Autor Téma: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití  (Přečteno 399628 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #950 kdy: Prosinec 01, 2020, 11:40:57 dopoledne »
zkopiroval jsem svůj dotaz v jedné fcb skupině:
Já fakt nechci rýpat, ale dost to řešili právě pidikomunity, kde plánovali mít chatičky od sebe 5-10m. Nejednalo se o to, že by přes kouř nic neviděli, ale jeho škodlivost na tělo a hlavně na plíce. A to mluvíme o kouři ze dřeva.
https://plzen.rozhlas.cz/soused-pali-travu-a-spadane-listi-muze-vam-zamorit-celou-obec-nechte-si-poradit-6733715
třeba bakalářská práce o kouři ze dřeva
https://dspace.vsb.cz/bitstream/handle/10084/128281/KLE0105_FBI_B3908_3908R001_2018.pdf?sequence=1&isAllowed=y

Fakt netuším jak daleko plánujete mít chatičky vedle sebe a jaký je terén pozemku. Jak jste psal, tak máte zkušenosti se stavění domků. Tak mně jen zajimalo jestli jste to řešil a jaké jiné řešení jste našel pokud topení dřevem se projevilo u Vás jako nebezpečné.

Nalim

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #951 kdy: Prosinec 01, 2020, 01:49:25 odpoledne »
Pokud myslíš, že by to bylo přínosné, založ třeba vlákno Topení dřevem v chatě. Je dost možné, že i tato kdysi běžná dovednost se už mezi lidmi vytrácí. Pokud zájem není, nechci tu plevelit.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #952 kdy: Prosinec 03, 2020, 09:55:13 dopoledne »
Člověk se pomalu mění a mění se, protože se mu něco nelíbí. Skutečně se mu nelíbí.

Někdo se dostane do fáze, kdy jen chodí do práce a zpráce do bytu. Ptá se jestli by mu nestačila jen chatička. A tím ušetřil za nájem a mohl dělat na půl úvazku.
Někdo je tím spokojený, ale někomu dojde, že dělá špatně placenou práci.

Nemluvím o benefitech jako proplácení dopravy, získání třeba nějakých věci nebo ta práce člověka naplňuje.

Práce na půl úvazku má ten problém, že musíte pořád chodit do práce. Nemůžete si vzít volno. Třeba měsíc. Nebo dokonce i týden. A makáte v období, kdy je super počasí. Pokud člověk nenajde nějaký benefit té práce, tak si uvědomí, že udělal hloupost. Tak začne hledat jinou práci. A nebo jiný způsob vydělávání.

Jsou lidi, kteří si uvědomí, že žijí jen jednou. A proč marnit prací, která nemá smysl v období, kdy je krásně a může člověk dělat jinou práci, která je špatně placená, ale naplňuje ho.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #953 kdy: Prosinec 03, 2020, 10:14:36 dopoledne »
Začínám měnit pohled na boty. Byl jsem jen na pracovní obuv. Prostě univerzální a nemusel jsem nic řešit. Ale chci ušetřit asi 500Kč ročně. A tak se musím specializovat.

První je obuv do města. Na to stačí kecky. Moc do města nechodím. Nekupoval jsem je roky, ale cena byl predtím 100Kč
https://www.lidl-shop.cz/cs-CZ/LIVERGY-Panska-volnocasova-obuv/p100293400?mktc=shopping&gclid=Cj0KCQiAtqL-BRC0ARIsAF4K3WFrytapbgFfSqd723CDbVD3kJurRMl4RFvD8KlUi5Ro310uHxh-LL4aAkVkEALw_wcB

Další jsou kroksy u vietnamců za 100Kč
https://www.ardon.cz/d/841987/kroksy-atlantik-bile?size=45

Nízké gumáky za 230Kč. Tedy holinky
https://www.mall.cz/pracovni-obuv/nizke-holinky-troncheto-zelena-42-100014534840?gclid=Cj0KCQiAtqL-BRC0ARIsAF4K3WG18NXPagzQ65e8-0kR4porOW4V3HM3HVTlwOQxdlEx3UxWNFGjLvsaAqnHEALw_wcB

A naposledy pracovní obuv. Tady 300-500Kč.

Místo zateplení bot nosím více ponožek.

Vím, že někdo chodí většinou bosa, ale to si netroufnu.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #954 kdy: Prosinec 03, 2020, 11:39:07 dopoledne »
Bral jsem 5 problémů, které člověk musí řešit v životě:
1, bydlení
2, vodu
3, jídlo
4, oblečení
5, teplo
6, hygienické a jiné drobnosti

6. To je mýdlo, prací prášek, ale i poplatek za odpad atd.




Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #955 kdy: Prosinec 03, 2020, 02:17:35 odpoledne »
Konečně zasněžilo, tak mám právo si dát rakytníkový čaj. jím i listy. Pokud chcete to zvyzkoušet, tak stačí napsat.

Zajimavost, že nepoužívám hrnky.



Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #957 kdy: Prosinec 03, 2020, 07:46:00 odpoledne »
Profesionální swapař(v minulosti bartista) swapuje, protože ho to baví. Je to pro něj zábava a má o tom světě přehled. Osoba jako já si ho najme, aby mu sehnala některé věci, které bude v budoucnu potřebovat. Třeba papinák, oblečení, nářadí atd. Třeba budu asi potřebovat za svůj život 15 papináku podle toho jak je níčím. Pokud člověk žije ustálený život, tak se dá docela dobře odhadnout jaké věci budu v budoucnu potřebovat. A profesionální swapař mu to sežene. Né za den ani za měsíc, ale třeba za půl roku nebo za 2 roky. Prostě se to objeví.  Já jako klient dodám tomu swapaři věci, které pro mně nemaji žádnou cenu, ale swapař to dokáže zhodnotit. Tak nehromadim žádné zbytečné věci, ale jen věci, které používám a budu používat.

Moje nevýhoda, ale zároveň výhoda, že žiji na vesnici, tak mám přístup k zelenině, ovoci, bylinkám atd. A lidi musí jíst, tak můžu tohle dodávat. Ta nevýhoda, že nemám přístup k věcem, které bych zas ve městě snadno získal.

Já musím swapaře předplácet, protože musí swapaře bavit swapovat. Na druhou stranu na pozemku můžu sklidit tuny určitých potravin, tak v konečném důsledku nic. Je to jako jít pomáhat se sběrem brambor nebo jiné zeleniny a dostat tolik zeleniny, že bych nebyl schopen sníst a i prodat. Tak je dám swapaři a on mi sežene věci, které bych musel koupit.


Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #958 kdy: Prosinec 04, 2020, 09:11:47 dopoledne »
Já se snažím už vyhýbat debatám, které budí hodně emoce. Nemá smysl se o tom bavit a jen vytváří špatnou krev. Je to téma charity, sázení stromu a třeba udržitelnost chudoby. Uvědomil jsem si, že žijeme v určitém systému, kdy místo, aby charity učili lidi, aby žili skromně, tak je nechávaji žít v iluzi, že budou patřit mezi bohaté. A ani za to ty charity nemůžou, protože je právě ten systém, kde pokud chce dotaci, tak musí hrát písničku toho systému. My plýtváme, protože se mluví, že se to pak zrecykluje, ale energetický nároky jsou velké. Místo, aby se řeklo, že se nemá plýtvat. Je to prostě systém. Bez plýtvání zkolabuje systém a popravdě i já, protože jsem závislej na plýtvání jiných lidí. Tak radši mlčím, i když o některých věcech mohl mluvit hodiny.:)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #959 kdy: Prosinec 04, 2020, 12:43:56 odpoledne »
Nevadí mi plýtvání jiných lidí. Říkat mi, že mi vadí plýtvání jiných lidí a mít z toho užitek je pro mně fakt pokrytecké. Je to jako mít restauraci nebo cestovku  a nadávat na plýtvání lidí. Restaurace je třešnička v plýtvání a to nemluvím o cestování. Mně se jedná jen o to, abych se mohl podívat do zrcadla a necítil se být pokrytec.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #960 kdy: Prosinec 04, 2020, 07:30:48 odpoledne »
Moje pokusy vycházeli 200kg rýže ročně nebo 200kg zrni nebo 240kg těstovin nebo 350kg chleba nebo cca 2000kg brambor.
Je to dané tím, že jsem jedl, abych neměl hlad. Myslim, že zajimá je položka brambory, kde vlastně jsem snědl 5-6kg denně. Dělal jsem pokusy jen většinou od října do dubna, kdy se dalo snadno jíst jen dané potraviny. Vyjímka byli vánoce, kde jsem vysomroval jídlo. Kvůli zimě a častějším jezení jsem denně snědl i těch 5kg brambor. Od té doby jsem trochu ztratil zájem o brambory jako o hlavní položce v jídelníčku.

V historii to taky měřili:
Citace
Hodnotila se podle velikosti, která se měřila podle počtu koku (asi 180 litrů) rýže, která se na panství každoročně vypěstovala.[10] Jedno koku bylo množství rýže potřebné k výživě jednoho dospělého muže na jeden rok.
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0%C3%B3gun%C3%A1t_Tokugawa#cite_note-:2-9

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #961 kdy: Prosinec 05, 2020, 08:24:34 dopoledne »
Když člověk má štěstí, tak neni co řešit. Prostě si tam něco postaví a je to.
Ale často člověk nemá štestí a nebo je paranoik a věří, že jednoho dne ho někdo udá nebo přijde kontrola. Tak to řeší, že dělaji na pozemku činnost jako komunitní zahrada nebo maji tam pseudopodnikání jako chov, lesní školku, sušárnu atd. A tam, kde spí maji jen minimum věcí v sudech a i nafukovací postel. Prostě, aby to nevypadalo, že tam někdo trvale bydlí, ale občas tam přespí. Ale to řeší jen lidi, kteří maji obavy z toho, že přijde kontrola a dá jim takovou pokutu, že je to odrovná.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #962 kdy: Prosinec 05, 2020, 12:58:17 odpoledne »
Je dobré si ujasnit co chcete. Vyzkoušet si co chcete, protože někdy má člověk velké oči a žije v iluzi. Až realita člověka probudí. Třeba jestli tam chcete dožít nebo to chcete odkázat dětem. Chcete tam mít kohoutkovou vodu nebo si ji vozit? Jste odchotna pít vodu ze studny a dělat testy nebo vodu z potoka? Jak daleko jste ochotna chodit pro vodu? Jste ochotna se uskromnit třeba v topení? Chcete to si ujasnit co chcete, protože pak vyjde, že nejlepší varianta bude žít v kolonii blízko svých dětí, které budete navštěvovat svoje vnoučata a hlídat je. Ono je otázka jestli fakt chcete být někde úplně sama v důchodu.


Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #963 kdy: Prosinec 06, 2020, 11:18:43 dopoledne »
Nežiji ekologicky. Některých věcí se nechci vzdát. Žít ekologicky pro mně znamená se vzdát všech zbytečných aktivit a věcí, které maji nějaký dopad na ekologii. Neni potřeba jak někdo říká "vracet se na stromy", ale zvážit svoje činy z pohledu ekologie. dnes existují odpustky. To, že někdo daruje charitě nebo už na obalu výrobku je napsáno, že 1-5 procent jde na nějakou pomoc. A člověk často to nepotřebuje a koupít to, protože je to odpustek. Cítí se dobře, že pomohl a může dál níčit planetu.  Vzdal jsem se věcí, které nepotřebuji k životu a zjednodušil jsem ho. Ale jen díky tomu, že mně to nebolí a dává mi to smysl.

Neřeším jestli někdo žije více nebo méně ekologicky. To, že někdo je pokrytec je jeho věc.

Já řeším, že se společnost jde stále do pekla a ty, kteří jdou nejvíc slyšet jako bojovnící proti ekologii používaji často podobnou frází jako na konci textu. Co tedy řeším? Nejsem optimista, protože mám pocit, že většina ekologických úspěchů v ČR je díky přesunu průmyslu do rozvojových států. Aby člověk mohl mít nějakou ekologickou věc, tak musí pracovat v práci, která níčí planetu.

Stačí poslouchat někoho, kdo bude básnit o ekologii a většinou uslyšíte tohle:
"Chovat se ekologicky neznamená začít si opírat věci, které máme rádi...jen je občas lepší najít si k nim šetrnější cestu a nebo si najít požitky nové, ekologičtější"

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #964 kdy: Prosinec 07, 2020, 09:42:28 dopoledne »
Nejlepší je zkusit nějaký čas žít v zahrádkářské kolonii nedaleko svého bydliště. I v 5000 městě je nějaká taková kolonie. Spát ve stanu za 300Kč  jde, ale většinou každá zahrádka má alespoň kůlnu. Když máte štěstí, tak někdo z přátel má má zahrádku nebo musíte více zapátrat. Nebo já nabízím možnost ubytování v unibuňce zadarmo na vyzkoušení takové stylu žití.

Zkusíte žít víkend, týden a pak měsíc. Zjístíte čeho se můžete vzdát a čeho ne.  Žití  na pozemku v malém objektu je o vzdaní se hodně věcí a uskromnění. Už jen práce a zásobování u člověka určuje, kde bude žít. Jsou lidi, kteří chodí každý den do krámu a nechtěji se toho zdát a to nemluvím o dojíždění do práce. Pak samota verzus zloděj atd. Spotřeba elektřiny je taky moc zajimavá. Pro svíceni a čtění na tabletu neni potřeba solární systém, ale pravidelně nabíjet powerbanky. Prát u známých. Vymyslet logistika a jak to zkloubit.

Třeba v poslední době mám pocit, že stále více lidí si uvědomilo, že chtěji mít krásnou zahradu. Šli do toho, že chtěji mít velký pozemek a část nechaji přírodě, ale po tom co viděli u mně, kde roste šípek, ostružiny a stařešina změnili názor. Chtěji mít krásnou zahradu jako anglický trávník. Proto mám objednávku na tavolníky, které rostou pěkně a docela se drží v oblasti, kde se vysázeli. Fakt hodně lidí jde do toho, že budou mít velký pozemek a budou tam pěstovat, ale zjistí, že těch 500m2 zahradky je až moc. Tak si člověk kupuje velký pozemek hlavně, aby měl soukromí.
Někdo chtěl udělat udělat květinovou louku, ale zjistil, že to neni udržitelný a časem zase zaroste.

Je to těžký někomu říc, aby člověk si to vyzkoušel a přemýšlel u toho, aby nedělal chyby jako lidi předtím, když člověk neví s čím začít a spíš ho to odradí od takového života.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #965 kdy: Prosinec 08, 2020, 08:57:45 dopoledne »
já jsem nenašel inzerát o pozemku https://www.hearth.net/app/post/5f22a5e1d58acb0009a7a7e0?page=1&postdetail=
5f22a5e1d58acb0009a7a7e0, ale někdo mi to poslal. To samé https://dum.bazos.cz/inzerat/129121511/chata-bouda-zahradni-domecek-za-rozebrani-a-odvoz.php?fbclid=IwAR3HMvz4mhHAFwPRTK6ABQO4q0Po5_9JjrQ91nhtSUI1ALSGHVyAEjPmXHA . a i
https://dum.bazos.cz/inzerat/128929045/chata-za-odvoz.php

Lidi mi často posílaji inzeráty, které by mohli být pro mně zajimavé. Většina lidí v paneláků si takových inzerátů nevšímá a ani nemá známé, kteří si toho všímaji, tak nevědí o světě, kde může člověk postavit chatičku 20m2 za 10000Kč a kde skoro všechno padne na benzín a amortizaci auta. Ano zabere to hodně času, ale toho maji lidi žijící v domku až až. Háček je ten, že být na to sám je fakt opruz. Proto hodně lidí si radši už koupí zahradu s chatičkou, i když ví, že je nejspíš načerno postavena.

Nalim

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #966 kdy: Prosinec 08, 2020, 10:30:23 dopoledne »
Kůlna na nářadí stačí jednoduchá, to jo.
Ale když chatku, tak rozhodně promyšlenou na event. celoroční bydlení. Oficiálně se to v žádosti nesmí uvádět, ale není nikde řečeno, že se nesmí k bydlení v případě potřeby přizpůsobit "až pak".

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #967 kdy: Prosinec 08, 2020, 10:56:54 dopoledne »
Velká zábrana proto, aby člověk žil se skupinkou a k tomu pronajmutém pozemku je, že hrozí stěhování. Člověk se nejspíš pohádá s někým. Vyjde to na draho. Spočítejte si kolik by Vás vyšlo stěhování. Já odhaduji na 6000Kč, ale dejme i 10000Kč.

Výhoda žít se skupinkou je ta, že si náklady rozdělíte. Třeba telefón a internet. Někdo platí i 1000Kč měsíčně. Tedy 12000Kč ročně. A představte si, že pokud budete třeba 5, tak Vás vyjde internet za 70Kč měsíčně a telefon ročně jen 400Kč, protože budete mít s kreditem a volat budete od někoho, kdo má neomezené volání kvůli práci. Tak Vás vyjde telefon a internet na 1400Kč ročně. A teď si odečtete tohle číslo u nákladů za telefon a internet a hned máte kolik byste ušetřili ročně.

Když sečte další položky, tak zjístíte, že jeden rok vyzkoušení Vám ušetří tolik, že risknout to se vyplatí. ALE ALE

Vždy je nějaké ale.
Pokud člověk se rozhodne žít skromně, tak přejde na předplacený kredit a brutalně omezí volání. Známý, kteří maji paušal, tak je  jen prozvoní. U emailu dá přeposílání pošty k němu. U datovky dá heslo někomu a i potvrzení, že může ta osoba přijímat poštovní zásilky a dopisy.  Tak neušetří peníze.
Ušetří jen pokud bude chtít mít internet a hodně volá.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #968 kdy: Prosinec 16, 2020, 07:49:41 dopoledne »
Je zajimavé, že zcela zapomínáme, že jsme byli dětmi a požadujeme od nich, aby se chovali dospěle, ale nenecháme je chovat dospěle. Rozhodujeme o nich o všem. Snad každý dospěli se učí z chyb. Ale děti maji problém se učit z chyb cizích a musí oni na sobě poznat tu chybu, aby se poučili. Tak by měli se opařit čajem a nebo se pozvracet, když se přecpou sladkostmi. Že ty zákazy nejsou nějakým trestem, ale zkušenosti, aby ta osoba e vyvarovala bolesti atd. Děti(kromě pár vyjímek) jsou fakt jen děti, kteří nepřemýšlí.

Jsou to děti a je to stejné jako obvinovat psa, že štěká. Popravdě mi to přijde vtipné, protože si zazpomínám jaké hloupé dítě jsem byl. Všechny ty hádky a mlácení se sourozencemi byli o ničem. Přemýšlel jsem jestli se tomu dalo nějak vyhnout a fakt nedalo. Ten mozek ditěte to prostě nepochopí.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #969 kdy: Prosinec 16, 2020, 01:32:35 odpoledne »
Kdybych nebyl závislák na zrní, tak bych asi fakt jen na věcích z mrazáku. To říká člověk, který nemá rád organizování. Ono to neni věda. Uvaříte jídlo a dáte to do misek. Každá miska je označena ze všech stran třeba číslem. Třeba 10 misek má číslo 5. A v nich budete mít třeba sedeginský guláš. A pak budete mít dalších 10 misek třeba houbovou omáčku atd. Vytisknete si tabulku a nalepíte na mrazák. Nepředstavujte si, že budede mít 50 jídel.

Tajemství je jen zamražovat jídlo, které máte radi a jste ochotni ho zamrazit a počkat těch pár minut co se ohřeje. A tak zjistíte(někdo), že proč kupovat si hotové jídlo, když máte super jídlo doma a stačí jen ohřát.:)

Já jsem se moc daleko nedostal, protože jsem objevil zrní a taky jsem myslel, že budu žít bez elektřiny.

Ale měl jsem vybrané 6 jídel: sedeginský guláš, játrovou omáčku, ryzito bud kuřecí nebo zeleninové, šunkofleky s uzeným, houbová nebo žampionová omáčka, čočka na cibulce a octem

Tajemství úspěchu, že člověk nezamrazuje zbytky a jídla, které nesbíhaji sliny pokud si na to vzpomene. Těm se říká ležáky. A ty skončí v popelnici. V Ustí jsem potkal takovou rodinu. Bylo to období, kdy jsem 3 dny v týdnu nemusel nic kupovat. :) A k tomu jsem přibral. Naštestí ta rodina se naučila vařit dobrá jídla, tak už nebyli zbytky.:) I když jich bylo 6(2dospěli+4 děti), takjin ma konec stačil jen minimrazák. Tedy až se naučili vařit dobrá jídla. Pochopili, že pestrý jídelníček a zdraví nejde u dětí k sobě. Dokonce i u dospělích to někdy nefunguje, protože nemaji jako děti sebekontrolu. Třeba jsem dostal hodně perníku, ale nikdy žádný štrůdl nebo koláče. A brzo ani perník, protože přestal  ho dělat perník a zaměřili se na štrůdl a jiné hotovky pečené hotovky. Řepánky šli na dračku. Proč nutit dítě do jídla, které nemá rádo? Postrach dětí bývá často špenátová polévka. Pak tu byl smažený květák. Kupodivu ho mám rád, protože jsem si vždy kápnul na to citronku. Tenhle zlozvyk se naučili děti a už jsem neměl květák.:) Taková zemlbába nebo rýžový nákyp s merunkami.

To byla jen dlouhá vsuvka, že člověk by neměl snažit se jíst pestře a zdravě. A u dětí to platí dvojnásob. Nefungujete u většiny.

Jídlo v mrazáku je jen pro čas, kdy člověk nemá čas,chuť nebo energii vařit. Prostě to vytáhne a třeba v rýžovaru uvaří rýži a už jí.

Já jsem kupoval speciální 500ml(obsáh vážil 500g) dózy za asi 37Kč(už je to toho hodně let). To, že jsem k tomu přikoupil 11 rohlíků a musel jsem sníst salát byl jako bonus.:)
https://nakup.itesco.cz/groceries/cs-CZ/products/2001120501020
Je v tom jídlo, tak počítám, že jsou ty krabičky udělané pro styk s jídlem.


Rozepisovat, že když člověk měl čas, energii a i chuť si udělal nějaké jídlo jako u mně třeba těstoviny s tunákem, těstoviny se skořicí a cukrem, smaženou cibulku s rýží atd. Mrazák sloužil k tomu, aby věděl, že doma má už hotové jidlo a stačí jen ohřát.

Pokud člověk si nemyslí, že v mrazáku se jídlo zníčí a je toxické atd. Pak to neni dobrá volba mrazit jídlo pro lidi.



Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #970 kdy: Prosinec 18, 2020, 08:32:55 dopoledne »
V několika příspěvcích napíšu, že při ideálních podmínkách se můžete mít skvěle jen třeba 3000Kč měsíčně nebo pokud se rozhodnete zmizet, tak s 500-1000Kč. Zkusím popsat, že nemusíte žít pod mostem a žebrat. Docela drtivá lidí žije tak aníž by to věděli.

Je to hodně o pohledu na danou věc. Jak se na to díváte. Pro někoho koho nebaví práce si představuje, že 250 dní v roce maká neboli promrhá svůj život něčím co mu nedává smysl a nebavího  a má jen 115 dní v roce, aby si užil. Tak za 20 let prožije jen 2200 dní pěkného života. On chce 250 dní v roce a ideálně 365 dní. Tak si musí najít práci , která ho baví. A ta neni dobře placenná. Ten, kdo chce, tak najde řešení. A nízkonákladový život takové řešení nabízí.


Třeba jde žít bezstarostný život pomocí prodeje plazmy. Má to velký háček, že musíte pěčovat o svoje zdraví. Ale jednou za 14 dní jdete na plazmu a získáte 700Kč. A ročně Vaše tělo vydělá 18000Kč. Zabije tím asi 30 dní v roce, ale zbytek roku si můžete dělat co chcete a naplnit svůj život čas věcmi, které Vám davaji smysl.
https://www.unicaplasma.cz/vyhody-darcovstvi/

Asi začnu příště o kole.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #971 kdy: Prosinec 18, 2020, 04:03:20 odpoledne »
Fakt minimalista chce dárky k vánocům? I když by byli nehmotné? Beru, že minimalista je stařší osoba než 15 let. Dá se očekávat tedy, že už neni mentálně dítě. Snad v každé knížce o minimalismu a i na youtube atd je, že minimalismus bojuje s konzumem.
A dárky jsou konzum, protože mentalně dospělí člověk si koupí sám ty věci a ví přesně co chce. Tak kupovat minimalistovi dárky i nehmotné je vlastně proti jeho přesvěčení. Teď už nedostanu žádné dárky. sakra :)

Taky si říkám jestli minimalista potřebuje knížky o minimalismu. Je to jako dát doktory knížky o medicíně. :)

Pokud chci někomu dát dárek, tak se k němu nakýbluji a vyžeru ledníčku. :) Mluví se, že dárek je důkaz, že na tu osobu člověk myslel a záležímu na něm. A proto beru, že nejcennější věc co má člověk je jeho čas. Přece žijeme jednou. A tak mu dát dárek svůj čas beru jako postačující dárek. Ale to je jen můj názor.


Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #972 kdy: Prosinec 19, 2020, 10:36:07 dopoledne »
Jak jde minimalismus dohromady se zw(zeero waste)?

To je jedna ze slabých stránek minimalismu. Většinou to minimalisti ignorují. Ty, kteří si více zakládaji na ekologii to řeší, že věci maji v krabicích a sudech a když potřebují, tak si je vezmou. Tak hromadí pěkné oblečení a boty, které v budoucnu budou potřebovat z druhé ruky. Tak ve stříni maji minimum věcí, ale bokem maji krabice plné oblečení.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #973 kdy: Prosinec 19, 2020, 02:41:18 odpoledne »
Miluji ČR. Je to prostě ráj. Je 19. prosince a ve středních Čechách se všude povaluje jídlo. Mít v ČR hlad je nemožné. Tak buďme rádi, že žijeme v ČR a né třeba v Číně atd. Radujme se.

Jdete ven a pořád jsou jablka a u na poli po orání je cukrová řepa. Jen stačí sbírat.

Všechno co je zelené obsahuje vitamíny a minerály. Mluvím o rostlinách. Jen si musíte vyguglovat jestli je to jedlé. Stačí většinou udělat čaj neboli spařit a už můžete jíst listy ostružin, jahod atd.
https://www.rehabilitace.info/zajimavosti/jahodove-listy-a-jejich-ucinky-na-zdravi-na-co-jsou-dobre/

Pro dny, kdy je hnusné počasí nebo sníh, tak mít menší zásobu v květináčích nebo klíčit, nebo sušené nebo kvašené zelí.

Když žijete na vesnici, tak je tu tolik jídla, že Vám stačí jen : 100 pšenice, 50kg hrachu, jeden česáček, 2 penny tašky, pilka na dřevo, zapalovač(minihořák),8kg soli,6l octa. Pokud jste fajnovka, tak chilli,pepř a 20l oleje.

Nesmíme zapomenout na základní vybavení: kolo, brutar(dá se použit spodek jako ohniště), hrnce a sklenice na zavařování. A to je myslím všechno co potřebuje k tomu, abyste měli díky sběru a paběrkování dost jídla na celý rok.

Když jsem ještě žil ve městě, tak jsem si myslel, že jídlo bude velký problém, ale v životních nákladech to dělá tak malou část.








Nalim

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #974 kdy: Prosinec 19, 2020, 03:04:17 odpoledne »
Já bych zákl. prostředky k přežití v zimě rozšířil o kamínka, v chajdě.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #975 kdy: Prosinec 19, 2020, 07:04:04 odpoledne »
Zdravím,
zašel někdo tady tak daleko, že se třeba domluvil s restaurací nebo s pár lidmi a nakupuje třeba rýží po 1000kg v pytlech 25kg? Legendy praví, že cena je někdy i o 40-60 procent levnější než v krámě neboli bez marže.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #976 kdy: Prosinec 19, 2020, 08:22:09 odpoledne »

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #977 kdy: Prosinec 19, 2020, 08:43:14 odpoledne »
Zdravím,
zašel někdo tady tak daleko, že se třeba domluvil s restaurací nebo s pár lidmi a nakupuje třeba rýží po 1000kg v pytlech 25kg? Legendy praví, že cena je někdy i o 40-60 procent levnější než v krámě neboli bez marže.
A od koho koupíš tunu rýže levněji než v obchodním řetězci? Podle vlastní zkušenosti vím, že v řetězcích nakoupíš levněji než ve velkoobchodech. Ví to také všichni Vietnamci a proto nakupují především tam.
Aby jsi byl schopen nakoupit od výrobce a zatlačit na jeho cenu, tak by té rýže asi musel být vlak.

Offline Akutol

  • Super realisti
  • *
  • Příspěvků: 2377
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #978 kdy: Prosinec 19, 2020, 09:07:53 odpoledne »
Já bych zákl. prostředky k přežití v zimě rozšířil o kamínka, v chajdě.
A trochu maska...

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #979 kdy: Prosinec 20, 2020, 08:16:05 dopoledne »
Teď je to spíš teoretická otázka, kde koupit levně rýži, protože jím zrní. Ale předtím mně to zajimalo něž jsem přešel na zrní. Myslim, že lidi, kteří nepřejdou na zrní to bude zajimat, protože rýže je univerální a trvanlivá potravina. Dá se sehnat levněji, ale člověk se musí s lidma domluvit.


Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #980 kdy: Prosinec 20, 2020, 08:29:23 dopoledne »
Přiznávám se, že jsem se u jídla zasekl u zrní. Objevil jsem ho dřív než jsem ovládl 5tici -rýži, těstoviny, brambory, ovesné vločky, kroupy/jahly.

Z toho si uděláte pestrý jídelníček.

Ani jsem se nedostal k zdokonalení jídelníčku. Za to může to prokleté zrní.  Jednou jsem četl, že bílá rýže může u asiatů za rakovinu střev. Byla to asi makrobiotická propaganda, aby lidi jedli celozrnou. Celozrná mi nějak nechutná. Vím, že jsem strašně ovlivnitelný. Doslova ovečka. bakalářka o rakovine střev
https://theses.cz/id/4fe3cr/15294746

Když umíte upravit tu 5tici a ochutit, tak nemusíte pak chodit do krámu skoro vůbec. Jeden člověk mi řekl, že dává do všeho kurkumu a chutná mu. Tak jsem sehnal velké balení, ale bylo to za trest.:) Někomu nechutná zrní a mně zas kurkuma. Kurkuma je prevencí proti rakovině.

A co sladkosti? Cukrkandl vždy je tady.
https://www.receptyonline.cz/recepty/jidla/cukrovinky-medy-a-jine-sladkosti/cukrovinky/

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #981 kdy: Prosinec 20, 2020, 09:01:29 dopoledne »
Nic netrvá věčně.

Tuhle větu člověk musí se naučit a pochopit pokud chce žít svobodně.

Já každému říkám, aby sehnal malý flek kam umístí zahradní domek , který koupí v krámě a tam umístí většinu věcí. A najednou je volný. Má u sebe jen tolik věcí, které potřebuje a muže se stěhovat kam chce. Do chatky dát věci do sudů. A tohle každému opakuji až si myslí, že jsem magor.

Tohle souvisí s tím, že nic netrvá věčně.

Největší problém je se uskromnit a žít, že nic netrvá věčně. To jsou jediné dva skutečné důvody. To ostatní jako legislativa, prostor, záchod, voda, topení atd je jen důsledek, že se člověk neuskromnil a chce žít na poli jako by žil v satelitu. A to nejde.
A o tom to je. Když chcete žít malé chatce sám tak můžete hned za 20tisic za bydlení do konce života. Žádné povolení atd. Když chcete s partnerem, tak už to chce o něco větší, abyste byli spokojeni oba. Ale pokud chcete žít s dětmi, tak už musíte více plánovat a utratíte více. A hlavně, aby i děti byli spokojeni.

Dnes jsou jiné časy. Před x lety bylo těžké sehnat lidi, kteří by dávali moudra. Dnes je tu facebook. Zjístite jake je to žít v garáži s dospělejšími dětmi.


Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #982 kdy: Prosinec 20, 2020, 11:19:26 dopoledne »
Citace
Ja si myslim, ze minimalismus je tak trochu vedlejsim produktem materialismu. Zjistujeme, co vsechno nepotrebujeme, ale ZAROVEN to kdykoliv muzeme mit. Proto nase babicky treba neumi byt minimalistky, ony vedi, jake to je, kdyz se neda nic sehnat/koupit, proste byly odsouzene k sysleni. Na jare se sily rousky. Babicky vetsinou mely materialu habakuk, my zadny, mame doma jen to, co potrebujeme...



Přesně. Minimalismus vlastně využívá konzumní svět. Bez něj hlavní proud minimalismu, který říká, aby člověk měl málo věcí by neexistoval. Dnes je tady samý krám a plné regály. Kdyby nebyl konzumní svět, tak by člověk měl plný byt věcí, protože šance, že sežene něco by bylo problémové. Proto to hodně lidí nechápe, že minimalisti brojí proti konzumu, ale oni ho aktivně využívaji.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7598
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #983 kdy: Prosinec 20, 2020, 02:24:15 odpoledne »
Ano, ryža je jediná obilnina, ktorá rada vstrebáva silno karcinogénny arzén z okolia. A ak sa nesprávne varí, tak ho skonzumujeme. https://www.noviny.sk/zaujimavosti/198188-vedci-varuju-ryza-moze-byt-jedovata-ak-ju-varite-nespravne
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #984 kdy: Prosinec 20, 2020, 03:01:37 odpoledne »
Jedna věc se mi líbila. Když okolo silvestra se spustila vlna kampaň na zákaz pyrotechniky. Lidé křičeli, aby ty co se živí prodejem a dělání pyrotechniky s tím skončili a našli si jinou práci. A teď hodně lidí, kteří pracují ve službách vědí jak se museli ty lidi cítit. Rozhoduje o nich lidi, kteří myslí jen na sebe.:)

Kdopak byl pro zákaz pyrotechniky?

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #985 kdy: Prosinec 20, 2020, 03:07:09 odpoledne »
Ano, ryža je jediná obilnina, ktorá rada vstrebáva silno karcinogénny arzén z okolia. A ak sa nesprávne varí, tak ho skonzumujeme. https://www.noviny.sk/zaujimavosti/198188-vedci-varuju-ryza-moze-byt-jedovata-ak-ju-varite-nespravne
To jsem nevěděl. Já četl, že se bílá ráže lepí něčím, aby se nerozpadla a to způsobuje tu rakovinu. Ale i to, že rýže pochází od malách farmářů a ty zpracovávaji ryzi tak, že ji pohází na silnici. Vygooglovat to nejde. Asi už smazané a nejspíš hoax. Ale začal jsem o tom jestli mám jíst rýži ve větším měřítku pochybovat.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #986 kdy: Prosinec 20, 2020, 06:36:58 odpoledne »
Ohledně jídla nejsem ten pravý. A nikdy nebudu a myslím, že málokdo. Nejsme děti. Jíme co chceme. A hlavně čemu věříme.
Získal jsem spoustu receptu, které jsem si někam uložil, ale nepoužil jsem. K čemu?

Fakt budete jíst co Vám chutná a budete něco více preferovat. A často to co bude snadno dostupné.

Když napíšu, že utratíte za jídlo 600Kč měsíčně +60h měsičně + energie a najíte se výtečně a plně, tak mi asi neuvěříte, ale fakt. Háček je těch 60 hodin, kdy zavařujete, sbíráte a sušíte. Jinak bez toho Vás vyjde jídlo na 1500-3000Kč měsíčně. 

Kdybych se snažil, tak se vejdu fakt 100Kč měsičně + energie, ale je to fakt těžká práce sběr a paběrkování. Radši dám o 200Kč měsíčně víc a ušetřím 50hodin měsičně práce. Prostě za 300Kč + energie se vejdu s jidlem v pohodě a ostatní 600Kč.

Člověk žijící v panelu nemá šanci, protože ho jen 200Kč na den stojí jen pronajem bytu. Je prostě v vykleném světě, kde musí platit a nemá čas ztrávit 60 hodin v přírodě sběrem. K tomu sí daleko jezdit.

A tyhle lidi všechno přepočítavaj na peníze. Jsou horší než já. Oni si řeknou ,že v práci si vydělaji třeba 200Kč/h, tak nepůjdou sbírat třeba houby nebo paběrkovat a ktomu na kole hodiny. Ale pokud maji sedavou práci, tak chodí do posilky nebo jezdí na kole v parku.

Já beru, že musím denně nachodit x hodin a udržovat se relativně fit jinak to dopadne jako v ladí, když jsem měl nadváhu a pak to dostat ze sebe je fakt dřina. Tak beru, že nechodim x hodin sbirat něco, ale jdu si zacvičit. Tak to neni až tak hrozné. Prostě jsi něco nalžu.

Je to neuvěřitelné, ale stačí Vám těch 600Kč měsíčně na jídlo. 20Kč na den. Přesvěčovat Vás o tom nebudu. Ani tady rozepisovat jídelníčky, protože jsem se poučil, že když jsem napsal, že člověk sní za den celkem maximálně 500kg vloček za 13Kč, tak začne někdo, že nebude celý den jíst vločky atd. Mně třeba baví jíst celý den vločky než si udělat 7 porcí 70g a jíst každý den. To je ten rozdíl.

Je tolik jídel, které nestojí skoro nic. Jednu dobu jsem se snažil i někteří další udělat kuchařku
http://preppers.cz/forum/index.php/board,115.0.html
ale je to fakt jen o tom co člověk chce a má chuť.
Mně třeba chutnali bramborové knedlíky s cibulkou se sádlem. Na tom jsem ujížděl. A je to jen mouka a brambory. Pak kynuté ovocné knedlíky, zeleninové lečo, ale i chleba se sádlem a horičí a cibulí.
https://www.labuznik.cz/recept/bramborove-knedliky-zhorkych-brambor-bez-vejce/

A ani jsem nevyzkoušel svět fritézy, grilu. Trochu pekárny.
https://elektro.bazos.cz/inzerat/127620380/el-2-plotynkovy-gril-princess.php
a ty stojí většinou do 200Kč.

Ideálně pro pražáky je Dumpster. Nemusíte jít a vybírat popelnice za supermarketem. Stačí, když pomůžete s rozvozem. Domluvíte se s lidmi a jen vyzvete a část odvezete někomu. Má to trochu jepičí život, protože se lidi tam mění a i se zamikaji popelnice, tak musíte častěji domlouvat s novými lidmi.  Po čase člověka přestane jezdit na kole, ale roční legitka v Praze nestojí moc. Asi 20Kč na den.  Nebo jen 10Kč. Fakt se v tom nevyznám. Pokud si zařídíte papír, že jste v nouzi, tak asi jen 5 Kč.
https://www.dpp.cz/jizdne/cenik-jizdneho#1-1

Tím jsem chtěl jen trochu ukázat, že jídlo neni problém. Těch 600Kč měsíčně je pakatel.




Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #987 kdy: Prosinec 20, 2020, 07:45:03 odpoledne »
Bylo by super postavit pěknou kulnu, ale pro začínajícího člověka je to nemožné. Fakt se vyplatí koupit pozinkovou kůlnu za 7-10tisic. Musí to vypadat pěkně, aby majitel pozemku ti dovolil umístit. Když to bude ztlučený co dům dal, tak máte smůlu.
Třeba i s dopravou za 7000Kč https://www.avenberg.cz/z2112-zahradni-domek-na-naradi-avenberg-2-0-x-2-6-m-antracit-sd-x68e-h163

I když prý jsou tam kondenzace vody a tak sudy by měli řeznout a zapařit se. Tak fakt nevím. Tento rok jsem sehnal věci a i nějaké zrní, tak vyzkouším sudy venku jestli obsah bude zníčen. Jeden tábor říká, že se zníčí a druhý, že to tak sladují a nic. Tak uvidím. Když se sudy daji pod sřechu jako do domku

A proč sakra utrácet za kůlnu a sudy? Kvůli oblečení a věcem. Musíte somrovat neustále a na to potřebujete místo kam ty věci dát. Nepíšu somrovat velké věci jako skříň, ale věci, které se Vám vejdou do tašky a pak to dáte do sudu. Musíte nonstop somrovat. Aby si lidi zvyknuli, že můžete nonstop. Když řeknete stop stav, tak přijdete o pěkné kousky nebo časem Vám něco dojde. Nemusíte somrovat od sto lidí, ale stačí jen pár. Kupodivu, abyste měli pěkné věci stačí asi 3-5 lidí a pokud máte štěstí, tak od 1-2 minimalistů. Lidé se krámů zbavují radi. Většinou to skončí v charitách, ale každá socka jako já jsem přece charita. A když jim pošlete odkazy, že charity si neváží darů, tak Vy se stanete jejich charitou.:)

Já si spíš dělám legraci, že jsem somrák, protože neberu oblečení z druhé ruky jako somrování neboli žebrání. Oblečení je něco co nemá vůbec cenu. Fakt nemá žádnou cenu. A to platí v Praze dvojnásob. Nejsem moc akční, protože mám dost hadrů na pěkně dlouho a díky kontaktům somruji další, tak si v klidu obnovuji šatník. Dělaji to hodně lidí. Vuď dostanou oblečení nebo už lidi dávaji vedle popelnic radši, protože nevěří charitě nebo vědí, že ty, kteří nechtěji kupovat oblečení nepůjdou do charit.

Proto nevyhazovat hadry. Chvilku trvá než známým a novým známým řeknete, abych nevyhazovali věci a oblečení do popelnice a charitě a dali Vám.

Odhaduji, že utratím za trenky, ponožky a třeba gumáky asi těch do 1000Kč ročně.






Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #988 kdy: Prosinec 20, 2020, 08:08:45 odpoledne »
Internet byl zajimavý v mobil.cz než to brutálně omezili. Získali dost oveček a internetem šmitec.

V Praze je zadarmo v prý v knihovně. Tedy pro členy. Pak prý na Praze 9.
http://praha9net.cz/pripojeni.php

A na nádraží Libeň u vlaku Arriva a pokud je tam Regiojet.


Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #989 kdy: Prosinec 21, 2020, 10:28:09 dopoledne »
Tak motivační rakytníky, topinambury, černá ředkev, křen, kostival, ostružiny, pastiňák, jablka a přes léto cukety, patizony, bylinky, planné rostliny rozvezené. Do jara mám klid.

Proč motivační? Protože můžou mít  políčko za 80haléřů/m2(20halířů daň, 60halířů platba majiteli pole ) a sklidí tolik určitých bylinek, zeleniny a ovoce, že nebudou vědět co s tím. A je jedno, že bydlí přes celou republiku, protože se to k nim dostane až domů. Ať žije globalizace.

Připravuji sazenice rakytníku, ostružin atd. na vysazení. Než bude foukat.:)






Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #990 kdy: Prosinec 24, 2020, 12:47:41 odpoledne »
Hodně vydávám zmatené signály. Já jednu dobu mluvím jak peníze jsou důležíté a jak může člověk vysomrovat  oblečení atd.
A lidi mi doslova nadávaji, že jsem materiálista, hamoun atd. A pak zas píšu, že peníze nejsou důležité a třeba rozdávám něco zadarmo viz. moje inzeráty na facebookovém profilu: https://www.facebook.com/komuntnizahrada.cehdrbi.5

Tedy né zadarmo. Zkusil jsem to, ale mělo to efekt, že měli ty lidi pocit, že mi něco dluží. Tak jsem přešel na kelímky a sklenice. A pokud je někdo neměl ,tak jsem mu to dal zadarmo. Nechtěl jsem ,aby ti lidi se cítili něco dlužni, protože třeba ta zelenina pro mně nemá žádnou hodnotu.

Představ si, že by byl nepodmíněný příjem nebo bys jsi žil ve Federaci ve Star treku. Proste bys měl všechno a tak si mohl dělat co chceš. Jo je jen můj jediný cíl. Zajistit si dost finance k životu, abych pak mohl se flákat. A protože nedokážu potlačit morální chování, že jsem pijavice, tak se snažím to nějak společnosti kompenzovat. Díky bohu jsem sobec, tak se moc nepřetrhnu a dělám jen co mně baví.

Já somrování neberu jako somrování, ale jako spolupráci, kdy lidi mezi sebou spolupracují, aby snížili svoje životní náklady. Třeba jsem vysomroval peřiny a polštáře a tak nemusím kupovat polštáře a peřiny. bývalému majiteli jsem mu nic moc dal za to, protože je to dlouho trvající vztah, kdy obě strany spolupracují a chtějí dlouho době spolupracovat, tak jim něco pak časem dám až to budu mít.

Vím to, protože je mi proti srti somrovat, když vztahy nejsou na stejné úrovni. To většinou u lidí to platí. Nechtěji být socky, které jen berou, ale chtěji mít svou důstojnost.




Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #991 kdy: Prosinec 26, 2020, 11:50:14 dopoledne »
Zdravím,
smyslem projektu je, aby člověk vyzkoušel žít nízkonákladově a upravil si svůj život podle získaných zkušeností.

Dost my chybělo zkusit si žít nízkonákladově v chatce. Než se člověk rozhoupe, tak to trvá měsíce až roky. A to nemluvím o fantazírování, kdy si vymýšlím solární ostrov a jak upravit pračku atd. A ono to pak nikdy nepoužije.:)

Podle mně je nejlepší na pár měsíců vypadnout na chatu/maringotky/karavan/unibuňky a vyzkoušet si život. Zjístit bez čeho můžete žít.

Čím míň budete nároční, tak se Vám otevřou tolik dveří, že dojdete k názorů, že je tady tolik volných pozemků a chat k pronájmu zadarmo, že jsou jich tisíce.

Moje unibuňka je jen 5x3m, Takových chat a jiného bydlení zadarmo je tolik, že neberu za nic vyjímečného moji unibuňku. Rozdíl je jen, že to nabízím. Ostatní jsou opatrní, aby nemuseli ztrácet čas, ale pokud poznaji pohodového člověka, tak mu ten prostor nabídnou.

Fakt nepíšu, že člověk na konci skončí tím, že bude žít v dodávce nebo chatě 2x2m. Ale i to se stává, když člověk si uvědomí, že chce žít venku a né zavřený celé dny v králíkárně. Jen přespávat a schovat se přes špatným počasí.

Chedrbí beru prostor, který mi na začátku chyběl. Místo, kde si můžu vyzkoušet život a i třeba postavit chatičku, která bude rozebíratelná, abych ji mohl postavit na jiném pozemku. Zjístit jestli mi stačí jen k životu 1000Kč měsíčně + zdravotní nebo to nejde. A jde to.

To, že se dá postavit chatička za 1000Kč/m2 a mít vybavenou chatičku vyjde na cca 5000Kč  neni novinka. Ale to, že se dá sehnat pozemku k pronájmu zadarmo je pro mnoho novinka, protože se o tom moc nemluví. Když sí sám člověk koupí pozemek, tak zjísti, že je tam sám a dokonce v okolí nejsou lidi, kteří by měli společné  cíle.  Tyhle lidi, kteří si uvědomili, že je to nuda, tak Vám pronajmou pozemek. A pokud si časem dáte dokupy s pár lidmi, tak si koupíte vlastní pozemek.

Beru, že největší problém je mít příjem. Hned si seženete pronájem někde na louce, ale bez přijmu, i když třeba máte našetřeno do konce života Vás bude níčit, protože nebude mít pozitivní pocit, že se dokáže uživit. Podle mého pocitu je to největší problém, že lidi se nestěhují do chatek atd.

Já doufám, že to některým lidem pomůže splnit svůj sen o něco dříve.



 Postup je stejný. Když člověk začne o tom uvažovat, že se nastěhuje, tak s ním kecám hodiny a hodiny a uvědomí si, že nevyužil svůj okruh přátel a příbuzných a pak přátel jeho přátel. Tak zjistí, že má možnost se nastěhovat do kolonie nebo chatičky. A to v jeho bydliště, tak nemusí opouštět svoje přátelé a příbuzné a má tam i práci. Když se mu to nepodaří, tak zkusit KPZ neboli komunitní zahrady. Já beru unibunku jako mezikrok, ale občas člověk sežene si tak rychle bydlení, že ani nestačil si to tady vyzkoušet a vychytat problémy.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7598
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #992 kdy: Prosinec 26, 2020, 02:11:38 odpoledne »
Ono to vyjde trochu na viac penez, ale dá sa chatička postavit na podvozku. Napríklad príves, vlečka, alebo dodávka. A tak nebyť závislí na pozemku vôbec. Mať možnost cestovať za prácou, alebo za priatelmi, rodinou. Na zimu do teplých krajín, a poceste tam si zarobiť na sezónej oberačke pomarančov....
Začína to byť dokonca dosť moderné aj v našich končinách. V austrálii, španielsku, usa, francúzku, či v novom zélande je to vcelku bežné....
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #993 kdy: Prosinec 28, 2020, 10:39:10 dopoledne »
Já nemám děti, ale vždy jsem myslel že vánoce v ČR jsou pro děti. Aby si je užili co nejvíc než z toho vyrostou. Prožili si svou pohádku. Jak někdy tady čtu, tak někteří minimalisti berou, že dětu nemaji mít zážitky z vánoc. Je to ironie, protože minimalismus je často propagován, aby se lidi zaměřili na zážitky. 🙂

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #994 kdy: Prosinec 29, 2020, 11:02:13 dopoledne »
Zdravím,
venku je kosa, tak sedím u PC a přemýšlím. Co mně vždy zajimalo : jak se dělá cenotvorba pronájmu pokoje u bytu a domu? U cohousing? Jen čistý nájem? Z čeho vycházíte? Každý má právo si určit jak vysoký nájem člověk chce za pokoj, ale někdy nedokážu přijít proč někdo chce třeba za pokoj 9000 nájem(jen nájem), když celý být se pronájmá třeba za 15tisíc a je tam 4 pokoje. Proč se něky tedy vyplatí si pronajmout celý byt než pokoj? Co to prodražuje ten cohousing?

Například byt v Praze - Prosek za 18000Kč měsíčně 5+kk
https://www.sreality.cz/detail/pronajem/byt/5+kk/praha-prosek-na-vyhlidce/1085824092#img=13&fullscreen=false
Počítám, že jsou tam 4 lidi, tak každý 4500Kč+asi 2000Kč poplatky energie atd. Jaká bude realita?


Barák 5+kk za 900tisic. Počítám, že kosmetické opravy budou stát asi 600tisic, aby to vypadalo pěkně uvnitř.
https://www.sreality.cz/detail/prodej/dum/rodinny/cernuc-cernuc-/2540248156#img=0&fullscreen=false
Tak člověk by zaplatil 300tisic jako vratnou kauci. A každý rok 24tisíc jako nájem. Prý roční náklady za barák, aby byl fit vyjde na cca 100tisíc. Tak 5x24tisíc by mělo stačit. Měsíčně by platil 2000Kč. V čem je háček.

Chtěl bych se více dozvědět o téhle cenotvorbě. Já znám jen co potřebuji, že se sežene starý rozpadlý barák za 200-400tisíc a postaví se 6 chatiček a v baráku nikdo nebydlí. Jen v chatičce. Tak roční nájem je jen 1000Kč. Touhle cestou jdu, ale jsem zvědavý i na jiné cesty.

Třeba už vím, že si pronajmout zahradu pro 6 chatiček je nesmysl, protože majitel chce za každý karavan 1000-4000Kč měsíčně. Tak asi i majitel bytu bude chtít za každou osobu nějaký poplatek.


Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #996 kdy: Prosinec 30, 2020, 08:22:18 odpoledne »

Na fotce maringotky jde vidět, že k pěknému vnitřku stačí jen palubky.

Já se moc nehrnu do změnu interiéru. Mně vyhovuje jak je, ale chápu, že lidi maji jinou představu. Na začátku jsem chtěl si natřít stěny a hlavně strop, kde jsou mapy. Ale nechal jsem se nahlodat, že všechno je toxické pro tělo. Místo trápení a hledání řešení jsem se na to vykašlal. Na internetu je hodně zdrojů o toxických barvách, lepidlech atd. A i plísně.Hlavně čerpám z diplomové práce https://theses.cz/id/xu5jf1/zaverecna_prace.pdf . Ale to je na každém člověku co si určí co je škodlivé a co ne. Proto neřeším interiér dokud daná osoba se nenastěhuje. Ono hodně a skutečně hodně lidí se rozhodlo změnit svůj život a žít v maringotce, protože jsou nemocný. Já odhaduji, že asi 80 procent. Z toho 30 procent jsou fyzicky a 50 procent maji depresi. Hledaji cestu jak mít lepší život. Depresi považuji za nemoc, kdy tělo neprodukuje dostatek hormonu, protože zdravotní strav člověka je špatný. Většinou stres https://is.muni.cz/th/aatf3/Stres_jako_pracovni_zatez_v_intenzivni_peci.pdf a něco o depresi https://is.muni.cz/th/jg6up/Deprese_v_psychosocialnim_kontextu.pdf

Pro mně je unibunka jen místnost, kde spím. Mám tam minimum věcí. A brzo budu spát v chatce 2x2m. Je to jen místnost. Před lety jsem se snažil do unibunky narvat všechno, ale je to chyba. Každá věc dělá bordel a tím stres. Proto jsem to minimalizoval. A začal jsem jako by používat kulny. Tedy teď barák, ale pokud bych neměl přístup do baráku, tak bych měl kulny.

K umývání mi stačí rychlovarná konvice, mýdlo, super hadřík  a lavor, ale někteří potřebují sprchu. Stačí jen kulna 1x1,5m nebo podle velikosti člověka 1,5x1,5m a obloží pvc deskami a zalepí silikonem
https://www.guttashop.cz/polykarbonatova-deska-basic-10-mm-.7880/. Pro studene dny tam bude mít ohřívadlo, kterou kulnu hned vytopí. Tak pod kulnou 10-20l sud, kde je ponorné čerpadlo napojený na sprchovou hlavici. Sud 100l je napojený na ten 10-20l sud a v tom 100l sudu se ohřívač vody. Nalijete vodu a ohřejete a můžete sprchovat.

Má to háček. Nežijeme před 20 lety. Dnes stačí jen mit jen tu kůlnu a k tomu rychloohřívač vody jako je tenhle a můžete sprchovat. https://www.levnytyden.cz/spd/rx-021/Sprchova-ruzice-s-prutokovym-ohrivacem
Je tu kohoutková natlakováná voda a elektřina.
Tak odhaduji, že za 4-6tisic kulna upravena na sprchování a sprcha s ohřívačem za 1000-2000Kč. Kulna pod stromen, tak stačí koupit nezavadne mýdlo nebo si ho vyrobit https://www.flowee.cz/70-archiv-2017/woman/kosmetika/2590-nechcete-toxicke-mydlo-vyrobte-si-radeji-vlastni

Hrál jsem si plavoucí podlohou jako obložení, ale dal jsem to k ledu.

Obložit palubkami s pomocí zabere asi 20 hodin.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #997 kdy: Prosinec 31, 2020, 01:08:00 odpoledne »
Citace
Jedna z cest je využití sluneční energie. Sluneční kolektory jsou primitivní, drahé a v rukou ekonomických vyděračů. Celá polovina planety by se dala pomocí sl. energie změnit, pouště obdělat a zajistit obživu do budoucna. Třeba odsolování mořské vody a zavlažovat pouště. Ekonomické zdroje ve světě jsou. Existují projekty budov, jejichž "plášt" by absorboval světlo a přeměnˇoval na energii .......atd.
Tohle vím. Když jsem byl mladej, tak jsem si myslel to samé. Sahara jako nejúrodnější oblast na světě. Dokonce jsi hrál s tím, že jsem zkoušel kondenzaci. Přestav si kanál, kde nad ním by byli pruhledné desky trochu šikmé. Všechna vypařená voda by se zastavila o ty desky a doslova by tekl do Sahary. Ale má to háček. Jsme lidi. Neni to možné realizovat, protože jsme sopci a každý si hraje na svém písečku.

Ani nevíte kolik času jsem ztrávil tím, že jsem chtěl zachránit planetu. A až člověk je starší si uvědomí, že miliardy jsou na kraviny jako cyklostezka, elektromobily atd. Ale položit potrubí u řek a v době deštů by ta voda odtékala do nádrží je nemožné.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #998 kdy: Prosinec 31, 2020, 04:02:21 odpoledne »
Pro mně je aktuálně kupovat nějaký pozemek na bydleni nesmysl. Ale ono se to může změnit.

Žijeme v ČR, kdy člověk dostane zaplaceno jen za to, že žije na pozemku. Žádná práce. Jen, že žije.  Je fakt škoda toho nevyužít.

Proto mám rozdělené, že chci žít od března do listopadu na nějakém poli/pastvině a od listopadu do března na nějakém malém pozemku, kde je elektřina a pitná voda a přezimovat. V létě na poli člověk nepotřebuje skoro nic. A za to, že třeba je u ovcí(jen tam je, ale nestará se) dostane zaplaceno a k tomu mu vozí vodu, powerbanky atd. Ovce musí pít.:) Když k tomu sežene třeba 20 včelstev, tak dostane 10tisíc za umístění atd.

A k čemu velký pozemek v zimě? Mně fakt stačí od listopadu do března jen 100m2.

Když člověk potřebuje 10tisic měsičně, tak nemá na vybranou pokud nemá homeofice, tak jeho jeidné řešení je žít v zahrádkářské kolonii. Pokud má jen pár tisíc, tak může celý rok žít na vesnici a uží se v pohodě. Žije klidný život.

To od Chedrbí očekávám. Člověk si to vyzkouší a zjistí, že mu stačí jen ta 5x3m chatka a zjistí jaké má životná náklady aniž by nějak trpěl.



Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #999 kdy: Leden 02, 2021, 01:20:30 odpoledne »
Tak dlouhé mrazivé dny. Čas na to jak si představuji, že člověku stačí 50m2 zahradky a 20m2 zázemí.:) Bude to pohádka na pokračování.