Autor Téma: Invazní druhy rostlin  (Přečteno 301 krát)

Offline sedlák

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 1480
Invazní druhy rostlin
« kdy: Červen 27, 2020, 01:17:33 dopoledne »
Ve stínu koronaviru byla v tichosti schválena novela zákona o ochraně přírody a krajiny, tzv. invazní novela. Nemám nic proti tomu, když je likvidován bolševník velkolepý. Ale pod hrozbou pokuty požadovat likvidaci vlčího bobu mnoholistého (lidově zvaný lupina) mně připadá trochu ujeté. Mnoho zahrádkářů ho cíleně pěstuje kvůli pěkným květům.
Uvedená novela připouští i zásahy ochránců přírody na soukromých pozemcích a to i bez vědomí majitele. Tak jsme zase přišli o část svobody.

Offline Lucina

  • ***
  • Příspěvků: 336
Re: Invazní druhy rostlin
« Odpověď #1 kdy: Červen 28, 2020, 07:25:11 odpoledne »
A ja s tim suhlasim. Když se lidi neumi postarat, aby to neničilo krajinu, tak co? Kde kdo si dotáhne nějakou kytku, pak ju nechá vysemenit, nepostará se a je průšvih.

V Česku je lupina mnoholistá označena jako invazivní druh, který poškozuje naše ekosystémy. Invazivní rostliny jsou charakteristické tím, že se snadno šíří.

Lupina se vyskytuje i na krkonošských loukách. Postupně vytlačuje původní luční druhy. Pro krkonošské louky tak představuje závažné riziko. Provedená mapování potvrzují, že lupiny v Krkonoších přibývá. Jako agresivní invazivní druh škodí rostlinám, které jsou v Krkonoších původní.

https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/priroda/lupina-mnoholista-likvidace-rozsireni-krkonossky-narodni-park_2006272220_ako