Autor Téma: Invaze sarančat  (Přečteno 285 krát)

SoňaR

• Host
Invaze sarančat
« kdy: Únor 03, 2020, 08:10:53 dopoledne »
Tak jsem sledovala zprávy o aktuálně probíhající devastující invazi sarančat v Africe... A pak jsem našla starší článek (je zde připojený), že se ty mrchy začínají množit i v Evropě. Co myslíte, můžou změny klimatu zapříčinit i zvýšení tohoto nebezpečí? A co s tím pak? To je tak akorát na velké zásoby a k tomu se poučit od Afričanů - v případě nájezdu sarančat jich co nejvíc "nalovit" a doplnit jimi jídelníček... a třeba i ty zásoby. Akorát teda nevím, jak by to šlo skladovat. Máte někdo zkušenosti nebo informace o skladování "hmyzí mouky"?

Ze zpráv:

Nebývalá invaze sarančat. Východoafrické Somálsko kvůli nim vyhlásilo nouzový stav

Až miliardy tohoto invazivního hmyzu trápí celou oblast východní Afriky. Podle somálských úřadů hrozí, že se situaci nepodaří dostat pod kontrolu před sklizní, která obvykle připadá na duben.[/i]
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/somalsko-vyhlasilo-kvuli-invazi-sarancat-nouzovy-stav/r~b24d9ffc45cd11ea926e0cc47ab5f122/

A zde nějaké info o sarančatech:

Žravá sarančata už hrozí Evropě
Podle nově zveřejněných údajů, největší katastrofu způsobenou živými tvory za posledních patnáct let, mají na svědomí miliardy nenasytných sarančat v horké Africe.

https://21stoleti.cz/2005/03/18/zrava-sarancata-uz-hrozi-evrope

Offline sedlák

• Včelaři sobě
  • *
Re: Invaze sarančat
« Odpověď #1 kdy: Únor 03, 2020, 09:15:18 dopoledne »
Máte někdo zkušenosti nebo informace o skladování "hmyzí mouky"?
Před rokem byl do ASZ přijat Spolek výrobců hmyzu. Nějaké informace jsou na jejich stránkách a je tam i seznam členů, na které by určitě bylo možné se obrátit.
EDIT: Tak jsem k nim nakoukl. Hned tři členové chovají sarančata, jsou tam i telefony.

Offline Žabka

• Bohové pomáhají těm, kdo si pomohou sami.
« Odpověď #2 kdy: Únor 03, 2020, 09:15:47 dopoledne »
Jo, taky to sleduju.
Už dřív jsem někde četla, že v Africe byla sarančata vždycky, a lokálně sežrala, co mohla. A místní jich taky nalovili, co mohli, a pak vyměňovali s "méně šťastnými" sousedy tuhle hodnotnou potravu za jejich nesežranou zeleninu.
Problém teď budou extrémy, jako všechno všude (požáry, záplavy... všechno je velké).
Kobylky jednoznačně pochytat a dobře usušit, pak uložit někde v suchu a temnu. Můžu k tomu něco zkusit dohledat, zrovna nedávno jsem narazila na zajímavé stránky, které se věnovaly chovu a zpracování hmyzu, a jak na potvoru je teď nemůžu najít (je jich hodně, ale tyhle vypadaly fakt dobře).

Ono chov jedlého hmyzu obecně je zajímavé téma, i v paneláku se dá na malém prostoru chovat vlastní výživné jídlo, ale jednodušeji se chovají třeba švábi. Myslím, že je to zajímavé téma, bo hmyz by se dal chovat v lecjakých PA podmínkách.

SoňaR

• Host
« Odpověď #3 kdy: Únor 03, 2020, 09:57:38 dopoledne »
Tak jestli se ti k té úpravě sarančat podaří něco najít, tak sem s tím. Někde tu máme i hmyzí vlákno... ve Stravě, tuším že v netradičních surovinách.

Offline Peta

« Odpověď #4 kdy: Únor 03, 2020, 10:05:20 dopoledne »
No, ja pred lety ochutnal sarancata smazena, privezena z mexika jako kuriozita, trochu posypana cili. Nebylo to spatne, jenom ty nozicky trochu skrabou v krku. Ale asi se na to da zvyknout. Rekl hych ze je dulezite je nespalit na uhli, ponevadz je to drobot
Podstatne prijatelnejsi strava nez tzv. Shitburger (nechutnal jsem) zvazovany na zaklade teorie ze exkrementy lidi obsahuji cca 80% ci kolik nestravenych bilkovin...