Autor Téma: Příprava na hospodářskou krizi - jako normální člověk  (Přečteno 853 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Příprava na hospodářskou krizi - jako normální člověk
« kdy: Srpen 14, 2019, 08:23:24 dopoledne »
Napadlo mně udělat dlouhý a kompletní návod na přípravu hospodářské krize. Pak ho umístit na prepper.cz. Pracuji na příprave z pohledu nízkonákladového člověka, ale chtěl bych tam mít i přípravu normálního člověka. Jak by se měl připravovat i normální člověk. Můžete mi napsat jak se připravujete na hospodářskou krizi?

SoňaR

  • Host
Re: Příprava na hospodářskou krizi - jako normální člověk
« Odpověď #1 kdy: Srpen 14, 2019, 09:45:36 dopoledne »
Já mám takový pocit, že to tady někde ve vlákně o ekonomickém kolapsu či hospodářské krizi je. Je potřeba si u každého scénáře nejprve uvědomit, co vlastně ten scénář znamená, co přináší. U ekonomické krize je to obvykle - ztráta zaměstnání, znehodnocení finančních prostředků (inflace), znehodnocení prostředků investovaných do cenných papírů, zvýšení úrokových sazeb, čili zdražení úvěrů a z toho plynoucí zhoršená schopnost spácet stávající půjčky či hypotéky, krach firem a z toho plynoucí horší dostupnost některého zboží... atd.

Takže z toho potom plyne příprava:
- aspoň část portfolia uložit do kvalitních uchovatelů hodnoty (drahé kovy, šperky, nemovitosti, ale třeba i trvanlivé potraviny)
- pokud už si beru hypotéku (či jiný úvěr), nikdy nejdu nadoraz, abych měl rezervu ve schopnosti splácet i po zvýšení úrokových sazeb
- pokud mám hypotéku (či jiný úvěr) a mám možnost předčasně splatit celou nebo aspoň část, udělám to
- buduju zásobu potřeb, které mohou být hůře dostupné, nebo jejich cena může vzrůst (trvanlivé potraviny, léky, drogerie....)
- pravidelná péče o obydlí (dostat se do fáze akutní potřeby opravy v době krize není zrovna ideální) a o vybavení
- zdraví a prevence
- a spousta dalších drobností, např. vlastnit recepty na levná jídla z toho, co doma mám, nápady, jak v domácnosti ušetřit všemi způsoby (kostka mýdla vydrží déle a je levnější než tekuté mýdlo, starý ručník lze rozstříhat na hadříčky na mytí nádobí, netřeba kupovat houbičky, podobně lze starý ruční použít třeba i místo plíny,... nebo když už se chystá maso k obědu, tak zásadně vařené - z vývaru se udělá polévka, maso se pak podává zvlášť jako druhý chod s něčím... atd. atd.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Příprava na hospodářskou krizi - jako normální člověk
« Odpověď #2 kdy: Srpen 14, 2019, 11:31:21 dopoledne »
Noooo...rekonstruovat/opravovat obydlí v době krize nutně nemusí být průšvih. Protože seženu lidi a nemuseli by být tak drazí...
Rovněž ceny úvěrů nemusí nutně v krizi růst...mohou naopak klesat.
Jde o to nejet nadoraz. A jde o slušnou práci/slušného zaměstnavatele.
Obsluha CNC stroje, pracovník "na lince" se musí bát o místo. Takový člověk je snadno nahraditelný/postradatelný. Takže dobrá investice je slušná práce a "dobré jméno". Poskytuji-li služby, musí být mé jméno spojeno s kvalitou a ochotou jak pro zákazníky tak i pro případného zaměstnavatele.
Učit se - čím víc věcí umím (jsem ochotný/schopný se naučit) tím jsem pro zákazníka/zaměstnavatele zajímavější.
A pokud mě lidi znají (v dobrém), nemusím se o práci bát ani v krizi. Možná na ní i vydělám.
Navíc krize může být příležitost - získat lidi (snáz je přetáhnu od konkurence), získat levně stroje, pro které jinde nemají využití...
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Příprava na hospodářskou krizi - jako normální člověk
« Odpověď #3 kdy: Srpen 14, 2019, 12:20:19 odpoledne »
Pár poznámek:
K penězům dodám mít hotovost ve výši alespoň na 3 měsíce střídmého života mimo banku, abych se k penězům dostal i při zavření bankomatů či omezení účtu.
Asi bych si pořídil nebo zvýšil zásobu pohonných hmot, abych v případě potřeby mohl dojet k lékaři, evakuovat, převézt zásoby. Pokud mám zvířata, navýšil bych i pohotovostní zásobu krmiva pro ně....Chovatelé koní co mají prostor naskladňují seno a asi ví proč...loňské žně spekulantů je poučily. Určitě navýšit zásobu důležitých léků, obvazového materiálu. Vyplatí se třeba i preventivní prohlídka vozu, kontrola kotle pokud je to jediný zdroj vytápění domu...Pokud mám hypotéku či jiné dluhy je dobré se zamyslet i nad pojištěním pro ztrátu zaměstnání, pokud nemám alternativní způsob řešení výpadku příjmu či uhradu dluhu např. prodej nemovitosti apod.. A každopádně se vyplácí posilovat přátelské a rodinné vazby pokud je to možné, protože vzájemná výpomoc je levnější než nákup služeb....Vyplatí se vypracovat i možnosti úspor...třeba levnější doprava do práce na kole než autem, nákup potravin ve velkoobchodním balení, možnost náhrady oblečení ze sekářů....pokud mám malé děti předzásobím se plenami, vlhčenými ubrousky, kojeneckou a dětskou výživou...Vyplatí se i kontrola zdravotního stavu...očař, zubař, preventivní prohlídka a kontrola případného onemocnění....čistě pro klid duše.

SoňaR

  • Host
Re: Příprava na hospodářskou krizi - jako normální člověk
« Odpověď #4 kdy: Srpen 14, 2019, 01:36:17 odpoledne »
Noooo...rekonstruovat/opravovat obydlí v době krize nutně nemusí být průšvih. Protože seženu lidi a nemuseli by být tak drazí...
Rovněž ceny úvěrů nemusí nutně v krizi růst...mohou naopak klesat.
Jde o to nejet nadoraz. A jde o slušnou práci/slušného zaměstnavatele.
Obsluha CNC stroje, pracovník "na lince" se musí bát o místo. Takový člověk je snadno nahraditelný/postradatelný. Takže dobrá investice je slušná práce a "dobré jméno". Poskytuji-li služby, musí být mé jméno spojeno s kvalitou a ochotou jak pro zákazníky tak i pro případného zaměstnavatele.
Učit se - čím víc věcí umím (jsem ochotný/schopný se naučit) tím jsem pro zákazníka/zaměstnavatele zajímavější.
A pokud mě lidi znají (v dobrém), nemusím se o práci bát ani v krizi. Možná na ní i vydělám.
Navíc krize může být příležitost - získat lidi (snáz je přetáhnu od konkurence), získat levně stroje, pro které jinde nemají využití...

Za současného stavu bych spíš očekávala, že úrokové sazby vystřelí nahoru, tedy aspoň v začátku krize / recese. Ale můžu se mýlit.

A bohužel i velmi slušný zaměstnavatel může snadno ukončit svou činnost. Je to rozsáhlý řetězec dodavatelé (a jejich dodavatelé a odběratelé) - zaměstnavatel - odběratelé (a jejich dodavatelé a odběratelé), takže pak stačí, že se sesype např. většinový odběratel, nebo dodavatel nějaké zásadní součástky a je to.

Lidí bez práce (nebo lidí nabízejících své služby) bude spousta, bude velká konkurence, takže naprostý souhlas s budováním "dobrého jména" co to jen jde.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Příprava na hospodářskou krizi - jako normální člověk
« Odpověď #5 kdy: Srpen 14, 2019, 01:43:14 odpoledne »
Začal bych tedy bod po bodu.

Bydlení.
Nahodil jsem před časem tohle téma Jak dopadnou nájemníci v ekonomické krizi?, ale z diskuze jsem nepochopil jestli budou mít problém přežít nájemnící. Tak jsem šel do spekulace, že problém bude, tak jsem se zaměřil na kus pozemku, kde budu pánem.

Pak tu je riziko, že může člověk přijít o pozemek a z diskuze mi vyšlo, že nejlepší je, když je pozemek spolku. Tak jdu cestou spolku.

Na pozemku si umístí kulnu nebo chatičku, kterou jen ohlasí na úřadě.

Ale to je řešení nízkonákladového člověka. Jak řeší bydlení normální člověk, když se připravuje na hospodářskou krizi?

SoňaR

  • Host
Re: Příprava na hospodářskou krizi - jako normální člověk
« Odpověď #6 kdy: Srpen 14, 2019, 02:02:44 odpoledne »
Asi bych nájemníky nevylučovala z "normálních lidí", ale osobně za nejvýhodnější považuju vlastní nezadlužené bydlení (na to ale každý nemá), na druhém místě bydlení zatížené hypotékou ve výši, o které vím, že budu schopen splácet i když úroky vyletí nahoru, na předposlední místo řadím nájem (ale tam není žádná jistota, že pod tíhou finanční krize majitel nebude ten byt chtít prodat, na druhou stranu asi jen tak nebude kupec... a druhá otázka je výše nájmu a jestli bude nájemce schopný ji hradit), na poslední místo řadím bydlení zatížené nerozumnou hypotékou  :)

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Příprava na hospodářskou krizi - jako normální člověk
« Odpověď #7 kdy: Srpen 14, 2019, 03:58:29 odpoledne »
Píšu z mobilu a citace jsou nepřehledné....

Soni, pokud jsem závislý na jednom odběrateli (třeba automobilce) může to být jak píšeš. Zaměstnavatel ukončí činnost a jsem i s dobrým jménem v háji...
Takže kdo maká pro někoho, kdo má zákazníky totálně napříč spektrem má výhodu.
Rozumná hypotéka je ve většině případů levnější, než nájem. To znám ze zkušenosti. Navíc banka tvůj dům nechce. Jsou to pro ně starosti navíc. Chce tvé peníze...

Jinak souhlas.

K Maunovi bych doplnil.jen že budouvat/posilovat je třeba nejen rodinné vazby, ale veškerou "sociální síť" - tu reálnou samozřejmě.

Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Příprava na hospodářskou krizi - jako normální člověk
« Odpověď #8 kdy: Srpen 14, 2019, 04:31:03 odpoledne »
Otázkou je, jestli to bylo myšleno tak, že "normální člověk" potřebuje lidi a stroje...
Sahawe, týká se to i zaměstnavatelů? Třeba malé stavební firmy? Jestli ne, klidně to utni...ale znám lidi, kteří zaměstnávají dva tři lidi a mají stejné peníze (výplatu) jako oni.
A stroj může potřebovat kdokoli a nemusí jít jen o CNC obráběcí stroj o velikosti haly a váze několika desítek tun.
Může to být třeba kvalitní motorová pila z druhé ruky (raději to, než nový šmejd).
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Příprava na hospodářskou krizi - jako normální člověk
« Odpověď #9 kdy: Srpen 14, 2019, 05:17:39 odpoledne »
Kdyz ja tak nejak porad nevim kdo je to ten "normální člověk".
To jsou skoro všichni lidi. Já se považuji za nenormálního, protože jídlo je pro mně jen jídlo, tak utratím jen 2-3tisíce ročně za něj. Normální utratí tu částku za jídlo za 20-30 dní.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Příprava na hospodářskou krizi - jako normální člověk
« Odpověď #10 kdy: Srpen 14, 2019, 06:43:24 odpoledne »
Na odolnosti vůči krizi se musí pracovat průběžně a dlouhodobě. Jednak nikdo neví, kdy to přijde a hlavně to pro člověka s běžným příjmem není za krátkou dobu reálné.
Asi základem je co nejvíce snižovat svoji zadluženost. Potom budování odolného portfolia rezerv. Ideální je pořídit si vlastní bydlení a nějakého užitečného koníčka, který pomůže s příjmem. Snažit se udržovat svoje nemovité i movité věci v pořádku, abych v krizi do nich nemusel investovat.
Je toho víc, ale nerad píšu a hodně už tu zaznělo.

konec

  • Host
Re: Příprava na hospodářskou krizi - jako normální člověk
« Odpověď #11 kdy: Prosinec 02, 2020, 11:58:14 dopoledne »
Na odolnosti vůči krizi se musí pracovat průběžně a dlouhodobě. Jednak nikdo neví, kdy to přijde a hlavně to pro člověka s běžným příjmem není za krátkou dobu reálné.
Asi základem je co nejvíce snižovat svoji zadluženost. Potom budování odolného portfolia rezerv. Ideální je pořídit si vlastní bydlení a nějakého užitečného koníčka, který pomůže s příjmem. Snažit se udržovat svoje nemovité i movité věci v pořádku, abych v krizi do nich nemusel investovat.
Je toho víc, ale nerad píšu a hodně už tu zaznělo.

Ano, člověk by měl snižovat svou zadluženost. Ale nejlepší je tu zadluženost ani nevytvořit. Pokud si někdo vezme hypotéku 3 nebo 4 miliony na předražený byt, tak má dluh, který hned tak nesníží. Má dluh na celý život a tak je to i naplánováno. Naplánovaná doba splácení je 30 let, takže vlastně úplně celý produktivní život.
Tohle je koupě pro idiota.

Dobré je mít své vlastní bydlení, ale ne na dluh. A samozřejmě udržovat své věci v pořádku, protože pokud dům potřebuje opravu a já tu opravu odkládám, tak je to vlastně vnitřní dluh.

Člověk musí mít co nejnižší provozní výdaje, aby neměl v krizi problém. A mezi provozní výdaje patří jídlo ale i splátky hypotéky, to jsou pravidelné výdaje, které v krizi, až člověk přijde o práci, budou znamenat problém.

Správně má mít člověk úspory. Bohužel dneska je moderní mít dluhy.
Aby člověk neměl dluhy, tak nesmí být nenažraný. Nesmí chodit do hospody. A nesmí investovat haldy peněz do zábavy. Nesmí žít konzumním životem.
A to jsou zásady, které by měl člověk dodržovat i v době, kdy krize není, protože to, co člověk neutratí, co si nemusí ani vydělat.  Jenže jsou lidé, kteří tráví hodně času v práci, aby utekli před svou vlastní rodinou....

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7584
Re: Příprava na hospodářskou krizi - jako normální člověk
« Odpověď #12 kdy: Prosinec 02, 2020, 12:10:33 odpoledne »
Ano, krásne si to zhrnul. A aké máš teda riešenie? /to, že nekupovať na dlh nie je riešenie/

Ja som napríklad statok nakupoval postupne. A banka má v depozite len najdrahšiu časť-dom. Inak by som býval stále niekde v podnájme. Znížil som si prednedávnom mesačné splátky na minimum. Aby som to vedel splatiť aj v kríze. /čo sa stalo aj tento rok, a išli sme s platom na 60% / Ak dačo v priebehu roka ostane, tak viem predčasne splatiť úver, alebo investovať do rozvoja/

Potravinovo som vďaka statku takmer sebestačný. Teda vedel by som byť. A vždy sa dá pribrať dáky "spoločník" čo vyplatí zvyšnú časť úveru a stane sa tak spolutvorcom.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Příprava na hospodářskou krizi - jako normální člověk
« Odpověď #13 kdy: Prosinec 02, 2020, 04:31:35 odpoledne »
Každý to má jinak, ale asi nejrozumější je pomoc v rodině. Není to tak dlouho, co to bylo běžné. Stavěly se např. vícegenerační domy, ještě před tím výměnky. Více generací dokázalo bydlet i v jednom bytě, dokud mladí nenašetřily atd.
Já taky dům nepostavil bez dluhů, ale mimořádnými splátkami jsem zaplacení hodně urychlil a moje děti, pokud budou normální, zvládnou pořídit bydlení už bez hypotéky ( pomůžu jim).

Nalim

  • Host
Re: Příprava na hospodářskou krizi - jako normální člověk
« Odpověď #14 kdy: Prosinec 02, 2020, 06:41:15 odpoledne »
Souhlas, že každý to má jinak. Ale řešení existuje, a určitě v mnoha podobách.

Kdybych byl mladý a měl mi kdo poradit, tak se vykašlu na VŠ (kam mě v jejich dobré víře vmanévrovali rodiče), průmyslovka nebo učňák s maturitou je pro praktický život mnohem rozumnější cesta.

Místo 5 let vysloveně ztracených studiem VŠ (nyní často i nesmyslných oborů) bych po střední škole šel na 3 roky makat do ne dalekého zahraničí (kam se dá ještě "nezávisle" dojet autem), v oboru, co jsem vyštudoval a nebo se na učňáku s maturitou vyučil.

Poslední rok práce v zahraničí bych aktivně hledal pozemek pro stavbu svého budoucího RD.

3 roky legální práce v EU se výdělkem rovná 10 rokům práce v ČR. A to ještě při těch 10 letech v ČR třetinu výdělku projíte a 2. třetinu zaplatíte na nájmu. Kdežto ty 3 roky hned po škole člověk vydrží dost uškudlit, když je sám, a má motivaci.

K tomu doporučuji zhlédnout PENÍZE JAKO DLUH (Money as a debt), a člověk leccos pochopí.
Ejhle, účel hypoték je rázem evidentní.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Příprava na hospodářskou krizi - jako normální člověk
« Odpověď #15 kdy: Prosinec 05, 2020, 10:05:52 dopoledne »
Bez pochyby nastane hospodářská krize podle toho jak vláda zadlužuje. Prý 400miliard korun tento rok. Sakra
https://www.denik.cz/ekonomika/schodek-rozpoctu-narust-20200901.html

K tomu tlak na snižování emisí a investování do zelené energie.  Až praskne ta bublina.
Co to pro mně znamená jako nízkonákladové člověka? Skoro nic.

Zkouším řešit možné scénáře, kdy vláda začne pronásledovat a hledat vybírání poplatků i za vzduchu.


Offline Norman

  • ***
  • Příspěvků: 193
Re: Příprava na hospodářskou krizi - jako normální člověk
« Odpověď #16 kdy: Prosinec 05, 2020, 11:06:46 dopoledne »
Já myslím, sedláku, že v pekle skončíme my. Protože víme, že to je špatně, a přesto jenom prihližíme. Jak řekl někdo, tuším že Einstein, "Svět nezničí ti, co páchají zlo, ale ti, co tomu nečinně přihlíží."

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Příprava na hospodářskou krizi - jako normální člověk
« Odpověď #17 kdy: Prosinec 05, 2020, 05:54:17 odpoledne »
Všichni nepřihlíží. Třeba jen účast ve volbách má smysl. Nebo šíření osvěty. Nebo poctivě pracovat. Prostě makat na zlepšení podle svých možností.

Nalim

  • Host
Re: Příprava na hospodářskou krizi - jako normální člověk
« Odpověď #18 kdy: Prosinec 05, 2020, 06:46:00 odpoledne »
Já teda nemám pocit, že jsem měl vliv např. na znění imigračních dohod. Ty jo? Určitě jsi sám k sobě upřímný?

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Příprava na hospodářskou krizi - jako normální člověk
« Odpověď #19 kdy: Prosinec 05, 2020, 07:27:31 odpoledne »
Nemám vliv na spoustu věcí. Jen jsem chtěl říct, že snaha se cení víc, než brečet a přihlížet.

Nalim

  • Host
Re: Příprava na hospodářskou krizi - jako normální člověk
« Odpověď #20 kdy: Prosinec 05, 2020, 07:35:42 odpoledne »
Dobré úmysly nestačí. Hovoří bohužel výsledky :(