Autor Téma: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití  (Přečteno 399059 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #850 kdy: Červen 19, 2020, 03:34:23 odpoledne »
Komunitní zahrada Chedrbí(dále jen KZCh) je jen cca 2ha pozemek, kde si můžou lidi zadarmo pronajmout jeho část.
Můžou si tady něco pěstovat, chovat nebo i postavit domeček.

Nejsme typická mětská komunitní zahrada, kde musí mít anglický trávník, aby návštěvy nebyli pohoršené. Jedním slovem
jsme "džungle". Nebojujeme s přírodou, ale je náš spojenec. Džungle dává jídlo pro hmyz, který je důležitý pro i pro lidi.

Náklady na KZCh je jen daň z pozemku a to platí jeden člen, který pozemek dal k dispozici. Tak nemusíme od členů vybírat příspěvky.

Každý projekt si hradí sám člověk, který ho chce realizovat.

Na pozemku máme slepice, kachny, žížaly, včeli, králíky a i nějakou tu koroptev. Pěstuje se co si členové sami zasadí nebo mi daji na zasazení.
Pomalu se hromadí stavební materiál na domky.

Já figuruji jako správce. Starám se většinou za kredity o zvířata a záhony. Suším jim bylinky atd. Tak členové se tady nemusí celý rok objevit a dokonce někteřáí
tu nikdy nebyli a jen přes třetí osobu jim předali úrodu.

Jsme na pozemku v Chedrbí od roku 2015, ale jako malá komunita funguje od roku 2012. Seznámili jsme se většinou na internetu pomocí fóra.

Lidi maji zájem. Buď jen mít svůj malý kousek pozemku, kde si mohou hrát nebo maji nějaký projekt, který chtěji realizovat a sami nemaji čas.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #851 kdy: Červen 27, 2020, 11:42:35 odpoledne »
Napáječky pro slepice a kachny mám vyřešené a nic lepšího neni.

Tak jsem se zaměřil na krmítka. Mám dořešené pro malé kuřata a trochu větší, ale pro velká kuřata slepice ne.
Testuji teď Závěsný plastový zásobník na 6kg krmiva
https://www.driml-napajecky.cz/cz/drubez-holubi/krmitka/zavesny-plastovy-zasobnik-na-6kg-krmiva-14147.html
a přemýšlím, že bych do mobilních voliéer umístil 4kg
https://www.driml-napajecky.cz/cz/drubez-holubi/krmitka/tubusove-krmitko-4kg-plastove-2012801.html

U chovných slepic, které budou celý rok se krmítko splatí za rok a u mobilních voliéer az za 3 roky. Ušetří se krmivo, které spadne na zem. Tedy testuji a zjímstuji kolik z něj vypadne.

truhlíky, hrnce a plastové nádoby se ukázali jako neefektivní.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #852 kdy: Červenec 12, 2020, 01:09:30 odpoledne »
Cukety nejsou vůbec náročné. Rostou rychle.

Stačí je někam zasadit a ani neni potřeba okolo nich níčit plevel. Jen v období sucha je potřeba zalívat. Můžete je pěstovat ve kbelíkách.

Příští rok si můžete zadarmo(za poštovné pokud si je nemůžete vyzvednout) semínka zas u nás. http://chedrbi.cz/?p=182

I teď ze sazenic Vám něco vyroste. Máme už jen sazenice patizonů. Tak si je můžete u nás vyzvednout zadarmo a vyzkoušet kam dáte příští rok cukety. Když najdete pěkný flek, tak budete do konce života tam sázet. Nemusíte řešit třídání plodin. Stačí jen tam dát každý rok kýbl zeminy a je to.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #853 kdy: Červenec 13, 2020, 08:41:36 dopoledne »
Nabízím záhonky černé ředkve.

Dělám teď záhony s černou ředkví, které budou ke konzumaci na podzim.  Očekávaný výnos 0,5-1kg/m2

Cena : 50Kreditů/m2

Kredity jsou odpadky. Máte v plánu jít vyhodit sklenice do zelené popelnice? Tak vyhazujete kredity. Chcete vyhodit kelímky od jogůrtů a masa do žluté popelnice? Vyhazujete kredity. Chcete odnést rozbitý spotřebič do sběrného dvora? ATD.Vyhazujete kredity.

Postup sázení: 1.Odstraním drny. 2. Rozházím tobolky se semínky. 3. Přivezu zeminu a jen trochu ji tam rozházím, abych trochu zakryl tobolky. 4. Čtyři dny to zaliju. 5. Na podzím se sklízí.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Betonování ukrytu
« Odpověď #854 kdy: Červenec 14, 2020, 10:49:32 dopoledne »
Betonovat ukryt neni levná záležitost. Ještě, že to neni plnohodnotný bunkr.  Došel jsem k názoru pokud bych místo úkrytu chtěl bunkr, tak z lodních konjtenerů.


Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #855 kdy: Červenec 15, 2020, 06:21:13 dopoledne »
Komunitní zahrada Chedrbí je komunitní zahrada, ale i prototyp zahrádkářské kolonie. O tom píšeme zde http://chedrbi.cz/?p=120

Chedrbí je něco jako základna ze které chceme vést expanzi na nějaké třeba 30ha pole. A dokončit mičurinské pokusy, které jsme začali tady.

Pomalu sbírám snílky, kteří mi uvěřili, že pokud si koupí pole(30-40Kč/m2) i semnou, tak to bude skvělá investice, protože jim na jejich pozemek vysázím rakytníky, ostružiny, kostival a jiné bylínky, proutkařské vrby, rybíz, jahody, topinambury atd. Uvěřili mi, že takový rakytník jako na foce jim zvýší hodnotu 1m2 ze 30-40Kč i na 100Kč.

Můžete to fungovat? V malém měřítku v Chedrbí to funguje, tak nevidím důvod proč by to nemohlo fungovat třeba na 10ha. Nemám totiž problém žít v maringotce na poli.:)


Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #856 kdy: Červenec 15, 2020, 07:49:36 dopoledne »
Podle mně je nejlepší jak začít žít v maringotce na pozemku, že člověk jde na to postupně. To jsem taky tak udělal, že jsem začal žít v zahrádkářské kolonii a zjístil jsem co všechno potřebuji a odstranil jsem všechny problémy. A postupně než najednou během týdne řešit x věcí. Už jen ten seznam problémů a co se musí vyřešit je tak dlouhý, že se nedivim, že lidi to odkládaji a říkaji "Až příští jaro to začnu řešit". Třeba teď je červenec a je to ideální doba jezdit a přespávat tam. Využít každou možnost a jen tam přespat, i když by to znamenalo, že přijede večer a brzo ráno musí zas jet.
Třeba výraz:"Musím nejdřív si uvařit než půjdu na zahradu." Proč nejde uvařit na zahradě? Proč být v kuchyni, když stačí vyndat před maringotkou stolek a na něm nakrájet ap ka dát tam vařit? Když bude člověk postupně to dělat, tak na konci zjísti, že být má jen jako skladistě a může se vzdát a čistě bylet v maringotce.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #857 kdy: Červenec 22, 2020, 12:46:49 dopoledne »
Pomalu realizuje eshop. Možný vítěž bude asi shoptet. https://370272.myshoptet.com/ Do 10 položek je zadarmo a vypadá to, že víc jak 8 položek v eshopu nebude.

Byli vybrané : cukety, patizony, dýně(hokkaido nebo hallowen), rajčata,vodnice, černá ředkev a červené topinambury. Možná lilek.

Byli vybrané tak, aby člověk jen s 2000Kč + 50hodinami na 200m2 zahradě a 70hodinami v přírodě měl dostatek jídla na 365 dní.

Pokud se něco nepřihodí, tak 15. listopadu by měl eshop běžet.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #858 kdy: Červenec 24, 2020, 10:43:55 dopoledne »
Mám dispozici pozemek. Tedy pozemek s hlídačem(myslím sebe). Existuje tolik lidí, kteří by něco dělali s pozemkem, ale nemaji buď pozemek nebo maji, ale neni tam hlídač. Já nemusím sám od sebe dělat. Ale jen najít takové lidí a pracovat pro ně.
Pak mi umožní, aby mi pozemek dal práci. Tak budu pracovat jen na pozemku, kde bydlím. Pracovat, kdy budu mít náladu.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #859 kdy: Červenec 24, 2020, 03:44:38 odpoledne »
Čáslav, jde i Ustí nad Labem a už problémově Praha. Kdyby někdo byl názor:"Mě hodně pomohlo si říci, od jaké částky se mi vyplatí věc prodat a do jaké částky mi ta námaha za to nestojí." a třeba i "Darování je rychlejší a navíc je to dobrý skutek, u kterého se dostaví úžasný pocit. " 

Rád uvítám věci. Někdo se dívá, že čas ztrávení prodejem té věci se mu nevyplatí, ale třeba osoba jako já, kterému stačí 33Kč denně + zdravotní, tak celkem 100Kč na den.

Tak mi stačí každé ráno dát na stůl 100Kč a mám celý den volný.  U dětí je to 20Kč za dítě.

Je to ironie, že se lidé dobrovolně vzdávaji svého volného času a času s dětmi, aby šli vydělávat peníze za které koupí věci, které pak darují, protože se jim to nevyplatí prodat nebo swapnout.:))

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #860 kdy: Červenec 29, 2020, 10:51:32 dopoledne »
Je konec července, tak je čas začít sklízet rakytníky. Teď se sklízí jen pro vybranou skupinu lidí, kteří maji rádi kyselé bonbóny a myslí si, že kupované nejsou moc zdravé. Tak cpou sobě a dětem zmražené plody rakytníku. Jsou brutalně kyselé.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #861 kdy: Červenec 29, 2020, 11:20:16 dopoledne »
Já se starám a pěstuji jen na objednávku. Vůbec se nezaměřuji na přímý prodej. Tím šetřím svůj čas, finance a dokonce i přírodu.

Jsem něco jako zaměstnanec, ale s tou výhodou, že dělám jen co mně baví a jen, když mám na to náladu.

Uvedu příklad:
Několika členům jsem na jejich žádost vysadil černou ředkev. Je jedno jestli vyroste nebo ne. Udělal jsem tu činnost a dostal jsem zaplaceno kredity.

Beru kredity, protože věřím, že pokud se lidem okolo mně daří, tak i mně se bude dařit. Pokud by nevyrostla žádná černá ředkev, tak mi dá jen kredity(odpadky) a né peníze, tak to bude menší ztráta pro něj. Věřím na symbiózu. A zas ostatní vědí, že pokud se mi bude dařit, tak budu moc dělat za kredity, tak část kreditů vyměním za to, že u nich doma si budou moc vyzvednou kupující třeba topinambury. To je taková moje verze komunitně podporovaného zemědělství.

Tak já nevlastním zvířata a nepěstuji nic na prodej. Jen dělám na objednávku. Tedy vkládám do toho svůj čas a energii.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #862 kdy: Srpen 02, 2020, 10:28:42 dopoledne »
Nabízím sazenici rýmovníku za 3 kelímky se zeminou. Osobní odběr v Chedrbí.

Rýmovník ma jen jednu slabiu a to je, že je citlivý na mráz.

Množení rakytníku je velmi snadné. 19.7. jsem zasázel spodní patro s kořínky a vršky jsem dal do vody. 2.8. už maji ty vršky kořínky a ty stonky s kořínky, kde jsem nechal jen jedno patro už raší stonky.

Záleží jaký způsob zvolíte jestli celý řízek zasadíte a po čase useknete a encháte jen spodní patro a nebo hned oříznete spodní patro a vršek dáte do vody. Jeden člověk většinou čeká až řízek pořádně zakoření a vytvoří další patro a pak ořízne.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #863 kdy: Srpen 06, 2020, 12:11:03 odpoledne »
Zdravím,
podmínky, aby se někdo mohl stát členem  Komunitní zahrady Chedrbí

1, pro místní
Když jste v okolí, tak stačí jen přijet. Po procházce se rozhodnout jestli se tady líbí a je to místo pro realizaci Vašeho plánu. A pokud ano, tak řeknete Váš plán co byste chtěl dělat.

2, pro dalekáře
Je potřeba mít facebookový učet, abych mohl posílat fotky Vašeho projektu.

To je všechno. Komunitní zahrada Chedrbí je něco jako místo, kde lidi dělaji experiment a nechávaji tu pěstovat něco nebo chovat zvířata. je navržena tak, aby členové neměli povinnosti a já je nemusel buzerovat. Neplatí se žádný členský příspěvek a neni potřeba se upsat do spolku.

Členové jsou lidi, kteří si chtěji něco vypěstovat, preppeři, nízkonákladový lidi, začínající farmáři(snílkové) atd.

Například dnes pro jednoho člena sázím větvičky(řízky) hroznového vína, abych zjístil jestli se větvičky zakoření a kolik z nich.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #864 kdy: Srpen 07, 2020, 11:40:45 dopoledne »
Skoro každý člověk se může přestěhovat do Chedrbí. Je tu volný pozemek a nechci nic za pronájem. Jen za spotřebovanou elektřinu a vodu. Je to jen pozemek.

A to je ten háček. Je to jen pozemek, kterých tu jsou tisíce. Když se člověk rozkouká, tak si najde svůj. V okruhu 20km vím o asi 3 pozemcich, kde bych mohl přestěhovat a pak asi o tuctu dalším po celé ČR.

Vím tedy, že pokud se sem někdo přestěhuje, tak časem odejde za lepším. Vždy bude něco lepšího. Přestěhoval se sem, protože teprve začal žít jinak. A pak je tu to, že člověk ještě neví co přesně chce  v životě.

Ozvalo se mi už asi 15 lidí, kteří si přečetli, že chci si udělat zahrádkářskou kolonii a chtěli by tam bydlet. Hlavní důvod byl pozemek. Prostě sehnat pozemek přes realitku znamená i 500tisíc. Já jsem jim poradil, aby napsali svým známým a příbuzným a rovnou, aby to udělal taky jestli někdo nemá zahradu nebo chatku, kde by mohli být 6-12 měsíců. A najednou už nikdo nechtěl být v Chedrbí. Né, že by se na mně naštvali, ale zjístili, že maji někoho, kdo má pozemek kam si můžou dám chatičku.
Je tu fakt hodně pozemků. Prý jsme byli národ chatařů.

A pak je tu problém, že člověk neví co chce. Až po roce nebo dvou člověk ví co skutečně chce. Tím neznačuji, že někdo neví, ale má často zkreslené představy o životě na pozemku.

Já chci na pozemku dalšího člověka, ale pak bych se nemohl na něj podívat, protože bych se cítil blbě, že jsem mu neřekl, že se dá sehnat pozemek snadno v jeho bydlišti, kde má kamoše a příbuzné.

Pro mně další člověk na pozemku znamená, že si vzájemně chráníme majetek. Když jeden odejde, tak tam vždy je někdo a nemusím řešit jestli mně na nádraží viděl místní zloděj. Když jsem bydlel v zahrádkářské kolonii a chtěl mně vykrást zloděj, tak jsem si dost dobře uvědomil jaká je to výhoda mít na pozemku dalšího člověka. Tak moje plány, že budu mít chatičku v lese skončili brzo. To bylo právě to, že jsem si myslel, že vím jak chci žit, ale v praxi se ukázalo, že nechci žít sám v lese.

Já nabízím člověku unibuňku ve které teď bydlím. Jak budu vědět, že fakt hodlá bydlet v Chedrbí, tak si postavím chatičku 2x3m(materiál si pomalu hromadím) a unibuňka bude tedy volná.

Já jsem přesvěčen, že je důležité mít hodně volného času, aby se člověk dobře rozhodl a zároveń se mu tím otevřou nové možnosti. A tím, že nemusí plati nájem se mu otevře dost, protože neutratí tolik peněz a  nebude muset tolik pracovat, a tak najednou bude mít dost volného času, aby si v klidu udělat tolik věci.

Když je hodně volného času, tak začně přemýšlet jak bude žít za 5,10,15let, ale i dokonce. Co ho dělá štastným. A v tu chvíli začne chtít něco jiného než teď chtěl a začne mít své plány.

Tak to prostě je, že člověku nestačí co má, ale chce víc a plnit si svoje plány. Mezi členy mám lidi, kteří plánuji mít svoje pozemky a pěstuji jim zatim sazenice. A nich Vím, že nepůjdou do Chedrbí, protože maji svoje plány s pozemkem.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #865 kdy: Srpen 09, 2020, 01:07:56 odpoledne »
Tento týden byl docela úspěsný pro naši lokální měnu - Kredity. Získali jsme věci, které zas o něco rozšíří krytí kreditů věcmi a tím se lokální měna bude více důvěryhodná.


Když někomu řeknu, že pracuji za Kredity(odpadky), tak to nechápe. To je jasné. Vždyt jsou jen peníze. Ale může být i lokální měna za které si člověk koupí něco se v místě vyrábí nebo službu. A tím podporuje lokální ekonomiku. Je to jako, kdyby stát a kraje dávali dotace na rozvoj lokální ekonomiky. Tady jen to dělaji sami lidi a vědí přesně kam to dát a bez zbytečných podvodů a úplatků.

Já chci mít lokální měnu a proto musím proto něco udělat. Fakt nestačí chodit na kurzy o lokální měně a povídat o ní, ale je potřeba aktivně s ní fungovat. Tak převážně pracuji za kredity neboli za odpadky. :)


Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #866 kdy: Srpen 10, 2020, 07:56:52 dopoledne »
Věnujeme se jen tomu, že člověk pěstuje a chová jiným lidem přesně co chtěji a část jeho zisku je v kreditech(lokální měně).

Osoba má jen malý pozemek, kde je svým pánem a dává mu stabilitu. Pracuje na sousedních parcelách, které patří lidem pro které pracuje. Oni říkaji jak má pěstovat a chovat. Je jen zaměstnanec. Naučí se něco pěstovat a pomalu získá zákazníky pro danou a věc a bude moc se osamostatnit pokud si bude vydělat sám než jako zaměstnanec.

Tak nezkušený člověk, který nemá peníze na farmu si pomalu vybuduje svoji farmu. A nemusí čekat až našetří peníze.

Aby získal snadněji odběratele pro svoje výpěstky, tak snažíme zavést lokální měnu, která umožní zapojit i lidi, kteří nemaji moc peněz a dostat více "bio" potravin mezi lidmi. Tím si lidi možná uvědomí, že všechno "bio" nemusí být drahé a může si to dovolit skoro každý díky lokální měně.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #867 kdy: Srpen 10, 2020, 08:07:35 dopoledne »
A prý nejde bydlet na poli v sadu.:)
odkaz na katastr

musíte kliknout na Kastrální mapa + ortofoto, abyste viděli snímky z letadla jak vypada to místo.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #868 kdy: Srpen 16, 2020, 02:29:51 odpoledne »
Jestli chcete semínka pastináku, tak stačí se zastavit v Chedrbí. Brzo budou i na http://www.seminkazdarma.cz. Jako vždy zadarmo(tedy za odpadky alias kredity). Můžete zkusit i teď sázet. Pokud budete mít štestí, tak na jaře to půjde do květu a pak budete mít hodněěě semínek.

To, že ji pěstuji znamená, že je nenáročná a zvláde ji pěstovat i lempl jako já.:)

Výhoda, že to roste samo a v pohodě se vysemení. Dokáže přežít zimu, tak se nemusí skladovat. Nevýhoda, že pokud použije krumpáč, tak část zůstane v zemi.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #869 kdy: Srpen 16, 2020, 03:26:54 odpoledne »
Já jím všechno. Jen si vždy pokud si něco kupuji a i u věcí ptám jestli to potřebuji. Třeba u jídla jestli mi ten několika minutový zážitek stojí přijít o třeba den života. Nemyslím, že dřív umřu, ale to, že přijdu o 8 hodin volna. O 8 hodin, kdy můžu cokoliv dělat nebo jen celý den prospat. A vždy si představím co budu dělat za blbosti, když jsem si nedal třeba tu zmrzlinu.

Ale kupuji si třeba zmzlinu nebo skladkost pokud mám depku. Chci se dostat z depky co nejrychleji, tak používám. Tedy použival jsem právě skladkosti. Má to výhodu, že žiji na vesnici, kde neni krám, i když už V Pečkách, kde bylo Tesco jsem taky chodil velmi málo do krámu. Vždy si říkám, že ty lidi musí mít depku celé dny, když musí jíst jídlo, které je pro ně zbytečné a zotročujete to.:) To si tedy říkám v duchu.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #870 kdy: Srpen 18, 2020, 08:29:06 dopoledne »
Před lety a i teď občas jsem řešil morální otázky a fakt je to trápení. Jak žít co nejvíc morálně. Stále mi vycházelo, že musím žít skutečně skromně a zbytečně neplýtvat.

A to je ten problém, že pokud to děláte, tak jste podivín, který je označován za nemačenko, který žije jako fanatik.

Ty, kteří propagují ekologické žití jsou něco jako herci. Hraji svoji roli, ale snaží se nenaštvat své diváky, aby dostali zaplaceno.

Proto už nevyhledávám motivační věci atd. Já v nich vidím jen herecký výkon té osoby, který se chce uživit, tak lidem bulíkuje něco. Pokud by mu skutečně byla na srdci ekologie, tak žije brutálně skromně. proto místo motivační řeči o ekologii radši koukám na seriály, kde se člověk zasměje a je to tedy lepší užitek. ;)

Já proti hercům ekologie(lidi propagující jiný životný styl jako minimalismus atd.) nic nemám. Jsem rád, že existují. Přiváději nové lidi k ekologii a každý se musí nějak živit. To, že nemluví o konci, ale jen o začátku a prostředku cesty jim zajistí, že budou mít dost diváků a tím se uživí.

Já žiji nemorálně, protože jsem nevyužil možnost žít co nejvíc ekologicky.  Zkusil jsem žít morálně vůči planetě a fakt nechci. A proto chápu, proč ty herci nemluví o konci neboli jak žít skutečně morálně vůči planetě.


Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #871 kdy: Srpen 18, 2020, 01:20:35 odpoledne »
Copak jsem měl včera udělat? Schovat semínka černé ředkeve v tobolkách do sudů nebo alepo'n zakrýt plachtou. Tak teď budu pár dní čekat až zas uschnou.

Plán posílat lidem 45g semínek je odložen dokud nevyřeším jak snadno získat semínka z tobolek. Zítra vyzkouším fén na vlasy, aby na dně zůstali jen semínka.

Ono nakonec je zbytečné poslíat tolik semínek, protože má velkou klíčivost a roste všude kám vyhodíte semínka.


Už padaji jablka. Padá hodně jablek a ještě dlouho budou padat. Základ pro smoothie. Tedy to základní - jablka,voda a něco zeleného. Rozmixujete a přecedíte a máte nápoj.

Existuje loupač jablek, který si můžete zadarmo půjčit v Chedrbí a vyzkoušet nebo rovnou zpracovat jablka do zásoby. Oloupe, ale i nakrájí. Šlupky můžete použít na výrobu octa.

Budu tento rok zamrazit a sledovat jestli pak štáva z jablek bude stále dobrá. Prý je a tak má pořád čerstvou štávu plnou vitamínů a chutnou.

Je jen škoda, že preferuji zrní před smoothie.

Nalim

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #872 kdy: Srpen 21, 2020, 11:05:28 dopoledne »

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #874 kdy: Srpen 24, 2020, 02:40:41 odpoledne »
Často mluvím o MOTIVAČNÍ cuketě, patizónu, topinamburech, rakytníků, křenu,kostivalu, sazenicích atd.

Jako spolek je složen z několika lidí a každý má svůj názor jak by měla fungovat komunitně podporované zemědělství a zlepšení podmínek pro planetu. na spoustu věcech se neschodneme a každý si jede tou svou. Ale občas se schodneme na něčem a společně jdeme tou cestou. Jedna z nich je motivovat lidi k pěstování. K tomu maji sloužit seminka zdarmo (http://www.seminkazdarma.cz/), ale i motivační zelenina/ovoce/bylinky/....

Cílovka jsou lidi, kteří žijí od výplatě k výplatě. Tyhle lidi maji dost starostí s přežítím do další výplaty, tak nemaji čas a ani chuť se zajimat a měnit krajinu ve které žijí. Prvním bodem bylo vytvoření lokální měny(natisknout vlastní peníze), protože jsou citlivý na utrácení peněz. Když někdo musí přemýšlet jak přežíti do další výplaty, tak nerad utrácí více za jídlo nebo investuje do své budoucnosti. Po vytvoření lokální měny následovalo pěstování zeleniny/ovoce/bylinek/... , které nejsou tak moc  náročné na pěstování a čas.

Říkám jim motivační zelenina/ovoce/bylinky/..., protože fakt vyžadují málo času neboli čas jsou peníze. Vyplatí se pěstovat a v míste bydliště je může člověk prodat.

Háček bývá, že člověk začne fantazírovat, že se začne s tím živit. To je chyba. Má to být něco jako jednorázovka. Zabere jen určitý čas v určitém období a pak je konec. Například cukety nebo rakytník. Věnuje se tomu jen pár dní v roce a pak zbytek roku to vyměnuje za jiné potraviny nebo to prodává.

Neni potřeba pěstovat 40 druhů rostlin. Stačí jen 2-5. Dokonce neni potřeba ani to pěstovat, ale třeba se specializovat na sušení atd. To co člověka nejvíc baví a je ochoten tomu dát nějaký čas.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #875 kdy: Srpen 25, 2020, 09:48:33 dopoledne »
Chov slepic na vajička jsem plánoval. Dokonce jsem snil o 200 kusech. Možná i víc. Od roku 2013-2017 jsem to zkoušel a snažil jsem se. Pak jsem to vzdal a přešel jsem na hedvábničky.

Hodně jsem se snažil, protože považuji kompost za jeden omylů lidstva. A třešnička je přesýpání kompostu. Slepičince (jedna nosnice vyprodukuje 10-15kg ročně) jsou nejlepší, protože nemusíte v noci chodit sekat trávu na cizí pozemek, abyste získali živiny na svůj pozemek.:D

Zkoušel jsem chovat nosnice na zelené louce bez pořádného kurníku, ale je to za trest pro člověka, který se o ně stará. Minimální plocha pro jednu slepici v kurníku by měla být 0,3m2. Né kvůli tomu, aby měli místo na spaní, protože se namačkaji na sebe a stačí jím jen 0,5m2 na 20 slepic. Je to kvůli bahnu a klování. Dá se pomocí palet nebo podlážek, které se daji před kurník zlepšit stav v kurníku. V kurníku by mělo být vždy sucho.

Náklady na kurník a výběh pro 20 slepic je minimálně 10 000 kč(3x2m kurník za 6000Kč a 40m oplocení za 4000Kč), kde se použijou třeba okna za odvoz a co dům a šroták dal. Střed je 20000Kč a pokud to má i pěkně vypadat, tak 30000kč.

Proto tedy nemám nosnice, protože nikdo nehodlá investovat tolik peněz kvůli vajičkám. A já určitě taky ne, tak pomalu hromadím materiál co dům dal na stavbu kurníků.

Offline Norman

  • ***
  • Příspěvků: 193
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #876 kdy: Srpen 25, 2020, 09:39:35 odpoledne »
Tvl, sahawe, možná bych v některých případech nezkoušel objevit objevený... Někdy mi, s veškerou úctou, pripomínáš strýčka Františka ze Saturnina. "Všechna tato pravidla už před ním objevili jiní, ale strýc o tom nic nevěděl, a nelze proto jeho zásluhy přehlížet."
Kompost omylem lidstva? Místo kompostu slepičince? Slepičí trus je hodně koncentrovaný, až agresivní hnojivo. Hlavně kvůli tomu ti ve slepičím výběhu nic neporoste. Je třeba ho nechat buď překvasit, nebo přidat do právě zmiňovaného kompostu. Pokud budeš hnojit neupraveným slepičincem, máš před sebou další rok, než sám přijdeš na nesmyslnost tohoto. Co se týče presypani kompostu, to k tomu prostě patří - stejně jako orání zeminy, abys dostal úrodnou půdu.


Offline šotek

  • ***
  • Příspěvků: 576
  • Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #877 kdy: Srpen 26, 2020, 10:25:00 dopoledne »
Zdravím, nechci to tu zaplevelovat, ale něco na tom se slepičinci a neděláním kompostu taky bude.
https://www.databazeknih.cz/knihy/revoluce-jednoho-stebla-slamy-421055
To co uvádí p. Fukouka tak mu po desítky let fungovalo (jistě, v Japonsku, jiné podmínky, ale proč by to nemohlo Sahawovi fungovat podobně i zde?)
Bezorebně se pěstovat dá i u nás a není to nějaké drama, jen to není jaksi "zvykem" a postupy jsou potřeba řešit lokálně, což chce čas.
A čas je v dnešní době zároveň s penězi věc kritická...
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #878 kdy: Srpen 26, 2020, 11:31:20 dopoledne »
Mám teď hodně práce, ale rozepíšu to snad večer. Já narázím na jíchu. Tekuté hnojivo.

Offline Norman

  • ***
  • Příspěvků: 193
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #879 kdy: Srpen 26, 2020, 03:52:21 odpoledne »
Tak v pořádku, objevujte a čtěte o permakultuře - já to taky několik let zkoušel. Koukal na videa na YouTube, jak nějakej Japonec zabalil do blátivý kuličky různý semínka a rozhazoval přes rameno po zahradě a tak. Viděl jsem spoustu videí a četl spoustu článků, ale v reálu jsem to nikdy neviděl a nikoho takového neznám. Když mi někdo někoho doporučil, kdo to tak dělá, vyklubal se z toho čistě sezónní workshop a nakonec jsem se pokorně vrátil k tomu, jak to dělali moji předkové - vyzpovídal tátu a sousedy, dokud byli ještě naživu. Asi je to prostě součást Cesty - učit se vlastními zkušenostmi.

Offline šotek

  • ***
  • Příspěvků: 576
  • Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #880 kdy: Srpen 26, 2020, 05:03:16 odpoledne »
Jo, nikde to nefunguje, https://youtu.be/wLHV0_dPCO0?t=1428 zde v Rakousku přihnojují v noci z dronu aby to nikdo neviděl a pole se nezatížilo. :) ;D ;D
Uznávám že to není rozšířený model. Pod kukuřici jsem taky zamulčoval a světe div se, vyrostla jako by byla na konvenčním poli. A to má nepatrně zastíněnou polohu.  :pa:
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

Offline Norman

  • ***
  • Příspěvků: 193
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #881 kdy: Srpen 26, 2020, 06:06:06 odpoledne »
No, šotku, na to nemám co říct!

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #882 kdy: Srpen 31, 2020, 02:11:57 odpoledne »
Moc komunity nejsou na webu. Pokud nedělaji kurzy, tak je pro ně zbytečné dávát na internetu o sobě vědět. Znám pár nízkonákladových komunit, kde na pozemku žije 4-10 jednotek. Většinou si koupili dům s pozemkem a pak si postavili chatičky. A je to.  Jsou to lidi, kteří nepotřebují k životu tolik peněz a žijí skromný život, tak nepotřebují mít barák 100m2, ale chatička 12-25m2.

Existuje tolik zákonů, že prý si vždy úředník najde něco. Proto se nedivím, že oficiální projekty jako ekovesnice jsou tak drahé a začíná jen pozemek na 300tisicích. A komplet všechno vyjde přes milión. To jsou peníze, které stačí člověk žít v klidu do konce života pokud bydlí v chajde.

Můžete si potichu sehnat lidi se kterými sežete pozemek a tam budete žít, ale pokud to budete chtít dělat oficiálně, tak hned pochopíte, že musíte vyběhat tolik věcí na üřadě a bůh víc co zaplatit, že náklady na tem malý kousek stoupne na tolik, že začnete přemýšlet, že se vyplati koupit už dům sám.

Tak ano. Hodně lidí řešilo, kde si sehnat pidi pozemek, kde by mohli postavit pidi domek nebo karavan. Díky facebooku sehnali u koho to mohli umístit. A časem si sledováním facebooku našli pár lidí, kteří měli podobné názory a sestěhovali se k sobě.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #883 kdy: Září 01, 2020, 04:14:33 odpoledne »
Od rána s pauzami sáčkuji semínka. Dokončil jsem počítání semínek cukety. Musím vyřídit 63 objednávek.

Trochu statistiky:
Jedno semínko cukety Jigonal stojí 0,17Kč a váží 0,13g. Tak 1g semen je 7-8 semen. Za ty peníze a čas to stojí zjístit skutečnou cenu semínek. :)
Když si to srovnáte s eshopy, tak 10semen(cca 1,5g), tak zjístíte, ze platíte asi 13Kč za obal a práci eshopu. Samotná semínka stojí 1,7Kč.
např.:
https://www.semo.cz/eshop/tykev-cuketa-jigonal-0602/
https://www.neoseeds.cz/cz/e-shop/1267326/c57395-tykve/cuketa-jigonal-spanbaleni-obsahuje-10-semen-span.html

Dávám dohromady všechny data ohledně projektu Semínek Zdarma do tabulky. Možná to bude někoho zajimat pokud by chtěl třeba dělat hromadný nákup semen pro svoje okolí, aby ušetřili peníze.
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1366BkNCbxTh1XTeTTt4FT78PhZCGPhoxY4fMswkB9JY/edit#gid=0

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #884 kdy: Září 04, 2020, 08:23:21 dopoledne »
Jen taková zajimavost.

Včelky chodí na kukuřičný šrot.  Nejspíš je to nouzovka místo pylu. Používaji se náhrážky pylu jako je sója, řasy, kvasnice atd., ale těžko říc jestli to v reálu využíjí. Znám včelaře, který celý rok krmí pylovou náhražkou a kdyby nebyla tak levná, tak by se na to vykašlal, protože i on neví jestli to má nějaký efekt.



Videa, která jsem natočil:
https://www.youtube.com/watch?v=dZW4q00rpcQ

https://youtu.be/pbWincE-A3M

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #885 kdy: Září 04, 2020, 08:27:29 dopoledne »
Už se to blíží. Pomalu scháním palety a už mám i krytiny. Den, kdy budu mít záhony překryté paletami se blíží.

Když přikryjete určitou plochu a ideálně neni tam mezera mezi třeba linem a povrchem, tak hned začne vše rozpadat. Hmyz, žížaly a houby i bakterie maji hostinu. Rozkládající se rostllny a kořínky. Nejlepší je to přikrýt v době, kdy je půda vlhká. Tedy po dešti. Pokud přijryjete po sklizni třeba v říijnu a v březnu-květnu dáte palety pryč, tak máte dokonale nakypřenou půdu na sázení. A můžete sázet. Nemusíte tedy nic rýt. K tomu je půda je pohnojena. Pokud chcete pěstovat něco náročnějšího na živiny, tak stačí pokrýt třeba posekanou trávou a pak na to ty palety. Na mezery v paletě dáte prkénka.

Má to negativa:
1, pod zakrytou plochou rádi žijí myši.
2, po odstranění se rychle objevuje plevel
3, palety nebo jiný zakrývací materiál nevypadá pěkně na zahradě

Pozitivum je jen to, že přijdete  a přesunete palety a sázíte. A po sklizni vrátite palety zpět. Pěstujete jen co dokáže porazit plevel. Tak minimum práce a času neboli čas jsou peníze.

Offline Vasilij Zajcev

  • ***
  • Příspěvků: 13
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #886 kdy: Září 06, 2020, 11:50:22 dopoledne »
Ahoj,

já řeším žití jinak, investicema zejména do nemovitostí a pozemků ,ale také zlehounka akcie, dividendy chodí pravidelně a již teď by mne uživily a to stačilo 2 roky máknout a počkat si až spadne trh. ročně příjem 40tis v podstatě za nic ( tedy za držbu ) je fajn a pro nízkonákladové lidičky asi naprostá paráda. Taky hromadím materiál na stavbu chatky do mé bug out lokality. Na bazoši je opravdu hodně levného matroše.

Ono je toho hodně a všechno vypisovat je úmorné.

Jezdím kousek od Chedrbí do práce můžu se zastavit na pokec ?





Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #887 kdy: Září 06, 2020, 04:15:16 odpoledne »
Máš soukromou zprávu. ;)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #888 kdy: Září 07, 2020, 10:26:34 dopoledne »

Existuje docela dost způsobů jak bydlet ve svém. Člověk si je musí sbírat a pak vybrat nebo si nakombinovat. Nejhorší je platit nájem. Za to, že člověk často jen přespává a nemá prostor třeba platí 5-12tisic měsíčně. Proto je hodně inzerátu třeba ba bazos.cz, že koupí dům na splátky tím, že místo nájmu budou dávat splátky. Ty lidi si myslí, že nevyhazují peníze z okna, ale získávaji za ty peníze nějakou hodnotu.

První úkol je zbavit se nájmu. Třeba moje přítelkyně hledala nejdřív zahrádku v zahrádkářské kolonii. Tu našla až v Písku za 25000Kč. Chtěla elektřinu a vodu. Tak se z Usti nad Labem stěhovala do Písku. A pak začala objíždět vesnice a trvalo 7 měsíců než našla barabiznu se 1100m2 s elektřinou, studnou a kohoutkovou vodou. Cena byla 345tisicí. Má syna, tak musela udělat úpravy místnosti za 50tisic, aby sociálka ji nechala být. Má domácí vyuku, tak je prý automaticky už v hledáčku sociálky. Místo 7 měsíců od dubna do listopadu, kdym mohla pracovat a vydělat si 140tisic, tak si jezdila po okolí a seznamovala se s lidmi, sbírala bylinky, ovoce, houby a získala nemovistnosti, která prý může stát i 600tisíc. Podle ní ušetřila víc jak těch 140tisic, když místo práce hledala nemovitost.

Osobně by šla do domečku na zahradě nebo maringotky, ale kvůli sociálce musela zvolit mezikrok klasický domek. Až bude synovi 16, tak se pomusí zplnoletnění, aby mohla s ním žít v domečku na zahradě a prodá ten dům.  Taky hromadí stavební materiál  jako já. ona už stacví přístavbu k baráku a v budoucnu zahradu 1100m2 rozdělí nejspíš na 3 parcely a postaví domky. A prodá je. Tak si našla práci na pozemku, která ji uživí.

To je zas jiný pohled, kdy člověk místo, aby dělal v nějaké práci, tak zhodnocuje pozemek a dům, který prodá. Tak si vydělá asi míň než v práci, ale uživí se.

Zajimavost je, že dům s pozemkem je napsán na její spolek. Tak pokud se rozhodně prodat, tak kupující vstoupí se dvěšmi kamoši do spolku a ona se dvěma lidmi odejde. A převod majetku byl udělán. Prý se tím šetří peníze.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #889 kdy: Září 07, 2020, 12:37:20 odpoledne »
Kupovala v roce 2017, kdy se to ještě podle mně platilo. Fakt netuším.

Samotář

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #890 kdy: Září 08, 2020, 11:31:25 dopoledne »
Zajimavost je, že dům s pozemkem je napsán na její spolek. Tak pokud se rozhodně prodat, tak kupující vstoupí se dvěšmi kamoši do spolku a ona se dvěma lidmi odejde. A převod majetku byl udělán. Prý se tím šetří peníze.

Po zruseni dane z prevodu uz je to jedno.
Dokud se platily 4% tak bylo zajimave vlastnit nemovitost zprostredkovane pres firmu nebo jinou pravnickou osobu. Ale u barabizny za pul mega mi to prijde jako zbytecna komplikace.

Ještě to není schválené a moc se neví, jaké bude konečné znění, ještě se asi bude měnit.
Mluví se o tom, že daň z nabytí nemovitých věcí se bude promíjet zpětně od 1.12.2019.

Samotář

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #891 kdy: Září 08, 2020, 11:46:51 dopoledne »
Zajimavost je, že dům s pozemkem je napsán na její spolek. Tak pokud se rozhodně prodat, tak kupující vstoupí se dvěšmi kamoši do spolku a ona se dvěma lidmi odejde. A převod majetku byl udělán. Prý se tím šetří peníze.

Toto řeší nejen daň z nabytí nemovitých věcí, ale i daň z příjmů.

Když nemovitost prodáte za vyšší cenu, než za jakou jste ji koupili, rozdíl je příjmem a podléhá dani z příjmů ve výši 15 %. Od této daně jste osvobození pouze pokud mezi nabytím a prodejem nemovitosti proběhne určitá delší doba (časový test). A tato doba časového testu se s každou novelou neustále prodlužuje.

V dnešní době, kdy ceny nemovitostí stále rostou a kdy si nejste jistí, že opravdu budete nemovitost vlastnit řadu let a může se stát, že se budete potřebovat nemovitosti zbavit dříve, je nějaké takové řešení docela vhodné.

Samotář

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #892 kdy: Září 09, 2020, 09:59:50 dopoledne »
Asi už k tématu nic dalšího nemám.

Pokud jsem správně pochopil sahawův příspěvek, tak se jedná o nemovitost v majetku  spolku. A vlastnictví nemovitosti se nebude měnit, pouze se změní členství a orgány ve spolku. A ano, případný příjem za "prodej" členství ve spolku (jestli něco takového vůbec jde) by asi mohl být zdanitelným příjmem (nevím to určitě). Ale rozhodně takový příjem se bude obtížněji zjišťovat než příjem z prodeje nemovitosti, kdy katastrální úřad finančnímu úřadu rovnou posílá kupní smlouvu.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #893 kdy: Září 09, 2020, 10:33:03 dopoledne »
Pokud vím, tak příspěvek spolku se nedaní. A podíl ve spolku se taky nedaní. Tak pokud někdo na koupi pozemku dal příspěvek nebo podíl, tak se nedaní. A pokud někdo chce odejit ze spolku, tak požádá o navrácení o podílů zpět. Takhle by to mohlo být legální.

Pokud by se danilo, tak by vlastně každý kdo přenechává zahradku v zahrádkářské kolonii by dělal danový unik.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí

Samotář

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #895 kdy: Září 09, 2020, 11:11:17 dopoledne »
Pokud vím, tak příspěvek spolku se nedaní. A podíl ve spolku se taky nedaní. Tak pokud někdo na koupi pozemku dal příspěvek nebo podíl, tak se nedaní. A pokud někdo chce odejit ze spolku, tak požádá o navrácení o podílů zpět. Takhle by to mohlo být legální.

Pokud by se danilo, tak by vlastně každý kdo přenechává zahradku v zahrádkářské kolonii by dělal danový unik.

To už psal vvitty, spolek musí vést účetnictví a dokonce zveřejňovat účetní závěrky ve sbírce listin spolkového rejstříku.

Ekonomiku spolků neumím. Nejbezpečnější by asi bylo, aby to, co spolek v daném roce vybere, ten samý rok také utratil na svoji činnost, tím určitě nevznikne žádný zdanitelný příjem.
Nějaké podíly na spolku nemohou být, to vylučuji s ohledem na právní úpravu. Pokud něco do spolku vložíte jako členský příspěvek, potom se to v případě zániku členství určitě nevrací. Jestli by se mělo ze spolku něco vracet, potom mě napadá jedině půjčka člena ve prospěch spolku s tím, že by splatnost půjčky byla v případě zániku členství.

Zahrádky v zahrádkářské kolonii to je moje noční můra. Lidé s tím chodí a je to celé tak nejistá investice. Vždy jim to rozmlouvám, aby si za stejné peníze raději koupili pozemek za městem.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #896 kdy: Září 23, 2020, 07:38:49 odpoledne »
Člověk má depku. Před 10 lety supermarkety neměli věrnostní karty a slevy. Když teď je maji, tak už tam nechodím, protože tam maji brutalně draho. Jak bych rád sbíral ty slevy.:(

Nalim

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #897 kdy: Září 23, 2020, 08:15:30 odpoledne »
Nedávno jsem viděl "krásná" čísla:
 
79% zeleniny v prodeji v ČR je z dovozu.

Obchodníci mají marže na brambory až 950%, na květáku 420%.


Nalim

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #898 kdy: Září 23, 2020, 10:04:41 odpoledne »
Však to jsou ceny z letošního jara. Prý to bylo na ČT jako rozhovor s nějakým sedlákem a dalšími dodavateli:
Brambory ode mne vykupují za 3-5 Kč a prodávají za 20-29 Kč  - MARŽE  -  600 - 950 %
Květák za 19 - 23 Kč a prodávají za 79 - 95 Kč -  MARŽE -  okolo 420 % 

Ředitel z Kosteleckých uzenin ukázal dodací list na Křemešník, dodávají za 63 Kč a prodává se za 195  Kč. MARŽE  210%.

Také jsem sem někam dával odkaz a ceník (když to bylo aktuální), jak sedlák od OL (letos už druhým rokem) nabízel samosběr různé zeleniny za neuvěřitelné ceny - právě za ty, co mu dává velkoobchod. Během pár dnů měl sklizeno, a liboval si, že ušetřil za mzdy brigádníků (kteří stejně letos nebyli), za obaly i za naftu při sklizni a při dopravě.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #899 kdy: Září 24, 2020, 11:48:39 dopoledne »
Já jsem fanoušek migrace. přesněji migrace za teplem. Když migrujete za teplem, tak vám stačí jen bouda. Tedy 2 boudy. Jedna v ČR a druhá třeba ve Španělsku. Díky globalizaci a konzumnímu stylu společnosti člověk při přesunu dokonce už nemusí tahat zavazadla. Má prostě všechno dvoje.

Pokud člověk veří, že jsme se vyvinuli z opice, tak ví, že nejsme vytvoření na hybernaci, ale na žití v teple. Naše tělo trpí v zimě a žití v zimě. Dokážeme se přizpůsobit, ale naše tělo trpí. Je to stejné jako dokážeme jíst a dýchat cokoliv, ale pak to má následky. Máme žít venku a né zavřeni v baráku.

Kupodivu je to nejvíce ekologické žití co jde, ale lidi by přišli o komfort, tak kvůli cestování 2krát do roka to přece nemůže být ekologické. Ale to co člověk protopí za rok, tak z toho materiálu si postaví chajdu na celý žívot. Neni potřeba nic sušit a zavařovat, protože se to dělá jen kvůli zimě.

Má to i své nevýhody. Třeba zákaz cestování.