Autor Téma: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití  (Přečteno 399078 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #600 kdy: Leden 13, 2020, 07:18:18 odpoledne »
Jeho bilance je 0 kč.
Další člověk, který pochopil o čem je kontokorent pokud se nevyužije na jídlo a telku, ale na domeček. Jen zaplatí 20tisic na urocích neboli jako by nájem za rok.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #601 kdy: Leden 13, 2020, 07:46:44 odpoledne »
Kontokorent má jednu nebezpečnou vlastnost.....přeprogramuje člověka, aby místo tvoření rezerv splácel dluhy. Beru to jako možnost pro podnikatele, když byla splatnost větší zakázky třeba 3 měsíce.....Jenže když firma nezaplatila, byly potíže najednou ještě větší. Dnes je splatnost faktur uzákoněna do 30 dní, tak překlenovací kontokorent ztrácí na významu. A úroky kontokorentu nejsou právě nejnižší....v dnešní době jsou k půjčení levnější peníze. Financovat domácnost z kontokorentu nedoporučuji, člověk má pocit, že má k dispozici hotovost a pokud nejsou členové rodiny disciplínovaní, mohou se rodinné finance rychle dostat mimo kontrolu. Tohle není vhodný produkt pro nízkopřijmové skupiny....i pokuty za nevčasné splacení úvěru jsou dost vysoké...S tím souvisí i užívání kreditních karet, kdy neplatíte přímo svou hotvostí z vašeho účtu (k tomu je debentní karta), ale revolvingovým úvěrem(penězi banky)....jenže tohle má smysl třeba při rezervacích hotelů v zahraničí nebo i zahraničních platbách, protože ušetříte na směnárenských poplatcích za valuty....jenže já si stejně z opatrnosti vždy vezu i hotovost....protože co když vám ta karta přestane fungovat, nebo ji ztratíte, zlomíte v peněžence....ale jaký to  má smysl pro nízkopřijmové skupiny lidí při platbách v tuzemské měně fakt netuším....jedu na dluh, který musím průběžně splácet....mě to přivádí do podvědomého stresu....kupuji si věc, která mi nepatří...je na dluh. Já si to prostě neužiji já chci vědět, že je to moje, když si to koupím...A na domeček jsou jiné produtky než kontokorent.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #602 kdy: Leden 13, 2020, 07:49:26 odpoledne »
A na domeček jsou jiné produtky než kontokorent.
Jaké?

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #603 kdy: Leden 13, 2020, 08:00:13 odpoledne »
Jeho bilance je 0 kč.
Další člověk, který pochopil o čem je kontokorent pokud se nevyužije na jídlo a telku, ale na domeček. Jen zaplatí 20tisic na urocích neboli jako by nájem za rok.
No, já to myslel trochu jinak. Jako že furt nemáš nic. Až ti chatka doslouží, tak už si jinou nekoupíš.
Ale Sahawe tvoje prvotní sdělení je správné. Nač platit nájem, když mohu investovat do svého. Jen by to chtělo jiné produkty než kontokorent

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #604 kdy: Leden 13, 2020, 08:03:59 odpoledne »
Ono je otázka proč někdo Kruci se chce stěhovat do mobilního domku? A pak chápeme proč to někdo chce řešit kontokorentem. Hlavní důvod, že nedostane od banky půjčku.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #605 kdy: Leden 13, 2020, 08:09:22 odpoledne »
No na tu chatičku bys vystačil třeba se stavebkem, kde ti běží podpora....můžeš se tedy dopracovat po 6 letech k úročení cca 3,5-3,9% tedy lehce nad současnou inflaci a na zbytek si vzít malý hypoteční úvěr....Ale máš motivaci spořit do relativně bezpečného produktu (stavebko je pojištěné a peníze jsou většinou relokovány do státních dluhopisů....). Když ti projekt nevyjde, nebo si to rozmyslíš, máš místo dluhu našetřených pár tisíc (při 1700Kč/měsíc asi 135t) a za to si koupíš třeba pozemek....zahradu, kde ti tu chatku povolí postavit i bez základu....A pak si tam postavíš zateplenou zahradní chtku, kde múžeš i přezimovat....Máš vyřešen osobní problém vlastní zadrady a chaty třeba za 300t. Tu chatku si vezmeš na menší hypotéční úvěr, když budeš spěchat...nebo ve dvojici jeden šetří na chatku, druhý na pozemek....berou 2xstátní dotaci a nemají dluhy....nebo to rozložíš v čase a nejprve pořídíš zahradu a pak na ni postavíš chatu....Ale už něco máš a je to tvoje a ne banky...navíc se ti tvůj vlastní pozemek průběžně zhodnocuje a to o víc než je inflace...

Offline Pěstitel

  • ***
  • Příspěvků: 25
  • vypěstuji cokoli
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #606 kdy: Leden 13, 2020, 08:10:20 odpoledne »
Sestřenice zkusila využila kontokorent, potom systém A-B-C a nakonec přišla v exekuci o byt. Na to se hodí upravit jedno pořekadlo....
Když kontokorent přichází, vypadá atraktivně, laskavě a slibuje. Když odchází, bere s sebou byty a auta a třeba i ty chatičky.....

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #607 kdy: Leden 13, 2020, 08:23:15 odpoledne »
Sahawe mrkni se sem, ať máš motivaci....Tohle si smontuješ jen na ohlášku a nepotřebuješ ani stavební povolení...pokud to nepostavíš na železobetonovou základovou desku, která by stála cca to samé....cca 100-120t na klíč.
https://www.hobbytec.cz/drevena-zahradni-chatka-claude-36-m.html?utm_source=google_merchant&utm_medium=product&gclid=EAIaIQobChMIu5XgsKSB5wIVieR3Ch1w4wE8EAYYAiABEgL_pfD_BwE

Jde o to, že když si tohle s kamarádem postavíte jako stavebnici na vlastní zahradě, možná se ve svých představách posuneš z nízkonákladové skupiny....Tedy za mě je to pro 1-2 osoby po zateplení skromný útulný domečičíček- chatička, která ti může dělat radost na tvé vlastní zahradě....a když budeš šikovný, můžeš si při dnešních cenách dřeva něco podobného podstavit i daleko levněji....ale budeš potřebovat už trochu toho nářadí a aspoň slušnou řetězovou pilu - a uděláš si malý sroubek. Kulatiny je nyní všude dost a když ji ošetříš lignofixem....nebo něčím podobným budeš mít chatku jedna báseň. Ale snaž se oprostit myšlenky žít na dluh....ono to totiž většinou nepřispívá ke klidnému spaní.

Nalim

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #608 kdy: Leden 13, 2020, 09:01:58 odpoledne »
Dobře zateplená chatka pro velmi příjemné a zároveň velmi nízkonákladové celoroční bydlení (do 25 m2) se dá legálně postavit vlastníma rukama z technicky moderních recyklovaných materiálů za DOSLOVA pár desítek tisíc Kč, bez jakýchkoli riskantních hrátek s bankami a půjčkami obecně, a vůbec nemusí stát statisíce.
 
Stačí rok až dva cílevědomě, postupně "syslit" materiály z inzerátů, a pak s kamarády za pár týdnů vlastnoručně postavit.

Stačí "jen" ten pozemek, nějaké auto (nízkonákladově = na LPG) a přívěsný vozík. A jsi nejen hódně soběstačný, v komunitě vážený, ale můžeš (s vozíkem na 0,5 t) jezdit i pro známé na "kšeft".


Nalim

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #609 kdy: Leden 13, 2020, 09:29:43 odpoledne »
No, bohužel, už zas trochu OT od kontokorentu směrem k vlastní chajdě.
 
Tu si totiž dokážeš postavit i tam, kde není zaveden el. proud. Co ušetříš na drahé prefabrikované stavbě od nějaké firmy za statisíce, můžeš investovat do soběstačného vybavení za "pouhé" tisíce(!):
Základem je 1 fázová elektrocentrála se 4-dobým motorem (nesmrdí tolik při provozu), o trvalém výkonu min. 2 kW, protože
- utáhne i silnější příklepovou vrtačku,
- i slabší bourací kladivo,
- i střední rozbrušovačku (nejlépe s pomalým rozběhem),
- i el. řetězovou pilu,
- i běžný "maflík".
A "jen" s tímhle postavíš hravě svoje bydlení kdekoli, a máš vybavení pro soběstačnost, pro které se staneš váženým členem komunity "teď i pak".

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #610 kdy: Leden 13, 2020, 11:26:22 odpoledne »
No a abychom se vrátili ke kontokorentu....vyplývá mi z celé té diskuze:
1. začni vydělávat a přebytky dej do stavebka nebo někde, kde je to bezpečné a pokryje to inflaci...potom sežeň vlastní pozemek, ten už růstem své ceny inflaci pokryje a spíše se ti zhodnocuje.
2. Na vlastním pozemku můžeš postavit tu chatku a pokud to uděláš vlastním přičiněním, ušetříš ale hlavně po celou dobu budeš v plusu....žádná banka nemá pod kontrolou tvůj majetek a jsi svobodný. S kontokorentem jsi neustále nucen splácet dluh a kdykoliv o to cos ušetřil můžeš přijít....stačí, když ti vypadne příjem a hnede sde začne roztáčet dluhová spirála. Pro nízkopřijmového člověka je kontokorent luxus.

SoňaR

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #611 kdy: Leden 13, 2020, 11:46:14 odpoledne »
No jo, to by bylo rozumné řešení. Ale "vtip" je v tom, že Sahaw navrhuje kontokorent jako nouzové řešení lidem, kteří nedokážou nic ušetřit.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #612 kdy: Leden 14, 2020, 08:14:38 dopoledne »
MK: ano, to uz tu zminovalo nekolik lidi na zacatku... :D
A sahaw je nepoučitelný a bude mlýt to své. Existuje možná 200 lidi v ČR, kterým moje rada Kontokorenta může zachránit život. Pro ostatní je to cesta do pekel.

Sahawe mrkni se sem, ať máš motivaci...
Brutalně drahé.
https://auto.bazos.cz/inzerat/114272367/mobilheim-bydlik-700.php
Cena 55tisic + asi 15-25tisic přeprava na místo. Měl by jet po vlastní ose, tak neni potřeba jeřáb. Uprava koupely asi 15tisic. Žumpa asi 15tisic. Opláštování palubkami asi 10tisic. Prodlužovák a hadice s voudou a teplným kaberem asi 2000Kč.
Maximálně 122tisíc a je to 7x3m. Tedy garsonka, která má asi normálně 16m2.

Ale "vtip" je v tom, že Sahaw navrhuje kontokorent jako nouzové řešení lidem, kteří nedokážou nic ušetřit.
Jen menší skupince. Ne všem lidem.


Dobře zateplená chatka pro velmi příjemné a zároveň velmi nízkonákladové celoroční bydlení (do 25 m2) se dá legálně postavit vlastníma rukama z technicky moderních recyklovaných materiálů za DOSLOVA pár desítek tisíc Kč, bez jakýchkoli riskantních hrátek s bankami a půjčkami obecně, a vůbec nemusí stát statisíce.
To doporučuji všem lidem.

CyPro

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #613 kdy: Leden 14, 2020, 09:45:44 dopoledne »
Dobře zateplená chatka pro velmi příjemné a zároveň velmi nízkonákladové celoroční bydlení (do 25 m2) se dá legálně postavit vlastníma rukama z technicky moderních recyklovaných materiálů za DOSLOVA pár desítek tisíc Kč, bez jakýchkoli riskantních hrátek s bankami a půjčkami obecně, ....

Co jsou moderní recyklované materiály?
Pár desítek tisíc.... Opravdu? Odvážné tvrzení. Nějaký rozpočet by nebyl? Například? ....
Technické a hygienické vybavení takové chatky? Chatka zateplená čím? Oplášťovaná jak? Jak velká? Krytina z čeho? Základy jaké? Podlaha z čeho? Okna, dveře jaké? Energetické a vodní potřeby řešit jak? Cena?
Nástroje? Stroje? Doprava? Jaké a za kolik?
Co s dětmi, rodiči (když už nebudou moci a vyvstane potřeba je ubytovat u sebe)? Blbé otázky, což?

Nebo bezdomovci?

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #614 kdy: Leden 14, 2020, 10:19:08 dopoledne »
Kontokorent je jen malý kousíček ve velkém plánu.

Mám takovou úchylku, že se lidí ptám, abych něco pochopil. Zajimavé pro mně jsou třeba minimalisti, kteří odporují logice. Tedy podle mého názoru.

Preppeří se připravují na všechny možné scénáře jak dopadne svět, ale často se věnují hlavně svému scénáři v životě. Co se může pokazit v jejich životě a jak se na to připravit. I na smrt jsou připraveni. Maji podepsanou závět a nachystané všechno, aby pozůstalím nekomplikovali jejich život.

Nebudu dělat z nízkonákladových svaté. On člověk se rozhodne žít pro nějaký důvod a pak se z toho stane motivace. A někdy to je, že se mu v životě něco pokazilo. A neni to prepper, tak neni připraven a musí se měnit, ale je to těžké v situaci, které je.
Pro ně je moje příručka http://chedrbi.cz/?p=232, která jim pomůže žít nízkonákladový život bez přípravy. A na fórum je pak všechno co se nevešlo do té příručky.

Největší problém je pozemek a nejčastější chyba je, že člověk si chce koupit pozemek. První varianta, že pokud má nějaký dovůd a bude chtít žít v domku, tak zjístí, že nemá peníze na pozemek. A pokud má smůlu,  tak nesežene pronájem za hubičku. Tak si řekne, že to vzdá a nejde to.  Druhá varitanta je, že rozhodne žít v domečku a  šetří a šetří na pozemek a jde to pomalu.

Já nabízím pronájem pozemku zadarmo. Tím se člověk vyvaruje chybě a problému. Já tvrdím, že 3/5 nákladů jde na bydlení. A někteří z nás nízkonákladových tvrdí až 4/5. Tedy z 20 000 jde až 16000Kč na bydlení v bytě. Bydlení neni jen nájem, ale elektřina,voda, tepení, internet, poplatky.

Pokud si chce někdo našetřit peníze na život v domku, tak právě život v zahradě na konci města mi připadá jako ideální. Ušetřit 3/5 nákladů je super, i když asi o něco vstoupne náklady za dojíždění.

SoňaR

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #615 kdy: Leden 14, 2020, 10:45:23 dopoledne »
No, nebo ať si koupí obytnej přívěs:
https://www.sbazar.cz/karavany365/detail/90609362-obytny-karavan-kip-bez-dokladu

Může to olepit polystyrénem nasbíraným na stavbách či z vyhazovaných obalů, kadibudku si vykope a na vodu si pořídí pár kanystrů a dvoukolák  ;)

A kdyby bylo nejhůř, zaparkuje to na nějakém odpočívadle či vhodném parkovišti a ani ten pozemek nepotřebuje  ::)

SoňaR

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #616 kdy: Leden 14, 2020, 11:09:14 dopoledne »
No ale jinak jako záchranná síť obvykle slouží i ubytovny, sociální bydlení, charitativní organizace, azylové domy a v nejhorším případě - noclehárny (v Pardubicích 40.-/noc, což je 1200,- za měsíc a bez zadlužení  ;) ... a můžeš si za 10 Kč dokoupit prací prostředky)

SoňaR

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #617 kdy: Leden 14, 2020, 11:34:55 dopoledne »
A dobrodruzi si mohou pořídit celoroční týpí - 3 metrové za 10 tisíc, s nehořlavou úpravou za 13  ;)

CyPro

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #618 kdy: Leden 14, 2020, 11:41:50 dopoledne »

Může to olepit polystyrénem nasbíraným na stavbách či z vyhazovaných obalů, kadibudku si vykope a na vodu si pořídí pár kanystrů a dvoukolák  ;)
Sorry, asi myslím příliš konkrétně.
Zkoušela jste někdy olepit cokoli polystyrénem?

I když se budeme držet hodně při zemi, tak chatka 5x5m (25 m2) představuje 90 m2 izolace do pláště. (25 + 25 - strop + podlaha) 2x 20m obvod. Dobrá, nějaká okna, dveře, ale zase prořez....
Je mimo moji představivost, jak tohle pokrýt v nějaké rozumně tlusté (a rovnoměrné) vrstvě (100 mm) z vyhazovaných obalů, či odpadu ze staveb.
Obalový polystyren (nehledím na jeho nedostupnost v potřebném množství) bývá všelijak a pro účely izolace nevhodně, tvarovaný. Udělat z toho jakous takous rovinu, která by měla být navíc kontinuální a beze spár.... ponechávám na Vaší představivosti.
Lepicí pěna: cca 200,- za kartuši, pistole tak čtyři stovky. Plus PUR čistič. Kolik kartuší? Nevím. Na rovné stěně lze dosáhnout spotřeby 15 m2 na kartuši. Při bastlení, co sběrný dvůr dal, to bude jistě méně.
Polystyrén nutno zakrýt před světlem. UV záření jej časem stráví.
Tj. dodat venkovní povrch. Neošetřené palubky cca 200,- za m2. Plus spojovací materiál. Plus nějaká pomocná konstrukce. Na něčem ten plášť musí držet.
Záchůdek, z čeho? OSB (asi nejlevnější). Hranoly na konstrukci. Střecha? Zakrývací plachta vydrží rok, maximálně dva. IPA? Plech?
Atd., atd..
Sakra, bez peněz to asi nepude.

SoňaR

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #619 kdy: Leden 14, 2020, 11:43:55 dopoledne »
CyPro, já to nemyslela vážně, jen si tak trochu Sahawa dobírám  :)

SoňaR

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #620 kdy: Leden 14, 2020, 11:57:26 dopoledne »
Bezdomovci v Praze to zvladaji i bez penez, staci za obchodakem vybrat kontejner starejch palet, z bouracek odnest nejake OSB desky, z kontejneru vybrat polystyrenove vyplne a cele to zbouchat hrebikama vytazenejma z ohniste kde spali nejakou tu paletu nebo starej tram.

akorat nevim, jestli se zamereni tohoto fora pomalu nepresouva stejnym smerem. . . . . . . ...  pa.  :pa:

Máme u nás taky takové bezdomovce. Vlastně už to asi ani nejsou bezdomovci  :) - Léta už bydlí (celoročně) v jedné zanedbané lokalitě, na městském pozemku, v chatce stlučené ze všeho možného (postupně ji docela pěkně zvelebili a rozšířili). Místo dveří třeba mívali koberec, ale jak to mají teď, to nevím, už jsem tam dlouho nebyla. Ale vyšlapaná stezka a kouř, který se odtamtud line svědčí o tom, že tam bydlí stále  :)

Můžeme to brát jako brainstorming  :D ... no a nebo můžeme jednoduše svoji pozornost přesunout na jiná témata  :)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #621 kdy: Leden 14, 2020, 12:10:35 odpoledne »
Žijeme v zemi, která je bohatá a konzumní. A díky tomu můžeme utratit za oblečení(jsou v tom i boty) ročně jen třeba 300-400Kč. A pokud objevíte svět SWAPU, tak ani korunu.  Tedy 0 Kč. To je ČR. Země zaslíbená.

To zní pěkně, ale kde jsou swapy, kde jsou obchody s levnou módou? Na facebooku existují skupiny s podobným zaměřením. Ale říkáte si, že to za těch pár ušetřených korun nestojí a ani vás nezajimá ekologická stránka věci, protože je to moc komplikované. Vyžaduje to zorientovat se v cizím prostředí, ve kterém se nevyznáte. Naštěstí jsou lidé, kteří se v tom světě vyznaji a mohou pomoct. Jediné, co musíte udělat, je tyto lidi osloviit a požádat je o pomoc buď rovnou s nákupem věci, nebo o radu, jak v tomto prostředí fungovat. V normálním světě jsou to nákupčí oblečení. V tomto světě bych je mohl nazvat lovkyně, ale musí pátrat. Věřim, že jich je dost, protože nakupování a swap je zábava pro mnoho žen. např. https://lovkynehadru.blogspot.com/

Já patřím mezi ty, kteří nemají rádi chození do obchodů s levnou módou a swapů. Mám rád klid a jsem introvert, tak využívám služeb takových lidí, kteří nakoupí oblečení za mě a vyměním jejich čas za ředkvičky.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #622 kdy: Leden 14, 2020, 12:47:46 odpoledne »
Citace
Boty po někom super i s mikozou,asi jste nebyli na vojně,a na svap se vykašlete rovnou si objednete pytel oblečení z anglie celej pytel za sto kč. něco se hodí něco ne
Nebyl jsem na vojně. Jsem mladej. A vidíte. Nevím, kde koupit ten pytel oblečení z 100Kč. Máte s tím zkušenosti? Poradíte?

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #623 kdy: Leden 14, 2020, 01:06:40 odpoledne »
jen si tak trochu Sahawa dobírám  :)
Já chci zachranovat životy a ty takhle :)

noclehárny (v Pardubicích 40.-/noc, což je 1200,- za měsíc a bez zadlužení  ;) .
Ani mému největšímu nepříteli bych tohle nedoporučil. To myslím fakt bez legrace. Beru zpět. Nepříteli doporučím, protože jsem hajzlík, ale člověku, který mi nic neudělal ho do toho odradím. Příklad toho jak chtěji vydělávat na chudobě je fakt krásný. Hlavně rejžovat peníze.

SoňaR

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #624 kdy: Leden 14, 2020, 01:25:15 odpoledne »
Jsem si nemohla pomoct, to se prostě nabízelo  :D

Chápu, lepší je nejasná vize jakéhosi mobilního domku umístěného "někde" zadarmo a k tomu sto tisíc dluh a platit 16 stovek měsíčně bance  ::)

No ale vážně - noclehárna  je samozřejmě krajní řešení, ale dá se využít. Je to to zcela nejlevnější řešení. Ale i ubytovny, sociální bydlení a azylové domy jsou celkem dostupné a lze některé tyto varianty využít i pro rodiče s dětmi, azylové domy dokonce nabízí i další pomoc, jak se dostat z potíží. Tak a to je pro mě tak zhruba odpověď na tvoji otázku - co byste poradili těm, kteří "nejsou schopni" nic ušetřit" a dostanou se do potíží.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #625 kdy: Leden 14, 2020, 01:31:17 odpoledne »
Chápu, lepší je nejasná vize jakéhosi mobilního domku umístěného "někde" zadarmo a k tomu sto tisíc dluh a platit 16 stovek měsíčně bance  ::)
Máš pravdu, tak bude platit v noclehárně 1200 měsíčně a budu spát mezi lidmi, které bys nepozvala domů a ráno tě vyhoděj. Super řešení jak ušetřit 400Kč. I ty musíš vidět tu nemorálnost nocleháren, kde chtěji po lidech prachy a klidně město dá 20 milionu divadlu atd.

Nalim

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #626 kdy: Leden 14, 2020, 01:34:24 odpoledne »
Dobře zateplená chatka pro velmi příjemné a zároveň velmi nízkonákladové celoroční bydlení (do 25 m2) se dá legálně postavit vlastníma rukama z technicky moderních recyklovaných materiálů za DOSLOVA pár desítek tisíc Kč, bez jakýchkoli riskantních hrátek s bankami a půjčkami obecně, ....

Co jsou moderní recyklované materiály?
Pár desítek tisíc.... Opravdu? Odvážné tvrzení. Nějaký rozpočet by nebyl? Například? ....
Technické a hygienické vybavení takové chatky? Chatka zateplená čím? Oplášťovaná jak? Jak velká? Krytina z čeho? Základy jaké? Podlaha z čeho? Okna, dveře jaké? Energetické a vodní potřeby řešit jak? Cena?
Nástroje? Stroje? Doprava? Jaké a za kolik?
Co s dětmi, rodiči (když už nebudou moci a vyvstane potřeba je ubytovat u sebe)? Blbé otázky, což?
Nebo bezdomovci?
CyPro a ostatní, nechci zas být svým OT za Kazisvěta struktury fóra, mrkni/mrkněte třeba sem:
 
http://forum.chedrbi.cz/index.php?PHPSESSID=vaihdk39vlblh94hai29fbr3b5&topic=112.msg1204#new

tady letmo popisuji konstrukci mé chajdy. Stojí několik let, a bude stát ještě hodně dlouho. Nebydlím tam jen proto, že moje tělo zestárlo rychleji, než jsem si plánoval.

Nicméně na kontrétní otázky CyPro si dovolím konkrétní odpovědi zde:

chráním si své soukromí, jak je zde zvykem


Nalim

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #627 kdy: Leden 14, 2020, 01:59:26 odpoledne »
Citace
Boty po někom super i s mikozou,asi jste nebyli na vojně,a na svap se vykašlete rovnou si objednete pytel oblečení z anglie celej pytel za sto kč. něco se hodí něco ne
Nebyl jsem na vojně. Jsem mladej. A vidíte. Nevím, kde koupit ten pytel oblečení z 100Kč. Máte s tím zkušenosti? Poradíte?
Já na vojně byl, a tak od soudruhů velitelů nadosmrti vím, že kanadám plíseň nevadí :bee:

SoňaR

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #628 kdy: Leden 14, 2020, 02:17:53 odpoledne »
Máš pravdu, tak bude platit v noclehárně 1200 měsíčně a budu spát mezi lidmi, které bys nepozvala domů a ráno tě vyhoděj. Super řešení jak ušetřit 400Kč. I ty musíš vidět tu nemorálnost nocleháren, kde chtěji po lidech prachy a klidně město dá 20 milionu divadlu atd.

Přijde mi v pořádku, že se město snaží pomoct lidem v tíživé situaci zřízením nocleháren, a přijde mi i v pořádku, že město za nocleh vybírá symbolický peníz. Je to motivační a lidé si pak té služby víc váží. Dávají člověku možnost se aspoň důstojně, v teple a suchu vyspat.

ALE! Dávat lidem, kteří sami nestojí o zlepšení své situace, nesnaží se o to, nijak o to neusilují, cokoliv zadarmo - to prostě nefunguje. Jejich situaci to nijak nezlepší, nijak jim to nepomůže..

Přijde mi v pořádku, že jsou financována divadla apod.

Přišlo by mi nemorální, kdyby město hrnulo peníze a pomoc lidem, kteří nemají snahu se sami zabezpečit, i když mohou, a tím by na to dopláceli lidé, kteří pracují, vydělávají, spoří, platí daně a pojištění atd.

Přijde mi nemorální jen brát a nic nedávat.

Tož ale už si s touto diskuzí dávám pauzu, už to má k preppers fakt hooodně daleko.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #629 kdy: Leden 14, 2020, 02:26:05 odpoledne »
Tož ale už si s touto diskuzí dávám pauzu, už to má k preppers fakt hooodně daleko.
Tak jsem se nechal unést. Před lety jsem si slíbil, že nebudu na některá témata reagovat. Chtít po někom, aby kradl na noclehárnu je fakt drsné. Ale mám to jen od jednoho sociálního pracovníka, který řekl, že bezdák buď musí krást nebo žebrat. A žebrání je zakázané, tak buď pokuta nebo buzerace od policie. Málo koho napadne, kde může bezdák sebrat prachy. I ty popelnice na papír je krádež. Ale je morální, aby bezdák platil. Kašleme, že zníčí něco okno na autě způsobí tisícovou škodu. Prý je to nejhorší, kdy člověk co skončí na ulici musí schánět peníze, aby mohl přespat v noclehárně. Ale zas jsem se nechal unést. Tak s bezdomovcemi konec.;) Vrhnu se na oblečení a jaký je význam domova.:)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #630 kdy: Leden 14, 2020, 02:41:38 odpoledne »
sahaw: cetl jsi ten clanek na ktery odkazujes? Rozumis psanemu textu?

Edit: resp. clanek na ktery jsi odkazoval v puvodnim, ted jiz zmenenem nebo smazanem prispevku.
Já myslel o té ubytovně, která zvýšila poplatek. Nevím jaký myslíš, tak nemůžu ti odpovědet.

SoňaR

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #631 kdy: Leden 14, 2020, 02:46:08 odpoledne »
Málo koho napadne, kde může bezdák sebrat prachy.

Sám jsi to výše zmínil - příspěvek na živobytí ve výši existenčního minima. Pokud bude mít snahu, může mít i víc. Tak a teď už s tím fakt končím  :)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #632 kdy: Leden 14, 2020, 07:07:23 odpoledne »
Bezdomovce a noclehárny nechám.

A kdyby bylo nejhůř, zaparkuje to na nějakém odpočívadle či vhodném parkovišti a ani ten pozemek nepotřebuje  ::)
Pozemek je potřeba. Na parkovišti nebo na odpočívadle Vám to neprojde dlouhodobě. A myslim, že je spotřeba u auta 10l/100km.

A většinou levné karavany nemaji papíry. Netuším co to znamená, ale počítám, že nemaji technickou a SPZ, tak nemůžou na silnici.
Pak netuším jaké je pojištění auta a jaké náklady.

Proto pozemek hraje klíčovou roli pokud člověk chce ušetřit.

Nezatracuji karavany. Jsou fakt super a já bych to volil jako první možnost oproti mobilním domkům, ale lidi jsou rozmazlení. Karavany jsou pro kratší bydlení na pozemku jako pár měsíců. Jsou super, když teprve poznáváte majitele a on si třeba myslel, že budete jeho otrok, tak se zbalíte a jdete o kus pozemku dál.

Pokud člověk chce být nomád, tak jsou lepší dodávky. Jednu takovou skupinu na fcb sleduji. Nikdo neví, že tam spíte a můžete kdekoliv zaparkovat. A jste v první v práci.:)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #633 kdy: Leden 15, 2020, 02:46:38 odpoledne »
Přemýšlím proč nemít rád Airbnb, ale nenapadá mě to. Vyděláv peníze. Vydělává. Začnu být proti tomu, když se zjísti, že turisti stojí víc než vydělávaji krámům, průvodcům a i majitelům bytů.  Dokonce prý MHD v Praze chytá cizince a dává jim pokuty. Schválně tipuje lokality. Nesmíme zapomenout na Texikáře, i když ted turisti pojedou Uberem.:)

Já považuji město jen místo, kde se daji vydělat peníze. Vzdyt to je samej beton a asfalt. Omlouvám sem. Sem tam nějaký ten par.

https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/analyza-airbnb-v-cesku-je-byznys-na-ktery-doplacime-vsichni-40308029?dop-ab-variant=0&seq-no=2&source=hp&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null&fbclid=IwAR3SAEtgsNOLgZ7KAXmwIC8fg0sr113-cjw2NQAbgRnbBip-vkXZfFcVIo4

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #634 kdy: Leden 15, 2020, 06:24:45 odpoledne »
Když budete hodně mžourat, tak možná dopadne, že budete mít pocit, že bydlení v bytě Vás vyjde na 4/5 nákladů za měsíc.


Už jsem popsal, že ročně utratíte 500Kč za menší opravy na domku a 100Kč za daň z pozemku. Oblečení rořně Vás vyjde asi na 400Kč. Propan na 700Kč.

Tak co je dál na řadě? Jídlo.
Někteří preppeři mluví o Cílkovi jako gurovi. Jen je škoda, že jen mluví a neřídí se radami. Pak by náklady za jídlo pěkně kleslo. Jako domkaře Vás výjde na 1000Kč měsíčně a 90 minut denně práce okolo toho. Pokud Vám to vychází dráž a více času, tak je to Váš problém. Domkař, který se tak stravuje to má vyzkoušené roky. https://echo24.cz/a/wgyZh/prezije-ten-kdo-ma-brambory-zeli-a-cibuli
A tady jiný jídelníček
https://www.jimejinak.cz/tradicni-strava-nasich-predku/

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #635 kdy: Leden 15, 2020, 06:53:39 odpoledne »
Ta část o jídle super.

CyPro

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #636 kdy: Leden 15, 2020, 07:44:16 odpoledne »
Už jsem popsal, že ročně utratíte 500Kč za menší opravy na domku a 100Kč za daň z pozemku. Oblečení rořně Vás vyjde asi na 400Kč. Propan na 700Kč.
500 Kč za menší opravy na domku:
 Na jakém domku a o jaké opravy by se mělo jednat? Jaké opravy jsi prováděl a za kolik? Můžeš specifikovat? Nějak se do toho nemůžu vlézt.
Dá se i za nula, ale časem se ukáže.... A co větší opravy? Ty raději nedělat?

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #637 kdy: Leden 15, 2020, 07:53:26 odpoledne »
Na jakém domku
Na mobilním domku nebo domku do 25m2, ale to je spíš pro normálního člověka označena chata. Nemyslel jsem rodinný domek.

CyPro

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #638 kdy: Leden 16, 2020, 06:24:51 dopoledne »
CyPro a ostatní, nechci zas být svým OT za Kazisvěta struktury fóra, mrkni/mrkněte třeba sem:
 
http://forum.chedrbi.cz/index.php?PHPSESSID=vaihdk39vlblh94hai29fbr3b5&topic=112.msg1204#new

tady letmo popisuji konstrukci mé chajdy. Stojí několik let, a bude stát ještě hodně dlouho. Nebydlím tam jen proto, že moje tělo zestárlo rychleji, než jsem si plánoval.

Nicméně na kontrétní otázky CyPro si dovolím konkrétní odpovědi zde:
- moderní recyklované materiály? Např. použité sendvičové panely, z jakých se staví obchodní centra, dále použitá plastová okna, třeba i s vnitřními horizontálními žaluziemi, starší dveře, starší sprch. kout (a celé vybavení koupeny), starší plovoucí podlaha, apod.

Rozpočet? 
- sendvič. panely tl. některé 10, jiné 12 cm: stavební "bouda" půdorys 5 x 4 m (žádná bouda, ale luxus. zateplený sklad, vč. dveří z masivu): za 1.000 Kč + demontáž + odvoz (byl toho 5t náklaďák)
- plastová okna: zhruba po 1.000,-
- sprch kout: 300,-
- nosná dřevěná konstrukce: samovýroba v lese, kubík za 250,-
- el. kabely: zbytky ze staveb - na bazoši apod., asi tak za polovic "normální" ceny
- zásuvky, vypínače: obvyklá cena 140,- , ale občas v Lidlu či Baumaxu za 40,-. Podobně LED světla
- kuchyňská linka + lednička: za odvoz + demontáž + růčo snesení z x-tého patra
- litinová kamínka Jotul 6 kW: tuším že ta byla za 1500,- (ND dostupné ve značkovém e-shopu v Brně). Dá se na nich běžně vařit.
- nejdražší položka: 3vrstvý nerez komín jsem v dané době nepotkal na bazoši apod., ten byl nový, asi za 7.000,-
- doprava: kromě sendvič. panelů všechno Felda na LPG + přívěs.vozík
- základy: patky z beton. ztraceného bednění, vyplněné utuženým ostrohranným štěrkem, pouze povrch zalit řidším betonem.

- Co s dětmi či rodiči? Přátelský souhlas: blbá otázka. Nízkonákladovou chajdu "na teď ", nezaměňujme s RD projektovaným pro 2 generace.

Pěkný příspěvek.
Věřím tomu, že jsi byl se svoji chatou spokojený.
Osobně by mě Tvoje řešení nenapadlo. A ani teď, bych do něčeho takového nešel. Jsem příznivcem tradičních materiálů. Plasty jen tehdy, když to tradičně řešit nejde. Plastová okna - ne. Použité sendviče - jako izolaci ano, jen pokud by byly oplášťovány dřevem. Pokud by byly ponechány jako pohledové, tak by s mi to nelíbilo. A to už by cena lezla nahoru. Atd. To je pouze můj názor, nikomu jej nevnucuji. Když se Ti to líbí, tak je to OK.

Ještě jedna věc mi na "bazarovém" stavění vadí. Sázka na náhodu. Nemožnost dopředu naplánovat co seženu a v jakém množství. A ani kdy a kde. To se týká i Vittyho PS krabic od ryb. To je též jednorázová příležitost, pouze lokální.

Děkuji za Tvůj odkaz na "chedrbi". Zajímavý je dřevodomek od fy "Penatus", tam dále odkazovaný. Z dobrých materálů. Cena přes 600 tis. Je tedy včetně práce a zisku firmy a DPH. V podstatě jde o potvrzení, že dobrá stavba se levně postavit nedá. Pokud by do takové chaty někdo šel svépomocí, jistě by se daly náklady výrazně stlačit (na polovinu?).
Mimochodem - kdo mluví o "nízkonákladové chatě na teď"? Vlákno je o nízkonákladovém žití. Nevidím důvod, proč by, řekněme maloplošné, bydlení měla být jen nějaká efemérní záležitost.
Firmu Penatus založil pan Růžička. Propagátor stavebního systému "two by four" u nás. O co jde? Two by four znamená 2 palce na čtyři palce. Jde o jednotný rozměr dřevěných hranolů, z kterého je dřevostavba realizována. P. Růžička na toto téma sepsal 2 knihy. Ten, kdo se zajímá o dřevostavby a úvahy kolem, najde v nich spoustu zajímavých informací.



Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #639 kdy: Leden 16, 2020, 08:41:46 dopoledne »
V přiručce píšu, že stačí jen 6000Kč+ zdravotní. http://chedrbi.cz/?p=232

A je na lidech jak na to nahlížeji. Kdo je normální člověk, tak vidí snahu za každou cenu ušetřit. Počitat každý halíř co se dá. A končí to slovy, že takhle bych nechtěl žít. A pak jsou nenormální lidi, kteří třeba touží žít na vesnici, ale brání jim to vysoké životní náklady. A možná si řeknou "potřebuji jen 6000+zdravotní peněz". Potřebuji jen určitou sumu, abych mohl zaplatit svlj život a pak můžu si pěstovat a nebo jít sbírat dřevo atd. Tak musím jít na nějaký čas do města, abych tam vydělal peníze ap ka se můžu vrátit na vesnici, kde budu žít svůj vysvěný život pěstováním. A abych byl efektivní, tak použiji kredity.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #640 kdy: Leden 16, 2020, 11:48:29 dopoledne »
Kořen kopřivy
I v zimě občas něco dělám. Teď sbírám pro klienty kořen. Prý čerství je lepší než sušený n detox. To tvrdí oni. Někdo si udělá čaj a někdo to doma zasadí, aby měl brzo kopřivové výhonky.
K čemu je dobrý čaj z kopřiv: http://herbar.milota.com/rostlina/kopriva-koren-50g

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #641 kdy: Leden 16, 2020, 07:45:05 odpoledne »
Proč tak propaguji mobilní domky? Protože mám provizi z prodeje :) žertuji.

Ptal jsem se lidí a 6 z 9 by šlo mobilního domku. Ptal jsem se lidí, kteří maji motivaci změnit život.
Do karavanu, chatičky nebo maringotky nechtěli. Kromě argumentů co napsal Nalim je ten, že to nevypadá jako domek.

SoňaR

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #642 kdy: Leden 16, 2020, 07:48:22 odpoledne »
Ale jooo, vždyť ať si jdou do mobilního domku, je to jejich volba a jejich život. Mě si prosím tě započítej mezi ty, kteří by do mobilního domku za výše uvedených podmínek nešli  :)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #643 kdy: Leden 16, 2020, 07:50:50 odpoledne »
... ty, kteří by do mobilního domku za výše uvedených podmínek nešli  :)
Jak jsem psal, tak měli motivaci změnit život. Ty nemáš, tak bych se tě na to neptal. Kdybych se zeptal, tak už by to nebyli přímo cílená anketa na určitou skupinu lidí. ;)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #645 kdy: Leden 17, 2020, 10:19:51 dopoledne »
Můj jediný životní cíl mít svůj koupený(v mém případě pronajmutý a za pronájem platit jen daň z nemovitosti. ) pozemek 500-1000m2 do konce života.  To byl můj jediný cíl. Ostatní se samo vyřešení.

Bavil jsem se špatnými lidmi, kteří mně přesvěčili, že je to nejlepší věc. K životu stačí jen malý pozemek, kde může být tvůj domov.
Pokud vynechám svůj divný život, tak normální lidi maji děti do 30 let, tak v 50 letech maji děti z domu. A teď po nich společnost vyžaduje, aby pracovali do 65 let. Někteří se cvouknou a řeknou si proč sakra? Proč nejít do důchodu v 50 letech? Tak jdou. Jak jsem psal, tak jsem divnej, tak jsem šel v 30 letech.

Tak si užívám života jako důchodce a věnuji se aktivitám pro volný čas.

SoňaR

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #646 kdy: Leden 17, 2020, 10:33:52 dopoledne »
Ale houby  :) Věnuješ se shánění obživy a řešíš bydlení jako my všichni ostatní. Akorát v trochu menším měřítku, převážně proto, že nemáš rodinu. Ale zase na shánění obživy použiváš poněkud nestandardní postupy, takže ti zajištění obživy na stejné období trvá možná tak dlouho (možná i déle) než nám "normálním" lidem  ;)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #647 kdy: Leden 17, 2020, 10:35:59 dopoledne »
Ale houby  :) Věnuješ se shánění obživy a řešíš bydlení jako my všichni ostatní.
Jak řeším bydlení?

Ohledně obživy nebudu řešit. Buď mohu sedět celý den před telkou nebo budu nělat nějakou aktivitu, která mně baví. A jsem na prachy :D, tak jsem to propojil s vyděláváním.:)


SoňaR

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #648 kdy: Leden 17, 2020, 10:55:02 dopoledne »
No různě - tuším, že už jsi tu řešil vytápění, nebo osvětlení to bylo? Prostě i tvoje bydlení občas něco potřebuje. Teď pro změnu řešíš bydlení pro jiné lidi  ::)

No tak vidíš, že děláš to, co spousta dalších lidí - prostě vyděláváš, takže pracuješ, neboli - je to jen o termínech  ;) . Práce neznamená vždy pouze aktivitu, která člověka nebaví, stresuje ho, ale bere za ni peníze  ;) . Mě moje práce baví, takže bych vlastně mohla taky říkat, že místo sezení u televize mám aktivitu, která mě baví a navíc jsem ji spojila s vyděláváním  :D

Nalim

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #649 kdy: Leden 17, 2020, 10:58:43 dopoledne »
Minidomek pro bohaté
https://www.novinky.cz/bydleni/tipy-a-trendy/clanek/aranka-uci-sve-obyvatele-zit-zodpovedne-a-setrne-40309344?seq-no=3&dop-ab-variant&source=article-detail&fbclid=IwAR1y2oC8rUdBZo-FZnpcJX-UAEefUG2FiNB4gafSWdOVrZ3ibYLMw0Ml2PA
Ta cena mně rozesmála, ale pokud to prodaji, tak jsou frajeři.
Já jsem přesvědčen, že prodají, a ne jeden. Mrkni dole v anketě: více než 3/4 respondentů by si to rádo koupilo.
 
Pořád se zapomíná, že
1) stavební řízení je v ČR odnepaměti nesmyslně náročné - viz https://www.estav.cz/cz/6976.ceska-republika-je-srovnatelna-s-nigerem-nebo-venezuelou-delkou-stavebniho-rizeni
- a ono to musí někde dlouhodobě "parkovat"
2) u našich západních i jižních sousedů, a i hodně daleko těmito směry, je kupní síla už asi půl století asi 3-4x větší, a také samotná ČR je mrňavý trh