Autor Téma: Samoživitelka  (Přečteno 219 krát)

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
Samoživitelka
« kdy: Srpen 17, 2019, 09:59:58 odpoledne »
Malý levný byt, oblečení od známých nebo ze sekáčů, stejně tak hračky, stejně tak nábytek, pokud už nějaký pořídí. I tak žijí matky samoživitelky. Znám dokonce jednu, která teď nadšeně bydlí téměř v holobytě (sociálním) a doufá, že se jí postupně podaří sehnat aspoň nějaký nábytek, aby nemuseli mít těch pár věcí po krabicích. Kuchyň je skříňka s vařičem. Ničím se neprovinila, jen má za sebou ošklivý rozvod a vleklé zdravotní problémy.

Ono totiž tak nějak všechno něco stojí. Pšenice je sice levná, ale malé dítě nemůže jíst pšenici. Ty nejmenší děti mají bezlepkový jídelníček, všechny děti by měly mít stravu pestrou. Lékařská péče, vzdělávání, oblečení, hygienické potřeby, i to nejlevnější bydlení něco stojí. A ta matka to musí zaplatit, jinak jí ty děti seberou. A musí se postarat i o sebe, jinak nezvládne péči o děti a děti jí seberou. Tak bych chtěla vážně konkrétní nápady jak tato a jí podobné matky by měly změnit svoje zvyky?

Hned člověka napadne, proč nebydlí s nějakou další matkou samoživitelkou?

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Samoživitelka
« Odpověď #1 kdy: Srpen 17, 2019, 10:38:36 odpoledne »
K těm  matkám samoživitelkám bych ještě podotknul osobní poznatek. Tato skupina lidí má menší fyzické, psychické, materiálové i finanční rezervy, pokud vůbec nějaké má. Ono stačí, když vám stůně dítě, spíte pár dní 3-4h, jste unavený, vyčerpaný, nemyslí vám to, zhoršuje se vám imunita, snadno uděláte chybu z nepozornosti, způsobíte dopravní nehodu, přehlédnete důležitou schuzku....navíc i ta sociálka vás sleduje, pracovnice k vám mohou přijít na kontrolu, občas přijde udání, že se z bytu ozývá pláč dítěte, a pracovnice má povinnost je jít přesvědčit...

Představ si Sahawe, že bys 2-3 matky s dětmi dal do nějakého sociálního bydlení dohromady....jediné, co vidím jako klad by bylo, že pokud k sobě najdou důvěru, mohou si navzájem pohlídat třeba děti a druhá zase třeba nakoupí nebo vyzvedne balík na poště a mohou si společně pokecat....Ale třeba ubyde soukromí a prostor pro hledání nového partnera, ne každý chce žít v domácnosti se cizím člověkem o kterém toho nemusíte moc vědět. Navíc zde jsou specifické obavy jako třeba kdo se mi postará o dítě, když budu muset třeba na operaci do nemocnice a pod.

Já v tomto případě vidím prostor pro řekněme kluby samoživitelek....taková forma družiny, kde by žena měla nárok umístit dítě na x hodin měsíčně, aby si mohla oběhnou úřady, lékaře, soudy, poštu, kde by se mohla poradit třeba s právníkem, finančním poradcem nebo účetní, sociálním pracovníkem. Zůstala by možnost se střetávat s podobnými lidmi, ale přibyla by odborná pomoc, zůstal by prostor pro soukromí a navíc by pod klubem mohla být rozdělována a směňována i charitativní pomoc....obnošené šaty, třeba nádobí a nákytek, hračky....i ty potraviny pokud by bylo třeba. Nebyl by to pánský klub lordů, ale klub osamělých samoživících se žen....

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #2 kdy: Srpen 17, 2019, 10:50:15 odpoledne »
Téma samoživitelky něco co nerad řeším. Objeví se zadání, že samoživitelka nemá žádné kamarádky, pracuje 7 dní v týdnu a bere mín než minimální mzdu atd. Prostě něco co je nereálné. Prostě někdo chce dokázat, že samoživitelky trpí.

Je to už nějaký rok, když jsem se ptal těch samoživitelek, proč bydlí v bytě sami a vylezlo z toho, že jim sociálka platí byt a pokud by byli s někým, tak by o to přišli. Možná už to změnili. Byla jedna paní, která prý se věnuje pomoc samoživitelkám, ale měl jsem pocit, že to dělá jako na kšeft. Tak se moc nevěnuji tématu samoživitelkém. Vždy budu ten špatný, který chce, aby trpěli i s dětmi.

Offline Včeliš

« Odpověď #3 kdy: Srpen 17, 2019, 11:02:51 odpoledne »
Matka samoživitelka je jednou z nejlépe a nejvíce podporovaných sociálních případů v této zemi. Naprostá většina jich tento status zneužívá a nevzdává se ho i když jí podporuje její současný partner.
A těch pár skutečných samoživitelek by nemělo mít také větší problémy s živobytím, pokud samozřejmě nemají jiné finanční průsery, závislosti, nebo jiné problémy nesouvisející s neúplnou rodinou.
Je to přesně naopak, úplná rodina s dětmi je na tom finančně nejhůře.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
  • Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.
« Odpověď #4 kdy: Srpen 18, 2019, 08:51:26 dopoledne »
Tak to zkusíme dát dohromady - co si myslíte, že matka samoživitelka na rodičovské "dovolené" s jedním dítětem pobírá za příjem / dávky?

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #5 kdy: Srpen 18, 2019, 09:03:21 dopoledne »
Tak to zkusíme dát dohromady - co si myslíte, že matka samoživitelka na rodičovské "dovolené" s jedním dítětem pobírá za příjem / dávky?
Stačí jít k ní a zeptat se ji.  ;)

Nebo to víš, tak nám to řekni. Místo hledání na googlu kolik berou je lepší vycházet z reálných čísel té osoby.

Proč nebydlí s další matkou samoživitelkou?

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #6 kdy: Srpen 18, 2019, 09:16:01 dopoledne »
No já můžu začít, ale kdybych něco spletla, nebo na něco zapomněla, tak mě opravte  :) , jelikož nejsem odborník ze sociálky  :D . Pro přesnější počty beru město jako jsou Pardubice.

Příjmy:
rodičovská 7600,-
příspěvek na dítě 500,-
přípěvek na bydlení 6400,-
Celkem (zatím): 14500,-

Náklady:
nájem 8500,- (za 1kk, max 2kk, když bude mít štěstí)
záloha na energie 2000,-
potraviny:
drogerie:
oblečení:
léky:

Celkem (zatím): 10500,-

Budu postupně dopracovávat, ať se k něčemu dobereme, teď to musím přerušit.

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
« Odpověď #7 kdy: Srpen 18, 2019, 09:33:20 dopoledne »
SonaR: pokud te Tvoji zname jfe o to sehnat _nejaky_ nabytek tak minimalne v Praze je inzerce plna nabidek na starsi kusy za odvoz... ale mozna je to v Pardubkach jinak...

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #8 kdy: Srpen 18, 2019, 09:34:42 dopoledne »
Stále nezodpovězena otázka, proč nebydlí s další samoživitelkou.

Berme, že samoživitelka je na mateřské, tak nepracuje. Taková osoba může se přestěhovat do rodiného domku někdě na vesnici, kde je nájem 6000+energie https://www.bezrealitky.cz/nemovitosti-byty-domy/570971-nabidka-pronajem-domu, ale většinou barák nic moc. Pak Bývaji třeba nájmy 14tisic+4000Kč energie a to pro dvě samoživitelky je už zvládnuté.
https://www.bezrealitky.cz/nemovitosti-byty-domy/463952-nabidka-pronajem-domu

Má to háček, že musí to pronajmout známý a oni budou podpodnájemníci. Je to nemorální a asi i nezákoné, ale nepřijdou o příspěvek na bydlení.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #9 kdy: Srpen 18, 2019, 09:37:25 dopoledne »
SonaR: pokud te Tvoji zname jfe o to sehnat _nejaky_ nabytek tak minimalne v Praze je inzerce plna nabidek na starsi kusy za odvoz... ale mozna je to v Pardubkach jinak...
Nejspíš nemá nikoho, kdo by to přivezl a vynesl jí to do bytu. Nábytek je v dnešní době nejmenší problém, ale to jsem už psal v často pokladánaných otázkach.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #10 kdy: Srpen 18, 2019, 09:40:03 dopoledne »
Jen k tomu sestěhování - to je otázka, na kolik to bude výhodné. Minimálně bude každá "rodina" potřebovat svůj pokoj, přičemž jeden bude pravděpodobně průchozí do kuchyně. Kuchyň a sociálka společné. To je 2+1. Můžeme uvažovat, že obě teď bydlely v menším. Kde seženou ten větší a kde na něj vezmou? Většina pronájmu se žene přes realitky, tzn. zaplatit služby RK. K tomu zaplatit kauci, případné stěhování nebo dovybavení bytu. Čím levnější byt, tím je v horším stavu. Na některé druhy bytů se ani neposkytuje příspěvek na bydlení (nevím přesně, už si to nepamatuju).

Podle počtu osob v domácnosti a jejich příjmů by se pak jistě posuzovala i výše příspěvku na bydlení (tohle nedokážu spočítat, to bych musela hooodně dohledávat).

Čili finanční úspora asi nebude ve finále tak velká, ale bude to velmi náročné na psychiku.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #11 kdy: Srpen 18, 2019, 09:42:40 dopoledne »
Pokud bys uvažoval o přestěhování na vesnici, tak zase musíš přičíst náklady na dopravu za doktory, nákupy, úřady atd.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #12 kdy: Srpen 18, 2019, 09:46:02 dopoledne »
Čili finanční úspora asi nebude ve finále tak velká, ale bude to velmi náročné na psychiku.
Bude velká finanční úspora. To právě některé samoživitelky dělaji. Museli se vzdát toho, že spí u chlapů a nemůžou si brát chlapy domů, aby mohli žít trochu líp než by byli sami.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #13 kdy: Srpen 18, 2019, 09:47:31 dopoledne »
Pokud bys uvažoval o přestěhování na vesnici, tak zase musíš přičíst náklady na dopravu za doktory, nákupy, úřady atd.
Prosím pokud jsou 2 a vice samoživitelek, tak je tam úspora času a peněz. Tak podle tebe žádné matky na vesnici nejsou a maji se hůř než ve městě? Víš, že to tak neni.

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
« Odpověď #14 kdy: Srpen 18, 2019, 09:56:55 dopoledne »
Matka samoživitelka je jednou z nejlépe a nejvíce podporovaných sociálních případů v této zemi. Naprostá většina jich tento status zneužívá a nevzdává se ho i když jí podporuje její současný partner.
A těch pár skutečných samoživitelek by nemělo mít také větší problémy s živobytím, pokud samozřejmě nemají jiné finanční průsery, závislosti, nebo jiné problémy nesouvisející s neúplnou rodinou.
Je to přesně naopak, úplná rodina s dětmi je na tom finančně nejhůře.

Má zkušenost popisuje stav, kdy se žena stará o zdravotně postižené dítě vlastnécí ZTP/P 3. stupeň, manžel ji opustil a příbuzné kteří by ji pomohli nemá. Žije ve vlastním bytě a díky příspěvku na motorové vozidlo má nové autou ve stření nižší třídě...má nárok na příspěvek na dopravu, sociální dávku na osobu blízkou. Pracuje na zrácený úvazek 6h a když ji na 4h pohlídáte za 100kč/h její dítě půjde se ráda dospat a třeba si nakoupí a dá si zmrzlinu. Ona nemá nedostatek jídla ani naprostou hmotnou nouzi....jen absolutní fyzické a psychické dlouhodobé přepracování a vypětí....a nemá moc šancí, že si najde ve svém věku partnera, který by byl ochoten žít s jejím dítětem pod jednou střechou....na radu psychologa ať umístí dítě do ústavu vám odpoví, že je to jediné, co ji zbylo a v čem vidí smysl života....no a druhá žena máslušnou práci 1 dítě, malý RD na hypotéku, kterou si vzala s manželem....také netrpí hmotnou nouzí...jen se již několik let závislá na pomoci svých rodičů, kteří ji finančně přispívají a bydlí pod jednou střechou a mohou ji pohlídat dítě když je v práci. Sociální dávky nebere, ale čas a prostředí na hledání jiného partnera nemá, práci změnit kvůli hypotéce nemůže a tak zažívá šikanu od nadřízeného karieristy a je svým způsobem v pasti....ani ten dům prodat kvůli rodičům nemůže....sociální dávky pokud vím nepobírá, má samozřejmě nárok na daňovou slevu na 1 nezaopatřené dítě jako každý rodič....

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
« Odpověď #15 kdy: Srpen 18, 2019, 10:08:50 dopoledne »
Ještě jedna otázka, která tu se sestěhováním se padla jen okrajově....Pokud chce žena vytvořit pro své dítě dobré rodinné zázemí, podvědomě se asi snaží získat i nového partnera. Není to jen otázka sexu, ale i společné výchovy, mužských vzorců chování, které dítěti nemůže poskytnout. Když to jinak nejde, šetřit se musí, ale ne za každou cenu i za ztrátu jakékoliv perspektivy na zlepšení stavu. Právě rozpad rodin může za současnou dlouhodobou situaci v mezilidských vztazích. Akorád se to špatně převádí na peníze a m2 obydlené plochy.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #16 kdy: Srpen 18, 2019, 10:13:13 dopoledne »
Pokud chce žena vytvořit pro své dítě dobré rodinné zázemí, podvědomě se asi snaží získat i nového partnera.
Ale jakého? Neměla by mít stabilní zázemí než začne schánět partnera za každou cenu? Ono tak tak bývá, že zbalí chlapa, který už má děti a neplatí na ně. To je skvelý materiál pro rodinu.:)

Já považuji za důležité pro děti, aby žili ve stabilním prostředí, kde matka nestresuje. A to právě nabízí spolubydlení s jinou samoživitelkou. Ale samoživitelky často nevyčerpaji všechny možnosti a sní, že sbalí chlapa, které je bude živit.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #17 kdy: Srpen 18, 2019, 10:13:40 dopoledne »
Tak podle tebe žádné matky na vesnici nejsou a maji se hůř než ve městě?

To přece neříkám, jen propočítávám náklady.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #18 kdy: Srpen 18, 2019, 10:16:56 dopoledne »
Jsou náklady a náklady. Odsoudit život na vesnici, protože musí ta osoba 5krát do měsice do města, kde je zvdálené třeba 30km je podle mně strategická chyba.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #19 kdy: Srpen 18, 2019, 10:20:42 dopoledne »
Ale samoživitelky často nevyčerpaji všechny možnosti a sní, že sbalí chlapa, které je bude živit.

No svým způsobem máš pravdu, i když bych to asi nevyjádřila takto. Prostě - naděje umírá poslední. Spousta osamělých matek dlouho věří a doufá, že najdou toho pravého, se kterým budou tvořit tu úplnou rodinu. Správného otce pro dítě, prima partnera pro ni. Někdy se to povede, někdy se to nepovede. Najít správnou osobu, se kterou se dá dlouhodobě žít, není jednoduché. A to může platit nejen pro partnera, ale i pro hledání spolubydlící matky samoživitelky.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #20 kdy: Srpen 18, 2019, 10:22:33 dopoledne »
Jsou náklady a náklady. Odsoudit život na vesnici, protože musí ta osoba 5krát do měsice do města, kde je zvdálené třeba 30km je podle mně strategická chyba.

Neodsoudila jsem život na vesnici, napsala jsem jen, že musíš uvažovat další náklady na dopravu.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #21 kdy: Srpen 18, 2019, 10:30:50 dopoledne »
Neodsoudila jsem život na vesnici, napsala jsem jen, že musíš uvažovat další náklady na dopravu.
Počítáš s náklady, které nemusí být. To považuji za odsouzení. Ale je to běžné u všeho. Někdo řekne, že samoživitelka si může sehnat nabytek zadarmo za odvoz. A hned odsoudí, že je to nemožné, protože nemá auto. Ale už nikoho nenapadne, že má známeho, kdo má auto a za příspěvek na benzím to může odvést? Proto jsem chtěl čísla od reálné osoby, protože můžeme si na papíře spočítat co chceme, ale pokud nevíme všechno o tom člověku, tak nevíme nic.

Já se zaměřuji jen na uzkou skupinu lidí, kteří nemaji děti a nejsou závislaci. O nich mohu mluvit a říkat jak se dá žít. Nemám dítě a tak ani něvěnuji čas a energie, abych získaval rady jak se dá žít samoživitelkám. Mám jen informace, kdy jsem žil v Usti a chodil jsem se samoživitelkou. Ukázala mi svět jak to chodí a jak se dá žít jako samoživitelka a mít svůj život podkontrolou. Ty informace jsou už staré a dál jsem nepatrál. Jen jsem poznal trochu ten svět a pochopil jsem, že některé maji velké rezervy, kde ušetřit, aby měli se dobře.

Poučil jsem se předchozích let, že už nikomu neradim a jen píšu rady, ale už je na někoho nesměřuji. Lidi to berou jako útok na ně.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #22 kdy: Srpen 18, 2019, 10:32:29 dopoledne »
A jen taková drobnost - to, o čem tu teď píšeme, se týká matky samoživitelky v prvních třech letech dítěte. Poté by dítě mělo jít do školky a matka do práce a situace je zase někde úplně jinde... ve městě jsou náklady na bydlení vyšší, ale také vyšší pravděpodobnost, že sežene školku a dostupnou práci. Na vesnici jsou náklady na bydlení nižší, ale často tam chybí školka i pracovní příležitosti... Atd... Je to prostě dost složité téma.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #23 kdy: Srpen 18, 2019, 10:34:38 dopoledne »
Atd... Je to prostě dost složité téma.
Pro nás je to složité, ale pro tu osobu ne.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #24 kdy: Srpen 18, 2019, 10:37:43 dopoledne »
Počítáš s náklady, které nemusí být. To považuji za odsouzení.

Tak to tak zkus nebrat  :) . Jen kalkuluju. Dopravu do města za lékaři a úřady považuji za nezbytnou, tudíž za jistý náklad, který jsem pouze zahrnula do výpočtu. Nic jiného v tom nebylo.  :rose:

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #25 kdy: Srpen 18, 2019, 10:43:15 dopoledne »
Kde seženou ten větší a kde na něj vezmou? Většina pronájmu se žene přes realitky, tzn. zaplatit služby RK. K tomu zaplatit kauci, případné stěhování nebo dovybavení bytu.
Tohle jsou výmluvy(odsouzení řešení), proč to nejde. Pokud ta osoba každý ten problém rozebere, tak zjísti, že to jde vyřešit.  Dokážeš ten problém vyřešit nebo mám ti rozepsat jak by to měla vyřešit?

Pokud budeme počítat, že na lidi neni spoleh a jsou vypočítavý, tak tohle nejde vyřešit.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #26 kdy: Srpen 18, 2019, 10:47:37 dopoledne »
Nemusíš, znám tvá řešení, už jsi je zde zmínil.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #27 kdy: Srpen 18, 2019, 10:59:18 dopoledne »
Nemusíš, znám tvá řešení, už jsi je zde zmínil.
A to jsou reálná?

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #28 kdy: Srpen 18, 2019, 11:17:54 dopoledne »
Ale jistě, za určitých okolností je možné je realizovat, takže jsou reálná.

Offline Včeliš

« Odpověď #30 kdy: Srpen 18, 2019, 11:42:58 dopoledne »
Celá diskuze potvrzuje vlastně to, co už tu zaznělo, že lidé v těžké situaci stále trvají na svých stereotypech a neřeší zvýšení svých příjmů a snížení výdajů.
Někde mi unikly jako příjem samoživitelky alimenty, na sociálce se dají vysomrovat i jiné přídavky, dá se najít přivýdělek, existuje pomoc rodiny atd.
Výdaje jdou taky vždy snížit.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #31 kdy: Srpen 18, 2019, 11:51:51 dopoledne »
Znám dokonce jednu, která teď nadšeně bydlí téměř v holobytě (sociálním) a doufá, že se jí postupně podaří sehnat aspoň nějaký nábytek, aby nemuseli mít těch pár věcí po krabicích.
Tak prý může zažádat o jednorazovku na vybavení do bytu.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #32 kdy: Srpen 18, 2019, 11:54:05 dopoledne »
Ono totiž tak nějak všechno něco stojí. Pšenice je sice levná, ale malé dítě nemůže jíst pšenici. Ty nejmenší děti mají bezlepkový jídelníček, všechny děti by měly mít stravu pestrou.
Existují prý stravenky a pak potravinová banka.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #33 kdy: Srpen 18, 2019, 11:58:58 dopoledne »
Celá diskuze potvrzuje vlastně to, co už tu zaznělo, že lidé v těžké situaci stále trvají na svých stereotypech a neřeší zvýšení svých příjmů a snížení výdajů.
Je občas škoda, že strach, že bude žít skromně potlačuje logické uvažování.:(

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #34 kdy: Srpen 18, 2019, 12:12:44 odpoledne »
Včeliš, už v začátku jsem psala o shánění oblečků na děti (i na matku) od známých a po sekáčích atd. Věř mi, oni si nemůžou "trvat na svých stereotypech", nemají z čeho. Jistě, dalo by se říct - někteří to dělají a kvůli tomu se třeba i zadluží. Ano. Někteří to dělají. A jiní se zase uskromní. Někteří míň, někteří víc, někteří nejvíc. Někteří hledají až takové alternativy, jaké tu nabízí Sahaw. Někteří to mohou realizovat někteří ne. Některé matky mají alimenty a možnost pomoci z rodiny či od známých, nekteré ne. Nelze je všechny házet do jednoho pytle a pokud si vzpomínám, tak ta diskuze začala kvůli potravinové bance, která pomáhá právě těm matkám samoživitelkám, které jsou v nejhorší situaci. Ne všem matkám samoživitelkám plošně. Ani všem seniorům plošně. Ale jen těm, kteří jsou v nejhorší situaci.

Dalších dávek, které jsou ještě k "dispozici", moc není a jsou na ně velmi přísná kritéria, jedná se o dávky v hmotné nouzi. Ten, kdo je těsně nad hranicí hmotné nouze je opravdu chudý, ale na dávky nárok nemá. Posuzuje se to individuálně, takže tu žádná čísla ode mne nečekejte.

Matka, která se stará o malé dítě, těžko může jít někam pracovat. Pokud vás napadla práce z domu, tak zkuste nějakou najít. Já jsem to jeden čas intenzivně zkoušela a neuspěla jsem.

Výdaje lze snížit jen po určitou hranici. Náklady na bydlení musí platit, náklady na léčbu taky, nějaké ty potraviny a základní potřeby taky (pokud nepůjde vybírat popelnice).

Sahaw, nejspíš máš na mysli "mimořádnou okamžitou pomoc", která se poskytuje lidem v hmotné nouzi na různé (vymezené) účely. Co se vybavení bytu týče, poskytuje se na nezbytné vybavení, jako je třeba lednička nebo záchod.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #35 kdy: Srpen 18, 2019, 12:30:48 odpoledne »
Možná je problém, že ta tvoje samoživitelka nedokáže to vyběhat na úřadech. Možná místo finanční pomoci by ji stačilo chodit na úřady a pomoc jí v tom. Znal jsem takové samoživitelky v Praze, kde si vzájemně pomáhali. A to žijí v Praze, kde je nájem hodně vysoký.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #36 kdy: Srpen 18, 2019, 12:40:55 odpoledne »
Sahaw, to není jen o té mojí jedné samoživitelce, takových je víc. Dokonce mají i vyběhanou i tu hmotnou nouzi, když to jde. Nějak z toho vyžijou, jistě. A musely toho změnit hodně. Docela určitě nesedí s rukama v klíně a "neudržují si svůj standard". A tak je mi těch žen nesmírně líto, když tu o nich tak píšete, aniž byste ty případy a problémy doopravdy znali (vykreslujete matky samoživitelky skoro jako zlatokopky sedící ve svém komfortu a lovící živitele). Je mi jich prostě obyčejně líto, že se musím pokoušet se vám to trochu osvětlit. Ale nedaří se, s tím nic nenadělám.

No nic, výměna názorů zajímavá, ale už s ní budu muset končit.  :pa:

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
« Odpověď #37 kdy: Srpen 18, 2019, 12:42:32 odpoledne »
Neodpustím si ještě krátkou poznámku. Padají tu racionální argumenty, občas reálný případ popsaný možná v mém případě neúplně a subjektivně zkresleně....Ale lidé se v krizi zpravidla nechovají racionálně, mnozí s tím mají problém i za normálních okolností natož ve stresu , vyčerpání a frustraci. Drží se svých jistot i když jsou zdánlivé a nechtějí třeba měnit prostředí a vzdát se jediné kamarádky, loučit se s bytem, který si sama upravila, vzdát se koníčků a nevím čeho....můžeme tu navrhovat tipy a třeba to někoho může motivovat, ale je třeba mít na paměti, že emoční a psychická stránka věci je pro většinu jednání lidí rozhodující, jakkoliv je iracionální. A často si toto iracionální jednání dodatečně rozumově omlouváme a zdůvodňujeme. Určitě si každý ve svém životě najde pár takových rozhodnutí,které jej ovlivnili na dlouhou dobu a možná do současnosti. Já nevidím nic špatného na tom, když si žena hledá podvědomě chlapa, který by se o ni a její dítě postaral. Jaký by pak ti chapi měli smysl života? Chodit na ryby, do hospody a čučet na fotbal a budovat kariéru ředitela či managera? A proč bychom se potom za těmi ženskými otáčeli nebo alespoň pokukovali ;). Takže na hlad tu moc lidí neumírá (zatím), ale na mezilidských vztazích a rodinách tu leží obrovský těžko penězi vyčíslitelný dluh, který se s povleče ještě pár generací. A funkčnější celek pro výchovu dětí než je rodina zatim v našich končinách nemáme. A lidé co vyrostou z rozpadlých rodin či dokonce stráví mládí po ústavech mají se budováním vlastních vztahů, rodin i výchovou děti problémy....chybí jim vzory a přirozené modely a vzorce chování....což se z knížek a filmů studuje špatně.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #38 kdy: Srpen 18, 2019, 12:58:13 odpoledne »
A tak je mi těch žen nesmírně líto, když tu o nich tak píšete, aniž byste ty případy a problémy doopravdy znali.
Já jsem se před lety hodně zajimal jak  pomáhat chudým a tam patřili i ty samoživitelky. Chtěl jsem s par lidmi tohle řešit(a řešili jsme to)a přestali jsme, když jsme si uvědomili, že je to zbytečné. Žijeme v sociálním státě, kde se lidi maji dobře pokud chce. Vyjimka jsou lidi, kteří maji nemoce u kterých se musí platit léky.

Ta samoživitelka nedostavá alimenty? Alimenty může dávat i socialka pokud si zazádala o hmotnou nouzi.

Vím, že nic neni jednoduché, ale některé věci se daji vyřešit.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #39 kdy: Srpen 18, 2019, 01:14:30 odpoledne »
Já vidim problém, že samoživitelky nechtěji řešit svoje problémy. Možná maji strach nebo jiný důvod.  V dnešní době je to jiný než před 20 lety. Je tu internet a i poradna https://klubsvobodnychmatek.cz/ . Všude je hodně samoživitelek, které rádi poradní co a jak. Dokonce i pomůžou. Místo finanční a materiální pomoci dnes potřebují morální pomoc, aby jim někdo pomohl to všechno zorganitovat.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #40 kdy: Srpen 18, 2019, 04:46:35 odpoledne »
Téma samoživitelky je dost rozsáhle a často je problém si ujasnit o co jde. Já tohle nějak nestuduji a nevěnuji tomu tolik času. Neznám žádné samoživitelky, které by měli nějaké existeční problémy. Je otázka jestli takové existují a pokud ano, tak proč ty lidi, kteří o nich vědí jim nepomůžou?

Možná vědí, že nemaji existeční problémy, ale jsou jen chudí. A to je většina světa. Jako nízkonákladový člověk si myslí, že pokud si někdo platí internet nebo pije kafe, tak nemá existeční problémy. Proto snadno můžu tvrdit, že neznám nikoho, kdo má existeční problémy. Zdá se mi šílené, že někdo bydlí sám s dítětem, i když by mohla mít podnájemníka. Řeší se, že by se snížil jeji komfort. To je pro mně záhada, proč někteří samoživitelky nemůžou bydlet s jinými a některé bydlí spolu?

Samoživitelky jako bezdomovci jsou témata, které budu zbytečně často emoce a lidi se nechávaji unášet. Já bych tím tohle téma uzavřel.

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
« Odpověď #41 kdy: Srpen 18, 2019, 09:45:51 odpoledne »
Sahaw ono ani nejde tak o samotné peníze, jako o určitý statut, který by žena pečující o dítě měla ve společnosti mít. Za první republiky byl muž do velké míry ochráncem a živitelem rodiny, což dnes ze společenského pohledu do velké míry ustoupilo. Ale pro budoucnost  země je péče a výchova dětí naprostý základ a zde máme prostě dluh. A podobně jsou na tom i mladé páry, které plánují založit rodinu....já bych se v dnešní době velice rozmýšlel si brát hypotéku na předražené a nedostatkové byty....ale na druhou stranu na řešení této otázky máš max. pár let....A když vidíš jak se zpřísňují předpisy, jak dlouho trvá vyřízení stavebního povolení, jak rostou ceny, jak se tu na ubytovnách obchoduje s bídou....oni tě nechají bydlet, ale donutí tě si zažádat o příspěvek na bydlení a ten je pak automaticky vyplácen pronajimateli....jsou zde města jako Ústí nad Labem, kde bys se svým životním stylem ani nedostal povolení k pobytu....radní nechtějí, aby se do města s cca 40-60t chudých na soc dávkách přidávali další a bohatší lidé se odsud stěhují pryč....to je realita. A je třeba vzít ještě v potaz, že je velký rozdíl si dovrovolně vybrat nízkonáklkadový styl života, když žiji sám a nenesu za nikoho jiného odpovědnost a žít třeba s malým děckém, na kterém mi záleží a chci se postarat o jeho dobrou výživu, výchovu, vzdělání, dopřát mu kamarády, nějaké zájmy a koníčky....a to za sitiace, kdy jsem k nízkonákladovému způsobu života donucen okolnostmi, které třeba ani nemusím být schopen ovlivnit...