Autor Téma: Kolik je prepperů v ČR?  (Přečteno 2787 krát)

Offline Standa

  • ***
  • Příspěvků: 3
Kolik je prepperů v ČR?
« kdy: Březen 01, 2020, 09:48:25 dopoledne »
Zdravím! Nejsem prepper (pokud nepočítáte zásoby MANY :D), ale celá myšlenka samostatnosti mi přijde skvělá. Cítím v prepperství závan ekologického smýšlení, zodpovědnosti a hlavně svobody.

Už asi měsíc se snažím najít o prepperství seriózní informace (v češtině). Toto fórum považuju (z toho, co jsem viděl) za asi nejlepší zdroj informací. Pak je tady jeden rozhovor na ČRo Dvojce a pár tištěných "bulvárních" rozhovorů. Ale to je všechno.

A tím se dostáváme k podstatě problému. Jmenuju se Standa a dělám na svém YouTube kanále xxxxxxxx podcasty. Klidně mrkněte. Myslím, že zrovna místní komunitu by mohl bavit podcast s epidemiologem o koronaviru :D .

Několik posledních dní se společně s kolegou snažíme najít preppera, který se nebojí mluvit veřejně. Chtěl bych si o prepperství s někým rozumným popovídat! :) Je spousta lidí, kteří dělají třeba survival v divočině. Ale to není ono.

Moje otázky jsou tři:

1. Napadá vás někdo, kdo by byl vhodný na téma prepperství do podcastu? Napadl nás Václav Cílek. Někdo další...?

2. Proč je tak těžké sehnat preppera? Já mám zkušenosti, že zástupci různých komunit vždycky rádi dorazí o té své vyprávět. Ale u prepperů je to jinak. Mám to chápat jako určitou formu anonymity související s obranou? Jakože pokud se něco pokazí, tak je dobrý nemít svůj obličej na internetu? :D Tady k tomu jen dodám, že anonymitu umíme nabídnout (uskutečněním rozhovoru třeba přes Skype bez webky). Pokud by vás napadl někdo, kdo by do toho šel, prosím DM.

3. Až někoho domluvíme: jak myslíte, že bude nejlepší ten podcast pojmout pro začátečníky? Co jsou informace, který vy osobně považujete důležité pro mainstream, ale moc se o nich nemluví? Nechci z toho dělat bulvár. Přijde mi, že často jsou preppeři v mediích dost zlehčování. Tak bych to právě chtěl uchopit seriózně a ukázat lidem, že ta myšlenka má něco do sebe.

Díky! Standa

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Kolik je prepperů v ČR?
« Odpověď #1 kdy: Březen 01, 2020, 01:31:36 odpoledne »
Zdravím,
dívate se z jiného úhlu. Berete, že každý chce být mediálně známý. Myslim si, že většina lidí to nechce. A u prepperů to platí víc, protože investovali dost peněz do budování své komunity a nestojí o to a maji i zakázano upozornit na svou komunitu. A co z toho maji? Jen problémy.

1. Oslovit lidi jako Cílek, kteří z toho profitují a oslovit youtubery co se věnují prepperství. Rádi tam přijdou, protože si udělaji reklamu svým knížkám a kanálům. https://www.kupredudominulosti.cz/cerny-pavel-u-meli-bychom-byt-pripraveni-na-krizove-situace-nejen-zasobami-jidla-a-piti-ale-i-prostredky-na-obranu-v-takovych-chvilich-se-stavaji-dravci-i-z-lidi-k/

2. A prepper se ptá, co z toho bude mít? A odpověd je: jen problémy.

3. Každý prepper se připravuje na něco a je na nějaké úrovni. On sám rozhodne jak to pojmout, protože vždy se bude snažit směřovat rozhovor do témat o kterých má dost informací a může o tom mluvit hodiny a hodiny. Jde právě často u rozhovorů vidět, že někdo nemá podobné informace nebo znalosti a stejně se ho moderátor na to ptá.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Kolik je prepperů v ČR?
« Odpověď #2 kdy: Březen 04, 2020, 09:05:13 dopoledne »
Ať nemusím zakladat více témat. Pokud se někdo ozve, tak bych mu dohodil 5 rozhovorů s dalšimi medii. Ten virus dělá divy a media nám píšou o rozhovor.

například:
Citace
Dobrý den, v souvislosti se šířením coronaviru po světě i postupem klimatických změn se čím dál častěji objevují lidé, tzv. preppers. Myslím, že ej to zajímavý fenomén, o kterém se příliš neví. Ráda bych o něm napsala článek. Chtěla jsem Vás požádat, zda by bylo možné navázat s vámi kontakt, případně s někým z Ústeckého kraje a položit vám několik otázek. Děkuji a zdravím, xxxxxx, reportér Ústeckého kraje, Deník.cz

Citace
Ahoj, omlouvam se, že obtězuji. Rad bych natočil reportáž o Prepperech do myho pořadu No-Go Zone na Mall.tv.
kdybyste prosim neveděl o někom pořadnym. diky za odpoveď, xxx

Offline Loki

  • ***
  • Příspěvků: 1235
  • I'm the Key I'm the Gate
Re: Kolik je prepperů v ČR?
« Odpověď #3 kdy: Březen 04, 2020, 10:45:36 dopoledne »
Ahoj Stando,

v době, kdy nastupuje krize, začít se zajímat o "přípravu na krizi" je trochu na palici, kámo. To je jako shánět se po kondomech až ráno po propařený noci. Chválím to, ale je trochu pozdě a tak ti nezbývá než doufat, že ta holka vedle tebe bere prášky, nebo se předtím nevyspala s polovinou baru.

Na tvou otázku číslo tři myslím můžeš divákům pustit tu story jak Krtek s Ježkem nosili jablíčka, štípali dříví a dělali hromadu dalších blbostí, zatím co Zajíček si válel šunky a měl to na salámu.

Řekni, že ti dva jsou vlastně preppeři, protože věděli, že příjde zima, nebyli líní, neměli to na háku a makali. Zajíc pak samozřejmě přišel k jejich baráku somrovat a protože jde o pohádku, tak ho pustili dovnitř.

Je to takové, jak jsi říkal - uchopitelné - a navíc pointa tvého pořadu bude, že "život bohužel není pohádka".

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7540
Re: Kolik je prepperů v ČR?
« Odpověď #4 kdy: Březen 04, 2020, 12:02:14 odpoledne »
Ja bych ešte podotkol, že Preperi nie sú žiadna komunita.
Sú to jednoducho len ludia, ktorý preberajú zodpovednosť za svoje bezpečie a pohodlie. Proste sa snažia nezaspať na vavrínoch a neprežrať včera to, čo máme na zajtra.  ;)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Akutol

  • Super realisti
  • *
  • Příspěvků: 2310
Re: Kolik je prepperů v ČR?
« Odpověď #5 kdy: Březen 04, 2020, 05:58:18 odpoledne »
A čo takto Standovi predhodiť Saliho?
Sice koronu už vychlastal, ale aj tak ma o čom rozpravať. A rad exhibuje... Sali do toho, povypravaj aky sme borci...

Offline Loki

  • ***
  • Příspěvků: 1235
  • I'm the Key I'm the Gate
Re: Kolik je prepperů v ČR?
« Odpověď #6 kdy: Březen 04, 2020, 11:49:32 odpoledne »

Ve chvíli, kdy si uvědomíte, že média chtějí "informovat o prepprech", což je jen "moderní" název pro moji babičku, co věděla, že časy bývají dobré i špatné, snažila se na to nezapomínat a tohle předat i svým dětem a vnoučatům... Já nevím... Je to dost stísňující pocit.



Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Kolik je prepperů v ČR?
« Odpověď #7 kdy: Březen 05, 2020, 09:36:59 dopoledne »
Inu modní trend. Cílek si napsal 2 knížky (Tři svíce a Ruka noci) kde shromáždil mimo jiné poznatky z některých fór a tím je zpřístupnil veřejnosti, mnoho youtuberů otevřelo kanály a preppinguje a propaguje to či ono, masmedia tedy nechtějí stát opodál, když globální katastrofa klepe na dveře...a sledovanost lze levně podpořit reportáží s nějakým zakukleným paranoikem....Ale pokud to povede k tomu, že si pár lidiček uvědomí, to co věděla Lokiho i moje babička, pak se pro bezpečí tohoto národa udělalo více, než za posledních 5 let dokázala naše vláda...která rozprovává strategické zásoby, zásoby jídla ztenčila ze 3 na 1,5 dne, zásoby ropy pod 90 dnů a pod....ráže 7.62x39 je výběhová...takže zásoby tohoto střeliva se rozprodaly...a schválně se zeptejte našich vojáků, kolik mají střeliva k nácviku a udržování střeleckých dovedností a jak často jezdí na ostré střelby...a to je naše armáda oproti té ČSLA 1/10.takže pokud budou mít obyčejní lidé vše pootřebné k životu na pár týdnů, budou znát základy zdravovědy a umět se orientovat v základních situacích bude to jen dobře.

Offline Standa

  • ***
  • Příspěvků: 3
Re: Kolik je prepperů v ČR?
« Odpověď #8 kdy: Březen 31, 2020, 02:37:20 dopoledne »
sahaw
Berete, že každý chce být mediálně známý.

Tak to určitě neberu :) Je to téma, které mě zajímá a chci si o tom s někým popovídat.

1. S panem Cílkem jsme v kontaktu. Díky za tip.
2. Ideálně by z toho zúčastněný prepper měl mít příjemně ztrávený večer. Ale uznávám, že to není pro každého.
3. Dobrej point. Tomu se obecně snažím v podcastech vyhýbat. Taky to nemám rád,.

Loki
To mě nestraš, že je pozdě. Já mám vysněnou soběstačnou chaloupku v lese. Ale nebude to dřív jak za pár let :) Přirovnání s krtečkem je super.

Jinak opatrně s tím, že jsem medium. Jsem kluk, co točí podcasty na YouTube. Přestože mi už bylo nabízeno angažmá v "tradičních" mediích, raději dělám na sebe. Větší svoboda, nemám šéfa. To myslím, že tady nemusím obhajovat :D Právě proto si říkám, že by u mě ten podcast mohl být pro případného preppera zajímavější, jak v tradičním medium. Nechci nikoho drtit nebo zesměšňovat. Chci si jen "pokecat u piva". Kdo zná americký styl podcastů, tak ví, o čem mluvím.

Akutol
Kdo je Sali? Můžu ho někde kontaktovat? :)

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7540
Re: Kolik je prepperů v ČR?
« Odpověď #9 kdy: Březen 31, 2020, 02:13:54 odpoledne »
Tož, dnes je preper a odborník na viry každý.  ;D Podstatné ale je, odhadnúť čo bude následovať....lebo týmto to nekončí.

Popravde tu na fóre sa dozvieš všetko. Tiež môžeš dávať otázky a na každú sa ti dostane aj niekolko kvalifikovaných odpovedí. Ty si ale Yutúber, a potrebuješ len dákeho šaška, s kým natočíš kúlové videjko a zvýšiš si sledovanosť na svojom kanále. Čo síce nezatracujeme, ale ako sme už spomenuli, nie sme banda exhibicionistov.  ;)

S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Standa

  • ***
  • Příspěvků: 3
Re: Kolik je prepperů v ČR?
« Odpověď #10 kdy: Březen 31, 2020, 06:04:48 odpoledne »
Dag Björndal

Ano, dala by se nahnat super sledovanost na tom, že si budu z prepperství dělat srandu. A sehnat "nějákého šaška" by bylo easy. Ale to s dovolením není můj styl. Nejsem živ z reklam a ani spoluprací, nejsem klasický "YouTuber", sledovanost pro mě není důležitá. Pro mě je důležitá quality value. Proto se snažím najít někoho, kdo bude schopen si o prepperství povídat úplně normálně.

Offline Akutol

  • Super realisti
  • *
  • Příspěvků: 2310
Re: Kolik je prepperů v ČR?
« Odpověď #11 kdy: Březen 31, 2020, 07:20:44 odpoledne »
Aj ja nesuhlasim s Dagom.
ŠAŠEK ti sledovanosť nezvýši. Rozmýšlaš dobre...
Len kvalitny praper so serioznym kukučom tomu dá grády...
A nechceš si sam zaexhibovať? Informacie tu máš, nakup pár konzerv a múku, a ludia ti to zožeru... Kukni film vrtieť psom, je tam dobry návod ako to funguje.

Offline Lucina

  • ***
  • Příspěvků: 396
Re: Kolik je prepperů v ČR?
« Odpověď #12 kdy: Březen 31, 2020, 07:54:07 odpoledne »
Třeba se teď někdo přihlásí, když anonymita rouškou je zaručena  :D

Offline Loki

  • ***
  • Příspěvků: 1235
  • I'm the Key I'm the Gate
Re: Kolik je prepperů v ČR?
« Odpověď #13 kdy: Duben 15, 2020, 09:25:40 odpoledne »
Tak Standa nakonec sehnal odborníka na přežití Amara Ibrahima...

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=9ejW_rNI5nU" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=9ejW_rNI5nU</a>

Nalim

  • Host
Re: Kolik je prepperů v ČR?
« Odpověď #14 kdy: Duben 16, 2020, 05:24:59 odpoledne »
Tušíš, proč?

Offline Goof

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 489
    • Goofy's vintage workshop
Re: Kolik je prepperů v ČR?
« Odpověď #15 kdy: Duben 16, 2020, 10:30:34 odpoledne »
Vypadá to, že to bude placený video, holt asi nějaký zisk z toho chce mít.
Čekal sem že to nebude nic objevného, ale že na tom chce profitovat to mě dostalo.
 
Odkaz na placenou verzi https://www.patreon.com/posts/amar-ibrahim-na-36045216

Jinak jsem včera video viděl celé, tak se pokusím v kostce vylíčit celé dvě hodiny Livestreamu.

V první části se bavily o zásobách, co dělat při krizových situacích, ale vše to bylo vedeno spíše ke kurzům přežití co vede host v pořadu, pro nás preppery nic nového. Host mluvil o připravenosti mít doma nakoupeno na 14-30 dní. Smáli se lidem co nakupovali mouku a že s tím většinou neumí pracovat a že by měli nakupovat jen to co zužitkují a co jim chutná a nebudou to po čase vyhazovat. Uváděl pár příkladu nějakých lidí zase z kurzu, nebo známé co zkoušeli různé potravinové dávky a nouzová jídla a že jim nechutnali. Důležité je mít jídlo na čem ohřát a mít více zdrojů na ohřev a topení pro případ blackoutu v kombinaci se zimou. Pak se bavily o bunkrech a že host žádný nemá a neví jestli se nebude nutné přesouvat. Bunkr že je zajímavá možnost, ale že nejsme v americe a bunkry jsou zbytečné. Ještě se povrchně věnovali ostrovním systémům bydlení, soběstačnosti ve zdrojích a o tom že je to dnes trochu trend a naše babičky takto soběstačně dříve žily normálně. Dále klasika že preppři mu na fóru daly sodu a že nikoho nesehnal, že nechtějí aby lidi věděli kdo a kde jsou, páč by jim vybrali zásoby. Ještě se věnovali sebeobraně a obraně se zbraní (legislativa trochu a co a jak používat, ale hodně laicky). Pak se věnovali dotazům diváků, na pár si vzpomenu. Jeden byl na nějaké knihy o prepperství, tak host zmiňovali Ruku noci podanou od Cílka a příručku SAS a moderátor, že četl Spad od Kotlety (což bylo asi jeho nejvíc setkání s prepperstvím). Pak řešily různé situace, které prožil moderátor někde na dovolené v pralese a hodně bouřku jak se chovat při bouřce nelést pod stromy atd. Ještě dlouho tam řešily setkání se zvířetem v lese (vlk, divoké prase), výstup z toho byl že se lidé nemusí bát, že zvířata nezaútočí pokud nejsou v úzkých. Chování v lese když se ztratíte a máte vybitý telefon, najít řeku a jít podle ní do civilizace :-) , hodně se tam bavily o těch kurzech jak to tam probíhá, prostě reklama hosta. Celé to bylo zakončeno tím že host pozval moderátora na kurz, až to povolí.     

Pro běžného preppera nemá smysl sledovat video, dvě hodiny plkání o ničem novém, nebo co by si tady kdokoliv za ty dvě hodiny na fóru normálně našel s daleko rozsáhlejšími a hodnotnějšími informacemi. 
"Člověk je jediný tvor, který konzumuje, aniž by produkoval."

George Orwell (vlastním jménem Eric Arthur Blair)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Kolik je prepperů v ČR?
« Odpověď #16 kdy: Duben 17, 2020, 02:45:42 odpoledne »
preppři mu na fóru daly sodu a že nikoho nesehnal, že nechtějí aby lidi věděli kdo a kde jsou, páč by jim vybrali zásoby.
Tenhle úsek by mně zajimal, protože jsem nikde nečetl, že by do něj někdodali hromadně sodu. Taky tu bylo vysvětleno, že všichni nechtěji točit videa, ale žijí normální život.

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: Kolik je prepperů v ČR?
« Odpověď #17 kdy: Duben 17, 2020, 06:47:59 odpoledne »
Myslím, že naráží na Lokiho. Ten byl na něj takový drsnější.
Ale co jsem viděla odvedl Standa dobrou práci, žádné "preppeři jsou cvoci."

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Kolik je prepperů v ČR?
« Odpověď #18 kdy: Duben 19, 2020, 09:39:25 dopoledne »
Spíš to ukazuje, že nyní se vyrojí hromada "expertů" a "všeználků", kteří budu dojit informace z veřejných zdrojů a snažit se o různé kompiláty, které se budou snažit nejakým způsobem zpeněžit.....Podme mého soudu je ovšem pro normálního člověka tohle vcelku nepřínosné....je to totiž na bázi "koupím produkt a snadno a rychle"....a ono by se hodilo spíše "jak změnit svůj život a způsob myšlení, abych byl více připravený na nečekané a krizové situace?"....A to se z jednoho rozhovoru či knížky nenaučíte....Když čtete Cílka je to zajímavé, ale nedozvíte se tam jak se ochránit v davu před pobodáním nožem od nějakého islámistického či jiného extrémisty....což třeba na západ hromada lidí řeší...ale dozvíte se o FIFU systému cirkulace zásob, kvásku, teplém oblečení a vrstvách....je to jako sám život, pestré, rozmanité a stále se měnící. Jiné způsoby zvolí vozíčkář žijící na Proseku, jiné Votroubek s lány polí, jiný Mauna a jiné nějaký Standa....Ale chce to jít vlastní cestou i za cenu omylů....pokud nakoupím v panice mouku a nikdy jsem z ní nic nepekl a nevím, jak rychle žlukne....mohu se pokusit o chlebové placky, budu si zvykat na odlišnou chuť, budu dělat "objevy" a získávat praktické zkušenosti...a jednou z toho ten pořádný chleby nakonec upeču a už to budu umět....a nebudu závislý na Penamu, posílí to mé seběšvědomí, že kromě razítka na papír umím udělat i něco užitečného....Spouta lidí nyní zjišťuje, že jejich praktické dovednosti, jsou malé....že jejich koníčky jim v životě za pandemie příliš nepomohou....Ale kolik lidí najednou vzali do rukou jehly a nítě, i když by si dřív ani nepřišili knoflík a začalo šít roušky....A právě tyhle dovednosti mají pro běžný život daleko větší cenu než nějaké zalézání do bunkrů, které stejně kapacitou pokryjí 12-15% obyvatelstva....a při délce stavebního řízení ceně a přioritách se toto hned tak nezmění.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7540
Re: Kolik je prepperů v ČR?
« Odpověď #19 kdy: Duben 21, 2020, 09:55:11 dopoledne »
Takhle takhle... už sa strčil aj na wiki  :D https://cs.wikipedia.org/wiki/StandaShow

https://www.youtube.com/user/StandaShow

Na druhej strane, kto si chce vypočuť Amara Ibrahima, tak môže aj na inom kanáli. Slubujem, že sa tam nič nové nedozviete, ale ako podmaz k dákej práci môže byť pre niekoho fajn... https://www.youtube.com/results?search_query=amar+ibrahim
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.