Autor Téma: Přežití  (Přečteno 381 krát)

Offline Zdeněk Šiman

Přežití
« kdy: Listopad 05, 2019, 07:32:35 dopoledne »
Vážení preperští přátelé,
už několik let mně trápí to, že přestože mám celkem slušné znalosti o přežití ( absolvoval jsem v armádě několik kurzů ), asi bych nepřežil. Už tři roky jsem upoután na invalidní vozík a na něm se Vám změní život. Chtěl bych vymyslet něco pro stejně postižené lidi. Ne každý máme rodinu, spíše máme asistentky a proto se nedá počítat s pomocí 24 hodin denně po 365 dnů v roce. Prostě to chci nějak změnit. Beru všechny dobré nápady.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
  • Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.
Re: Přežití
« Odpověď #1 kdy: Listopad 05, 2019, 08:12:54 dopoledne »
Ahoj, vítej a díky za podnětný příspěvek. Založila jsem na toto téma novou sekci a doufám, že společně přijdeme na spoustu nápadů, jak podobné situace řešit.

Offline Chinalady

« Odpověď #2 kdy: Listopad 05, 2019, 08:57:50 dopoledne »
Myslí že hodně závisí na druhu postižení. Pokud se například jedná o nějakou progresivní nemoc (např. roztroušená skleróza, cystická fibróza) nebo nemoc vyžadující stálý přísun léků (diabetes, HIV), tak vyhlídky nejsou moc pozitivní.

Ale pokud se jedná o pouhé "pouhé" (doufám že se neurazíš  :() zdravotní postižení -vozík, slepecké hůl následkem např. úrazu nebo vrozené vady a jinak je člověk jakž-takž zdravý, tak už je to nadějnější.
Z historie jsou známé případy postižených válečníků - Slavní japonští a čínští slepí bojovníci,  Ivar Bezkostý -  "vozíčkář" který dobyl většinu Yorku. https://cs.wikipedia.org/wiki/Ivar_Bezkost%C3%BD.

S postižením bych se soustředila na několik věcí
1) výběr komuny nebo aspoň společníků, kteří pomůžou
2) bezbariérovost- dokázat opustit byt když nejede výtah, bezbariérová konstrukce úkrytu či chaty, vyřešit dopravu
2) pomůcky - náhradní vozík/naslouchátko/Slepecká hůl a vše potřené, dobrá zásoba léků, ideálně se naučit jak si vyrobit vlastní vozík/pomůcky

Z dlouhodobějšího hlediska -
Obrana - vozíčkáři by se mohli specializovat na boj z dálky - pistole, luk, kuše
život v komuně/Skupině - mít nenahraditelné znalosti a schopnosti.
Pokud budou nenahraditelní tak si okolí dá opravdu pozor aby se jim nic nestalo.
Najít důležitou činnost která se dá vykonávat i s postižním- krejčovství a práce s textilem všeho druhu? Práce s elektřinou?  Kvalitní vaření-pečení? Odborné znalosti?

V případě bývalého vojáka bych např. uvažovala o přerod na opraváře zbraní nebo přeučení na řemeslo.

Offline Chinalady

Offline BartH8

« Odpověď #4 kdy: Listopad 05, 2019, 01:24:31 odpoledne »
V případě bývalého vojáka bych uvažoval o předání zkušeností jiným, vést výcvik, plánovat obranu / ochranu, držet hlídky ( třeba z věže kostela) a podobné smysluplné věci. K tomu držení hlídky, na to ani nemusí být vojákem. Takovou hlídku může provádět kdokoli kdo vidí a slyší.
Jakýkoliv postižený občan má mnohem větší šance v komunitě.
Jak psala Chinalady, pro občany závislé na lécích není moc naděje ani v komunitě...
Slepému neukážeš
Hluchému neřekneš
Hloupému nevysvětlíš

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #5 kdy: Listopad 05, 2019, 02:14:00 odpoledne »
Zdeňku,

většina z nás si těžko umí představit, s čím vším se hendikepovaní každodenně potýkají. Ale napadlo mě totéž co Bartha - což takhle využít tvé informace o přežití, tvé zkušenosti z každodenního života a případně (snad) i nějaké rady, návody odtud a zkusit přizpůsobit a sestavit a pak i předávat návody pro hendikepované, v tomto případě pro vozíčkáře či obtížně mobilní osoby (např. o berlích)?

Možná by se dalo vyjít ze základů, které zde uvádíme. Co je třeba zajistit (potraviny, voda, léky, teplo, hygiena, bezpečnost...) asi bude stejné pro hendikepované i nehendikepované. Lišit se bude "to kolem", např. způsoby zajištění zásob, hledání jiných možností skladovacích prostor, jiné únikové cesty, jiné způsoby přesunu do bezpečnější lokace, jiný způsob obrany...

Chce to jen začít něčím konkrétním.

Offline Včeliš

« Odpověď #6 kdy: Listopad 05, 2019, 05:25:08 odpoledne »
Zkušenosti vojáka jsou cenné i pro nehendikepované. Takže bych viděl nejlepší vytvořit skupinu, kde by jsi byl odborný poradce a jiní by měly jiné povinnosti. Mimo jiné postarat se o Tvojí mobilitu.
Jinak se připravovat jako my všichni.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #7 kdy: Listopad 05, 2019, 07:16:22 odpoledne »
Jestli jsem to dobře pochopila, tak Zdeněk nechce řešit jenom svoji situaci, ale chce dát dohromady postupy pro podobně hendikepované, jako je on (respekt). Doufám, že se ozve a začneme třeba od tématu, které ho nejvíc "pálí".

Offline Ezi

« Odpověď #8 kdy: Listopad 06, 2019, 05:53:45 dopoledne »
Zdravím všechny, asi největší problém je mobilita tudíž by to chtělo teréní vozík s vlastním pohonem. Možná to bude znít hloupě, ale napadl mě film Vetřelec 4 kde měl polohovatelný vozík "ala" tank se skrytou zbraní a v případě nouze popruh a silného parťáka, který osobu ponese na zádech

Offline Anakin

• Moderátor
    • Blog Prepper.cz
« Odpověď #9 kdy: Listopad 17, 2019, 05:13:30 odpoledne »
Taky máme jako rodina podobný problém. Žena sice částečně chodí, ale dlouhé trasy bez vozíku nemožnost. A do toho dvě děti a s mladším každou chvíli na dětské ambulanci s bronchitidou až zápalem plic. To má člověk pak úplně jiné životní priority když si uvědomí že bez kvalitní lékařské péče by jeho dítě stejně nepřežilo. Ale zase máme doma slušnou výbavu. 3 inhalátory na fýzák nebo Vincentku, 3 airchambery pro vdechování ventolinu a pod., jeden tlakoměr pro dospělé a oxymetr pro děti.
 :-D

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
  • Mus uni non fidit antro.
« Odpověď #10 kdy: Listopad 18, 2019, 04:32:26 odpoledne »
Znám několik vozíčkářů, kteří se do této kategorie dostali následkem nemoci či úrazu - autonehody. A pokud byli předtím plně aktivní a třeba sportovci....je problém zpočátku hlavně v psychice. Najednou se má člověk s vynikající fyzičkou smířit s tím, že se už nikdy na nohy nepostaví....Ale 2 z nich jezdí na kole a jeden dokonce i závodně na lehocipédu....a jsou to velice houževnatí lidé. Domácí prostředí se dá přizpůsobit, člověk může spoustu věcí vykonávat z domova a pokud se postaví osudu, okolí jej většinou naprosto v pohodě přijme. A znám i případ, kdy se žena s mužem po úraze kdy přišel o nohu rozvedla. On se se situací vypořádal a dnes žije spokojeně se zdravotní sestřičkou, která mu pomáhala s rekonvalescencí....protože je to podle jejich slov naprosto pohodový chlap. Takže lze najít smysl života a být užitečným i šťastným. Jen je třeba zvažovat pro případné krizové scénáře omezené možnosti pro transport, orientaci a práci v novém neznámém prostředí. Prostě co si počnu, když se mám z auta přemístit na vozík a ten mi třeba rozložený poodjede ze svahu...nebo mám poruchu na autě, kterou sám neopravím - výměnu kola prostě zdravý chlap dá za 10 minut, ale pro vozíčkáře je to boj na 2h s nejistým výsledkem, protože se mu nemusí podařit vyjmout rezervu.....ale opravný sprej už použít zvládne, když ho bude mít po ruce....takže rady pro hendicapované jsou dobré právě od nich samotných a my ostatní můžeme přispět, když nás seznámí s konkrétním problémem....