Autor Téma: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití  (Přečteno 2550 krát)

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
  • Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #150 kdy: Září 13, 2019, 08:32:19 dopoledne »
No škoda že nebydlíš blíž, v noci tady někdo vyhodil 4 kovové regály, ty by se ti třeba na to skladování věcí hodily.

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #151 kdy: Září 13, 2019, 09:26:16 dopoledne »
Audit ideálních možnosti
Já stále tvrdim, že ČR je neskutečně bohatá země. Člověk může žít nízkonákladově a nemusí být upsán v systému. Je potřeba si udělat audit ideálních možností. Pokud někdo pracuje v práci nebo zná někoho, kde někdo pracuje. Vyhazuje se tolik věcí, které maji ještě hodnotu. Ale i občas je to nevyužitá možnost. Prý jedna z nich jsou stravenky. Přijdete do firmy, která to poskytuje a zaplatíte polovinu ceny a firma polovinu si odečte do nákladů. Tak prý máte 1000Kč měsíčně jen tak.  Lidi, kteří vydělávaji dost, tak často toho nevyužívaji. Tak nízkonákladový člověk stačí najít takové lidi a spolupracovat. Tuhle informaci jsem získal před lety a netuším jestli to ještě jde získat stravenky za 50 procent ceny. Všechno se mění.

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #152 kdy: Září 13, 2019, 09:47:23 dopoledne »
Citace
to si fakt nedokazu predstavit, proc by nekdo odmital v praci nabizene stravenky a nikdy jsem o takovem pripade neslysela, ze by nekdo rekl zamestnavateli, "hele nechci tyto benefity navic, mam uz moc penez"
Já fakt neznám každého člověka, který vydělává víc jak 20tisíc. A fakt netuším jestli existují lidi, kteří vydělávaji vic jak 20tisíc měsíčně. Fakt netuším jestli pro ty lidi je trapné chodit do Kauflandu se stravenkou, protože většinou socky používaji stravenky. Jestli se tomu člověku vyplatí jít k pokladně a vyzvednout ty stravenky. To fakt netuším. Já jen vim, že často lidi nevyužívaji potenciál něčeho, protože je to trapný nebo se jim to zdá neefektivní.

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #153 kdy: Září 13, 2019, 09:53:16 dopoledne »
Citace
Tak ja Vam to rada vysvetlim: lidi, kteri maji stravenky, plati nema v obchodech za potraviny, a nikdo takoveho cloveka nevnima jako socku
ok. Fakt netuším. Jen jsem psal pohled jak mi bylo řečeno před lety.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #154 kdy: Září 13, 2019, 10:00:34 dopoledne »
Ona se situace za poslední roky významně změnila. Firmy zbohatly, potřebují uvalit nějaké náklady a potřebují si udržet zaměstnance. Na to je ideální navýšení mezd, nebo zavedení 13., 14. platu... (jenže s tím jsou spojené i vyšší odvody a tudíž ten zaměstnanec z toho má míň než z druhé možnosti) a nebo benefity, které nezvyšují základ daně. A jedním z nejoblíbenějších benefitů tohoto druhu jsou právě stravenky. Takže firmy začaly investovat do stravenek a za poslední roky se množství zaměstnanců pobírajících např. stravenky v hodnotě 100 Kč navýšil na 21 %. Což je dost (a pak jsou stravenky jiných hodnot), takže už i obchody si na to zvykly. Stravenkami platí kde kdo a těžko někdo zahodí část své mzdy.

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #155 kdy: Září 13, 2019, 10:11:03 dopoledne »
No škoda že nebydlíš blíž, v noci tady někdo vyhodil 4 kovové regály, ty by se ti třeba na to skladování věcí hodily.
škoda
Jsou to často ty možnosti, které člověk nevyužije, protože nemá ideální podmínky. Příklad můžou být ty kovové regály, kdy 4 kusy maji asi hodnotu 200-500Kč/kus. Ale je to rozebrání u popelnic, kde člověk bude vypadat trapně. Jestli je nářadí na rozebrání. Pak než se prodaji nebo vymění za něco jiného trvá nějaký měsíc, tak se musí skladovat někde v bytě. Tak osoba zhodnotí, že nemá ideální podmínky. Ale pro někoho jsou to ideální podmínky a vydí z toho příjem 800-2000Kč. A to je na měsíc života  pro nízkonákladové člověka. A to jen musí dostat ty regály z bodu A(popelnice) do bodu B(kulny).

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #156 kdy: Září 13, 2019, 10:14:17 dopoledne »
Přesně - ideální podmínky. Za ideálních podmínek bych ti to i schovala, až bys sem zase příště zavítal. Ale sama to neunesu a než někdo večer přijde, tak už budou nejspíš pryč.

Offline Nalim

• Připraveným štěstí přeje
« Odpověď #157 kdy: Září 13, 2019, 10:53:54 dopoledne »
Rozměrné a těžké věci se dají přemístit "odkráčením", jak do údajně dělali domorodci na Velikonočních ostrovech se svými vysokými sochami.

Když ty regály "odkráčejí" kousek od popelnic, a více méně symbolicky se k době ve společném rohu zamknou třeba lankovým zámkem na kolo, a třeba kolíčkem na prádlo se k nim připevní cedulka se sdělením typu TO JE MOJE, PROSÍM NEBRAT - tak nejspíš u popelnic "chvíli" vydrží 

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #158 kdy: Září 13, 2019, 01:42:50 odpoledne »
Netvrdim, že nízkonákladový lidí jsou skvělý podnikatelé, když dokážou najít prostor jak si vydělat. Myslim, že je to normální věc, protože pokud jsou ideální podmínky, tak hned je ten člověk podnikatel pokud tedy nepovažuje podníkání za nemorální kapitalistíckou zvrácenost.

Zase se točíme okolo toho, že ČR je bohatý stát. Kdyby nebylo, tak by každý snažil odstranit zbytečné náklady a byl by tu hodně malý prostor si vydělat z odpadu.

Četl jsem, že jedna firma vyprodukje každý den asi 10kg papíru a místo toho, aby dávali do modré popelnice, tak to dávali na místo, kde si jedna osoba mohla vyzvednout. Tak získal 20Kč asi denně. Pokud to přeženu a vezmu, že jedna osoba vyprodukje 20kg papíru a cena je 2 Kč. A potřebuje k životu 6000Kč ročně, tak by musel navštívit 50 rodin jednou ročně a měl by zajištěn příjem. Zároveň je to takový menší morální problém, že modré popelnice patří městu a už ten papír je majetkem města a kdo z ní bere papír je zloděj.

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #159 kdy: Září 13, 2019, 07:13:01 odpoledne »
Začal jsem si dopisovat s jedním člověkem, tak sem zkopíruji odpovědi, i když už byli tady zodpovězeni. Prý si přečetl celé téma na fórum. Tak se pokusím během těch pár dní více rozepsat odpovědi.

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #160 kdy: Září 14, 2019, 07:42:43 dopoledne »
Jsou peníze v bance a pak peníze ve věcech. Některým případě v odpadkách neboli věcích, které pro někoho nemaji vůbec cenu a rád se jich zbaví.

Ty odpadky pro někoho znamenaji úsporu peněz. Taky to zvedá sebedůvěrů, kdy ta osoba na konci každého měsíce mu zůstane jen pár stovek v kapse a nevidí jak jinak řešit svou budoucnost.

Pro sběr odpadků musí existovat ideální podmínky. Bez nich to fakt nejde a skončí to tak, že buď budete mít hromadu věcí na které se bude jen prášit a dělat Vám starosti nebo Vás ty odpadky vyjdou draho. Bez ideálních podmínek to prostě nejde.

Odpadky je silné slovo, ale pro mohno lidí jsou cenné věci jen odpadky a rád se jich zbaví. Daji se sehnat na internetu jako bazos.cz nebo nevyhazujto.cz atd.  Pak existují burzy a swapy, kdy jiné odpadky vyměníte za jiné. Proto věci, které vy nevyužijete, ale daji se využít maji hodnotu ve formě barteru, kdy to vyměníte s někým jiným.

Máme ideální podmínku, že žijeme v konzumní společnosti, kdy je tolik odpadu, že se platí i za jeho odvoz. Ten, kdo si to uvědomí, tak může získat věci v hodnotě, které mu umožní našetřit si spoustu peněz.

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #161 kdy: Září 14, 2019, 08:09:40 dopoledne »
Klíčové je bydlení. Podle mně je to nějvětší výdaj co je. Pokud se toho člověk zbaví, tak se mu otvíraji nové možnosti žití.

Bydlení je jen 4 stěny a střecha. Pokud z venku uděláte palubky 100Kč/m2 a ze vnitř dáte OSB desky, které potřete barvou nebo tapetami, tak hned máte pěkný dům. Tak domek 100m2 Vás vyjde asi na 100tisíc, ale pokud to budete stavět postupně. Pokud pujdete najednou do Hornbachu, tak Vás to bude stát možná i 500tisíc.

Další problém je, že pokud osoba našetří jen 500-1000Kč měsíčně, tak ta osoba žije na pokraji chudoby, protože takhle málo značí, že má finanční problémy a pokud dojde k výpadku nebo něčeho zdražení, tak mu nezůstane nic a bude muset šáhnout do úspor. Tak mít svůj domek je iluze.

Proto jdou lidi cestou sbírání odpadků. Tak místo těch 500-1000Kč měsíčně v hotovosti má ještě třeba 10tisic v odpadkách.

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
« Odpověď #162 kdy: Září 14, 2019, 09:06:05 dopoledne »
Sahaw: kaufland stravenky nebere :)))

Osobne se mi libi plan soucasne ministrine financi stravenky zrusit a nahradit moznosti vyplaceni prispevku v penezich. Jen to kazi miliardovy byznys a vysoke provize stravenkovym firmam tak z toho nic nebude.

Offline CyPro

« Odpověď #163 kdy: Září 14, 2019, 10:29:53 dopoledne »
Klíčové je bydlení. Podle mně je to nějvětší výdaj co je. Pokud se toho člověk zbaví, tak se mu otvíraji nové možnosti žití.

Bydlení je jen 4 stěny a střecha. Pokud z venku uděláte palubky 100Kč/m2 a ze vnitř dáte OSB desky, které potřete barvou nebo tapetami, tak hned máte pěkný dům. Tak domek 100m2 Vás vyjde asi na 100tisíc, ale pokud to budete stavět postupně. Pokud pujdete najednou do Hornbachu, tak Vás to bude stát možná i 500tisíc.

Proto jdou lidi cestou sbírání odpadků. Tak místo těch 500-1000Kč měsíčně v hotovosti má ještě třeba 10tisic v odpadkách.

Dům 100 m2 za 100 tisíc? Možná by ses měl ještě jednou nad svým tvrzením zamyslet.

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #164 kdy: Září 14, 2019, 10:46:13 dopoledne »
Dům 100 m2 za 100 tisíc? Možná by ses měl ještě jednou nad svým tvrzením zamyslet.
Máš pravdu. Bydlení.  Neni to dům, ale bydlení.

Bydlení je jen 4 stěny a střecha. Pokud z venku uděláte palubky 100Kč/m2 a ze vnitř dáte OSB desky, které potřete barvou nebo tapetami, tak hned máte pěkné bydlení.

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
« Odpověď #165 kdy: Září 14, 2019, 01:32:00 odpoledne »
A kdyz pouzijes vyrazeny palety tak to mas za cenu 10 tramu do rohu konstrukce a krabice vrutu.

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #166 kdy: Září 14, 2019, 02:52:57 odpoledne »
Budeme tento rok testovat skladování věci v sudech venku. Zjístíme jestli sudy začnou degradovat a jestli obsah v sudech se zníčí. Budou jen mít střechu.

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #167 kdy: Včera v 12:59:57 odpoledne »
Kolik vyjde bydlení na stáří?
To já nevím. To je na každém jakou má představu jaké bude mít stáří. A hlavně kolik bude mít peněz. Já si myslim, že pokud někdo nemá moc peněz, tak nemá moc na vybranou a bude mu stačit domek(chatč) s 150m2, kde 50m2 bude vytápěné. Kdo má víc peněz, tak si pořídí větší.

Dejme tomu, že člověk má našetřeno jen pár tisíc a do důchodu jde za 20-30 let. Dá se s tím něco dělat? Jo dá. Skoro vždy existuje řešení. Jen chce hledat to řešení.

Já se s nikym nepřu, že to nejde. Nejde to pokud si člověk hledá důvody proč to nejde. Ale víme, že lidi žijí v domečkách, chatičkách, mobilních domech a karavanech. Jak to, že jim to šlo a ostatním to nejde? Oni hledali jak to může jít a pokud narazili na problém, tak to vyřešili. 

Já tvrdim, že si člověk postaví něco na bydlení za 100tisíc korun, když si nasbírá 100tisíc kelímků od jogurtů. Nebo 30000 zavařovacích sklenic. Může mít svůj domeček neboli něco na bydlení za odpad. Pokud má 20 přátel a běžná rodina vyhodí asi 50 sklenic, tak za 30 let bude mít svůj domeček.

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #168 kdy: Včera v 02:41:46 odpoledne »
Kelímky sami o sobě nemaji žádnou cenu. Ale pokud je dokážete využít, tak maji cenu 1 Kč, protože tolik stojí 0,5l kelímek. Pro někoho, kdo sází to značí úsporu a porotže odjogurtů jsou tvrdší neboli delé vrdží a ještě nejsou spůsvitné, tak je to dobrá cena za odpad.

Zní to lehce, ale stačí jen nasbírat pár kelímků a pak na procházce najít krtince a vzít si krtince. Na jaře do kelímků dát semínka třeba cuket(0,2kč jedno semínko) a za 2 měsíce prodávat sazenice na internetu za 15-20Kč/kus.  Nebo mít nějaké trvalky bylinky a jen nastrkáat řízky do kelímků a za pár měsíců je prodat atd.

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #169 kdy: Dnes v 08:27:56 dopoledne »
Pracování pod cenou jen způsobuje tvoji chudobu a ostatním.
Dost mně odrazovalo cokoliv dělat, protože níčím hodně lidem život, že dělám třeba 25Kč/h. Rozdávání semínek zas níčí semenáře. Třeba bych rozdával neomezené semena měsíčku lékařského zadarmo. Po pár letech by žádný semenář nepěstoval měsíček na semeno, protože by se to nevyplatilo a já bych získal monopol a jedna genetická modifikace by byla po celém ČR. Byl bych zodpovědný za zníčení genetické pestrosti měsíčku. A pokud bych semenařil víc druhů rostlin, tak bych zníčil nějaké semenáře. Pokud dělám jen za 25Kč/h, tak lidi, kteří musí živit svou rodinu, tak některému to neumožnuji, protože jsem mu sebral práci. Když začnete přemýšlet o svém chování a činnosti, tak to je špatné. Nedělejte to, protože vždy z toho vyjdete jako hajzlík.

Tak jsem hazlík, ale abych mohl se sebou žít, tak jsem si řekl, že to dělá každý. Každý chce ušetřit peníze, tak kupuje levné potraviny, schání levnou pracovní sílu a nabízí se levně, když potřebuje peníze. Líbí se mi video, kde přednášející říká posluchačům, aby se nenabízeli levně, protože zaměstnanec v té firmě bere víc. Tak přednášející nemá morální zábrany dělat za míň než ten zaměstnanec a tím vlastně připravil někoho o trvalé zaměstnání a ten člověk se musí stát freelancer a snížit cenu, aby se uživil.  https://youtu.be/2wmi-9J6em4