Autor Téma: Zima  (Přečteno 2093 krát)

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Zima
« Odpověď #50 kdy: Leden 19, 2016, 09:26:49 odpoledne »
Driv jsme pri startovani druheho auta zvedali otacky v pomocnem aby do site slo vetsi napeti. Ale jak tak koukam neni to potreba... pozor na to ze kapacita baterie pomocneho vozidla by mela byt srovnatelna s tou v mrtvolce. A druha vec, ze kabely by mely mit slusnej prurez MEDI (nektere hobbymarketove kabely jsou na palec silny, a po rozriznuti najdes uvnitr 1.5mm2 dratek pochybneho puvodu v hromade izolace...)

Ad Lidl dobijecka - klidne to muze byt totozne s BMW. Klidne to muze byt i z uplne stejne fabriky. A klidne muze dalsi akce obsahovat vnitrnosti uplne jineho puvodu ve stejne krabicce.
To jak rychle mizi letakova polozka ze zasob obchodu bohuzel nemusi vypovidat o kvalite daneho vyrobku. 95% zakazniku techto obchodu nedokaze posoudit jestli zrovna tohle skutecne funguje dle ocekavani.

Je treba se ridit parametry a ne vzhledem. Pokud tam nejsou uvedeny ampery tak nebrat. Ja mam 800A kabely a funguji spolehlive mnoho let. Druhe vozidlo dobiji alternator, ne baterie, tudiz by melo byt pri dobijeni vzdu nastartovano. Jake baterie jsou v kterem vozidle je uplne fuk, protoze vsechny jsou 12V (predpokladam ze nikdo nestartuje 24V vozidlo 12V) a roli hraji pouze Ampery. Slabsim vozidlem tudiz budes silnejsi muset ozivovat trochu delasi dobu a naopak slnejsi ti u slabsiho baterie ozivi drive. Baterka si veme jen tolik kolik potrebuje. Stejne tak funguje princip dobijeni treba telefonu a tabletu. Dobijecek je spousta a 2A od tabletu dobiju baterii telefonu driv nez originalni 1.5A dobijeckou.
Nabijecku z Lidlu samozrejme nikomu nenutim, ale mam ji a funguje naprosto bezvadne. Stejne tak tuctu mych znamych. Navic nevim, proc by meli menit vnitrnosti. Ty soucastky jsou za pakatel, takze neni problem v tom, ze by jejich neznackova mela byt nejaka osizena, ale naopak v tom, ze ty znackove jsou nesmyslne predrazene. Navic Lidl pouziva tohle akcni zbozi co je cca 2x do roka k tomu aby nalakal lidi do obchodu, tedy spokojenost je primo zadouci. Dej si to do googlu a uvidis kolik spokojenejch lidi to ma na ruznejch auto moto forech. Pro mne to bylo jako dukaz dostatecne. Jinak jsem koukal a je to kopie nabijecky Bosh C3.
Praktikující cynik

Offline bartolomej

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 882
Re: Zima
« Odpověď #51 kdy: Leden 20, 2016, 07:06:07 odpoledne »
este se zeptam. Jiz mam uplne novou vartu a uplne novou nabijecku s lektronikou. baterku mi to nabilo, chtel jsem se jen zeptat, jestli neni nejakej merak co zjisti ze je fakt nabita.....? nejakej ampermetr ci co...? dik za rady, elektrika neni moje parketa
kdo chce kam, pomožme mu tam

Offline stepan-hawk

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re: Zima
« Odpověď #52 kdy: Leden 20, 2016, 08:20:24 odpoledne »
Pokud k baterii na dostatečně dlouhou dobu přiložíš ampérmetr, tak budeš vědět v jakém je stavu. (ve zničeném. ampérmetr by svorky zkratoval. )

Ale takhle jsi si asi zjišťování nepředstavoval. Můžeš změřit napětí, ale to není zrovna dokonale vypovídající.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Zima
« Odpověď #53 kdy: Leden 20, 2016, 11:49:02 odpoledne »
este se zeptam. Jiz mam uplne novou vartu a uplne novou nabijecku s lektronikou. baterku mi to nabilo, chtel jsem se jen zeptat, jestli neni nejakej merak co zjisti ze je fakt nabita.....? nejakej ampermetr ci co...? dik za rady, elektrika neni moje parketa

Muzes pouzit diagnostiku/tester ale levna zalezitost to neni. Slusnejsi zacinaji nekde u tisicovky.
Praktikující cynik

Offline plenty

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2710
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Zima
« Odpověď #55 kdy: Leden 03, 2017, 10:04:21 odpoledne »
Už jsem to plentymu psala...

Pamatuji si uhelné prázdniny v 78 ... 2 týdny jsme nechodili do školy...topili nám tam uhlím...doma asi bylo uhlí dost...

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Zima
« Odpověď #56 kdy: Leden 03, 2017, 10:11:37 odpoledne »
Rok 78 nepamatuju...

Ale pamatuju zimu šest let zpět...celý únor bylo -20 nebo víc (po ránu to šlo ke třiceti) a pamatuju si to proto, že jsem několikrát nemusel do práce, protože ve služebním autě zamrzla nafta. Nepomohl ani VIF...jako jeden z mála jsem po dvou dnech vyjel, protože jsem nešetřil petrolejem. Jen se ho zaměstnavateli nechtělo proplatit  P:-/
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline Mája

  • ***
  • Příspěvků: 544
Re: Zima
« Odpověď #57 kdy: Leden 03, 2017, 10:21:25 odpoledne »
Už jsem to plentymu psala...

Pamatuji si uhelné prázdniny v 78 ... 2 týdny jsme nechodili do školy...topili nám tam uhlím...doma asi bylo uhlí dost...

Nebyla to náhodou ta zima, kdy se zhoupla zrovna na Silvestra teplota z pohody do velkých mrazů ?

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Zima
« Odpověď #58 kdy: Leden 03, 2017, 10:25:01 odpoledne »
Ano...a ty uhelné navazovaly na vánoční...byli jsme skoro měsíc doma... :christmas:

Offline plenty

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2710
Re: Zima
« Odpověď #59 kdy: Leden 03, 2017, 10:58:26 odpoledne »
Už spm to Mdobromilke písal...

Rok 1978 pamätám len minimálne, viem, že starší súrodenci mali na ich veľkú radosť uhoľné prázdniny, no neskôr ich to prešlo keď zrušili jarné prázdniny a všetky exkurzie či výlety do konca školského roka.  Vypadávala elektrina, televízia vysielala až večer, viazlo zásobovanie, spoje.  Doma sme kúrili uhlím a drevom, babka piekla fantastický chlebík, v stajni boli kravy, v pivnici zemiaky, kapusta, bravčová masť. V komore múka, cukor, slanina, šunka, soľ a cukor. 

Na Ruské sviatky ma vtedy vzali dedko s babkou do vrchov kde dedko strážil družstevné (aj svoje) ovce).  Budova ovčína bola z drevených trámov a bolo v nej aj bývanie - kuchyňa, malá kúpeľňa s wc a z predsiene sa šlo do podzemia kde bola schovaná pivnica. Starká mi časom vravela, že ma zabalili do ovčieho kožucha ako bábiku a obložili slamou v saniach aby som nevypadol a nezamrzol. Okolo ovčína v noci aj cez deň pobehovali vlci, dedo im hádzal uhynuté ovce a zvyšky zveriny čo ulovil v lese. Vo vrchoch vtedy padlo cez 200cm snehu, záveje mali aj viac. Keď nešla elektrina svietila petrolejka alebo sa otvorili vrátka na peci.
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Zima
« Odpověď #60 kdy: Leden 03, 2017, 11:13:21 odpoledne »
Jé...a já si pamatuju zimy u starej mamy v Terchovej....ve dvoře víc jak metr sněhu...sesunutého ze střech + napadaného...ke vchodu prohrabaná jen cestička- tunel...
V noci se moc netopilo...spali jsme pod těžkými peřinami...

Ještěže máme ty vzpomínky...dnešní děcka takové zimy už moc nezažívají...

Offline bartolomej

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 882
Re: Zima
« Odpověď #61 kdy: Leden 03, 2017, 11:40:07 odpoledne »
ted sem se vratil s prace a mel se co delat, zafukane to je pekne. s tim c bude zitra , no at bude co bude, ve sklepe neco mam....
kdo chce kam, pomožme mu tam

Offline plenty

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2710
Re: Zima
« Odpověď #62 kdy: Leden 04, 2017, 12:11:04 dopoledne »
Nebyla to náhodou ta zima, kdy se zhoupla zrovna na Silvestra teplota z pohody do velkých mrazů ?

Áno presne táto zima  :christmas:
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Zima
« Odpověď #63 kdy: Leden 04, 2017, 12:20:29 dopoledne »
Já jsem si  v roce 2006 či 2007 v lednu zlomil nohu, to po teplu ze dne na den začalo mrznout. Měl jsem nízký tlak a ztratil jsem vědomí. Na chirurgii jsem byl za exota. Ostatní zlomeniny byly z náledí, jen já jsem si zlomil nohu v obýváku..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Mája

  • ***
  • Příspěvků: 544
Re: Zima
« Odpověď #64 kdy: Leden 07, 2017, 05:03:38 dopoledne »

U nás aktuálně -15,5 :bee:

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Zima
« Odpověď #65 kdy: Leden 07, 2017, 06:21:14 dopoledne »
Konecne normalni zimni pocasi. Ja byl ted v kratasech krmit zvirata, pak pro drevo a bylo to parada. Je pravda, ze ted kdyz to praska v kamnech a zacina vonet pecici se chleba, tak je to jeste lepsi.
Praktikující cynik

SoňaR

  • Host
Re: Zima
« Odpověď #66 kdy: Leden 07, 2017, 08:07:04 dopoledne »
No jestli teploměr nekecá, tak u nás -17 .... Tož jdu zahřát ty šípky, co jsem včera namočila, bude šípkový čaj  :)

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Zima
« Odpověď #67 kdy: Leden 07, 2017, 09:32:48 dopoledne »
za oknem -14 a já musím do práce.. nechce se mi tam, ale musím na vlak..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Mája

  • ***
  • Příspěvků: 544
Re: Zima
« Odpověď #68 kdy: Leden 07, 2017, 10:18:23 dopoledne »

Šípkový čaj, horkou silnou česnečku nebo čirý vývar z velkého hrnku. :bee:

Sale při dojíždění vlakem v mrazech jsme vozili termosku s čímkoli horkým, příjemné zpestření cesty + při zpoždění nebo výpadku topení k nezaplacení  :)

SoňaR

  • Host
Re: Zima
« Odpověď #69 kdy: Leden 07, 2017, 10:36:07 dopoledne »
Naprostý souhlas. Dodnes nezapomenu, jak jsme v dvacetistupňových mrazech zůstali trčet ve vlaku uprostřed polí několik hodin... Vlak rychle vychládal, lidi se balili do bund a kabátů. Co bychom tenkrát dali za  termosku s horkým čajem  :)

Offline bartolomej

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 882
Re: Zima
« Odpověď #70 kdy: Leden 07, 2017, 08:46:08 odpoledne »
Inu, ja dneska rezal motorovkou drevo a sekal a pak to koleckem tahal do kulny.
Inu cista prace, kdyz takle mrzne, docela mne to bavilo.
a pak sedet u krbovek doma a ohrivat se
kdo chce kam, pomožme mu tam

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Zima
« Odpověď #71 kdy: Leden 07, 2017, 08:53:20 odpoledne »
No já v zimě beru termosku s čajem pokaždé, když sedám s dětmi do auta a jedu třeba jen 20 km....Když je vše OK, vypijeme ho doma. Ale párkrát v kolonách se už hodil. A na jeden promrzlý vlak, kde nefungovalo mezi Ostravou a Perníkovem topení vzpomínám nerad. Venku se člověk zahřeje, ale prochodit večer sám po chodbičce vagonu nebylo nic moc. Ani o požáru národního divadla se mi nezdálo ::).

Offline bartolomej

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 882
Re: Zima
« Odpověď #72 kdy: Leden 08, 2017, 05:53:18 dopoledne »
bydlim na horach, takze zima je pro mne normalni, a prave vyrazim na hodinou prochazku spojenou s vychodem slunce...do tech -18 nebo kolik to mame venku....
kdo chce kam, pomožme mu tam

Samotář

  • Host
Re: Zima
« Odpověď #73 kdy: Únor 01, 2019, 03:00:33 odpoledne »
Toto mě zaujalo
http://www.osel.cz/10335-proc-byla-v-severni-dakote-vetsi-zima-nez-na-severnim-polu.html

Článek, který vysvětluje meteorologický děj, který způsobil silné ochlazení v některých státech USA.
Chicago je o nějakých devět šířkových stupňů jižněji než Praha, je toto počasí představitelné i pro naši zemi.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Zima
« Odpověď #74 kdy: Únor 01, 2019, 04:44:45 odpoledne »
Meterologové hlasili teploty blížící se -50oC a tu už přestává legrace. Nám tu bohatě stačí -30 oC a po pár dnech polovina aut nenatočí motor...o mazání motorů a funkci provozních kapalin nemluvě....Vytápění domů se počítá podle zony na -12oC, -15oC...ale pár dní takovýto mráz a topná soustava nemusí stíhat...obzvláště novostavby s tepelnými čerpadly vzduch voda mohou mít problém, protože záložný elektrokotel nemusí stačit. JInak plynové kotle pokud se odpojí ohřev TUV, který má jinak prioritu mohou nasměrovat výkon do topné vody....a v mém případě mám pak cca 100% výkonovou rezervu oproti tepelné ztrátě při -15oC....Ale třeba panelové domy tuto možnost nemají....Také zvířata ve stájích by měla problém...A obecně lidé na ulici...při takovém mrazu staří 1/2h bez rukavic a máte omrzliny. Bez ztrát by se to neobešlo...

Nalim

  • Host
Re: Zima
« Odpověď #75 kdy: Únor 01, 2019, 06:52:25 odpoledne »
No, to počasí je mazec. Severní Amerika -50°C, ve stejné době Austrálie +50°.

Ostatně, pod -30° i přes +30°C máme skoro všichni natrénováno, a už to není nic moc příjemného.

Offline androidprepper

  • ***
  • Příspěvků: 167
Re: Zima
« Odpověď #76 kdy: Prosinec 13, 2020, 11:42:48 odpoledne »
Na horách napadne zcela běžně 3-5m sněhu a nikdo se z toho nezblázní.
Já myslím, že by to bylo hezké, kdyby napadlo tolik sněhu.
Lidé by konečně dostali volno. Mohli by se zastavit, zamyslet se, odpočinout si a užít si parádní zimu.  :christmas: