179 kdy: Červen 26, 2021, 08:39:21 dopoledne »
Budu psat bez hacku a carek. Existuji jen na mobilu a obcas na pocitaci. K tomu mam v mobilu klavesnici, kde neni cestina. Ale uz se pracuje. a mobilu s cestinou.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #180 kdy: Červen 26, 2021, 08:55:09 dopoledne »
Zacinam od znova. Zcela od znova. Je to casto nerealne, ale I takove pripady jsou. Tak si budu kupovat veci, ktere mam a penize si davat do specialni penzijniho pojisteni. Taky castky budou orientacni u veci, ktere mam delsi dobu nebo jsem je ziskal za barter.

Do vstupni podminky jsem dal, ze ten clovek neni konfliktni, tak ma zname a spolupracuje s nima. Tak je to velka vyhoda, ale myslim, ze pokud je clovek pohodar, tak je to normalni, ze ma zname.


SoňaR

  • Host
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #181 kdy: Červen 26, 2021, 11:00:06 odpoledne »
Souhlas. Pokud má někdo takové zdravotní omezení, které mu prokazatelně znemožňuje pracovat (zcela, nebo zčásti), tak má nárok i na dávky. Pokud má člověk velmi nízké příjmy, přidávají se i další dávky. ČR má v tomto ohledu vypracovanou velice slušnou sociální záchrannou síť. Není to na nějaké vyskakování, ale na žití to je.

A jen k tomu člověku, kterému vadí stres - lze najít zaměstnání, nebo brigády, které by ho nestresovali. Dokonce skutečně lze najít i práci jen na jednu - dvě hodiny denně, často to je např. úklid v nějaké firmě.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #182 kdy: Červen 27, 2021, 07:38:32 dopoledne »
Zda se mi spravne lidem pujcit, protoze charita je cesta do pekel. Jsem asocial, protoze.nechapu tu pomoc s tornadem. Delaji se sbirky a to zijeme v CR. To fakt bylo tolik lidi v hmotne nouzi na tak malem useku?  Nikdo z nic nemel nasetreno a nebo kontokurent?

SoňaR

  • Host
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #183 kdy: Červen 27, 2021, 08:13:26 dopoledne »
Správná cesta je ta, že se lidé musí o to, co dostanou, zasloužit. Výjimku ale tvoří podobné situace, jako živelní katastrofy, případně když někdo opravdu nemůže pracovat. Ale opravdu nemůže, ne že se mu nechce (pak ale u nás pomáhá sociální síť). Půjčky jsou cesta do pekel. Vidím to ve své práci neustále - lidi zadlužené díky půjčkám tak, že nemají šanci to splatit. Nemají šanci na normální život, protože ať vydělaj, co vydělaj, tak jim je nechávána jen malá část platu a zbytek jde na splátky.... Málokdy to s těma půjčkama nějak významně pohne, protože ty lidi nechápou, že kdyby pracovali víc, nebo jinde za lepší plat, tak by tu půjčky časem splatit mohli. Jenže oni vidí jen to, že ať budou dělat cokoliv, budou dostávat stejně. Takže se z toho nevyhrabou. Ba zabřednou do toho ještě víc, protože když si chtějí dopřát něco, co mají ostatní, tak si na to zase půjčí a jsou v tom bahně ještě víc. No, ale bohužel navíc existují i lidé s takovými půjčkami, že je nemají šanci splatit za žádných okolností, jak rychle naskakují úroky.

Sahaw, lidi mají úspory, ale třeba na několikaměsíční provoz domácnosti, nebo na nenadálé výdaje, jako když jim klekne pračka, případně si spoří na důchod. Ale opravdu minimum lidí má několikamilionové úspory, které mohou z fleku použít na stavbu nového domu či na nákladnou rekonstrukci, obnovu zahrad a vinic, pořízení nového auta, veškerého nábytku, spotřebičů a dalších věcí, které doma měli, používali a nyní o ně přišli. Když si vezmeš výši platů a výši pravidelných či nenadálých nákladů, tak zjistíš, že běžní lidé ani nemají šanci takové úspory 2x za život vytvořit. Třeba jenom pořídit nové peřiny pro 4 člennou rodinu vyjde na 15 tisíc.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #184 kdy: Červen 27, 2021, 09:52:07 dopoledne »
Role sociálního státu spočívá v tom, že pokud jsem slušný a snažím se, platím daně, zdravotní a sociální...inu pak mám nárok v případě nemoci, úrazu, neštěstí či trvalého zdravotního handicapu na sociální pomoc....Smyslem hry není dojit stát, bohatnout na úrocích mimo obvyklé rozpětí či parazitovat na ochotě a soucitu druhých....Proto mi třeba leze krkem, že je tu běžný obchod s chudobou, kdy majitelé ubytoven parazitují na sociálních dávkách, které putují rovnou na jejjich účty za nesmyslné nájmy....Nesmyslné jsou i exekuce na lidi, kteří do dluhů spadli jako nezletilí...zdědí dluh po rodičích, nezaplatí pokutu....šílené je,, že se na tom přímo podílí třeba dopravní podniky či státní správa....Jasně si pamatuji na svůj rozhovor s úřednicí, která mi poslala exekuční výměr za dluh, který údajně vznikl za neplacení poplatku za 18 let.....přitom znala mou současnou adresu a mohla si ověřit, že platím jinde....a ani se vám neomluví. Ono být dlužníkem je dnes při levné ceně peněz moderní....silně zadlužené je i většina států a tak se všemožně snaží o nízké úrokové míry....jenže i ČNB už vyhlásila navýšení úroků na 0,5% a dále to časem poroste nejspíš k 1,75%....přitom obvyklá úroková míra by byla někde mezi 4-6%....Jenže to by se notně prodražila jak správa státního dluhu, tak i třeba pro 1mil. lidí splátka hypoték....Takže rozumní lidé, kteří myslí na budoucnost doplácí při 3% inflaci na nezodpovědnost druhých a šetřit se jaksi nevyplácí....jenže pro zdravé investování naprosté většině lidí chybí informace, vzdělání i rozumné investiční nástroje vhodné pro menší objemy financí....A důsledek je realitní bublina, přehřáté kapitálové trhy....Jenže ani piráti, ani ČSSD, či KSČM podporu finanční gramotnosti, regulaci hazardu, lichvy a exekuční mafie (už se prokázala i propojenost s justicí), podporu novomanželských půjček neprosazují...místo starostí o rozšiřující se skupinu chudnoucích se starají o menšiny....a pak o plošné nicneřešící a hlasitě proklamované úplácení důchodců, zatímco invalidům se potichoučku snižují a berou stupně mimořádných výhod. Takže jsme svědky toho, že se sníží jízdní v MHD studentům a důchodcům, ale človek s postižením 1. stupně a průkazem TP (těžké postižení) platí plné jízdné s hrozbou pokuty 1500Kč a pouze má vyhrazené sedadlo.

Normální lidé si příliš neuvědomují, že pro držitele průkazů ZTP je možnost garantované práce i možností sociálního kontaktu...nejde tu pouze o peníze, ale i o motivaci vést důstojný život. A tak mě hodně štve, když ta privilégia získá dlouholetý alkoholik nebo feťák, ale veznou je 8 letému dítěti s vrozenou vadou, 59 bývalé pošťačce, která celý život dřela v práci nebo kolem svých dětí nebo 45 letému pokrývači s úrazem páteře po pádu ze střechy....ty lidi znám....je hodně ponižující dokládat sociálce, co všechno opravdu nemůžete....že opravdu máte zdravotní problémy za které se většina lidí stydí...a vše pak záleží na tom co sepíše posudkový lékař, který vás nikdy neviděl a který většinou odešel ze zdravotnictví pro neschopnost pracovat s reálným pacientem (protože přiznejme si, že většina uchazečů o medicínu asi nejde studovat s úmyslem sedět za stolem a papírovat). 

Takže když čtu, že tu někdo chce dojit charitu 20% úrokem (pokud jsem to správně pochopil, jinak se předem omlouvám), makat 2h denně ač pracovat může (a lidé se 3. stupněm makají klidně 6h a jsou rádi, že je někdo zaměstná), příliš pochopením neoplývám. To jak se společnost dovede postarat o své děti, těhotné ženy, hendicapované je mírou její vyspělosti...A ČR stále ční v počtu dětí v kojeneckých ústavech, domovech mládeže, v počtu vezňů....lidech s beznadějným dluhem, to jsou celkem desetitisíce a možná nízké statisíce lidí, kteří žijí často nevlastní vinou na okraji společnosti. A který politický subjekt to chce řešit? Přitom zapojení těchto lidí by snížilo mandatorní výdaje státu velmi významě. Člověk ve vězení nebo v ústavu nás stojí minimálně o 100% více když jej hlídáte, vaříte mu, šatíte ho, perete mu....než když mu zaplatíte, zaměstnáte ho a dáte mu vzdělání a důstojný život v normální rodině či společnosti. A za mě je toto daleko vážnější problém, nežli problémy menšin na které se nyní uměle přesměrovává pozornost. Za to, že jste homosexuál či lesbička, vás nikdo do vězení neposílá a nikdo normální vás ani nebude odsuzovat....za to, že jste ručila své matce, která se zadlužila a uchlastala k smrti vás klidně čeká zbytek života na okraji společnosti v opovržení. Kolik lidí takto ručilo třeba partnerovi v podnikání, který zkrachoval a následně je třeba i opustil....Ano udělali chybu, ale pro mě docela pochopitelnou....měli jen někoho rádi a neodhadli situaci. A tato společnost je donutí v ponížení prožít zbytek života v chudobě, sebere jejich dětem možnost vyrůst ve zdravém prostředí a pak se po 20 letech divíme....polovina dětí vyrůstá v neúplných rodinách, jak pak má společnost normálně fungovat? Já toto vidím jako daleko větší problém pro stabilitu státu než nějaký růst HDP vygenerovaný na něčem, co většina lidí možná ani moc nepotřebuje.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #185 kdy: Červen 27, 2021, 10:12:31 dopoledne »
Zda se mi spravne lidem pujcit, protoze charita je cesta do pekel. Jsem asocial, protoze.nechapu tu pomoc s tornadem. Delaji se sbirky a to zijeme v CR. To fakt bylo tolik lidi v hmotne nouzi na tak malem useku?  Nikdo z nic nemel nasetreno a nebo kontokurent?

Sahawe žiješ mimo reálný život většiny lidí, pokud by sis někdy vlastní prací postavil nebo našetřil na RD, v něm měl svou rodinu, nesl odpovědnost kromě sebe sama, také za své děti, ženu, rodiče....a přišel o střechu nad hlavou v situaci, které všechny ohrozila na životě a kterou jsi rozumě nemohl ovlivnit, ani se ji vyhnout....pak bys třeba pochopil. Já ty peníze poslal velice rád a opravdu niterně citlivě vnímám situaci těch lidí....Víc než rok je tu straší a zavírají doma, možná jim i někdo při pandemii umřel, možná ztratili práci nebo příjem z podnikání...Trochu se nadechli a nyní přijdou o barák a možná ztratili i někoho z rodiny...jsou tam i mrtví a dost raněných. Když jsi sám, co kdybys zvednul zadek a jel tam pomoci. Guláš zadarmo ti tam dají...chvilku s těmi lidmi makej, vnímej jejich nejistotu i vůli ostatních jim pomoct. Pak možná i jako asociál pochopíš, že lidský život není jen o tom, kde seženeš levně misku zrní a co ti kdo dá levně nebo zadarmo....Právě tyto katastrofy dávaly vždy lidem pocit sounáležitosti a nějaký smysl existence....Ti lidé opravdu nemohou za to, kudy si to tornádo vybralo cestu....a pokud jde o rozsah...to tornádo urazilo 25 km a srovnalo či hodně poškodilo asi 1000 domů....zdá se ti to málo? Ti lidé potřebují psychickou, finanční i materiální pomoc od zbytku společnosti, aby se mohli co nejrychleji začlenit zpět do normálního života. Samy toto zvládnou určitě nemohou. Ty bys z nich asi dělal minimalisty, žijící v chtrčích, ale toto cesta opravdu pro většinu lidí není, pokud nepočítáme války a opravdové plošné katasrofy. To že těm lidem pomůžeme podle svých možností, nepomůže jen jim, to pomáhá i nám si uvědomit, v čem spočívají lidské hodnoty a podstata naší civilizace. Měl by ses tam jet podívat a přiložit ruku k dílu....třeba jen 1 den. Ta zkušenost tě hodně lidsky obohatí.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #186 kdy: Červen 27, 2021, 01:14:30 odpoledne »
Sahawe jak vnímáš rozdíl mezi půjčkou a darem? Když si půjčíš, jsi okamžitě zavázán svému věřiteli....V obtížné situaci, jakou zažívají ti postižení ti přibude ještě další povinnost splácet dluh. Dar tě nezavazuje a pomáhá ti, ale nepřipravuje tě o možnost volby a o svobodu. Dary se má šetřit, ale když je třeba, mají se dávat rychle a bez podmínek. A chrita je v normální společnosti poslední možnost, když selže sociální síť. To že se nyní vybírá na kde co a že toho zneužívá kupa neziskovek je věc jiná. Je to dáno stavem systému a jeho přetížeností. Já když to jde, daruji konkrétním lidem, které znám. A divil by ses, kolik jich mi to už oplatilo....a třeba po letech, když už jsem dávno zapomněl.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #187 kdy: Červen 27, 2021, 06:48:51 odpoledne »
Sahawe žiješ mimo reálný život většiny lidí
Vím to.

Moje názory jsou na hlavu, tak většinou mlčím a jen poslouchám, protože jsou fakt šílený.

Třeba to, že dávat dětem sladkosti je nemorální. Chudáci děti okolo mně, protože nikdy jim nekoupím sladkosti. A dokonce i uzeniny. Považuji za nemorální až zvrácené nebo to je vlastně to stejné. A protože cpe 99,99 procent rodičů dětem sladkosti, tak já jsem ten divný.

Je super, že jsem se rozhodl nemít děti, protože by trpěli. Řekl bych, že pokud chtějí sladkosti a další nezdravé jídlo, tak ať si na něj vydělaji, ale nikdy bych jim ho koupil. Být zodpovědný za zdravotní problémy svého dítěte fakt nechci.

Podplatil jsem neteř, aby mi dala seznam všech kupovaných vod za 2 měsíce. A pokud zvládne, tak ji zaplatím, aby mi dala seznam všeho co sní za měsíc. Když mi ukázalo známá co jedí děti jejich kamarádek, tak je tam převaha cukr a uzenin. A to nemluvím o bílé mouce. Rád dám nějakou korunu, aby měl seznam a mohl si udělat obrázek jak děti dnes jedí.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #188 kdy: Červen 27, 2021, 07:34:36 odpoledne »
Ale Sahawe.....no tak těm dětem nasušíš křížaly ;) ;D. A budou mít taky zážitek, protože to třeba nikdy předtím nejedly. Ořechy v medu jsou také užasné...A pokud jde o uzeniny....no zdravé to sice není a netvrdím, že do do sebe cpeme horem dolem....Ale aby chom si občas u ohýnku neopekli buřtíka nebo 3x do roka neudělali grilovačku....Zač by ten život stál, kdyby jej člověk prožil v nedobrovolné askezi. A to že ty žiješ odlišně od většiny...inu na tom není nic špatně, je to tvá volba. Jiný prožije den v meditaci či motlitbách...My třeba něčím svým dětem škodíme, ale většina rodičů se snaží, aby jejich děti se dovedli začlenit do společnosti a nějak rozumně v ní obstát. A přitom pochopitelně chybujeme, stejně jako chybovali generace rodičů před námi....to k tomu jaksi patří.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #189 kdy: Červen 27, 2021, 07:46:46 odpoledne »
Ale Sahawe..
Je fajn, že jsi nevytáhnul kartu "Ty nemáš děti, tak o tom nemluv".

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #190 kdy: Červen 27, 2021, 08:08:49 odpoledne »
A jaký by to mělo smysl? Já tě přeci nesoudím. To že nemáš děti neznamená, že nemůžeš být třeba fajn strejda pro děti svých příbuzných....Uvidí člověka žijícího alternativní život....hrabeš se v hlíně, chováš zvířata, zkoušíš věci, které je ani nenapadne testovat...pro městské děti je sběr vajíček od obyčejné slepice zážitek. Vím jaký zuážitek bylo pro kamarádku dcery, když jsme ji vzali s sebou aby viděla kování koní....městské děti tohle prostě neznají a vidět babičku jak dojí kozu a vyrábí sýr....úžasné.

SoňaR

  • Host
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #191 kdy: Červen 27, 2021, 08:09:41 odpoledne »
Sahaw, děti jedí to, co je jíst naučíš. Když jim sladkosti dávat nebudeš, tak je nebudou vyžadovat. Když jim je dávat budeš a budeš důsledný v pravidlech, tak je nebudou vyžadovat. Když je dítěti už pomalu od jednoho roku servírován páreček, dortíček, lízátko, salámek, nanuček, tak se holt rodiče nemůžou divit, co později jejich dítě převážně konzumuje. Úplně miluju ty řeči "náš Pepíček zeleninu nepapá, to bych do něj prostě nedostala"... říká maminka, která také zeleninu nepapá, ani ji nevaří a raději sama i Pepíčka cpe koupenými sušenkami.

SoňaR

  • Host
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #192 kdy: Červen 27, 2021, 08:14:30 odpoledne »
A jaký by to mělo smysl? Já tě přeci nesoudím. To že nemáš děti neznamená, že nemůžeš být třeba fajn strejda pro děti svých příbuzných....Uvidí člověka žijícího alternativní život....hrabeš se v hlíně, chováš zvířata, zkoušíš věci, které je ani nenapadne testovat...pro městské děti je sběr vajíček od obyčejné slepice zážitek. Vím jaký zuážitek bylo pro kamarádku dcery, když jsme ji vzali s sebou aby viděla kování koní....městské děti tohle prostě neznají a vidět babičku jak dojí kozu a vyrábí sýr....úžasné.

No ono dnes není ani moc babiček či dědečků, kteří mají slepice, chovají kozu apod :) ... Překvapivě často toho o podobném vědí víc právě městské děti, protože pravidelně jezdí na různé farmy a tam se s tím seznamují. Venkov už se dost změnil. Sterilní zahrady, kde jejich majitelé řeší jednolitou barvu trávníku, stromy nejlépe okrasné a cizokrajné, když záhon, tak okrasný, vysypaný mulčovací kůrou nebo kamením. Tam se ani venkovské děti moc nenaučí. Možná tak posekat trávník robotickou sekačkou.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #193 kdy: Červen 27, 2021, 08:22:57 odpoledne »
Je to asi jak píše Soňa....zdravě a chutně vařit není tak obtížné a není to ani drahé, když se člověk přidrží tradičních potravin....obyčejnou čočku dovedeš po prostudování indické kuchyně připravit klidně na 12 způsobů a bude to opravdu chutné syté a zdravé jiídlo.....A přitom máš i čočku zelenou, červenou i černou....zkonbinuj to a budeš se divit, jak úžasně pestře se dá jíst....A po ečkách v tom nebude ani stopa.....ale pak si dojdeš na čínu a glutámátu je v tom až ti z toho bude horko...ale tradiční čínská kuchyně se bez něj samozřejmě obejde.....

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #194 kdy: Červen 28, 2021, 06:26:30 dopoledne »
Takže když čtu, že tu někdo chce dojit charitu 20% úrokem
Jak jsi to pochopil to dojení?

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #195 kdy: Červen 28, 2021, 06:27:47 dopoledne »

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #196 kdy: Červen 28, 2021, 06:33:24 dopoledne »
makat 2h denně ač pracovat může (a lidé se 3. stupněm makají klidně 6h a jsou rádi, že je někdo zaměstná), příliš pochopením neoplývám.
Nemůže. O tom je tohle psaní. Kdyby mohl, tak bych napsal třeba 6 hodin nebo tolik hodin kolik může.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #197 kdy: Červen 28, 2021, 06:34:11 dopoledne »
Neni to nahodou kategorie lidi kteri maji narok na nejake ty statni prispevky?
Možná ano, ale buď jedinec se nemá odvahu to vyběhat nebo je v šedé zóně.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #198 kdy: Červen 28, 2021, 07:13:46 dopoledne »
Role sociálního státu spočívá v tom, že pokud jsem slušný a snažím se, platím daně
Nemůžu najít to jak jsi psal, že charity suplují stát.

Prosím pokud chceš vědět pravdu, tak obětuj 30 minut a podívej se na výroční zprávy těch charit. Těch velkých neboli zaběhlích. A zjistíš, že jsou financovány ze státu. Firma, která je placená státem a dělá nějakou činnost místo ní se označuje : Externí firma. Myslím i kontraktor. Ty mně jistě opravíš jak se tomu říká, Tak Charity nesuplují stát, kde selhal.

Taky jsem myslel, že stát je špatný a charity sváté, ale ono se stačí více pátrat a třeba mi jeden bývalý zaměstnanec(je určitě naštvaný na tu danou charitu), že  dostávají od měst, EU a státu peníze. A maj i jiné výhody.

A někde i charity škodí. Třeba zdravotní sestry nemaji rádi dobrovolníky, protože si vyžerou tu nejlepší práci a sestrám se nechá jen otročina, tak mai těžší práci.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #199 kdy: Červen 28, 2021, 07:28:20 dopoledne »
Tak mám 3099Kč. vydělávám si 220Kč denně. Budu muset někdy zaplatit zdravotní, ale zatím se zdráhám, protože si chci koupit nějaké věci. Tak asi budu platit penále a i penále z penále, abych nezůstal na suchu.  0,05 procent https://cpzp.cz/clanek/910-0-Informace-pro-OBZP.html