Autor Téma: Spánek  (Přečteno 587 krát)

SoňaR

  • Host
Spánek
« kdy: Listopad 25, 2019, 05:30:47 odpoledne »
Narazila jsem na pár zajímavých článků o spánku... no a s ohledem na "fungování" v náročnější době, či až v extrémních situacích, jsem si o tom něco načetla, tak sem dám pro zájemce alespoň pár základních bodů:

- spánek 8 hodin v kuse je "výmysl" až moderní doby a je podpořený umělým osvětlením a osmihodinovou (i delší) pracovní dobou

- původně prý naši předci provozovali tzv. dvoufázový spánek, tzn. večer (po práci) ulehli, spali cca 4 hodiny, potom se vzbudili, několik hodin byli vzhůru, provozovali různé činnosti, načež znovu ulehli a spali až do rána... takže pro současníky povzbuzující informace - kdo máte nervy, že se v noci budíte, můžete být v klidu, jen ve vás přetrvává tento zakořeněný spánkový rytmus našich předků

- je možné provozovat i tzv. polyfázový spánek, využívaný často v náročných až extrémních situacích. Může mít mnoho podob, nejobvyklejší je asi jeden hlavní několikahodinový spánek a jeden či více krátkých spánků (ideálně 45 minutových, min. 20minutových)tzv. "šlofíků". Lze na krátké období nastavit systém pouze krátkých dvacetiminutových "šlofíků", je možné na něm nějakou dobu (několik dní) fungovat bez vzniku spánkové deprivace (nebo ji aspoň pomůže významně zmírnit). Je ale důležité stanovený systém přísně dodržovat, neodchylovat se od stanovených časů spánku, a co nejdříve tento opravdu extrémní styl opustit. Polyfázový spánek využívají např. osamělí mořeplavci, vojáci apod.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Spánek
« Odpověď #1 kdy: Listopad 25, 2019, 11:28:51 odpoledne »
Mám s tím dřívější zkušenost z dlouhých cest autem, když nebyl čas na zastavování (kromě jídla a hygiény). Tehdy jsem třeba jel s kolegou na jednání autem, tam to bylo 1600 km a po jednání na otočku zpět.....Jeli jsme režim 4-2-2 což znamenalo že 4h jel jeden a druhý 2h spal a 2h navigoval průjezdy měst, bavil se s šoférem bral telefony a dělal společnost....pak bylo cca 30 min na protažení, jídlo a hygienu a střídali jsme se v řízení, kdy šel druhý spát. Jeden cyklus dělal podle okolností 300-500 km a my jej drželi den-noc nepřetržitě 2-3 dny. Ale na místo jednání i zpět dojeli 2 použitelní lidé a po cestě jsme šli oba další den do práce....jeden by to sám nedal. Navíc jsme zjistili, že největší problém nám činilo hned usnout...člověk byl vybuzený a potřeboval se trochu zklidnit - pomohlo jídlo. Druhý se potřeboval probrat - pomohla rozcvička. Ale druhé 2h zase pomáhali již utahanému šoférovi, aby neklimbnul...navigace tehdy nebyly a tak i průjezdy městy jsme se snažili jet ve 2 bdělých...ono v noci najít ceduli nebylo vždy snadné....Dnes v době gps a testování autonomních vozidel to vypadá úsměvně....Ale podobný režim prý praktikovali i chirurgové za války. Prostě i když jste v kondici 1-2 dny beze spánku dostane většinu lidí do stavu, kdy již nejte schopni se soustředit. Stačí ale 2h spánku po 6-12h a vydržíte i pár dní smysluplně pracovat.

SoňaR

  • Host
Re: Spánek
« Odpověď #2 kdy: Listopad 26, 2019, 06:52:57 dopoledne »
Díky, MK!  :)

Taky mám podobnou zkušenost za sebou - z cest, nebo když jsme se učili na náročné zkoušky a tzv. jsme "dávali noc".

A taky jsem si vyzkoušela, jak na člověka zapůsobí 48 hodin zcela bez spánku. Možná se to někomu bude zdát málo, těch 48 hodin, ale mně se např. podařilo usnout ve stoje  :D . O nějaké pozornosti, soustředěnosti, schopnosti fungovat jinak než jako velmi pomalý, nemotorný a nemyslící robot nemůže být ani řeč  :)

konec

  • Host
Re: Spánek
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 03, 2020, 07:26:16 odpoledne »
Narazila jsem na pár zajímavých článků o spánku... no a s ohledem na "fungování" v náročnější době, či až v extrémních situacích, jsem si o tom něco načetla, tak sem dám pro zájemce alespoň pár základních bodů:

- spánek 8 hodin v kuse je "výmysl" až moderní doby a je podpořený umělým osvětlením a osmihodinovou (i delší) pracovní dobou

- původně prý naši předci provozovali tzv. dvoufázový spánek, tzn. večer (po práci) ulehli, spali cca 4 hodiny, potom se vzbudili, několik hodin byli vzhůru, provozovali různé činnosti, načež znovu ulehli a spali až do rána... takže pro současníky povzbuzující informace - kdo máte nervy, že se v noci budíte, můžete být v klidu, jen ve vás přetrvává tento zakořeněný spánkový rytmus našich předků

- je možné provozovat i tzv. polyfázový spánek, využívaný často v náročných až extrémních situacích. Může mít mnoho podob, nejobvyklejší je asi jeden hlavní několikahodinový spánek a jeden či více krátkých spánků (ideálně 45 minutových, min. 20minutových)tzv. "šlofíků". Lze na krátké období nastavit systém pouze krátkých dvacetiminutových "šlofíků", je možné na něm nějakou dobu (několik dní) fungovat bez vzniku spánkové deprivace (nebo ji aspoň pomůže významně zmírnit). Je ale důležité stanovený systém přísně dodržovat, neodchylovat se od stanovených časů spánku, a co nejdříve tento opravdu extrémní styl opustit. Polyfázový spánek využívají např. osamělí mořeplavci, vojáci apod.

Bohužel s druhou polovinou textu nemohu souhlasit.
Spánek lze rozdělit na zhruba dvouhodinové etapy (vlastní zkušenost).
V literuře můžeme najít informaci, že se střídají fáze rem a nonrem spánku, tedy hlubokého spánku a mělkého spánku.
Jakmile člověk usne tak se velmi brzo dostává do hlubokého spánku (někdy se člověk převaluje a nemůže usnout, to se bud hodně najedl, nebo na něj září energie, což v praxi znamená, že se nemůže vyspat nikdy, ale normální je, že usne rychle). Hlubokým spánkem spánek začíná,  trvá asi ty dvě hodiny, kdy se spánek dostane do mělké fáze a člověk se může probudit, nebo se neprobudí a znovu se dostane do hlubokého spánku. Každopádně spánek lze rozkouskovat na dvouhodinové etapy.
Mohu spát dvě hodiny po obědě, dvě hodiny večer, pak se probudit a něco dělat během noci, a pak si dát dvě hodiy spánku k ránu.
Ale více rozkouskovat to nejde, protože ty 2 hodiny, to už je "základní spánková jednotka", a to nelze dělit.
Pokud budeš člověka budit uprostřed hlubokého spánku (v dnešní přetechnizované době to bohužel dělá technika), tak se nikdy nevyspí, nikdy nebude odpočatý.
Fáze hlubokého spánku nesmí být přerušená, člověk musí být v kvalitním prostředí, kde jej nebude nic rušit a nic nebude fyzikálně narušovat dělesnou biologii během spánku.

https://www.vyspise.cz/article/cz/jake-jsou-faze-spanku
https://www.vyspise.cz/uploads/fck/image/faze-spanku.jpg

zelená barva == okamžiky, kdy se může člověk snadno probudit a také se probudí. Pokud je spánek rozkouskovaný na dvouhodinové etapy, tak to nic neznamená. Člověk jde na záchod, pak se znovu lehne a rychle znovu usne.
Ale pokud na člověka valí energie, tak se dvě hodiny jen otáčí a neusne, to se mi děje. Vím, čím je to způsobené, ale stejně s tím nemohu zatím nic udělat.
zelená barva také značí okamžiky, kde se člověku zdají sny.
Vidíme tam 5 cyklů po zhruba 90 minutách, to znamená, že kdyby člověk chtěl tak si může spánek rozdělit během dne i noci na jednotlivé devadesátiminutovky. Ale více to nerozdělí.
Každý cyklus je zakončen chvílí, kdy se člověk může probudit, a současně dobou, kdy se zdají sny. Takže člověku z uvedeného příkladu se může zdát během noci 5 různých snů, pokaždé, když je tam ta zelená na grafu. Z grafu je také zřejmé, že jednotlivé sny nebudou trvat déle jak 20 minut.

Jo a ještě bych doplnil, že aby člověk rychle usnul, tak hodinu před tím, než půjde spát, by neměl být vystavený bílému světlu.

Nalim

  • Host
Re: Spánek
« Odpověď #4 kdy: Prosinec 03, 2020, 07:41:46 odpoledne »
Mnoho guruů či leaderů či koučů různých filozofických směrů už i v ČR po mnoho desítek let (a ve světě po tisíce let) učí, jak si naprogramovat spánek tak, abychom se probudili ve fázi lehkého spánku, kdy se cítíme odpočatí.
Může se to naučit i zarputilý materialista - jsem toho živoucím důkazem.