Autor Téma: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití  (Přečteno 399488 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #650 kdy: Leden 17, 2020, 11:15:18 dopoledne »
No různě - tuším, že už jsi tu řešil vytápění, nebo osvětlení to bylo? Prostě i tvoje bydlení občas něco potřebuje. Teď pro změnu řešíš bydlení pro jiné lidi  ::)
Trochu si stojím na vedení. Jako, že budu muset stále řešit výdaje za bydlení nebo budu muset řešit nějaké věci ohledně bydlení?
Už v roce 2011 jsem měl chatičku, ale moje touha po větším a lepší mně přivedla do Chedrbí.

SoňaR

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #651 kdy: Leden 17, 2020, 11:29:57 dopoledne »
Ále to máš asi jedno  :) . Neřeš to. Jdu se zase věnovat svému koníčku, za který jsem placená  :D

Nalim

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #652 kdy: Leden 17, 2020, 06:32:25 odpoledne »
Mohla bys být konkrétnější v inspiraci pro nás ostatní, který koníček Tě živí?
Sahaw se "přiznal" už mnohokrát, ale Ty jsi stále tajemná, jak jistý hrad v Karpatech.

SoňaR

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #653 kdy: Leden 17, 2020, 07:05:36 odpoledne »
Nemohla, protože si chráním své soukromí  :) . A co se inspirace týče - každý si svoji cestu musí najít sám. Pokud se bude snažit chodit po cestě, kterou vyšlapali ostatní, jen proto, že oni jsou na té cestě spokojení, nejspíš mu to spokojenost nepřinese.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #654 kdy: Leden 17, 2020, 08:44:01 odpoledne »
Sahawe, většina tvých příspěvků řeší přímo, nebo nepřimo bydlení a jídlo.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #655 kdy: Leden 18, 2020, 08:16:45 dopoledne »
Sahawe, většina tvých příspěvků řeší přímo, nebo nepřimo bydlení a jídlo.
Trochu si tady taky stojím na vedení. Jak to myslíš? Já teď už řeším svoje koníčky, které jak Soňar naznačila jsou práce. Ale bydlení je dané a i to zrním jím stále zo samé roky.

Ale necháme to. Je to divný. Prý nepracuji a zas pracuji. Jsem Freelancer nebo nemačenko? Toď těžký život mám .:)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #656 kdy: Leden 18, 2020, 11:03:42 dopoledne »
Když venku sněží(tedy prší), tak se vrhnu na dělání rámku. A jedu a jedu. A hned mám na světě 20 kreditu za vydrátkový rámek s mezerníkami pro  socky.


Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #657 kdy: Leden 18, 2020, 06:48:48 odpoledne »
Ty přířezy si děláš sám? A jak je spojuješ? Mě i ty tvoje rámečky přijdou nízkonákladový, ale jestli fungují, do PA dobrý.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #658 kdy: Leden 18, 2020, 06:53:29 odpoledne »
Přízezy jsem dělal sám z 23-26mm smrkových prken. Jsou tlusté 1cm. Sponkovačkou je spojuji. Před tím hřebíčkami. Fungují v pohodě. Naštěstí včelám je jedno na čem staví.

Offline šotek

  • ***
  • Příspěvků: 576
  • Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #659 kdy: Leden 18, 2020, 08:31:21 odpoledne »
Dovolím si doplnit jednu ideu jak ještě ušetřit trochu energie při hospodaření:
https://www.youtube.com/watch?v=Aiocr_icrfw
Nemám osobně odzkoušeno, chtěl bych na jaře trochu ozimu takto zapracovat, uvidíme...

Případně pokud patří už do jiného tématu, prosím o přesun. Děkuji

Dovolím si trochu off topic, nenašel jsem vhodné vlákno kam to přihodit, případně prosím o nápravu.
https://www.youtube.com/watch?v=wLHV0_dPCO0
tady je stejná metoda bezorebného hospodaření v čase zhruba 23 minut i v Rakousku. Jistě je lepší vidět video celé aby to bylo náležitě v kontextu.
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #660 kdy: Leden 19, 2020, 04:07:34 odpoledne »
Jako správna socka jsem se snažil zadarmo nechat udělat rozbor své skromné polévky. Nevyšlo to. Ale získal jsem jen jeho názor na moji polévku, kterou dal do jednoho programu. 500Kč je pro mně hodně.:) Tak příště.


Citace

každopádne mám ako nutričný terapeut povinnosť vás upozorniť, že deficiencia mikronutrientov (vitamínov a minerálnych látok) a aminokyselín závažná, preto vám odporúčam navštíviť nutričného terapeuta vo vašom okolí

Každopádne musím vás ešte informovať, že osobne som bol prekvapený že všetky vaše makronutrienty ste mali v referenčnom rozmedzí, prajem vám všetko dobré do života

Složení polévky:
200g vařená kukuřice
90g vařený hrách žlutý
100g vařený pšenice ozimá
50g vařený ječmen ozimý
50g vařený oves nahý
10g vařený len setý
150ml řepkový olej
200g kvašený zelí
400g vařené brambory se slupkou
5g chilli koření
10g soli
5g pepř mletý
2l vody - vodovod

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #661 kdy: Leden 19, 2020, 06:31:40 odpoledne »
Polívka je v pohodě, jen je jí potřeba doplňovat ovocem, zeleninou, a to děláš.
Teď mě napadá proč vlastně nejíš vejce a maso, když chováš drůbež a králíky. Vyřešil by jsi tím i B12.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #662 kdy: Leden 19, 2020, 06:34:11 odpoledne »
Slepice a králíci nejsou moje. Vajičko sním pokud je nakřáplá skořápka a kohoutky, kdy se reguluje počet.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #663 kdy: Leden 19, 2020, 08:33:02 odpoledne »
Občas si myslím, že může nízkonákladový život někomu zachránit život, ale je to jen moje iluze, že dává lidem uniknou ze světa pekla. On sám si musí najít cestu jak uniknou z pekla a chce to odvahu.

Ještě, že info.cz je fake news
https://www.info.cz/magazin/tiche-peklo-v-cinske-montovne-iphonu-proti-sebevrahum-vystavili-ploty-nic-se-ale-nezmenilo-11549.html

Nalim

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #664 kdy: Leden 19, 2020, 10:35:46 odpoledne »
Ještě, že google je taky často fake news.
Protože kdo koukne na 52 recenzí pracovních podmínek v české pobočce Foxconn CZ s.r.o. v Perníkově, určitě si řekne, že to budou fejky zneuznaných neúspěšných bolestínských anevímjakých ufňukaných jedinců.


SoňaR

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #665 kdy: Leden 19, 2020, 10:48:40 odpoledne »
 ;D ;D ;D Nalime, tohle už je i na tebe trochu přehnané  ::)

Pracoval jsi tam? Byl ses tam aspoň podívat? Kolik z těch 52 recenzí vyjadřuje negativní hodnocení pracovních podmínek? Dokonce se ani všechny netýkají pracovních podmínek, že ne? A dokonce z těch, které se pracovních podmínek týkají nejsou zdaleka všechny negativní...A víš, kolik lidí tam aktuálně pracuje (několik tisíc) a kolik jich tam už v minulosti pracovalo? Zase nic, že? Zase jen "názor" na základě zkreslených informací z internetu bez "zkušenosti", natož pak letité.

http://www.foxconn.cz/benefity/
http://www.foxconn.cz/news/317/216/Foxconn-se-pysni-novou-jidelnou/
http://www.foxconn.cz/fotogalerie/

Hodnocení Foxconnu CZ jakožto zaměstnavatele s poněkud více vypovídací hodnotou zde:
https://cz.indeed.com/cmp/Foxconn/reviews

Nalim

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #666 kdy: Leden 19, 2020, 11:21:53 odpoledne »
Soni, fajn, na Tebe to přehnané není.
Ty máš nějaký úhel vidění, já zas jiný.

Já nezpochybňuji zdroje Tvých názorů, jen některá fakta leckdy vidím z jiného úhlu, než Ty.

K věci: před pár roky jsem při jedné montáži 2x asi týden přespával v býv. pardubických kasárnách, nyní ubytovně (mj., a možná hlavně, Foxconnu). Nedělal jsem si čárky, s kolika lidmi jsem tam za těch asi 20 večerů mluvil.

Ve Foxconnu také pár let dělala (někde v kanclu) bývalá kolegyně z bývalé práce. Občas jsme se někde ve městě potkali, dokud jsem bydlíval v těch končinách. Takže nečerpám informace z netu, jen je někdy cituji, protože vím, že ty moje Ti neladí.

SoňaR

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #667 kdy: Leden 19, 2020, 11:38:40 odpoledne »
ále co... mažu původní příspěvek, nebudu se tu s tebou o tom dohadovat...

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #668 kdy: Leden 20, 2020, 09:38:11 dopoledne »


Rok 2019 jsme jako spolek vzali přes 50 slepiček a zkoušeli jsme na nich získat informace. Jedna z nich bylo kolik by stál provoz. Vynecháme oplocení a kurníky, protože jsou to minimální náklady a i čas, protože to bude dělat nadšenec. Prvních 40 dní snášeji vajička. Jedna 20 vajiček, tak je tu šance, že asi 60 dní zaplatí si krmení. Spotřeba krmení je 0,1-0,2kg denně. To je 0,5-1Kč. Za měsíc tedy jsou náklady 15-30Kč. Odhadujeme, že opéření trvá 3 měsíce. Tak pokud bychom sehnali po sklizní velké množství zrní, tak vyšlo opéření slepice na 50Kč. Tak i s nákupní cenou 50Kč by vyšla celkem 100Kč.

Je tu i úmrtnost, která může stát taky nějaké peníze. Mělo by se počítat s 5 procenty. Tak při 100 slepic vyjde asi náklady na 250Kč.

Odhaduji, že náklady pro 400 slepic budou 20 000Kč. Pozemek na to máme, ale náklady na krmení by stáli 20 000Kč. Podařilo se nám prodat přes 50 slepiček do 40 dnů, tak náklady jsou 0-1000Kč na pokus. Jít do toho, že 400 slepiček vyjdou na 20000Kč je i pro nadšence dost velký finanční zásah do rozpočtu. Odhadujeme, že okolí 400 slepiček najde majitele, kteří nebudou chtít z nich udělat hned polévku.

Máme jen za sebou jeden pokus a tak neni dobré z něj vycházet. Můžu být data zkreslená a nechceme nikoho od toho odradit. Spíš chceme, aby více lidí zkusil tento pokus a šiřil výsledky všem a tím usnadnil realizace třeba v nějakém spolku, které maji finance.


Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #669 kdy: Leden 20, 2020, 12:48:39 odpoledne »
Citace: Martin555 post_id=660442 time=1574929744 user_id=11951
Je to zkrátka a dobře doslovné příživnictví na společnosti.  A porušení tohoto zákona bych neřešil vězením, což je jen další forma sociální péče v tomto případě, ale určitou formou "povinné práce na státních zakázkách" - výstavba silnic atp.
Zdravím,
kdo odmítne ty povinné práce, tak ho zavřete nebo mu seberete i existeční minimum a on bude krást, tak půjde do vězení?

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #670 kdy: Leden 20, 2020, 05:28:25 odpoledne »
Jak se připravit na konec? Konec se blíží a je jasné, že budu do 20 let. Tak je potřeba si užít život dokud to jde.  ;)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #671 kdy: Leden 21, 2020, 11:47:14 dopoledne »
Citace: Karel post_id=6230 time=157959 user_id=112
To vede k jednomu z řešení, a sice umožnit výjimkou za určitých podmínek získání ŘO na skupinu D již v 19 letech. Asi by to nemohlo být na linky pod AETR a byl bych hodně pro to, aby následovala úprava systému vzdělávání tak, aby do budoucna tato možnost byla výhradně pro obory dopravních středních škol, kde člověk bude cíleně připravován na práci řidiče, takový 19letý absolvent s několikaletou přípravou, který navíc prošel důkladnějšími psychotesty, může být mnohem lépe připravený na řízení autobusu než lecjaký 21letý. Hlavně je ale nutné získat mladé řidiče ihned po škole a ne až po dvou letech, kdy pracujou.
Nemám dost dat, tak to bude jen můj názor. Vy pracujete v tom, tak máte dost dat, tak můj názor bude zavádějící. Bavil jsem se s personalistou, který to dělal před rokem 1989 a i potom. Hlavní problém jsou byty. Tedy hlavním lákadlem, které většinou firmy nepoužívaji. Dokud dopravci nebudou nabízet i byty k pronájmu, tak je dost řidičů. Zatim tedy je pokus snížit z 21 na 19 let. Pak přijde přetahování řidičů. A nakonec ty byty.

Bude zajimavé jak velký vliv bude mít snížení věku.

Firmy se většinou spoléhaji na nejlevnější řešení, ale postupně se vrací dělání kroužků pro děti, brigády pro studenty a poskytování bydlení. To si mohou dovolit jen větší firmy, které maji propracovaný plán udržet se na trhu hodně dlouho. Investují do ovlivňování dětí, protože stát a školy zcela selhali. To je názor personilisty a i můj, když jsem na facebooku ptal mladých lidi, kteří dělaji řemeslo.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #672 kdy: Leden 21, 2020, 06:04:01 odpoledne »
Chov hedvábniček nemám jestě zvládnutý. Roční přijem pokud je zvládnutý chov z jedné slepičky je 1000Kč v ČR a pokud se obchoduje s Reichem(Rakousko,Německo). tak 3000Kč. Kdyby se mi nepokazila líheň a využil jsem i efektivně i některá další vajička, tak by byl příjem 600Kč za jednu slepičku. Ale teď je to čistý příjem jen 30Kč.

Jen doplníň, že 1000Kč v ČR a 3000Kč v Reichu neni přehnané. Když hodně budete držet při zemi, tak jedna slepička snese 30 vajiček, tak 600Kč. 200Kč krmivo, tak 400 Kč zisk.A pokud se vyklubou kuřata, tak 1000Kč. A pokud zasedne 9vajec, tak vysedí 3 slepičky, tak čistý zisk 400Kč. Tak celkem cca 700Kč ročně. A pokud je zvládnutý chov, tak neni problém v ČR dostat na těch 1000Kč.
A Reich je jiné povídání. Vajičko 1-3Eur a Kuře 8-15eur.
https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anzeige/reinrassige-farbreine-grosse-seidenhuehner-mit-bart-brutei/1305579266-243-3301

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #673 kdy: Leden 22, 2020, 11:17:49 odpoledne »
Chov hedvábniček na kšeft neni pro každého.

První věc je kurník a voliéra. Člověk chce, aby to vypadalo pěkně, tak někteří dokonce si u truhláře objednají kurník a nechaji si ho přivést. To samé platí i voliéry a výběhu. Nedá se pak divit, když chovatelé tvrdí, že chovaji pro zábavu, když utratili tisíce za kurníky. Tím se chov zadlužije do takové výšky, že je ztrátový navždy.

Druhý věc je mít chov rychle.Oni výpočty zní skvěle. Nakoupí se 60 kuřat za celkem 6000Kč. Z toho polovina budou slepičky. Tak se nechá 30slepiček a 10 kohoutků. Krmení vyjde asi na 6000-8000Kč. 30 slepiček dá asi 1000 vajiček. tak 15000-20000Kč. Tak po ivestici asu 12000-14000Kč je tu stále získ 1000-6000Kč. Ale vždy se něco pokazí. Tedy mně. Taky efektivní využití vajiček atd. Stavební náklady a čas.

Nemůžu s čistým svědomím doporučit chov hedvániček na zisk pokud člověk to nemá jasno a nemá zvladnutý chov.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #674 kdy: Leden 23, 2020, 09:31:40 dopoledne »
Otázka odbytu?
Hedvábničky nejsou na maso a ani na vajička. Je to okrasné plemeno a lidi je chovaji pro radost. Snášeji jen 50 vajec. Maximálně prý 80 vajec ročně. Je si tedy potřeba uvědomit, že se k nim chováte jinak než brojlerům,nosnicím, hybridkám a jiným plemenům.Co to sakra povídám. Je to stejný pokud jste množitel.

Jak máte vajička, tak hned na bazos.cz a facebook třeba Bazar násadových vajec
https://m.facebook.com/groups/451193908411525
Pokud neprodáte, tak po 14 dnech dáte do líhně a až budou kuřata, tak nabízet ve skupinách.
https://m.facebook.com/groups/542497995889461
Pokud se neprodaji, tak je je to jedno. Na příští rok máte slepičky, které Vám daji násadová vajička. Vždy stojí 10-25Kč od jakékoliv čistokrevných plemene slepic. Tak né na jídlo.

Otázka je jak se dostane vajička a drůbež ke kupci. Vajička poštou. A drůbež si pro ni přijedou a pak pak autem nebo pokud má někdo invalidní průkaz, tak ČD, kde je sleva. A pokud do zahraničí, tak napíše někomu z na facebooku jestli by něchtěl přivydělat.
https://m.facebook.com/groups/295668737285201
Ale tohle se řeší až je zvládnutý chov a neví co s drůbeži. Tak za 2 roky.

Nešel bych do toho pokud neumím zacházet s facebookem. A nemít organizačný schopnost. Tedy se domluvit a spočítat kolik vyjde doprava. A určitě bych si nepořizoval auto a i LPG pokud bych neměl ještě něco v plánu.

Ono se jde autem vydělat i další peníze. Třeba, že odvezete chovatelům drůběž na výstavu a tam rovnou prodáte svá kuřata. Tak se vám to vyplatí.

To je základní myšlenka, že chov drůbeže nemáte jako hlavní výdělek, ale jako příležitostní, který Vás baví.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #675 kdy: Leden 24, 2020, 12:03:26 dopoledne »
Jak se pozná zvládnutý chov?
Zvládnutý chov je, když vyděláváte na něm.
Náklady na jedno vajičko je 7Kč
Náklady na jednodenní kuře je 12Kč
Náklady na 6-týdenní kuře je 30Kč
Náklady na 100dní kuře je 60Kč
Náklady na 180dní je 100Kč

Když je kuřeti 100 dní, tak byste měli poznat pohlaví a tím ušetřit krmení. Pokud nejste v tom dobří, tak až kolem 180 dne.

To jsou částky, které Vás stojí chov. Pokud tedy prodáte vajičko za 20Kč, tak máte zisk 13Kč. A to je Vaše práce ohodnocena práce. V nákladech je krmení, pořízení slepiček a dávání peněz do fondu oprav líhně atd.

Než začnu si hrát s příkladami, tak je důležité upozornit, že se člověk bude pohybovat v začarovaném kruhu a  to vysvětluje proč trh hedvábniček neni zaplaven. Hedvábnička snáší většinou určitý počet vajec a pak chce zasednout. Snáši obden. Taky všechny nesnášeji současně. A pokud jich máte třeba 1-4, tak snáší většinou v tu chvílí jedna. Tak za 14 dní máte třeba  7 vajiček. Vajička by maximálně měla být stará 21 dní.

Pokud začínáte chovem, tak budete mít pár vajiček. Bez líhně se tedy neobejdete. A mít pár vajiček v líhni neni moc ekonomické.. Líheň stojí cca 2200Kč i s poštovním. Provoz 23 dní stojí cca 200Kč. Je tu jedno tvrzení, že pokud máte v odchovně hodně kuřat, tak si část sami vytopí. Kde tedy sehnat vajička? Můžete nakoupit třeba od hedvábniček, ale je tu řešení, že

Vezmete teoretický případ. Koupíte si 2 slepičky. Nechci zacházet moc do teorie, tak třeba na bazosi si koupíte 2 kmeny 1,1, tak vás to výjde na 700Kč.  A jste věděli, že je budete mít, tak jste udělali kurníky a výběhy za 500Kč zvlášť. Tak 1000 Kč.


Dopišu to zítra https://hedvabnicky.blogspot.com/2020/01/jak-se-pozna-zvladnuty-chov.html



Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #676 kdy: Leden 24, 2020, 10:43:47 dopoledne »


Jaká je moje cesta? Naučit se chovat hedvábničky na peníze. Jít cestou zisku.

Přiznávám, že nejsem moc morální člověk. Moje snaha je být množitel a mít množírnu. Z druhé strany chci, aby nebyli velkochovy a to vyžaduje hledat cestu, která je nemorální. Tedy mít vlastní množírnu, ale s pravidli, které jsou podle mně morální hlediska správné.

Proč existují velkochovy? Proč nenajdete čistokrevná plemena, ale hybridky na dvorkách? Já jsem odpověď zjednodušil jen na PENÍZE. Myslim, že je to hlavní důvod proč to tak je.

Někteří lidi, kteří chovaji hybridky chtěji hlavně, aby měli co nejvíc vajec, ale odhaduji, že asi 80 procent lidí chce mít nějaká vajička, tak jim nevadí mít na dvorku čistokrevné lehké slepice  jako české zlaté kropénky.

Udělali jsme pokus podle tvrzení jednoho množitele. Rozmnožili jsme slepičky jednoho plemene a nabízeli za cenu distributorů. A lidi je kupovali a byli ochotni někteří i spolupracovat. Tak množitel drůbeže má velký vliv co se v okolí chová a může i mít dost genovou pestrost.

A jednou za čas přijede k lidem a vykoupí za výhodnou cenu vajička, aby dál mohl množit.

Proto jsem toho názoru, že pokud někdo chce rozšířit určiré plemeno nejen po okolí, ale i třeba v ČR, tak musí být množitel a mít zvládnutý chov.

SoňaR

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #677 kdy: Leden 24, 2020, 11:28:13 dopoledne »
Proto jsem toho názoru, že pokud někdo chce rozšířit určiré plemeno nejen po okolí, ale i třeba v ČR, tak musí být množitel a mít zvládnutý chov.

Dotaz - proč by to někdo měl chtít? Co je motivem a cílem?

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #678 kdy: Leden 24, 2020, 11:39:04 dopoledne »
Dotaz - proč by to někdo měl chtít? Co je motivem a cílem?
Chovatelé, kteří maji rádi třeba hedvábničky, tak někteří maji starost jejich o přežití  v budoucnu. Aby nevymřeli, tak se musí chovat minimální počet slepiček na světě. Pokud poklesne, tak hrozí vymizení druhu. Je to stejný jako u psů. Taky pokud bude málokdo chovat určité plemeno, tak zanikne dřív než všechny psy toho plemene umřou. Je malá genetická základna. http://www.zoofarma.cz/drubez/ceska-slepice.htm


Tady důvod lépe popsaný česky
https://csch-dolnilutyne.webnode.cz/products/vyznam-clenstvi-v-csch-a-jak-se-stat-clenem/

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #679 kdy: Leden 24, 2020, 02:38:35 odpoledne »
Hedvábnička je prepperská slepice. Je to silné tvrzení, které bych měl mít podložení. A to nemám. Pokud Vás nepřesvěčí argumenty, které jsem před lety získal od jiného množitele hedvábniček, který je prepper, tak hedvábnička neni prepperská slepice.

Berme jako fakt, že normální slepice sní denně 120g zrní. A člověku stačí 600g zrní denně. Tak 5 slepic sní jídlo pro jednoho člověka. Berme to jako fakt, abychom mohli diskutovat. Pokud si myslíte, že neni, tak dál už jsou jen plky.

Pro normálního člověka je důležité množství slepic, které snese slepice. Pro preppera je kolik toho sní,množení a jak dlouho žije. Tedy udržitelnost. Tak prepper nebude chovat hybridky, které jsou super na vajička, ale protože ji nedokáže množit, tak mu je k ničemu. Musí se zaměřit na plemeno, které dokáže vychovat vlastní generaci.

1. Dokázat se množit dál
To hedvábničky splňují a docela na výbornou.

2. Životnost
Zatim krátce chovám, tak tvrdit, že se dožívaji 5 let a dávaji ještě vajička je nedoložené tvrzení.

3. Krmení
Zas z doslechu, že zdrobnělé hedvábničky nepotřebují zrní a jen tak tak přežijí. Nehodlám to zkoušet.

4. Pud sebezáchovy
Myslim, že nemaji nebo se u hedvábniček dá zbavit, tak Vám nebudou před Vámi utíkat a nechaji se vzít

5. Žádný prostor
Jsou fakt klidné a stačí jim malý prostor pokud maji dost krmiva. Fakt netouží hrabat a hledat potravu.

6. Klování
U hedvániček jsem nezaznamenal žádné klování ostatních a škubání peří

Zrní po PA bude mít jinou cenu než teď. Krmit je slepicemi bude nereálné. Ale je tu možnostj e udržet při životě bez potřeby zrní a to jsou hedvábničky.

Proto pokud prepper chce mít v PA slepice, tak musí v okolí rozmnožit určité plemeno, aby měl odkud brát.

Tak neni hlavní diskuze jaké plemeno mít, ale jak rozšířit všude to své plemeno.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #680 kdy: Leden 25, 2020, 12:40:01 dopoledne »
Citace: Jan post_id=674676 time=1579860931 user_id=140
Nějaká čísla, stát přispívá na studenta VŠ 42881Kč ročně,...
Já jsem proto, aby stát dával studentovi tuto částku přímo a on si mohl organizovat studium.
To samé střední a základní škola.

Nejspíše studenti, kteří prošli nějakým předmětem(Úvod do Atmelu) by si dali inzerát, že dokončeli ten předmět a ukáže index, že uspěl v něm. Tak bude vyučovat studenty. A vyučující za to dostane zaplaceno. Pak v aplikaci si daji studenti nastaví, že v pondělí ve 11 hodin půjdou na test. V 10.30h osoba pracující vytiskne testy i i fotkou na testu. A rozdá je těm studentům podle občanky a fotky na testu. To, že by každý student měl čip jsem vynechal.:) V 11hodin začne test a ve 12 hodin skončí. A další studenti přijdou ve 13 hodin. A pak v 15 hodin atd. Tak by jedna místnost stačila, Zkoušky by se dělali v kabinětě normálně. Asi by se to nahrávalo. Za test a za zkoušku by zaplatil z toho příspěvku.
Stejný postup na střední.

Na základní škole by peníze šli rodičům a moc by se nezměnilo jako u domacího učení. Jen díky tomu, že by rodiče dostali peníze, tak by mohli mít malé třídy.

Pochopitelně tu bude malé procento, kteří budou zneužívat systém. U střední a vysoké se to dá ošetřit fázováním. Základní vždělání fakt nevim jak to ošetřit a netroumatizovat dítě. Tlak rodičů na úspěch by byl moc velký a znikalo týrání a sebevraždy.

Negativum, že by to snížilo dost počet učitelů. A i tedy některé obory by dost oslabili. U některých oboru to nejde dělat, ale jen částečně.

Navrhnout to před 20 lety, tak by to bylo těžké realizovat. Jak postupují moderní technologie, tak věřim, že k tomu dojde. Ale spíš cestou, že stát zavede placená studia. A tím soukromé školy získaji výhodu. A některé půjdou cestou dálkového studia jak jsem to tu popsal.

Dnes se strašně neefektivně využívaji peníze ve školství. Je to těžké. Jsem proti placení studia, ale pokud se nezavede placení, tak nebude nikdo hledat cestu jak ušetřit a nedojde reformě výuky.

Placení studia obnáší stovky úředníků a neposlední řadě i zadlužení člověka, který může mít  třeba úraz a dostane se tak do pasti, kdy jako invalida musí platit ten dluh. Ale určitě se objeví pojištovna, která ho pojistí pokud se mu stane smrtelný úraz, aby jeho rodina nemusela nic platit.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #681 kdy: Leden 25, 2020, 08:55:26 dopoledne »
Zdravím,
tak za první nejsem objektivní, protože se starám v komunitní zahradě lidem o včelky.

Za druhé občas se najde nějaký jedinec, který místo povídání experimentuje jako tady https://posledniprocento.cz

Citace: TR post_id=576046 time=1533412925 user_id=13311
Jsem obecně proti dotování včelařství, i když chápu, že je to podpora tradic.
Já jsem taky proti. Dotace na jedno včelstvo je 100Kč. Pak jsou na léky, ale za podmínky, že stát nebude rozhodovat jak léčit a čím, protože je to zbytečné nákladné. A vyčetření měli, která je fakt vtipná a zbytečná. Někdo se na tom pakuje, ale prý je za to zodpovědná vláda, která to umožnila.

Citace
    Minulý rok přijal Český svaz včelařů od SZIFu víc jak 63,5 milionů korun, aby je mezi včelaře rozdělil. Jen na boj s varroázou šlo loni 30,1 milionů korun
Zdroj


Citace: TR post_id=576046 time=1533412925 user_id=13311
Pokud se bavíme třeba o opylování, jsou užitečnější čmeláci,
Zajimavý pohled. A bude stát podporovat kousky luk, kde bude růst třeba lopuch a hluchavka? Nemyslím si. Na zahradě jsem napočital na jednom lopuchu 6 čmeláků a na cca 0,5m2 ploše hluchavky až 12 čmeláků. Lidi rádi sekaji a musím posouchat připomínky sousedů, že mám na pozemku plevel. A mám obavy, aby mně někdo neudal na úřadu. Změní se to a bude stát podporovat plevel?

Asi máte přehled nebo tady někdo jiný jak jsou důležité včely. Pokud máte informace, že to bez včel jde, tak mi prosím dejte alespoň odkaz. Budu moc trolovat na facebooku, až někdo dá článek, že bez včel umřeme. Právě, že nějak nenecházím informace, že skutečně to bez včel jde, i když já doufám, že to jde, protože jinak nás čekaji velké problémy.

Citace: TR post_id=576134 time=1533493184 user_id=9408
Lidí, kteří to chtějí dělat čistě a zdravě je poměrně dost, ale často čelí nekalé konkurenci státem dotovaných a protěžovaných mafií....
Jak dopadl ten výzkum. Nevim o žádné mafii.  Ten, kdo dělá čistě a zdravě si našel své zákazníky.  Komu se nelíbí praktiky ČSV, tak nemusí být tam. Občas čtu na facebooku, že nějaký důvěrník chtěl někomu léčit včely nebo lézt do ulu, ale to jsou myslim jen okrajové záležitosti. Ptal jste se alespoň na facebooku? Takový malý průzkum?

Citace: TR post_id=577889 time=1534790387 user_id=9408
Revize dotačního systému k podpoře včelařství - stát by neměl dotovat masové používání chemických prostředků k léčení. Za problematický považuju i masový chov mnoha včelstev pohromadě ve velkých včelínech, kde včely mohou trpět nedostatkem přirozené potravy a může docházet k rychlému šíření chorob.
Snad vymyslíte efektivnější formu léčení. Ono to neni léčení, ale jen zabíjení čmelíka. To je takový brouček, který oslabuje včelu a ona je pak náchylná na nemoce.
Nevim jak myslíte mnoho včelstev, ale myslim, že si můžete vyžádat z ministerstva financí informace kolik oddělku prodali a pokud jsou informace kdy a v jakém počtu. Ono by se dalo vyčíst kolika lidem padla včelstva. Hodně se jich prodá mezi sebou a na facebooku bez papíru, ale myslím, že polovina jde přes včelařské farmy, kde vystavují účtenky. A rovnou budete mít i seznam farem, kde můžete zjístit kolik včelstev jim padlo. A jak velké včelnice maji. Nějak mi totiž nejde na rozum, že včelí farmy, kde maji mnoho včelstev prosperují a ještě prodávaji oddělky a vy píšete, že je to problém.

Citace: TR post_id=578260 time=1535014084 user_id=9408
Mám pročtených několik posledních čísel Včelařství (ČSV) a je tam zcela zřejmá linie ČSV
1) odmítání alternativních, méně intenzivních forem včelaření
2) snaha o vyhubení zbytků včely tmavé v ČR, kvůli údajné rojivosti, bodavosti a nízkým výnosům
4) preference používání šlechtěných matek z několika málo zdrojů (riziko zúžení genotypu a degenerace)
Budu muset si sehnat čísla Včelařství a studovat, protože po slednutí pár čísel byli jen většinou inzeráty, plky a jeden článek dobrej. Je fakt divné číst, že ČSV chce vyhubit něco. Proč nezakáže tedy dovoz matek a chov jiných.

Citace: TR post_id=595484 time=1544904996 user_id=14899
Výroba medu je podnikáním a nemělo by být podporováno. Je tedy další otázkou, jestli se bez standardního včelařství ještě vůbec obejdeme.
Trochu se točím v kruhu, že fakt netuším jestli jsou včelky pro nás důležité. Moje angličtina je na nic, tak se zbytešně fakt točím v kruhu a místní biolog postoval článek, že včelařství je špatné pro přírodu, ale nevím jestli včely nebo zkůsob včelaření, tak se omlouvám.

Čelíme jednu velkému problému, že si lidi myslí, že něco je zadarmo a udělá se to zadarmo. A ve světě to chodí, že ani kuře zadarmo nehrabe. A dokonce lidi si myslí, že neni v ČR nic pěstovat a nechat to tu přírodě a všechno si dovezeme. Dokonce i tady na fórum jsem to někde četl podobném duchu.

Pokud jsou pro nás důležité včelky jako opylovači, tak musíme zajístit, aby žili dokud nezdokonalíme drony nebo nevyšlechtíme nový druh včel. Med je důležitý pro včelaře, protože tím platí náklady a i svůj čas. Včelařství nestojí na dotacích, ale na medu.

Jako amatér můžu jen googlovat, ale jsou tu biologové, zemědělci, profesoři, kteří určitě zjístí jaký maji dopad včely na výnos nějaké plodiny a jak by to vypadalo bez nich. Jaký má vliv velkých lánů a sadů, kde kvete jen určitou dobu a pak nic.
V této chvíli, když nemám data si myslim, že včelaři jsou klíčový pro výnos plodin a tím zajištění nízkých cen potravin vypěstovaných v ČR. Bez nich by ceny byli vyšší a nemohli konkurovat dovozu a tím by asi skončili zemědělci a pozemky vykoupili velké nadnárodní firmy. A tím KPZ a ekologické zemědělství skončilo dřív než začlo. Ale vycházím z minimum dat, které jsem vygoogloval.

Myslim, že bychom se mohli obejít bez včel(jsou tu jiný opylovačí), ale museli by lidi začít sami pěstovat potraviny(malá políčka) a žít většina na vesnici, ale to je sci-fi.

Z celého tématu jsem měl pocit, že ČSV je nějaká mocná organizace, která ovládá vládu. Já z ní měl pocit, že je tam hrska lidí, kteří si pěkně mastí kapsy a ostatní dělaji jako v jiných chovatelských ZO to minimum. Nemusíte být v ČSV.Občas nějaký aktivista, který závidí jinému včelaři a dělá mu problém v ZO, ale jinak klid. Dokonce nikdo nejde k Vám k úlům a nekontroluje jak zapalujete papírky s varidolem. Tak podle zákona musíte léčit, ale nemusíte. Můžete si přivést cizí matky a dokonce i zkoušet chov divokých včel a pokud to nikam nepíšete, tak nemáte problém se státem. A to je to. Stát. V tomhle tématu se mluví o ČSV jako zlé organizaci, ale stát nařizuje tolik věcí zákonem. Tak buď má ČSV super lobisty ve vládě, ve výzkumu, na univerzitách a v zahraničí nebo vláda odflikne zákon.

SoňaR

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #682 kdy: Leden 25, 2020, 09:41:15 dopoledne »
V 10.30h osoba pracující vytiskne testy i i fotkou na testu. A rozdá je těm studentům podle občanky a fotky na testu. To, že by každý student měl čip jsem vynechal.:) V 11hodin začne test a ve 12 hodin skončí. A další studenti přijdou ve 13 hodin. A pak v 15 hodin atd. Tak by jedna místnost stačila, Zkoušky by se dělali v kabinětě normálně. Asi by se to nahrávalo. Za test a za zkoušku by zaplatil z toho příspěvku.


To je docela vtipný v době GDPR, studentských karet a indexů s fotografiemi a testů značených pouze čísly  :D

A u velkých škol by tímto stylem trvaly zkoušky zatraceně dlouho  :)

A chápu to dobře, že by stačilo nějaký předmět absolvovat, aby ho mohl dotyčný učit? ???

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #683 kdy: Leden 25, 2020, 09:45:58 dopoledne »
A chápu to dobře, že by stačilo nějaký předmět absolvovat, aby ho mohl dotyčný učit? ???
Ano. Bude učit, ale né u něj dělat testy a zkoušku.

SoňaR

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #684 kdy: Leden 25, 2020, 09:52:13 dopoledne »
Tak s tím teda těžce nesouhlasím. Absolvovat nějaký kurz či předmět ještě neznamená ten předmět podrobně znát, rozumět mu a UMĚT HO UČIT. Obvykle je potřeba další (hlubší) studium, třeba i praxe. Vystudovala jsem toho dost z více oborů, ale ani jediný z předmětů bych si po jeho absolvování netroufla učit a už vůbec bych nechtěla, aby někdo takový učil mě nebo moje děti.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #685 kdy: Leden 25, 2020, 09:59:07 dopoledne »
Ok. Neboj jak funguje školství, tak to nestane a možná jen soukromé školy.

Existuje Uber. To je aplikace, kde si seženeš taxika vidíš jak kdo s ním byl spokojený. Tedy co jsem slyšel. Tak uvidiíš jak je dobrý.

Taky možná někteřá samotní profesoři se poníží a budou vyučovat pro peníze.

Existuje doučování, kdy osoba nebo rodiče školáka najmou doučování a tu osobu připraví na text nebo na zkoušku.


Offline Žabka

  • ***
  • Příspěvků: 599
  • Bohové pomáhají těm, kdo si pomohou sami.
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #686 kdy: Leden 25, 2020, 03:34:50 odpoledne »

Hedvábničky nejsou na maso a ani na vajička. Je to okrasné plemeno a lidi je chovaji pro radost. Snášeji jen 50 vajec.

Hedvábničky jsou hlavně výborné kvočny, dokáží vysedět a odvodit několikery kuřata za rok. Dávají se pod ně vajíčka všeho, co chcete vysedět. Fungují jako biologická líheň, navíc kuře (kachně), které odvodí kvočna, se o sebe postará líp, než kuře z líhně (a má větší šanci, že bude umět vysedět vlastní kuřata, na rozdíl od líhňového).

Já sama zatím žádnou nemám, všichni mají jen zdrobnělé, a já bych potřebovala velké. Mám jiné slepice (a kachny).

Hledala jsem tu něco úplně jiného a narazila na hedvábničky, tak jsem se registrovala, abych to mohla doplnit.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #687 kdy: Leden 26, 2020, 11:03:56 dopoledne »
Já sama zatím žádnou nemám, všichni mají jen zdrobnělé, a já bych potřebovala velké. Mám jiné slepice (a kachny).
Na bazos.cz se daji sehnat velké bíle v pohodě. Teď mi říkal známý, žej  je koupil.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #688 kdy: Leden 26, 2020, 11:11:46 dopoledne »
Nedělní zamyšlení: Kdo si myslí, že ČR je ráj na zemi?
ČR je úžasná země od roku 1989 až do 2020. Netuším jak to bude v roce 2021, tak jen pro jistotu.
Pravda, že jsem nepoznal jiné země, protože necestuji(neni to eko a i love), i když na zimu je super španělsko a je to eko.

Najdou jse tu chybičky, ale stejně je ČR ráj na zemi a povídání ostatních lidí, kteří žili někde po světě si taky myslí, že ČR je ráj. Kdo to tak má stejně?


Samotář

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #689 kdy: Leden 26, 2020, 03:01:00 odpoledne »
Je to tady příjemná země a nechtělo by se mi ji opouštět.

CyPro

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #690 kdy: Leden 26, 2020, 06:02:38 odpoledne »
No tak ráj (ve smyslu biblického ráje) vypadá asi trochu jinak. Ale máme krásnou zemi, ve které se nádherně žije. Máme zdravotní systém, který nám závidí i Američani. I když si někdy říkám, že praotec Čech mohl popojít ještě trochu jižněji, abychom nemuseli v zimě topit. Také jsme mohli mít moře. Líbí se mi i ta jižanská siesta, tedy šlofíček po obědě. Co se mi tam na jihu nelíbí, je slovíčko maňána. Přímo ho nesnáším. Kdo jste někdy čekal v Madridu na svůj spoj, tak víte o čem mluvím. Španělé tohle slovíčko používají snad v každé druhé větě.
Jinak máme se nejlépe, jak jsme se kdy měli. I když technický a technologický pokrok za posledních třicet let tomu neodpovídá. Jinými slovy: měli bychom se mít ještě líp. Ale spousta státních peněz se rozkrade, nebo přerozdělí v dotacích. Ještě bych chápal dotace základních potravin, zajišťují sociální smír. (ale také plýtvání těmi potravinami) 
Co nechápu je stomilionová dotace pro Penam. A přitom financovat nějaký Klokánek (zlomkem této dotace) je strašný problém. Obecně všechny sociální služby jsou podfinancované. Různé charity pak musí stát suplovat a vyhlašovat veřejné sbírky prakticky na cokoli. Ale o své občany v nouzi by se měl postarat v první řadě stát. Sociální cítění je přece něco, co nás odlišuje od zvířat.
Mám i pocit, že naše materiální blaho poněkud zasouvá do pozadí takové hodnoty jako čest, svědomí, morálka, pravdomluvnost, smysl pro fair play, ...
V zásadě souhlas. Ani deset životů nestačí na to, projít tuto zemi a vstřebat její krásu ve všech detailech. Osobně nechápu lidi, kteří se ženou na druhý konec světa, aby tam viděli ... co vlastně, když totéž, nebo podobné mají před nosem? Jen se umět dívat.

S dotacemi a sociálními službami se nehorázně plýtvá, na druhé straně chybí prostředky pro lidi, kteří se ocitli v nouzi nikolv vlastní vinou. To nikoliv vlastní vinou bych zdůraznil...

Ano, jsme na vrcholu. Ale uvědomme si, že zatím všechny civilizace na vrcholu čekal pád. Babylóňané, Aztékové, Egypťané, Římané,...
A co my, poučili jsme se? Ne. Drancujeme přírodní zdroje, znečišťujeme moře, vypouštíme skleníkové plyny, vyrábíme atomové zbraně, měníme genetiku rostlin i zvířat, ...
Že by naše civilizace skončila třeba kvůli nějaké virové infekci?
Drancujeme, znečišťujeme, vypouštíme, likvidujeme. To už bylo řečeno aspoň miliónkrát pětkrát. Anebo - milión šestkrát. To je takové marné křesťanské "mea culpa mea maxima culpa".
Ale, co s tím. Zeptal ses sám sebe, co jsi pro to udělal, aby tomu tak nebylo? Kam jsi letěl letos na dovolenou? Že na Bali? Nebo do států? A co hory, lyže, sníh. Nebylo by lepší přírodu nechat v zimě spát, a pokud ji rušit tak jen opatrně a potichu? Jsme snad malé děti, abycho jezdili z kopečka jako blázni? Zážitky, bungee jumping, vánoce v Paříži, Silvestr pod pyramidami, letadlem pochopitelně. Nové boty i když jich je ve skříni dvacatero, lízneme si další káru, proč ne? To jsou otázky každému, kdo si stěžuje, že my   .... odpovídám, že ne my, ale já osobně, já, který si stěžuji s tím musím něco dělat.

A virová infekce? Toho bych se nebál. Lidstvo jich přežilo mnoho, přežije i tuto. Možná nám poněkud pocuchá křidýlka, může být. A pokud se někdo bojí, tak řekněme si to natvrdo - možná umřeme. Ale to dříve či později všichni. 13,5 miliard let jsme tu nebyli a kdo toho želí? Tak se tu jen mihneme a zase nebudem. Nebudem, jak dlouho? Co já vím?




Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #691 kdy: Leden 26, 2020, 09:07:14 odpoledne »
Vajička teď se daji sehnat i 2,5Kč. https://ostatni.bazos.cz/inzerat/114541471/domaci-vajicka-250kc.php
A daji sehnat i bio pokud bude o to zájem. Stačí je krmit bio pšenicí a jiným zrním, které taky moc nestojí a vajičko vyjde asi  o 1 Kč dráž. https://stroje.bazos.cz/inzerat/112927302/psenice.php

Ty bojovníci proti klecím získali 1,5 milionu podpisů pres internet. To je asi 0,3 procent obyvatel EU. První krok je zrušení kožešinových farem, protože to bylo je pár lidí pracujíci vtomhle odvětví a většina národa neměla na kožichy. Teď přijdou klecové chovy, protože rozdíl mezi podestýlkovým a klecovým je asi rozdíl 1Kč a lidi budou mít dobrý pocit. Ale narazí na zákaz podestýlkový chov, protože nemaji zatim takovou podporu. Oni chtěji v budoucnu zakázat chovat všechny zvířata i psy, ale to nějaký rok potrvá.

Bude to nevím jestli vtipné nebo smutné, kdyby se pak dováželo z Ukrajiny. A nebo jen v ČR se zakázalo a dováželo z Polska. Taky mně zajimá jestli velkochovy budou bojovat nebo si myslí, že mediální kampaň je zbytečná a věnují se lobování u politiků. Polsko jako stát věnující zemědělství bude určitě proti.

Vzpomínám, že mi někdo  říkal, že demokracie je jen o skupince lidí, kteří jsou největší křiklouni. Oni vladnou né normální lidé. Tedy v tom případě těch 1000 lidí.:)

Pokud to vezmu za sebe, tak jsem proti klecovému chovu u slepic. Jen mám obavy, že se zakážou, ale dovoz se nezakáže.


Citace
Jinak včera jsem narazila na nějakou iniciativu zakázu klecového chovu slepic. Jako přijde mi to hezký nápad, ale zajímalo by mě, jestli by pak lidi chtěli platit za vejce místo 4 korun 10. Sama to třeba teď řeším. Občas pro dobrý pocit koupím bio vejce a mléko. Ale v té ceně je fakt rozdíl. Ale to je u všeho "bio".

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #692 kdy: Leden 28, 2020, 01:21:52 odpoledne »
Teď mně moc tu neuvidíte(od 27.ledna), tak někteří budou rádi. Po měsíci mám zas neomezený internet, tak mně čeká madaton seriálů. Tak odpovědi na Vaše otázky odložím. Ale až se nabažím seriálů, tak se na ně vrhnu.

Jinak jsem začal lobovat za stavbě na orné půdě u pirátů. Jediná strana, která přímo komunikuje i s trolly jako jsem já. Ale jen jsem začal.:)

Citace
Zdravím,
dlouhodobý program strany je:
1.Základní příjem
2.komunitně orientované zemědělství
3.kladný vztah lidí ke krajině, potravinám

A to všechno řeší: Bydlení na orné půdě.

Upřesním: Lidé budou moc bydlet na orné půdě v mobilních domkách, kde bdou mít třeba komunitní zahradu o které ví třeba předseda I. Bartoš.. Tak bod 2 a bod 3 splněn. Člověk je dost vyčerpávající dojíždět do města, aby si vydělal na zdravotní pojištění, i když je to jen pár tisíc měsíčně. Viděl bych základní příjem 1000Kč + zdravotní pojištění měsíčně. To zajistí člověku dostatečný příjem, aby ho pozemek uživil a nemusel cestovat do města za prací.Ono neni potřeba betonovat pozemek, aby člověk mohl bydlet.

Berte to jen zamyšlení jak by mohl základní přijem, KPZ a ochrana krajiny spojit v jeden prvek.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #693 kdy: Leden 31, 2020, 12:11:28 odpoledne »
Je to trochu ironie, že člověk po PA by měl jíst co nejvíc masa, protože vykrmit králíka nebo prase bude snadné, ale protože nikdo skoro nechová králíky,ryby,kachny,husy,kozy,ovce a prasata, tak to nebude možné.

Nemůžu to fakt uvěřit, že jsem před lety myslel, že je neefektivní krmit zvířata a je to nevýhodné mít nějaká zvířata. Uvěřil jsem tomu, protože se dnes krmí zrním.

Pokud budu brát, že člověku stačí 1-1,5kg masa jako hlavní složka, tak člověk ztráví 4 hodiny sběrem. Jenom sběrem trávy,sena, plodů, kořenu, hmyzu, myší atd. Prostě co se dá sbírat. Tak člověk neni závislý na pěstování.

Nechápu, proč jsem si tak dlouho myslel, že živočišná produkce je neefektivní. Je to nejefektivnější oproti pěstováním. Jasně, že se to nemá přehánět. Chov zvířat by se měl doplňovat s pěstováním a sběrem. Sběr nabízí jistotu, že pro zvířata najde dost krmení.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #694 kdy: Leden 31, 2020, 07:27:43 odpoledne »
Zakládám firmu Ekopodkladky s.r.o. Bude vyrábět podkladky pod slepice.Žádný plast, ale jen dřevo.

Jasně, že žertuji.  Udělám si jen hodně podkladků, protože těch nikdy neni dost.  Tedy vidim jestli mi půjdou. Je to tězší než vypadá.


Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #695 kdy: Leden 31, 2020, 08:18:16 odpoledne »
Ukaž pak konečný produkt. Pár bych jich koupil.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #696 kdy: Únor 01, 2020, 08:04:40 dopoledne »
Citace
Skutečně záleží na tom, které zvíře máš na mysli. Já jsem pro kombinaci obojího. Nejvýhodnější je samozřejmě lov, kdy je to bez starostí.
Nevim jestli lov je nejvýhodnější. Ale pro někoho, kdo je lovcem může být, ale zas musi migrovat a jen mala skupina.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #697 kdy: Únor 02, 2020, 01:23:29 odpoledne »
Nízkonákladové žití je bych řekl o finanční gramotnosti a zbavení se zbytečných výdajů. Chci upozornít, že jsem extrémní případ. Protože o tom mluví a dokonce i píšu http://chedrbi.cz/?p=232 . Ale jsem jen extrémní případ. Nejsem typický nízkonákladový člověk.

Základ je mít vlastní bydlení. Pak nájem je jen daň z pozemku a oprava chatičky, mobilního domku asi 500Kč-1000Kč ročně.  Pak si sám vařit ze základních surovin. A topit dřevem, který si sám nařezáte. A hned jste na 8 tisících za měsíc.  A v tu chvíli můžete pracovat na zkrácený úvazek. Člověka napadne, že je lepší si dělat zcela na sebe, ale kdepak. zkrácený úvazek vám dá jistotu a hlavně změnu práce během těch 2-3 dnů týdně. A pokud se to povede, tak i nějaký benefit. Tak já doporučuji si najít nějakou práci na zkrácený úvazek než plánovat, že se člověk osamostatní.

Každá práce Vás časem omrzí a přestane bavít pokud ji děláte 5 dní v týdnu, ale pokud jen 2-3 dny, tak máte 4-5 dní na regeneraci a pak se těšíte do té práce. U většiny lidí je to touha po stabilitě a sociálním kontaktu a to práce zajistí.

Můžete se těch 4-5 dní proflákat, ale to přestane člověka bavit. Začne něco dělat. Skoro vždy každý začně něco dělat, protože 4-5 dní je dlouhá doba nic nedělat. A to je právě rozdíl od normálních lidí, kteří potřebují třeba 20tisic měsíčně a Vy 8000Kč. Oni těch 12000 musí odpracovat v práci a dělat tedy 5 dní v týdnu, ale vy můžete vydělat jinak. A to jinak znamená, že nepotřebujete nutně těch 12000Kč. Dnes stačí jen dívat na bazos.cz a sehnat klavír https://hudba.bazos.cz/inzerat/114539119/klavir-zn-hupfeld-phonoliszt.php a k tomu https://dum.bazos.cz/inzerat/113734946/70-sklenice-zdarma.php . Sklenice zaplatí benzín. Klavír je něco extra, ale co už. Pokud se někdo nějaký čas pohybuje ve světě překupníků, tak najde kupce. A to mluvím jen o kategorii překupnictví věci z bazose. Né o vlastní produkci.

Právě u nízkonákladových lidí je potřeba si přepnout mysl. První přepnutí, že každá věc má svého kupce a časem se prodá. Druhé na přenutí v mysli je, že každá věc má nějakou hodnotu. Tak pokud získáte, tak je to jako byste vydělal peníze. Když dokážete přepnout mysl, tak se změní svět a jen se bude Vaše situace zlepšovat.

Uvedu čtyři příklady, kdy si lidi vzali zkrácený úvazek s benefity pro představu:
1. Pomocník v knihovně. Knihovny se zbavují starých knížek a daji se skoro zadarmo koupit. Tak zisk z prodeje třetí osobě. A zároveň výdejné místo, když pekl chleba atd.
2. Pomocník v zahradnictví. Kromě květináčků, tak i přístup k sazenicím atd.
3. Řidič u PPL. Jako včelař si rozvážel med a další produkty.
4. Práce v Tescu. Po práci vybírá popelnici u Tesca.

Vydělávaji si díky benefitům(jen samotné výhody v práci) asi 150-200tisic ročně.

Je to o přepnutí mysl a pak člověk vidí jinak svět. Zní to jednoduše, ale neni to jednoduché a pro mnoho lidí nemožné. Potřebují peníze na účtě a né ve věcech. A chtěji peníze hned a né až se prodá marmeláda atd. Nízkonákladový si cenní volna. U nich neuslyšíte, že nemaji čas. Když to řeknou, tak v překladu to znamená, že to nechtěji dělat.:)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #698 kdy: Únor 02, 2020, 01:39:44 odpoledne »
Citace
Zajímavé ale jak přijdeš na takové vlastní bydlení? 500 1000 za opravu domku nooo pokud budeš řešit věci v eurech tak možná. 1000 mi mh slupne za měsíc jak prd
Na to se necítím být odborník. Když vezmu kolik děda a pak lidi utratili za udržbu chatičky a mobilního domku, tak vždy to bylo 500-1000Kč. Nikdo mi nepsal, že utráceji 12000 Kč ročně za údržbu. Možná je to v kolence oprava chaticky a mobilního domku po koupení.  Pokud bych řekl, že chatička a mobilní domek vydrží jen 20 let a bral cenu 120tisic, tak náklady jsou tedy 6000Kč ročně.
Ale zatim jsem fakt nesetkal s nikým, kdo by řekl, že musí investovat víc jak 500-1000Kč ročně do chatičky. Jedině, kdy si ji koupil a přestavoval a dělal opravy. 

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #699 kdy: Únor 02, 2020, 02:06:10 odpoledne »
Zdravím,
byl by zájem o olej, který by pracně nejmenovaný otrok vylisoval? :) Jestli má cenu schánět ho, aby nezůstal ve skřini. http://mlynkypredator.hunting-shop.cz/produkty/lis-na-olej-bx09-ol/BX09OL/