Autor Téma: Jak začít s přípravou  (Přečteno 546 krát)

Offline SoňaR

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 5326
 • Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.
Jak začít s přípravou
« kdy: Září 11, 2019, 09:33:00 dopoledne »
Jak začít s přípravou

1.   Zmapujte situaci a vyhodnoťte hrozby, jaké jsou pro vás významné, určete si důvěryhodné informační kanály, které budete pravidelně sledovat za účelem zjištění aktuálního dění
        Možné scénáře: http://preppers.cz/forum/index.php/board,66.0.html

2.   Shromážděte si informace o přípravě na vámi zvolené hrozby. Jako zdroje mohou posloužit krizové portály, webové stránky hasičských sborů, stránky o preppers, survivalu i outdooru, knihy, dokumenty a filmy na toto téma.
         Viz např.: weby: http://preppers.cz/forum/index.php/topic,14067.0.html
                        knihy:   http://preppers.cz/forum/index.php/board,365.0.html
                        naše Knihovna pro přežití ve městě http://preppers.cz/forum/index.php/topic,14027.0.html

3.   Proveďte analýzu vaší situace, zjistěte, jaké máte možnosti, co můžete využít, co naopak chybí, co budete muset řešit, kdo tvoří vaši rodinu / skupinu (dále pro zjednodušení jen „rodina“). Na základě analýzy sestavte časový plán a nákupní seznamy. Plán sestavte podle priorit, to nejdůležitější byste měli řešit jako první.

Mezi priority byste měli zařadit:

- Informovat všechny členy rodiny (všichni by měli vědět, jak se mají za případné krizové situace zachovat, kam jít, kam telefonovat atd.)
- Pořídit a na bezpečné místo uschovat kopie důležitých dokumentů, další kopii / kopie pořídit na uložení do evakuačních zavazadel
- Vytvořit seznam důležitých kontaktů pro každého člena rodiny. Nikoliv pouze v mobilu, ale na kartičce. Opět jich může být víc – k nošení u sebe, do evakuačních zavazadel, do únikové lokace.
- Určit si nouzové shromaždiště, kde se rodina sejde v případě, že se nebudete moct sejít doma či budete muset opustit domov / práci / školu, určete si i únikovou lokaci, kam se můžete v případě problémů uchýlit a nějakou dobu tam bydlet. Všechny členy rodiny o tom informujte.
- Připravit evakuační zavazadla pro každého člena rodiny. Všichni musí vědět, kde je jejich evakuační zavazadlo a co je do něj v případě evakuace potřeba přidat (např. láhev vody, doklady apod.)
  seznamy a diskuze např. zde:
      http://preppers.cz/forum/index.php/topic,8694.msg90154.html#msg90154
      http://preppers.cz/forum/index.php/topic,11317.0.html

- Pořídit zásoby vody a potravin na 3 dny pro všechny členy rodiny, včetně domácích mazlíčků.
  inspirace např. zde: http://preppers.cz/forum/index.php/topic,14072.0.html
   http://preppers.cz/forum/index.php/topic,14067.msg197410.html#msg197410

- pořídit zásobu běžných léků a zdravotnického materiálu a léků, které pravidelně užíváte

(Možná vás napadne otázka, proč jsou na začátku seznamu priorit informace a seznamy a proč je jídlo a voda až na konci. Nejhorší ze všeho je panika a panika vzniká často z důvodu nedostatku informací a nepřipravenosti. Krizová situace je už tak dost náročná na psychiku, než aby člověk zmateně pobíhal a přemýšlel, co dělat, jestli má někomu zavolat a komu, kam mají jít a jestli si má něco sbalit.)

4. Studujte a své znalosti (pokud možno) procvičujte praxí. Vaše vědomosti a dovednosti mohou být v případě problémů tím nejcennějším (a někdy i tím jediným), co máte a co vám pomůže problém vyřešit, nebo aspoň zmírnit jeho dopady.

5. Uspořádejte si své finance. Sepište si rozpočet - vaše příjmy a vaše nezbytné výdaje (přes které prostě nejede vlak). Mezi tyto výdaje zahrňte i čátku odkládanou do úspor a částku na přípravu. Teprve z toho, co zbyde, si můžete dopřát věci / zážitky zbytné (na tuto skupinu produktů si NIKDY nepůjčujte!)

6. Starejte se o sebe - o své zdraví a fyzickou kondici. Pravidelně navštěvujte preventivní prohlídky, jezte zdravě, hýbejte se na čerstvém vzduchu, cvičte, dbejte na dostatečný, pravidelný spánek.
     Např. zde: http://preppers.cz/forum/index.php/topic,9094.0.html


Offline SoňaR

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 5326
 • Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.
Re: Jak začít s přípravou
« Odpověď #1 kdy: Září 13, 2019, 09:14:51 dopoledne »
Tak to by mohlo jako základ stačit, co myslíte? Na něco jsem zapomněla?

Offline Chinalady

 • ***
 • Příspěvků: 173
Re: Jak začít s přípravou
« Odpověď #2 kdy: Září 13, 2019, 11:30:18 dopoledne »
Jenom pro ty co několik let necvičili, zotavují se po těžkém úrazu a nemoci nebo už jsou v důchodu:
-Fyzičku si musíte budovat postupně, pokud se hned přihlásíte do boxu, TRX nebo něčeho podobného tak to fyzicky nezvládnete. Ze začátku vyzkoušejte plavání, jógu, pilates nebo taichi,  a až naberete trochu svalové hmoty a výdrže, tak přejděte na vyšší level.

Naučte se nějaké základní domácí úkony:
- Vaření - Upéct pečivo, upéct maso, uvařit luštěniny, jak na polévku, nějaké zavařování a sušení bylinek, jak použít papriku, dýni, červenou řepu, houby nebo lilek....Prostě jak nakrmit sebe a rodinu.
šití - zašít díry, zalátat ponožky, přišít knoflík
Základní starost o dům - výměna žárovky, jak utěsnit profukující okna, zatlouct hřebík, nadhodit pojistky, kde je hlavní uzávěr vody a plynu...

Nespoléhejte se, že to někdo udělá za Vás, snažte se vyhnout situacím stylu :                                                 
Manželka leží v nemocnici a manžel zjistí, že neumí přebalit kojence, připravit mléko a ani uvařit jídlo pro starší dítě.

Pokud nevíte jak na to, najděte si návody na internetu, v knihovně nebo poproste manžela/manželku či rodiče/prarodiče o pomoc.

Já jsem z mladší generace a to byste se divili, kolik lidí nezvládá základní úkony. Hold školní dílny a vaření už nejsou a ne vždy si rodiče dají tu práci.

Offline CyPro

 • ***
 • Příspěvků: 378
Re: Jak začít s přípravou
« Odpověď #3 kdy: Září 13, 2019, 12:40:35 odpoledne »
... , jak utěsnit profukující okna, ...
Jak utěsnit profukující okna?

Offline Chinalady

 • ***
 • Příspěvků: 173
Re: Jak začít s přípravou
« Odpověď #4 kdy: Září 13, 2019, 01:40:12 odpoledne »
To je asi moc konkrétní :):) prostě nějaká lehce pokročilejší starost o dům :)