Autor Téma: Hromadná likvidace hrabošů  (Přečteno 1108 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Hromadná likvidace hrabošů
« kdy: Srpen 15, 2019, 10:46:11 dopoledne »

Musím řešit problém s hraboši. S obyčejnými myškami si dokážu poradit a pomocí klasických pastiček a potulujících se koček se udržuje na uzdě. Ročně přijdu o část úrody topinambur, ale s tím počítám. Tento rok mám obavy, že mi sežerou všechno. Hlavně pokud se budou stahovat z polí, tak jsem po úrodě, protože topinambury se sklízí až v řijnu a listopadu, kdy už moc tu nic neni k jídlu pro hraboše.

Obyčejné pasti pro myši to nezvládaji. Nepodařilo se mi ani jednoho hraboše(myslim,jsou větší než myši) chytit. Pastičky vždy sklapnou a ořech seberou.

Tak jdu do kýblů s vodou a láhev bude pěkně natřena oříškovou pomazankou.

Bylo by zajimavé jak by lidé bojovali proti hrabošům, kdyby jejich existence byla závislá co se úrodí. Teď snad pracuje ani né 5 procent obyvatelstva, ale kdyby to bylo třeba 51 procent.






SoňaR

  • Host
Re: Hromadná likvidace hrabošů
« Odpověď #1 kdy: Srpen 15, 2019, 11:04:25 dopoledne »
Asi bych zkusila, jako se to dělalo dřív, sázet pohromadě rostliny, které jsou pro hraboše lákavé, s rostlinami, které je odpuzují, což je např. česnek, afrikány nebo máta.

No a nebo jak jsme byli teď na té Moravě, tak tam mají na hraboše "plašiče" - na kovové tyčce (zasazené přímo do hraboší díry nebo někde poblíž) volně navlečená petflaška s uříznutým hrdlem, na bocích připevněné "lopatky" z dalších petflašek (uříznutá dna), takže z toho byl takový větrník, který se otáčel, třásl a rachtal. Prý se ty otřesy a rachtání přenáší do nor a hraboši to nemají rádi.  Měli to zasázené podél celé zahrady. Ale nakolik to fakt funguje...  :)

SoňaR

  • Host
Re: Hromadná likvidace hrabošů
« Odpověď #2 kdy: Srpen 15, 2019, 12:25:28 odpoledne »
Vypadalo to nějak takto, akorát ta láhev byla opačně (dnem nahoru) a hrdlo uříznuté, bylo to pak volnější a dělá to víc kravál  :D

Offline šotek

  • ***
  • Příspěvků: 576
  • Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
Re: Hromadná likvidace hrabošů
« Odpověď #3 kdy: Srpen 15, 2019, 01:15:42 odpoledne »
Na zahradě jsme zprovoznili vibrační motor, 3f motor co se někde válel ve stodole, nevývažek na hřídele, běží na spínačky po zhruba hodinových intervalech, namontován na trubce zakopané v záhonu. Dokud to běželo jen přes noc, nebylo to ještě ono, teď běží každou hodinu na chvíli a nic dalšího hraboš nesežral. Krtkovi to nevadí.
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

Offline šotek

  • ***
  • Příspěvků: 576
  • Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
Re: Hromadná likvidace hrabošů
« Odpověď #4 kdy: Srpen 15, 2019, 01:17:18 odpoledne »
Asi bych zkusila, jako se to dělalo dřív, sázet pohromadě rostliny, které jsou pro hraboše lákavé, s rostlinami, které je odpuzují, což je např. česnek, afrikány nebo máta.

No a nebo jak jsme byli teď na té Moravě, tak tam mají na hraboše "plašiče" - na kovové tyčce (zasazené přímo do hraboší díry nebo někde poblíž) volně navlečená petflaška s uříznutým hrdlem, na bocích připevněné "lopatky" z dalších petflašek (uříznutá dna), takže z toho byl takový větrník, který se otáčel, třásl a rachtal. Prý se ty otřesy a rachtání přenáší do nor a hraboši to nemají rádi.  Měli to zasázené podél celé zahrady. Ale nakolik to fakt funguje...  :)

tyto větrníky nejsou moc účinné dle naší zkušenosti, možná je to lepší tam kde je větrno
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

Offline Akutol

  • Super realisti
  • *
  • Příspěvků: 2306
Re: Hromadná likvidace hrabošů
« Odpověď #5 kdy: Srpen 16, 2019, 06:31:47 dopoledne »
Hraboš nám cez jeseň/zimu zdecimoval celý záhon topinambur. Použival som iba vňať pre zajacov a na siláž. Hotová pohroma. Pôvodný plán použiť ju ako "skrytú" potravinovú rezervu stroskotáva. Jedine včas vykopať. Nasadili sme tento rok pás poblíž domu, tak som zvedavý či to mačky uchránia. Príde mi ftipné ako je zaradená medzi invazívne buriny. Pred rokmi ju mal nebohý sused na volno a po pár zimách bola v ťahu...

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Hromadná likvidace hrabošů
« Odpověď #6 kdy: Srpen 16, 2019, 07:49:10 dopoledne »
Přes zimu to nechávat je dost nebezpečné. Proto skladuji v kýblech s pískem venku.

Pokus:
Tak nic. Tři ignorovali kýble , kde se snadno točila pet láhev. U dvou se špatně točila petláhev a část snědli pomazánky a hotovo. Zkusim zas dnes večer.

SoňaR

  • Host
Re: Hromadná likvidace hrabošů
« Odpověď #7 kdy: Srpen 16, 2019, 07:53:50 dopoledne »
Tak jsem pátrala v různých zdrojích a našla ještě jeden způsob ochrany, to by mohlo fungovat, ale je to náročné na práci i peníze - do země kolem záhonu se zapustí husté pletivo, takový "podzemní plot". No možná ho pár metrů pořídím. Náročnost nenáročnost, kdybychom byli závislí na našich výpěstcích, tak bych asi zkusila všechno.

No a další tipy: zahradu uklízet a sekat, aby se neměl hraboš kde schovat, jenže to se pak nemají kde schovat i užiteční živočichové. Založit hadí kompot... ale nejsem si jistá, jak moc by kdo chtěl na zahradě hady  :D . Pokládat pasti do jejich chodbiček - to musíte najít povrchové známky, že tam jsou chodbičky a ty rozdupat a pak sledovat, kde je hraboš obnoví. To je jeho pravidelná trasa a právě tam máte vložit past. Ovšem na pasti byste neměli zanechat lidský pach, protože to hraboše odradí, takže se to prý dělá tak, že si natáhnete rukavice, pak se chvíli hrabete v hlíně a pak teprve vezmete do rukou tu past.  ::)


Offline šotek

  • ***
  • Příspěvků: 576
  • Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
Re: Hromadná likvidace hrabošů
« Odpověď #9 kdy: Srpen 16, 2019, 10:30:52 dopoledne »
Tak jsem pátrala v různých zdrojích a našla ještě jeden způsob ochrany, to by mohlo fungovat, ale je to náročné na práci i peníze - do země kolem záhonu se zapustí husté pletivo, takový "podzemní plot". No možná ho pár metrů pořídím. Náročnost nenáročnost, kdybychom byli závislí na našich výpěstcích, tak bych asi zkusila všechno.

No a další tipy: zahradu uklízet a sekat, aby se neměl hraboš kde schovat, jenže to se pak nemají kde schovat i užiteční živočichové. Založit hadí kompot... ale nejsem si jistá, jak moc by kdo chtěl na zahradě hady  :D . Pokládat pasti do jejich chodbiček - to musíte najít povrchové známky, že tam jsou chodbičky a ty rozdupat a pak sledovat, kde je hraboš obnoví. To je jeho pravidelná trasa a právě tam máte vložit past. Ovšem na pasti byste neměli zanechat lidský pach, protože to hraboše odradí, takže se to prý dělá tak, že si natáhnete rukavice, pak se chvíli hrabete v hlíně a pak teprve vezmete do rukou tu past.  ::)

Ne pletivo, ale starý eternit (vlnité desky) má známý zakopaný zhruba do hloubky 60 cm kolem políčka a tvrdí, že to funguje. Na druhou stranu to nebude fungovat asi pro velké plochy a čekal bych že hraboš to vezme vrchem...
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Hromadná likvidace hrabošů
« Odpověď #10 kdy: Srpen 16, 2019, 02:58:33 odpoledne »
S eternitem - azbestocementovými šablonami bych si zahrádku nekontaminoval....samotný je sice v půdě inertní, ale při třištění se z něj uvolňují karcinogení vlákna působící mechanicky. Spíše mě láká ochrana před slimáky elektrickým polem, které se šíří okolo vodiče. Stačí prý rozdíl potenciálu okolo 2V, aby to slimáky odradilo. Nezkoušel to už někdo?

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Hromadná likvidace hrabošů
« Odpověď #11 kdy: Srpen 16, 2019, 08:08:05 odpoledne »
Moje kočka každý den nechávala několik hrabošů na rohožce. Asi týden už nic, že by blýskání na lepší časy?
Možná tomu napomohli vydatné deště v poslední době.

SoňaR

  • Host
Re: Hromadná likvidace hrabošů
« Odpověď #12 kdy: Srpen 17, 2019, 06:20:44 odpoledne »
Tak tudy na hraboše - chce to hejno čápů  :D

Hejna čápů se na cestě do Afriky zastavila na Moravě. Kvůli hrabošům
17. srpna 2019  12:23
Obrovská hejna čítající až 200 čápů obsadila v těchto dnech pole na střední Moravě. Důvodem jsou přemnožení hraboši, které čápi chytají při orbě přímo za pluhy.
Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/na-stredni-moravu-se-sletaji-obri-hejna-capu-kvuli-hrabosum.A190817_122303_domaci_lre

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Hromadná likvidace hrabošů
« Odpověď #13 kdy: Srpen 17, 2019, 09:04:34 odpoledne »
Chce to všechny predátory. A musím říct, že letos je i neobvykle mnoho lišek. Snad si s tím příroda pomůže sama.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Hromadná likvidace hrabošů
« Odpověď #14 kdy: Srpen 17, 2019, 10:50:09 odpoledne »
S liškamá to asi bude pravda. Lišku jsdem viděl naposled v přírodě asi před 3 lety a letos už 2x....pokaždé pozdě v noci a jednou na právě podmítnutém  poli. Pokud so predátoři nacpou břich s zredukují hraboše bude to lepší než plošná chemická deratizace...Co jsem se bavil ze zemědělci, tak jediné co na ty potvory platí je častá orba, podmítka a kypření rotavátorem, aby se pozabíjeli mladí v hnízdě....

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Hromadná likvidace hrabošů
« Odpověď #15 kdy: Srpen 18, 2019, 10:56:48 odpoledne »
Díky za poučení "hold".Já žiju ještě v minulém století. Mě učili, že orba klasicky ta střední 20-24cm a hluboká 24-30cm je základní způsob zpracování půdy a je nenahraditelná....a dokonce i ta podmítka že má jít do 12-14cm....a ty na mě s disky a 8cm.....to abych zachvíli koukal, jak zemědělci tahají za těmi 260 kW potvorami 40m široké ocelové hrábě ::)...

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Hromadná likvidace hrabošů
« Odpověď #16 kdy: Srpen 19, 2019, 02:49:16 odpoledne »
Je zajímavé, že to mělké zpracování půdy se považuje za ekologické a udržitelné.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Hromadná likvidace hrabošů
« Odpověď #17 kdy: Srpen 19, 2019, 02:56:30 odpoledne »
No nevím...půda je utužená a do hlobky ji nakypříš jedině orbou...Nemluvím tu o rygolování, ale po poctivé orbě pluhem do hloubky 20-30 cm. Je to náročné na výkon a tedy i palivo, ale zadrží to vodu, provzdušní to vrstvu ornice, plevele to zapraví dospod na zelené hnojení a zaoře se přitom ideálně i hnůj, aby neutekl dusík...

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Hromadná likvidace hrabošů
« Odpověď #18 kdy: Srpen 19, 2019, 03:28:31 odpoledne »
Mám stejný názor, u nás zemědělská společnost 20 let neorala a do půdy nedodala gram organické hmoty.
Do pole stěží zasekneš krumpáč jak je tvrdé.
Jinak zpět k hrabošům. Letos celkem běžně na zahradě potkávám i užovky. Prý také loví myši.

Nalim

  • Host
Re: Hromadná likvidace hrabošů
« Odpověď #19 kdy: Srpen 19, 2019, 03:41:43 odpoledne »

Offline šotek

  • ***
  • Příspěvků: 576
  • Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
Re: Hromadná likvidace hrabošů
« Odpověď #20 kdy: Srpen 20, 2019, 11:16:08 dopoledne »
S eternitem - azbestocementovými šablonami bych si zahrádku nekontaminoval....samotný je sice v půdě inertní, ale při třištění se z něj uvolňují karcinogení vlákna působící mechanicky. Spíše mě láká ochrana před slimáky elektrickým polem, které se šíří okolo vodiče. Stačí prý rozdíl potenciálu okolo 2V, aby to slimáky odradilo. Nezkoušel to už někdo?

Chápu s tím azbestem (už to tam má pár desítek let), primárně mi šlo o rozměry.
Elektrický slimáčí ohradník jsem uvažoval otestovat, ale zatím jsem nevymyslel jak nenáročně takovou legraci udělat na větší plochu. Malinko mám obavy o deštivé dny kdy to bude zkratováno, pokud to nepůjde udělat víc zkratu-odolné. Teoreticky by posloužil i ohradník, rovnou by to slimáka "piclo"...
přemýšlel jsem o nějaké "stínící síti" s vpletenými drátky, drátky mezi sebou 2-3 cm a síťka zahrábnutá pár cm pod zem a nad zemí třeba jen 15 cm.
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Hromadná likvidace hrabošů
« Odpověď #21 kdy: Září 04, 2019, 09:47:06 dopoledne »
Nějakej návod na domácí výrobu jedů na hlodavce není?
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Hromadná likvidace hrabošů
« Odpověď #22 kdy: Září 04, 2019, 10:58:37 dopoledne »
Spíš mě napadlo: nedá se to sežrat? Třeba udělat z nich vývar?
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

SoňaR

  • Host
Re: Hromadná likvidace hrabošů
« Odpověď #23 kdy: Září 04, 2019, 11:12:23 dopoledne »
Tak asi jó, ale těch by muselo být... a té práce s přípravou... jeden hraboš má asi 10 cm a 30-50 gramů (a to se vším všudy). Ale kdyby byla nouze  :) ... no v každém případě bych použila tlakáč, kvůli eliminaci nemocí.... a z vyčiněných kožešinek by se mohlo něco šít (myší kožíšek  :) , sáčky a vaky, šály...?)  ;)

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Hromadná likvidace hrabošů
« Odpověď #24 kdy: Září 04, 2019, 11:30:46 dopoledne »
Nějakej návod na domácí výrobu jedů na hlodavce není?
Návodů jistě najdeš dost. Ale má to úskalí....
1. Vše, co se historicky i současně používá (strychnin, arsenik, kumatox, Bromadiolon nebo Brodifakum, z nichž poslední 3 jsou krevní antikoaguanty) ty jako laik neseženeš jako čistou látku. Strychnin ani arsenik ani nic podobného neseženeš vůbec (jde o vysoce toxické látky podléhající registraci a evidenci a musíš být osoba oprávněná k nakládání - koncesovaná živnost podmíněná doloženým vzděláním a praxí-zkouškami), to ostatní ano, ale již ve spotřebitelském balení....
2. Pokud ti zde uvedu návod bude hodně záležet na formě jak to uvedu...náhodou to zkusí malé děcko, oblízne si prsty a ....

Ale řekněme, že najdeš v šupleti prošlé léky po babičce, které ředili krev po mozkové mrtvici či embolii a místo abys je šel odevzdat správně do lékárny tě nevím proč napadne, že je rozdrtíš v hmoždíři...jsou to ty krásně růžové pilulky s obsahem 5mg účinné látky (ty modré mají 2-3mg)....tak 10 pilulek = 50mg. Aby to fungovalo měla by být výsledná koncentrace tak 0,1-0,2%...tedy toto množství ti stačí tak na 25-50g nástrahy...řekněme že vezmeš obilný šrot a sádlo tak 1:1 přisypeš tento elixír a pořádně prohnětech. Sádlo láká vůní, brání vyplavení vodou např když to dáš do nory a drží to pohromadě. TO CELÉ DĚLÁŠ V RUKAVICÍCH A PO UKONČENÍ PRÁCE ZBYTKY SMĚSI BEZPEČNĚ ZLIKVIDUJEŠ, HMOŽDÍŘ S TOUČKEM VELICE PEČLIVĚ VYTŘEŠ A VYMYJEŠ, JEDNORÁZOVÉ RUKAVICE SPÁLÍŠ A PŮJDEŠ SI ZPŮSOBNĚ UMÝT RUCE ;) :pa:.

OTÁZKA ZNÍ, PROČ TO V TUTO CHVÍLI DĚLAT, KDYŽ SPOTŘEBNÍ BALENÍ STOJÍ ASI JAKO 1PIVO I S NÁVODEM K POUŽITÍ...ŽE....ALE PRO PŘÍPAD KRAJNÍ NOUZE V PA PODMÍNKÁCH.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Hromadná likvidace hrabošů
« Odpověď #25 kdy: Září 04, 2019, 11:49:35 dopoledne »
Tak asi jó, ale těch by muselo být... a té práce s přípravou... jeden hraboš má asi 10 cm a 30-50 gramů (a to se vším všudy). Ale kdyby byla nouze  :) ... no v každém případě bych použila tlakáč, kvůli eliminaci nemocí.... a z vyčiněných kožešinek by se mohlo něco šít (myší kožíšek  :) , sáčky a vaky, šály...?)  ;)

p. F.A.Elstner v knize Saharou a pralesem popisuje, jak pro nemocnou ženu museli udělat polévku/vývar ze zpěvných ptáků - nečeho jako slavíci. A Rusové v německých zajateckých táborech prý chytali a jedli netopýry. Takže proč ne hraboši? Zvlášť když jich bude dost.
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Hromadná likvidace hrabošů
« Odpověď #26 kdy: Září 04, 2019, 01:32:37 odpoledne »
V této souvislosti je třeba zmínit, že za II WW byl, potkan, hraboš či veverka oblíbenou pochotkou lidí v obležených městech a čtvrtích, jak dokládají deníky a zápisky obránců Leningradu, Stalingradu, ale také obyvatl Krakovského, Varšavského či i našeho Terezínského ghetta. Zato gurmánští Francouzi v okupované Paříži prý dávali přednost chovu a konzumaci morčat....

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Hromadná likvidace hrabošů
« Odpověď #27 kdy: Únor 01, 2020, 10:12:47 dopoledne »
Já bojuji s hlodavci. Tedy neúspěšně. Prý nejde vyhrát. Čím víc jich zabijete, tak se více objeví. Chtít vyhladit myši je marný boj. Dostalo se mi rady, že nejlepší jsou sklopce. Měl na pozemku(cca 1,2ha) 30 kusů a denně chytil průměrně 9 myší(myš, hraboš a podobně) a stále to nekončilo. Vyhladit prý nejdou. Sklopce nejsou tak drahé. Za 100Kč jde. Než se vrhnu na to, tak ještě zkusím kýbl s lávkou. A pak pokud to nebude mít úspěch, tak na sklopce.  Tak i řeším možná předčasně právě i jejich zpracování jako krmivo u prasat. Myš má jen 18g, tak nic moc, ale je tam pár bílkovin, tak prasátko se nají.





Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Hromadná likvidace hrabošů
« Odpověď #28 kdy: Únor 01, 2020, 10:35:41 dopoledne »
Já pozoroval, jak se na zimu stahují myši do stáje ke koním....inu teplíčko a dostatek potravy. A pak se do stáje natáhly i 3-4 kočky a nastala opět rovnováha. A kromě 1 kousnutého kočičáka, který asi byl příliš dotěrný, koně kočky tolerují a ty naše si s nimi i trošku hrají....Ale co tak vidím, řekl bych že každý den uloví dohromady těch 6-8 myšek. Některá se přijde pochlubit a ty méně dominantní je na 2 chroupnutí shltnou někde v rohu, než je jejich náčelnice od kořisti odežene....A občas když člověk kydá narazí v podestýlce i na vypleněné myší hnízdo...

Nalim

  • Host
Re: Hromadná likvidace hrabošů
« Odpověď #29 kdy: Únor 18, 2020, 03:28:07 odpoledne »
Další smutný příklad, co někde jde, a jinde - roky - ne a ne P:-/
Člověk si znovu a znovu může akorát klást otázku, proč? V čí prospěch?
No, zase bychom skončili u politiky a kultury a svědomí, které jsou v pozadí asi všech úspěchů i proher každé společnosti.