Autor Téma: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití  (Přečteno 367528 krát)

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 2674
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #900 kdy: Duben 26, 2020, 09:52:38 odpoledne »
Citace
a v te kulne chcetw uchovavt treba obrazy za milion korun?
Chci uchovat krámy.

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 2674
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #901 kdy: Duben 26, 2020, 10:00:59 odpoledne »
Citace
Většinou zdědíš milion věcí a pokud to chces probírat, tak to je hrozně moc času a jestli se z toho má něco prodat, tak to většinou není nic moc.
Jsem za to předat dětem hodnoty, slušnost a životní prostředí. V ideálním případě nemovitost, půdu, maximálně drahé kovy. Možná nějakou částku do začátku při vstupování do dospělého života. Nejlépe ale člověk udělá, když jim předá pracovitost, schopnost učit se a vynalézavost. Žádná částka jim to nebude schopná kompenzovat. A to životní prostředí taky ne.
U nízkonákladových lidí se na hromadění podíleji rodiče společně s dětmi. Příklad je Tatra 603/1, kdy jedny rodiče, kteří byli chudí svým dětem nahromadili součástky a i samotné auta Tatra 603/1 a pak jeho děti měli zajištěnou budnooucnost. A teď jejich potomek sehnal další vraky jiného auta a dá to svým dětem.

Je fakt zajimavé, že se tu mluví o hodnotách, ale pokud rodič nezajistí svému ditěti bydlení, tak z něj dělá nevolníka ve společnosti. V rozvojové zemích tak to je, ale v ČR musí dítě si vybudovat svůj domov. To se mi právě lídí u nízkonákladových rodičů, že svým dětem daji bydlení, i když je to jen malý kousek s chatkou.

Offline Nalim

 • ***
 • Příspěvků: 897
 • Připraveným štěstí přeje
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #902 kdy: Duben 26, 2020, 10:47:11 odpoledne »
Každý to máme jinak, a také každý (mladý) svého štěstí strůjcem, jak praví lidová moudrost.
 
Teď je in být single, a předtím pokud možno co nejdéle v mamá-hotelu, a budovat kariéru. A rodina/děti "ažpak", někdy, možná, asi. Nejdřív pravidelné dovolené, co pár let nové auto, pak teprve - možná - vlastní bydlení.

Což je diametrálně odlišný trend od dříve běžných vícegeneračních rodin, které považuji za daleko rozumnější - životní náklady se dělily, povinnosti se dělily, radosti se sdílely.

Co je pro vlastní rodinu i pro společnost rozumnější postup, si mladí uvědomí obvykle až časem. A obvykle až pak, po založení rodiny, následuje pořízení většího, společného bytu - na hypotéku, a s tím související dlouhodobý stres - někdy až skoro do důchodu. A to už bývá dědictví po rodičích dávno "probenděné".
Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 2674
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #903 kdy: Duben 27, 2020, 08:09:29 odpoledne »
Citace
Jo, pár jednotlivců může mít štěstí, že najde něco waw, ale tisícům ostatních to akorát komplikuje život a stojí peníze.

Zeptal bych se Vás jakou práci děláte, ale to je moc osobní. Tak dejme tomu, že budete knihovnice. Tak se možná jako knihovnice v knížkách dobře vyznáte a bude snažší se orientovat ve světě knih a tím si určit jaké knížky budou mít cenu a které ne. Automechanik nebo fanda do aut zas může odhadnout jaké auto bude mít cenu, protože ví kolik se třeba vyrobilo atd. Pak třeba člověk pracující v nábytku zas bude mít přehled o ceně a budoucí ceně nábytku. Pokud nemáte nějaký koníček nebo profesi, tak ano je to o štěstím, že si vybere správnou věc, ale pokud se pohybuje v daním oboru, tak jste schopni si určit jaké věci budou mít cenu. Neni to o štěstním, ale o tom, že máte přehled.

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 2674
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #904 kdy: Duben 28, 2020, 08:26:20 dopoledne »
Citace
Moji rodiče mě ani mým sestrám bydlení nezajišťovali, přesto si jako nevolnik rozhodně nepřipadám.

Pro mně je definice nevolníka - osoba, která je ve spárech sociálního statusu a nemůže se vymanit. A někdy to skončí sebevraždou https://www.novinky.cz/domaci/clanek/desiva-statistika-druhou-nejcastejsi-pricinou-smrti-mladych-cechu-je-sebevrazda-40295996

Jak někomu říc, když žije v bohaté zemi a neni schopný nahromadit majetek pro svoje děti? Tvrzení, že místo práce se dětem věnuje je docela divné pokud je posílá do školy místo domácí výuky. Líbí se mi jak si rodiče stěžují, že v době korony maji děti doma. To je totiž to věnování dětí na 100 procent a né, že je pošle do školy a pak večer na 30 minut si sedne, aby jim podepsal úkoly.

Myslim, že všichni se schodneme, že ČR je bohatá a jak často rodiče říkaji, že děti maji neomezené možnosti a můžou se vypracovat, tak nepotřebují děditctví, tak vlastně ukazuji na sebe, že jsou neschopný se vypracovat. Vím, že je to urážlivé, ale pokud někdo říká, že děti můžou se vypracovat, tak proč to neudělali oni? Je to stejný jako, když někdo říká, že nájem je super, protože pokud se přistěhuje nějaký problémový soused, tak můžou se přestěhovat. Ale záměrně vynechaji, že můžou za nižší částku prodat ten dům a ten rozdíl je ušetřené nájemné. Ale nájem je super.


Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 2674
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #905 kdy: Duben 28, 2020, 11:33:41 dopoledne »
Citace
a jaký je "výstup"? Co jste si z toho vzal? Něco praktického pro sebe? Budete teda něco hromadit nebo ne?

Já budu hromadit krámy. Nemám děti, tak to nebudu dělat pro dědictví, ale pro svůj důchod a na barter. Hromadím krámy, které budu potřebovat během svého života.

Chápu, že si někdo myslí, že hromadění krámů stojí hodně času a peněz, ale v dnešní době to neni pravda. Žijeme v bohaté a konzumní společnosti. Já to často opakuji, ale je to pravda. A díky internetu je hromadění krámů docela snadné. A pokud lidi vědí, že vy hromadíte krámy, tak Vám i volaji jestli si nechcete odvést jejich krámy. Ušetří asi tím čas a i možná peníze.

Můžeme debatovat a dívat se z jiných úhlů, ale myslim, že nakonec vždy se dojde k jedné věci, že hromadění krámů jsou nejlevnější a nejsnažší řešení jak si navýšit svůj majetek neboli získat slušnou finanční rezervu.

Mám taky svůj stop stav, kdy pokud nevidim na té věci potenciál nebo nevím o někom, kdo by to semnou za něco jiného vyměnil, tak tu věc neberu. tím přicházím o potenciální možnost to v budoucnu vyměnit, ale co se dá dělat. I já mám stop tlačítko.

Když uvedu příklad, tak třeba sehnat zateplení za odvoz je super. Pár členů si staví tady pomalu chatičky na svůj důchod. Taková chatička vyjde na 30tisic, protože 20tisic je benzín. Staví  většinou za odvoz a trvá to nějaký rok, ale oni nepospíchaji, protože žijí ve městě a maji své závazky. A jako správný lidi z města něvědí nic o stavění a jsou stovky kilometrů daleko. Vědí jen, že pokud se bude pomalu hromadit materiál, tak místo 300tisic si postaví svj pidi domek 5x5m za 30tisic se vším všudy. Jen upozorním, že neni v jejich životě priorita postavit hned chatičku, ale jak kdy maji náladu, tak se podívaji po materiálu a seženou za odvoz. Prostě v klidu.

Tak hromadění stavebního materiálu je pro mně investice, která se mi vrátí velmi brzo a je to jistá tutovka. Tak nemusím aschánět jiné krámy, protože ten stavební materál vyměním za krámy, které oni sehnali.


Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 2674
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #906 kdy: Duben 28, 2020, 12:22:52 odpoledne »
Citace
ono to shánění věcí taky stojí čas, nervy a peníze. :-)
Prostě to někomu stojí za tu námahu nebo ne.

A proto to slovo "komunitní" je super. Více lidí a každýho baví něco jiného. A pomocí barteru si člověk vymění. Někdo rád sleduje nabídky na bazosi a někdo si rád udělá výdělat, ale zas nebaví ho sledovat nabídky atd. Já třeba nenám auto a ani vozík a kromě sledovacího agenta na střešní krytiny na bazosi to nesleduji. To je právě ta výhoda komunitní. Ale má to i své nevýhody.

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 2674
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #907 kdy: Duben 28, 2020, 05:06:03 odpoledne »
Nízkonákladový život je založen na tom, že je ČR bohatá a konzumní země, kde můžete žít v klidu a bezstarostně. Něco jsem napsal tady : http://chedrbi.cz/?p=232

Nejdříve jsme byli pod minimalismem, ale minimalismus jde cestou konzumu. Vím, že to zní divně, ale jejich propagátoři nějak zapomínaji na budoucnost a spotřebu.

Teď je minimalismus propagován zbavování se věcí a žití v podnájmu. K tomu si kupování zážitků místo věcí. A nakonec je tu pravidlo 20/20.

Dejme tomu, že člověk bude žít ještě 30 let. Během té doby zníčí asi třeba 10 hrníčků. A to je první zádrhel, protože dnešní minimalismus říká, že se máte zbavit věci. Pokud jste měli 10 hrníčků, tak jste si nechali jen jeden, protože pokud se rozbije, tak půjdete si je koupit. Tím vlastně udržujete obchody v chodu. Je to super pro ekonomiku, ale pro ekologii už ne. Můžete říc, že můžete s někým to vyměnit, ale jak jsem si dělal průzkum, tak minimalisti to radši koupí než se tahali přes město pro věc, která stojí jen pár stovek. Jejich čas je drahý. A to je se všemi věcmi, které během těch 30 let budete potřebovat. A pokud žijeme konzumní společnosti, tak spooustu věci, které budete v budoucnu pořebovat se objeví jako dar od lidí, kteří se jich rádi zbaví.

Pak je tu podnájem. Zas jsem se ptal a pokud by vlastnili byt nebo dům, tak by potřebovali věci k opravě a zručnost. když bydlí v podnájmu, tak majitel to opraví. Taky se cítí svobodně. Nízkonákladový člověk vidí zbytečný výdaj za nájem a jde do vlastního. Když to přeženu, tak stačí jednou koupit a pak 30 let žít s minimálními investicemi. V 31 roku barák spadne, ale to už nevadí, protože bude mrtvej.:)

Jídlo. Minimalismus propaguje časté nakupování, aby člověk neplýtval a nepotřeboval ledničku atd.. Bohužel plýtvání nasměruje na prodejny, které musí mít stále zboží. Nízkonákladový člověk chodí do krámu jen 4-12 za rok. a další háček je, že většinou si zavařují a suší. A to jde s myšlenkou s minimalismu v kuchyni proti ní.

Pak je tu kupování zážítků místo věci. Když někdo cestuje a navštíví hotel a restauraci, tak tím podporuje konzum, protože ten hotel tam byl postaven pro turisty a i ta restaurace. Tak se vytváří konzum a odpad.

Tak jsem pomluvil minimalismus. Nesní se to tak brát. Prostě pár dessítkám lidem, kteří žijí na vesnici se nelíbilo, že minimalismus je prezentován jen pro lidi žijící ve městě a jsou zcela závislí na nakupování. Neznám nikoho z nízkonákladových, kdo by minimalismus bral za špatný směr. Je to skvělý pro nízkonákladový lidi a já doufám, že se rozšíří v Ćáslavi, protože teď maji z minimalismu hlavní užitek v Praze a v Brně, kde nízkonákladový člověk získá i třeba 30 krabic od banánů od začínajícího minimalisty. Tak nemusí kupovat několik let nic.

Nízkonákladový život neni o ekologii. To jsme si řekli na srazu. Ono neni moc ekologické si topit elektřinou nebo kvůli lenosti si na noc dát do kamen brigety, aby nemusel v noci vstávat. A najdou se další neekologické činnosti. Tak to neni o ekologii, ale jen žít si v klidu.


Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 2674
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #908 kdy: Duben 28, 2020, 05:55:57 odpoledne »

mně se libi, že lidi jsou ochotni zaplatit tolik za krabici:)
https://www.youtube.com/watch?v=fEM_Fa0A2hk
a jsou happy

Moje zlata unibunka :)

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 2674
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #909 kdy: Duben 28, 2020, 06:23:15 odpoledne »
Citace
já ve spárech sociálního statusu nejsem, respektive pokud by někdo myslel, že jsem, tak to tak třeba může vypadat - protože se mi můj sociální status líbí a nehodlám ho nikterak měnit, alespoň ne v nejbližší době.

Já fakt nevím co napsat. rád sleduji korejské seriáli, tak jsem pátral o koreji a statistika sebevražd mladých lidí a žití v pidi místnostech je tam normální jev  vzpomenu si na tohle video https://www.youtube.com/watch?v=fEM_Fa0A2hk

Nedokážu vám vysvětlit jak jsem myslel nevolnictví, protože asi nevěříte na sociální status. A nevolnictví právě vychází ze sociálního statusu. Ten, který je ovládán tím statusem, tak si jde koupit v dubnu papriky za 130Kč/kg a je to pro nej normální. V rozvojové zemi si papriku nekoupí, protože přežití zvítězí před sociálním statusem.

Prostě to vzdávám.;)Offline Nalim

 • ***
 • Příspěvků: 897
 • Připraveným štěstí přeje
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #910 kdy: Duben 28, 2020, 09:38:11 odpoledne »
Citace
já ve spárech sociálního statusu nejsem, respektive pokud by někdo myslel, že jsem, tak to tak třeba může vypadat - protože se mi můj sociální status líbí a nehodlám ho nikterak měnit, alespoň ne v nejbližší době.

Já fakt nevím co napsat. rád sleduji korejské seriáli, tak jsem pátral o koreji a statistika sebevražd mladých lidí a žití v pidi místnostech je tam normální jev  vzpomenu si na tohle video https://www.youtube.com/watch?v=fEM_Fa0A2hk

Nedokážu vám vysvětlit jak jsem myslel nevolnictví ...

Prostě to vzdávám.;)
Přijměmež, že přežívání v pidimístnostech NENÍ normální, je vysloveně asketické, egoistické, což zdaleka není pro každého. A cestovat kvůli tomu až do "Emériky"? Brr.
Dále přijměme, že veškeré "exaktní" škatulkování je nepřesné a zavádějící.
Pak nám z toho vyjde, že žít se dá buď konzumně, a nebo nekonzumně (= zároveň obvykle ekologicky). Další, rádoby exaktní "vědecké" dělení, je pak už nepodstatné.

Offline vvitty

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2468
 • a
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #911 kdy: Duben 28, 2020, 11:17:07 odpoledne »

mně se libi, že lidi jsou ochotni zaplatit tolik za krabici:)
https://www.youtube.com/watch?v=fEM_Fa0A2hk
a jsou happy

Moje zlata unibunka :)

Jenze Tvoje unibunka je na vesnici kde chcip pes a ne v L.A.

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 2674
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #912 kdy: Duben 29, 2020, 08:13:41 dopoledne »
Něco jako dědictví pro děti nevytvářím.
Věříš na to, že do 20-30let přijde ekonomická krize?


Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 2674
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #913 kdy: Duben 29, 2020, 08:17:52 dopoledne »
Jenze Tvoje unibunka je na vesnici kde chcip pes a ne v L.A.
jj. chápu, že žije tam kvůli svému cíli.

Když se dívám na videa v USA, tak nemůžu uvěřit kolik místa tam maji. Je to tedy poušť, ale tolik místa.

Offline k.vancura

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 1146
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #914 kdy: Duben 29, 2020, 11:35:56 dopoledne »
Něco jako dědictví pro děti nevytvářím.
Věříš na to, že do 20-30let přijde ekonomická krize?
Ne, nevěřím. Nejpozději přijde do roka, spíš v řádu několika měsíců. Není tady jen proto, že v podstatě celý svět je zavřený a izolovaný. Jinak by tu už byla.

Offline k.vancura

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 1146
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #915 kdy: Duben 29, 2020, 12:07:02 odpoledne »
Teď jsem si všiml, že jsem tomodcitoval nějak blbé...omlouvám se.

Offline vvitty

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2468
 • a
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #916 kdy: Duben 29, 2020, 02:56:45 odpoledne »
Přijměmež, že přežívání v pidimístnostech NENÍ normální, je vysloveně asketické, egoistické, což zdaleka není pro každého. A cestovat kvůli tomu až do "Emériky"? Brr.

Ono to (zatim) neni normalni ani v té "Emérice". Takhle tam bydlí studenti, levná pracovní síla atd. a je to kompromis mezi cenou, velikostí a přepravním časem.
Ostatně není třeba jezdit tak daleko, stačí se zajet podívat do Práglu - Strahovské koleje se od toho zas tolik nelišily, pokoj pro dva studenty má 11m2 a sociálky jsou společné pro stovku kusů. Jak vypadají sklepní kóje v kterých v Praze bydlí lze shlédnout na internetu taky...

Offline MaunaKea

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2920
 • Mus uni non fidit antro.
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #917 kdy: Duben 30, 2020, 09:50:46 dopoledne »
Nízkonákladový život je založen na tom, že je ČR bohatá a konzumní země, kde můžete žít v klidu a bezstarostně. Něco jsem napsal tady : http://chedrbi.cz/?p=232

Nejdříve jsme byli pod minimalismem, ale minimalismus jde cestou konzumu. Vím, že to zní divně, ale jejich propagátoři nějak zapomínaji na budoucnost a spotřebu.

Teď je minimalismus propagován zbavování se věcí a žití v podnájmu. K tomu si kupování zážitků místo věcí. A nakonec je tu pravidlo 20/20.

Dejme tomu, že člověk bude žít ještě 30 let. Během té doby zníčí asi třeba 10 hrníčků. A to je první zádrhel, protože dnešní minimalismus říká, že se máte zbavit věci. Pokud jste měli 10 hrníčků, tak jste si nechali jen jeden, protože pokud se rozbije, tak půjdete si je koupit. Tím vlastně udržujete obchody v chodu. Je to super pro ekonomiku, ale pro ekologii už ne. Můžete říc, že můžete s někým to vyměnit, ale jak jsem si dělal průzkum, tak minimalisti to radši koupí než se tahali přes město pro věc, která stojí jen pár stovek. Jejich čas je drahý. A to je se všemi věcmi, které během těch 30 let budete potřebovat. A pokud žijeme konzumní společnosti, tak spooustu věci, které budete v budoucnu pořebovat se objeví jako dar od lidí, kteří se jich rádi zbaví.

Pak je tu podnájem. Zas jsem se ptal a pokud by vlastnili byt nebo dům, tak by potřebovali věci k opravě a zručnost. když bydlí v podnájmu, tak majitel to opraví. Taky se cítí svobodně. Nízkonákladový člověk vidí zbytečný výdaj za nájem a jde do vlastního. Když to přeženu, tak stačí jednou koupit a pak 30 let žít s minimálními investicemi. V 31 roku barák spadne, ale to už nevadí, protože bude mrtvej.:)

Jídlo. Minimalismus propaguje časté nakupování, aby člověk neplýtval a nepotřeboval ledničku atd.. Bohužel plýtvání nasměruje na prodejny, které musí mít stále zboží. Nízkonákladový člověk chodí do krámu jen 4-12 za rok. a další háček je, že většinou si zavařují a suší. A to jde s myšlenkou s minimalismu v kuchyni proti ní.

Pak je tu kupování zážítků místo věci. Když někdo cestuje a navštíví hotel a restauraci, tak tím podporuje konzum, protože ten hotel tam byl postaven pro turisty a i ta restaurace. Tak se vytváří konzum a odpad.

Tak jsem pomluvil minimalismus. Nesní se to tak brát. Prostě pár dessítkám lidem, kteří žijí na vesnici se nelíbilo, že minimalismus je prezentován jen pro lidi žijící ve městě a jsou zcela závislí na nakupování. Neznám nikoho z nízkonákladových, kdo by minimalismus bral za špatný směr. Je to skvělý pro nízkonákladový lidi a já doufám, že se rozšíří v Ćáslavi, protože teď maji z minimalismu hlavní užitek v Praze a v Brně, kde nízkonákladový člověk získá i třeba 30 krabic od banánů od začínajícího minimalisty. Tak nemusí kupovat několik let nic.

Nízkonákladový život neni o ekologii. To jsme si řekli na srazu. Ono neni moc ekologické si topit elektřinou nebo kvůli lenosti si na noc dát do kamen brigety, aby nemusel v noci vstávat. A najdou se další neekologické činnosti. Tak to neni o ekologii, ale jen žít si v klidu.
Sahawe takto představený minimalismus se asi nikdy nestane mainstrémovým stylem života.....mimochodem co je pravidlo 20/20....nejde o překlep? Znám pouze Paretovo pravidlo 80/20, které u nás zpopularizoval Petr Robejšek z bývalých Realistů.....Podle mého soudu je udržitelný minimalismus v podobě, kdy přijmeme za své, že přírodní zdroje, čas a energie jsou v daném okamžiku jedinečné. Lidská síla je obnovitelný zdroj. Má tedy význam vyrábět úsporně co nejdokonalejší výrobky, které nám naše poznání a technologie umožní....výrobky opravitelné, fortelné a vzájemně kompatibilní....toto je cesta, jak zachovat životní úroveň pro maximum populace a poskytne to čas dostat její exponenciální růst pod kontrolu. Je třeba si uvědomit, že klasické pojetí kapitalismu mizí....oligarchie má feudální privilegia a místo z investic žije z rent....nárokované výhody, která není podpořena umem, prací, kvalifikací, investicí...(komerční banka vlastněná jedincem má právo emitovat měnu, manager má právo na služební vůz....), pak jsou tu nucené náklady pro ostatní....zakážou vám naftové auto...nesmíte s ním do města, kde bydlíte....budete sledování pro vaše "bezpečí" vašim mobilem....ten si koupíte za své.....máte omezený přístup k relevantním informacím a musíte věnovat zvýšené úsilí jejich ověřováním...média šíří účelově stylizované, manipulativní informace, máte omezený přístup  k investičním příležitostem a tedy i k nezávislému zdroji přijmů, máte už i omezený přístup ke kvalitnímu vzdělání a lékařské péči, jen se to nevytrubuje do světa.....minimalismus je tu maskován nucenou spotřebou a tažen snižováním nákladů a maximalizací zisků pro naprostou minoritu lidí....ale ono už ani nejde o zisk, ale o moc nad lidmi....neboli současný společenský systém je směsí všeho předešlého a rozhodně to není klasický kapitalismus. Pro ten už totiž není dostatečná poptávka (u těch bohatších) nebo naopak dostatečná kupní síla (u těch chudých). Minimalismus přijde přirozeně vývojem pokud si lidé uvědomí, že kvalita života není úměrná vlastnictví hmoty....ale rovnováhou uspokojení materiálních a duchovních potřeb. Jenže takovýto člověk se špatně manipuluje a ovládá. Na druhou stranu je taková společnost stabilní. Naše společnost se stala rukojmími ekonomů, kteří ale s mocí nepřebrali i zodpovědnost. To co tuto společnost položí bude nejprve ztáta důvěry a zpochybnění legitimity vládnoucí elity. Málokdo si ovšem uvědomuje, že s lidmi sice lze manipulovat a ovládat je, ale príroda má své zákony a mantinely a rychle nás dotlačí i proti naší vůli do rovnováhy....stačí jeden prakticky neškodný vir, a svět se nám mění před očima.....co kdyby to byla morová rána z let 1348-1366....vymřela ccca 1/2 Evropy asi 25 M lidí....na to vám balistické rakety ani letadlové lodě a špionážní satelity nepomohou, stejně tak ani zlato v trezorech, WHO, MMF či ECB.

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 2674
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #918 kdy: Duben 30, 2020, 12:36:11 odpoledne »
Citace
Nevěřím, že to funguje. Za rok hromadění krámu, kdybys to fakt dělal a ukázal tu fotku pozemku, tak ukážeš neskutečný bordel všeho možného. A v účetnictví bys byl hromadu peněz mínusu za benzín, amortizaci auta/vozíku. A nikdo by ty krámy nepotřeboval, možná některé za x let. Ležely by ti tam a hromadu času budeš pořád něco hledat, kde kdo co dává za odvoz a projíždět benzín.
Živit se svázení krámů neplánuji. Být jako brigádník, který pomůže to ano.

Jsem se ptal lidí, kteří se tím živí a jediný zádrhel je, že se musí člověk vyznat v autech. Umět ho kompletně opravit. Pak neni potřeba počítat nějakou amortizaci. Další zádrhel, že bude mít na dvorku několik tranzitů na náhradní díly a k tomu jestě odtahový vozík. Na druhou se prý objeví zakázky na odtah aut a základní opravy, které neohrozí život řidiče.

já tuhle práci ani nechci dělat. Mám ideální práci. Moje práce je, že žiji na pozemku. Za to, že žiju na pozemku dostávám zaplaceno a fakt se mi nechci se vzdát téhle práce, i když jiná bude líp zaplacená. Dostat zaplaceno za to, že žijete na pozemku je pro mně nejlepší práce co existuje.

Offline vvitty

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2468
 • a
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #919 kdy: Duben 30, 2020, 12:56:20 odpoledne »
Svazenim nekterych kramu se da slusne usetrit. Za tu dobu co jsme v "emigraci" na chalupe jsem navezl z Prahy asi dva kubiky dreva z "bouracky", cast jsou celkem pekne tramky/fosny, zbytek pujde do kamen. Jenze to je postavene na tom ze do te Prahy stejne jednou tydne musim jet abych zkontroloval a zaridil ruzne veci na miste a tak jediny "pridany" naklad je hodina na pririznuti a nalozeni materialu a odhadem litr benzinu pridane spotreby auta po zatizeni.

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 2674
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #920 kdy: Květen 10, 2020, 05:42:43 dopoledne »
Nabízím půjčení tento typ kurníku zadarmo(jen vratná záloha 300Kč).

Kurník je pro kmen hedvábniček 1,2. Vejde se do kufru nebo na zadní sedačku auta. Je určen pro středočeský kraj.

Když začínáte s chovem hedvábniček, tak často nevíte kolik budute mít celkem slepiček a v čem budou bydlet. Nakonec se rozhodnote pro voliéru, ale bude to trvat. Je to dlouhá cesta, ale vždy to tak dopadne.

Proto nabízím zadarmo zapůjčení kurníků, protože se tím vyhnete slepím uličkám. Když si koupíte kurník třeba za 3000-8000Kč nebo dokonce takovou mobilní voliéru(traktor), tak je Vám pak líto to nepoužívat a postavit voliéru s přístupem na trávník.

Jsem toho názoru, že kurník u hedvábniček je jen pro jejich ochranu před predátory. Proto mám z jedné strany pletivo, aby tam měli světlo a vzduch.

Dno neni přidělané, tak se dá snadno čistit a dokonce můžu dodat i nějaké to dno na víc. Tak stačí jen zvednou kurník a vyměnit dno. Na čištění od slepičinců, které zůstali na hranolech používám nářadí proti levelu. Pěkně to seškrábu.
https://hedvabnicky.blogspot.com/2020/01/nabizim-pujceni-tento-typ-kurniku.html

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 2674
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #921 kdy: Květen 21, 2020, 03:25:53 dopoledne »
Na otázku: Jím maso?
Jo jím, ale nevyhledávám ho.

Představme si, že před Vám se objeví stůl, kde si budete moc vybrat jen jednu položku z těchto: Zmrzlina, čokoláda, stehýnko nebo 3 hodiny se flákat.

Nebo jít na oběd do restaurace nebo jednu hodinu si vařit a pak mít celý den volno.

Normální člověk si vybere zmrzlinu nebo ten oběd, protože touží po rychlém štěstím. Já volím flákání nebo den volna. Bohužel nedokážu si vychutnat jídlo, abych měl požitek několik  hodin. U zmrzliny je to jen 5 minut nebo jak dlouho ji jím. po spolknutí posledního sousta najednou to zmizí. Moje tělo přestane produkovat hormony, které v mozku mi dělaji pocit radosti.

Možná si řeknete, že se dá vzít zmrzlina, čokoláda a i stehýnko na 3hodinmoý výlet, ale to nejde pokud jste nezdědili milióny. Pokud nejste v balíku, tak narazíte, že si musíte vydělat peníze na tu zmzlinu a to zabere ty 3 hodiny. Tak přijdete o
3 hodiny flákání a musíte místo toho makat.

Když jste štastný, tak Vám je jedno co jíte. Ono si stačí podívat co jíte, když jste štastný a co jíte, když jste neštastný. Zkoušíte si zvednou náladu pomocí jídla a tak jídelníček je pak takový. Prostě máte v mysli, že jste byli štastný při určitém jídle a Vaše podvědomí vyvolá touhu po něm.

Když jste štastný, tak najednou přijdete o touhu po jídle, které Vám zvýší počet štaastných hormomů. Ono někdy i jídlo bývá stimulátorem pěkných vzpomínek. Vybavíte si jezení těch jídel na pěkné chvíle a hned Vám tělo produkuje ty hormony.


Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 2674
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #922 kdy: Květen 23, 2020, 02:47:59 odpoledne »
Já nemám moc v plánu pěstovat kořenovou zeleninu. Nevyplatí se mi.
Já se zaměřuji na zeleninu, kde jsou investiční a provozní náklady minimální.

Například černá ředkev
Finanční náklady jsou 2Kč/kg + čas.Cas je podle velikosti pozemku.  Jsem schopen dosáhnout i 10tun, protože neni potřeba kvalitní půda. Vyrábí se buď štáva nebo kvašená zelenina

Topinambury
Finanční náklady jsou 5Kč/kg + čas. Reálných je jen asi 700kg ročně, protože myši dost zníčí úrodu a je potřeba kvalitnější půda.

Rebarbora
je to trvalka, tak jen čas. Jen najít správné místo.

Sibiřská cibule
Trvalka, kde se dá dá použít nať na pesto.

Křen
Zkouším vychytat pěstování, aby to nebyla dřina dovolání ze země.

Pastinák
Namnožit a pěstovat rozházení se daří. Jen velikost bulev je zatim menší.

Cukety,patizony
Bojuji s nedostatkem vody, ale výnos je 12kg/m2.

Snažím se postupně pěstovat ve větším množství. Ostatní zeleninu nemám v plánu pěstovat, protože nevychází moc dobře finančně. Na žádost členů zkouším pěstovat občas i jinou zeleninu(jako kopr), ale pokud se ukáže, že je to moc pracné, tak se přestává pěstovat. Kromě těch vypsaných byli ostatní neefektivní.

Pomalu to směřuji k vytvoření provozovny, kde se zelenina zpracuje podnikavci(osoby, které uvidi v něčem ekonomickou příležitost). Tak na víkend přijedou a zpracuji s moji pomocí něco.

Offline Goof

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 328
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #923 kdy: Květen 24, 2020, 06:08:42 odpoledne »
K tomu pěstování křenu je dobře zpracovaný postup na Malínský křen viz odkaz. Sice trochu starší dokument a postup, ale zase prověřený léty :-)

https://www.cms-kh.cz/sites/default/files/books/patak-pestovani_krenu_v_maline.pdf
"Člověk je jediný tvor, který konzumuje, aniž by produkoval."

George Orwell (vlastním jménem Eric Arthur Blair)

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 2674
  • Forum Chedrbí