Autor Téma: Prepperský balíček semínek zadarmo  (Přečteno 600 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Prepperský balíček semínek zadarmo
« kdy: Srpen 29, 2020, 10:24:16 dopoledne »
Nabízíme zadarmo semínka 8 druhů zeleniny, které byste měli vyzkoušet a pěstovat. Napomůže to být trochu potravinově soběstačný a snížíte ekologickou stopu. A zjístíte, že Vás pěstování možná baví a začnete pěstovat i jiné druhy a více toho. Stačí si tady objednat http://www.seminkazdarma.cz/seminka-2/ . Během měsíce září se budeme snažit vychytat mlouchy.


Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: Prepperský balíček semínek zadarmo
« Odpověď #1 kdy: Srpen 29, 2020, 04:36:07 odpoledne »
Sahawe, tohle je opravdu dobrý nápad  :)
Napadlo tě udělat něco podobného z rychle rostoucích rostlin?
Anebo se základními bylinkami? Takový prepperský balíček bylinkové lékárny?

Offline hetta

  • ***
  • Příspěvků: 35
    • Atelier Johanna vše pro předení, plstění a tkaní.
Re: Prepperský balíček semínek zadarmo
« Odpověď #2 kdy: Srpen 31, 2020, 10:18:19 dopoledne »
Nabízíme zadarmo semínka 8 druhů zeleniny, které byste měli vyzkoušet a pěstovat. Napomůže to být trochu potravinově soběstačný a snížíte ekologickou stopu. A zjístíte, že Vás pěstování možná baví a začnete pěstovat i jiné druhy a více toho. Stačí si tady objednat http://www.seminkazdarma.cz/seminka-2/ . Během měsíce září se budeme snažit vychytat mlouchy.
Mně každý rok zbývají semena bylinek, podle toho co se urodí, nejčastěji měsíček lékařský, ale podle toho jak další rok vyrostou kdekoli jinde, tak i divizna, třezalka, brutnák a další. Letos zkouším dopěstovat do zralého stavu semena mrkve, kadeřávku a modré kedlubny z předchozího roku a jsem zvědavá jestli budou příští rok fungovat.
Carpe diem.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Prepperský balíček semínek zadarmo
« Odpověď #3 kdy: Září 02, 2020, 07:23:05 dopoledne »
Sahawe, tohle je opravdu dobrý nápad  :)
Napadlo tě udělat něco podobného z rychle rostoucích rostlin?
Anebo se základními bylinkami? Takový prepperský balíček bylinkové lékárny?
Jestli chystáme rozdávat sazenice bylinek, keřů a stromků?
Chystáme to dělat. Teď to už děláme v menší míře. Nemáme zatim velke kapacity. Pomalu testuje a zjíštujeme vše okolo a čekáme až to všechno vyroste. V listopadu chceme zkusit rozdat 50 balíčku 300g červenžch topinambur. Pak o zkusit na jaře.



Zas se zaměřujeme na něco se snadno množí a nevyžaduje skoro žádnou péči. Vypadalo třeba na sibiřskou cibulku, ale zatim to vypadá, že vytváří dost pacibulek, ale vyžaduje péči. Tak možná slepá ulička.




A pak tu je velká práce s propagací rostlin používání každý den v jídelníčku člověka. Třeba křen, který se používá jen jednou za rok jako chutovka nebo občas kupovaná křeonvá pomazánka. Co jíst křen skoro každý den a sklízet? K tomu jsou dobré listy. Tento rok budeme zkoušet jestli rostou i v paneláku přes zimu. a příští rok snad vyzkoušíme křenové pesto atd. Okousané listy nejsou odemně, ale od slepic. I když maji pár tisíc m2 trávy, tak stejně si dali křen.:)





Ale fakt nic neslibujeme, protože je to hodně práce, peněz a něco se i nedaří. Tak se uvidí jak to půjde. Máme svoje přestavy, ale jestli se realizují fakt netuším.

Offline Peta

  • ***
  • Příspěvků: 55
Re: Prepperský balíček semínek zadarmo
« Odpověď #4 kdy: Září 03, 2020, 10:55:11 dopoledne »
Mně každý rok zbývají semena bylinek, podle toho co se urodí, nejčastěji měsíček lékařský, ale podle toho jak další rok vyrostou kdekoli jinde, tak i divizna, třezalka, brutnák a další. Letos zkouším dopěstovat do zralého stavu semena mrkve, kadeřávku a modré kedlubny z předchozího roku a jsem zvědavá jestli budou příští rok fungovat.

Pěstování vlastních semen semen je většinou bez problémů, jenom vytrvat.
Třeba zmiňovaný kadeřávek (zelený, kadeřavý) u mne bez problémů klíčí a rostě, dokonce když se nechá na podzim volně vysemenit začne růst jako "plevel" už od včasného jara a rostlinky jsou velmi odolné.
Já letos zase nově zkouším na semínka další druh kadeřávku - kapustu palmovou (Nero di Toscana). Měl jsem poslední dvě rostliny z loňska z kupovaných semen. Před cca dvěmi či třemi měsíci dozrály tobolky, tak jsem to vyrval ze země, pověsil do stínu a nechal vysušit. Pak jsem to strčil do igelitového pytle, rukou rozmělnil, trochu profoukal a probral od větších stonků a hotovo.
Už mi z toho rostou nové rostliny takže mám radost. Uvidím jestli přežijí zimu (normálně kadeřávek z jara bez problému přečká do dalšího roku).
Co mi špatně funguje je kukuřice cukrová - z kupovaných semen mám po sklizni nízkou klíčivost a po pár letech skladování mi už nevyklíčí nic.
Dýně Hokaido, Olejná a Máslová byla vždy bez problémů (už zůstávám jenom u Hokkaido).
O salátu ani nemluvim - jak nedáte chvíli pozor, tak místo plevele Vám příští rok začne všude růst salát... :)
A samozřejmě, už dříve v jiném vlákně zmiňovaná ačokča, ta je u mně úplně bez problémů a už několik let seji pouze vlastní semínka.

Rád bych jako Sahaw zkusil vlastní semínka cuket, ale loni i když jsem dlouho čekal tak šetřená zlutá cuketa (Athena Polka) neměla použitelná semena, letos se cuketám moc nedařilo a vše jsme snědli.


Takže jenom dotoho a držím palce.

Dotaz pro Sahawa - můžu se zeptat jakou sibořská cibulka vyžaduje zvláštní péči?
S normální cibulí jsem měl na zahradě vždy problémy, zelenou jarní zkouším od loňska a nějak se taky nedaří. Jedině snad z letošního letního výsevu v truhlíku něco bude.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Prepperský balíček semínek zadarmo
« Odpověď #5 kdy: Září 04, 2020, 06:57:16 dopoledne »
Sibiřská cibule roste pomalu a nedělá tolik natě co jsem myslel. Ta zvláštní péče je odstranění plevele. Myslel jsem, že vytvoří hustý porost z cibulek a tak plevel nebude mít šanci.