Autor Téma: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití  (Přečteno 399063 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #150 kdy: Září 13, 2019, 10:11:03 dopoledne »
No škoda že nebydlíš blíž, v noci tady někdo vyhodil 4 kovové regály, ty by se ti třeba na to skladování věcí hodily.
škoda
Jsou to často ty možnosti, které člověk nevyužije, protože nemá ideální podmínky. Příklad můžou být ty kovové regály, kdy 4 kusy maji asi hodnotu 200-500Kč/kus. Ale je to rozebrání u popelnic, kde člověk bude vypadat trapně. Jestli je nářadí na rozebrání. Pak než se prodaji nebo vymění za něco jiného trvá nějaký měsíc, tak se musí skladovat někde v bytě. Tak osoba zhodnotí, že nemá ideální podmínky. Ale pro někoho jsou to ideální podmínky a vydí z toho příjem 800-2000Kč. A to je na měsíc života  pro nízkonákladové člověka. A to jen musí dostat ty regály z bodu A(popelnice) do bodu B(kulny).

SoňaR

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #151 kdy: Září 13, 2019, 10:14:17 dopoledne »
Přesně - ideální podmínky. Za ideálních podmínek bych ti to i schovala, až bys sem zase příště zavítal. Ale sama to neunesu a než někdo večer přijde, tak už budou nejspíš pryč.

Nalim

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #152 kdy: Září 13, 2019, 10:53:54 dopoledne »
Rozměrné a těžké věci se dají přemístit "odkráčením", jak do údajně dělali domorodci na Velikonočních ostrovech se svými vysokými sochami.

Když ty regály "odkráčejí" kousek od popelnic, a více méně symbolicky se k době ve společném rohu zamknou třeba lankovým zámkem na kolo, a třeba kolíčkem na prádlo se k nim připevní cedulka se sdělením typu TO JE MOJE, PROSÍM NEBRAT - tak nejspíš u popelnic "chvíli" vydrží 

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #153 kdy: Září 13, 2019, 01:42:50 odpoledne »
Netvrdim, že nízkonákladový lidí jsou skvělý podnikatelé, když dokážou najít prostor jak si vydělat. Myslim, že je to normální věc, protože pokud jsou ideální podmínky, tak hned je ten člověk podnikatel pokud tedy nepovažuje podníkání za nemorální kapitalistíckou zvrácenost.

Zase se točíme okolo toho, že ČR je bohatý stát. Kdyby nebylo, tak by každý snažil odstranit zbytečné náklady a byl by tu hodně malý prostor si vydělat z odpadu.

Četl jsem, že jedna firma vyprodukje každý den asi 10kg papíru a místo toho, aby dávali do modré popelnice, tak to dávali na místo, kde si jedna osoba mohla vyzvednout. Tak získal 20Kč asi denně. Pokud to přeženu a vezmu, že jedna osoba vyprodukje 20kg papíru a cena je 2 Kč. A potřebuje k životu 6000Kč ročně, tak by musel navštívit 50 rodin jednou ročně a měl by zajištěn příjem. Zároveň je to takový menší morální problém, že modré popelnice patří městu a už ten papír je majetkem města a kdo z ní bere papír je zloděj.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #154 kdy: Září 13, 2019, 07:13:01 odpoledne »
Začal jsem si dopisovat s jedním člověkem, tak sem zkopíruji odpovědi, i když už byli tady zodpovězeni. Prý si přečetl celé téma na fórum. Tak se pokusím během těch pár dní více rozepsat odpovědi.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #155 kdy: Září 14, 2019, 07:42:43 dopoledne »
Jsou peníze v bance a pak peníze ve věcech. Některým případě v odpadkách neboli věcích, které pro někoho nemaji vůbec cenu a rád se jich zbaví.

Ty odpadky pro někoho znamenaji úsporu peněz. Taky to zvedá sebedůvěrů, kdy ta osoba na konci každého měsíce mu zůstane jen pár stovek v kapse a nevidí jak jinak řešit svou budoucnost.

Pro sběr odpadků musí existovat ideální podmínky. Bez nich to fakt nejde a skončí to tak, že buď budete mít hromadu věcí na které se bude jen prášit a dělat Vám starosti nebo Vás ty odpadky vyjdou draho. Bez ideálních podmínek to prostě nejde.

Odpadky je silné slovo, ale pro mohno lidí jsou cenné věci jen odpadky a rád se jich zbaví. Daji se sehnat na internetu jako bazos.cz nebo nevyhazujto.cz atd.  Pak existují burzy a swapy, kdy jiné odpadky vyměníte za jiné. Proto věci, které vy nevyužijete, ale daji se využít maji hodnotu ve formě barteru, kdy to vyměníte s někým jiným.

Máme ideální podmínku, že žijeme v konzumní společnosti, kdy je tolik odpadu, že se platí i za jeho odvoz. Ten, kdo si to uvědomí, tak může získat věci v hodnotě, které mu umožní našetřit si spoustu peněz.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #156 kdy: Září 14, 2019, 08:09:40 dopoledne »
Klíčové je bydlení. Podle mně je to nějvětší výdaj co je. Pokud se toho člověk zbaví, tak se mu otvíraji nové možnosti žití.

Bydlení je jen 4 stěny a střecha. Pokud z venku uděláte palubky 100Kč/m2 a ze vnitř dáte OSB desky, které potřete barvou nebo tapetami, tak hned máte pěkný dům. Tak domek 100m2 Vás vyjde asi na 100tisíc, ale pokud to budete stavět postupně. Pokud pujdete najednou do Hornbachu, tak Vás to bude stát možná i 500tisíc.

Další problém je, že pokud osoba našetří jen 500-1000Kč měsíčně, tak ta osoba žije na pokraji chudoby, protože takhle málo značí, že má finanční problémy a pokud dojde k výpadku nebo něčeho zdražení, tak mu nezůstane nic a bude muset šáhnout do úspor. Tak mít svůj domek je iluze.

Proto jdou lidi cestou sbírání odpadků. Tak místo těch 500-1000Kč měsíčně v hotovosti má ještě třeba 10tisic v odpadkách.

CyPro

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #157 kdy: Září 14, 2019, 10:29:53 dopoledne »
Klíčové je bydlení. Podle mně je to nějvětší výdaj co je. Pokud se toho člověk zbaví, tak se mu otvíraji nové možnosti žití.

Bydlení je jen 4 stěny a střecha. Pokud z venku uděláte palubky 100Kč/m2 a ze vnitř dáte OSB desky, které potřete barvou nebo tapetami, tak hned máte pěkný dům. Tak domek 100m2 Vás vyjde asi na 100tisíc, ale pokud to budete stavět postupně. Pokud pujdete najednou do Hornbachu, tak Vás to bude stát možná i 500tisíc.

Proto jdou lidi cestou sbírání odpadků. Tak místo těch 500-1000Kč měsíčně v hotovosti má ještě třeba 10tisic v odpadkách.

Dům 100 m2 za 100 tisíc? Možná by ses měl ještě jednou nad svým tvrzením zamyslet.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #158 kdy: Září 14, 2019, 10:46:13 dopoledne »
Dům 100 m2 za 100 tisíc? Možná by ses měl ještě jednou nad svým tvrzením zamyslet.
Máš pravdu. Bydlení.  Neni to dům, ale bydlení.

Bydlení je jen 4 stěny a střecha. Pokud z venku uděláte palubky 100Kč/m2 a ze vnitř dáte OSB desky, které potřete barvou nebo tapetami, tak hned máte pěkné bydlení.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #159 kdy: Září 14, 2019, 02:52:57 odpoledne »
Budeme tento rok testovat skladování věci v sudech venku. Zjístíme jestli sudy začnou degradovat a jestli obsah v sudech se zníčí. Budou jen mít střechu.


Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #160 kdy: Září 17, 2019, 12:59:57 odpoledne »
Kolik vyjde bydlení na stáří?
To já nevím. To je na každém jakou má představu jaké bude mít stáří. A hlavně kolik bude mít peněz. Já si myslim, že pokud někdo nemá moc peněz, tak nemá moc na vybranou a bude mu stačit domek(chatč) s 150m2, kde 50m2 bude vytápěné. Kdo má víc peněz, tak si pořídí větší.

Dejme tomu, že člověk má našetřeno jen pár tisíc a do důchodu jde za 20-30 let. Dá se s tím něco dělat? Jo dá. Skoro vždy existuje řešení. Jen chce hledat to řešení.

Já se s nikym nepřu, že to nejde. Nejde to pokud si člověk hledá důvody proč to nejde. Ale víme, že lidi žijí v domečkách, chatičkách, mobilních domech a karavanech. Jak to, že jim to šlo a ostatním to nejde? Oni hledali jak to může jít a pokud narazili na problém, tak to vyřešili. 

Já tvrdim, že si člověk postaví něco na bydlení za 100tisíc korun, když si nasbírá 100tisíc kelímků od jogurtů. Nebo 30000 zavařovacích sklenic. Může mít svůj domeček neboli něco na bydlení za odpad. Pokud má 20 přátel a běžná rodina vyhodí asi 50 sklenic, tak za 30 let bude mít svůj domeček.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #161 kdy: Září 17, 2019, 02:41:46 odpoledne »
Kelímky sami o sobě nemaji žádnou cenu. Ale pokud je dokážete využít, tak maji cenu 1 Kč, protože tolik stojí 0,5l kelímek. Pro někoho, kdo sází to značí úsporu a porotže odjogurtů jsou tvrdší neboli delé vrdží a ještě nejsou spůsvitné, tak je to dobrá cena za odpad.

Zní to lehce, ale stačí jen nasbírat pár kelímků a pak na procházce najít krtince a vzít si krtince. Na jaře do kelímků dát semínka třeba cuket(0,2kč jedno semínko) a za 2 měsíce prodávat sazenice na internetu za 15-20Kč/kus.  Nebo mít nějaké trvalky bylinky a jen nastrkáat řízky do kelímků a za pár měsíců je prodat atd.


Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #162 kdy: Září 18, 2019, 08:27:56 dopoledne »
Pracování pod cenou jen způsobuje tvoji chudobu a ostatním.
Dost mně odrazovalo cokoliv dělat, protože níčím hodně lidem život, že dělám třeba 25Kč/h. Rozdávání semínek zas níčí semenáře. Třeba bych rozdával neomezené semena měsíčku lékařského zadarmo. Po pár letech by žádný semenář nepěstoval měsíček na semeno, protože by se to nevyplatilo a já bych získal monopol a jedna genetická modifikace by byla po celém ČR. Byl bych zodpovědný za zníčení genetické pestrosti měsíčku. A pokud bych semenařil víc druhů rostlin, tak bych zníčil nějaké semenáře. Pokud dělám jen za 25Kč/h, tak lidi, kteří musí živit svou rodinu, tak některému to neumožnuji, protože jsem mu sebral práci. Když začnete přemýšlet o svém chování a činnosti, tak to je špatné. Nedělejte to, protože vždy z toho vyjdete jako hajzlík.

Tak jsem hazlík, ale abych mohl se sebou žít, tak jsem si řekl, že to dělá každý. Každý chce ušetřit peníze, tak kupuje levné potraviny, schání levnou pracovní sílu a nabízí se levně, když potřebuje peníze. Líbí se mi video, kde přednášející říká posluchačům, aby se nenabízeli levně, protože zaměstnanec v té firmě bere víc. Tak přednášející nemá morální zábrany dělat za míň než ten zaměstnanec a tím vlastně připravil někoho o trvalé zaměstnání a ten člověk se musí stát freelancer a snížit cenu, aby se uživil.  https://youtu.be/2wmi-9J6em4


Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #163 kdy: Září 19, 2019, 01:18:56 odpoledne »
To co jsem měl na minimalismu rád, že poukazuje, že pocit radost z věci zmizí a zbyde jen zbytečnost. Ono se to přehouplo na utrácení zážitků. Místo hmotných vcí pak utrácí za nehmotné věci. Hromadí nehmotné věci. Pokud se někdo na to zaměří, tak pak jich má tolik, že má v nich bordel jako by měl hmotné věci. Nehmotné věci jsou stejně jako hmotné věci ekologicky zatěžující. Možná míň než hmotné věci, ale stále zatěžují přírodu.

Proto pár lidí si neříkaji minimalisti, ale třeba dobrovolně skromně a někdo nízkonákladový lidi. Nepotřebuji si kupovat věci nebo zážitky, aby byli štastný.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #164 kdy: Září 20, 2019, 08:56:52 dopoledne »
Citace
fakt cim dal mam pocit ze Vy a ja zijeme v jinem vesmiru
Jo. Je to jiný svět.V jednom světě stačí jen 500 Kč měsíčně a někomu ani né 28tisíc měsíčně a ještě si stěžuje, že bere málo. Chci pochopit ten druhý svět, kdy lidem nestačí co maji a stále spěchaji a stresují.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #165 kdy: Září 20, 2019, 10:29:16 dopoledne »
Já o chudobu se zajimám z jiného uhlu. Existují lidi, kteří studují chudobu, jsou i učitelé a katedry, kde se řeší chudoba. Jsou tu sociání pracovnící v terénu, kde se setkávaji chudobou. Proto nejsem expert a nikdy nebudu expertem na chudobu. Jsou to jen moje plky a můj pohled.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #166 kdy: Září 21, 2019, 08:22:44 dopoledne »
Já věřim, že svět zlepšíme, když lidi si budou pěstovat jídlo. Musíme u sebe a to je jídlo. Sníme toho hodně a jak vidíme má to dost velký ekologický dopad na přírodu. Pokud bychom si ho pěstovali sami, tak se zlepší příroda a i Země. Věřim na nový typ zahrádkářské kolonie. http://chedrbi.cz/?p=120

Věřim tomu tak, že jsem se rozhodl vzdá svoji kariéry, budování rodiny a i uživat si života. Věnuji tomu všechny svoje prostředky a i čas. Jen tohle nás může pomoc jak zachránit naši krajinou.

Kecám. Když Vás něco baví, tak to neni obětování. Proto moc nevěřim na obětování, protože často to je jen zvedá ego toho člověka a dělá to, protože ho to baví a nechce dělat něco jiného. U mně je to stejné. Dává mi to mému životu smysl, že něco vytvářím a ne jen - jím,spím a chodim na zachod. Když jsem se rozhodoval jestli chci něco dokázat a pomoc trochu světu nebo makat a dělat ty tři věci, tak u mně byla jasná volba, protože dělat něco co Vás baví vždy zvítězí.

Když nebudu moc budovat svou vysněnou kolonii, tak ztrácí smysl můj život.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #167 kdy: Září 21, 2019, 10:04:38 dopoledne »
Souhlasím s tím, že když si větší část obyvatel bude pěstovat např. brambory, zeleninu, ovoce, bylinky....napomůže to stabilitě společnosti jako celku a lidem to dá smysluplného koníčka, vrátí je to k práci s hmotou, rozšíří se okruh lidí s potřebnými znalostmi a dovednosti, nahradí to neproduktivní pocení v tělocvičnách a fitkách....a pomůže to trošku i krajině. Lidé si budou více vážit půdy, když si uvědomí, co úsilí ji dá obdělat....A to vše je jen a jen dobře. A taky se naučí planovat dlouhodobě, protože na zahradě se váš úmysl projeví až za pár měsíců až let....to není jako vyměnit staré myšlení za nové...vtip z období Perestrojky od Renčína ;).

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #168 kdy: Září 21, 2019, 04:08:53 odpoledne »
Sbírat věci a hromadit je něco co dnešní člověk nechápe. . Je to fakt nelogické. Všude jsou krámy a dokonce i ta věc přijde domu díky poště, tak nemusíte nikam chodit. Hromada věcí automaticky dělá pocit bordelu.


Když se ptám lidí, kterým je cca 30let jestli si myslí, že dostanou důchod pokud se ho dožíjí, tak si myslí, že bude minimální a nebude jim stačit k životu. Čekali byste od nich, že tedy peníze šetří a dávaji  ho penzijního fondu nebo do pozemku. Kupodivu nemaji tendenci šetřit a spíš utráceji, protože si chtěji užít života dokud to jde. Tak si myslí, že ve stáři budou se mít špatně a je jim to jedno.

Některým to neni jedno. Ale jak to řešit, když si chcete žít a nedávat část platu do penzijního fondu? Některé napadne hromadit věci.

Třeba takový bordel. Je to fakt bordel, který najdete všude. Je k ničemu a možná i dostanete nějakou korunu, když ji odvezete.
Z mého odhadu má cenu 300 Kč. Vidim v tom části, které maji hodnotu. Podle člena, který ten odpad přivezl má hodnotu 1500-4000Kč. On vidí, že se dá z toho něco udělat a tím zhodnotit tento odpad.


Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #169 kdy: Září 21, 2019, 08:16:09 odpoledne »
Problém vidím v tom, že jedinec nebo malá skupina, hromadící kupy materiálu v krátkdobém horizontu, pro něj nemá zpravidla využití a v hlouhodobém pak zase ztrácí přehled o množství, kvalitě a umístění nasbíraného materiálu. Výsledkem je "zabordelení" prostoru, kde se věci povalují bez ladu a skladu s tím, že se to někdy k něčemu bude hodit....ale když to pak potřebuješ, nemůžeš to buď najít nebo to mezitím ohlodal zub času do nepoužitelné podoby. Pak přijde stáří a úbytek sil a člověk si najednou uvědomí, že místo krásné zahrady ta jeho sbírka pokladů vytváří vlastně smetiště na jehož využití či jen prostý úklid dotyčnému již nezbývají síly....Takže v tom dožije a dědici pak většinou přistaví kontejner nebo najmou vyklízecí firmu a místo zase za notného láteření a finančních výdajů uklidí do použitelné podoby.

Pokud by už člověk chtěl takto žít, musí se specializovat třeba na stavební materiál, ten sbírat či vykupovat, třídit, skladovat a opět průběžně prodávat...podobně třeba autodíly z vraků, elektronické součástky z elektrospotřebičů apod....
Ale tohle není pro každého a je to náročné na skladovací prostory, vybavení a vyžaduje to dlouhodobou zkušenost a přehled v oboru, kontakty i obchodního ducha.

SoňaR

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #170 kdy: Září 21, 2019, 08:53:58 odpoledne »
Tak tak. Je třeba zvážit, zda by daný skladovací prostor pro krámy nenesl víc užitku při jiném využití.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #171 kdy: Září 22, 2019, 08:22:34 dopoledne »
v hlouhodobém pak zase ztrácí přehled o množství, kvalitě a umístění nasbíraného materiálu. Výsledkem je "zabordelení"
Ono hromadění věci má svoje hranice. Čas a prostor je to omezení. A pak přichází kontakty. Pokud nemá kontakty, tak brzo přestane hromadit. Věci se dlouho neohřejou. Díky kontaktům ty věci vymění za něco co chce. Vytvoření kontaktů je podle mně snadné. Buď má člověk známé, kteří potřebovali ty věci a oni ostatním řeknou, že Vy je máte, tak přijdou sami nebo pro začátek dáte inzerát a po čase se to samo rozjede.

Proč to každý nedělá je, že každý chce mít peníze a peníze. Pokud chcete mít úspěch, tak budete dělat barter. Kupodivu vždy člověk najde nějaké věci, které se chce zbavit, tak vymění za něco co potřebuje. A ty věci zas vyměníte. A lidi musí jíst, tak vyměníte za jídlo atd. Nakonec tak získáte peníze. Tak ušetříte peníze místo vydělání. Pokud by člověk chtěl vydělávat peníze, tak je to cesta do pekel pro normlního člověka. Pro nízkonákladového to jde.

To, že někdo 30 let hromadil věci a pořád je hromadil znamenalo a nedokázal s nima bartovat, že ten člověk měl tu psychickou poruchu hromadění věci nebo si myslel, že ty věci maji větší hodnotu než někdo nabízí.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #172 kdy: Září 22, 2019, 08:24:18 dopoledne »
Tak tak. Je třeba zvážit, zda by daný skladovací prostor pro krámy nenesl víc užitku při jiném využití.
Jakého například?

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #173 kdy: Září 22, 2019, 08:56:00 dopoledne »
Sahave já nikdy neviděl, že by nízkonákladoví lidé bartrovali ve velkém s věcmi a třeba chodili směňovat do zběrných dvorů nebo stavebních bazarů vanu za vchodové dveře do RD.....Zato jsem je viděl směňovat ve sběrných surovinách okapy, dekly z kanálů a elektrické kabely za peníze....A protože se to dělo ve velkém, sběrny přistoupily k tomu, že peníze posílají sběračům na dohledatelný účet, aby nemusely opisovat občanské průkazy a PČR hledat, ve které ulici zmizely kanálové dekly nebo ze které trati zmizelo pár km signalizačního vedení.....

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #174 kdy: Září 22, 2019, 09:00:11 dopoledne »
Tak tak. Je třeba zvážit, zda by daný skladovací prostor pro krámy nenesl víc užitku při jiném využití.
Jakého například?

Jako například že si jedinec a jeho rodina užijí zelenou zahradu nebo dvůr /hezké prostředí totiž působí i na podvědomí a psychiku - většina lidí nechce bydlet ani v okolí skládek a koukat se z oken bytů na kompaktory a náklaďáky co je navážejí). Na tom prostoru můžeš postavit houpačku pro děti, pískoviště, zasadit strom, udělat záhon, chovat slepice, postavit lavičku ;D.

SoňaR

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #175 kdy: Září 22, 2019, 09:05:32 dopoledne »
Venkovní pozemek třeba na pěstování nebo na chov, vnitřní na uložení věcí s vyšší hodnotou, nebo výrobu... Jak sám říkáš, pokud je motivace, lze najít spoustu výhodnějších možností využití pozemku / prostoru.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #176 kdy: Září 22, 2019, 09:09:23 dopoledne »
většina lidí nechce bydlet ani v okolí skládek a koukat se z oken bytů na kompaktory a náklaďáky co je navážejí).
A co na desítky chatiček, které vypadaji docela dobře? Mám v plánu okolo chatiček postavit plot z vrb, tak nepujde ani poznat, že tam jsou chatičky. Na střechu maskovací síť a ani satelit to nebude vědět.:)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #177 kdy: Září 22, 2019, 09:10:00 dopoledne »
Venkovní pozemek třeba na pěstování nebo na chov.
Ale tolik nevydělá jako uskladnit věci.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #178 kdy: Září 22, 2019, 09:27:26 dopoledne »
To jako myslíš placenou službu, že si u tebe na zahradě na 1/roku uložím kupu písku nebo paletu cihel? No ty by fungovalo, pokud bys k tomu měl ten stavební bazar, nakladač a hydraulickou ruku, abys to popad a naložil. Jinak je to mimo....A ty chatičky to jako myslíš, že máš atraktivní pozemek pro skauty nebo pro pronájem turistů....jako že kemp??? Nebo jak to myslíš? Co budeš dělat, když ti to obsadí pár bezdomovců, polezu tam feťáci a začne se to to místo přirozeně zajímat policie?

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #179 kdy: Září 22, 2019, 09:49:30 dopoledne »
Jeden utopický plán je udělat e-shop a prodávat ty krámy online. Odběrné místo by bylo v Chedrbí a jednou za čas v Praze(asi nádraží Běchovice). Platidlo by byli kelímky a zavařovací sklenice. Právě diskutujeme jak to udělat. Zatim to je jen fáze teorie, protože netušíme jak to udělat, aby finanční úřad nás nechal na pokoji. Něco jako https://chytrasmena.cz/

SoňaR

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #180 kdy: Září 22, 2019, 01:56:11 odpoledne »
Taky záleží, co by to bylo za krámy. Jak sám říkáš -  lidi jsou teď bohatý a spoustu věcí nabízejí jen za odvoz. V lepším případě. Jinak to rovnou hrnou k popelnicím, kde už si to zájemci přeberou.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #181 kdy: Září 23, 2019, 02:27:13 odpoledne »
Jsem sobec a i srab. Jsem srab, protože se nedokážu zabít. Bylo by to nejlepší pro svět. Ten, kdo reálně přemýšlel o tom jak nejlíp udělat pro zemi, tak je jediná cesta a to se zabít. To se mi nechce. Tak další cesta je žít ekologicky. A to taky nedokážu. Abych žil ekologicky, tak bych musel žít se 3000-6000Kč ročně. A já žiji 12-15tisic, protože se rozmazluji. Nechci se vzát některých věci, tak nemůžu říkat, že žiji ekologicky. Jsem prostě sobec, který myslí na sebe a kašle na planetu Zemi. Tak mohu být hrdý jen na to, že nejsem pokrytec a neříkám, že žiji ekologicky nebo se snažím. Byla by to jen lež neboli pokrytecké chování. Nikdy  a bohužel nebudu žít ekologicky. Taky se zkouším vyléčit z "odsuzování" lídí, kteří o sobě mluví, že žijí ekologicky, i když si sami brutalně lžou. Mám ještě pár nepěkných vlastností jako sebeklam,...

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #182 kdy: Září 23, 2019, 03:48:36 odpoledne »
Docela by me zajimalo kdo si pojede nekam pro stary papundeklovy dvere - to je tak max. z okoli 20 - 30km...
Kdo si pojede pro staré dveře tak daleko?
Nevim. Ani to neřeším. Jestli se někdo objeví nebo ne. Jak jsem psal, tak tohle může dělat člověk, který žije nízkonákladově a nebo nemá existeční problémy. Pak mu je jedno jestli si někdo koupí nebo vymění ty dveře za něco. Prostě si žije svůj život a pokud někdo se objeví a koupí si od něj dvěře, tak je to bonus. Mám chuť napsat "Příležitost dělá z člověka zloděje" :), ale je to "Pokud člověk nevyužije příležitost, tak se sám okrádá".

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #183 kdy: Září 23, 2019, 10:43:05 odpoledne »
Sahawe pojem žít ekologicky je hodně diskutabilní.....to že si dopřeješ trochu komfortu když můžeš asi planetu ani nezahubí ani nespasí....ostatně zvířata si také dopřejí potěšení, když mohou. Problém vidím v nesmyslném plýtvání zdroji a energií a v tom, že jediný člověk díky peněžnímu ekvivalentu dovede nashromáždit neskutečný majetek, který by jinak vůbec nebyl sám schopen ani spravovat ani ubránit. Tím se podstatně lišíme od zvířat a také v nerovnoměrném rozdělení bohatství a spekulacím s důvěrou....akcie častou neodráží reálnou hodnotu vašeho podílu  ve firmě, ale zbožné přání investora....
žádné jiný živočišný druh nedovedl tolik vychýlit přírodní rovnováhu. Na druhou stranu máme pořád sklony zapomínat, že naše existence je podmíněna adaptací na prostředí, které si samy rychle ničíme, na zdroje, kterými plýtváme a na mír, který neumíme v honbě za mocí udržet.....dravec si hájí teritirium, ale nebude plýtvat energií na něco, co nedovede uhájit...a jeho potomci si musí místo na slunci vydobýt....nezdědí je jako potoci Rockefellerů, Morganů, Amaultů, Rotschildů či Goldsmithů.....

SoňaR

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #184 kdy: Září 24, 2019, 08:57:51 dopoledne »
A co vlastně znamená "žít za x tisíc ročně"? Je to kolik ten člověk utratí celkem, nebo kolik člověk utratí jen sám na své potřeby? Nemyslím si, že "žít za x tisíc ročně" je ukazatel toho, jak moc člověk žije ekologicky.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #185 kdy: Září 24, 2019, 09:33:58 dopoledne »
A co vlastně znamená "žít za x tisíc ročně"? Je to kolik ten člověk utratí celkem, nebo kolik člověk utratí jen sám na své potřeby? Nemyslím si, že "žít za x tisíc ročně" je ukazatel toho, jak moc člověk žije ekologicky.
To, že uratí pár tisíc neznamená, že žije ekologicky.
Je to jen můj a některých nízkonákladových lidí názor. Je založen na tom, že pokud člověk potřebuje vydělat peníze, tak tím vzniká eklogická zátěž jako používání auta,autobusu, vlaku, kanceláře, silnice atd. Uklízečka musí uklízet někde, kde se vyráběji samonáty, aby jeden použila na uklíd. Nabalují se na to lidi a tak vzniká větší ekologická zátěž.  Pokud člověk by potřeboval málo, tak by mohl pracovat jen třeba 15 let ve městě a pak by žil do konce života z těch peněz. Pokud by na jednom místě nešlo 50 lidí do práce, tak by přestal jezdit v určitou dobu autobus a tím se ušetří benzín. Pokud by lidi nakupovali jednou ročně, tak by přijel kamion s věcmi a rozebrali si to a nemuseli by být obchody. A tak dále.

Aby člověk měl peníze, tak musí pracovat a ve většině případě je to zbytečná práce. Nemá smysl. Jen kvůli penězům.
Argument často bývá, že utráci za fairtrade věci a biopotraviny. Tak ta osoba vytváří ekologickou zátěž, aby měl dobrý pocit. Třeba platí bio chleba za 50-80Kč. Pokud by si ho upekl sám, tak vyjde bio chleba asi na 20 Kč.  Čím mín člověk potřebuje peněz, tak nemusí dělat práci, která níčí naši planetu.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #186 kdy: Září 24, 2019, 09:54:55 dopoledne »
Neomezuje nedostatek peněz tvůj život?
Pěněz na svůj život mám dost, ale utrácení pro zábavu nemám žádné peníze. Trochu život omezuje. A někdy si říkám, že kvůli mému stylu života svět bude zničen. Kdybych vydělával třeba 15tisíc měsíčně, tak bych mohl dávat 10tisíc měsíčně na záchranu planety podle mého uvážení, které má smysl. Příklad by bylo zaplacení ekonoma a právníka, aby vypracovali zákony, které by mohli zlepšit planetu a zároveň by to nemělo právní a ekonomicky negativní dopad pro lidi. Když jsem zaslechl o https://www.fridaysforfuture.cz/ , tak jsem měl dobrý pocit, ale pak mi vyšlo, že nevědí co chtěji. Jen křičí, aby  politici něco udělali a čekaji. A když nic nedělaji, tak kříčí a zas křičí.

Já se snažim pochopit ty politiky. Je to už moje úchylka, když zkoumám myšlení lidí, abych jejich rozhodnutí pochopil. Pak se dá s tím něco dělat. Docela dobrý se podívat na forum pirátů https://forum.pirati.cz/index.php . Uvědomíte si, že možná všichni politici nejsou podplacení, ale maji svoůj názor na něco nebo jen papouškuji něčí, protože nemaji tak hluboké znalosti. A popravdě málokdo má hluboké znalosti o všem. Právě lobisti neboli lidi, kteří o tom vědí dost o něčem mohli lobovat. Na to je potřeba peníze, aby se ten člověk zaplatil. Aby ho politik přijmul, tak musí mít za sebou vlivnou skupinu a to těch pár tisíc demonstrantů je. Bohužel mi připadá, že https://www.fridaysforfuture.cz/ jen stávkují a nechce se jim dát nějaké návrhy zákony. Ono chtít třeba zakázat uhlí je ekonomicky dost drahá věc a pak by ekonomové a politici v médiích rozcupovali jejich plán a občany ČR by se k nim přiklonili a ty stávkující by vyděli jako extrémisty. Stávkující si toho vědomi a podle mně nedaji žádný návrh.

Získal jsem fotku zdi na stávce co chtěji stávkující(na zeď psali i děti, tak to neni oficiální názor https://www.fridaysforfuture.cz/)

Je otázka jestli by mi motivace pracovat a odvádět většinu platu vydržela dlouho, protože mám pocit, že bych brzo vyhořel.



Já vidim problém, že Gréta a jejich organizace po světě nemá vůbec žádnou podporu ekonomů. Politik nemůže jít a zakázat těžit v ČR uhlí, protože tu máme uhelné elektrárny, tak by se dováželo sem z uhlí z Polska a opozice by to pak využila ve volbach. Takhle svět funguje, že cokoliv co stojí peníze a má následek pro obyvatelstvo využije opozice. Ekonom by měl být schopen vyčíslit kolik třeba zákaz těžby uhlí bude stát. A asi nějaký sociální analytik, který vypracuje analýzu jaký to bude mít sociální dopad na obyvatelstvo.

U Gréty a stoupenců se bojím, že moc nedomysleli některé věci. Ten strach je jen moje sobecká věc, protože se mně některé kroky doktnout. Pokud třeba zakážou uhlí, tak se mi zvednou moje životní náklady a i ostatních a já už nebudu moc žebrat staré oblečení a odpadky.

Na druhou stranu pokud Gréta začne mít svůj názor, tak její popularita a modla kolem klesne.  Prý dost naštvala některé studenty, když souhlasila s jadernou energii. A bude zajimavé jestli bude další názory z pohledu ideologie nebo založen na názorů vědců. Jestli bude muset řešit ingorování někteých vědců pokud se nebude hodit určité ideologie.

Taky argument, že oni jen chtěji, aby vláda něco dělala. Vlada čeká požadavky, které by uspokojili stávkující, ale oni žádné konkrétní požadavky nedávaji.

video o nové zelené Evropě
https://youtu.be/UaK7jlLcOQM

SoňaR

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #187 kdy: Září 24, 2019, 10:16:14 dopoledne »
A co vlastně znamená "žít za x tisíc ročně"? Je to kolik ten člověk utratí celkem, nebo kolik člověk utratí jen sám na své potřeby? Nemyslím si, že "žít za x tisíc ročně" je ukazatel toho, jak moc člověk žije ekologicky.
To, že uratí pár tisíc neznamená, že žije ekologicky.
Je to jen můj a některých nízkonákladových lidí názor. Je založen na tom, že pokud člověk potřebuje vydělat peníze, tak tím vzniká eklogická zátěž jako používání auta,autobusu, vlaku, kanceláře, silnice atd. Uklízečka musí uklízet někde, kde se vyráběji samonáty, aby jeden použila na uklíd. Nabalují se na to lidi a tak vzniká větší ekologická zátěž.  Pokud člověk by potřeboval málo, tak by mohl pracovat jen třeba 15 let ve městě a pak by žil do konce života z těch peněz. Pokud by na jednom místě nešlo 50 lidí do práce, tak by přestal jezdit v určitou dobu autobus a tím se ušetří benzín. Pokud by lidi nakupovali jednou ročně, tak by přijel kamion s věcmi a rozebrali si to a nemuseli by být obchody. A tak dále.

Aby člověk měl peníze, tak musí pracovat a ve většině případě je to zbytečná práce. Nemá smysl. Jen kvůli penězům.
Argument často bývá, že utráci za fairtrade věci a biopotraviny. Tak ta osoba vytváří ekologickou zátěž, aby měl dobrý pocit. Třeba platí bio chleba za 50-80Kč. Pokud by si ho upekl sám, tak vyjde bio chleba asi na 20 Kč.  Čím mín člověk potřebuje peněz, tak nemusí dělat práci, která níčí naši planetu.

A co třeba lidi, kteří pracují doma? Vydělávají tisíce a přitom svojí prací nezvyšují ekologickou zátěž používáním dopravních prostředků či nějaké externí provozovny.

A co lidi, kteří své vydělané peníze investují do obnovy lesů či původních biotopů, nebo třeba jen do úpravy svého obydlí, aby bylo "zelenější" (ekologičtější). Co je ekologičtější - nepracovat, spokojit se s málem, nechat netěsnícími okny foukat průvan celým domem a topit v kamnech uhlím, dřevem, nebo všemožným harampádím, co kde najdeme, nebo si něco vydělat, pořídit si nová okna, solární panely na střechu, nebo jen vyměnit starý kotel za nový. Nebo co by se stalo, kdyby se všichni rozhodli vystačit s málem a součástí toho by bylo - že si pořídí nějaká ta kamínka, nebo dřívkáč a budou si topit (a vařit) s pomocí nasbíraného dřeva?

Tuhle jsem četla zajímavý článek a naprosto s ním souhlasím. My (v Evropě) se tu můžeme třeba stavět na hlavu a zavádět naše směšná opatření, která jsou ale úplně na nic, dokud se nezapojí velcí hráči, jako USA. Dokud tito velcí hráči nezruší např. jednorázové nádobí v restauracích (a my se tu přetahujeme o brčka), dokud tito velcí hráči nepřekonají svoji lenost a pohodlnost maskované za demokracii a práva. Německo schvaluje svůj báječný balíček klimatických opatření, Trump oproti tomu ruší Kalifornii právo na přísnější emisní limity u aut, aby se mohlo vyrábět mnohem více levnějších automobilů...

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #188 kdy: Září 24, 2019, 10:46:54 dopoledne »
A co třeba lidi, kteří pracují doma?
A co třeba lidi, kteří pracují doma?
Je to jen můj názor, který vycházi z toho, že pokud někdo utrácí peníze, tak je musí i vydělat. Nedokážu ho obhájit. Je to jen můj názor. dokážu obhájit, že člověku k životu stačí 6000Kč ročně k životu, ale nedokážu obhájit, že je to důstojný život. Taky nedokážu obhájit jestli je víc ekologické bydlet malé chajde, kde se topí jen pár dní v roce, kdy je fakt mráz nebo pořídit nějaký zelený dům. Nebo se vyplatí žít celý život ve Španělsku. Pořád se totiž motáme v tom, že každý se dívá z jiného úhlu, tak sklenice je buď poloprázdná nebo poloplná.  Tak tenhle názor, že člověk žije ekologicky pokud utrácí málo je jen můj osobní názor, který nebudu bránit svým životem.

SoňaR

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #189 kdy: Září 24, 2019, 10:57:16 dopoledne »
 :) ok, je to složité téma... zajímavé k diskuzi, ale složité a zcela jistě jedno z těch, které nemá jako řešení jednu pravdu

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #190 kdy: Září 24, 2019, 12:29:36 odpoledne »
Z jiného soudku ale k nízkonákladovímu žití....četl jsem studii obhajující návrat koní do zemědělské výroby. Bylo to podáno z pohledu nákladu na provoz, nákladu na recyklaci výrobních prostředků na zaměstnanost a dopad na krajinu....Vyplynulo z toho, že samoobnovitelní koně, kteří současně hnojí půdu a neprodukují mnoho skleníkových plynů mohou na malých pozemcích a rodinných farmách docela efektivně konkurovat současné moderní zemědělské technice, pokud se použijí moderní odlehčené stroje (pluhy, secí stroje, sekačky....). Je to limitováno obdělávanou plochou a není to z pohledu zisku, kde naopak velcí hospodáři jsou ve výhodě. Pokud ale budu obdělávat 5-7 ha a z toho 2-3 hektary mám na produkci krmiva mohou být 2-3 koně pro mou rodinnou farmu nízkonákladovější než moderní technika. Jen musím používat odlehčené moderní stroje pro koňská spřežení, která u nás nejsou příliš dostupné, ale začínají se objevovat v Polsku i třeba v USA...Pro mě je to zajímavá alternativa nízkonákladového žití na "malé výměře orné půdy", která by se i u nás mohla více rozšířit. S názorem se schodují drobní farmáři v Polsku, Švédsku i USA, takže mě to zaujalo....drobní farmáři u nás lepí staré dosluhující zetory nebo vozí a opravují malé japonské traktory....Je zde oprávněná námitka, že o koně se musíte celoročně starat....na druhou stranu se vás netýká palivová krize, zelená nafta, servis a shánění náhradních dílů, nákup nových traktorů....výhodou by byl malý lesní pozemek 1-2 ha, ktreý umožnuje celoroční využití koní, kteří jinak mimo sezoní práce vypomáhají při lokálním transportu a v komunálních službách pro obec. Studie dokonce počítala se zvýšením počtu lidí v zemědělství na 3-5 násobek (12-15%), kteří by se uvolnili z průmyslu v důsledku 4.0 průmyslové revoluce a nástupu robotiky....Malé rodinné farmy se tím stávají více nezávislé na příjmu peněz, které nemusí vydávat na provoz strojů. Ty koňské jsou většinou relativně jednoduché a do velké míry opravitelné svépomocí. Bohužel článek mi byl zapůjčen kolegou na cestě vlakem a nemám jeho kopii a citaci, jen lovím obsah co mi zůstal v hlavě.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #191 kdy: Září 24, 2019, 01:03:25 odpoledne »
O té seno-slaměné krizi vím docela dobře....letošek však byl docela dobrý, senoseče se povedly a ještě teď se dá dělat senáž. Překupníci a spekulanté se snad přepočítejí, ale je pravda že hospodáři si dělají větší zasoby pro strýčka příhodu a pokud je kde skladovat, raději si nechají krmivo pro sebe.

Hledal jsem ten článek, ale nemohu jej najít. Jen něco příbuzného.
http://www.equichannel.cz/nevzdavejte-se-koni

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #192 kdy: Září 24, 2019, 01:08:30 odpoledne »
 S těmi koňmi je to zajímavý tip.
 Akorát vyvstává pár otázek: Kde sehnat speciální zemědělské stroje s koňským pohonem? V tomhle odhadu mám trochu obavy, aby to neskončilo prodejem těžce předražených nekvalitních strojů "pro bohaté hipstery a ekonadšence-bývalé manažery/právníky."  Něco podobného se dnes děje na ekotrzích, bioobchodech a veganských restauracích (malá porce rozvařené čočky s rajčaty za 200 kč, podřadné batikované tričko za několik stovek atd...).
A kolik lidí (i těch na vesnici) se dnes umí postarat o koně?

Na druhou stranu, dnešní způsob výroby živočišných produktů je neudržitelný (v tom mají vegani pravdu), ale nejde to řešit jednoduchými řešeními ("přestaneme jíst maso!") Řešení je spíš v návratu hospodářských zvířat do krajiny (pasení trávy podporuje biologickou rozmanitost, mnohé české orchideje potřebují pastvu k růstu, prospívá hmyzu a edafonu,  navíc Stračena vám dodá do půdy hnojivo...) a přesun na modernější verzi trojpolního sytému....

MaunaKea, nepamatuješ si třeba jméno autora článku nebo název? Že bych to zkusila vytáhnout z internetu.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #193 kdy: Září 24, 2019, 07:29:55 odpoledne »
Lovím to, ale zatím si fakt nemohu vzpomenout. Já ten článek nikdy nevlastnil, jen jsem přečetl zapůjčený text, který jsem hned zase kolegovi vrátil a vídáme se jen příležitostně tak o rok zpravidla na nějaké oborové sešlosti....Ale našel jsem ještě něco jiného, co s tím úzce souvisí a ten článek z toho taky určitě čerpal....je to srovnání výkonů člověka, volského spřežení, 6hp traktoru (VARI) a 50HP traktoru (třeba starý dobrý Zetor 50 Super z šedesátých let). Plyne z toho že 1ha člověk obdělá za 400h, volské spřežení cca za 65h, VARI za 25h a Zetor za 4h....ovšem pokud se započítají energie na obsluhu, obnovu amortizovaného stroje a pluhu a energie paliva, vychází z toho, že na ten 50HP traktor potřebujete 369Mcal/ha zatímco u ručního rytí "jen" 222Mcal....a spřežení volů je na tom podobně jako to VaRI....což ovšem znamená, že pokud bude nedostatek fosilních paliv může být tažná síla zvířat pro drobné farmáře v kombinaci s účinným lehkým strojem přijatelnou náhradou o které lze uvažovat....já třeba uvažuji o o tom elektrickém vrátku, který by mohl nahradit práci cca 5lidí (VARI asi 10-12 a 50HP traktor 100lidí). Když počítám ovšem účinnost využití solární elektřiny, kterou FV panel získá s účinností cca 16%, její uložení s účiností cca 80-85%, účinost měniče 90%, účinost malého elektromotoru 72% a účinnost šnekové převodovky 67%.....vychází mi z toho 48,5% pokud budu čerpat energii ze sítě a cca 6,15% pokud pojedu z FVelektrárny :( ::) :o....ale bylo by to relativně ekologické hospodaření. Teď jen kde ekonomicky uskladnit cca 85kWh elektřiny potřebné na orbu 1ha....

Jo a zde je ten odkaz a mám silné podezření, že autor tam zmiňuje knížku ze které čerpal i ten můj vzpomínaný článek, bylo tam podobné srovnávání....a i v porovnání s tažnými koňmi, ze kterých plynulo, že jsou výhodnější pokud je půda lehčí a pole dále od hospodářství. Koně mají prostě menší sílu v tahu, ale pracují rychleji.
https://cs.khanacademy.org/science/cosmology-and-astronomy/life-earth-universe/humanity-on-earth-tutorial/v/energy-inputs-for-tilling-a-hectare-of-land

Offline šotek

  • ***
  • Příspěvků: 576
  • Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #194 kdy: Září 24, 2019, 09:57:48 odpoledne »
Dovolím si doplnit jednu ideu jak ještě ušetřit trochu energie při hospodaření:
https://www.youtube.com/watch?v=Aiocr_icrfw
Nemám osobně odzkoušeno, chtěl bych na jaře trochu ozimu takto zapracovat, uvidíme...

Případně pokud patří už do jiného tématu, prosím o přesun. Děkuji
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #195 kdy: Září 24, 2019, 11:29:00 odpoledne »
Myšlenka je to zajímavá a technologie šetrná....zajímavý odkaz, díky.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #196 kdy: Září 25, 2019, 09:25:39 dopoledne »
Plánuješ žít už trvale v Chedrbí?
Ne. Plánuji se v budoucnu přestěhovat. Jsou dva scénáře. Pokud se mi povede realizovat http://chedrbi.cz/?p=120, tak se přestěhuji na ten pozemek a budu tam budovat. Pokud se nepovede, tak umřu v Chedrbí a budu snít, že jednou se povede založit tu zahrádkářkou kolonii. Tak moje plány jsou se přestěhovat, ale moje neschoopnost vytvořit zahrákářskou kolonii se mi nepovede, tak se nepřestěhuji a budu žít na 2000m2+1500m2. Rád říkám, že se to samo vyřeší. Chedrbí nebude zahrákářská kolonie. Je to startovací prostor, kde se zkouší spoustu věcí a lidi tu vytváří dočasné zázemí.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #197 kdy: Září 25, 2019, 09:54:48 dopoledne »
Slupka brambor je svkělá. Můj hlavní důvod je lenost je loupat. Ale mně slupky chutnaji, proto mi nevadí malé brambory. Když je zaliejte olejem, chili a troškou soli, tak se mohu po tom utloust. Nevim co dělá skutečně slupky ve střevě. Nevím jestli jsou zdravé. Prý jsou, ale najit nějakou studii jsem nenašel a nehledal. Jen googl mi napšel nějaké články, které o tom mluví, ale jsou z pochybných webů. https://www.prostreno.cz/zdravi-a-diety/clanky/25922/Slupky-z-brambor-nevyhazujte-Jsou-zdravejsi-nez-si-mozna-myslite

Offline Ursa Minor

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 139
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #198 kdy: Září 25, 2019, 11:33:18 dopoledne »
Chuť brambor ve slupce je o level výš než bez slupky. Pokud to jen trochu jde, slupku nechavám.

Offline šotek

  • ***
  • Příspěvků: 576
  • Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #199 kdy: Září 25, 2019, 11:44:04 dopoledne »
Slupky obsahují prý "více solaninu" než samotný brambor, tudíž asi nepřehánět s objemem
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.