Autor Téma: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití  (Přečteno 356531 krát)

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #450 kdy: Listopad 27, 2019, 01:30:25 odpoledne »
Blíží se zima, tak se z venku přesune práce do dílny. Nakoupili jsme šroubky, vruty,podložky a panty. Čekáme brzo zásilku sponek do sponkovačky. Pak budeme moc začít chrlit včelářské rámky a ubikace pro množírnu hedvábniček a králíků.

V zimě se taky nezastavím.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #451 kdy: Listopad 28, 2019, 08:12:17 dopoledne »
Utekl zas skoro rok. Je načase si nakoupit na další rok koření. Nabízím zase možnost, že nakoupím u https://www.profikoreni.cz/Chilli-mlete-1-Kg-d1114.htm a nasáčkuji(pokud to bude potřeba) a dodám Vám je. Tento rok zas to bude chilli mleté, pepř(zatim přemýšlíme jestli celý nebo mletý a jaký druh), kmín(hlavně do zelí), paprika pálivá mletá, kurkuma mletá, kopr a možná zázvor.

Pro koho je to určené - Nejvíc pro socky, které maji na jídlo jen 200-500Kč/měsíčně a právě jejich jídelníček tvoří koření a přílohy jako těstoviny,obiloviny, rýže a  brambory. Pro lidi z prepperského hnutí, kteří teprve začínaji a zjíštují, že mít zásoby koření vyjde draho pokud buodu kupovat v malých pytlíčkách v krámech.

Pro  koho to neni určené - Pro lidi, kteří skoro vůbec nevaří a nebo maji spotřebu třeba jen 20g určitého koření za rok.

Objedávku provedu až koncem února, tak máte čas se semnou dolmluvit nebo najít eshop s nižšími cenami.

Třeba chili v tescu stojí 410Kč/kg https://nakup.itesco.cz/groceries/cs-CZ/products/2001120527865 . Za tu cenu můžete mít cca 3,2kg chilli v tom eshopu.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #452 kdy: Listopad 28, 2019, 09:56:46 dopoledne »
Já jsem se nedostal moc do hloubky s omáčkami. U mně byla asi trio - houbová, játrová a sedeginský guláš. Všechno to bylo otázka 5-10Kč + příloha. ale existuje jen kořeninová omáčka. A přílohy je knedlík,těstoviny, chleba, rýže.

Pak tu je zeleninové rizoto, kde prý stačí osmahnout cibulku dát tam uvařenou rýži a pak koření a všechno možné co člověk má a najednou má rizoto. Právě jeden člověk si brál větší množství hrášku, protože takové rizoto miluje. Podle jeho slov je to jídlo za pár minut, protože má rýžovar.

Objevil jsem brzo zrní, tak i časem jsem přestal jísto vločky a kroupy. A úplně jsem vynechal omáčky.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
  • Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.
« Odpověď #453 kdy: Listopad 28, 2019, 10:09:15 dopoledne »
Jelikož vařím "české" rizoto, tak přesně takto začínám každý recept - osmahnu cibulku. No a do toho se hodí, co zrovna je - zbytky vařeného / pečeného masa, houby, zelenina (mrkev, hrášek, kukuřice...), podusí se to nebo osmahne a nakonec se vmíchá uvařená rýže.

Co se omáček týče, většina českých začíná podobně - osmahnutím cibule. Když dáš cibule dost, můžeš mít cibulovou omáčku, nebo na to zase něco přihodíš, třeba nastrouhanou kořenovou zeleninu (po zalití mlékem či smetanou, zahuštění a dochucení z toho může být něco jako "svíčková"), nebo to zasypeš sladkou mletou paprikou a zaliješ mlékem s trochou rozkvedlané mouky a můžeš mít cokoliv "na paprice" (a když k tomu přidáš maso a kysané zelí, tak máš segedín), nebo kombinace mléko + kopr + zahuštění a dochucení (koprovka), nebo přidáš oloupaná rajčata či konzervovaná či protlak a můžeš mít rajskou atd. atd.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #454 kdy: Listopad 28, 2019, 03:11:54 odpoledne »
Tak si budu tady dělat reklamu na svůj youtube kanál. Moje první video je jen zkouška jak to funguje a jak tam dát zvukovou nahrávku. https://youtu.be/4eh9o41SRXI

Moje čeština a  můj zvuk hlasu mně vždy připadali děsné. K tomu toužím být být neviditelný. A stejně budu youtuber.

Vždy jednou začas dostanu nakupnutí od někoho, že bych měl svoje kecy nahrávat jako podcasty. Tak to jdu zkusit. Stále váhám, protože můj hlas mi připadá dost děsnej. K tomu po nadechování a ty pouzy jsou taky nic moc.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #455 kdy: Listopad 28, 2019, 04:24:45 odpoledne »
Asi nejvíc nad čím přemýšlím jestli mluvit o nízkonákladovém žití. Je to roky nad čím si lámu hlavu. Tedy s pauzami. Na jedné straně mám spasitelký  komplex, protože pokud konkrétní lidi si uvědomí, že existuje možnost žít nízkonákladově, tak jim to zachrání život.

Ukázka, že existuje nějaká cesta, kde se může člověk v uvozovkách žít důstojně, tak ta osoba se rozhodne, že nemusí spát sebevraždu.  Těch 1300 co se ročně zabijou je podle mně jeden, který se zabil, protože neviděl cestu jak žít.

Co mně odrazuje je, že lidi budou vědět o nízkonákladovém žití a pak se stane štvanice na takové lidi. Řekl bych, že většina z nich porušuje nějaký zákon a úřady jim daji takové pokuty, že sebevražda bude jediná cesta z toho ven.

Točí se to hlavně okolo bydlení. Bydlet levně se dá jen ilegálně. co bylo před 90 lety legální a mohl člověk bydlet chatce, tak dnes to už tak neni.

Čeho mám strach, že se tu zvedne vlna takový lidí jako je ten starosta
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/nelegalni-ubytovny-byty-pro-cizince-v-reporyjich-starosta-novotny.A190527_125154_domaci_niv

Doslova jim vyhrožuje a posílá udání na ty lidi.  Tyhle jsou ukrajinci. Ale právě tyhle lidi jsou obětmi a starosta jim schválně ještě znepříjmenuje život. Mafiáni nežijí na ubytovnách a nestřídaji v postelích. Vím, že všichni ukrajinci nejsou svatí, ale zas Vím, že ty co žijí v ubytovách jsou často jen něco jako otroci, kteří tu dřou, aby pomohli svým rodinám doma.

Nehraji si, že nízkonákladový lidi svou svatý a žiji skromně kvůli nějaké víře. Mně přivedl strach, ale někoho třeba deprese nebo  mi psal, že utekl z domu v dětství, protože měl otce alkoholika, který ho týral. A nízkonákladový život mu umožnil přežít dokud mu nebylo 18 let. Někdo zas dětského doma atd.

Já dobře chápu, že někdo nechce mít za souseda feťáka, zloděje, pedofila nebo alkoholika. A právě tyhle lidi maji často problém s penězmi. Taky se často nechovaji k ostatním dobře. Taky bych nechtěl.

Stále dumám jestli lidem ukázat jak žít nízkonákladově, aby měli volbu. Pokud nevíte, že můžete žít nízkonákladově, tak nemáte vlbu žít nízkonákladově. Pro někoho žít skromně znamená, že jen kupují jídlo v akci atd. 

Nechci ublížit lidem, kteří žijí nízkonákladově, protože se to může opadnou jako hon na čarodejnice.

Offline Včeliš

« Odpověď #456 kdy: Listopad 28, 2019, 06:49:09 odpoledne »
Tak si budu tady dělat reklamu na svůj youtube kanál. Moje první video je jen zkouška jak to funguje a jak tam dát zvukovou nahrávku. https://youtu.be/4eh9o41SRXI

Moje čeština a  můj zvuk hlasu mně vždy připadali děsné. K tomu toužím být být neviditelný. A stejně budu youtuber.

Vždy jednou začas dostanu nakupnutí od někoho, že bych měl svoje kecy nahrávat jako podcasty. Tak to jdu zkusit. Stále váhám, protože můj hlas mi připadá dost děsnej. K tomu po nadechování a ty pouzy jsou taky nic moc.
Sahawe, Tvoje zkouška dopadla na jedničku. Tvůj projev je hezký a bude se zlepšovat.To každému, kdo se slyší  z venku, připadá, že mluví divně. Mě se to líbilo a doufám, že i videa (bez Tebe) nějaký dáš.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #457 kdy: Listopad 28, 2019, 08:00:43 odpoledne »
Souhlasím, zní to suprově. Tvůj hlas má na nahrávce zajímavou barvu a podáváš to přirozeně, tak jen tak dál!

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #458 kdy: Listopad 28, 2019, 09:28:57 odpoledne »
Už jsem myslel, že budu muset začít čichat toulen, abych měl hlubší hlas.:) Jen žertuji.

Já teď studuji všechno o problému bydlení na černo a narazil jsem na video o toulenu na Slovensku. https://youtu.be/CZ9sFtyCrEs

Na konci videa řeší jak ho zakázat. Co to v praxi znamená? Více obětí ve vězení.

Ten toulen si najde cestu k závislákům, ale bude to o něco dražší.

Když jsem byl mladý, tak jsem myslel, že se má všechno zakázat, ale po slédnutí pár dokumentů a filmů a seriálů(některé díly kriminálky) jsem přešel k tomu, aby byli legální. A všechny ty prachy dával na vymývání hlavu dětem, že je to špatné.  Chvilku jsem i myslel, že by se měli tvrdě trestat dealeři, kteří to dávaji dětem, ale to se dá obejít jako s krádeží, kdy se k tomu využívají děti.

Já jsem posedlí tím čím se dá vydělat těch 6000 Kč ročně. Napadlo  mně prodávat prášky varnám perníků. Nebudu to dělat, protože ani neznám žádného výrobce a hlavně se bojím vězení. A pokud bych to dělal, tak bych to určitě nepsal. Jen je to zajimavé, že i na takové věci se dá uživit. Jen přijde do krámu a koupí balení nějakého léku a má vyděláno.
https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2524477-prodej-leku-s-pseudoefedrinem-bude-prisnejsi-kvuli-vyrobcum-pervitinu
Na Slovensku to jde snadno přes net https://www.drmax.sk/modafen-24/. I když taky tam maji omezený počet balení.

Offline sedlák

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #459 kdy: Listopad 28, 2019, 10:11:26 odpoledne »
Už jsem myslel, že budu muset začít čichat toulen, abych měl hlubší hlas.
Zkoušel jsi helium? Je to osvědčené.  :)

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #460 kdy: Listopad 29, 2019, 10:22:05 dopoledne »

Tak Black Friday je tady.
Máte nějaké použitelné tipy na věci? Buď pro potřebu nebo s tím kšeftovat? Je škoda nevyužít tuhle možnost, i když aliexpres je velká konkurence.

Zkoušel jsi helium? Je to osvědčené.  :)
To funguje opačně.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #461 kdy: Listopad 29, 2019, 01:08:01 odpoledne »
Co by minimalista kupoval na aliexpresu? Hodně věcí. Já třeba mluvím za lidi, kteří žijí skromně na vesnici.  Nevim jestli někdo kdo žije skromně a na vesnici může si říkat minimalista. Tak oproti člověku, která žije ve městě v paneláku, tak nepotřebuje tolik věcí. Třeba osvětlení.

Pokud ten člověk žije bez 220V a k tomu ještě třeba chatičce, tak si musí vybudovat systém osvětlení a to právě web aliexpres je něco úžasného. Dokonce ho vytvoříte levně a bez potřeby pájení a mít nějaké znalosti s elektřinou. V Asie hodně lidí ještě nemá 220V, tak chudí lidi si kupují výrobky, které jsou určené právě na takový život.

Mně ulehčila život čelovka. Využívám ji asi 100 dní v roce hodně, kdy je brzy tma. A je dobré mít ji nabíjecí. A nějak jsem nemohl v ČR najít levnou. Na aliexpresu stojí i s poštovním 150 Kč.

Tak jen vybraná skupina minimalistů najde na aliexpresu tolik věcí, které se jim hodí pro každý den.;)

Zase je to taková větev, kdy si někdo myslí, že pokud nebude na 220V nebo nebude mít přestavenou elektrocenátrluhttp://www.gorvin.mysteria.cz/centrala/centrala.htm, tak nejlepší je mít koupených pár powerbanek z aliexpresu a jedna stačí na jedne den fungování. A jednou týdně si jde je nabít k známenu. A spotřeba ergie je minimální. Prostě jsou přesvěčeni, že díky nepřipojení na 220V šetří spoustu energie a je to víc ekologické. Já nevím. Nemám zatím na to názor.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #462 kdy: Listopad 29, 2019, 01:18:10 odpoledne »
V bytě v paneláku či bytovce taky nemusíš mít osvětlení, nebo to můžeš řešit alternativně, nevidím v tom rozdíl oproti chatičce  :)
Osobně si myslím, že naopak víc věcí potřebují lidé, kteří mají samostatně stojící nemovitost, třeba na té vesnici, než lidé z bytů. Protože lidé se samostatně stojící nemovitostí se musí sami starat o celou tu nemovitost, včetně pláště a střechy, a také o pozemek, který k tomu náleží a prostě o všechno. Kdežto lidé z bytů spoustu věcí sdílí. Na jeden takový panelák stačí např. jen jedna lopata, jeden kýbl s hadrem, sekačku obvykle nepotřebují, protože pozemky kolem posekají technické služby (takže opět sdílení dalších prostředků s širokým okolím) atd.

Takže nejsou nakonec největší minimalisti ti, kteří žijí skromně v bytě?  ???

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #463 kdy: Listopad 29, 2019, 01:19:51 odpoledne »
Kdybychom žili v ideální světě, tak by se výrobky vyráběli tak, aby se dali opravovat a nahrazovat součástky. Ono by stačilo, aby nějaká skupina lidi držela při sobě a nakupovala jen určité výrobky. Pak by dali zakázku, že chtěji vyrobit ten výrobek.

Dnes je fakt drný, když náhradní součástka stojí 30-100 procent ceny toho výrobku. A to neni započítaná práce té opravy.
Na druhou stranu technologie je dost kupředu, tak často nemá smysl držet se starých výrobků.

Taková tatra-mat pračka byla asi nesmrtelná. Jak přicházeli nové pračky, tak se stali tatra-matky nesmrtelné, protože se dal schánět díly zadarmo. A opravit ji dokázal skoro každý.:)

Offline Chinalady

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #465 kdy: Listopad 29, 2019, 02:32:24 odpoledne »
Ta první se mi líbí. Ale po recenzích, které zde proběhly, jsem dost skeptická ke schopnostem tak malých panelů. Pánové, kteří se v tom vyznáte, omrkněte to, prosím.

Offline Chinalady

« Odpověď #466 kdy: Listopad 29, 2019, 02:43:00 odpoledne »
Ve Vietnamu jsem viděla něco podobného v akci, jenom to byla verze s možností nabíjení mobilů (to je za příplatek cca 200 kč, ale taky jsem ji na aliexpresu viděla)
Fungovalo to a svítilo i po půlnoci, akorát myslím že u podobných hračiček je nutné omrknout recenze, jestli se nás obchodník nesnaží okrást.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #467 kdy: Listopad 29, 2019, 03:09:11 odpoledne »
Tak novinky ohledně propanu-butanu. Tak Tomegas asi po měsíci nahahování napsal, že nemá zájem. Tak jsme dnes zkontaktovali Primagas a ten by měl zájem s námi podepsat smlouvu o nového roku. Cena by byli 275Kč/10kg propan- butan a čistý propan 330Kč/10kg.

Zaznělo, že maji představu, že budeme prodávat 200-300kg měsíčně. Tak neni jisté jestli jen to nepřehnali. Tak taky možná napíšou, že nemaji zájem. V roce 2015 jsem se ptal na pumpě a prodávali jen 40kg měsíčně a v roce 2014 jeden prepper říkal, že začínal jen 100kg propan-butanu a taky v pohodě měl napsanou smlouvu. Nenapadlo mně, že bude problém kolik musím prodat. Uvidíme.;)

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #468 kdy: Listopad 29, 2019, 03:20:46 odpoledne »
Třeba na aliexpressu mě zaujala malé lampičky na solární energii, podobné tomhle
Já bych se vykašlal na solární panely pokud žijeme v konzumní společnosti a v okruhu několika km jsou baráky. K tomu většina jezdí autem na chatu, tak taky elektřina. Od doby, kdy powerbanky stojí jen pár korun, tak se snažit o solární panely nemá moc smysl. K tomu nejvíc energie je potřeba v zimě a to moc soláry nefungují. Tak je potřeba nadimnezovat. Pro mně je cesta powerbanky.

Mně bylo řečeno, že pokud chci mít solární energii, tak musí být solární panel připevněn k nčemu a ideálně, aby se točil. Tak dosáhnu ideálu.

Jak jsem psal, tak nemám jasno. Ona spotřeba člověka někdy je jen 0,3kWh na den. A člověk v paneláku má někdy i 5kWh. A netuším jak je to s ekologickou závodnosti těch nabíjecích baterii. Ty, kteří věří, že powerbanky jsou víc ekoliogické než být na 220V, tak přesvěčeni, protože viděli jak dokázali snížit spotřebu a ani nepotřebují mít ostrovní solární systém. A žijí jen s pár baterkami.

Offline Nalim

• Připraveným štěstí přeje
« Odpověď #469 kdy: Listopad 29, 2019, 03:30:20 odpoledne »
Tak novinky ohledně propanu-butanu. Tak Tomegas asi po měsíci nahahování napsal, že nemá zájem. Tak jsme dnes zkontaktovali Primagas a ten by měl zájem s námi podepsat smlouvu o nového roku. Cena by byli 275Kč/10kg propan- butan a čistý propan 330Kč/10kg.

Zaznělo, že maji představu, že budeme prodávat 200-300kg měsíčně. Tak neni jisté jestli jen to nepřehnali. Tak taky možná napíšou, že nemaji zájem. V roce 2015 jsem se ptal na pumpě a prodávali jen 40kg měsíčně a v roce 2014 jeden prepper říkal, že začínal jen 100kg propan-butanu a taky v pohodě měl napsanou smlouvu. Nenapadlo mně, že bude problém kolik musím prodat. Uvidíme.;)
Nerozumím úplně, o co ti/vám jde, ale na některých ČS s LPG plní i 10 kg "plynové" lahve.
Vejde se do ní asi 16 litrů LPG a zaplatíš okolo 220 Kč.

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
« Odpověď #470 kdy: Listopad 29, 2019, 03:34:15 odpoledne »
Drobnou nevyhodou te tatramatky je ze se obcas prijde podivat co se deje ve vedlejsi mistnosti. Coz nove pracky nedelaji :-)

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #471 kdy: Listopad 29, 2019, 03:58:53 odpoledne »
Citace
Nechat si posílat nějaký bazmek přes půl světa jen proto, že je o dolar levnější je pro mě absolutně nepřípustný a zavrženíhodný

Nechat si poslat z aliexpresu něco je ekonomicky velice výhodné. Nemůžu se přít s někým, kdo si myslí, že ušetří jen dolar. Beru, že žije v nějakém velkém městě a má lítačku na MHD.  To tak bývá.  Já žiji na vesnici, tak pokud chci koupit nějakou věc, tak si to musím plánovat hodně do předu a propojit to nebo často zneužívám známe(hold maji smůlu), kteří žiji ve městě. Ono si něco nakoupit mně stojí čas, ale hlavně peníze. Ono neni zadarmo ten autobus do města. K tomu maji kamenné obchody přirážku. Proto mi věc, která je stejná nebo dobobná výjde minimálně o 100 Kč levněji. A to je jen cesta. Ono už dnes lidi radši kupují přes české eshopy, protože jít do krámu jim zabere čas. A hodinu cestovat po Praze se jim nechce.

Co je to těch 100Kč. Zas chápu, že pro normáního člověka je to jen kávička a zákusek v kavárně. Pro mně je to jídlo na týden. Pro člověka žijícího mimo systém je těch 100Kč týden života.

Mám se cítít špatně, když jsem si objednal z eshopu šroupky, které by mně stáli o 300Kč víc, kdybych je koupil v železářství? Z mého pohledu se necítím, protože těch 300 Kč je pro mně jídlo na tři týdny. A pro mimo systém je to 3 týdny. Kamené obchody jsou už jen přežitek. Některé se začli přizpůsobovat a maji i eshop. Třeba železářství nezanikne, ale bude jich o dost méně, protože těch pár podložek se vplatí koupit tam než na eshopu.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #472 kdy: Listopad 29, 2019, 04:38:08 odpoledne »
Necílil ten komentář spíše na ekologickou stránku věci, tedy uhlíkovou stopu?
Problém je, že aby to mělo efekt, tak takových uvědomělých by musela být ooobrovská hromada. Jinak to žádný efekt nemá - to letadlo / loď odfrčí i bez té titěrnosti, kterou si tam jeden (nebo několik) uvědomělých neobjednalo. A s klidem odfrčí třeba i díky tomu, aby si to ti uvědomělí mohli zajít / zajet koupit do obchodu, kde to koupí sice dráž, ale zato z úplně stejného zdroje  ;D

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #473 kdy: Listopad 29, 2019, 05:47:28 odpoledne »
Tak jsme objednali tu žárovku. Až to příjde (za měsíc), tak otestujeme a dáme vědět.

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
« Odpověď #474 kdy: Listopad 29, 2019, 06:02:34 odpoledne »
Za mesic? Z Ciny? Ted? Zapomen  :P

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #475 kdy: Listopad 29, 2019, 06:05:15 odpoledne »
Citace
Navíc vyrobenej v otřesných podmínkách za míň, než minimální plat.

Jsem nemorální a klidně koupim si věci z Číny, i když vím, že maji tam nedůstojné pracovní podmínky a nejspíš firmy vypouštěji odpad do řek.

Nevím jak žít morálně. Mně napadlo jen co nejmíň utrácet. To je podle mně cesta, abych já mohl žít trochu morálně. Nikomu neříkám jak má někdo žít a co je morální žití. Pro je morální žít nízkonákladově a kupovat nejlěvněji věci, protože je to pro mně nejlehčí.

Občas člověk udělá nějaké chyby, které lituje. Jedna z nich je bavit se s Ukrajincem. Kdybych se nebavil, tak bych asi jistě kupoval věci s certikátem, že bylo vyrobeno humálně. Fakt toho lituji a dopručuji se jim vyhýbat.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #476 kdy: Listopad 29, 2019, 06:08:48 odpoledne »
Za mesic? Z Ciny? Ted? Zapomen  :P

No psali 23. 12., tak uvidíme  :D

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #477 kdy: Listopad 29, 2019, 06:14:22 odpoledne »
Tak jsme objednali tu žárovku. Až to příjde (za měsíc), tak otestujeme a dáme vědět.
Myslíš žárovku nebo lampičku?

Já  jsem to před rokem řešil..
Mám dokonce na unibunce malý solární panel, abych to otestoval a mohl z toho vycházet.

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
« Odpověď #478 kdy: Listopad 29, 2019, 06:20:06 odpoledne »
Papir (resp. web stranka) snese vsechno. Pred Vanoci je posta kazdy rok zahlcena DRkama a lokalni postou, na zlute obalky s levnym smeckem z Ciny kaslou, kontejnery do kterych to na celnici nahazej se roznasi sotva z 1/3 a s priblizujicimi se svatky to bude klesat k nule. Akorat to z auta co to priveze zaparkujou do rohu a az opadne vanocni provoz, zacnou to postupne rozebirat a dorucovat.
To neznamena ze zrovna Tvuj balicek nebude mit stesti pobyvat v kontejneru ktery stihnou roztridit misto zaparkovani ... ale pravdepodobnost je spis nizka.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #479 kdy: Listopad 29, 2019, 06:24:25 odpoledne »
No psali 23. 12., tak uvidíme  :D
Přinesou ti  ráno 24.12.

Počkat. Pošta neroznáší už od 15.12.:)) Jen žertuji.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #480 kdy: Listopad 29, 2019, 06:30:27 odpoledne »
No mně na tom nesejde, ať to klidně doručí třeba v únoru  :D

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
« Odpověď #481 kdy: Listopad 29, 2019, 07:01:42 odpoledne »
sahaw: to si pletes, 24.12 chodi Jezisek, ne pošťáci.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #482 kdy: Listopad 29, 2019, 10:08:51 odpoledne »
Tohle info neni důležité, ale chci napsat nějaký komentář.:)

Je 29.11. Zatím 3 dny byli chladnější, kdy jsem použil podložku http://preppers.cz/forum/index.php/topic,14742.msg228263.html#msg228263 . Píšu to, protože si může udělat člověk představu průběžně. Pokud si tedy nemyslí, že falšuji informace.:)

První problém, že jsem před x lety chtěl ušetřit. Myslim, že terární podložka asi stála asi 1200Kč. Byla mi doporučená jako řešení jak si vyhrát postel. Místo toho jsem si koupil vyhřívanou podložku . Byla to fakt chyba a poučil jsem se, že nesmím ignorovat některé rady. Asi bych neměl ignorovat, že spát v zimě způsobí, že brzo zemřu a budu mít problém s orgány. Ale zatím to ignoruji.

Stále váhám jestli jít jen do vyhřívaných ponožek nebo jen do terrární podložky. Jsou na USB, tak myslim, že powerbanka to utáhne.

Zatim 20w podložku používám přes noc, abych zjístil jak moc vydrží. Kdybych to nedělal, tak odhaduji, že by náklady na topení vyšli asi 400 Kč na rok.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #483 kdy: Listopad 29, 2019, 10:28:06 odpoledne »
Citace
To předpokládá, že máte nějakého známého připojeného na elektřinu, který vás za dobré slovo nechá nabíjet své powerbanky.
Jednak jsou tedy baterie značně neekologické, a také zdrojujete od lidí, kteří žijí "konvenčním životem".

Zas je tu takový menší komunikační problém. Jsou lidi, kteří si myslí, že pokud někomu někdo přijde a nabije si u něj nějaké powerbanky a dá mu pár korun, tak to bere, že ta osoba znežívá tu osobu. Bere to jako nemorální zneužití přátelství.

A pak jsou lidi jako já, kdy ten člověk má zástrčku a zaplatím pár korun a použiji něco co má. Neberu to za zneužívání. Stejně to beru s internetem, kdy si k nemu přes wifi nebo kablíkem připojím a zadarmo jsem u něj internetu. Ale někdo to bere, že je to zneužívání a měl by platit snad i za každou minutu.

Nevím co si myslet. Oni často totiž říkaji, že nehrotí tolik peníze jako já a pak přijdou s tím, že to chce hodně dobrého přítele, abych mohl si u něj nabít ty powerbanky. Fakt nevím co si myslet o těch lidech. Možná nemaji žádné přátelé.

Za druhé je zas opakující problém soutěz. Já nesoutěžím být ekologický. Já nikomu neříkám jak má žít. Bohužel se objeví vždy tvrzení, že pokud si nechám nabít třeba ty powerbanky, tak využívám 220V sít. Tak je to stejné jako bych měl 220V.  Myslím, že to spojení " zdrojujete od lidí"  znamená, že pisatel narážel na čerpání elektřiny 220V.  Tak na co si hraji?

Já si hraji, že chci mít co nejlevněji osvětlení a zapnutý mobil. A nejlevněji znamená, že neudělám solární ostrov, ale budu chodit s 10 powerbankami za 1000Kč vždy asi jednou za 14 dní k někomu si je nabít a dám mu za to 3 Kč.;)

Snad jsem nikde předtím nenapsal, že jsem energeticky soběstačný. Na to si nehraji. Ani nesoutěžím jak žít co nejvíc ekologicky. A ani mít ekologickou elektřinu.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #484 kdy: Listopad 30, 2019, 09:40:31 dopoledne »
Ceny v komunitní zahradě jsou:
Internet zadarmo
Nabití powerbanek a autobaterii zadarmo
Vyprání prádla v pračce za 3 zavařovací sklenice

Jen velkou spotřebu energie má pračka, tak musíme účtovat. Ostatní jsou náklady minimální a bylo by to otrova všechno účtovat.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #485 kdy: Listopad 30, 2019, 10:13:00 odpoledne »

Dřív než se bude instalovat osvětlení, tak je dobré si vyzkoušet kde musí být to osvětlení. Doporučuji mát čelenku a baterku. A pak žít 1-2 měsíce. Věhem té doby zjístete, kde je potřeba osvětlení a jaká síla.

Já stále váhám. Vím, že k životu potřebuji čelovku. Pak jednu baterku a jednu náhrádní baterku. A teď jsem si přidal na seznam malou lampičku s USB, která bude napájena z powerbanky. Stojí jen 20 Kč. Dá se s ní dobře kroutit a tedy nastavit směr svícení.

V tuto chvíli je pro mně zbytečné kupovat lišty ledek.

V komunitní zahradě si můžte zadarmo třeba na 2 měsíce zapůjčit baterku, čelovku a listu ledek. Seznámíte se s osvětlení a u sebe si pak navrhnete ideální osvětlení.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #486 kdy: Prosinec 02, 2019, 08:32:57 dopoledne »
Nejdřív začnu pozitivně. Kvašení v malé sklenici je prostě super. Cena sklenice je skoro zadarmo. Hlavní je, že je to malá sklenice, tak naplnit sklenici nezabere hodně času. Můj názor je, že lidi nemaji čas a ani chuť kvasit. A co je hlavní neuměji zpracovat větší množství zeleniny. A kvašení vlastně umožnuje zpracovat větší množství.Dá se skoro všechno kvasit https://www.zkvaseno.cz/ . A kvašené věci se daji jíst i samotné a je to prý zdravé. Zelenina je skoro zadarmo ve městě. Asi 2-5Kč/kg. Příklad je výprodej večer v Kauflandu. Když nemáte cestu nebo čas, tak se domluvíte ve městě. Snad každé větší město má svoji fcb skupinu a stačí se zeptat. Střídání služeb. A nebo přímo se zaměřit na ty, kteří rádi vybíraji popelnice u supermarketu a domluvit nějakou odměnu. viz Dumpster, freegan PRAHA

S pružinou je otázka několika minut mít všechno připravené. Bez pružiny potřebujete třeba kámen, lékařskou špachtli, dřevěné kolečko nebo prý malou skleničku.

Negativa pruživy je, že je to plast a kus kovu. Může se něco z toho uvolňovat. Taky stojí 40-60Kč a potřebuje asi 3-5 kusů na osobu pokud jedete aktivně jezení kvašené zeleniny.

Já budu doporučovat kvašení v malých nádobách a i doporučovat stlačovací pružina na zelí Pickles

V takových situacích jsem fakt rád, že se nepovažuji za ekologicky smýšlejícího člověka. Musel bych se cítit trochu alespoň jako pokrytec, kdybych nekvasil. Je to brutálně ekologické.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #487 kdy: Prosinec 03, 2019, 07:36:21 odpoledne »
Návod na stáhnuti videí bez potřeby instalování programů. Jen využijete jednu webovou stránku.
https://youtu.be/kxt_GDf2e80

skrytá reklama na můj druhý youtube kanál :)

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #488 kdy: Prosinec 04, 2019, 01:05:49 odpoledne »
Nahrávka textu o komunitní měně:  https://youtu.be/-tEo7KnO-Bw

Zdravím posluchače,
budu mluvit o uzavřené ekonomice jak si ji představuji. Je to moje představa. Určitě někdo řekne, že to už má nějaký název.

Moje představa lokální ekonomiky je, že je uzavřená co nejvíc. Peníze. Tedy nějaká lokální měna se točí pořád do kola.

Některé věci jako  jídllo, oblečení, dřevo se z části daji snadno nahradit lokální produkcí.  Pokud třeba člověk utratí 3000 Kč za jídlo, tak třeba za 1000 Kč může koupit jídlo od místního zemědělce a výrobců marmelád a podobně. Místo těch 1000Kč dá 1000Kreditů.

Pro lehčí počítaní si člověk vydělá 20 000Kč měsíčně. A pomocí místní měny ušetří 20000Kč, tak nebude muset měsíc do práce. A ten měsíc bude makat doma, kdy bude zavařovat a zavaří kompoty v pohodně 20000 kreditů.

Na vysvětlování jak funguje lokální měna a jak podporovat lokální ekonomiku nejsou ten pravej. Já si myslim, že by to mělo tak fungovat.

Jasně, že existuje lokální měna a lokální výměný systém. Je to třeba pralets.
https://pralets.cz/
http://rozletse.cz/

Já jsem namyšlenej a myslim, že to dokážu líp. Nemám praktické zkušenosti, tak si myslim, že dělaji tři zásadní chyby.
První je, že si myslí, že jde snadno udělat lokální ekonomiku pomocí měny. Těch nadšenců je málo. Kdyby udělali pro celou ČR, tak najdou 1000-2000 a možná 5000 lidí. Lidí, kteří do toho půjdou a nemusíte jim to vysvětlovat.

A tím přichází druhá chyba, kdy tyhle systémy kašlou na marketing. Marketing je fakt důležitý. Jak chcete nahradit stávající systém za lepší? Přece, že bude lepší. Tak musí lépe útočit než aktuální systém. Musí používat stejný marketing. A ještě lepší.

A dostáváme se k třetí věci. Kapitál. Na to, aby lidi konzumali je potřeba jim dát kapitál, který jim umožní utrácet. A to my u těch projetků chybí. Odměnovat kupující a i prodejce. Dávat jim kredity.

Můj kapitál budou sklenice. Kredity budou kryté sklenicemi. Zatím mám asi sklenic v hodnotě 60 000 kreditů. Pak i některými věcmi.  Plánuji spustit aplikaci až budu mít 100 000 kreditů. Hádám za 2 roky podle toho jak jde.
Domlouvám se s některými včelaři, že pokud někdo bude chtít vyplatit kredity, tak dám na něj kontakt a on koupí ty sklenice.

To je problém, že měna musí mít krytí a důvěru, aby prodejci byli ochotni prodávat svoje výrobky a lidi měnit své služby a věci. To my právě maji zajistit ty sklenice a čestné problášení od toho, kdo by v krizi je koupil.

Bude to založené na aktivitě. Pokud někdo bude aktivní, tak bude dostávat kredity. Tím se vytvoří kupní síla a inzerenty budou nabízet slevové kupony nebo inzerovat pomocí baneru. A tyhle odměny dám těm uživatelům. Tak budou pravidelně získávat kredity. Pochopí, že se vyplatí být aktivní a budou vydělávat. Mohl bys pokračovat dál s vysvětlováním, ale to nechám na fórum, kde to budu postupně psát. Neni kam spěchat.

Já se teď hlavně věnuji sbírání sklenic, testování barteru v praxi, vytváření výdejných míst a dopravě. Až budu míít tohle, tak přejdu na další kroky.

Software zatim moc neřeším. Myslim, že pojedu na cyclos.org pokud má dost věcí, které se mi budou líbit.

Trochu se učim programovat  aplikace.Dělat základy a pak bych se vrhl na tvorbu aplikace s lokální měnou, která by byla naprosto jednoduchá. Tak snadná, že by možná použivali komunitní zahrady a centra pro svoji lokální měnu.

Tento rok jsem jel v režimu barter a bez kreditů to fak byl složité. Tak musím udělat do jara tu apku.

Myslim si, že bez komunitní měny můj sen mít všude malé farmy neboli zahrádkářské kolonie nepůjde.

Ohledně provozních nákladu taky neřeším. Snížil jsem životní náklady na minimum, tak se tomu mohu věnovat jak chci a nebudu projekt dušit odčerpáváním na své životní výdaje.

První část hotová.

Offline sedlák

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #489 kdy: Prosinec 05, 2019, 07:46:37 dopoledne »
Můj kapitál budou sklenice.
Já se teď hlavně věnuji sbírání sklenic
Sahawe, fandím ti, i když já bych takhle asi žít nedokázal.
Jaké sklenice sbíráš? 0,7 l zatáčecí (ty považuji za nejlepší) nebo i ostatní? My ne, ale naše okolí spoustu sklenic vyhazuje. Tak bych ti tam nějaké vzal, až pojedu kolem.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #490 kdy: Prosinec 05, 2019, 09:19:39 dopoledne »
Sahawe, fandím ti, i když já bych takhle asi žít nedokázal.
Jaké sklenice sbíráš? 0,7 l zatáčecí (ty považuji za nejlepší) nebo i ostatní? My ne, ale naše okolí spoustu sklenic vyhazuje. Tak bych ti tam nějaké vzal, až pojedu kolem.
Díky. Uplně všechny, které lidi zbavují. I sklenice od kávy má využití nádoba na bylinky,koření atd.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #491 kdy: Prosinec 05, 2019, 09:35:30 dopoledne »
Zdravím,
musím udělat uzávěrku projektů do konce roku. Podat hlášení, tak to bude teď o projektech.

Výživové doporučené dávky
První můj prijek byl VDD Výživové doporučené dávky. Měl jsem sestavit optimální jídelníček pro pár prepperů. Začlo to v roce asi 2011 a stále to neni dořešené. Vypadá to, že to nikdy nebude, protože jsou věci, které jsou pro sestavení toho jídelníčku problémové. Například pestrost.

Když někdo řekne pestrost. To je moje nejvíce nenáviděné slovo, protože nedože to nikdo z dotazovaných lidí, kteří mi řeknou, že nemám pestrý jidelníček mi říc jak má vypadat ten pestrý jídelníček.

budu sem dohoto komentáře pripisovat další věci, abych neměl 50 komentářů.

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
« Odpověď #492 kdy: Prosinec 05, 2019, 11:00:06 dopoledne »
V neděli Ti přivezu vymontovanou myčku. Naplnil jsem ji prázdnými kelímky :-), sklenice teď žádné nemám - těch pár co likvidujeme musí pryč průběžně, není to kde skladovat.

.... vypadá to že o svátcích mě čeká probírka šatníku. Hodí se Ti i stará trika apod, nebo je mám dát u nás na roh k veřejné probírce?

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #493 kdy: Prosinec 05, 2019, 08:09:59 odpoledne »
.... vypadá to že o svátcích mě čeká probírka šatníku. Hodí se Ti i stará trika apod, nebo je mám dát u nás na roh k veřejné probírce?

díky. budu tě čekat.
moje nahrávka je už venku
https://youtu.be/-tEo7KnO-Bw

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #494 kdy: Prosinec 06, 2019, 09:10:22 dopoledne »
Rád bych někdy zažil, aby učitelé stávkovali kvůli žákům a né pro svoje platy. Ale je to těžký, když si berou rukojmí děti. Je fakt škoda, že Babiš se tak lehce vzdal. Pokud by stávka trvala dlouho, tak by se lidi ptali jestli by se neměla změnit výuka.
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/skoly-odbory-stavka-ministerstvo-platy-ucitele.A191104_002020_domaci_brzy
Kdyz skupina lidí dokáže vytáhnout peníze od státu a má ještě rukojmi děti, tak nejen, že věřím, ale vím, že můžou přinutit ministerstvo školství a vládu, aby modernizovalo výuku.

Proto nevěřím, že učitelé učí kvůli dětem.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #495 kdy: Prosinec 07, 2019, 12:29:12 odpoledne »
Zdravím,
tak si  dávám pauzu ohledne razení settleru. Majitel stránek baanraw je aktivní a má i fórum. Já jsem chtěl hlavně udělat návod a to nejde. Nedovolili mi mít druhý účet, abych tam jen z něj udělal návod. A to mělo být většina času věnovaná tomu. A pak zbytek času rady ohledně aktuálních eventu a propagaci settlers na youtube a facebooku.

Návod by byl jen dlouhá video jak hraji settlers od začátku a pak jedna stránka, kde by byli vypsané ve sloupečku názby úkolu s odkazem na dlouhoé video s přesným časem. Myslim, že by to bylo skvělé. Odhadoval jsem 300-400h na to padlo. Vypadalo to jako u Patrician3 https://youtu.be/3TB4_ewtZko

Tak na settleru jsem aktivní a občas něco napíšu na   , ale beru jako hlavní stránku  baanraw. Pokud skončí, tak se zas vrátím s radami.

Stále více se mi settlers líbí, protože je to takový microZemě. Všichni vědí, že pomalu skončí. Jsou tam popírači, snílkové, ale i odpůrci změn atd. A pak vláda(tvůrci), kteří odmítaji změny, které by mohli pomoc, ale maji v pravidlech, že to nejde, tak to nejde. Organizace, které maji rozpočet a lidi na zlepšení situace, ale věnuji svoje zdroje na vylepšování ostrovů atd. Je to fakt taková microZemě.

To, že budu kritizován za češtinu a to, že moje návody stojí za prd jsem věděl dřív než jsem do toho šel. Extra jsem udělal web https://settlerson.blogspot.com/, abych nebyl osočen, že to dělám kvůli penězům z reklam. Mám webovku, kde jsem mohl psát
http://settlers.chedrbi.cz/, ale extra jsem šel na web, kde patří googlu a je bez reklam. A i přesto jsem byl označen, že to dělám kvůli penězům. Přes snahu vysvětlit, že pokud nejsou reklamy, tak nemám peníze, tak neúspěšně. A pak někteří mi zas dávali podporu, ale tedy jen šeptem, protože....      Je to prostě boží hra z pohledu sociologie.

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
  • Mus uni non fidit antro.
« Odpověď #496 kdy: Prosinec 08, 2019, 11:34:27 dopoledne »
Rád bych někdy zažil, aby učitelé stávkovali kvůli žákům a né pro svoje platy. Ale je to těžký, když si berou rukojmí děti. Je fakt škoda, že Babiš se tak lehce vzdal. Pokud by stávka trvala dlouho, tak by se lidi ptali jestli by se neměla změnit výuka.
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/skoly-odbory-stavka-ministerstvo-platy-ucitele.A191104_002020_domaci_brzy
Kdyz skupina lidí dokáže vytáhnout peníze od státu a má ještě rukojmi děti, tak nejen, že věřím, ale vím, že můžou přinutit ministerstvo školství a vládu, aby modernizovalo výuku.

Proto nevěřím, že učitelé učí kvůli dětem.

Sahawe budu nezvykle příkrý....prosím nesuď, pokud sám nechceš být souzen. Stávku učitelů považuji sice za diletantsky organizovanou a s veřejností špatně vykomunikovanou, což pak vede k podobným názorům, jaký tu píšeš. Ale uvědom si množství přesčasů, které učitelé odvádí ( a na prázdniny mnohé propustí, aby je nemuseli platit, protože není z čeho), naprosto prachbídné pravomoci učitelů a jejich nezáviděnihodný statut (často má student lepší auto než jeho učitel ;) a jeho kapesné pokud je papá podnikatel se rovná učitelskému platu), jejich osobní rizika (jé ve škole se zase objevily vši, roupy, blechy, spalničky, žloutenka....jaké je riziko, že si něco z toho přinesu do své rodiny domů....podobně je to i u zdravotnického personálu). A společnost prostě ty učitele potřebuje daleko víc než třeba lidi, co žijí nízkonákladově nic nevydělají a z toho nic vydělaného taky nic nedají do daní, ale mají stejné hlasovací právo a stejné nároky na sociální výhody jako ti učitelé o které se tu otíráš....A hlavně pokud chceme dostat do školství kvalitní lidi a chceme, aby kvalitně učili a učili to co společnost potřebuje, musíme je zaplatit a učinit jejich přeadninistrovanou práci atraktivní. A nedělej si iluze, že by dnešní učitelé pracovali pro peníze jako hlavní motivaci....při svém vzdělání si mnoho z nich může na živobytí vydělat daleko pohodlněji jako pojišťovák, farmaceutický dealer, nebo IT specialista....A nevím, jak chceš rozvíjet zemi bez vzdělaných lidí a kdo jiný než učitelé tohle zajišťují....i když to školskouu reformu potřebujeme opravdu nutně a spoušť po řadě diletantských rozhodnutí rychle se střídajících ministrů školství je pořádná a úroveň vzdělání v porovnání s dalšími zeměmi k chlubení moc není a trend také na optimismu moc nepřidává.....

Ale souhlasím, že rodiče se měli o akci dozvědět dříve a měli se dozvědět i něco o potřebách škol, nemožnosti sehnat asistenty, ředitele škol a jejich odborné zástupce.....ředitel školy dělá rozpočtáře, ekonoma, sociologa, běhá po krajských komisích, řeší personální problémy, baví se se stavaři o rekonstrukcích, propaguje školu, aby sehnala studenty a občas k tomu dokonce má čas i učit :-[....a chtěl bys to dělat za průměrný učitelský plat, když ti k tomu přihodím 10-25% ? Protože v aoutomobilce si na lince možná vyděláš víc a po 8h ti padla a netaháš si práci domů, nehádáš se s nablblým rodičem, že jeho dítko je rozmazlený a nevychovaný spratek, který terorizuje okolí, což mu ale kvůli žalobě nemůžeš říct a pod....

Offline sedlák

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #497 kdy: Prosinec 08, 2019, 02:34:41 odpoledne »
ředitel školy dělá rozpočtáře, ekonoma, sociologa, běhá po krajských komisích, řeší personální problémy a občas k tomu dokonce má čas i učit
Jeden příbuzný dělá ředitele školy, aprobace dějepis, zeměpis. Říkal mi, že učí čtyři hodiny týdně, na víc nemá čas kvůli administrativě. A to se jedná o malou devítiletku na vesnici, cca 200 žáků.
Dětem ve škole také chybí mužské vzory, spousta učitelů hned po studiu odchází mimo obor právě kvůli penězům, aby vůbec uživili rodinu.

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
  • Mus uni non fidit antro.
« Odpověď #498 kdy: Prosinec 08, 2019, 09:07:18 odpoledne »
Bohužel je to tak a kecy o průměrných platech jsou dobré pro lidi, kteří vůbec netuší....mě rozčílil argument, že učitelům nejde o děti, ale o peníze....bože vždyť si to mohou lidi vyzkoušet, aby rychle zjistili, jak fantasticky je tato profese placená....a když si vezmu, kolik toho ti učitelé ještě zorganizují pro děti ve svém volnu (sportovní a kulturní akce, besídky, různé kroužky...tak určitě to dělají pro prachy.....když se budu věnovat dětem a povedu v Pardubicích kroužek dětí 7-12 let, dostanu smlouvu na 110 kč/h a budu se věnovat 10-15 dětem.....a doma se na to ještě třeba připravovat...z toho fakt nikdo nezbohatne.....vždyť i vyučený zedník si klidně řekne 2-2,5x víc.....A argumentují tím lidé, kteří často pro druhé neudělají nic a jen remcají.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #499 kdy: Prosinec 09, 2019, 08:19:55 dopoledne »
V čem kredity pomůžou?
Třeba v tom, že lidi budou moc dělat co chtěji. Stále poslopuchám, že by někdo chtěl dělat nějakou jinou práci, ale je špatně placená nebo vůbec neni placená. Většinou se to řeší, že ta osoba dost brutálně seškrtá životní náklady a pak si může splnit svůj sen. Pak tu jsou kredity, které z nějaké části nahradí peníze a tím ta práce stane už docela slušně placenou.

K čemu by byli kredity lidem?
Nevim. Mně usnadnili život. Já jsem začal žít nízkonákladově, protože jsem měl strach z budoucnosti. Prosím nepředstavujte si, že jsem někde v kautu seděl scholenej a tam se se klepal. Pro mně strach z budoucnosti je u někoho, že promarní svůj život. Já promárním svůj život, ale něčím co mně v tu danou chvíli baví. Když jsem mluvil, že chci něco zažít a užívat si život, tak se na mně někdo díval jako na blázna, protože můj sen je žít na pozemku a z něj se nedostat. Chci neopouštet pozemek. Pozemek je něco jako byt. Člověk se v něm cítí dobře a hledá důvody proč tam být celý den. Já to mám s pozemkem. Když jsem o tom mluvil, tak jsem na razil na jednu paní, která to má podobně. Se ptala proč má být celý den zavřená doma s dítetem, když venku je pěkně. Podle ní rodiče vychovávaji děti, které se cítí dobře v bytě a pak neradi opouští tento svět. V době MHD neni problém se dostat za město a tam trávit celý den s dítětem. Podle ní můžeme vidět na dětech, že pokud si zvykli na život v bytě, tak v parku časem přicházeji a chtěji už domů. U ní je to opačně. Už od rána chce jít na zahradu. A od doby, kdy hlídá na zahradě ještě 2 děti, tak se ptá i na ně. Těší se ven a byt bere jen jako místo na přespání. Podle mně je to zajimávý pohled. Ale k věci. Na pozemku se cítím dobře a nerad opouštím komfortní prostor, který mám pod kontrolou. Tak jsem kromě nízkonákladového života musel systém, který mi pomůže žít. A to jsou kredity.

Jak se přesouvaji kredity mezi uživateli?
Přesun kreditů mezi uživateli je velmi snadný. Dostane ID a heslo a pak jen se přihlásí na kredit.chedrbi.cz a tam pošle někomu kredit. Tak žádná registrace. ID a heslo bylo vygenerované automaticky. Je to fak jednoduché.