Autor Téma: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití  (Přečteno 399066 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #100 kdy: Září 07, 2019, 06:56:45 dopoledne »
Blíží se období zimy, tak bude potřeba produkovat teplo. Někdo to řeší pomocí pilin. Existují pilinoví kamna, která se daji zas shenat za odvoz nebo za těch 200-1000Kč.  Jsou dobré pokud máte zdroj pilin.  Nebo sračí klasické kamna a pytlíky naplněné pilinami.  Vždy si člověk musí opakovat, že žijeme v konzumní společnosti a lidi vyhazují tolik věcí jako piliny, že se dá topit přes zimu velmi levně.





Příklad
https://www.sbazar.cz/a.m.b.r.y/detail/78693447-pilinova-kamna

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #101 kdy: Září 07, 2019, 07:06:22 dopoledne »
Sahawe dovolím si položit ještě jednu otázku k motivaci lidí žít nízkonákladovým způsobem.
Jakou je pro vás motivací osobní svoboda
Jestli jsem to správně pochopil, tak se ptáš jestli jedna z hlavních motivací. Myslim si, že je to součásti podmnožiny, že nic nestíhá. Je to něco jako, že nízkonákladový člověk žije ekologicky automaticky, ale nebyl to jeho hlavní záměr. Je to vedlejší efekt.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #102 kdy: Září 07, 2019, 09:41:32 dopoledne »
Mě vůbec nejde o nějakou ekologii, ale o to zda je tvá osobní svoboda a možnost volby co, kdy, a zda vůbec něco budu dělat, protože to dává mému životu smysl a naplnění....Protože jinak mohu chodit do práce, vzdát se části své svobody a získat nějakou hodnotu....jídlo, střechu nad hlavou, pocit, že někomu pomáhám tím  že jako řidič autobusu nebo pekař sloužím potřebám jiných lidí....

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #103 kdy: Září 07, 2019, 11:29:50 dopoledne »
Svoboda to nebude. Tu má nejmenší ze všech tří skupin, co jsi pojmenoval. Největší svobodu má zaměstnanec, jehož jedinou povinností je chodit do práce. Podnikatel je na tom hůř, bo také musí pracovat a ještě má spoustu povinností o které se u zaměstnance postará zaměstnavatel.
A nízkonákladový lidé nemohou dělat už vůbec nic co chtějí, protože na to nemají peníze. Dělají jen to, co musí, aby přežili. Smutný život.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #104 kdy: Září 07, 2019, 11:36:36 dopoledne »
A nízkonákladový lidé nemohou dělat už vůbec nic co chtějí, protože na to nemají peníze.
Co nemůžou dělat?

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #105 kdy: Září 07, 2019, 11:49:43 dopoledne »
Spíš jinak....pokud mě k nějakému způsobu života vede strach, zbavím se tím svých obav? Pokud vím, že dovedu žít nízkonákladově,  dá mi to pocit jistoty? Anebo mám pořád obavy třeba že nemám žádné rezervy, když např. vážně onemocním? Není pak spíš lepší řešení se snažit žít skromě, ale třeba jako řemeslník se snažit slušně vydělat, mít svůj domov, rodinu, přátele....jistě mé náklady jen na poplatcích budou daleko vyšší, ale také získám násobně vyšší příjem a budu mít třeba řemeslo, dílnu a vybavení, které mohu odkázat dětem a ty to může dál živit.....mě třeba od toho způsobu života odrazuje vědomí, že tím moc lidem nejdem užitečný a vlastně žiju, jen abych žil.....což mi nedává v tuto chvíli pocit naplněného života. Možná to budu někdy vnímat jinak, ale zatím ne. Mám rád svou rodinu, vím, že někam patřím a že ten náš maličký mikrosvět mě potřebuje...

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #106 kdy: Září 07, 2019, 11:53:42 dopoledne »
Sahawe, nedobrali bychom se konce. Já bych řekl co nemůžeš, ty by jsi řekl, že nechceš. Nech to být.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #107 kdy: Září 07, 2019, 11:54:26 dopoledne »
Sahawe, nedobrali bychom se konce. Já bych řekl co nemůžeš, ty by jsi řekl, že nechceš. Nech to být.
Napiš mi jen 5 věcí prosím. Nebo jednu. dík

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #108 kdy: Září 07, 2019, 12:14:56 odpoledne »
Co kdybychom zašli někam na pivo, sbalili nějaký roštěnky, pořádně se pobavili a pokecali o tom? Nezvu tě, každý za svoje.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #109 kdy: Září 07, 2019, 01:28:46 odpoledne »
Tak moje první pdfko ohledně častých otázek. verze 1.01. časem to zlepším o fotky a více barev.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #110 kdy: Září 07, 2019, 01:30:45 odpoledne »
To ale neodpovídá Sahavu způsobu života....to vyhovuje tobě. To byste museli zajít do lesa, tam popíjet vodu a třeba péct v popelu brambory a bez roštěnek, které byste takhle asi nesehnali...Prostě nízkonákladový svět a život je pro většinu společnosti nepřitažlivý, ale není třeba soudit, jen se snažit pochopit. Sahaw nebude dělat spoustu věcí, protože je jeho životní filozofie od naší odlišná. Ale to není špatně, je to jeho život a jeho svbobodná volba.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #111 kdy: Září 07, 2019, 01:35:21 odpoledne »
:) . Tak tři věci - platba za zábavu,platba za roštěnky a platba za dopravu. To jsou tři věci, které mi neumožní se s tebou setkat v hospodě a pozvat roštěnky.:)

Moje motivace žít si jak chci  je větší než tvůj návrh. Pokud bych chtěl chodit do hospody, tak bych musel si udělat finanční rezervu nebo žít jako normální lidi, abych měl peníze.  Nejde mít dvě věci. Může mít člověk jen jednu.

Tak bych upravuj tvůj text, aby byl správný:
A nízkonákladový lidé nemohou dělat už vůbec nic co chci dělat JÁ, protože na to nemají peníze.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #112 kdy: Září 07, 2019, 01:42:31 odpoledne »
Mám rád svou rodinu, vím, že někam patřím a že ten náš maličký mikrosvět mě potřebuje...
Jen dám teoretickou otázku:
Dejme tomu, že jsi člověk, který pracuje Po-Pa a chodiš domů v 17 hodin.  Čemu dáš přednost:
A, Chodiš Po-Pa do práce a našetřiš si na 14 dní dovolené u moře.
B, Chodiš Po-ČT do práce a nenašetřiš si na dovolenou, ale v pátek si uděláš všechny domáci povinosti, které se nahromadili a pak s rodinou vyrazíte v sobotu a neděli na chatu.


SoňaR

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #113 kdy: Září 07, 2019, 02:15:19 odpoledne »
Já mám 2 poznámky:

- nikdy jsem nebyla svobodnější než teď jako osvč
- těžko si umím představit, že bych aplikovala nízkonákladový způsob života na rodinu s dětmi 

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #114 kdy: Září 07, 2019, 02:41:22 odpoledne »
mě třeba od toho způsobu života odrazuje vědomí, že tím moc lidem nejdem užitečný
Nemáš pocit, že nejsi lidem užitečný?

Já mám vymytej mozek. To přiznávám. Dokázal jsem si to ho naprogramovat, že neexistuje žádná profese, která je užitečná pro lidi. Možná jedině doktoři, ale většinou to jsou jen chirurgové, protože ostatní se musí držet krátka, aby nečekala je žaloba. Tak nemohou s pacienty mluvit otevřeně a radit jim něco co neplňuje předpisy. 

Před lety jsem hledal nějaký ten smysl, aby byl užitečný lidem a světu, ale ten problém je, že moc nad tím přemýšlíte a přemýšlíte a uvědomíte si, že nejste nikomu užitečný. Opakuji, že můj mozek tomu věrí a nejde ho znova přeprogramovat. Možná pak mám pocit, že nejsem nula, protože v životě nic nedokážu. Nevim. Být užitečný pro mně znamená dělat něco co pomáhá ostatním a bez odměny. Tedy pro ten pocit, že pomáhal.

Jsem si vědom toho, že je to blábol. Proto pořád opakuji, že mám vymytej mozek. To se stane člověku, který si položí otázku jak vlastně pomáhá někdo, kdo za to dostane zaplaceno. Je to jen práce, která mu umožnit vydělat peníze, které mu umožní žít podle sebe. To, že si myslí, že je to užitečná práce je jen vsugerace toho jedince, aby se cítil vyjímečně. To je jen můj názor.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #115 kdy: Září 07, 2019, 02:58:48 odpoledne »
- těžko si umím představit, že bych aplikovala nízkonákladový způsob života na rodinu s dětmi
Neni třeba si to představovat. Pokud neni motivace, tak to nepůjde. Všechno se to točí okolo motivace.

SoňaR

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #116 kdy: Září 07, 2019, 03:13:26 odpoledne »
No mě by to právě docela zajímalo, jako matku dvou dětí. Zejména jak by se řešily nutné výdaje např na školu a  další. Umím si představit, že si nízkonákladově jeden člověk zajistí (stihne zajistit) život sám pro sebe, ale zvládne zajistit život i pro další osobu či osoby, které jsou na něm ve všem závislé?

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #117 kdy: Září 07, 2019, 03:20:22 odpoledne »
...ale zvládne zajistit život i pro další osobu či osoby, které jsou na něm ve všem závislé?
Stejná otázka pro tebe:
Jen dám teoretickou otázku:
Dejme tomu, že jsi člověk, který pracuje Po-Pa a chodiš domů v 17 hodin.  Čemu dáš přednost:
A, Chodiš Po-Pa do práce a našetřiš si na 14 dní dovolené u moře.
B, Chodiš Po-ČT do práce a nenašetřiš si na dovolenou, ale v pátek si uděláš všechny domáci povinosti, které se nahromadili a pak s rodinou vyrazíte v sobotu a neděli na chatu.

SoňaR

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #118 kdy: Září 07, 2019, 03:28:54 odpoledne »
No a nemohl bys ty odpovědět na mé otázky?  ;)

Já ti odpovím - pracuju jak a kdy já chci, jak si to naplánuju a podle toho, kolik času a kdy chci trávit s rodinou. Takže za mě bod C :) .

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #119 kdy: Září 07, 2019, 03:30:49 odpoledne »
Pokud mi ten pátek dá jen tu dovolenou, vzdám se ho. Jinak je to přesně o tom, co už jsem napsal. Co nemůžeš, to nepotřebuješ.
A poslední moje věta v tomto vláknu: pokud se každý bude starat jen sám o sebe a nebude mít potřebu předávat svoje snažení dalším generacím, lidstvo vyhyne. To já nechci.
Doplním ještě, že ta práce v pátek mi samozřejmě nedá jen peníze na dovolenou, ale mnohem víc než nepracující člověk může pochopit. Např. společenské postavení, sociální vazby, sounáležitost s kolegy atd. atd.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #120 kdy: Září 07, 2019, 05:03:59 odpoledne »
Pokud mám volit z nabízených možností volím jasně B. A velice se mi zamlouvá koncepce Soni C. Jde o to neobětovat život kariéře či jen rodině, ale žít vyvážený život. Třeba to nikam nedotáhnu, ale mám čas na práci, na koníčky na rodinu.....a 14 dní u može i s postem uštvaného ředitele či diplom nejlepší pracovník ani balík na kontě mi to nevykompenzují, protože nebudu mít čas a sílu si to užít....myslet si že až jednou....na to nevěřím.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #121 kdy: Září 07, 2019, 05:05:19 odpoledne »
Citace
Jak asi vzniká takhle levné zboží? Myslím, že je docela logicky, že za to nikdo nedostal normalně zaplaceno, ale jedná se o zneužiti někoho slabšího. A je masakr, že někdo to může s čistím svědomím podporovat, aby nemusel pracovat

Já mám čisté svědomí, protože všechno je propojené. V ČR pracují šičky za minimální mzdu a dokonce se musí dovážet z Ukrajiny. V prádelně  pro nemocnice pracují za minimální mzdu. I ta prodavačka v Tescu pracuje za mininální mzdu. Pak tu je továrny atd. Nedostávaji slušně zaplaceno. Tak tedy nemůžu si lehnout v nemocnici, nemůžu jít do Tesca nebo koupit oblečení v ČR pokud nebude nebude certifikace, že dostávaji slušný plat zaměstnanci? A co je nejhorší, že lidem vadí oblečení, ale jídlo, které jedí každý den jim nevadí. Zemědělci musí používat chemii, aby měli levné potraviny, které můžou prodat. Ale někoho trápí, že nějaký lidi v Číně, kde živí své rodiny pracují za almužnu.

Mně se líbí ten dvojí metr. Člověk moralizuje oblečení, ale už né jídlo. hold oblečení si koupí jednou za čas, ale jíst musí každý den, tak zavírá oči. A to je většinou u takových lidí bohužel, když mi řekne, že kupuje oblečení, kde se splnují pracovní podmínky, ale už nemá peníze na takové jídlo, tak zavírá oči. Je u něj problém, že se vypouští chemie z továren, ale už mu nevadí umělá hnojiva a postřiky z polí. Vadí mu špatně placený dělníci v továrnách na oblečení, ale co ty co sklízejí zeleninu a pracovní agentůry, které jsou jako mafie jim bere část mzdy? To se přece neděje v EU. Dokonce se to neděje v ČR.  Ale hold ty lidi maji dvojí metr. Proč?

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #122 kdy: Září 07, 2019, 05:41:54 odpoledne »
No a nemohl bys ty odpovědět na mé otázky?  ;)
Já jsem ti odpověděl.

Jak jsem se tu tady rozepisoval, tak jsem extrém. Extrém, který nemá děti.

Pokud někdo má motivaci děti, tak pro ně udělá co nejvíc co může, tak i omezí svoji práci nebo chození do hospody. Někdo to bere jako poslání vychovat děti. Někdo si myslí, že stíhne všechno a pak to občas dopadne, že děti se odcizí a nemaji s rodičem pouto. Já fakt nevím jaká je správná cesta, protože nemám děti a ani neplánuji kvůli experimentu si pořizovat děti.:) Díky bohu pro děti

Pokud si někdo myslí, že nejdůležitejší jsou děti, tak si zařídí, že v pátek bude mít volno a bude se věnovat čas dětem. Tak musí omezit svoje výdaje, aby mohl pracovat jen 4 dny v týdnu.




Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #123 kdy: Září 07, 2019, 05:43:21 odpoledne »
Pokud mám volit z nabízených možností volím jasně B.
A co jsi pro to ochoten udělat? To je ta motivace : Být častěji s dětmi.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #124 kdy: Září 07, 2019, 05:50:48 odpoledne »
Citace
To si vsechno muzete takhle ospravedlnovat a klamat si. Prodavacky v supermarketach nevydelavaji minimalni mzdu, musite se trochu lepe informovat, kdyz chcete tyto "fakta" pouzivat k tomu, abyste si nemusel delat starosti o nejake cinske deti, ktere Vam jsou u p***e, protoze jste si vymyslel, ze nebudete cely zivot pracovat i za cenu toho, ze budou za Vas otrokarit ostatni. Zijeme v zapadnim state, kde si skoro kazdy muze zvolit, jestli koupi v retezcu nebo spis u farmare, nebo obleceni v sekaci atd.

Před časem jsem dával odkaz na https://a2larm.cz/2017/10/jak-jsem-se-nestala-sickou-na-ostravsku/ JE to serie článků. Je tam i práce v Tescu, prádelně. A pak stačí se zeptat Ukrajinců. Někteří umí česky. Postačí myslím jít na nějakou stavbu. A pokud se jich bojíte, tak určitě najdete nějaký článek, že ve Španělsku tam drou jako otroci. Nebo jsem někde četl, že sem dovážeji pracovníky ze Severní Koreje.

Dobrá připomínka, že si každý může zvolit. Asi budete ta vyjímky, kdy si kupujete všechno jídlo od farmářů. To gratuluji. Já jsem nemorrální člověk a vím to. Nedělám, že jsem morální. 

Omlouvám se, že jsem napsal každý, když jste napsala skoro každý. Přehlídl jsem to.

Dětská práce - Kakao, rýže atd. https://www.nazemi.cz/cs/detska-prace

Stačí fakt googlit.

https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/1808978-vite-co-jite-firmy-casto-tezi-z-detske-prace-hrw-vola-po-zavaznych-normach

http://www.rozvojovka.cz/problem-detske-prace . Obdivuji lidi, kteří žijí fakt morálně. Pro mně to je nemožné.



Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #125 kdy: Září 07, 2019, 09:27:19 odpoledne »
Pokud mám volit z nabízených možností volím jasně B.
A co jsi pro to ochoten udělat? To je ta motivace : Být častěji s dětmi.
No už asi 15 let jsem nebyl u moře ;D, ale často jsem s dětmi u koní ;). Ale nechci, aaby to vyznělo, že jsem se obětoval dětem...ale dovolená u moře mě opravdu neláká. Já svůj čas raději věnuji koníčkům.

CyPro

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #126 kdy: Září 08, 2019, 07:29:03 dopoledne »
No mě by to právě docela zajímalo, jako matku dvou dětí. Zejména jak by se řešily nutné výdaje např na školu a  další. Umím si představit, že si nízkonákladově jeden člověk zajistí (stihne zajistit) život sám pro sebe, ale zvládne zajistit život i pro další osobu či osoby, které jsou na něm ve všem závislé?
Buďte bez obav. Ani jeden člověk si sám pro sebe CELÝ živost zajistit nezvládne. Stáří, úbytek sil, artróza, totální endoprotéza, zubní implantáty, nemožnost udržet trus a pustit moč ... mám pokračovat? Poslední kulku pro sebe.

CyPro

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #127 kdy: Září 08, 2019, 07:35:18 dopoledne »
sahaw: dovolím si přidat otázku. Jak si představuješ stáří? Podotázka: Co budeš dělat, pokud zjistíš, že na svůj dosavadní způsob života už nemáš? Až nevylezeš na střechu své buňky, až Ti bolavá kolena nedovolí kloudný pohyb atd., atd.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #128 kdy: Září 08, 2019, 08:43:04 dopoledne »
sahaw: dovolím si přidat otázku. Jak si představuješ stáří?
Jak si představuješ stáří?
Jako teď. Budu si žít jak žiji. Nejspíš budu už fyzicky málo aktivní, tak plánuji jako někteří, že zmizí ze systému. Proto se řídím instrukcemi. Nemám pozemek na svoje jméno, tak ve stáří nebo po nějakém úrazu přestanu platit zdravotní pojištění a popelnice a budu žít z rezerv, které mi vydrží 5+ let. A pak se uvidí. Já počítám, že budu už mrtvej, protože věřim v tom, že pokud se zdravotní stav člověka zhorší, tak to jde s ním z kopce.

Pokud budu mít nějakou mentální poruchu, tak to neřeím, protože asi o sobě nebudu vědět. Pokud budu mít fyzické problémy, tak jsem přízpůsoben žít několik let s omezeným pohybem. Ale nejspíš mně deprese dostane a umřu velmi brzo.

Počítám, že budu pijavice jako jsem teď pijavice. Nehraji si na pana ušlechtilého, který říká, že žije tak, aby snížil uhlíkovou stopu atd. Prostě se mi nízkonákladový život líbí a počítám, že přijde období, kdy budu zcela vysávat stát pokud se můj zdravotní stav zhorší.

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #129 kdy: Září 08, 2019, 08:54:03 dopoledne »
CyPro

tak to bude ta posledni kulka pro sebe.

k tomu vsetkemu co sa tu v tomto vlakne popisalo by som chcel napisat par postrehov.
vsetci posudzujete minimalizmus podla sahawovich noriem,pretoze on ich takto prezentuje.ale to je chyba pretoze sahaw je extrem a sam to o sebe neraz aj napisal.
zivot nieje iba čierny alebo biely a tak isto ani minimalizmus.na jednej strane je sahaw a jeho "pšenična diéta" jeho prenajata zahradka a nulove konto a na druhej strane je clovek zamestnany,vlastniaci dom,dve auta,chalupu,deti,kazdorocne chodiaci na dovolenky k moru.....
ale medzi tymito dvoma "tabormi" nieje vakuum ale kopec inych moznosti.preberalo sa to uz davnejsie aj tu.sam sahaw napisal ze minimalizmus ma rozne podoby a kazdy clovek ho realizuje podla svojho presvedcenia.niekto nechodi na dovolenky.iny nepotrebuje auto,dalsi byva na chalupe,niekto si pestuje vlastne plodiny a chova zvierata,ma plnu špajzu...
je to ako uz sam nazov napoveda o minimalizovani zivotnych vydajov a to nemusi byt uplne extremne.
debata by sa nemala viest smerom "sahaw preco nemas deti"  alebo"preco mam pracovat ved praca je hovadina"atd. ale na otazky kde sa daju rozumne a postupne minimalizovat zivotne naklady.
skoro kazdy s nas bude raz dobrovolne ci nedobrovolne viac alebo menej minimalista ked dosiahne dochodkovy vek a minimalny dochodok

otazka na sahawa:
aj mna by zaujimala otazka os CyPro:
Co budeš dělat, pokud zjistíš, že na svůj dosavadní způsob života už nemáš? Až nevylezeš na střechu své buňky, až Ti bolavá kolena nedovolí kloudný pohyb atd., atd.
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #130 kdy: Září 08, 2019, 08:55:43 dopoledne »
tak si ma prebehol a na poslednu otazku si uz odpovedal :)
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

CyPro

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #131 kdy: Září 08, 2019, 09:00:17 dopoledne »

... Nejspíš budu už fyzicky málo aktivní, tak plánuji jako někteří, že zmizí ze systému. Proto se řídím instrukcemi. Nemám pozemek na svoje jméno, tak ve stáří nebo po nějakém úrazu přestanu platit zdravotní pojištění a popelnice a budu žít z rezerv, které mi vydrží 5+ let. A pak se uvidí. Já počítám, že budu už mrtvej, protože věřim v tom, že pokud se zdravotní stav člověka zhorší, tak to jde s ním z kopce.

.....
Počítám, že budu pijavice jako jsem teď pijavice. Nehraji si na pana ušlechtilého, který říká, že žije tak, aby snížil uhlíkovou stopu atd. Prostě se mi nízkonákladový život líbí a počítám, že přijde období, kdy budu zcela vysávat stát pokud se můj zdravotní stav zhorší.

Co je to "zmizení ze systému", to jako že bys tomu aktivně pomohl? To mi přijde jako zajímavá myšlenka. Nikoli s ohledem na Tebe, kterého neznám, ale obecně. Když už to dál rozumně nepůjde. Aby se napomohlo dobré věci (ušetřit si utrpení a tak podobně).

Proč "pan neušlechtilý" vynakládá takovou spoustu času klábosením na preppers? K čemu je Ti to dobré, když vidíš, že reálné většinové hemžení se valí (poněkud) jinudy? Asi nepočítáš, že by se k Tobě moc lidí přidalo, není-liž pravda?

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #132 kdy: Září 08, 2019, 09:40:15 dopoledne »
Proč "pan neušlechtilý" vynakládá takovou spoustu času klábosením na preppers? K čemu je Ti to dobré, když vidíš, že reálné většinové hemžení se valí (poněkud) jinudy? Asi nepočítáš, že by se k Tobě moc lidí přidalo, není-liž pravda?
Proč tolik kecám na forum a na facebooku o sobě a nízkonákladovím žití?
Začalo to tím, že jsem chtěl žít nízkonákladově a jsem Introvert. Tak jsem použil internet a ptal jsem se. Vyptával jsem se lidi. Pochopil jsem, že nestačí jen napsat otázku, ale musím to dané téma sám rozširovat a psát, aby se mi ozvali ty nízkonákladoví lidi. Čekat, že napíšu otázka a najednou se objeví stovka lidí, kteří to řešili je fakt nesmysl. A odpověd někdy trvá i rok.

Myslim si, že každý nízkonákladový člověk řekne, že klíčová je spolupráce a barter. A já jsem Introvert, tak je pro mně nejlehčí navazovat spolupráci skrz internet než někomu zaklepat na dveře a zeptat se.

Můj názor je, že nejsem moc aktivní propagaci nízkonákladové žití. Jen, když krmí trolla. Když se mně někdo zeptá, tak mu odpovím a odpověd zkopíruji na forum, protože ta odpověd mi zabrala nějaký čas a je mí líto pak odpovídat znova. Fakt mi zabere odpověd i nějakou hodinu a nerad píšu.

Přemýšlel jsem, že se rád předvádím, ale neni to tak. Já jen reaguji na dotazy. Díval jsem se na historii na forum a mám velké časové výpadky, kdy jsem psal o nízkonákladovém žití. Psal jsem v čase, kdy někdo se mně ptal často v soukromé zprávě. Zjístil jsem, že si psaním i ujasňuji některé věci a posouvá mně to v životě.

Má smysl to psát?
Mám pocit, že něco dlužim. Získal jsem snadno a zadarmo informace, které mi ušetřili peníze a čas. Mám pocit, že něco dlužím. Proto to píšu. Ale zas nejsem svatý, protože díky tomu psaní získávám kontakty na spolupráci a tím šetřím peníze a čas. Tak jsem něco jako placený bloger.:) Když ušetřím peníze, tak je to něco jako vydělání peněz. Tak mně částečně živí blogování. To je můj pokroucený pohled.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #133 kdy: Září 08, 2019, 09:50:32 dopoledne »
Co je to "zmizení ze systému", to jako že bys tomu aktivně pomohl? To mi přijde jako zajímavá myšlenka. Nikoli s ohledem na Tebe, kterého neznám, ale obecně. Když už to dál rozumně nepůjde. Aby se napomohlo dobré věci (ušetřit si utrpení a tak podobně).
Co je to zmizet ze systému?
Zmizet ze sytému jsem nemyslel sebevraždu. Ale jen si žít bez strachu exekutora. Když nemáte pozemek napsaný na sebe a nezměníte své trvalé bydliště, tak nemá šanci Vás najít. Žijete si v klidu a bez rizika, že Vám sebere věci. Já pronajimám pár parcelem lidem, kteří maji plán TZ (Totální nouze). Mít nějaká kousek pozemku, který na Vás neni veden je svoji výhodu.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #134 kdy: Září 08, 2019, 09:53:20 dopoledne »
Asi nepočítáš, že by se k Tobě moc lidí přidalo, není-liž pravda?

Jakých lidí?

SoňaR

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #135 kdy: Září 08, 2019, 10:21:46 dopoledne »
Mám ještě jednu poznámku (opravdu spíš poznámku než dotaz) - před časem jsem se naučila převádět čas na peníze. Je to celkem praktické. Takže když třeba strávím hodinu hledáním a zajišťováním (např. přes barter) něčeho, co potřebuju, a co bych normálně koupila třeba za 100 Kč, tak je to pro mě ztráta a plýtvání. Hodina mého času má vyšší cenu. Navíc by mě zajímalo skutečné vyčíslení času, který nízkonákladový člověk (který se tedy vzdal práce nebo části práce) věnuje shánění těch věcí, které potřebuje, jinou cestou.

TNT nastolil zajímavou úvahu a já bych na ni navázala - co je a co už není nízkonákladové žití? A co je "normální" žití? Je nízkonákladový člověk ten, který normálně vydělává, ale žije úsporně nejezdí na dovolenou k moři (no možná tam ani nechce) a ještě si vylepšuje "rozpočet" tím, že si zeleninu vypěstuje a nekupuje ji? Je normální žití pracovat od nevidím do nevidím a třikrát za rok jet na dovolenou do zahraničí? Není to už také extrém? Kde je ta hranice?

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #136 kdy: Září 08, 2019, 10:40:54 dopoledne »
Navíc by mě zajímalo skutečné vyčíslení času, který nízkonákladový člověk (který se tedy vzdal práce nebo části práce) věnuje shánění těch věcí, které potřebuje, jinou cestou.
Kolik času člověk ztráví získání nějaké věci?
Já jsem četl jednu knížku o chůzi. Prý chůže je potřeba. Ta knížka byla spíš vedena v duchu ezoteriky. Tak čakry atd. Ale byli tam i pro mně zajimavé věci, že jako lidé jsme chodili pořád. Jsme zvířata, která musela pořád chodit, abychom přežili. Tak je proto uzpůsobeno naše tělo. Něco s chrupavkami, ale hlavní bylo, že naše třeba fungují  správně jen pokud se pohybujeme. To mně přimělo přemýšlet jestli pokud pujdu třeba 3km pro pár jablek neni ztráta času, ale potřebný pohyb, který moje tělo potřebuje.

Je to jiný pohled, kdy si myslim, že pro udržení zdraví a fyzičky je potřeba pohyb. Místo, abych šel po posilovny nebo běhal někde, tak jdu někam si něco nasbírat nebo udělam pár záhonu nebo zaliju záhony. Je to jen můj pohled, kdy člověk něco pro svoje zdraví musí udělat a tak spojit něco co musí s tím užitečným.

Když jsem chtěl zhubnout, tak jsem jen chodil a chodil. Prý to funguje a u mně to fungovalo.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #137 kdy: Září 08, 2019, 10:47:46 dopoledne »
Takže když třeba strávím hodinu hledáním a zajišťováním (např. přes barter) něčeho, co potřebuju, a co bych normálně koupila třeba za 100 Kč, tak je to pro mě ztráta a plýtvání. Hodina mého času má vyšší cenu.
Čas, který ztrávím batrtem bych si vydělal víc v práci.
U podnikatelů, kteří pracuji svou hlavou tomu věřim. Můžou si vzít víc zakázek. U podnikatelů, kteří maji krámky nebo produkují nějaké věci tomu moc nevěřim. Skoro vůbec nevěřim zaměstnancům, protože ty by museli brát přes čas. A to zaměstnavatel nechce, protože to vyjde prý dráž. A někde je to zcela nemožné. Prosím musíte mně brát hodně velkou rezervou, protože jsem bavil s lidmi, kteří to trvdili, ale nikdy si nevzali přesčas. Tak jsem došel k názoru, že je to jen jejich póza, ale nikdy by nedělali přesčas. 

Čas, který člověk tráví barterem musí toho člověka bavit. Pokud to nebaví někam jít a pokecat si s tím člověkem. Udělat si procházku a tím provětrat svou hlavu, tak je jasný, že barter je cesta pro něj a ideální je pro něj přesčasy.

SoňaR

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #138 kdy: Září 08, 2019, 11:46:54 dopoledne »
Ono nejde jen o peníze navíc, které bych si mohla vydělat svoji prací. Je to složitější téma, ale pro každého je dobré si cenu svého času určit. Vstupuje do toho třeba i seznam priorit, protože vždy se můžeš věnovat něčemu za cenu toho, že se vzdáš něčeho jiného. Pro někoho může být nejvyšší priorita čas strávený s rodinou, pro jiného čas, který může strávit spánkem, četbou, sportem, prací, jakýmkoliv koníčkem, co ho baví. Do toho vstupují už zmiňované náklady na to, co člověk chce / potřebuje. Tyto priority a potřeby je fajn si ujasnit a pak je i jednodušší rozhodování mezi např. vezmu přesčas / další zakázku, nebo má pro mě větší cenu čas strávený nějak jinak? Je třeba hezká představa času tráveného neustále s rodinou, ale jednak - kdo by to vydržel  :D a jednak tam potom vstoupí např. vědomí nutného budoucího výdaje, třeba na rovnátka pro dítě. Takže je pak potřeba hledat tu rovnováhu a stanovit si, co mi v dané situaci přinese větší užitek. Proto někteří lidé odmítnou třeba tu práci přesčas, protože má pro ně větší užitek (větší cenu) čas strávený třeba na zahradě nebo s rodinou.

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #139 kdy: Září 08, 2019, 01:08:07 odpoledne »
co je to normalne zitie?
to je zle polozena otazka,ale rozumiem co si sa tym chcela opytat.niekde by sa urcite dali najst tabulky podla majetku obyvatelstva,ktore sa potom deli na chudobu,nizsiu triedu,strednu,hornych 10 tisic.neviem ci som to spravne napisal.mozno som na nieco zabudol.najbeznejsia je nizsia trieda a tymto by som pri urcovani normalneho zitia zacal.
co je v dnesnej dobe pre nizsiu pracujucu vrstvu standard?
byt alebo starsi 3 izbovy rodinny dom s kupelnou,splachovacie wc,kuchynou zo spotrebičmi ako sporak,mikrovlnka,umyvačka riadu?starsie auto,telka,internet.priemerny,alebo merne podpriemerny tabulkovy plat.dovolenka raz za rok v domovskej krajine.snad by som este mohol dodat hypoteka alebo uver.zaklad pre zaradenie do konkretnej kategorie sa urcuje podla vyšky platu popripade uverov.mozte doplnit dalsie
vsetko co chyba v tomto vypocte by sme mohli povazovat za minimalisticke.cize ak clovek s priemernym alebo mierne podpriemernym platom nema auto pretoze uprednostnuje bicykel tak uz je minimalista atd.
takymto sposobom by sa dalo pokracovat aj v kategorii stredna trieda alebo inych
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

SoňaR

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #140 kdy: Září 08, 2019, 01:11:36 odpoledne »
No čerpala jsem z Sahawovi terminologie "normální člověk " a tak :)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #141 kdy: Září 10, 2019, 03:58:30 odpoledne »
pretoze sahaw je extrem a sam to o sebe neraz aj napisal.
Já jsem extrém a píšu to. Taky píšu, že nízkonákladové žití nikomu nedoporučuji a použít ho jako univerzální řešení nějakého problému taky nejde.

V koutku duše doufám, že někdo, kdo má nějaký problém, tak se rozhodne ho řešit nízkonákladovým žití místo mučením, které ho čeká pokud ten problém nevyřeší.

Dynamit, chlór, palmový olej, řepka  a jiné věci jsou špatné v něčích rukách, ale dobré v jiných rukách. To jak lidi věci a myšlenky použijí nedělá z těch věci dobré a špatné. To dělaji jen lidi. Proto často opakuji, že jsem extrém a často jsem v kontaktu s lidmi, kteří podobně žijí, protože máme společné věci společné.

Často opakuji, že základ je motivace, proč člověk se rozhodne tak žít. Bohužel lidi říkaji, že by nemohli tak žít, ale nespojí to s nějakou motivací. Pokud by měli motivaci, tak by tak žili.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #142 kdy: Září 11, 2019, 04:11:49 odpoledne »
Více častěji vidim jak lidi obviňují zemědělce z toho, že chtěji vydělávat na poli. Je jim přednější zisk než příroda. Každý člověk. Skutečně každý člověk může si pronajmout pozemek a hospodařit, aby neubližoval přírodě. Nenapadá mně nikdo, kdo by nemohl pronajmout si pozemek. Proč to tedy lidi nedělaji? Protože i ty kritikové by chtěli mít zisk z pole a to bez ubližování přírodě nejde. Kromě pár vyjímek každý chce žít dobře a tak se žene cestou vydělávání.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #143 kdy: Září 12, 2019, 10:54:32 odpoledne »
Nebudu to někomu vybracet ohledně skladování věcí. Ale jsou lidi a i já, kteří věří, že je lepší věci skladovat. Nejen z pohledu ekologie, ale i z pohledu ekonomického. Budu takovou kulnu někde u někoho je ekonomicky velmi výhodné.

Místo nakoupení té potřebné věci si zajde do kulny pro tu věc.

Proti artument je, že kulna je daleko. Pokud má známé přes celou republiku, tak ano. Ale většina lidí má známé v okruhu do 15km. Pokud je problém pro tu osobu jít si pro tu věc do takové vzdálenosti, tak to se nedá řešit.

Další argument, že schánět tu věc je časově náročné a i finančně. Člověk hromadí pozvolna jak to jde a zbytečně nehrotí. Určitě nepojede zas přes celou republiku pro pračku, ale pokud se v okolí objeví možnost si vzít pračku, tak toho využuje. Většina lidi žije ve městě, tak to bývá jen 5km. Tak odnese domu a pak jednou za čas odnese ty věci do kulny, když bude mít cestu si pokecat s přáteli.


Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #144 kdy: Září 12, 2019, 11:02:28 odpoledne »
Zas nebudu vyvracet některé pohledy, protože to jsou pohledy na určitou věc.

Já žiji přesvěčení, že žijeme v konzumní společnosti, kde lidé nemaji místo,  a proto často vyhazují věci, které nepotřebují. A občas se stane, že ji potřebují, tak ji musí znova koupit. Pokud si budu tedy sběrač věcí, tak nebudu muset kupovat věci a tím ušetřím.  Zatim to vychází. Ale pokud se společnost změní a nebudeme žít v konzumní společnosti, tak můj život se změní.

SoňaR

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #145 kdy: Září 13, 2019, 08:32:19 dopoledne »
No škoda že nebydlíš blíž, v noci tady někdo vyhodil 4 kovové regály, ty by se ti třeba na to skladování věcí hodily.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #146 kdy: Září 13, 2019, 09:26:16 dopoledne »
Audit ideálních možnosti
Já stále tvrdim, že ČR je neskutečně bohatá země. Člověk může žít nízkonákladově a nemusí být upsán v systému. Je potřeba si udělat audit ideálních možností. Pokud někdo pracuje v práci nebo zná někoho, kde někdo pracuje. Vyhazuje se tolik věcí, které maji ještě hodnotu. Ale i občas je to nevyužitá možnost. Prý jedna z nich jsou stravenky. Přijdete do firmy, která to poskytuje a zaplatíte polovinu ceny a firma polovinu si odečte do nákladů. Tak prý máte 1000Kč měsíčně jen tak.  Lidi, kteří vydělávaji dost, tak často toho nevyužívaji. Tak nízkonákladový člověk stačí najít takové lidi a spolupracovat. Tuhle informaci jsem získal před lety a netuším jestli to ještě jde získat stravenky za 50 procent ceny. Všechno se mění.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #147 kdy: Září 13, 2019, 09:47:23 dopoledne »
Citace
to si fakt nedokazu predstavit, proc by nekdo odmital v praci nabizene stravenky a nikdy jsem o takovem pripade neslysela, ze by nekdo rekl zamestnavateli, "hele nechci tyto benefity navic, mam uz moc penez"
Já fakt neznám každého člověka, který vydělává víc jak 20tisíc. A fakt netuším jestli existují lidi, kteří vydělávaji vic jak 20tisíc měsíčně. Fakt netuším jestli pro ty lidi je trapné chodit do Kauflandu se stravenkou, protože většinou socky používaji stravenky. Jestli se tomu člověku vyplatí jít k pokladně a vyzvednout ty stravenky. To fakt netuším. Já jen vim, že často lidi nevyužívaji potenciál něčeho, protože je to trapný nebo se jim to zdá neefektivní.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #148 kdy: Září 13, 2019, 09:53:16 dopoledne »
Citace
Tak ja Vam to rada vysvetlim: lidi, kteri maji stravenky, plati nema v obchodech za potraviny, a nikdo takoveho cloveka nevnima jako socku
ok. Fakt netuším. Jen jsem psal pohled jak mi bylo řečeno před lety.

SoňaR

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #149 kdy: Září 13, 2019, 10:00:34 dopoledne »
Ona se situace za poslední roky významně změnila. Firmy zbohatly, potřebují uvalit nějaké náklady a potřebují si udržet zaměstnance. Na to je ideální navýšení mezd, nebo zavedení 13., 14. platu... (jenže s tím jsou spojené i vyšší odvody a tudíž ten zaměstnanec z toho má míň než z druhé možnosti) a nebo benefity, které nezvyšují základ daně. A jedním z nejoblíbenějších benefitů tohoto druhu jsou právě stravenky. Takže firmy začaly investovat do stravenek a za poslední roky se množství zaměstnanců pobírajících např. stravenky v hodnotě 100 Kč navýšil na 21 %. Což je dost (a pak jsou stravenky jiných hodnot), takže už i obchody si na to zvykly. Stravenkami platí kde kdo a těžko někdo zahodí část své mzdy.