Autor Téma: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití  (Přečteno 384963 krát)

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 3356
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #900 kdy: Duben 26, 2020, 09:52:38 odpoledne »
Citace
a v te kulne chcetw uchovavt treba obrazy za milion korun?
Chci uchovat krámy.

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 3356
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #901 kdy: Duben 26, 2020, 10:00:59 odpoledne »
Citace
Většinou zdědíš milion věcí a pokud to chces probírat, tak to je hrozně moc času a jestli se z toho má něco prodat, tak to většinou není nic moc.
Jsem za to předat dětem hodnoty, slušnost a životní prostředí. V ideálním případě nemovitost, půdu, maximálně drahé kovy. Možná nějakou částku do začátku při vstupování do dospělého života. Nejlépe ale člověk udělá, když jim předá pracovitost, schopnost učit se a vynalézavost. Žádná částka jim to nebude schopná kompenzovat. A to životní prostředí taky ne.
U nízkonákladových lidí se na hromadění podíleji rodiče společně s dětmi. Příklad je Tatra 603/1, kdy jedny rodiče, kteří byli chudí svým dětem nahromadili součástky a i samotné auta Tatra 603/1 a pak jeho děti měli zajištěnou budnooucnost. A teď jejich potomek sehnal další vraky jiného auta a dá to svým dětem.

Je fakt zajimavé, že se tu mluví o hodnotách, ale pokud rodič nezajistí svému ditěti bydlení, tak z něj dělá nevolníka ve společnosti. V rozvojové zemích tak to je, ale v ČR musí dítě si vybudovat svůj domov. To se mi právě lídí u nízkonákladových rodičů, že svým dětem daji bydlení, i když je to jen malý kousek s chatkou.

Nalim

 • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #902 kdy: Duben 26, 2020, 10:47:11 odpoledne »
Každý to máme jinak, a také každý (mladý) svého štěstí strůjcem, jak praví lidová moudrost.
 
Teď je in být single, a předtím pokud možno co nejdéle v mamá-hotelu, a budovat kariéru. A rodina/děti "ažpak", někdy, možná, asi. Nejdřív pravidelné dovolené, co pár let nové auto, pak teprve - možná - vlastní bydlení.

Což je diametrálně odlišný trend od dříve běžných vícegeneračních rodin, které považuji za daleko rozumnější - životní náklady se dělily, povinnosti se dělily, radosti se sdílely.

Co je pro vlastní rodinu i pro společnost rozumnější postup, si mladí uvědomí obvykle až časem. A obvykle až pak, po založení rodiny, následuje pořízení většího, společného bytu - na hypotéku, a s tím související dlouhodobý stres - někdy až skoro do důchodu. A to už bývá dědictví po rodičích dávno "probenděné".
Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 3356
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #903 kdy: Duben 27, 2020, 08:09:29 odpoledne »
Citace
Jo, pár jednotlivců může mít štěstí, že najde něco waw, ale tisícům ostatních to akorát komplikuje život a stojí peníze.

Zeptal bych se Vás jakou práci děláte, ale to je moc osobní. Tak dejme tomu, že budete knihovnice. Tak se možná jako knihovnice v knížkách dobře vyznáte a bude snažší se orientovat ve světě knih a tím si určit jaké knížky budou mít cenu a které ne. Automechanik nebo fanda do aut zas může odhadnout jaké auto bude mít cenu, protože ví kolik se třeba vyrobilo atd. Pak třeba člověk pracující v nábytku zas bude mít přehled o ceně a budoucí ceně nábytku. Pokud nemáte nějaký koníček nebo profesi, tak ano je to o štěstím, že si vybere správnou věc, ale pokud se pohybuje v daním oboru, tak jste schopni si určit jaké věci budou mít cenu. Neni to o štěstním, ale o tom, že máte přehled.

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 3356
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #904 kdy: Duben 28, 2020, 08:26:20 dopoledne »
Citace
Moji rodiče mě ani mým sestrám bydlení nezajišťovali, přesto si jako nevolnik rozhodně nepřipadám.

Pro mně je definice nevolníka - osoba, která je ve spárech sociálního statusu a nemůže se vymanit. A někdy to skončí sebevraždou https://www.novinky.cz/domaci/clanek/desiva-statistika-druhou-nejcastejsi-pricinou-smrti-mladych-cechu-je-sebevrazda-40295996

Jak někomu říc, když žije v bohaté zemi a neni schopný nahromadit majetek pro svoje děti? Tvrzení, že místo práce se dětem věnuje je docela divné pokud je posílá do školy místo domácí výuky. Líbí se mi jak si rodiče stěžují, že v době korony maji děti doma. To je totiž to věnování dětí na 100 procent a né, že je pošle do školy a pak večer na 30 minut si sedne, aby jim podepsal úkoly.

Myslim, že všichni se schodneme, že ČR je bohatá a jak často rodiče říkaji, že děti maji neomezené možnosti a můžou se vypracovat, tak nepotřebují děditctví, tak vlastně ukazuji na sebe, že jsou neschopný se vypracovat. Vím, že je to urážlivé, ale pokud někdo říká, že děti můžou se vypracovat, tak proč to neudělali oni? Je to stejný jako, když někdo říká, že nájem je super, protože pokud se přistěhuje nějaký problémový soused, tak můžou se přestěhovat. Ale záměrně vynechaji, že můžou za nižší částku prodat ten dům a ten rozdíl je ušetřené nájemné. Ale nájem je super.


Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 3356
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #905 kdy: Duben 28, 2020, 11:33:41 dopoledne »
Citace
a jaký je "výstup"? Co jste si z toho vzal? Něco praktického pro sebe? Budete teda něco hromadit nebo ne?

Já budu hromadit krámy. Nemám děti, tak to nebudu dělat pro dědictví, ale pro svůj důchod a na barter. Hromadím krámy, které budu potřebovat během svého života.

Chápu, že si někdo myslí, že hromadění krámů stojí hodně času a peněz, ale v dnešní době to neni pravda. Žijeme v bohaté a konzumní společnosti. Já to často opakuji, ale je to pravda. A díky internetu je hromadění krámů docela snadné. A pokud lidi vědí, že vy hromadíte krámy, tak Vám i volaji jestli si nechcete odvést jejich krámy. Ušetří asi tím čas a i možná peníze.

Můžeme debatovat a dívat se z jiných úhlů, ale myslim, že nakonec vždy se dojde k jedné věci, že hromadění krámů jsou nejlevnější a nejsnažší řešení jak si navýšit svůj majetek neboli získat slušnou finanční rezervu.

Mám taky svůj stop stav, kdy pokud nevidim na té věci potenciál nebo nevím o někom, kdo by to semnou za něco jiného vyměnil, tak tu věc neberu. tím přicházím o potenciální možnost to v budoucnu vyměnit, ale co se dá dělat. I já mám stop tlačítko.

Když uvedu příklad, tak třeba sehnat zateplení za odvoz je super. Pár členů si staví tady pomalu chatičky na svůj důchod. Taková chatička vyjde na 30tisic, protože 20tisic je benzín. Staví  většinou za odvoz a trvá to nějaký rok, ale oni nepospíchaji, protože žijí ve městě a maji své závazky. A jako správný lidi z města něvědí nic o stavění a jsou stovky kilometrů daleko. Vědí jen, že pokud se bude pomalu hromadit materiál, tak místo 300tisic si postaví svj pidi domek 5x5m za 30tisic se vším všudy. Jen upozorním, že neni v jejich životě priorita postavit hned chatičku, ale jak kdy maji náladu, tak se podívaji po materiálu a seženou za odvoz. Prostě v klidu.

Tak hromadění stavebního materiálu je pro mně investice, která se mi vrátí velmi brzo a je to jistá tutovka. Tak nemusím aschánět jiné krámy, protože ten stavební materál vyměním za krámy, které oni sehnali.


Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 3356
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #906 kdy: Duben 28, 2020, 12:22:52 odpoledne »
Citace
ono to shánění věcí taky stojí čas, nervy a peníze. :-)
Prostě to někomu stojí za tu námahu nebo ne.

A proto to slovo "komunitní" je super. Více lidí a každýho baví něco jiného. A pomocí barteru si člověk vymění. Někdo rád sleduje nabídky na bazosi a někdo si rád udělá výdělat, ale zas nebaví ho sledovat nabídky atd. Já třeba nenám auto a ani vozík a kromě sledovacího agenta na střešní krytiny na bazosi to nesleduji. To je právě ta výhoda komunitní. Ale má to i své nevýhody.

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 3356
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #907 kdy: Duben 28, 2020, 05:06:03 odpoledne »
Nízkonákladový život je založen na tom, že je ČR bohatá a konzumní země, kde můžete žít v klidu a bezstarostně. Něco jsem napsal tady : http://chedrbi.cz/?p=232

Nejdříve jsme byli pod minimalismem, ale minimalismus jde cestou konzumu. Vím, že to zní divně, ale jejich propagátoři nějak zapomínaji na budoucnost a spotřebu.

Teď je minimalismus propagován zbavování se věcí a žití v podnájmu. K tomu si kupování zážitků místo věcí. A nakonec je tu pravidlo 20/20.

Dejme tomu, že člověk bude žít ještě 30 let. Během té doby zníčí asi třeba 10 hrníčků. A to je první zádrhel, protože dnešní minimalismus říká, že se máte zbavit věci. Pokud jste měli 10 hrníčků, tak jste si nechali jen jeden, protože pokud se rozbije, tak půjdete si je koupit. Tím vlastně udržujete obchody v chodu. Je to super pro ekonomiku, ale pro ekologii už ne. Můžete říc, že můžete s někým to vyměnit, ale jak jsem si dělal průzkum, tak minimalisti to radši koupí než se tahali přes město pro věc, která stojí jen pár stovek. Jejich čas je drahý. A to je se všemi věcmi, které během těch 30 let budete potřebovat. A pokud žijeme konzumní společnosti, tak spooustu věci, které budete v budoucnu pořebovat se objeví jako dar od lidí, kteří se jich rádi zbaví.

Pak je tu podnájem. Zas jsem se ptal a pokud by vlastnili byt nebo dům, tak by potřebovali věci k opravě a zručnost. když bydlí v podnájmu, tak majitel to opraví. Taky se cítí svobodně. Nízkonákladový člověk vidí zbytečný výdaj za nájem a jde do vlastního. Když to přeženu, tak stačí jednou koupit a pak 30 let žít s minimálními investicemi. V 31 roku barák spadne, ale to už nevadí, protože bude mrtvej.:)

Jídlo. Minimalismus propaguje časté nakupování, aby člověk neplýtval a nepotřeboval ledničku atd.. Bohužel plýtvání nasměruje na prodejny, které musí mít stále zboží. Nízkonákladový člověk chodí do krámu jen 4-12 za rok. a další háček je, že většinou si zavařují a suší. A to jde s myšlenkou s minimalismu v kuchyni proti ní.

Pak je tu kupování zážítků místo věci. Když někdo cestuje a navštíví hotel a restauraci, tak tím podporuje konzum, protože ten hotel tam byl postaven pro turisty a i ta restaurace. Tak se vytváří konzum a odpad.

Tak jsem pomluvil minimalismus. Nesní se to tak brát. Prostě pár dessítkám lidem, kteří žijí na vesnici se nelíbilo, že minimalismus je prezentován jen pro lidi žijící ve městě a jsou zcela závislí na nakupování. Neznám nikoho z nízkonákladových, kdo by minimalismus bral za špatný směr. Je to skvělý pro nízkonákladový lidi a já doufám, že se rozšíří v Ćáslavi, protože teď maji z minimalismu hlavní užitek v Praze a v Brně, kde nízkonákladový člověk získá i třeba 30 krabic od banánů od začínajícího minimalisty. Tak nemusí kupovat několik let nic.

Nízkonákladový život neni o ekologii. To jsme si řekli na srazu. Ono neni moc ekologické si topit elektřinou nebo kvůli lenosti si na noc dát do kamen brigety, aby nemusel v noci vstávat. A najdou se další neekologické činnosti. Tak to neni o ekologii, ale jen žít si v klidu.


Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 3356
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #908 kdy: Duben 28, 2020, 05:55:57 odpoledne »

mně se libi, že lidi jsou ochotni zaplatit tolik za krabici:)
https://www.youtube.com/watch?v=fEM_Fa0A2hk
a jsou happy

Moje zlata unibunka :)

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 3356
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #909 kdy: Duben 28, 2020, 06:23:15 odpoledne »
Citace
já ve spárech sociálního statusu nejsem, respektive pokud by někdo myslel, že jsem, tak to tak třeba může vypadat - protože se mi můj sociální status líbí a nehodlám ho nikterak měnit, alespoň ne v nejbližší době.

Já fakt nevím co napsat. rád sleduji korejské seriáli, tak jsem pátral o koreji a statistika sebevražd mladých lidí a žití v pidi místnostech je tam normální jev  vzpomenu si na tohle video https://www.youtube.com/watch?v=fEM_Fa0A2hk

Nedokážu vám vysvětlit jak jsem myslel nevolnictví, protože asi nevěříte na sociální status. A nevolnictví právě vychází ze sociálního statusu. Ten, který je ovládán tím statusem, tak si jde koupit v dubnu papriky za 130Kč/kg a je to pro nej normální. V rozvojové zemi si papriku nekoupí, protože přežití zvítězí před sociálním statusem.

Prostě to vzdávám.;)Nalim

 • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #910 kdy: Duben 28, 2020, 09:38:11 odpoledne »
Citace
já ve spárech sociálního statusu nejsem, respektive pokud by někdo myslel, že jsem, tak to tak třeba může vypadat - protože se mi můj sociální status líbí a nehodlám ho nikterak měnit, alespoň ne v nejbližší době.

Já fakt nevím co napsat. rád sleduji korejské seriáli, tak jsem pátral o koreji a statistika sebevražd mladých lidí a žití v pidi místnostech je tam normální jev  vzpomenu si na tohle video https://www.youtube.com/watch?v=fEM_Fa0A2hk

Nedokážu vám vysvětlit jak jsem myslel nevolnictví ...

Prostě to vzdávám.;)
Přijměmež, že přežívání v pidimístnostech NENÍ normální, je vysloveně asketické, egoistické, což zdaleka není pro každého. A cestovat kvůli tomu až do "Emériky"? Brr.
Dále přijměme, že veškeré "exaktní" škatulkování je nepřesné a zavádějící.
Pak nám z toho vyjde, že žít se dá buď konzumně, a nebo nekonzumně (= zároveň obvykle ekologicky). Další, rádoby exaktní "vědecké" dělení, je pak už nepodstatné.

Offline vvitty

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 3359
 • a
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #911 kdy: Duben 28, 2020, 11:17:07 odpoledne »

mně se libi, že lidi jsou ochotni zaplatit tolik za krabici:)
https://www.youtube.com/watch?v=fEM_Fa0A2hk
a jsou happy

Moje zlata unibunka :)

Jenze Tvoje unibunka je na vesnici kde chcip pes a ne v L.A.

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 3356
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #912 kdy: Duben 29, 2020, 08:13:41 dopoledne »
Něco jako dědictví pro děti nevytvářím.
Věříš na to, že do 20-30let přijde ekonomická krize?


Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 3356
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #913 kdy: Duben 29, 2020, 08:17:52 dopoledne »
Jenze Tvoje unibunka je na vesnici kde chcip pes a ne v L.A.
jj. chápu, že žije tam kvůli svému cíli.

Když se dívám na videa v USA, tak nemůžu uvěřit kolik místa tam maji. Je to tedy poušť, ale tolik místa.

Offline k.vancura

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 1286
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #914 kdy: Duben 29, 2020, 11:35:56 dopoledne »
Něco jako dědictví pro děti nevytvářím.
Věříš na to, že do 20-30let přijde ekonomická krize?
Ne, nevěřím. Nejpozději přijde do roka, spíš v řádu několika měsíců. Není tady jen proto, že v podstatě celý svět je zavřený a izolovaný. Jinak by tu už byla.

Offline k.vancura

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 1286
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #915 kdy: Duben 29, 2020, 12:07:02 odpoledne »
Teď jsem si všiml, že jsem tomodcitoval nějak blbé...omlouvám se.

Offline vvitty

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 3359
 • a
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #916 kdy: Duben 29, 2020, 02:56:45 odpoledne »
Přijměmež, že přežívání v pidimístnostech NENÍ normální, je vysloveně asketické, egoistické, což zdaleka není pro každého. A cestovat kvůli tomu až do "Emériky"? Brr.

Ono to (zatim) neni normalni ani v té "Emérice". Takhle tam bydlí studenti, levná pracovní síla atd. a je to kompromis mezi cenou, velikostí a přepravním časem.
Ostatně není třeba jezdit tak daleko, stačí se zajet podívat do Práglu - Strahovské koleje se od toho zas tolik nelišily, pokoj pro dva studenty má 11m2 a sociálky jsou společné pro stovku kusů. Jak vypadají sklepní kóje v kterých v Praze bydlí lze shlédnout na internetu taky...

Offline MaunaKea

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 3129
 • Mus uni non fidit antro.
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #917 kdy: Duben 30, 2020, 09:50:46 dopoledne »
Nízkonákladový život je založen na tom, že je ČR bohatá a konzumní země, kde můžete žít v klidu a bezstarostně. Něco jsem napsal tady : http://chedrbi.cz/?p=232

Nejdříve jsme byli pod minimalismem, ale minimalismus jde cestou konzumu. Vím, že to zní divně, ale jejich propagátoři nějak zapomínaji na budoucnost a spotřebu.

Teď je minimalismus propagován zbavování se věcí a žití v podnájmu. K tomu si kupování zážitků místo věcí. A nakonec je tu pravidlo 20/20.

Dejme tomu, že člověk bude žít ještě 30 let. Během té doby zníčí asi třeba 10 hrníčků. A to je první zádrhel, protože dnešní minimalismus říká, že se máte zbavit věci. Pokud jste měli 10 hrníčků, tak jste si nechali jen jeden, protože pokud se rozbije, tak půjdete si je koupit. Tím vlastně udržujete obchody v chodu. Je to super pro ekonomiku, ale pro ekologii už ne. Můžete říc, že můžete s někým to vyměnit, ale jak jsem si dělal průzkum, tak minimalisti to radši koupí než se tahali přes město pro věc, která stojí jen pár stovek. Jejich čas je drahý. A to je se všemi věcmi, které během těch 30 let budete potřebovat. A pokud žijeme konzumní společnosti, tak spooustu věci, které budete v budoucnu pořebovat se objeví jako dar od lidí, kteří se jich rádi zbaví.

Pak je tu podnájem. Zas jsem se ptal a pokud by vlastnili byt nebo dům, tak by potřebovali věci k opravě a zručnost. když bydlí v podnájmu, tak majitel to opraví. Taky se cítí svobodně. Nízkonákladový člověk vidí zbytečný výdaj za nájem a jde do vlastního. Když to přeženu, tak stačí jednou koupit a pak 30 let žít s minimálními investicemi. V 31 roku barák spadne, ale to už nevadí, protože bude mrtvej.:)

Jídlo. Minimalismus propaguje časté nakupování, aby člověk neplýtval a nepotřeboval ledničku atd.. Bohužel plýtvání nasměruje na prodejny, které musí mít stále zboží. Nízkonákladový člověk chodí do krámu jen 4-12 za rok. a další háček je, že většinou si zavařují a suší. A to jde s myšlenkou s minimalismu v kuchyni proti ní.

Pak je tu kupování zážítků místo věci. Když někdo cestuje a navštíví hotel a restauraci, tak tím podporuje konzum, protože ten hotel tam byl postaven pro turisty a i ta restaurace. Tak se vytváří konzum a odpad.

Tak jsem pomluvil minimalismus. Nesní se to tak brát. Prostě pár dessítkám lidem, kteří žijí na vesnici se nelíbilo, že minimalismus je prezentován jen pro lidi žijící ve městě a jsou zcela závislí na nakupování. Neznám nikoho z nízkonákladových, kdo by minimalismus bral za špatný směr. Je to skvělý pro nízkonákladový lidi a já doufám, že se rozšíří v Ćáslavi, protože teď maji z minimalismu hlavní užitek v Praze a v Brně, kde nízkonákladový člověk získá i třeba 30 krabic od banánů od začínajícího minimalisty. Tak nemusí kupovat několik let nic.

Nízkonákladový život neni o ekologii. To jsme si řekli na srazu. Ono neni moc ekologické si topit elektřinou nebo kvůli lenosti si na noc dát do kamen brigety, aby nemusel v noci vstávat. A najdou se další neekologické činnosti. Tak to neni o ekologii, ale jen žít si v klidu.
Sahawe takto představený minimalismus se asi nikdy nestane mainstrémovým stylem života.....mimochodem co je pravidlo 20/20....nejde o překlep? Znám pouze Paretovo pravidlo 80/20, které u nás zpopularizoval Petr Robejšek z bývalých Realistů.....Podle mého soudu je udržitelný minimalismus v podobě, kdy přijmeme za své, že přírodní zdroje, čas a energie jsou v daném okamžiku jedinečné. Lidská síla je obnovitelný zdroj. Má tedy význam vyrábět úsporně co nejdokonalejší výrobky, které nám naše poznání a technologie umožní....výrobky opravitelné, fortelné a vzájemně kompatibilní....toto je cesta, jak zachovat životní úroveň pro maximum populace a poskytne to čas dostat její exponenciální růst pod kontrolu. Je třeba si uvědomit, že klasické pojetí kapitalismu mizí....oligarchie má feudální privilegia a místo z investic žije z rent....nárokované výhody, která není podpořena umem, prací, kvalifikací, investicí...(komerční banka vlastněná jedincem má právo emitovat měnu, manager má právo na služební vůz....), pak jsou tu nucené náklady pro ostatní....zakážou vám naftové auto...nesmíte s ním do města, kde bydlíte....budete sledování pro vaše "bezpečí" vašim mobilem....ten si koupíte za své.....máte omezený přístup k relevantním informacím a musíte věnovat zvýšené úsilí jejich ověřováním...média šíří účelově stylizované, manipulativní informace, máte omezený přístup  k investičním příležitostem a tedy i k nezávislému zdroji přijmů, máte už i omezený přístup ke kvalitnímu vzdělání a lékařské péči, jen se to nevytrubuje do světa.....minimalismus je tu maskován nucenou spotřebou a tažen snižováním nákladů a maximalizací zisků pro naprostou minoritu lidí....ale ono už ani nejde o zisk, ale o moc nad lidmi....neboli současný společenský systém je směsí všeho předešlého a rozhodně to není klasický kapitalismus. Pro ten už totiž není dostatečná poptávka (u těch bohatších) nebo naopak dostatečná kupní síla (u těch chudých). Minimalismus přijde přirozeně vývojem pokud si lidé uvědomí, že kvalita života není úměrná vlastnictví hmoty....ale rovnováhou uspokojení materiálních a duchovních potřeb. Jenže takovýto člověk se špatně manipuluje a ovládá. Na druhou stranu je taková společnost stabilní. Naše společnost se stala rukojmími ekonomů, kteří ale s mocí nepřebrali i zodpovědnost. To co tuto společnost položí bude nejprve ztáta důvěry a zpochybnění legitimity vládnoucí elity. Málokdo si ovšem uvědomuje, že s lidmi sice lze manipulovat a ovládat je, ale príroda má své zákony a mantinely a rychle nás dotlačí i proti naší vůli do rovnováhy....stačí jeden prakticky neškodný vir, a svět se nám mění před očima.....co kdyby to byla morová rána z let 1348-1366....vymřela ccca 1/2 Evropy asi 25 M lidí....na to vám balistické rakety ani letadlové lodě a špionážní satelity nepomohou, stejně tak ani zlato v trezorech, WHO, MMF či ECB.

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 3356
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #918 kdy: Duben 30, 2020, 12:36:11 odpoledne »
Citace
Nevěřím, že to funguje. Za rok hromadění krámu, kdybys to fakt dělal a ukázal tu fotku pozemku, tak ukážeš neskutečný bordel všeho možného. A v účetnictví bys byl hromadu peněz mínusu za benzín, amortizaci auta/vozíku. A nikdo by ty krámy nepotřeboval, možná některé za x let. Ležely by ti tam a hromadu času budeš pořád něco hledat, kde kdo co dává za odvoz a projíždět benzín.
Živit se svázení krámů neplánuji. Být jako brigádník, který pomůže to ano.

Jsem se ptal lidí, kteří se tím živí a jediný zádrhel je, že se musí člověk vyznat v autech. Umět ho kompletně opravit. Pak neni potřeba počítat nějakou amortizaci. Další zádrhel, že bude mít na dvorku několik tranzitů na náhradní díly a k tomu jestě odtahový vozík. Na druhou se prý objeví zakázky na odtah aut a základní opravy, které neohrozí život řidiče.

já tuhle práci ani nechci dělat. Mám ideální práci. Moje práce je, že žiji na pozemku. Za to, že žiju na pozemku dostávám zaplaceno a fakt se mi nechci se vzdát téhle práce, i když jiná bude líp zaplacená. Dostat zaplaceno za to, že žijete na pozemku je pro mně nejlepší práce co existuje.

Offline vvitty

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 3359
 • a
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #919 kdy: Duben 30, 2020, 12:56:20 odpoledne »
Svazenim nekterych kramu se da slusne usetrit. Za tu dobu co jsme v "emigraci" na chalupe jsem navezl z Prahy asi dva kubiky dreva z "bouracky", cast jsou celkem pekne tramky/fosny, zbytek pujde do kamen. Jenze to je postavene na tom ze do te Prahy stejne jednou tydne musim jet abych zkontroloval a zaridil ruzne veci na miste a tak jediny "pridany" naklad je hodina na pririznuti a nalozeni materialu a odhadem litr benzinu pridane spotreby auta po zatizeni.

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 3356
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #920 kdy: Květen 10, 2020, 05:42:43 dopoledne »
Nabízím půjčení tento typ kurníku zadarmo(jen vratná záloha 300Kč).

Kurník je pro kmen hedvábniček 1,2. Vejde se do kufru nebo na zadní sedačku auta. Je určen pro středočeský kraj.

Když začínáte s chovem hedvábniček, tak často nevíte kolik budute mít celkem slepiček a v čem budou bydlet. Nakonec se rozhodnote pro voliéru, ale bude to trvat. Je to dlouhá cesta, ale vždy to tak dopadne.

Proto nabízím zadarmo zapůjčení kurníků, protože se tím vyhnete slepím uličkám. Když si koupíte kurník třeba za 3000-8000Kč nebo dokonce takovou mobilní voliéru(traktor), tak je Vám pak líto to nepoužívat a postavit voliéru s přístupem na trávník.

Jsem toho názoru, že kurník u hedvábniček je jen pro jejich ochranu před predátory. Proto mám z jedné strany pletivo, aby tam měli světlo a vzduch.

Dno neni přidělané, tak se dá snadno čistit a dokonce můžu dodat i nějaké to dno na víc. Tak stačí jen zvednou kurník a vyměnit dno. Na čištění od slepičinců, které zůstali na hranolech používám nářadí proti levelu. Pěkně to seškrábu.
https://hedvabnicky.blogspot.com/2020/01/nabizim-pujceni-tento-typ-kurniku.html

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 3356
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #921 kdy: Květen 21, 2020, 03:25:53 dopoledne »
Na otázku: Jím maso?
Jo jím, ale nevyhledávám ho.

Představme si, že před Vám se objeví stůl, kde si budete moc vybrat jen jednu položku z těchto: Zmrzlina, čokoláda, stehýnko nebo 3 hodiny se flákat.

Nebo jít na oběd do restaurace nebo jednu hodinu si vařit a pak mít celý den volno.

Normální člověk si vybere zmrzlinu nebo ten oběd, protože touží po rychlém štěstím. Já volím flákání nebo den volna. Bohužel nedokážu si vychutnat jídlo, abych měl požitek několik  hodin. U zmrzliny je to jen 5 minut nebo jak dlouho ji jím. po spolknutí posledního sousta najednou to zmizí. Moje tělo přestane produkovat hormony, které v mozku mi dělaji pocit radosti.

Možná si řeknete, že se dá vzít zmrzlina, čokoláda a i stehýnko na 3hodinmoý výlet, ale to nejde pokud jste nezdědili milióny. Pokud nejste v balíku, tak narazíte, že si musíte vydělat peníze na tu zmzlinu a to zabere ty 3 hodiny. Tak přijdete o
3 hodiny flákání a musíte místo toho makat.

Když jste štastný, tak Vám je jedno co jíte. Ono si stačí podívat co jíte, když jste štastný a co jíte, když jste neštastný. Zkoušíte si zvednou náladu pomocí jídla a tak jídelníček je pak takový. Prostě máte v mysli, že jste byli štastný při určitém jídle a Vaše podvědomí vyvolá touhu po něm.

Když jste štastný, tak najednou přijdete o touhu po jídle, které Vám zvýší počet štaastných hormomů. Ono někdy i jídlo bývá stimulátorem pěkných vzpomínek. Vybavíte si jezení těch jídel na pěkné chvíle a hned Vám tělo produkuje ty hormony.


Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 3356
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #922 kdy: Květen 23, 2020, 02:47:59 odpoledne »
Já nemám moc v plánu pěstovat kořenovou zeleninu. Nevyplatí se mi.
Já se zaměřuji na zeleninu, kde jsou investiční a provozní náklady minimální.

Například černá ředkev
Finanční náklady jsou 2Kč/kg + čas.Cas je podle velikosti pozemku.  Jsem schopen dosáhnout i 10tun, protože neni potřeba kvalitní půda. Vyrábí se buď štáva nebo kvašená zelenina

Topinambury
Finanční náklady jsou 5Kč/kg + čas. Reálných je jen asi 700kg ročně, protože myši dost zníčí úrodu a je potřeba kvalitnější půda.

Rebarbora
je to trvalka, tak jen čas. Jen najít správné místo.

Sibiřská cibule
Trvalka, kde se dá dá použít nať na pesto.

Křen
Zkouším vychytat pěstování, aby to nebyla dřina dovolání ze země.

Pastinák
Namnožit a pěstovat rozházení se daří. Jen velikost bulev je zatim menší.

Cukety,patizony
Bojuji s nedostatkem vody, ale výnos je 12kg/m2.

Snažím se postupně pěstovat ve větším množství. Ostatní zeleninu nemám v plánu pěstovat, protože nevychází moc dobře finančně. Na žádost členů zkouším pěstovat občas i jinou zeleninu(jako kopr), ale pokud se ukáže, že je to moc pracné, tak se přestává pěstovat. Kromě těch vypsaných byli ostatní neefektivní.

Pomalu to směřuji k vytvoření provozovny, kde se zelenina zpracuje podnikavci(osoby, které uvidi v něčem ekonomickou příležitost). Tak na víkend přijedou a zpracuji s moji pomocí něco.

Offline Goof

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 490
  • Goofy's vintage workshop
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #923 kdy: Květen 24, 2020, 06:08:42 odpoledne »
K tomu pěstování křenu je dobře zpracovaný postup na Malínský křen viz odkaz. Sice trochu starší dokument a postup, ale zase prověřený léty :-)

https://www.cms-kh.cz/sites/default/files/books/patak-pestovani_krenu_v_maline.pdf
"Člověk je jediný tvor, který konzumuje, aniž by produkoval."

George Orwell (vlastním jménem Eric Arthur Blair)

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 3356
  • Forum Chedrbí

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 3356
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #925 kdy: Červen 07, 2020, 06:01:05 odpoledne »
Citace
Finanční gramotnost dětí
To je fakt zajimavé téma.  Né jestli děti dostávaji kapesné, ale jak to rodiče řeší a jaký je názor.

Rodič musí bojovat s tolika názory. Prý peníze kazí morálku. Je správné, aby dítě dostávalo kapesné nebo dostávalo mzdu za uklizený pokojíček,vynešení koše a umytí nádobí po sobě? Pro některé rodiče je nemorální platit dětem za povinosti, které by měli dělat automaticky, ale občas to nefunguje, protože děti a i někteří dospěli nemaji dlouhodobé plánování.

Rodiče často mlží, když dětem rovnou neřeknou, že nešel s košem, tak nedostane kapesné. Ten strach zaměstnat děti je velký, protože je strach, že dítě bude na peníze.

Rodič chce kontrolovat za co dítě utrácí a to je špatné. Dítě si uvědomí, že ty peníze nejsou jeho, ale rodiče a on s ním manipuluje. Tedy některým dětem to dojde a uvědomí si, že stejně rodiče by mu to koupili.

Mně se líbí jak někteří rodiče dávaji dětem třeba 1500Kč měsíčně. A děti si sami rozhodnou co s nima udělaji. Děti dostávaji ty peníze a jen základní jídlo+ oblečení ze sekáče. A pokud chtěji něco, tak si to musí koupit. Dostávaji každý den 50Kč pokud maji uklizený pokoj a šuplíky a třeba vynesli koš. Pokud to nesplnili, tak nedostanou nic a musí zaplatit osobě, která to udělá za ně.  Maji nadvládu nad svým životem a peněženkou.

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 3356
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #926 kdy: Červen 16, 2020, 12:31:56 odpoledne »
Život správce KZ je dost monotonní v létě. A to se mi líbí.
ponděli - dělání okolo zázemí včel(rámky,dna atd.)
úterý - sušení
středa - řízkování
čtvrvtek - chození do včel
pátek - dělání okolo zázemí drůbeže a králíků
sobota - sázení černé ředkve a jiných rostlin
neděle - práce na budování komunitní dílny

Dnes mně kromě  černého bezu čeká připravit pro členy na sušení petrželku, listy -černý rybíz, ostružin, lesních jahodníků a květy lípy.

Členové mi daji na čem sušit a instrukce jak sušit a já suším.;)

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 3356
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #927 kdy: Červen 19, 2020, 03:34:23 odpoledne »
Komunitní zahrada Chedrbí(dále jen KZCh) je jen cca 2ha pozemek, kde si můžou lidi zadarmo pronajmout jeho část.
Můžou si tady něco pěstovat, chovat nebo i postavit domeček.

Nejsme typická mětská komunitní zahrada, kde musí mít anglický trávník, aby návštěvy nebyli pohoršené. Jedním slovem
jsme "džungle". Nebojujeme s přírodou, ale je náš spojenec. Džungle dává jídlo pro hmyz, který je důležitý pro i pro lidi.

Náklady na KZCh je jen daň z pozemku a to platí jeden člen, který pozemek dal k dispozici. Tak nemusíme od členů vybírat příspěvky.

Každý projekt si hradí sám člověk, který ho chce realizovat.

Na pozemku máme slepice, kachny, žížaly, včeli, králíky a i nějakou tu koroptev. Pěstuje se co si členové sami zasadí nebo mi daji na zasazení.
Pomalu se hromadí stavební materiál na domky.

Já figuruji jako správce. Starám se většinou za kredity o zvířata a záhony. Suším jim bylinky atd. Tak členové se tady nemusí celý rok objevit a dokonce někteřáí
tu nikdy nebyli a jen přes třetí osobu jim předali úrodu.

Jsme na pozemku v Chedrbí od roku 2015, ale jako malá komunita funguje od roku 2012. Seznámili jsme se většinou na internetu pomocí fóra.

Lidi maji zájem. Buď jen mít svůj malý kousek pozemku, kde si mohou hrát nebo maji nějaký projekt, který chtěji realizovat a sami nemaji čas.

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 3356
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #928 kdy: Červen 27, 2020, 11:42:35 odpoledne »
Napáječky pro slepice a kachny mám vyřešené a nic lepšího neni.

Tak jsem se zaměřil na krmítka. Mám dořešené pro malé kuřata a trochu větší, ale pro velká kuřata slepice ne.
Testuji teď Závěsný plastový zásobník na 6kg krmiva
https://www.driml-napajecky.cz/cz/drubez-holubi/krmitka/zavesny-plastovy-zasobnik-na-6kg-krmiva-14147.html
a přemýšlím, že bych do mobilních voliéer umístil 4kg
https://www.driml-napajecky.cz/cz/drubez-holubi/krmitka/tubusove-krmitko-4kg-plastove-2012801.html

U chovných slepic, které budou celý rok se krmítko splatí za rok a u mobilních voliéer az za 3 roky. Ušetří se krmivo, které spadne na zem. Tedy testuji a zjímstuji kolik z něj vypadne.

truhlíky, hrnce a plastové nádoby se ukázali jako neefektivní.

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 3356
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #929 kdy: Červenec 12, 2020, 01:09:30 odpoledne »
Cukety nejsou vůbec náročné. Rostou rychle.

Stačí je někam zasadit a ani neni potřeba okolo nich níčit plevel. Jen v období sucha je potřeba zalívat. Můžete je pěstovat ve kbelíkách.

Příští rok si můžete zadarmo(za poštovné pokud si je nemůžete vyzvednout) semínka zas u nás. http://chedrbi.cz/?p=182

I teď ze sazenic Vám něco vyroste. Máme už jen sazenice patizonů. Tak si je můžete u nás vyzvednout zadarmo a vyzkoušet kam dáte příští rok cukety. Když najdete pěkný flek, tak budete do konce života tam sázet. Nemusíte řešit třídání plodin. Stačí jen tam dát každý rok kýbl zeminy a je to.

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 3356
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #930 kdy: Červenec 13, 2020, 08:41:36 dopoledne »
Nabízím záhonky černé ředkve.

Dělám teď záhony s černou ředkví, které budou ke konzumaci na podzim.  Očekávaný výnos 0,5-1kg/m2

Cena : 50Kreditů/m2

Kredity jsou odpadky. Máte v plánu jít vyhodit sklenice do zelené popelnice? Tak vyhazujete kredity. Chcete vyhodit kelímky od jogůrtů a masa do žluté popelnice? Vyhazujete kredity. Chcete odnést rozbitý spotřebič do sběrného dvora? ATD.Vyhazujete kredity.

Postup sázení: 1.Odstraním drny. 2. Rozházím tobolky se semínky. 3. Přivezu zeminu a jen trochu ji tam rozházím, abych trochu zakryl tobolky. 4. Čtyři dny to zaliju. 5. Na podzím se sklízí.

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 3356
  • Forum Chedrbí
Betonování ukrytu
« Odpověď #931 kdy: Červenec 14, 2020, 10:49:32 dopoledne »
Betonovat ukryt neni levná záležitost. Ještě, že to neni plnohodnotný bunkr.  Došel jsem k názoru pokud bych místo úkrytu chtěl bunkr, tak z lodních konjtenerů.


Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 3356
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #932 kdy: Červenec 15, 2020, 06:21:13 dopoledne »
Komunitní zahrada Chedrbí je komunitní zahrada, ale i prototyp zahrádkářské kolonie. O tom píšeme zde http://chedrbi.cz/?p=120

Chedrbí je něco jako základna ze které chceme vést expanzi na nějaké třeba 30ha pole. A dokončit mičurinské pokusy, které jsme začali tady.

Pomalu sbírám snílky, kteří mi uvěřili, že pokud si koupí pole(30-40Kč/m2) i semnou, tak to bude skvělá investice, protože jim na jejich pozemek vysázím rakytníky, ostružiny, kostival a jiné bylínky, proutkařské vrby, rybíz, jahody, topinambury atd. Uvěřili mi, že takový rakytník jako na foce jim zvýší hodnotu 1m2 ze 30-40Kč i na 100Kč.

Můžete to fungovat? V malém měřítku v Chedrbí to funguje, tak nevidím důvod proč by to nemohlo fungovat třeba na 10ha. Nemám totiž problém žít v maringotce na poli.:)


Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 3356
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #933 kdy: Červenec 15, 2020, 07:49:36 dopoledne »
Podle mně je nejlepší jak začít žít v maringotce na pozemku, že člověk jde na to postupně. To jsem taky tak udělal, že jsem začal žít v zahrádkářské kolonii a zjístil jsem co všechno potřebuji a odstranil jsem všechny problémy. A postupně než najednou během týdne řešit x věcí. Už jen ten seznam problémů a co se musí vyřešit je tak dlouhý, že se nedivim, že lidi to odkládaji a říkaji "Až příští jaro to začnu řešit". Třeba teď je červenec a je to ideální doba jezdit a přespávat tam. Využít každou možnost a jen tam přespat, i když by to znamenalo, že přijede večer a brzo ráno musí zas jet.
Třeba výraz:"Musím nejdřív si uvařit než půjdu na zahradu." Proč nejde uvařit na zahradě? Proč být v kuchyni, když stačí vyndat před maringotkou stolek a na něm nakrájet ap ka dát tam vařit? Když bude člověk postupně to dělat, tak na konci zjísti, že být má jen jako skladistě a může se vzdát a čistě bylet v maringotce.

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 3356
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #934 kdy: Červenec 22, 2020, 12:46:49 dopoledne »
Pomalu realizuje eshop. Možný vítěž bude asi shoptet. https://370272.myshoptet.com/ Do 10 položek je zadarmo a vypadá to, že víc jak 8 položek v eshopu nebude.

Byli vybrané : cukety, patizony, dýně(hokkaido nebo hallowen), rajčata,vodnice, černá ředkev a červené topinambury. Možná lilek.

Byli vybrané tak, aby člověk jen s 2000Kč + 50hodinami na 200m2 zahradě a 70hodinami v přírodě měl dostatek jídla na 365 dní.

Pokud se něco nepřihodí, tak 15. listopadu by měl eshop běžet.

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 3356
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #935 kdy: Červenec 24, 2020, 10:43:55 dopoledne »
Mám dispozici pozemek. Tedy pozemek s hlídačem(myslím sebe). Existuje tolik lidí, kteří by něco dělali s pozemkem, ale nemaji buď pozemek nebo maji, ale neni tam hlídač. Já nemusím sám od sebe dělat. Ale jen najít takové lidí a pracovat pro ně.
Pak mi umožní, aby mi pozemek dal práci. Tak budu pracovat jen na pozemku, kde bydlím. Pracovat, kdy budu mít náladu.

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 3356
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #936 kdy: Červenec 24, 2020, 03:44:38 odpoledne »
Čáslav, jde i Ustí nad Labem a už problémově Praha. Kdyby někdo byl názor:"Mě hodně pomohlo si říci, od jaké částky se mi vyplatí věc prodat a do jaké částky mi ta námaha za to nestojí." a třeba i "Darování je rychlejší a navíc je to dobrý skutek, u kterého se dostaví úžasný pocit. " 

Rád uvítám věci. Někdo se dívá, že čas ztrávení prodejem té věci se mu nevyplatí, ale třeba osoba jako já, kterému stačí 33Kč denně + zdravotní, tak celkem 100Kč na den.

Tak mi stačí každé ráno dát na stůl 100Kč a mám celý den volný.  U dětí je to 20Kč za dítě.

Je to ironie, že se lidé dobrovolně vzdávaji svého volného času a času s dětmi, aby šli vydělávat peníze za které koupí věci, které pak darují, protože se jim to nevyplatí prodat nebo swapnout.:))

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 3356
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #937 kdy: Červenec 29, 2020, 10:51:32 dopoledne »
Je konec července, tak je čas začít sklízet rakytníky. Teď se sklízí jen pro vybranou skupinu lidí, kteří maji rádi kyselé bonbóny a myslí si, že kupované nejsou moc zdravé. Tak cpou sobě a dětem zmražené plody rakytníku. Jsou brutalně kyselé.

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 3356
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #938 kdy: Červenec 29, 2020, 11:20:16 dopoledne »
Já se starám a pěstuji jen na objednávku. Vůbec se nezaměřuji na přímý prodej. Tím šetřím svůj čas, finance a dokonce i přírodu.

Jsem něco jako zaměstnanec, ale s tou výhodou, že dělám jen co mně baví a jen, když mám na to náladu.

Uvedu příklad:
Několika členům jsem na jejich žádost vysadil černou ředkev. Je jedno jestli vyroste nebo ne. Udělal jsem tu činnost a dostal jsem zaplaceno kredity.

Beru kredity, protože věřím, že pokud se lidem okolo mně daří, tak i mně se bude dařit. Pokud by nevyrostla žádná černá ředkev, tak mi dá jen kredity(odpadky) a né peníze, tak to bude menší ztráta pro něj. Věřím na symbiózu. A zas ostatní vědí, že pokud se mi bude dařit, tak budu moc dělat za kredity, tak část kreditů vyměním za to, že u nich doma si budou moc vyzvednou kupující třeba topinambury. To je taková moje verze komunitně podporovaného zemědělství.

Tak já nevlastním zvířata a nepěstuji nic na prodej. Jen dělám na objednávku. Tedy vkládám do toho svůj čas a energii.

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 3356
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #939 kdy: Srpen 02, 2020, 10:28:42 dopoledne »
Nabízím sazenici rýmovníku za 3 kelímky se zeminou. Osobní odběr v Chedrbí.

Rýmovník ma jen jednu slabiu a to je, že je citlivý na mráz.

Množení rakytníku je velmi snadné. 19.7. jsem zasázel spodní patro s kořínky a vršky jsem dal do vody. 2.8. už maji ty vršky kořínky a ty stonky s kořínky, kde jsem nechal jen jedno patro už raší stonky.

Záleží jaký způsob zvolíte jestli celý řízek zasadíte a po čase useknete a encháte jen spodní patro a nebo hned oříznete spodní patro a vršek dáte do vody. Jeden člověk většinou čeká až řízek pořádně zakoření a vytvoří další patro a pak ořízne.

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 3356
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #940 kdy: Srpen 06, 2020, 12:11:03 odpoledne »
Zdravím,
podmínky, aby se někdo mohl stát členem  Komunitní zahrady Chedrbí

1, pro místní
Když jste v okolí, tak stačí jen přijet. Po procházce se rozhodnout jestli se tady líbí a je to místo pro realizaci Vašeho plánu. A pokud ano, tak řeknete Váš plán co byste chtěl dělat.

2, pro dalekáře
Je potřeba mít facebookový učet, abych mohl posílat fotky Vašeho projektu.

To je všechno. Komunitní zahrada Chedrbí je něco jako místo, kde lidi dělaji experiment a nechávaji tu pěstovat něco nebo chovat zvířata. je navržena tak, aby členové neměli povinnosti a já je nemusel buzerovat. Neplatí se žádný členský příspěvek a neni potřeba se upsat do spolku.

Členové jsou lidi, kteří si chtěji něco vypěstovat, preppeři, nízkonákladový lidi, začínající farmáři(snílkové) atd.

Například dnes pro jednoho člena sázím větvičky(řízky) hroznového vína, abych zjístil jestli se větvičky zakoření a kolik z nich.

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 3356
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #941 kdy: Srpen 07, 2020, 11:40:45 dopoledne »
Skoro každý člověk se může přestěhovat do Chedrbí. Je tu volný pozemek a nechci nic za pronájem. Jen za spotřebovanou elektřinu a vodu. Je to jen pozemek.

A to je ten háček. Je to jen pozemek, kterých tu jsou tisíce. Když se člověk rozkouká, tak si najde svůj. V okruhu 20km vím o asi 3 pozemcich, kde bych mohl přestěhovat a pak asi o tuctu dalším po celé ČR.

Vím tedy, že pokud se sem někdo přestěhuje, tak časem odejde za lepším. Vždy bude něco lepšího. Přestěhoval se sem, protože teprve začal žít jinak. A pak je tu to, že člověk ještě neví co přesně chce  v životě.

Ozvalo se mi už asi 15 lidí, kteří si přečetli, že chci si udělat zahrádkářskou kolonii a chtěli by tam bydlet. Hlavní důvod byl pozemek. Prostě sehnat pozemek přes realitku znamená i 500tisíc. Já jsem jim poradil, aby napsali svým známým a příbuzným a rovnou, aby to udělal taky jestli někdo nemá zahradu nebo chatku, kde by mohli být 6-12 měsíců. A najednou už nikdo nechtěl být v Chedrbí. Né, že by se na mně naštvali, ale zjístili, že maji někoho, kdo má pozemek kam si můžou dám chatičku.
Je tu fakt hodně pozemků. Prý jsme byli národ chatařů.

A pak je tu problém, že člověk neví co chce. Až po roce nebo dvou člověk ví co skutečně chce. Tím neznačuji, že někdo neví, ale má často zkreslené představy o životě na pozemku.

Já chci na pozemku dalšího člověka, ale pak bych se nemohl na něj podívat, protože bych se cítil blbě, že jsem mu neřekl, že se dá sehnat pozemek snadno v jeho bydlišti, kde má kamoše a příbuzné.

Pro mně další člověk na pozemku znamená, že si vzájemně chráníme majetek. Když jeden odejde, tak tam vždy je někdo a nemusím řešit jestli mně na nádraží viděl místní zloděj. Když jsem bydlel v zahrádkářské kolonii a chtěl mně vykrást zloděj, tak jsem si dost dobře uvědomil jaká je to výhoda mít na pozemku dalšího člověka. Tak moje plány, že budu mít chatičku v lese skončili brzo. To bylo právě to, že jsem si myslel, že vím jak chci žit, ale v praxi se ukázalo, že nechci žít sám v lese.

Já nabízím člověku unibuňku ve které teď bydlím. Jak budu vědět, že fakt hodlá bydlet v Chedrbí, tak si postavím chatičku 2x3m(materiál si pomalu hromadím) a unibuňka bude tedy volná.

Já jsem přesvěčen, že je důležité mít hodně volného času, aby se člověk dobře rozhodl a zároveń se mu tím otevřou nové možnosti. A tím, že nemusí plati nájem se mu otevře dost, protože neutratí tolik peněz a  nebude muset tolik pracovat, a tak najednou bude mít dost volného času, aby si v klidu udělat tolik věci.

Když je hodně volného času, tak začně přemýšlet jak bude žít za 5,10,15let, ale i dokonce. Co ho dělá štastným. A v tu chvíli začne chtít něco jiného než teď chtěl a začne mít své plány.

Tak to prostě je, že člověku nestačí co má, ale chce víc a plnit si svoje plány. Mezi členy mám lidi, kteří plánuji mít svoje pozemky a pěstuji jim zatim sazenice. A nich Vím, že nepůjdou do Chedrbí, protože maji svoje plány s pozemkem.

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 3356
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #942 kdy: Srpen 09, 2020, 01:07:56 odpoledne »
Tento týden byl docela úspěsný pro naši lokální měnu - Kredity. Získali jsme věci, které zas o něco rozšíří krytí kreditů věcmi a tím se lokální měna bude více důvěryhodná.


Když někomu řeknu, že pracuji za Kredity(odpadky), tak to nechápe. To je jasné. Vždyt jsou jen peníze. Ale může být i lokální měna za které si člověk koupí něco se v místě vyrábí nebo službu. A tím podporuje lokální ekonomiku. Je to jako, kdyby stát a kraje dávali dotace na rozvoj lokální ekonomiky. Tady jen to dělaji sami lidi a vědí přesně kam to dát a bez zbytečných podvodů a úplatků.

Já chci mít lokální měnu a proto musím proto něco udělat. Fakt nestačí chodit na kurzy o lokální měně a povídat o ní, ale je potřeba aktivně s ní fungovat. Tak převážně pracuji za kredity neboli za odpadky. :)


Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 3356
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #943 kdy: Srpen 10, 2020, 07:56:52 dopoledne »
Věnujeme se jen tomu, že člověk pěstuje a chová jiným lidem přesně co chtěji a část jeho zisku je v kreditech(lokální měně).

Osoba má jen malý pozemek, kde je svým pánem a dává mu stabilitu. Pracuje na sousedních parcelách, které patří lidem pro které pracuje. Oni říkaji jak má pěstovat a chovat. Je jen zaměstnanec. Naučí se něco pěstovat a pomalu získá zákazníky pro danou a věc a bude moc se osamostatnit pokud si bude vydělat sám než jako zaměstnanec.

Tak nezkušený člověk, který nemá peníze na farmu si pomalu vybuduje svoji farmu. A nemusí čekat až našetří peníze.

Aby získal snadněji odběratele pro svoje výpěstky, tak snažíme zavést lokální měnu, která umožní zapojit i lidi, kteří nemaji moc peněz a dostat více "bio" potravin mezi lidmi. Tím si lidi možná uvědomí, že všechno "bio" nemusí být drahé a může si to dovolit skoro každý díky lokální měně.

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 3356
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #944 kdy: Srpen 10, 2020, 08:07:35 dopoledne »
A prý nejde bydlet na poli v sadu.:)
odkaz na katastr

musíte kliknout na Kastrální mapa + ortofoto, abyste viděli snímky z letadla jak vypada to místo.

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 3356
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #945 kdy: Srpen 16, 2020, 02:29:51 odpoledne »
Jestli chcete semínka pastináku, tak stačí se zastavit v Chedrbí. Brzo budou i na http://www.seminkazdarma.cz. Jako vždy zadarmo(tedy za odpadky alias kredity). Můžete zkusit i teď sázet. Pokud budete mít štestí, tak na jaře to půjde do květu a pak budete mít hodněěě semínek.

To, že ji pěstuji znamená, že je nenáročná a zvláde ji pěstovat i lempl jako já.:)

Výhoda, že to roste samo a v pohodě se vysemení. Dokáže přežít zimu, tak se nemusí skladovat. Nevýhoda, že pokud použije krumpáč, tak část zůstane v zemi.

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 3356
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #946 kdy: Srpen 16, 2020, 03:26:54 odpoledne »
Já jím všechno. Jen si vždy pokud si něco kupuji a i u věcí ptám jestli to potřebuji. Třeba u jídla jestli mi ten několika minutový zážitek stojí přijít o třeba den života. Nemyslím, že dřív umřu, ale to, že přijdu o 8 hodin volna. O 8 hodin, kdy můžu cokoliv dělat nebo jen celý den prospat. A vždy si představím co budu dělat za blbosti, když jsem si nedal třeba tu zmrzlinu.

Ale kupuji si třeba zmzlinu nebo skladkost pokud mám depku. Chci se dostat z depky co nejrychleji, tak používám. Tedy použival jsem právě skladkosti. Má to výhodu, že žiji na vesnici, kde neni krám, i když už V Pečkách, kde bylo Tesco jsem taky chodil velmi málo do krámu. Vždy si říkám, že ty lidi musí mít depku celé dny, když musí jíst jídlo, které je pro ně zbytečné a zotročujete to.:) To si tedy říkám v duchu.

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 3356
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #947 kdy: Srpen 18, 2020, 08:29:06 dopoledne »
Před lety a i teď občas jsem řešil morální otázky a fakt je to trápení. Jak žít co nejvíc morálně. Stále mi vycházelo, že musím žít skutečně skromně a zbytečně neplýtvat.

A to je ten problém, že pokud to děláte, tak jste podivín, který je označován za nemačenko, který žije jako fanatik.

Ty, kteří propagují ekologické žití jsou něco jako herci. Hraji svoji roli, ale snaží se nenaštvat své diváky, aby dostali zaplaceno.

Proto už nevyhledávám motivační věci atd. Já v nich vidím jen herecký výkon té osoby, který se chce uživit, tak lidem bulíkuje něco. Pokud by mu skutečně byla na srdci ekologie, tak žije brutálně skromně. proto místo motivační řeči o ekologii radši koukám na seriály, kde se člověk zasměje a je to tedy lepší užitek. ;)

Já proti hercům ekologie(lidi propagující jiný životný styl jako minimalismus atd.) nic nemám. Jsem rád, že existují. Přiváději nové lidi k ekologii a každý se musí nějak živit. To, že nemluví o konci, ale jen o začátku a prostředku cesty jim zajistí, že budou mít dost diváků a tím se uživí.

Já žiji nemorálně, protože jsem nevyužil možnost žít co nejvíc ekologicky.  Zkusil jsem žít morálně vůči planetě a fakt nechci. A proto chápu, proč ty herci nemluví o konci neboli jak žít skutečně morálně vůči planetě.


Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 3356
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #948 kdy: Srpen 18, 2020, 01:20:35 odpoledne »
Copak jsem měl včera udělat? Schovat semínka černé ředkeve v tobolkách do sudů nebo alepo'n zakrýt plachtou. Tak teď budu pár dní čekat až zas uschnou.

Plán posílat lidem 45g semínek je odložen dokud nevyřeším jak snadno získat semínka z tobolek. Zítra vyzkouším fén na vlasy, aby na dně zůstali jen semínka.

Ono nakonec je zbytečné poslíat tolik semínek, protože má velkou klíčivost a roste všude kám vyhodíte semínka.


Už padaji jablka. Padá hodně jablek a ještě dlouho budou padat. Základ pro smoothie. Tedy to základní - jablka,voda a něco zeleného. Rozmixujete a přecedíte a máte nápoj.

Existuje loupač jablek, který si můžete zadarmo půjčit v Chedrbí a vyzkoušet nebo rovnou zpracovat jablka do zásoby. Oloupe, ale i nakrájí. Šlupky můžete použít na výrobu octa.

Budu tento rok zamrazit a sledovat jestli pak štáva z jablek bude stále dobrá. Prý je a tak má pořád čerstvou štávu plnou vitamínů a chutnou.

Je jen škoda, že preferuji zrní před smoothie.

Nalim

 • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #949 kdy: Srpen 21, 2020, 11:05:28 dopoledne »