Autor Téma: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití  (Přečteno 399067 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #800 kdy: Únor 26, 2020, 07:01:51 odpoledne »
Dětská práce je pro všechny nemorální, ale pro mně je to cesta jak vypadnout ze zacyklení. Je to můj osobní dojem z toho co mi řekl jedna osoba, která měla našlápnuto být v tom. Jeho 6 sourozenců se z něho nedostalo a pokračují co se naučili od jejich rodičů. On jako dítě dostal práci a díky tomu se vyhnul. A teď dává práci dětem, tak porušuje asi stovku zákonů. Oficiálně je to kroužek, ale v dílně tam makaji za prachy. Nové zaměstnance schání sami nezletilý zaměstnanci. Prý 100 procent dětí se dostalo z toho zacyklení. Dá se o tom pochybovat, protože už měli našlápnuto, protože dali přednost kroužku před hraní  s dětmi, kteří by je naučili kouřit, fetovat a krást.

Děti nejsou děti, když rodiče s nima se neučí a vyhazují je před barák a tam se toulaji se staršími dětmi, kteří maji své negativní stránky, které učí ty mladší. Chovaji se k nim někdy jako k odpadu a pak se sami chovaji ke svým dětem. Musí se někdy i o sebe starat a nemaji ustláno na peřince.

Citace
Děti jsou děti, mají se doma učit a připravovat do školy, mají si venku hrát s kamarády, mají mít taky poskytnuta k tomu dostatečná zázemí

Přijde mi vtipné, když pak někdo napíše, že se nudí a přemýšlí, kde by co zníčili. V práci se nenudí a nemaji čas vymýšlet kraviny. Jsou v kolektivu, které maji pozitivní vliv na jejich vývoj, který je těch letech 12-15 klíčový.
Citace
hodit znuděně po sídlištích a roupama vymýšlet co by kde zničili.

Vím, že žádná politická strana nezlegalizuje dětskou práci. Byla to politická sebevražda jako poplatky u doktora. Jak mně před 2 lety psalo mi 11 leté dítě, které je týrané rodiči řeklo, tak pro děti, které by to mělo smysl, tak by jejich rodič ty peníze ukradl. Tak by nikdy do toho nešel. Vydělává si potaji a přetpí týrání , aby mohl  od 15 let žít v garáži v jiném městě. On totiž podle zákona nemá žádná práva. Je to přece dítě. Tak tenhle a předchozí příspěvek je jen povzdech jak by se dala řešit zacyklení u dětí, aby nežili jako jejich rodiče. Roky 12-15let jsou podle mně klíčové pro změnu života té osoby.

Jinak byh nerad, aby vyznělo, že by museli všichni děti nueně pracovat jak to možná vyznělo. Opakuji:
Citace
Tam by děti, kteří by chtěli pracovali a dostávali zaplaceno.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #801 kdy: Únor 27, 2020, 08:16:05 dopoledne »
Mám rad: "Bohatí nechávaji peníze vydělávat  peníze a chudí makaji, aby si vydělali peníze." Příklad jsou třeba střešní krytina 1m2 za 50Kč. S dopravou to vyjde na 70Kč/m2. Tak je tu prostor asi 20Kč/m2 na vydělání. Tak 2000Kč pokud se vezme 100m2. A to je rozdíl mezi chudým a bohatým, protože chudý potřebuje peníze k životu hned a bohatý má velkou rezervu, tak může peníze investovat. A tu krytinu člověk v pohodě prodá pokud zná nějakého magora, který má pozemek a chce tam mít voliéry, chatičky a skladiště.  Když to neprodá cizímu kupci, tak jemu.




Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #802 kdy: Únor 29, 2020, 11:14:54 dopoledne »
Některé věci mi připadaji dost složité.
Například řetězce. Jeden díl o řetězci
https://webshare.cz/#/search?what=dokonaly%20podraz%20s05e11&grid=1&token=k77fijup6tc

Ono řetěžce neboli supermarkety jsou i eshopy. Tak nakupování i v eshopech níčíte malé krámky.

Pak je tu otázka k čemu malé krámky, když to jsou jen překupníci.

Supermárket beru utokem kvůli roční zásobě soli, oleje, zubní pastě a toaletáku. Nic víc tam nemá smysl kupovat. Tedy pro mně. Před lety, kdy Tesco zavedlo kartičku, tak jsem doufal, že zavede Kaufland, protože Kaufland je nejlepší na nákup. Je to nejlevnější supermarket co je.  A konečně ji zavedli a už tam nechodím skoro. https://www.kaufland.cz/kauflandcard.html
Pro nízkonákladového člověka je to zlatý důl, když nakupuje pro cizí lidi.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #803 kdy: Březen 01, 2020, 09:37:52 dopoledne »
Včera jsem psal a hned se objevil článek, který moralizuje.
https://www.metro.cz/resime-ted-jestli-mame-mene-letat-ale-internet-je-horsi-p12-/spolecnost.aspx?c=A200227_163650_metro-spolecnost_hyr

Všechno je špatné. Ale pokud si uvědomíme, tak to neni špatné. Jen nějaký lidi vidí, že je něco podle nich špatné a hned to odsuzují a vedou svatou válku. A sami přehlážeji jiné věci, protože jim se to nehodí do krámu.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #804 kdy: Březen 04, 2020, 09:59:38 dopoledne »
Citace
Hezký den, už dlouho mi vrtá hlavou jedna věc. Většina z vás si tu kupuje starší MH a pak je předělává, boura, spojuje a zvětšuje atd.
Taky mám v plánu bydlet v mobilním domku, ale stále uvažuji, jestli není lepší, rychlejší, levnější... Koupit 2-4ks unimo buněk a začít stavět z nich. Má to dle mě spoustu výhod. Nemusíte nic bourat, vse si uděláte podle sebe, není to úzká nudle, pořizovací cena o dost nižší, máte výšku stropu 2.5 metru, nepřijdete si v něm jako v karavanu, ale prostě je to domeček... Spíš by mě zajímalo zda nad tím někdo uvažoval, popř stavěl. Zajímaly by mě hlavně negativa. Proč jste šli radši do MD a ne třeba takto do unimo.
Protože je to lehčí. Bydlíte hned a vypadá z venku i ze vnitř pěkně. Takhle mi to bylo řečeno. A já souhlasím, a to bydlím v unibunce.:)

Když lanařim lidi na svůj pozemek, tak jedině je překecám na mobilní domek. Líbí se jim víc než unibunky, maringotky. Je to asi o vkusu, ale i o pocitu, že je to domeček než pár unibunek.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #805 kdy: Březen 04, 2020, 10:31:16 dopoledne »
Jak komunitní zahrada v Chedrbí funguje?
Komunitní zahrada má dispozici pozemek, který pronajimá lidem zadarmo parcely. Tam lidi pěstují zeleninu i sazenice nebo na něj umísti slepice,králíky nebo včely. Nebo tam bydlí.  O pozemek, záhony a zvířata se stará správce pokud nemaji majitelé čas. Dostává převážně za to kredity(barter) a má čas psát knížku o nízkonákladovém žití. Komunitní zahrada je spolek a pomáhá realizovat sny lidí, kteří by jako jedinci by je nerealizovali.  Tenhle popis vystihuje tuhle komunitní zahradu. Jiné komunitní zahrady to maji jinak.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #806 kdy: Březen 05, 2020, 09:56:59 dopoledne »
Promarnil jsem svou příležitost. Mohl jsem si vydělat do konce svého života. Nevyužil jsem tuhle příležitost. Ostatní ano.
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/koronavirus-respiratory-prodej-aukro-covid-panika-rouska_2003040600_jak

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #807 kdy: Březen 05, 2020, 02:13:58 odpoledne »
Další příklad jak si vydělat je tenhle inzerát. Hádám 500Kč doprava. Cena krytin 6000Kč, ale dá se prodat za 9500Kč.
https://dum.bazos.cz/inzerat/116803758/krytina-alukryt-pozink.php. Tak zisk 3000Kč.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #808 kdy: Březen 09, 2020, 06:22:44 dopoledne »
Tak poslední topinambury k jídlu prodané za kredity. Mám tu ještě 1kg(asi 800g a zbytek 200g zemina) sadbové(malé hlízy) topinambury. Cena 50kreditů a 200g zeminy. Vyzvednout v Chedrbí po domluvě. Stačí napsat SZ.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #809 kdy: Březen 11, 2020, 05:55:10 dopoledne »
Zdravím,
zatím nezávazně nabízím pronájem zadarmo části pole(až 1000m2), které bude zorané(celkem 3000m2) asi za 14-21 dní jako minulý rok. Jen to potřebuji vědět dřív, protože co se nepronajme, tak rozházíme žlutý hrách, který bude dostupný koncem června pokud se něco nepokazí. Sázet hrách budeme pár hodin předtím než to tam projede bránami.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #810 kdy: Březen 11, 2020, 11:10:25 dopoledne »
Na poslední chvíli jsem objednal razítka a už je mám doma. Kdo chce dar, který poslal na účet spolku odečíst z daně, tak mi dejte vědět. Do příštího týdne dám to nějak do hromady a dám Vám potvrzení.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #811 kdy: Březen 17, 2020, 12:20:53 odpoledne »
V prepperské výbavě by neměl chybět síť na ptáky. Pochopitelně až přijde drsný PA, kdy bude hrozit hlad.
https://de.aliexpress.com/item/32868409093.html

15x3m stojí 99Kč.

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #812 kdy: Březen 17, 2020, 12:39:36 odpoledne »
V prepperské výbavě by neměl chybět síť na ptáky. Pochopitelně až přijde drsný PA, kdy bude hrozit hlad.
https://de.aliexpress.com/item/32868409093.html

15x3m stojí 99Kč.
Tohle v ČR určitě není legální...
Navíc jestli tím chytíš a zabiješ nějakého chráněného ptáka, může z toho být pořádný průšvih...

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #813 kdy: Březen 17, 2020, 01:14:49 odpoledne »
Tohle v ČR určitě není legální...
Navíc jestli tím chytíš a zabiješ nějakého chráněného ptáka, může z toho být pořádný průšvih...
to vím. Proto to povídání až bude hrozit hlad. a hlad bude hrozit, když stát nebude fungovat, tak nikdo nebude vymáhat záhon a ochranáři budou mít svých problémů dost.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #814 kdy: Březen 17, 2020, 01:29:06 odpoledne »
další je pro obstarání potravy je sklopec za 105Kč. Člověk musí ale mít někde už předem schovaný nebo nikam nemigruje.
 https://de.aliexpress.com/item/32885597389.html
už je to objednáné, tak uvidim jak to funguje v ČR. A jestli dokážu vyrobit padělky..:)

5-10 sklopců prý zajistí jídlo na den pro člověka.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #815 kdy: Březen 31, 2020, 12:31:22 odpoledne »
Celé zrní se dá jíst, když se uvaří. Je levné a dostupné(tedy teď kromě hrachu).

Vařené zrní jím buď vařené a pak rozvařené. Dnes bych tedy napsal něco o vařeném, když venku sněží. Vařené zrní jím většinou v létě, kdy je teplo a všude je dost ovoce a zeleniny(myslím plané). Vařené zrní má svoji chuť. neni potřeba dávat koření nebo sůl. Má negativa. Musíte umět normálně jíst. Pěkně sousto rozkousat. Na to používám právě lžičku, protože pokud si nabere lžici, tak míte tendenci co nejdřív spolknout. A to nedoporučuji. MUSÍTE rozkousat zrní jinak budete mít vážné zažívací problémy. Projde zrní bez využití jako byste jedli polysterenové kuličky. tak žvýkat a žvýkat.

Nejdřív musíte namočit zrní. Většinou to dělám večer. Tím zrní jako by ožije a spotřebuje vodu a nabobná. Před vařením musíte pořádně proprat. Nevýhoda, že musíte pořádně. Výhoda, že je zrní levné, tak nemusíte to dělat odborně a pokud třeba 10 procent vyhodíte, tak to je jen pár halířů. Mám slepičky, tak to sní.

Častý dotaz je jak dlouho to vařit. To fakt netuším. Zrní je levné, tak nevadí, když to zkazíte. Musíte se naučit uvařit aníž byste u toho stáli. Tak asi 2-3krát budete u toho muset stát a sledovat. Kolik vody tam musíte dát. Kolik zrní a na jaké poloze má být spínáč u sporáku. Jaký hrnec. Budete to muset zmáknout. Zrní stojí jen pár korun, tak to nebude moc bolet.

Pokud použiji příklad u indukčního sporáku, tak nastavíte 100 stupnů a trvá to asi 45 minut v hrnci. Pokud chcete rozvařit, tak tak 60 minut. Na jedné fotce je neuvařené a to je po 25 minutě. Můžeme vidět, že hrách neni ještě pěkně nasáknutý vodou. Hrozí, že si vylámete zuby. Asi od 35 minuty už začínete být schoni jíst. Nahý oves bývá nejrychleji rozvařený. Asi od 45 minuty už v pohodě rozkousáte všechno. A má to skvělou chuť. Doporučuji od 35-60 minut každých pět minut ochutnávat a tak zjístíte kdy je to uvařené a kdy rozvařené. pamatovat kolik čeho atd. Hlavně je důležitá voda, protože se hodně vypařuje a tak musíte mít tolik vody, abyste to nepřipálili a mohli jít něco dělat. Někdo nechá dojít neboli dovařit pomocí toho, že tam dá pokličku nebo talíř. NIKDY nedávejte pokličku na hrnec, když to vaříte. Bubláto a museli byste pak umývat sporák.

Na fotce vydíte i vařené klíčky pšenice. Opakuji, že tohle jím jen v létě, protože je teplo a člověk nepotřebuje tolik energie a má snadný přístup k vitamínům a minerálům. Rozvařené zrní s olejem a objemovém krmení jím v zimě. Taky musíte dát pozor na to, abyste to pořádně rozkousali. Díky tomu, že to neni kořenené, tak co nesním, tak to dám slepicím. Pokud přidáte třeba 20g čočky nebo fazolí, tak ještě zlepšíte chuť jídla. lepší je jít za tepla, protože podle mně má více chuťi. Cena je 5-6Kč/kg. Tak asi 3Kč + energie na uvaření a voda. Vařené zrní neni plnohodnotný zdroj k životu . Proto mám ovoce a plevel. A ještě kompoty.;)
5kýblů(pšenice,hrách,oves,žito,kukuřice) má celkem cca 40kg. To je jídlo na 60-80 dní.

Pro jistotu, abych byl krytej. Tohle jídlo neni zdravé a může způsobit smrt. Proto ho nejste.

Pokud chcete vyzkoušet, tak mám připravené sklenice se zrním. Denní dávku.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #816 kdy: Březen 31, 2020, 12:58:25 odpoledne »
Sahave máš zkušenost i s ovsem? Je daleko kaloričtější, ale rychle po semlení žlukne....Ale pokud by se zpracovávalo jako zrní, byl by to dobrý zdroj obživy....navíc já jej přidávám do krmné dávky pro koně, pokud intenzivněji pracují, takže by mělo víceré využití.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #817 kdy: Duben 01, 2020, 11:46:02 dopoledne »
Sahave máš zkušenost i s ovsem?
jo. jim ho jen vařené.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #818 kdy: Duben 06, 2020, 06:57:15 dopoledne »
Tento rok jsme si dali za cíl zprovoznit eshop http://seminka.chedrbi.cz/ , kde budeme nabízet semínka(od Semo) jen za poštovné a balné nebo osobní odběr zadarmo. Pokud se to nepovede, tak dám alepoň hlášení, kde se to zaseklo.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #819 kdy: Duben 13, 2020, 08:49:56 dopoledne »
Můj první inzerát https://zvirata.bazos.cz/inzerat/118424069/hedvabnicky-kurata-z-hobby-chovu.php
Čekal jsem až v červnu, ale oteplování je oteplování.:)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #820 kdy: Duben 14, 2020, 12:03:52 odpoledne »
ukradnuto z fcb

Jeden starý, ohraný příběh k tomu, že se díky "pokroku" máme nejlíp v historii lidstva ;-)
Jednoho dne na pobřeží oceánu kdesi v Mexiku se na pláži setkali rybář a obchodník. Rybář právě vytahoval z vln svou loďku s několika krásnými tuňáky. Obchodník tu byl na dovolené. „Dobrý úlovek,“ pochválil obchodník rybáře, „Jak dlouho Vám trvalo, než jste je ulovil?“ „Ale, jen chvíli,“ usmál se rybář. „Proč jste tedy nezůstal na moři déle a nenalovil jich více?,“ nechápavě zakroutil hlavou obchodník. „Protože tohle mé rodině pro dnešek stačí,“ odvětil rybář. „A co děláte po celý zbytek dne?“, vyzvídal obchodník. „Hmm, hodně spím, chvíli si hraju se svými dětmi, siestu trávím se svou ženou, navečer chodíme do vesnice, dáme si víno, zabrnkáme na kytaru a popovídáme si s přáteli.“

Obchodníkovi samým rozčilením přeskočil hlas. „Dovolte, mám vysokou školu, pomůžu vám. Když budete lovit ryby déle, budete si moci pořídit větší loď. Z výnosů z úlovků této větší lodi si můžete koupit celou flotilu a potom už nebudete muset prodávat ryby přes zprostředkovatele, ale prodáte je přímo zpracovateli, eventuálně si otevřete vlastní konzervárnu a založíte vlastní značku. Tak byste měl kontrolu nad celým řetězcem, jenom byste se musel asi přestěhovat z téhle vesnice do hlavního města, protože tam se dělají ob-cho-dy, rozumíte?“

Rybář trpělivě poslouchal a rozmotával přitom sítě: „Jak dlouho to celé bude trvat?“ „Tak patnáct, dvacet let, postavit si vlastní podnik a značku chce čas a odhodlání.“ „A co bude pak?“, zeptal se rybář? „Pak můžete jít do důchodu. Budete hodně spát, hrát si s vnoučaty, odpočívat se svou ženou a večer si zajdete do vesnice na pohárek vína s přáteli.“ „Copak už toto všechno nedělám?“ opáčil klidně rybář.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #821 kdy: Duben 21, 2020, 09:37:37 dopoledne »
Malý investor
Okopíroval jsem to z jedné komunity. Normální člověk má na bankovním účtě několik stovek nebo tisíc, které tam bezúročně leží.
Pokud člověk si hrát hraje hry jako Patricián nebo Settlers, tak být investor je pro něj hra v reálu.
Jak to funguje?
Dostane nabídku investovat nějakou malou sumu a je určen úrok a měsíc, kdy mu to bude vráceno. Investuje do věci, které se pak následně prodaji nebo se využíjí. Úrok je 1-200 procent. U úroku 1 procent bývá 14-30 dní navrácení. U úroku třeba 200 procent je 2-3 roky.
například poslední akce byl nákup krmné směsi. Na jedné foce vidíte maloobchodní cenu a na druhé velkoobchodní. Bylo určeno, že se investice vrátí  do 2 měsíců a urok dělá 5 procent. Tak pokud někdo investoval 1000Kč, tak dostane 50Kč. Jak jsem psal, tak je to pro lidi, kteří rádi hrají budovatelské strategie.

Pokud investor bude potřebovat hned zpátky investici, tak je mu vrácena do 30 minut od kontaktování pokud má FIO. 1-3 pracovní dny u jiné banky.









Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #822 kdy: Duben 26, 2020, 10:29:30 dopoledne »
Jak řešíte dědictví co zanecháte dětem?
U nízkonákladových lidí to často řeší, že jim hromadí krámy a za 30-50 let pak budou mít takovou cenu, že jim zanechaji i nějaký milión. Třeba takový hračky. ale u minimalistů je potřeba zbavovat se věcí, tak jim necháte peníze nebo maji smůlu a nic nedostanou?

Samotář

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #823 kdy: Duben 26, 2020, 11:26:46 dopoledne »
Něco jako dědictví pro děti nevytvářím.

Pořizuji normální investice, abych měl na živobytí, až nebudu pracovat. Investice, které neutratím do smrti, přejdou na děti. S dětmi se bavím ohledně nemovitostí, jestli o to jednou budou mít zájem, abych věděl, jestli tam třeba postavit něco většího a trvalejšího nebo jen něco pro sebe. Ale hlavně děti musí mít život ve vlastních rukách a musí si život zařídit tak, aby se uživili. Na dědictví nesmí spoléhat, i když asi na ně dost zbude.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #824 kdy: Duben 26, 2020, 09:48:25 odpoledne »
Citace
Chtěla bych vidět tu nízkonákladovou domácnost, která shromáždila věci za milion, má je uskladněné tak, aby byly funkční a hezké a za to padesátileté uskladnění ten milion neutratila...
Nemohu mluvit za všchny nízkonákladové lidi, ale jsem si jistý, že většina má vlastní pozemek nebo pronajmutý za pár korun. Tak postavit podobnou kulnu neni pro ně problém. Vyjde asi 300-700Kč za 1,5m3 a vydrží pokud  je dobře izolovaná od vody i těch 50 let. 




Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #825 kdy: Duben 26, 2020, 09:51:10 odpoledne »
Citace
Jako třeba ten dia projetkor, co se ted na bazaru prodává i za 2tisíce?
Netuším proč jste si vybrala dia projektor. Asi jste ho hledala. Psal jsem o krámech. Krámy jsou nepotřebné věci, které lidi zbavují za odvoz nebo za čokoládu. Tak se daji sehnat hodně levně.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #826 kdy: Duben 26, 2020, 09:52:38 odpoledne »
Citace
a v te kulne chcetw uchovavt treba obrazy za milion korun?
Chci uchovat krámy.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #827 kdy: Duben 26, 2020, 10:00:59 odpoledne »
Citace
Většinou zdědíš milion věcí a pokud to chces probírat, tak to je hrozně moc času a jestli se z toho má něco prodat, tak to většinou není nic moc.
Jsem za to předat dětem hodnoty, slušnost a životní prostředí. V ideálním případě nemovitost, půdu, maximálně drahé kovy. Možná nějakou částku do začátku při vstupování do dospělého života. Nejlépe ale člověk udělá, když jim předá pracovitost, schopnost učit se a vynalézavost. Žádná částka jim to nebude schopná kompenzovat. A to životní prostředí taky ne.
U nízkonákladových lidí se na hromadění podíleji rodiče společně s dětmi. Příklad je Tatra 603/1, kdy jedny rodiče, kteří byli chudí svým dětem nahromadili součástky a i samotné auta Tatra 603/1 a pak jeho děti měli zajištěnou budnooucnost. A teď jejich potomek sehnal další vraky jiného auta a dá to svým dětem.

Je fakt zajimavé, že se tu mluví o hodnotách, ale pokud rodič nezajistí svému ditěti bydlení, tak z něj dělá nevolníka ve společnosti. V rozvojové zemích tak to je, ale v ČR musí dítě si vybudovat svůj domov. To se mi právě lídí u nízkonákladových rodičů, že svým dětem daji bydlení, i když je to jen malý kousek s chatkou.

Nalim

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #828 kdy: Duben 26, 2020, 10:47:11 odpoledne »
Každý to máme jinak, a také každý (mladý) svého štěstí strůjcem, jak praví lidová moudrost.
 
Teď je in být single, a předtím pokud možno co nejdéle v mamá-hotelu, a budovat kariéru. A rodina/děti "ažpak", někdy, možná, asi. Nejdřív pravidelné dovolené, co pár let nové auto, pak teprve - možná - vlastní bydlení.

Což je diametrálně odlišný trend od dříve běžných vícegeneračních rodin, které považuji za daleko rozumnější - životní náklady se dělily, povinnosti se dělily, radosti se sdílely.

Co je pro vlastní rodinu i pro společnost rozumnější postup, si mladí uvědomí obvykle až časem. A obvykle až pak, po založení rodiny, následuje pořízení většího, společného bytu - na hypotéku, a s tím související dlouhodobý stres - někdy až skoro do důchodu. A to už bývá dědictví po rodičích dávno "probenděné".




Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #829 kdy: Duben 27, 2020, 08:09:29 odpoledne »
Citace
Jo, pár jednotlivců může mít štěstí, že najde něco waw, ale tisícům ostatních to akorát komplikuje život a stojí peníze.

Zeptal bych se Vás jakou práci děláte, ale to je moc osobní. Tak dejme tomu, že budete knihovnice. Tak se možná jako knihovnice v knížkách dobře vyznáte a bude snažší se orientovat ve světě knih a tím si určit jaké knížky budou mít cenu a které ne. Automechanik nebo fanda do aut zas může odhadnout jaké auto bude mít cenu, protože ví kolik se třeba vyrobilo atd. Pak třeba člověk pracující v nábytku zas bude mít přehled o ceně a budoucí ceně nábytku. Pokud nemáte nějaký koníček nebo profesi, tak ano je to o štěstím, že si vybere správnou věc, ale pokud se pohybuje v daním oboru, tak jste schopni si určit jaké věci budou mít cenu. Neni to o štěstním, ale o tom, že máte přehled.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #830 kdy: Duben 28, 2020, 08:26:20 dopoledne »
Citace
Moji rodiče mě ani mým sestrám bydlení nezajišťovali, přesto si jako nevolnik rozhodně nepřipadám.

Pro mně je definice nevolníka - osoba, která je ve spárech sociálního statusu a nemůže se vymanit. A někdy to skončí sebevraždou https://www.novinky.cz/domaci/clanek/desiva-statistika-druhou-nejcastejsi-pricinou-smrti-mladych-cechu-je-sebevrazda-40295996

Jak někomu říc, když žije v bohaté zemi a neni schopný nahromadit majetek pro svoje děti? Tvrzení, že místo práce se dětem věnuje je docela divné pokud je posílá do školy místo domácí výuky. Líbí se mi jak si rodiče stěžují, že v době korony maji děti doma. To je totiž to věnování dětí na 100 procent a né, že je pošle do školy a pak večer na 30 minut si sedne, aby jim podepsal úkoly.

Myslim, že všichni se schodneme, že ČR je bohatá a jak často rodiče říkaji, že děti maji neomezené možnosti a můžou se vypracovat, tak nepotřebují děditctví, tak vlastně ukazuji na sebe, že jsou neschopný se vypracovat. Vím, že je to urážlivé, ale pokud někdo říká, že děti můžou se vypracovat, tak proč to neudělali oni? Je to stejný jako, když někdo říká, že nájem je super, protože pokud se přistěhuje nějaký problémový soused, tak můžou se přestěhovat. Ale záměrně vynechaji, že můžou za nižší částku prodat ten dům a ten rozdíl je ušetřené nájemné. Ale nájem je super.


Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #831 kdy: Duben 28, 2020, 11:33:41 dopoledne »
Citace
a jaký je "výstup"? Co jste si z toho vzal? Něco praktického pro sebe? Budete teda něco hromadit nebo ne?

Já budu hromadit krámy. Nemám děti, tak to nebudu dělat pro dědictví, ale pro svůj důchod a na barter. Hromadím krámy, které budu potřebovat během svého života.

Chápu, že si někdo myslí, že hromadění krámů stojí hodně času a peněz, ale v dnešní době to neni pravda. Žijeme v bohaté a konzumní společnosti. Já to často opakuji, ale je to pravda. A díky internetu je hromadění krámů docela snadné. A pokud lidi vědí, že vy hromadíte krámy, tak Vám i volaji jestli si nechcete odvést jejich krámy. Ušetří asi tím čas a i možná peníze.

Můžeme debatovat a dívat se z jiných úhlů, ale myslim, že nakonec vždy se dojde k jedné věci, že hromadění krámů jsou nejlevnější a nejsnažší řešení jak si navýšit svůj majetek neboli získat slušnou finanční rezervu.

Mám taky svůj stop stav, kdy pokud nevidim na té věci potenciál nebo nevím o někom, kdo by to semnou za něco jiného vyměnil, tak tu věc neberu. tím přicházím o potenciální možnost to v budoucnu vyměnit, ale co se dá dělat. I já mám stop tlačítko.

Když uvedu příklad, tak třeba sehnat zateplení za odvoz je super. Pár členů si staví tady pomalu chatičky na svůj důchod. Taková chatička vyjde na 30tisic, protože 20tisic je benzín. Staví  většinou za odvoz a trvá to nějaký rok, ale oni nepospíchaji, protože žijí ve městě a maji své závazky. A jako správný lidi z města něvědí nic o stavění a jsou stovky kilometrů daleko. Vědí jen, že pokud se bude pomalu hromadit materiál, tak místo 300tisic si postaví svj pidi domek 5x5m za 30tisic se vším všudy. Jen upozorním, že neni v jejich životě priorita postavit hned chatičku, ale jak kdy maji náladu, tak se podívaji po materiálu a seženou za odvoz. Prostě v klidu.

Tak hromadění stavebního materiálu je pro mně investice, která se mi vrátí velmi brzo a je to jistá tutovka. Tak nemusím aschánět jiné krámy, protože ten stavební materál vyměním za krámy, které oni sehnali.


Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #832 kdy: Duben 28, 2020, 12:22:52 odpoledne »
Citace
ono to shánění věcí taky stojí čas, nervy a peníze. :-)
Prostě to někomu stojí za tu námahu nebo ne.

A proto to slovo "komunitní" je super. Více lidí a každýho baví něco jiného. A pomocí barteru si člověk vymění. Někdo rád sleduje nabídky na bazosi a někdo si rád udělá výdělat, ale zas nebaví ho sledovat nabídky atd. Já třeba nenám auto a ani vozík a kromě sledovacího agenta na střešní krytiny na bazosi to nesleduji. To je právě ta výhoda komunitní. Ale má to i své nevýhody.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #833 kdy: Duben 28, 2020, 05:06:03 odpoledne »
Nízkonákladový život je založen na tom, že je ČR bohatá a konzumní země, kde můžete žít v klidu a bezstarostně. Něco jsem napsal tady : http://chedrbi.cz/?p=232

Nejdříve jsme byli pod minimalismem, ale minimalismus jde cestou konzumu. Vím, že to zní divně, ale jejich propagátoři nějak zapomínaji na budoucnost a spotřebu.

Teď je minimalismus propagován zbavování se věcí a žití v podnájmu. K tomu si kupování zážitků místo věcí. A nakonec je tu pravidlo 20/20.

Dejme tomu, že člověk bude žít ještě 30 let. Během té doby zníčí asi třeba 10 hrníčků. A to je první zádrhel, protože dnešní minimalismus říká, že se máte zbavit věci. Pokud jste měli 10 hrníčků, tak jste si nechali jen jeden, protože pokud se rozbije, tak půjdete si je koupit. Tím vlastně udržujete obchody v chodu. Je to super pro ekonomiku, ale pro ekologii už ne. Můžete říc, že můžete s někým to vyměnit, ale jak jsem si dělal průzkum, tak minimalisti to radši koupí než se tahali přes město pro věc, která stojí jen pár stovek. Jejich čas je drahý. A to je se všemi věcmi, které během těch 30 let budete potřebovat. A pokud žijeme konzumní společnosti, tak spooustu věci, které budete v budoucnu pořebovat se objeví jako dar od lidí, kteří se jich rádi zbaví.

Pak je tu podnájem. Zas jsem se ptal a pokud by vlastnili byt nebo dům, tak by potřebovali věci k opravě a zručnost. když bydlí v podnájmu, tak majitel to opraví. Taky se cítí svobodně. Nízkonákladový člověk vidí zbytečný výdaj za nájem a jde do vlastního. Když to přeženu, tak stačí jednou koupit a pak 30 let žít s minimálními investicemi. V 31 roku barák spadne, ale to už nevadí, protože bude mrtvej.:)

Jídlo. Minimalismus propaguje časté nakupování, aby člověk neplýtval a nepotřeboval ledničku atd.. Bohužel plýtvání nasměruje na prodejny, které musí mít stále zboží. Nízkonákladový člověk chodí do krámu jen 4-12 za rok. a další háček je, že většinou si zavařují a suší. A to jde s myšlenkou s minimalismu v kuchyni proti ní.

Pak je tu kupování zážítků místo věci. Když někdo cestuje a navštíví hotel a restauraci, tak tím podporuje konzum, protože ten hotel tam byl postaven pro turisty a i ta restaurace. Tak se vytváří konzum a odpad.

Tak jsem pomluvil minimalismus. Nesní se to tak brát. Prostě pár dessítkám lidem, kteří žijí na vesnici se nelíbilo, že minimalismus je prezentován jen pro lidi žijící ve městě a jsou zcela závislí na nakupování. Neznám nikoho z nízkonákladových, kdo by minimalismus bral za špatný směr. Je to skvělý pro nízkonákladový lidi a já doufám, že se rozšíří v Ćáslavi, protože teď maji z minimalismu hlavní užitek v Praze a v Brně, kde nízkonákladový člověk získá i třeba 30 krabic od banánů od začínajícího minimalisty. Tak nemusí kupovat několik let nic.

Nízkonákladový život neni o ekologii. To jsme si řekli na srazu. Ono neni moc ekologické si topit elektřinou nebo kvůli lenosti si na noc dát do kamen brigety, aby nemusel v noci vstávat. A najdou se další neekologické činnosti. Tak to neni o ekologii, ale jen žít si v klidu.


Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #834 kdy: Duben 28, 2020, 05:55:57 odpoledne »

mně se libi, že lidi jsou ochotni zaplatit tolik za krabici:)
https://www.youtube.com/watch?v=fEM_Fa0A2hk
a jsou happy

Moje zlata unibunka :)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #835 kdy: Duben 28, 2020, 06:23:15 odpoledne »
Citace
já ve spárech sociálního statusu nejsem, respektive pokud by někdo myslel, že jsem, tak to tak třeba může vypadat - protože se mi můj sociální status líbí a nehodlám ho nikterak měnit, alespoň ne v nejbližší době.

Já fakt nevím co napsat. rád sleduji korejské seriáli, tak jsem pátral o koreji a statistika sebevražd mladých lidí a žití v pidi místnostech je tam normální jev  vzpomenu si na tohle video https://www.youtube.com/watch?v=fEM_Fa0A2hk

Nedokážu vám vysvětlit jak jsem myslel nevolnictví, protože asi nevěříte na sociální status. A nevolnictví právě vychází ze sociálního statusu. Ten, který je ovládán tím statusem, tak si jde koupit v dubnu papriky za 130Kč/kg a je to pro nej normální. V rozvojové zemi si papriku nekoupí, protože přežití zvítězí před sociálním statusem.

Prostě to vzdávám.;)



Nalim

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #836 kdy: Duben 28, 2020, 09:38:11 odpoledne »
Citace
já ve spárech sociálního statusu nejsem, respektive pokud by někdo myslel, že jsem, tak to tak třeba může vypadat - protože se mi můj sociální status líbí a nehodlám ho nikterak měnit, alespoň ne v nejbližší době.

Já fakt nevím co napsat. rád sleduji korejské seriáli, tak jsem pátral o koreji a statistika sebevražd mladých lidí a žití v pidi místnostech je tam normální jev  vzpomenu si na tohle video https://www.youtube.com/watch?v=fEM_Fa0A2hk

Nedokážu vám vysvětlit jak jsem myslel nevolnictví ...

Prostě to vzdávám.;)
Přijměmež, že přežívání v pidimístnostech NENÍ normální, je vysloveně asketické, egoistické, což zdaleka není pro každého. A cestovat kvůli tomu až do "Emériky"? Brr.
Dále přijměme, že veškeré "exaktní" škatulkování je nepřesné a zavádějící.
Pak nám z toho vyjde, že žít se dá buď konzumně, a nebo nekonzumně (= zároveň obvykle ekologicky). Další, rádoby exaktní "vědecké" dělení, je pak už nepodstatné.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #837 kdy: Duben 29, 2020, 08:13:41 dopoledne »
Něco jako dědictví pro děti nevytvářím.
Věříš na to, že do 20-30let přijde ekonomická krize?


Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #838 kdy: Duben 29, 2020, 08:17:52 dopoledne »
Jenze Tvoje unibunka je na vesnici kde chcip pes a ne v L.A.
jj. chápu, že žije tam kvůli svému cíli.

Když se dívám na videa v USA, tak nemůžu uvěřit kolik místa tam maji. Je to tedy poušť, ale tolik místa.

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #839 kdy: Duben 29, 2020, 11:35:56 dopoledne »
Něco jako dědictví pro děti nevytvářím.
Věříš na to, že do 20-30let přijde ekonomická krize?
Ne, nevěřím. Nejpozději přijde do roka, spíš v řádu několika měsíců. Není tady jen proto, že v podstatě celý svět je zavřený a izolovaný. Jinak by tu už byla.

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #840 kdy: Duben 29, 2020, 12:07:02 odpoledne »
Teď jsem si všiml, že jsem tomodcitoval nějak blbé...omlouvám se.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #841 kdy: Duben 30, 2020, 09:50:46 dopoledne »
Nízkonákladový život je založen na tom, že je ČR bohatá a konzumní země, kde můžete žít v klidu a bezstarostně. Něco jsem napsal tady : http://chedrbi.cz/?p=232

Nejdříve jsme byli pod minimalismem, ale minimalismus jde cestou konzumu. Vím, že to zní divně, ale jejich propagátoři nějak zapomínaji na budoucnost a spotřebu.

Teď je minimalismus propagován zbavování se věcí a žití v podnájmu. K tomu si kupování zážitků místo věcí. A nakonec je tu pravidlo 20/20.

Dejme tomu, že člověk bude žít ještě 30 let. Během té doby zníčí asi třeba 10 hrníčků. A to je první zádrhel, protože dnešní minimalismus říká, že se máte zbavit věci. Pokud jste měli 10 hrníčků, tak jste si nechali jen jeden, protože pokud se rozbije, tak půjdete si je koupit. Tím vlastně udržujete obchody v chodu. Je to super pro ekonomiku, ale pro ekologii už ne. Můžete říc, že můžete s někým to vyměnit, ale jak jsem si dělal průzkum, tak minimalisti to radši koupí než se tahali přes město pro věc, která stojí jen pár stovek. Jejich čas je drahý. A to je se všemi věcmi, které během těch 30 let budete potřebovat. A pokud žijeme konzumní společnosti, tak spooustu věci, které budete v budoucnu pořebovat se objeví jako dar od lidí, kteří se jich rádi zbaví.

Pak je tu podnájem. Zas jsem se ptal a pokud by vlastnili byt nebo dům, tak by potřebovali věci k opravě a zručnost. když bydlí v podnájmu, tak majitel to opraví. Taky se cítí svobodně. Nízkonákladový člověk vidí zbytečný výdaj za nájem a jde do vlastního. Když to přeženu, tak stačí jednou koupit a pak 30 let žít s minimálními investicemi. V 31 roku barák spadne, ale to už nevadí, protože bude mrtvej.:)

Jídlo. Minimalismus propaguje časté nakupování, aby člověk neplýtval a nepotřeboval ledničku atd.. Bohužel plýtvání nasměruje na prodejny, které musí mít stále zboží. Nízkonákladový člověk chodí do krámu jen 4-12 za rok. a další háček je, že většinou si zavařují a suší. A to jde s myšlenkou s minimalismu v kuchyni proti ní.

Pak je tu kupování zážítků místo věci. Když někdo cestuje a navštíví hotel a restauraci, tak tím podporuje konzum, protože ten hotel tam byl postaven pro turisty a i ta restaurace. Tak se vytváří konzum a odpad.

Tak jsem pomluvil minimalismus. Nesní se to tak brát. Prostě pár dessítkám lidem, kteří žijí na vesnici se nelíbilo, že minimalismus je prezentován jen pro lidi žijící ve městě a jsou zcela závislí na nakupování. Neznám nikoho z nízkonákladových, kdo by minimalismus bral za špatný směr. Je to skvělý pro nízkonákladový lidi a já doufám, že se rozšíří v Ćáslavi, protože teď maji z minimalismu hlavní užitek v Praze a v Brně, kde nízkonákladový člověk získá i třeba 30 krabic od banánů od začínajícího minimalisty. Tak nemusí kupovat několik let nic.

Nízkonákladový život neni o ekologii. To jsme si řekli na srazu. Ono neni moc ekologické si topit elektřinou nebo kvůli lenosti si na noc dát do kamen brigety, aby nemusel v noci vstávat. A najdou se další neekologické činnosti. Tak to neni o ekologii, ale jen žít si v klidu.
Sahawe takto představený minimalismus se asi nikdy nestane mainstrémovým stylem života.....mimochodem co je pravidlo 20/20....nejde o překlep? Znám pouze Paretovo pravidlo 80/20, které u nás zpopularizoval Petr Robejšek z bývalých Realistů.....Podle mého soudu je udržitelný minimalismus v podobě, kdy přijmeme za své, že přírodní zdroje, čas a energie jsou v daném okamžiku jedinečné. Lidská síla je obnovitelný zdroj. Má tedy význam vyrábět úsporně co nejdokonalejší výrobky, které nám naše poznání a technologie umožní....výrobky opravitelné, fortelné a vzájemně kompatibilní....toto je cesta, jak zachovat životní úroveň pro maximum populace a poskytne to čas dostat její exponenciální růst pod kontrolu. Je třeba si uvědomit, že klasické pojetí kapitalismu mizí....oligarchie má feudální privilegia a místo z investic žije z rent....nárokované výhody, která není podpořena umem, prací, kvalifikací, investicí...(komerční banka vlastněná jedincem má právo emitovat měnu, manager má právo na služební vůz....), pak jsou tu nucené náklady pro ostatní....zakážou vám naftové auto...nesmíte s ním do města, kde bydlíte....budete sledování pro vaše "bezpečí" vašim mobilem....ten si koupíte za své.....máte omezený přístup k relevantním informacím a musíte věnovat zvýšené úsilí jejich ověřováním...média šíří účelově stylizované, manipulativní informace, máte omezený přístup  k investičním příležitostem a tedy i k nezávislému zdroji přijmů, máte už i omezený přístup ke kvalitnímu vzdělání a lékařské péči, jen se to nevytrubuje do světa.....minimalismus je tu maskován nucenou spotřebou a tažen snižováním nákladů a maximalizací zisků pro naprostou minoritu lidí....ale ono už ani nejde o zisk, ale o moc nad lidmi....neboli současný společenský systém je směsí všeho předešlého a rozhodně to není klasický kapitalismus. Pro ten už totiž není dostatečná poptávka (u těch bohatších) nebo naopak dostatečná kupní síla (u těch chudých). Minimalismus přijde přirozeně vývojem pokud si lidé uvědomí, že kvalita života není úměrná vlastnictví hmoty....ale rovnováhou uspokojení materiálních a duchovních potřeb. Jenže takovýto člověk se špatně manipuluje a ovládá. Na druhou stranu je taková společnost stabilní. Naše společnost se stala rukojmími ekonomů, kteří ale s mocí nepřebrali i zodpovědnost. To co tuto společnost položí bude nejprve ztáta důvěry a zpochybnění legitimity vládnoucí elity. Málokdo si ovšem uvědomuje, že s lidmi sice lze manipulovat a ovládat je, ale príroda má své zákony a mantinely a rychle nás dotlačí i proti naší vůli do rovnováhy....stačí jeden prakticky neškodný vir, a svět se nám mění před očima.....co kdyby to byla morová rána z let 1348-1366....vymřela ccca 1/2 Evropy asi 25 M lidí....na to vám balistické rakety ani letadlové lodě a špionážní satelity nepomohou, stejně tak ani zlato v trezorech, WHO, MMF či ECB.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #842 kdy: Duben 30, 2020, 12:36:11 odpoledne »
Citace
Nevěřím, že to funguje. Za rok hromadění krámu, kdybys to fakt dělal a ukázal tu fotku pozemku, tak ukážeš neskutečný bordel všeho možného. A v účetnictví bys byl hromadu peněz mínusu za benzín, amortizaci auta/vozíku. A nikdo by ty krámy nepotřeboval, možná některé za x let. Ležely by ti tam a hromadu času budeš pořád něco hledat, kde kdo co dává za odvoz a projíždět benzín.
Živit se svázení krámů neplánuji. Být jako brigádník, který pomůže to ano.

Jsem se ptal lidí, kteří se tím živí a jediný zádrhel je, že se musí člověk vyznat v autech. Umět ho kompletně opravit. Pak neni potřeba počítat nějakou amortizaci. Další zádrhel, že bude mít na dvorku několik tranzitů na náhradní díly a k tomu jestě odtahový vozík. Na druhou se prý objeví zakázky na odtah aut a základní opravy, které neohrozí život řidiče.

já tuhle práci ani nechci dělat. Mám ideální práci. Moje práce je, že žiji na pozemku. Za to, že žiju na pozemku dostávám zaplaceno a fakt se mi nechci se vzdát téhle práce, i když jiná bude líp zaplacená. Dostat zaplaceno za to, že žijete na pozemku je pro mně nejlepší práce co existuje.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #843 kdy: Květen 10, 2020, 05:42:43 dopoledne »
Nabízím půjčení tento typ kurníku zadarmo(jen vratná záloha 300Kč).

Kurník je pro kmen hedvábniček 1,2. Vejde se do kufru nebo na zadní sedačku auta. Je určen pro středočeský kraj.

Když začínáte s chovem hedvábniček, tak často nevíte kolik budute mít celkem slepiček a v čem budou bydlet. Nakonec se rozhodnote pro voliéru, ale bude to trvat. Je to dlouhá cesta, ale vždy to tak dopadne.

Proto nabízím zadarmo zapůjčení kurníků, protože se tím vyhnete slepím uličkám. Když si koupíte kurník třeba za 3000-8000Kč nebo dokonce takovou mobilní voliéru(traktor), tak je Vám pak líto to nepoužívat a postavit voliéru s přístupem na trávník.

Jsem toho názoru, že kurník u hedvábniček je jen pro jejich ochranu před predátory. Proto mám z jedné strany pletivo, aby tam měli světlo a vzduch.

Dno neni přidělané, tak se dá snadno čistit a dokonce můžu dodat i nějaké to dno na víc. Tak stačí jen zvednou kurník a vyměnit dno. Na čištění od slepičinců, které zůstali na hranolech používám nářadí proti levelu. Pěkně to seškrábu.
https://hedvabnicky.blogspot.com/2020/01/nabizim-pujceni-tento-typ-kurniku.html

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #844 kdy: Květen 21, 2020, 03:25:53 dopoledne »
Na otázku: Jím maso?
Jo jím, ale nevyhledávám ho.

Představme si, že před Vám se objeví stůl, kde si budete moc vybrat jen jednu položku z těchto: Zmrzlina, čokoláda, stehýnko nebo 3 hodiny se flákat.

Nebo jít na oběd do restaurace nebo jednu hodinu si vařit a pak mít celý den volno.

Normální člověk si vybere zmrzlinu nebo ten oběd, protože touží po rychlém štěstím. Já volím flákání nebo den volna. Bohužel nedokážu si vychutnat jídlo, abych měl požitek několik  hodin. U zmrzliny je to jen 5 minut nebo jak dlouho ji jím. po spolknutí posledního sousta najednou to zmizí. Moje tělo přestane produkovat hormony, které v mozku mi dělaji pocit radosti.

Možná si řeknete, že se dá vzít zmrzlina, čokoláda a i stehýnko na 3hodinmoý výlet, ale to nejde pokud jste nezdědili milióny. Pokud nejste v balíku, tak narazíte, že si musíte vydělat peníze na tu zmzlinu a to zabere ty 3 hodiny. Tak přijdete o
3 hodiny flákání a musíte místo toho makat.

Když jste štastný, tak Vám je jedno co jíte. Ono si stačí podívat co jíte, když jste štastný a co jíte, když jste neštastný. Zkoušíte si zvednou náladu pomocí jídla a tak jídelníček je pak takový. Prostě máte v mysli, že jste byli štastný při určitém jídle a Vaše podvědomí vyvolá touhu po něm.

Když jste štastný, tak najednou přijdete o touhu po jídle, které Vám zvýší počet štaastných hormomů. Ono někdy i jídlo bývá stimulátorem pěkných vzpomínek. Vybavíte si jezení těch jídel na pěkné chvíle a hned Vám tělo produkuje ty hormony.


Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #845 kdy: Květen 23, 2020, 02:47:59 odpoledne »
Já nemám moc v plánu pěstovat kořenovou zeleninu. Nevyplatí se mi.
Já se zaměřuji na zeleninu, kde jsou investiční a provozní náklady minimální.

Například černá ředkev
Finanční náklady jsou 2Kč/kg + čas.Cas je podle velikosti pozemku.  Jsem schopen dosáhnout i 10tun, protože neni potřeba kvalitní půda. Vyrábí se buď štáva nebo kvašená zelenina

Topinambury
Finanční náklady jsou 5Kč/kg + čas. Reálných je jen asi 700kg ročně, protože myši dost zníčí úrodu a je potřeba kvalitnější půda.

Rebarbora
je to trvalka, tak jen čas. Jen najít správné místo.

Sibiřská cibule
Trvalka, kde se dá dá použít nať na pesto.

Křen
Zkouším vychytat pěstování, aby to nebyla dřina dovolání ze země.

Pastinák
Namnožit a pěstovat rozházení se daří. Jen velikost bulev je zatim menší.

Cukety,patizony
Bojuji s nedostatkem vody, ale výnos je 12kg/m2.

Snažím se postupně pěstovat ve větším množství. Ostatní zeleninu nemám v plánu pěstovat, protože nevychází moc dobře finančně. Na žádost členů zkouším pěstovat občas i jinou zeleninu(jako kopr), ale pokud se ukáže, že je to moc pracné, tak se přestává pěstovat. Kromě těch vypsaných byli ostatní neefektivní.

Pomalu to směřuji k vytvoření provozovny, kde se zelenina zpracuje podnikavci(osoby, které uvidi v něčem ekonomickou příležitost). Tak na víkend přijedou a zpracuji s moji pomocí něco.

Offline Goof

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 489
    • Goofy's vintage workshop
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #846 kdy: Květen 24, 2020, 06:08:42 odpoledne »
K tomu pěstování křenu je dobře zpracovaný postup na Malínský křen viz odkaz. Sice trochu starší dokument a postup, ale zase prověřený léty :-)

https://www.cms-kh.cz/sites/default/files/books/patak-pestovani_krenu_v_maline.pdf
"Člověk je jediný tvor, který konzumuje, aniž by produkoval."

George Orwell (vlastním jménem Eric Arthur Blair)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #848 kdy: Červen 07, 2020, 06:01:05 odpoledne »
Citace
Finanční gramotnost dětí
To je fakt zajimavé téma.  Né jestli děti dostávaji kapesné, ale jak to rodiče řeší a jaký je názor.

Rodič musí bojovat s tolika názory. Prý peníze kazí morálku. Je správné, aby dítě dostávalo kapesné nebo dostávalo mzdu za uklizený pokojíček,vynešení koše a umytí nádobí po sobě? Pro některé rodiče je nemorální platit dětem za povinosti, které by měli dělat automaticky, ale občas to nefunguje, protože děti a i někteří dospěli nemaji dlouhodobé plánování.

Rodiče často mlží, když dětem rovnou neřeknou, že nešel s košem, tak nedostane kapesné. Ten strach zaměstnat děti je velký, protože je strach, že dítě bude na peníze.

Rodič chce kontrolovat za co dítě utrácí a to je špatné. Dítě si uvědomí, že ty peníze nejsou jeho, ale rodiče a on s ním manipuluje. Tedy některým dětem to dojde a uvědomí si, že stejně rodiče by mu to koupili.

Mně se líbí jak někteří rodiče dávaji dětem třeba 1500Kč měsíčně. A děti si sami rozhodnou co s nima udělaji. Děti dostávaji ty peníze a jen základní jídlo+ oblečení ze sekáče. A pokud chtěji něco, tak si to musí koupit. Dostávaji každý den 50Kč pokud maji uklizený pokoj a šuplíky a třeba vynesli koš. Pokud to nesplnili, tak nedostanou nic a musí zaplatit osobě, která to udělá za ně.  Maji nadvládu nad svým životem a peněženkou.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #849 kdy: Červen 16, 2020, 12:31:56 odpoledne »
Život správce KZ je dost monotonní v létě. A to se mi líbí.
ponděli - dělání okolo zázemí včel(rámky,dna atd.)
úterý - sušení
středa - řízkování
čtvrvtek - chození do včel
pátek - dělání okolo zázemí drůbeže a králíků
sobota - sázení černé ředkve a jiných rostlin
neděle - práce na budování komunitní dílny

Dnes mně kromě  černého bezu čeká připravit pro členy na sušení petrželku, listy -černý rybíz, ostružin, lesních jahodníků a květy lípy.

Členové mi daji na čem sušit a instrukce jak sušit a já suším.;)