Autor Téma: Jméno růže - Umberto Eco  (Přečteno 1002 krát)

Offline stepan-hawk

• Teoretik prepper
Jméno růže - Umberto Eco
« kdy: Únor 22, 2013, 01:12:01 odpoledne »
Jméno růže (v italském originále  Il nome della rosa) je román od medievalisty Umberta Eca.

Jedná se o krásně povedenou fresku středověkého života. Kniha a film samozřejmě nejsou zcela stejné. Zatímco v knize je sledováno několik dějových linií a kniha je prokládána velice mnoha mravoučnými zamyšleními. Film naproti tomu původní téma odřel až na dřeň a i druhá hlavní dějová linie (náboženská disputace) je ve filmu značně okrajová. Hlavní linií je vyšetřování série vražd, které provádí františkánský mnich. Teda aby nedošlo k nedorozumění - to vyšetřování provádí františkánský mnich.  ;D

Myslím, že za pozornost stojí kniha i film.  Jen si nejsem jistý co mám doporučit na začátek.... No nejlepší podle mne by bylo podívat se na film nějakých 50 -60 minut aby jste nasáli atmosféru, měli představu jak si jednotlivé postavy představovat, jak zhruba vypadá místo a přestat se dívat buď po ohledání (to doporučuji aby jste si mohli prohlédnout bratra herbaistu. A nebo po první návštěvě knihovny (která mi tedy ve filmu přišla skoro lepší než v knize). A nejpozději s filmem přestat po první scénce se zrcadlem.  ;)
Poté bych doporučil přečíst knihu a na závěr si dokoukat film, který má trochu upravený závěr.

Každopádně v knize je mnoho zamyšlení a náboženských otázek. Přiznám se že ke konci už jsem je trochu přeskakoval, ale i tak jsem jich v téhle knize přečetl asi tolik co za předchozí život a dost dlouho mě nenudily. Určitě stojí za přečtení (Alespoň z větší části pro věřící možná celá.  ::) ??? )

Filmu bych vyčetl částečné zjednodušení, ale tomu se film vyhne málokdy. A kromě toho asi už jen to, že z Adsona z Melku (pomocník vyšetřovatele) udělali františkána což bylo trošku proti smyslu příběhu. Ale to už je jedno. :-) A taky trochu dělají františkána ve filmu ještě o trošku chytřejšího než v kniza a sem tam mi to přijde skoro až moc.

Každopádně přeji aby jste si knihu užili. Já teda občas trochu tápal se jmény a nakonec jsem si sepsal malý rejstříček kdo je kdo. Tak ho dám i Vám sem:
Abbon – opat kláštera
Adelmus z Otranta – mladý mnich, slavný a vynikající iluminátor, první mrtvý
Alinardus z Grottaferraty – nejstarší mnich v klášteře
Adson z Melku – vypravěč příběhu
Aymardus z Alessandrie – opisovač
Bengt z Upsaly – skandinávský mnich, znalec rétoriky
Berengar z Arundelu - knihovníkův pomocník.
Jorge z Burgosu – slepý stařec,
Malachiáš z Hildesheimu – knihovník
Mikuláš z Morimondu – mistr sklářský
Remigius z Varagine - cellerarius kláštera
Salvátor – tělesně i duševně postižený mnich, bývalý spirituál
Severin ze Sankt Emmeramu - bratr herbarista (lázeň, špitál a zelinářská zahrada)
Ubertin z Casale – význačný františkán a jedna z hlavních osobností disputace
Venantius ze Salvemeku - překladatel z řečtiny a arabštiny, znalec Aristotela
Vilém z Baskervillu – františkán, znalec mnoha oborů, bývalý inkvizitor

A ohledně toho co se mi na filmu líbilo nejvíce? Výkon Seana conneryho. Ten je nezapomenutelný.

Citátek z knihy:
"Je tedy v pořádku, když v místech jako třeba zde,'' řekl Mikuláš, "nejsou všechny knihy dostupné
každému."
"To je něco jiného," řekl Vilém. "Hřešit se dá jak nadměrnou povídavostí, tak nadměrnou mlčenlivostí.
Netvrdil jsem, že pramen vědění má být pod zámkem. To mi naopak připadá moc špatné. Chtěl jsem říci,
že vědec, který zachází s tajemstvím, z něhož může vzejít jak dobro, tak zlo, má právo i povinnost
používat jazyka nejasného, srozumitelného pouze zasvěceným. Cesty vědy jsou nesnadné a těžko v nich
odlišit dohré od zlého. A dnešní vědci jsou často jen trpaslíci na ramenou trpaslíků."

Přiznám se, že v celém opatství mi byli v knize sympatičtí jen dva mniši. Tak jsem toho, který se ve filmu podle mé paměti ani nevyskytl aspoň vrazil do ukázky. :-D
Užijte si to.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

štika

• Host
Re:Jméno růže - Umberto Eco
« Odpověď #1 kdy: Únor 22, 2013, 01:15:51 odpoledne »
Film teď nedávno dávali,mám raději knihy a tutu jsem snad četla už před 30-ti roky? No a samozřejmě ji mám od té doby doma. Ale znám i lepší.
Ale samozřejmě,přečtěte si ji.

Offline stepan-hawk

• Teoretik prepper
« Odpověď #2 kdy: Únor 22, 2013, 01:19:32 odpoledne »
Já znám taky lepší. :-) Ale za přečtení a následné doporučení mi určitě stála. :-)
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

štika

• Host
« Odpověď #3 kdy: Únor 22, 2013, 01:20:27 odpoledne »
Mám jedinou výtku.Jak píšeš,prvně se podívat na film ,abychom si představili osoby a místo.
Já miluji při čtení knihy si dle mé fantazie představit osoby a místo.Proč by mi to měl někdo vnucovat ve filmu?

Offline stepan-hawk

• Teoretik prepper
« Odpověď #4 kdy: Únor 22, 2013, 01:33:49 odpoledne »
Nevím. Myslím, že možnost že se pak budu moci dívat na film a nemít rozpor mezi svojí představou a filmem za trochu uskromnění s fantazií stojí.

štika

• Host
« Odpověď #5 kdy: Únor 22, 2013, 03:37:34 odpoledne »
Já jsem si uvědomila,že lidi jsou různí.Třeba někdo nemá takovou představivost.

Offline stepan-hawk

• Teoretik prepper
« Odpověď #6 kdy: Únor 22, 2013, 04:01:45 odpoledne »
Já jsem si uvědomila,že lidi jsou různí.Třeba někdo nemá takovou představivost.
Tohle neříkej před mojí ženou. Ta mě má za mojí fantazii občas chuť ukřižovat. Protože jí dcera podědila. :)
Já myslím, že mám fantazii dobrou, ale tenhle film byl natočen s pomocí autora knihy, tak odpovídá jeho představě. Takže se autorovi rád přizpůsobím. ;)

Jak říkáš: lidé jsou různí.