Autor Téma: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití  (Přečteno 399571 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #700 kdy: Únor 02, 2020, 08:04:11 odpoledne »
Knížky zadarmo
https://ctenarum.cz/

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #701 kdy: Únor 02, 2020, 09:35:23 odpoledne »
Jsem v životní fázii, kdy miluji hranoly 25x25mm. Podle mně jsou dost pevné pro hedvábničky, které se fakt nesnaží dostat ven. Jedině, kdy zatouží jít ven z výběhu, když vidí jinou hedvábničku na druhé straně nebo ve výběhu neni zrní. Jinak se nepřibližují k oplocení. Tvrdím i to, že hedvábničky jsou v pohodě, když na 3 hedvábničky maji jen 1m2  výběhu.

Docela dost věřím, že oplocení, kde bdou hranolky bude pevné i na to, že dám na ní střechu z plechu.

Když jsem dělal oplocení z latí 1cm tlusté, tak jsem narazil na problém, že kohout v sousedním výběhu napadal kohouta v prvním výběhu. Zranili si jhřebínek, a proto jsem tam dal pletivo. Proto jsem zvolil u nového oplocení 50cm svařované pletivo s oky 13x13mm. Pro kmen 1,2 hedvábniček je dostačující výběh 2x4m. To je 6m2 pletiva a pokud budou sousedit, tak další výběh bude mít 4m. Podařilo se mi najít svařované pletivo za 40Kč/m2. https://stavbadilna.cz/pletiva/636990-pletivo-ctverec-13-0-8x1000x25m-pozink-8590804021858.html . Pokud vezmu cenu dřeva, sponek a elektřiny, tak asi vyjde 1m oplocení na 35Kč. Tak výběh vyjde na 425Kč odhadem. Další výběhy, které budou sousedit vyjdou na 280Kč.

Vysoké oplocení bude 80cm. To je postačující, aby moje hedvábničky nikdy neutekli. A snadné pro vyndání nějaké věci z výběhu aníž by bylo potřeba tam chodit.

Levnější asi o 30-40 procent je pletivo Hex známé i jako králíčí pletivo.https://stavbadilna.cz/pletiva/636985-pletivo-hex-13-1x1000x25m-pvc-8590804021803.html Já ho nemám moc rád, protože se s ním pracuje špatně oproti svařovanému.


Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #702 kdy: Únor 02, 2020, 09:35:57 odpoledne »

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #703 kdy: Únor 04, 2020, 11:41:42 dopoledne »
Testuji dnes internet od O2 neomezeny bezdratovy.https://o2.adsl.cz/produkty/o2-internet-hd-bronzovy

Zatim v mobilu funguje.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #704 kdy: Únor 05, 2020, 08:41:55 dopoledne »
Podle mně existují 3 varianty prepperské komunity. Je to tím, že o více variantách jsem neslyšel.
1. Koupení si místa v komunitě a dostane souřadnice, aby po PA přišel.
2. Platí paušál ročně a chodí na pozemek(farmu,..).
3. Chodí na pozemek, kde tam pracuje.

Kolik je celkem komunit nevím a je mi to fuk. To nejsou komunitní zahrady, kde maji webovky, ale tohle jsou prepperské komunity, kdy je nejdůležitější utajení.

SoňaR

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #705 kdy: Únor 05, 2020, 08:53:41 dopoledne »
Ještě jsi zapomněl na asi nejčastější a asi i nejlepší typ komunity - a to je "přirozená komunita"  ;)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #706 kdy: Únor 05, 2020, 09:02:33 dopoledne »
Ještě jsi zapomněl na asi nejčastější a asi i nejlepší typ komunity - a to je "přirozená komunita"  ;)
To je 2 a 3.

SoňaR

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #707 kdy: Únor 05, 2020, 09:14:09 dopoledne »
Aha. Tak to jsem nepoznala  :) . Asi že pro mě "chodí na pozemek" ještě neznamená komunitu. Takových lidí znám dost - chodí např. na svoji zahrádku v kolonii, nebo na kus pole, ale s nikým se nedruží, žádnou komunitu nemají a někteří se naopak i straní jakéhokoliv kontaktu, protože si tam chodí od lidí odpočinout  :)
Já spíš měla na mysli "někde žije / s někým" a přirozeně buduje a udržuje vazby s místními a nejbližšími - rodina, sousedi, důvěryhodní přátelé... přičemž ta rodina či přátelé můžou být klidně na různých i vzdálených místech a přesto to může být komunita.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #708 kdy: Únor 05, 2020, 09:22:25 dopoledne »
Já mluvím o prepperské komunitě. Tak první speciální věc je ta, že se připravují. Tak se nedá srovnávat s jinou komunitou jak znaji normální lidi. Prostě chodí se tam připravovat. Je pravda, že tam nebydlí, ale protože proč bydlet na pozemku(farmě), když musí vydělávat a žít. Budou tam trvale žít až přijde PA.

Zas mluvím o prepperské komunitě, tak automaticky udržují přátelské kontakty s místními, rodinou, sousedy atd, ale nikdo neví, že je tam prepperská komunita.

SoňaR

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #709 kdy: Únor 05, 2020, 09:29:30 dopoledne »
Ale já taky mluvím o prepperské komunitě  :)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #710 kdy: Únor 05, 2020, 09:31:47 dopoledne »
Ale já taky mluvím o prepperské komunitě  :)
Já mluvím o skutečně připravené komunitě, která se připravuje nejen materiálně, ale i zkušenostmi. Třeba maji pestrou genetickou u zvířat, tak maji zajištený chov na mnoho let aníž by museli scháněšt novou krev atd.

SoňaR

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #711 kdy: Únor 05, 2020, 11:31:17 dopoledne »
Já to beru tak, že přirozená prepperská komunita toto všechno může zajistit a navíc může být "pevnější" s lepšími vzájemnými vazbami než jakákoliv uměle vytvořená komunita. Přispívá k tomu i to, že lidé v přirozené komunitě se většinou znají hodně dlouho, včetně dobrých i špatných stránek. Ví se, s čím se dá počítat, přirozeně se využívá schopností a možností a běžného života jednotlivců. Kdežto uměle vytvořené prepperské skupiny často fungují spíš jako zájmová skupina. Když to někoho přestane bavit, tak prostě odejde. Jako kdyby např. někoho přestalo bavit navštěvovat kroužek keramiky.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #712 kdy: Únor 05, 2020, 01:07:51 odpoledne »
Sahawe já moc těm komunitám 1-2 nevěřím...byly tu pokusy, že investor postavil kryt a zájemci si v něm předplatili místo a třeba zásoby na nějakou dobu...A podobně to beru i s tím pozemkem...pokud na něm neděláš, neznáš lidi, nevíš s kým ses vlastně dal do party. Je to jako určitá forma pojištění....ale právě pojišťovny se při hromadných a rozsáhlých neštěstích často distancují a mají to i v podmínkách...také od válečných konfliktů, rabování....

Takže do člověka sice nevidíme, ale když už s někým být v komunitě, pak je potřeba jej poznat. a podle mě se člověk poznává nejlépe tak, že s ním pracuji, povídám si...znám jeho povahu, jeho názory, silné i slabé stránky. A na základě toho si buduji důvěru.
Typ komunit 1-2...to je spíše obchodní vztah s neprověřeným partnerem...Tedy pokud se samozřejmě s dotyčnými lidmi neznáš z dřívější doby. A čim větší je tato komunita tim víc rizik si nese. Neumím si představit kooperaci třeba 50 lidí, kteří se nikdy předtím nepotkali v krizové situaci, pokud by tam nebyl někdo, kdo by z titulu funkce velel...jako třeba náčelník hasičů, policista, důstojník...apod. Pak lidé přirozeně respektují autoritu. Také respektují známou důvěryhodnou osobnost...jako morální či odbornou autoritu...a při pandemii třeba lékaře. Ale jinak nastane mezi cizími lidmi problém vyjasnění kompetencí, panika a dohady. A říká se, že schopný, trénovaný jedinec s autoritou je napřímo bez pobočníků schopen velet skupině max. 100 lidí.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #713 kdy: Únor 05, 2020, 06:38:10 odpoledne »
Ve všech třech Sahawových komunitách prepeři platí a někdo inkasuje. Sahaw asi opět uvažuje o zdroji příjmů.
Za mě uměle vytvořené komunity moc nefungují. Až to rupne, vzniknou spontánně a velice rychle.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #714 kdy: Únor 05, 2020, 07:25:10 odpoledne »
Ve všech třech Sahawových komunitách prepeři platí a někdo inkasuje. Sahaw asi opět uvažuje o zdroji příjmů.
Za mě uměle vytvořené komunity moc nefungují. Až to rupne, vzniknou spontánně a velice rychle.
Prepperskou komunitu nemám v plánu udělat. Nemám na to zdroje a ani se mi nechce dělat. Ale zaplatil jsem si pobyt v komunitě 1, tak už nemusím řešit přípravu.

Komunity 2 a 3 jsou založené na velmi dobrých vztazích. Tak nejsou umělé vztahy. Jen se platí, protože mít komunitu stojí peníze a čas. Je ta ta nevýhoda, že se někdo připravuje.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7597
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #715 kdy: Únor 05, 2020, 08:53:38 odpoledne »
Že to stojí peníze? No a čo? Takmer každý, kto umiera na smrtelnej posteli pochopí, že peniaze nič neznamenajú,a až vtedy vedia, čo by v živote zmenili.  :-\

Aj na preperstve sa dá najsť zmysel života, zdravý životný štýl a neškodiť pritom prírode a okoliu.

S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #716 kdy: Únor 05, 2020, 09:32:30 odpoledne »
Sahawe já také beru preperství jako určitou životní filozofii, která se promíta do běžného života. A řekl bych, že my Češi máme určité prepperské sklony v národní povaze....jsme národem chatařů, chalupářů, Sokolů, Skautů a Junáků, spolek dobrovolných hasičů a myslivecké sdružení potkáš v každé větší vesnici....a spíše nežli investování na burze jsme národem šetřílků...a kutílů. A i když kapitalismus tomuhle moc nepomohl, přeci jen se lidé pořád sdružují ařekl bych že se to i trošku lepší...totiž dobrá parta, vztahy a čas na své koníčky často stojí i za oželení trochy peněz vykoupených kupou stresů....a lidé na to pomalu zase přichází.

petra

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #717 kdy: Únor 05, 2020, 09:53:59 odpoledne »
Smazáno. A neptejte se proč, odpovědí bych porušila pravidla fóra. SR

SoňaR

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #718 kdy: Únor 05, 2020, 10:16:39 odpoledne »
Mám dotaz - bude z toho dotyčný něco mít (krom členství v komunitě), když bude ročně platit paušál a ještě tam chodit pracovat? Nějaké podrobnosti pro zájemce by byly?

edit: Tento můj dotaz už neplatí, jelikož jsem předchozí příspěvek z jistých důvodů smazala.

Offline Loki

  • ***
  • Příspěvků: 1235
  • I'm the Key I'm the Gate
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #719 kdy: Únor 05, 2020, 10:27:23 odpoledne »
Taky bych jeden měl:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=IbCc7CAMpR0" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=IbCc7CAMpR0</a>

Edit: SoňaR rychlejší, nechám to tu  ::)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #720 kdy: Únor 06, 2020, 05:59:36 dopoledne »
Nějaké podrobnosti pro zájemce by byly?
Nebyli a nebudou. Kromě 1, kde jsem dostal jen základní informace a vyplnil dotazník jsem i slíbil mlčenlivost okolo toho, tak jsem si psal 2 lidma z 2 a jedním ze 3. Tak vím jen 4 komunitách, které se vážně profesiálně připravuji. Nábor neni inzerát, ale jen na doporučení osoby, která  ho dobře zná.  Tak mám automaticky útrum s 2 a 3.

Mám jen indormace, kterí mi napsali a bylo počítám, že jsem ho vytočil, když jsem psal o komunitách http://preppers.cz/forum/index.php/board,195.0.html . Tak se mi snažil vysvětlit, že jsem totální játro. Nevydržel moje mučení.:)

1,2,3 nejsou sluničkáři, tak nemaji webovky.

Co dostávaji za svůj paušal? Prošlé zásoby, i když myslim, že i ty stále skladují. A spousty masa a mléka.

SoňaR

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #721 kdy: Únor 06, 2020, 06:48:02 dopoledne »
To nebylo na tebe,  ale na Petru. :)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #722 kdy: Únor 06, 2020, 07:34:33 dopoledne »
Že to stojí peníze? No a čo?
Já nemám na to prachy, protože jsem bezdětný a smířil jsem se se smrtí. U varianty 1 jsem si přikoupil jen 3 roky a pak budu živá konzerva.

Pokud bude ekonomické PA, tak jsem připravený do konce moji přirozené smrti. Na to neni potřeba profesionílní komunita.

petra

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #723 kdy: Únor 06, 2020, 10:26:42 odpoledne »
Kde se dočtu pravidla fóra? Abych nebyla napříště smazána? (Což je, myslím, docela škoda....:-(  )

A ani nevím, kde jsem tedy udělala komunikační chybu, když mi to nemůže být ani řečeno??  "omg"

SoňaR

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #724 kdy: Únor 06, 2020, 10:33:17 odpoledne »
Pravidla fóra jste měla k dispozici hned při registraci. Ale tam nenajdete důvod, proč byl váš příspěvek smazán. Moje vysvětlení - nevysvětlení bylo určeno ostatním diskutérům. Zdůvodněním smazání vašeho příspěvku bych já porušila pravidla fóra, ačkoliv by to v tomto případě bylo více než omluvitelné.

Všem i vám musí stačit, že jakožto admin tohoto fóra svým způsobem chráním nejen chod tohoto fóra, ale i jeho členy. Doufám, že si rozumíme, a už zde svoji nabídku opakovat nebudete.

Pokud se budete chtít čistě v prepperském duchu zapojit do kterékoliv diskuze, máte možnost. Ale znovu opakuji - čistě v prepperském duchu.

petra

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #725 kdy: Únor 06, 2020, 10:35:52 odpoledne »
Takhle mi to taky smažete?... :-( (Copak nikdo tu nepotřebuje zaběhlou fungující komunitu...?)

Ano, smažu. Ne, komunitu toho typu, jakou nabízíte, tu nepořebujeme. A navíc ještě doporučím ostatním, aby na tuto nabídku nereagovali. SR

petra

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #726 kdy: Únor 06, 2020, 10:40:42 odpoledne »
..."čistě v prepperském duchu"...rozumíte tomu vy ostatní, co tím Soňa myslí? Ráda se nechám poučit. Ćekám na vaše odpovědi  :pa:

petra

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #727 kdy: Únor 06, 2020, 10:46:15 odpoledne »
Zajímavé, Soňo, a jakou komunitu "potřebujete"? Nějakou virtuální? Nebo která podle prepperských zásad žije a funguje (dobře) už 5 let, co myslíte? A mohu se zeptat: o co Vám tedy vlastně jde? O nějakou virtuální realitu? Ta ale není virtuální. Ale již velmi záhy bude tak naprosto reálná, že jí neunikne vůbec nikdo.  P:-/

SoňaR

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #728 kdy: Únor 06, 2020, 10:51:43 odpoledne »
Zde máte ta pravidla, měla byste si je důkladně přečíst:

http://preppers.cz/forum/index.php/topic,360.0.html

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #729 kdy: Únor 06, 2020, 11:12:44 odpoledne »
Co se tady děje? Nějak se v tom ztrácím.

SoňaR

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #730 kdy: Únor 06, 2020, 11:17:29 odpoledne »
To nic, fakt to nemůžu vysvětlovat. Je to jen opatření v zájmu fóra a jeho návštěvníků.

Offline Loki

  • ***
  • Příspěvků: 1235
  • I'm the Key I'm the Gate
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #731 kdy: Únor 07, 2020, 12:48:09 dopoledne »
Co se tady děje? Nějak se v tom ztrácím.

Co by se dělo? To co vždy, když přichází krize. Nájezd magora, který konečně zavětřil svoji chvíli a rozhodl se to vybalit. Ta jejich pět let "podle prepperských zásad" (tohle je samo o sobě naprosto excelentní kravina) skvěle fungující komunita, co nabírá lidi, bude parta zoufalců, co čeká na svoji druhou šanci. Budou tam mít nějakého kořena s PTS, maníka, co maká u sekuriťáků, protože ho nevzali k policajtům a podobná esa. petra se tady snaží nahnat nějaké ovce, aby byla taky užitečná. Maluje si, že tomu bude se svým vobšoustem šéfovat. Sliboval jí to onehdy na koncertě Ortelu.

Podobných pošuků je hodně a jejich projevů bude přibývat.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #732 kdy: Únor 07, 2020, 09:57:13 dopoledne »
Citace
No jo, mě to třeba zaujalo, ale mám tři dětí, které už jsou dost velké, zvyklé na určitý standard, chodí samozřejmě do školy(jeden na VŠ) a to stojí hromadu peněz. Mám chalupu na vsi - skoro na samotě. Jenže ani nic nevypesruji, protože musím vydělat ty peníze na děti a není čas a energie. Teď třeba jedou dvojčata na lyzak. Peníze jako za dovolenou u moře za ten pobyt a vybavení. Další věc je to, že do práce musím jezdit autem - tady jezdí dva busy denně. Připadá mi v podstatě nemožné žít takhle skromně. Myslím, že člověk musí být bud bezdětný nebo by ty děti musely už v tom vyrůst.

Dát děti do dětského domova. Jen žertuji. Fakt žertuji. Nezbývá Vám počkat než děti se osamostatní. Máte závazek, který jste si vzala, tak musíte ho jako by splatit, abyste mohla žít pak podle svých představ.

Já se moc už nevěnuji ohledně dětí, protože kromě toho, že nemám, tak lidi jsou moc citlivý na výchovu dětí. Když napíšu, že b děti měli makat třeba od 12 let(i 7 let), tak to skončí, že jsem blázen. Oni si přece musí užít dětství koukání na televizi a hraní her. Mluvit o domácí výuce je taky nepřijatelný.

Myslim, že je moc oblíbený u těchto lidí přenechání svého domu svým dětem hned v 18 letech. Svůj pozemek s domkem a třeba dílnu daji hned v 18 letech. Prostě převezme štafetu.  A rodiče se přestěhují do vejmínku a pracují pro něj.

Možná Vaše děti Vás překvapí a osamostatní se dřív a vy budete moc dřív žít jinak. Dnešní rodiče chtěji ovládat své děti často přes peníze a pak maji strach, žep okud přestanou je dotovat se odcizí a neposílaj k nim své vnoučata.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #733 kdy: Únor 07, 2020, 10:54:54 dopoledne »
Já bych byl pro zavedení pracovních táborů pro děti. Přesně by se to jmenovalo  - Komunitní pěstování.  Tam by děti, kteří by chtěli pracovali a dostávali zaplaceno. Prý od 12 let jsou děti schopné říc NE pedofilovi, tak by mohli od toho věku pracovat.

Něco jako komunitní zahrady by se děti přimět rozkoukali a pak na doporučení byli poslané na farmy(komunitní pěstování) v okolo města(města maji ještě pozemky). Dostávali 30Kč/hodinu a pracovali asi jen 10 hodin týdně. Počítám, že by měli zadarmo legitku. A provizi z prodeje zeleniny o kterou se starali.

Pracovat by mohli všechny děti. Tak ty, kteří rodiče zneužívaji sociální dávky, ale i ty rodiče, kteří slušně vydělávaji. Prostě všechny budou mít možnost. Pracovali by z vlastní vůle, ale asi u děti, kteří zneužívaji sociální dávky by je tam sami posílali, protože se o děti někdo postará a ještě jim vydělá. Tak se vlastně vyřešil problém s tím, že děti se naučí být finančně gramotné a i poznaji práci a její pozitiva.

Vím, že je to utopie, ale mně se víc líví tohle než posílat děti do dětských domovů a nutit nemakačenka pracovat.

Nalim

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #734 kdy: Únor 07, 2020, 11:46:19 dopoledne »
Já naopak moc rád vzpomínám na hodiny prac. výchovy na ZDŠ.

My bydleli v bytě, ve městě - a když jsem se ve škole takhle 1x za 14 dní dostal do školní dílny se skutečnými ponky, se svěráky, s vůní dřeva i vůní oleje - pro mě to byl zážitek, který mě osobně asi nasměroval na celý život.

"Dílny" se střídaly s prac. výchovou na školní zahradě, což mně sice už tolik neoslovovalo, nicméně to také ukázalo nové obzory dětem z městských činžáků.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7597
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #735 kdy: Únor 07, 2020, 12:04:27 odpoledne »
Jo, Sahaw sa snaží viesť skromný život, aby nemusel makať a ušetrený čas tráviť hraním sa na PC, ale cudzie decká by napratal do tábora "arbait macht frei". Jo, víno pije vodu káže... :D
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #736 kdy: Únor 07, 2020, 12:09:11 odpoledne »
Pracovali by z vlastní vůle
To se občas stane, že někdo si nepřečte něco  v textu, ale jen začátek. :)

BuĎ jste to celé nečetli nebo jste proti brigádám u děti a čerstvém vzduchu a pohybu.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #737 kdy: Únor 07, 2020, 01:12:41 odpoledne »
Sahawe....mé děti rády jezdí na koni a ví, že pokud se nevykydá hnůj, nevymění podestýlka, nepřinese seno, kůň se nevyčistí, nesebere s kopyt....tak se nejezdí. Jasně že to nedělají samy, ale ví, že mohou vzít koště a zamést stáj, mohou donést ze sudu trochu ovsa....mohou koně pohlazením zklidnit...neboli znají cenu své práce....kůň je vpořádku a může je vozit. Ale k cizímu člověku bych ve věku jaký udáváš, své děti pracovat rozhodně nenechal. A mimochodem....kolik jsi vychovával dětí? Dělal jsi někdy instuktora, vedoucího na táborech, kroužcích...učil jsi je na nějaké škole? Práce s dětmi má svá specifika a ne každý má trpělivost o ochotu se jim věnovat....a slovní spojení pracovní tábor se mi nějak z hlubokého podvědomí prostě nelíbí....Ponech dětem dětství a práci společně s blízkými lidmi na tom, co je baví....pochybuji, že 12 letý kluk ti bude s nadšením okopávat záhumenek za 30 kč/h....a nejde o výši mzdy....která by byla ilegální.....nedosahovala by minimální sazby, navíc legálně ti v této zemi může za mzdu pomáhat pouze osoba mladistvá a to od 15 let....dříve by ti mohli studenti pomáhat asi jen v rámci praxe při výuce, ale to bys musel provozovat vzdělávací zařízení. Bez mzdy to může být forma letního pobytového tábora, kde si děti mohou samy něco udělat....ale záhumenkový tábor by asi moc netáhl....

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #738 kdy: Únor 07, 2020, 01:19:12 odpoledne »
...pochybuji, že 12 letý kluk ti bude s nadšením okopávat záhumenek za 30 kč/h...
Kupodivu jo.  ;)

SoňaR

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #739 kdy: Únor 07, 2020, 01:22:14 odpoledne »
Souhlas s MK.

1. 12leté dítě už je na prahu puberty, takže dobrovolně makat? za 30Kč? ;D No na to už musí mít sakra motivaci...jakou?  ::) Možná tak ještě někteří nedobrovolně sociálně slabší.
2. 12leté dítě má školy a zájmy, které ho jistě táhnou a zaměstnávají víc
3. rodiče chodí do práce a tudíž toto taxikaření navíc by zřejmě moc lidí neoslovilo
4. v tom zbytku volného času, co rodina má, by měla být spolu
5. učit práci by se dítě mělo přirozeně v rodině
6. když tam to dítě bude jenom chodit a nebude makat, co pak?
7. kdo by to vedl, byl za děti zodpovědný, za bezpečnost práce atd., z čeho by byl placený?
8. stejně to je jedno, tohle by vyžadovalo legislativní úpravu a tu nikdo neschválí  :)

No a abych nebyla tak negativní - děti, které mají nějaký zájem a věnují se mu, tak často pro ten zájem obětují svůj čas i nějakou tu práci - např. v jezdeckém oddíle čistí stáje a koně, v baletu tráví hodiny tréninkem, v astronomickém kroužku zase třeba studiem. Doma děti pomáhají s chodem domácnosti. Ve škole mohou mít podobné aktivity, jako zmínil Nalim. To mi připadá naprosto dostačující.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #740 kdy: Únor 07, 2020, 01:26:30 odpoledne »
8. stejně to je jedno, tohle by vyžadovalo legislativní úpravu a tu nikdo neschválí  :)
Přesně. Proto jsem napsal na konci.
Vím, že je to utopie, ale mně se víc líví tohle než posílat děti do dětských domovů a nutit nemakačenka pracovat.
Psal jsem to někde jinde jak vyřešit sociální problém.

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #741 kdy: Únor 07, 2020, 01:33:57 odpoledne »
Já jsem určitě pro zavedení povinné výuky vaření, dílen  a výchovy k rodičovství ve škole, za předpokladu že budou vedeny rozumně - každé dítě dostane vlastní sporák, plotýnky a ingredience/pracovní stůl s nářadím a materiálem. Ne jako na mé střední škole kde jsme měli jeden sporák u kterého učitelka předváděla vaření rajské a třída na ni hleděla.

Taky bych uvítala různé kroužky ve stylu práce s textilem, chovatelsky koutek, zemědělský kroužek, robolab a dronelab.

Ale Sahawova koncepce je úplně mimo.

SoňaR

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #742 kdy: Únor 07, 2020, 01:54:29 odpoledne »
Já se obávám, že na to školy už nemají kapacitu. Je čím dál větší tlak na úroveň vzdělání. Děti se učí větší množství a za kratší dobu. Např. angličtina je už od první třídy. V matematice i češtině postupují rychleji, než bylo za nás. My jsme měli šití, vaření (jeden sporák do dvojice), dílny, pozemky. Dnes jsem ráda, když vybrané skupině dětí přidali hodinu tělocviku navíc. Na druhou stranu moc se mi líbí dnešní provázanost předmětů, kterou aspoň "umí" naše škola. A stále funguje řada "zařízení", kde nabízí kroužky nejrůznějšího zaměření. Dokonce včetně těch co zmínila China.

SoňaR

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #743 kdy: Únor 07, 2020, 04:08:21 odpoledne »
Já se teda ale vůbec nedivím. Jak někteří rodiče umí zatápět, to je neuvěřitelný.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #744 kdy: Únor 07, 2020, 04:49:59 odpoledne »
Z praxe vím, že pokud potřebuji někoho něco naučit...a cílem je aby to opravdu uměl, je třeba zapojit současně co nejvíce smyslů....Takže u nás to někdy vypadá tak, že s dětmi "vaříme"...dejme tomu bramboráky....jedem může přinést brambory, druhý je omyje..pak se loupou a u toho se procvičuje slovní zásoba (slovní kopaná, tichá pošta..) pak si můžeme povídat jak se pěstují brambory...jak se k nám dostaly....krouhání, mísení těsta smažení...bude na mě, ale děti u toho třeba malují, procvičují psaní...napiš, jak se pečou bramboráky...A tohle je poměrně nenásilný způsob výuky, spojený s ochutnávkou a praxí...který se mi u menších dětí docela osvědčuje.

SoňaR

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #745 kdy: Únor 07, 2020, 05:29:04 odpoledne »
A u větších dětí výborně funguje zcela samostatný úkol. Jako tuhle u nás - jsem se vztekla :D ... no a výsledek byl: "Víš co? Tak dneska vaříš oběd ty!" ... no synek chvíli překvapeně koukal, pak se mu to začalo líbit a nakonec samostatně (jen pod slovním vedením) uvařil hlívové rizoto a byl děsně pyšný  :D . No a já jsem u toho aspoň zjistila, že sice občasná výpomoc v kuchyni je fajn (oloupej, nakrájej, nastrouhej, zamíchej...), ale až teprve s vařením kompletního jídla vychytáme to, co ještě potřebuje "doučit"  :) . A taky že vaření takového jídla, byť jednoduchého, je už přecejen něco jiného, než když peče hrníčkovou buchtu podle receptu... tam to je totiž akorát "nasyp, nalej, zamíchej" a nic víc.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #746 kdy: Únor 07, 2020, 07:08:40 odpoledne »
Sahawův termín pracovní tábor pro děti je fakt brutální f-).
Myslím ale, že myslel nějaký příměstský tábor se zaměřením na pěstitelské práce a dokonce by dětem chtěl dát nějakou odměnu za odvedenou práci.
Pokud to je jinak, tak je to nasmazání. To nemůže nikdo myslet vážně.

Jinak individuálně za mého mládí děti pomáhali za peníze v různých činnostech okolním lidem. Foglarovky jsou plné takových případů.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7597
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #747 kdy: Únor 07, 2020, 08:36:41 odpoledne »
Sahaw nás má ako pokusných králikov. Skúša si tu na nás Pavlovov efekt. On niečo šplechne, a my tu potom slintáme.  ;D

Sahaw a množíren, sahaw a pracovní tábory, sahaw a odpadky, krtek a hodiny... :D https://www.youtube.com/watch?v=rKb_1fDt8HI
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #748 kdy: Únor 07, 2020, 09:28:21 odpoledne »
Tak jsem dokončil dělání zásoby tuku. Mělo by vydržet mi na 9 měsíců.


Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #749 kdy: Únor 07, 2020, 09:40:21 odpoledne »
To je z 60 kg loje?