Autor Téma: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko  (Přečteno 9843 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #100 kdy: Duben 04, 2021, 05:12:42 odpoledne »

SoňaR

  • Host
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #101 kdy: Duben 04, 2021, 05:15:40 odpoledne »
A to ti ty peníze nevrátí? Kdy ses dozvěděl ty podmínky odvozu - před nebo po zaplacení?

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #102 kdy: Duben 06, 2021, 09:43:29 dopoledne »
Napiš podrobnosti, klidně SZ. Kdyby dostali víc mailů z různých adres, tak by to třeba pomohlo.
Nechci to řešit. Šlo to přes známého, který mně teď obviňuje, že přišel kvůli mně o práci a chce po mně ještě 13tisic, protože přišel o premie.

Já mu nevěřím. Tak se chci věnovat něčemu jinému.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #103 kdy: Duben 06, 2021, 09:43:34 dopoledne »
Množírna zas v provozu. Než včera začal padat sníh, tak jsem to stihnul to trochu poskládat a přesázet rakytníky. Do května navýším kapacitu z 25m2 na 50m2 a snad do konce roku se mi podaří na 100m2. Dost velký sen.
videjko: https://youtu.be/TJqZgNsboaw

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #104 kdy: Duben 07, 2021, 02:40:47 odpoledne »
Občas je život fakt jednoduchý. Stačí sehnat sud za 110-250Kč. Do toho 150kg zrni nebo hrachu v cenně cca 750Kč a máte na rok jídlo. Tak za 1000Kč máte zásoby na rok. A sud stačí nechat venku.
https://youtu.be/YD0mw-qIL20

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #105 kdy: Duben 07, 2021, 03:58:49 odpoledne »
Vím, že je to divné plánovat a nemít pole, ale ono se nějaké vždy najde. Třeba Horky u Čáslavi. Kousek od Chedrbí. https://zemedelskepozemky.cz/prodej-pudy-kutna-hora-horky-u-caslavi/?arc=44&nabidka=31961

Hlavní priorita je tam něco pěstovat. Tedy mít už sazenice než mít pole bez sazenic.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #106 kdy: Duben 07, 2021, 06:51:13 odpoledne »
Hm, jenže za nájem bude chtít nejméně 50 000 kč (spíš 100 000). To těch 15 000 ti nebude stačit.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #107 kdy: Duben 07, 2021, 08:44:43 odpoledne »
To by byla běžná cena, 2% z úřední ceny + 1% jako kompenzace daně z nemovitosti.
Ale když to někdo nabízí tímhle způsobem, bude chtít víc.

SoňaR

  • Host
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #108 kdy: Duben 07, 2021, 08:57:43 odpoledne »
Kilo je moc. To by musela byt extra urodna... muj skromny odhad je kolem 5 tisic za hektar.

Jj, souhlas, 5 tisíc za hektar je u nás běžné pachtovné... jestli se to teda za posledních pár měsíců nezvedlo. Ale ještě před Vánoci jsem dostala dopis od zájemců přesně na tuto sumu.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #109 kdy: Duben 08, 2021, 11:38:52 dopoledne »
Já si nepronajmu sám to pole, ale někdo a já z toho budu rejžovat penízky.:)

Chceme si pronajmout pole, které bude rozkouskované a  ty kousky si pronajmou lidi.

Kolik bude stát pronájem 1m2? Bude to 1Kč na rok. Tolik?
80 halířů půjde majiteli pozemku. Z toho asi 20 halířů zaplatí daň, tak mu zůstane 60halířů/m2. Mělo by to majitele motivovat, aby s námi podepsal dlouhodobou smlouvu a zároveň měl nervy, když bude muset nejspíš vyběhávat ohledně pozemku nějaké úřady. Asi by bylo lepší koupit pole, ale na to nejsou peníze. A 20 halířů/m2/rok půjde správcovi(tedy mně) jako výpalné, že tam žije a komunikuje, dělá cedulky atd.

Vratná záloha 3Kč/m2.
Když si pronajmete třeba 50m2, tak dáte na speciální bankovní účet 150Kč, které budou vráceny až skončí Vás pronájem. Je to rezervní fond.

Cestičky asi 20 procent.
Když si pronajmete třeba 50m2, tak vždy bude tvořit 20 procent cesty. Tak minimální plocha pronajmutí je 5m2.

Základní balíček s rakytníky.
Bude možnost si pronajmout čistý kus pozemku, ale i už osázené sazenicemi rakytníky. Tak podnájemník vždy sklidí něco a tím se mu pronájem vyplatí.

Každý tam něco najde
Snažíme v Chedrbí promyslet a vyzkoušet všechny možnosti, aby si každý člověk v tom něco našel. Jak dostat třeba plody rakytníků až lidem do domu atd. Někdo to bude mít jako investici. Někdo zas prostor, kde mu budou růst sazenice než si najde svůj vysněný pozemek atd.

KPZ- Komunitou podporové zemědělství
Snažíme se klást na to slovo komunitou a tím dosáhnout levných a zdravých potravin. To, že má někdo představu, že musí někam jet a sklidit třeba rybíz. Pak z něj udělat marmeládu. To není potřeba. Výhoda KPZ by měla být spolupráce. Někoho baví jezdit. Někdo zas chce přespávat ve stanu a přes den sklízet. Někdo zas chce být doma a zavařovat. Když se tyhle lidi propojí, tak vznikne marmeláda.

Pokud máte otázky, tak stačí napsat třeba soukromou zprávu a zodpovím. Stejně časem budou v FAQ.

SoňaR

  • Host
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #110 kdy: Duben 08, 2021, 11:56:42 dopoledne »
Sahaw, co takhle průzkum trhu - kolik lidí stojí o rakytníky?  ;) Abyste tím zbytečně neuzavírali cestu jiným zájemcům. Podle mě je rakytník taková módní záležitost, já třeba rakytník nechci ani zadarmo a ani do nového sadu ho nedám. Ani jeden. Radši jiné bobule... Jakože aby vám tam pak ty díly osázené rakytníky nezůstaly bez povšimnutí  :)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #111 kdy: Duben 08, 2021, 12:05:15 odpoledne »
jen abys nedopadnul jako s IBC nadrzemi ...  ;)
snad to nedopadne podobně.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #112 kdy: Duben 08, 2021, 12:10:46 odpoledne »
Sahaw, co takhle průzkum trhu - kolik lidí stojí o rakytníky?  ;)
Základ jsou rakytníky, ale lidé můžou si pronajmout i prázdný kus pozemku, kde si vysází co chtějí.

SoňaR

  • Host
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #113 kdy: Duben 08, 2021, 12:16:00 odpoledne »
Tak pokud pánujete takové male kousky na pronájem, tak určitě budete brzy řešit i to, že jednomu, který sází zeleninu, budou na záhony stínit ty rakytníky (či něco jiného vysokého) z toho kousku od souseda. Pokud to tedy nějak neošéfujete.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #114 kdy: Duben 08, 2021, 12:20:55 odpoledne »
Bude plantáž rakytníků, rybízů, ostružin, šípku, černého bezu atd. To bude mít každý člověk podle svoji volby. A pak bude moc mít zahrádky. A nakonec pokud bude zájem, tak bude asi 5000m2, kde se nechá každý rok zorat a tam si lidi budou sázet co chtějí.  Fakt je to o domluvě. 

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #115 kdy: Duben 08, 2021, 06:18:31 odpoledne »
V Chedrbí máme něco jako tréninkové místo, kde zkoušíme jak to bude vypadat na tom 10-50ha poli. A neosvědčilo se nám lidem dát prázdný pozemek. Nevědí co s tím. Ten, kdo s tím ví si někde koupí nějakou zahradu a nepůjde do takového projektu. Lidi mají zájem o zahrádky na klíč.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #116 kdy: Duben 08, 2021, 06:40:47 odpoledne »
A to vám majitel pozemku dovolí? Většinou ve smlouvě bývá, že na poli musíš hospodařit a udržovat ho v původním stavu.
Já bych teda nechtěl, aby mi někdo pole zajebal šípkem, bezem a rakytníkama. Nebo ho nechával ladem.
Až vás vyžene pro neplacení nájmu, tak mu tam zbyde pěknej bordel.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #117 kdy: Duben 08, 2021, 06:59:25 odpoledne »
Až vás vyžene pro neplacení nájmu, tak mu tam zbyde pěknej bordel.
Proč bychom neplatili nájem?

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #118 kdy: Duben 10, 2021, 09:25:13 odpoledne »
To poznáš. Společnej, případně sdílenej majetek je vždycky ekonomický problém. Komouši by ti mohli vyprávět ;D

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #119 kdy: Duben 11, 2021, 11:33:32 dopoledne »
My jsme se v domlouvali a místo 10ha, které jsme plánovali půjdeme do menšího 1-3ha. A po pár letech půjdeme do většího. Nové lidi jsou dost nestabilní a člověk je musí poznat a pak pokud někdo odejde, tak dochází k velkému finančnímu výpadku, kteří musí nést ostatní a tak je špatná nálada. Pak zůstanou tam někteří na stareém pozemku a ostatní přejdou na nový pozemek.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #120 kdy: Duben 11, 2021, 10:13:27 odpoledne »
Já moc neřeším hnojení záhonů. Věřím na vodu a písek. Ale dodávám lidem, kteří věří na hnojení zeminu, kde byl výběh. Každý rok přesunu výběh a pak využiji tu zeminu. Místo kompostu vše házím do výběhu. A ono se časem tam udělá pěkná zemina.
Tady to samé zkouším s běžci. A už snášejí vajíčka.
https://youtu.be/dSWEXIL629w
Každý rok v říjnu-listopadu je přesunu do jiného výběhu a pak na jaře sklízím zeminu.

Škůdce nebo plísně taky neřeším. Hraji na kvantitu. Ve chvíli, kdy se budu snažit starat o napadené rostliny, tak to je čas, který něco stojí. A to neřeším.  Moc času se sázením a starání o rostliny nevěnuji, tak je snadné je pak odepsat jako ztrátu.

Nejsem ten právý ohledně jak hnojit a bojovat proti skudcum.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #121 kdy: Duben 11, 2021, 10:36:30 odpoledne »
Sahaw, co vlastně děláš s volným časem, kvůli kterému děláš vše, tak jak děláš?

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #122 kdy: Duben 12, 2021, 08:48:24 dopoledne »
Nejsem ten pravý člověk, abych radil jak pěstovat. Já popravdě ani nepěstuji. Jen dám do země sazenice a modlím se. Tedy zalévám a hotovo. Někdy rozházím semínka.

Jím zrní a to je hlavní jídlo. Není to pro každého.   Pro normální lidi je rýže, těstoviny, chleba, ovesné vločky a brambory. To by mělo být hlavní jídlo a co najde příloha.

Je to naší výchovou, kdy si myslíme, že rýže by se měla jíst jen někdy. V Asii to tak nemají. Myslím, že si nedokážou život bez rýže představit. Naštěstí jsem byl asi v předchozím životě Asiat, protože mi nevadí jíst stejné jídlo celý život jako Asiatům.

Když máte zajištěný základní potravinu, tak k tomu si nasbíráte co najdete a polejete to olejem. Místo rýže třeba ty těstoviny, abyste to někdy střídali. V době zimy jíte k nim zavařeniny a usušené a zamražené potraviny.

Když se zeptáte starých lidí, kteří žili na vesnici, tak něco jako potravinová soběstačnost neexistovala. Existovala vesnická potravinová soběstačnost, kdy lidi spolupracovali a měnili si.

Tak taky to využívám, že když chci, tak získám přebytky z cizích zahrádek, protože v dnešní době lidi možná rádi pěstují, ale nechtějí hodiny trávit v kuchyni zavařování a sušení.

Já nejím jako naší předkové. Naši předkové byli hodně na živočišné stravě a to je pro mně kvůli tomu, že žiji sám dost nepraktické. Oni žili  na vesnici(dnešní slovo komunita), tak díky tomu dost ovládal jídelníček živočišné produkty.

Nemyslím si, že někdy budu si aktivně pěstovat jídlo a vím, že NIKDY já osobně se nebudu se snažit být potravinově soběstačný, protože je to kravina.


Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #123 kdy: Duben 12, 2021, 08:49:14 dopoledne »
Sahaw, co vlastně děláš s volným časem, kvůli kterému děláš vše, tak jak děláš?
Většinou se flákám. Koukám na seriály, hraji hru, píšu na facebook a forum. A někdy něco udělám na zahradě. Jako nemakačenko, mám celý den volno.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #124 kdy: Duben 12, 2021, 09:53:57 odpoledne »
Na pozemku(na poli) se nebude trvale žít. Výjimka(pro jednu osobu) bude pokud bude pole blízko silnice, tak to značí, že půjde snadno udělat elektrická přípojka a  je tu riziko nájezdů zlodějů. I když přes zimu co by tam kradli.

Přes léto tam budou moc lidé bydlet. Od května do října. Můžou i třeba v březnu, ale proč by tam byli?

Já cílím na lidi, kteří chtějí jen kus zahrady. Každý má svůj důvod. Někdo chce v budoucnu zahradu a ví, že pokud bude mít prostor nechat sazenice vyrůst z řízků, tak ušetří hodně peněz. Někdo chce mít levné ovoce. Někdo to bere jako investici, že bude mít třeba rybíz a pak dá inzerát, že samosběr tam a tam a oni lidi přijdou a nasbírají a dají  mu peníze na účet. Někdo to bere jako možnost spolupracovat s lidmi, kteří taky chtějí zahradu, tak budování komunitního bydlení. Někdo chce mít kousek zahrady, kdy ho bude mít, ale nebude mít zodpovědnost. Někdo chce jen přijet stanovat. Lidi mají svoje důvody, kdy se jim zdá dobrý nápad mít kus zahrady. Někdo čeká až děti vykopne z domu, aby mohli změnit bydleni a v létě jezdit na zahradu.

Nemám ambice vytvořit rodovou osadu nebo nějakou komunitu žijící na pozemku. Vždy to začíná s tím, že je potřeba dát vklad 200-800tisíc Kč. To je něco co nemožné hlavně pokud je to v oblasti, kde je špatně placená práce. A pak jsou provozní náklady.

Spíš se bavím s lidmi, kteří netouží vlastnit baráky a nemají potřebu odkázat svým dětem(pokud mají) nějaký barák. Někteří využívají, že je snad 100tisíc zahrad a chat po většinu roku prázdné, tak tam bydlí a žijí si v klidu. Zdá se jim zbytečné utratit životní úspory za dům, když peníze jim vystačí do konce jejich života. Trochu o tom píšu tady http://www.seminkazdarma.cz/nizkonakladovy-zivot/casto-pokladane-otazky-ohledne-nizkonakladoveho-ziti/

Zkráceně je to jen o kusu zahrady, kdy člověk si může hrát a bez toho, aby ho někdo uháněl ohledně plevelu atd.

O tom kolik si člověk pronajme rozhoduje sám. Já doporučuji plochu, kterou dokáže využít a vydělá mu peníze.




Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #125 kdy: Duben 18, 2021, 08:16:57 dopoledne »
Uvaření zrní mi trvá 83 minut na ohni. https://youtu.be/lX7FRaoI-Wg

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #126 kdy: Duben 18, 2021, 10:21:56 dopoledne »
Získal jsem Mangold od sousedů, tak jsem je přesadil a uvidím jestli z toho něco bude. Nemají pořádné kořínky, ale to je jedno. Kořen se dá prý taky jíst. Tak možná hodí semínka a pak samovýsev.
https://www.youtube.com/watch?v=VnNDlzV_7AE

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #127 kdy: Květen 02, 2021, 11:12:59 dopoledne »
Je květen, tak vyhazuji zas jídlo. Už jsem to snížil asi jen na 750kg  ročně co vyhodím. Jednou to dokonce bylo asi 3 tuny. Musel jsem drasticky snížit pěstování, abych tolik neplýtval.

Každý rok vyhazuji(vylévám) zavařeniny. I když vím, že velkou část vyhodím, tak přesto to zavařuji. Strávím hodně času tím. K tomu sušení.  Vím, že je to ztráta času, ale pokud něčemu věříte, tak logika jde stranou.

Věřím, že pokud člověk má dost jídla doma, tak nemusí chodit do krámu. Já chodím do supermarketu jen pro sůl, olej a kmín. Od zemědělců kupuji zrní, zelí a brambory. A to je všechno co za jídlo nakupuji. Žiju na vesnici. Bylo by fakt divné chodit si nakupovat potraviny do krámů. :))
https://youtu.be/kl28XrOW-t4

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #128 kdy: Květen 02, 2021, 11:19:03 dopoledne »
Citace
K cemu je dobre vylevat lonske zavareniny?
Abych mohl tento rok zas zavařovat. A mít dost jídla má efekt, že člověk nemusí chodit do krámu.


Citace
nebylo by lepsi snist letos lonskou zavarku?
Není šance, abych je snědl. Už je tolik jídla, že nestačím jíst zavařeniny. Já beru zavařeniny něco jako rezervu, když neni nic čerstvého s velkým obsahem vlákniny.

Citace
vydrzi to x let... kdyz je to zavareny... se dost nudis, co?
Ono to vydrží, ale ten pocit, že jíš několik let starou zavařeninu není ono.

Citace
No je to plýtvání jak surovinama, zdroji, tak i lidskou prací. Nechtělo by to spíš léčbu?
to co zavařuji je něco co by se vyhodilo normálně. Zavařuji v dané sezoně, kdy toho je tolik, že to nemá ani cenu. Sklenice a víčka jsem sehnal. Zavařuji v brutaru, kde pálím větve. Tak jedině můj čas plýtvám.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #129 kdy: Květen 02, 2021, 01:43:38 odpoledne »
Pořiď si do komunity obchodníka a ten by přebytky prodával. Lepší než vrakáč na zahradě.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #130 kdy: Květen 02, 2021, 01:46:15 odpoledne »
Sahawe, tohle mi přijde zvrácené a v naprostém rozporu s tvojí minimalistickou filozofií.

Já jsem letos vyhodila zmrazený medvědí česnek ( jen 2 balíčky), nedalo se to jíst, nedalo se z toho vařit, ani slepice to neźraly.
Už vím, že medvědí česnek nebudu nikdy mrazit. Nadělala jsem pesto a momentálně ho konzumujeme ve velkém

SoňaR

  • Host
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #131 kdy: Květen 02, 2021, 01:53:08 odpoledne »
Sahaw, tolik? To je fakt úlet. To bys měl razantně snížit množství toho, co zavaříš, ... a přebytky místo vyhazování se buď nauč konzumovat, nebo je někomu daruj (příp. vyměň za sklenice). Dva roky stará marmeláda není vůbec problém. Naopak tak se to běžně dělá, třeba i proto, že jeden rok se ti urodí, druhý rok se ti neurodí. Jak můžeš už v květnu vědět, jestli se ti urodí? Jestli bude z čeho zavařovat? A co když se neurodí ani příští rok?

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #132 kdy: Květen 02, 2021, 01:55:00 odpoledne »
Není lepší ovoce hodit do kvasu a vypálit než zavařovat a vylévat?

SoňaR

  • Host
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #133 kdy: Květen 02, 2021, 01:59:16 odpoledne »
To stojí dost peněz a ne každý umí nachystat kvas. Navíc to pak musíš odvézt do palírny. Pro Sahawa komplikované a drahé  :)

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #134 kdy: Květen 02, 2021, 02:00:52 odpoledne »
Tak zavařovat ( cukr taky není zadarmo) a vylévat mi přijde opravdu zvrácené. Ale každému co jeho jest....

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #135 kdy: Květen 02, 2021, 02:01:43 odpoledne »
Sahawe, tohle mi přijde zvrácené a v naprostém rozporu s tvojí minimalistickou filozofií.
Nic není dokonalé. I minimalistická filozofie. Minimalisti doslova říkají, že člověk by měl chodit skoro každý den do krámu, aby neplýtval doma. Ale existuje hodně krámu. Tak přesune plýtvání na ty krámy, které musí mít kvůli těm lidem potraviny. A k tomu pestrou nabídku.

Proto se nedržím minimalistické filozofie.

Je to o množství. Když máte hodně jídla v zásobě, tak pokud třeba bude neúroda brambor, tak nahradíte třeba cuketami tuhle mezeru. Tak Vás nic neohrozí.


Zavařuji bez soli a cukru.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #136 kdy: Květen 02, 2021, 02:09:45 odpoledne »
Aha, tak to jo...myslela jsem, že jsi prototyp minimalisty ..

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #137 kdy: Květen 02, 2021, 02:14:27 odpoledne »
Minimalisti jsou lidé, kteří žíjí ve městě a maji minimum věci. Já hromadím třeba oblečení, abych nemusel kupovat oblečení, když se zníčí. Třeba šít ponožky je nenapadne, protože by museli mít věci na šítí a hromadit hadry ze kterých by šili.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #138 kdy: Květen 02, 2021, 02:20:35 odpoledne »
Sahawe, mít velký nepotřebný zásoby je k ničemu. Ty vlastně to nejdůležitější nakupuješ a pěstuješ jen to co nedá práci. Pak z toho uděláš produkty, kterých se samostatně nenajíš, nechutnají ti a nemají kalorickou hodnotu.
Kdyby jsi neměl obilí, luštěniny, nebo brambory, tak z cuket,  nebo ředkve umřeš hlady. Zkus se pustit do základních potravin a ubyde ti zbytečných zásob i promrhaného času u seriálů. Začal bych bramborama.
Určitě budeš mít větší jistotu s pár metrákama brambor, než s tunou čalámád a marmelád.

SoňaR

  • Host
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #139 kdy: Květen 02, 2021, 02:50:25 odpoledne »
A k tomu vlastní zelé, na zimu pěkně naložené :)

Offline Ursa Minor

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 139
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #140 kdy: Květen 02, 2021, 02:57:29 odpoledne »
Zemňáky a zelé, to je zdraví celé !

SoňaR

  • Host
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #141 kdy: Květen 02, 2021, 03:17:28 odpoledne »
SonaR: sahaw nepouziva cukr. nepouziva sul. netusim jestli pouziva nejaky konzervant. takze se obavam ze o zavarene produkty nebude moc zajmu.

Ale jo, zejména alternativní biomatky to nadchne - zavařování bez cukru je teď móda. Dokonce i zavařování bez zavařování.  :)

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #142 kdy: Květen 02, 2021, 03:38:00 odpoledne »
V každém případě je to škoda vyhodit. To z ovoce jde rozhodně přepálit a zeleninu zkrmit. Já,co nám už dlouho leží, dávám slepicím i to ovocný i zeleninový.

Offline Ursa Minor

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 139
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #143 kdy: Květen 02, 2021, 04:03:17 odpoledne »
Biomatka, též nazývaná kontaktní matka nebo lesana. Čumím jak Neználek na Měsíci.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #144 kdy: Květen 02, 2021, 04:08:51 odpoledne »
Zavařování bez zavařování není špatné...mám vyzkoušeno. Zajímavá chuť, která velmi obohatí chuťové vjemy.

Offline Ursa Minor

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 139
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #145 kdy: Květen 02, 2021, 04:15:01 odpoledne »
A proč troškařit ? Já bych to posunul ještě o level výš... co takhle zavařování bez ovoce a zeleniny ?  :christmas:

SoňaR

  • Host
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #146 kdy: Květen 02, 2021, 04:31:00 odpoledne »
Zavařování bez zavařování není špatné...mám vyzkoušeno. Zajímavá chuť, která velmi obohatí chuťové vjemy.

Vím, že si to někteří chválí. Mě to moc neoslovilo. Je to takové jako navinulé a já mám pořád pocit, že je to zkažené.

Offline Vasilij Zajcev

  • ***
  • Příspěvků: 13
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #147 kdy: Květen 02, 2021, 04:41:11 odpoledne »
Když to spočtu  15000 + ( 2052 * 12 ) = 39.624,- Takže stačí dobře zainvestovat 400.000,- Při 10% zisku ročně máš vystaráno. ( ještě tedy zaplatit 15% daň )
Při běžném platu 20.000,- * 20 měsíců = 400.000,- . 20 měsíců práce to de. Vím že to píšu ideálně, ale i tak to není tak hrozné...

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #148 kdy: Květen 02, 2021, 08:34:42 odpoledne »
Sahawe, mít velký nepotřebný zásoby je k ničemu. Ty vlastně to nejdůležitější nakupuješ a pěstuješ jen to co nedá práci. Pak z toho uděláš produkty, kterých se samostatně nenajíš, nechutnají ti a nemají kalorickou hodnotu.
Kdyby jsi neměl obilí, luštěniny, nebo brambory, tak z cuket,  nebo ředkve umřeš hlady. Zkus se pustit do základních potravin a ubyde ti zbytečných zásob i promrhaného času u seriálů. Začal bych bramborama.
Určitě budeš mít větší jistotu s pár metrákama brambor, než s tunou čalámád a marmelád.
Netuším jestli žiješ na vesnici nebo máš znamé na vesnici. Pokud ano, tak víš, že skoro v každé vesnici je nějaký malý zemědělec, který pěstuje brambory. A jednu danou dobu prodává krmné brambory neboli malé brambory za 1-2Kč/kg. Dokonce se ani nevyplatí paběrkování. Proč tedy pěstovat brambory?

Beru, že si myslíš, že si hraji na potravinovou soběstačnost a některé moje komentáře tak vyzní, ale  nehraji. Dokud nebudu mít pole, kde mi zemědělec každý rok zorá pole, tak si nikdy nebudu mít, protože jsem liný, abych ručně obdělával pole, když k tomu existuje mechanizace. Někdo tomu říká lenost a někdo, proč využít techniku.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko
« Odpověď #149 kdy: Květen 02, 2021, 08:35:54 odpoledne »
Při běžném platu 20.000,- * 20 měsíců = 400.000,- . 20 měsíců práce to de. Vím že to píšu ideálně, ale i tak to není tak hrozné...
To jsem si taky myslel, ale jsou tam háčky.