Autor Téma: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití  (Přečteno 399469 krát)

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #50 kdy: Srpen 07, 2019, 11:23:45 odpoledne »
Njn, jsem mimo...na škole nám říkali, že podpora chodí prvního půl roku, vypočítává se z výše předchozího příjmu a majetek na to nemá vliv. Životní minimum pak chodí neomezeně a majetek na to nemá vliv.
Jediné, na co měl majetek vliv byly různé dávky (na bydlení, na vybavení - sociálka třeba koupila pračku...)...

Ale možná je to dnes jinak
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #51 kdy: Srpen 08, 2019, 06:37:44 dopoledne »
Mám každý právo na existeční minimum?
Jsem taky mimo. Nerad něco tvrdim, když to nemám vyzkoušené. Vím na 100 procent, že člověk dostává existeční minimum a úřad práce platí za člověka zdravotní.

Vyžaduje to lhaní a zas lhaní, protože musí tvrdit, že nenajde nikde práci atd.  A to je u mně a u některých komplikace. A komplikace znamená složitá věc, které se chce línej člověk vyhnout. Radši se vzdá těch sociálky než musel jezdit jednou za čas na sociálku a prácák a lhát jim. Nemyslí sí, že jsou na tom tak špatně, aby si komplikovali svůj život kvůli pár tisícím měsíčně.

Co považuji za špatné, že sociální pracovníci, kteří pracují třeba s bezdomovci mlží až doslova lžou. Oni maji první z ruky všechny informace. Oficiálně tvrdí, že nemaji bezdomovci právo na existeční minimum a jiné dávky, ale pak neoficiálně bezdomovcům tvrdí, že jim pomohou získat existeční minimum atd. Psal jsem si s některými a tvrdili něco a pak jsem se setkal osobně s některými a ty tvrdili opak. Rozumím tomu tak, že kdyby tvrdili oficiálně, že stát zajistít bezdomovce, tak by nezískali podporu lidí a dobrovolníků. Existují příklady, kdy bezdomovec nedostane existeční minimum. Je to, když nemá doklady nebo neni registrovaný na úřadu práce. A pak prý, když úřad práce ho nepřijme, protože neni schopen pracovat. Popravdě je mi to jedno co je pravda a co ne. Pokud se dostanu do vážných problémů, tak to začnu řešit. V tuto chvíli to neni.

Nerad bych, aby nízkonákladové žití bylo jen o sociálních dávkách, protože to neni hlavní myšlenka jak co nejlíp obrat stát o peníze. Je to ukázání, že žijí lidi s pár tisíci ročně a nemusí se zadlužovat, krást atd.

SoňaR

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #52 kdy: Srpen 08, 2019, 11:17:00 dopoledne »
Předně existenční minimum není nějaká dávka, na kterou má člověk nárok, ale pouze stanovená minimální hranice příjmů k zajištění základních osobních potřeb, na jejímž základě se posuzuje nárok na různé dávky.

Více informací zde a v uvedených zákonech:
https://www.mpsv.cz/cs/11852

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #53 kdy: Srpen 09, 2019, 05:20:55 odpoledne »
Když se něco rozbije, tak to jsou nenadále výdaje.
Nejsou. Nízkonákladový člověk nemá ve slovníku nenadále výdaje.Normální člověk má nenadále výdaje. Nízkonákladový člověk věří na smrtelnost a že věci maji svou životnost. Proto je připraven. Kupodivu je to častá otázka a dělá mi problém vysvětlit, že nízkonákladový lidi nemaji nenadále výdaje. To je jako tvrdit, že člověk musí dožít do 65 let, ale je to jako u stroje. Stroj zůstane celý, ale může se prouchat část nebo se něco opotřebuje dřív než je záruka a přestane fungovat. Musí se počítat, že stroj se zníčí dřív než je odhadovaná doba životnosti. Neznám nikoho, kdo si píše kolik čeho utratil, ale určitě možná nějaký nízkonákladový si to píšou. Nízkonákladový má svůj rozpočet, který je sestaven orientačně. Příklad je, že jsem dnes zníčil chytrý telefon koupený před měsícem za 525Kč z Číny. Před třemi dny se mi podařilo prasknout na okraji displej a dnes ráno je baterka K.O. nebo jen dlá, že se nabíjí. Tak mám po mobilu. Trošku jsem smutný, ale čekal jsem, že ho do  roka ho zníčím. Jak žiju a nosím ho stále při sobě dost riskuji, že můj mobil bude mít nízkou životnost. Měl jsem ho hlavně na focení. Jsem závislák ve focení. Jen fotim věci, které mně zaujmou, protože sním o svoji fotobance a webové farme a to bez fotek nejde. Tento rok mám padla a až příští rok si koupím další mobil, abych mohl fotit.Pro tento rok už na to nemám rozpočet. Focení mám jako koníček.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #54 kdy: Srpen 09, 2019, 09:36:53 odpoledne »
Ja si eviduji veskere vydaje a prijmy.
Ty jsi normální člověk.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #55 kdy: Srpen 10, 2019, 09:00:37 dopoledne »
Vlastní bydlení do 5 000 Kč?
Za tuhle cenu je to socka bydlení. Tedy unibuňka, maringotka nebo kůlna. U maringotky zaplatíte odvoz a k unibuňce ještě jeřáb. Proto než začnete schánět, tak mějte domluvený někoho, kdo Vám to přiveze za dobrou cenu. A pak můžete schánět za odvoz. Bude to trvat, ale najdete.

Bydlet v kulně 2x1m2, kde si člověk udělá malé okénko je fakt děsný.  Je to lepší než ve stanu. Cena bývá 5000-6500Kč.
https://www.mall.cz/domky-kovove-plastove/yardmaster-zahradn-domek-64pz-100004665826?gclid=Cj0KCQjws7TqBRDgARIsAAHLHP6rgx5AJTTb-Qy2_QoGm4Kp5dsyHdQInXZrEZezuvHlM7yxMPNi2jgaAmIXEALw_wcB#tabs

Když někdo má peníze, tak neni co řešit. Prostě si koupí domek a hotovo, ale jsou lidi, kteří nemaji ani 5000 Kč a pak je těžké začít žít nízkonákladově, když člověk nemá peníze. Je to ironie, že pro žití nízkonákladově musí mít na začátku člověk peníze.

Někdy bývá člověk v pasti, kdy mu nic nezůstane z platu a tak nemůže realizovat ani tu chatičku.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #56 kdy: Srpen 10, 2019, 09:32:39 dopoledne »
Sahawe, řešíš nízkonákladové bydlení - stavby (buňky, kůlny), ale musíš mít kam to postavit, tedy svůj pozemek.

Bydlet na pronajatém/půjčeném...co když si to majitel pozemku rozmyslí a vystěhuje tě? Co když majitel zemře a dědicové tě vypoklonkují?

Sehnat slušný pozemek by mohl být problém...asi seženeš pozemek "za pár peněz", ale třeba bez přístupové cesty, takže se k němu nedostaneš, nebo to bude podíl na pozemku, nebo to bude mít jiný problém, třeba nedostupnost vody, nemožnost postavit latrinu (nemyslím technicky, ale právně - myslím, že třeba v CHKO nikdo nedovolí postavit trvalou, dlouhodobou latrinu)...nemusíš mít možnost udělat záhon nebo chovat slepice...

Mrknul jsem teď na bazoš a pozemků do 100KČ/m2 je tam naprosté minimum. Obecně se dá říct, že ceny začínají na 200KČ/m2...takže na 1 000m2 už je potřeba slušný jmění...

Jak na to?   



Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #57 kdy: Srpen 11, 2019, 08:08:27 dopoledne »
...takže na 1 000m2 už je potřeba slušný jmění...
K čemu 1000m2? Člověku stačí jen 50m2 na bydlení.

Sehnat 50m2 na postaveni kulny neni podle mně problém. Člověk musí počítat, že se bude stěhovat. Čas je nepřítel, ale i přítel. Díky času seženete ideální pozemek a odstěhujete. Často si seženete i třeba pěknou chatičku třeba za 20 000 Kč
https://reality.bazos.cz/inzerat/107614623/drevena-obytna-chata-na-zahradu-do-lesa.php nebo jsou i za odvoz kulny
https://dum.bazos.cz/inzerat/106679958/stara-kulna.php
https://dum.bazos.cz/inzerat/107035483/Kulna.php

Stěhování stojí peníze, ale i koupení pozemku a poznání majitele. Stojí to čas a peníze a čas jsou peníze.

Nebudu básnit, že všechno jde bez problému. Člověk, který nemá přátelé a nebo přátele má jen z okruhu z města, kteří jsou mladý, tak ty nemaji chatičky. Nebo často jsou to přátelé jen na oko, tak je musí lépe poznat. Musí se počítat, že se bude stěhovat a proto mít rezervu na stěhování.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #58 kdy: Srpen 11, 2019, 08:36:30 dopoledne »
Proč by někdo chtěl mít cizí lidi na svém pozemku?
Třeba v chatové osadě je to proti zlodějům. Už  jsem se s tím setkal, že si ty lidi sehnali někoho, kdo tam bydlel a i mu přispěli.

Často to bývá brigádník. Tedy dočasný. Ono je pro majitele výhodné.
Já se vždy dívám opatrně na to, když si nějaký farmář stěžuje, že si nastěhoval  do podnajmu někoho, kdo pak nechtěl makat. Kdo by chtěl makat za mzdu, která bývá nižší než minimální?

Pro mně je to výhodné, že mít blízko souseda je dobrý na spolupráci. Pokud by se nastěhoval na můj pozemek, tak jsou nadefinovaná pravidla a jedno z nich je, že majitel pozemku nesmí nic po nájemníku nic chtit než co je ve smlouvě.


Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #59 kdy: Srpen 11, 2019, 09:42:58 dopoledne »
K čemu 1000m2 a víc?
To je otázka, kterou si člověk musí sám položit. Poznal jsem nějaké lidi, kteří si sehnal tak velký pozemek nebo větší, aby byli potravinově soběstačný.  Háček je ten, že jen o tom sní. Když někdo vysadí něco jako jedlý les, tak by měl to jíst, ale ve většině jejich jídelníček neni složen z toho. V okolí jsou desítky stromů, ale i přes to jejich jídelníček obsahuje třeba jablka jen malé procento. Někdo tvrdí, že až začnou jeho stromy plodit, tak bude předělá jídelníček. Můj pocit je, že je to nej sen.

Nízkonákladový člověk musí přemýšlet logicky. Udělat si sad za 100-500Kč/m2 je pro takové člověka nesmysl. Ale jsou tu pole, kde stojí jen třeba 25Kč/m2.  Tak bude mít někde domek s 50m2 a někde pole se sadem, kde bude muset dojíždět.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #60 kdy: Srpen 11, 2019, 10:25:21 dopoledne »
Flexibilita
Tohle slovíčko pro nízkonákladové člověka znamená, že má tolik času a má tolik volna, že může kdykoliv jít na brigádu. A někteří toho využívaji dost. Když někdo potřebuje třeba se stěhování nebo s nějakou prácí, tak oni můžou. Je to velká strategická výhoda, která umožní sehnat si krátkodobé brigády.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #61 kdy: Srpen 11, 2019, 10:49:47 dopoledne »
Barter
Barter je výměna nějaké věci, kterou chcete za jinou, kterou máte a je Vám k ničemu. Existuje to snad tisíce let a funguje do teď. Peníze jsou něco čeho se lidé neradi vzdávaji. Peníze jsou symbolem toho, že jste museli dřív v práci. Nízkonákladový člověk neutrácí jen 6000Kč+ zdravotní ročně. Je to víc peněz, ale většinou je to v barteru, že mění něco co potřebuje za jinou věc. Tak nemusí utrácet peníze.

Spolupráce
Kromě barteru je důležitá i spolupráce. Bez ní člověk to bude mít těžší život. Někteří normální lidi touží žít na samotě, ale nízkonákladový člověk pokud chce mít lehčí život, tak musí spolupracovat a to jde těžko na samotě.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #62 kdy: Srpen 11, 2019, 02:18:49 odpoledne »
Kam umístit  svoji chatičku nebo mobilní dům? Já bych zneužil přátelství a do domluvě bych to umístil na něco pozemek. Jinak můžete umístít třeba v kempu za 8600Kč/rok pro mobilní domy.
https://karavany-podolsko.webnode.cz/cenik/ . Podle ceníku i asfaltový kus 3x2m stojí na den 20 Kč/den. Kupodivu cena je nízká. Nacházel jsem kusy zahrada za 1500-3000Kč/měsíčně, kde může člověk umístit mobilní dům.

Stále mi vychází, že se mi vyplatí pronajmout si od kamaráda na 3-12 měsíců 50m2 třeba za 50Kč/rok a pak počítat, že mně vyhodí než schánět na začátku pozemek, když budu bydlet v paneláku.

Já nabízím zadarmo pronajem pozemku, kde na rok může člověk bydlet. Po roce nebo dokonce do několika měsíců si člověk najde svůj ideální pozemek. Vždycky to tak je. V paneláku jen sní o tom a přemýšlí, ale nerozhoupe.


Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #63 kdy: Srpen 13, 2019, 08:16:17 dopoledne »
Myslím, že jsem vypsal všechny otázky, které mohli kdy padnout pro lidi žijící s tak málo penězi. Jak jsem často opakoval, tak takové žití neni výhra a bez pořádné motivace si člověk zkomplikuje život. Musí přemýšlet jestli to fakt má smysl a jak omezení v životě mu to přinese. Já osobně nedporučuji lidem takto žít. Nemůže dělat věci, které jsou tak běžné a musí bojovat sám se sebou a ten boj často prohraje. To může vést k depresy a k alkoholismu,drogám nebo jiné závislosti, které člověka zníčí. 

Offline bartolomej

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 882
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #64 kdy: Srpen 13, 2019, 12:19:07 odpoledne »
zapomnel si pridat z to take muze vest k rozpadu rodiny[manzestvi..]
kdo chce kam, pomožme mu tam

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #65 kdy: Srpen 13, 2019, 06:03:14 odpoledne »
Je to otázka pohledu a priorit. Pokud budeš věřící, žít duchovním životem a přirozený asketa, bude tento způsob života pro tebe naprosto přirozený. Buddhisté často dobrovolně žijí s naprostým minimem majetku, aby je nepoutal k přízemnímu smýšlení a nebránil jim v duchovním růstu....Jenže naše civilizace se orientuje na hromadění majetku a to včetně křesťanů a katolické církve. Proto nám tento styl života připadá nepochpitelný, parazitující a bůhvíjaký ještě....

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #66 kdy: Srpen 13, 2019, 10:11:14 odpoledne »
bartolomej

rodina a minimalisticky styl zivota nejde dokopy.to sa jednoducho neda.este tak manzelsky par bez deti ano,ale s detmi je to nemozne
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

Offline bartolomej

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 882
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #67 kdy: Srpen 13, 2019, 11:41:11 odpoledne »
sak ja vim
kdo chce kam, pomožme mu tam

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #68 kdy: Srpen 13, 2019, 11:58:28 odpoledne »
Čistě psychologicky si žena podvědomě vybírá muže-partnera, který je schopen ulovit mamuta a zabezpečit rodinu a čim lépe to dokáže, tim jistější existenci jí a jejímu potomstvu nabízí. A ani emancipace zatím s podvědomím lidí příliš nepohla  ;). Minimalismus a rozvoj duchovna je spíše výsadou osamělých poustevníků. Ale není třeba jít do extrémů. Stačí třeba jen omezit zbytečný konzum a plýtvání a dopřát si více duševních požitků, které lze rovněž sdílet s partnerem i dětmi.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #69 kdy: Srpen 14, 2019, 07:06:42 dopoledne »
zapomnel si pridat z to take muze vest k rozpadu rodiny[manzestvi..]
Kupodivu si to nemyslim. Spíš opak. Problém s nedostatek peněz vede k rozpadu rodiny.  Zas je pravda, že nízkonákladový chlap zbalí těžko babu, protože jich je málo takových, které jsou taky nízkonákladových.

Je pravda, že pokud manžel změní dohodnutá pravidla v manželství, tak to vede často k rozvodu, ale pokud je v manželství štastný, tak nezačne žít nízkonákladově. Jeho motivace je mít štastnou partnerku. Pokud ji už nemá rád, tak hledá cestu jak být štastný a to je cesta k rozvodu.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #70 kdy: Srpen 14, 2019, 07:38:29 dopoledne »
To neni tak lehké začít tak žít.
Když se s někým bavím, tak často mi říká, proč to nejde. Nejde tohle a tohle. Říká to člověku, který žije nízkonákladově. Když někdo říká člověku, který žije, že to nejde, tak je to mentální blokace, kdy schválně člověk hledá důvody, proč to nejde, aby mohl si říc, že to prostě nejde a tak on tak nemůže žít. Já nikoho nenutím, aby žil nízkonákladově. Je mi jedno jak kdo žije. Nikoho neodsuzuji. A pokud někdo chce žít nízkonákladově, tak si to upraví podle sebe jak se mu to hodí a nemusí se řídit podle toho jak žiju já. Jako, že nesežene pozemek atd? Podle mně stačí jen mít 20 000 Kč a může člověk hned žít v klidu rok a během toho roku si vše srovnat a vymyslet svou nejlepší cestu. Nemusí schánět pozemek, protože mu můžu pronajmout svůj pozemek zadarmo. Už nejsou žádné důvody, proč nežít nízkonákladově kromě toho, že člověk to fakt nechce. To, že nemá vůbec žádné peníze značí jen to, že je finančně negramotný a jednou na to doplatí.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #71 kdy: Srpen 14, 2019, 08:06:42 dopoledne »
Zapomínáš že existují lidé, kteří přirozeně vystačí s málem. Přitom mohou podnikat a být i úspěšní. Patří sem i pár miliardářů, kteří měli rodiny, které bohatě zajistili, ale samy žili velice skromný život, protože spíše toužili po znalostech než moci. Historie takové lidi zná, ale není jich příliš mnoho...třeba Amancio Ortega, nebo Kamprad zakladatel koncernu IKEA....a i Waren Bufett už rozdal lidem pár desítek miliard....ono když už máte bilion, není důležité jestli k tomu máte ještě pár miliard....Pak jde spíše o udržení moci nebo vám půjde o znalosti a vám vyhovující životní styl....často skromný a nenápadný, protože si vážíte svobody, soukromí a upřímnosti. A kolem úspěšných se rojí pochlebovači, rektospeologové a lidé žijící přetvářkou....

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #72 kdy: Srpen 14, 2019, 06:02:44 odpoledne »
Budeš někdy jíst Bio?
Mně nějak Bio nebere. A jsem obklopen lidmi, kteří taky nějak kašlou na Bio. Kdybych byl obklopen lidmi BIO, tak bych jedl asi Bio.
Stačilo by dát inzerát jako tenhle https://pro-bio.cz/aktuality/poptavka-krmne-komodity-v-biokvalite/ a už bych získal kontakty na prodejce, kteří prodaji Bio a cena než v krámě bude o dost nižší. abych to mohl udělat, tak bych musel mít velký odběr a to nemám, tak jim zatim nebio. Vlastně budu přinucen jíst Bio, protože neseženu Nebio.:)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #73 kdy: Srpen 14, 2019, 06:45:37 odpoledne »
Je lepší žít ve městě nebo na vesnici?
ČR jsou samé vesnice. Když půjdete pěšky, tak za hodinu přijdete do lesa nebo na pole. Vyjímka je Praha, kde musíte jít o 30 minut déle. A určitě nesežete pozemek v centru města, ale na kraji. Tak neni rozdíl jestli žijete ve městě nebo na vesnici. Tak otázka by měla znít: Žít na samotě nebo ve vesnici? Nízkonákladový člověk musí žít na vesnici, protože bez spolupráce bude mít dost těžký život. A jestli je lepší žít na kraji města nebo v zapadlé vesnici, tak jasně na kraji města. Život je lehčí a ekonomicky výhodnější, tak se dá říc, že levnější.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #74 kdy: Srpen 14, 2019, 07:13:07 odpoledne »
Teď nebrat osobně prosím.
Pro nízkonákladového člověka je podle mého názoru nejvýhodnějši vesnice s původní populací (usedlíky, kteří tam žijí po generace). Proč?
Většina lidí včetně mě považuje nízkonákladového člověka za nenormálního. Ve městě se někdo takový možná stane guruem nějaké skupiny napodobovatelů, ale o to pravděpodobně nebude stát. Směňovat/pracovat za almužnu (rozuměj: paní, já vám to dřevo za dvě stovky poštípu) nebude téměř možné, protože městský človék takovou službu nepotřebuje.
Zato na vesnici...máme tu jednoho, který není moc chytrej a v poslední době je už hodně vypitej. Nebýt chlastu, je nízkonákladovej. A živí se přesně takhle: vykope díru, poštípe dřevo, uklidí uhlí...na odpovědnější práce nemá.
Všichni ho tu znají, vědí že NEKRADE a tak se nemusí bát si ho pustit do chalupy, vědí, že umí vzít za práci...jen tenhle konkrétní to přehání s chlastem a tím si kazí renomé.
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #75 kdy: Srpen 14, 2019, 07:17:59 odpoledne »
Je skutečně zajímavé, jak nízkonákladově dokážou alkoholici žít. Téměř všeho se dobrovolně zřeknou na úkor chlastu. Myslím, že podobný člověk, kterého popisuješ je téměř v každé vesnici.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #76 kdy: Srpen 18, 2019, 12:37:47 odpoledne »

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #77 kdy: Srpen 18, 2019, 11:49:31 odpoledne »
Je skutečně zajímavé, jak nízkonákladově dokážou alkoholici žít. Téměř všeho se dobrovolně zřeknou na úkor chlastu. Myslím, že podobný člověk, kterého popisuješ je téměř v každé vesnici.

On byl odjakživa skromný...chlastá poslední dva tři roky...nikdy nebyl moc chytrej, teď se na něm dá sledovat rozklad zbytků osobnosti... "omg"
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #78 kdy: Srpen 20, 2019, 06:56:37 dopoledne »
Proč je  malá zmíňka, že by to mohlo pomoc lidem v nouzi?
Poučil jsem se z předchozích let, že nikdo nechce, aby tohle bylo řešení. Bylo by fajn udělat příručku: Jak vyřešit finanční problémy? Pomocí níkonákladové žití. To by bylo fajn, ale snad neexistuje nikdo, kdo by to považoval fajn. Vždy se najde někdo nějaký problém, který to odnesu já. Lidi budou naštvaný na mně, že propaguji, aby lidi žili nízkonákladově. Naštve to fakt každého od ekologů, sociálních pracovníků, charit, chudé lidi a i lidi, kteří jsou proti stavění na poli atd. Vždy se najde něco co každého bude štvát. A já chci žit v klidu a nenápadně. Proto všechno je vedeno v duchu, že nějaký lidi žiji nízkonákladově a ukázka ja žijí. nikomu neříkám, že by měl tak žít. Jen doufám, že někdo se tím insporuje a vyřeší tím svoje problémy.

Nemůžu se divit, že lidi to kritují, protože i já často kritizují všechno možné. To neni vlastnost českého národa, ale je to vlastnost lidí, kteří si myslí, že jsou všechno vědí.

Já třeba to, že jedna autorka serii článku napsala o špatně placených prací, ale nikde jsem nenašel to nejdůležitejší jak žijí ty špatně placený lidi. Proč tu práci dělaji a dokonce dojíždějí. Když hledala práci šičku, tak ani nenašla, protože je plno.
https://a2larm.cz/2017/10/jak-jsem-se-nestala-sickou-na-ostravsku/
Jsou to fakt nejhorší práce?

Nalim

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #79 kdy: Srpen 20, 2019, 09:06:06 dopoledne »
Jak žijí (špatně placení) lidi?
Kdysi jsem při služební cestě přespal v ubytovacím zařízení v Pardubicích. Jsou to bývalá kasárna na konci města, hezky zrenovovaná. Teď slouží jako ubytovna. Vývěsky na chodbách tehdy nabádaly k dodržování pořádku v mnoha jazycích, vč. rumunštiny, mongolštiny. Prodejnička potravin a kantýna. Na první pohled všechno fajn.

Ale zíral jsem, jak tam probíhá život: v čase střídání směn v jistém věhlasném asijském podniku v tomto městě se na buzerplacu shromáždilo několik skupin lidí, hlasitě se mezi sebou bavících. Pak přijelo několik kloubových autobusů a davy se nasoukaly do patřičných linek, všechny autobusy byly narvané.

Za necelou hodinku přijely na buzerplac zase nějaké narvané autobusy, a vyvrhly jiné zástupy lidí, tentokrát ztichlých, evidentně unavených.

Teprve následně mi došla ta vymakanost systému lidských zdrojů. Bez uvozovek. A ta souvislost s tehdy čtvrtinovými platy oproti některým sousedním zemím, při cenách všeho naprosto srovnatelných.

No, bylo to asi před 10 lety, třeba teď už je to jinak.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #80 kdy: Srpen 20, 2019, 09:16:09 dopoledne »
Basnil jsem o barteru, ale často měním jídlo za věci. Někdy jídlo za jídlo, ale to je v menším množství, protože jsem závislák na zrní(něco jako makrobiotika). K tomu jím fakt sezoně ovoce, když je. Tak jsem měl třeba teď období hrušek a předtím špendlíků a pološvestek. Teď jsou švestky a nastoupí pak období jablek. Beru to doslova, že jím sezóně, tak žádné 100g ovboce denně, ale i 3kg atd. K tomu zavařuji si ovoce a zeleninu a pak jim v období přes zimu. Pak přes zimu mám listovou zeleninu na zahradě i s černou ředkví. V tuto dobu se objevují krmné brambory za 2Kč/kg, tak až budu kupovat členům, tak si pro sebe vezmu cca 50kg. Pak přijde zelí na krouhání, kde cena je cca 4Kč/kg, tak asi 50kg. Nějak si moc neřeším jestli jím bio nebo ne.. Proto často říkám, že mám tolik jídla, že nevím co s tím.

Nejčastěji měním zeleinu a ovoce za odpadky. Kelímky a sklenice nebo věci, které člověk chce se jich zbavit a je mu líto je vyhodit. Mně se ty věci hodí.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #81 kdy: Srpen 20, 2019, 08:12:20 odpoledne »
Moje fanatické sbírání zavařovacích sklenic je způsobeno, že je můžu vyměnit za věci nebo peníze. Náš spolek byl vytvořen pomocí lidí z fóra preppers.cz, tak složení spolku je z normálních lidi, ale i nízkonákladových a prepperů. Preppeři a nízkonákladový lidi vědí, že zavařovací sklenice jsou důležité. Hodně důležité, protože třeba i 90 procent jídelníčku můžou tvořit zavařeniny. Je to přehnané, ale pokud prepper nechce zbytečně dávat peníze do zásob, tak jeho jídelníček bude převážně složen z kompotů. Tak musí sbírat zavařovací sklenice a víčka. Žijeme v době, kdy je lidé vyhazují(prý recyklují), tak příprava na ekonomickou krizi nestojí tolik. Pak stačí člověku cca 20kg luštěnin a 30kg obilovin na rok a zbytek je složen z kompotů a ze záhonu cca 40m2 na osobu. Tak finančně ho stojí jídlo na rok 300Kč. K zavařování je dobrá Brutar. Vejde se tam dost sklenic a potřebuje dřevo.

Je to za předpokladu, že stromy u silnic a na mezí nebudou hlidané a nebude hrozit za to nějaký trest. Pak bude tolik ovoce, že kompoty můžou být hlavní složkou jídla. Pak náklady na jeden rok života v krizi by stála jen 500Kč. Kupodivu je pro hodně lidi, kteří věří, že přijde krize finančně hodně. Je to takový paradox, že věří v krizi, ale vůbec se na to nepřipravují.




Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #82 kdy: Srpen 20, 2019, 08:13:30 odpoledne »
Taková hromada stačí na uvaření jídla pro jednoho člověka na celá rok. Zkoušeli jsme vařit v brutaru a uvařili jsme z podobné hromady asi 150-200kg obilnin. To je jídlo pro jednoho člověka na celý rok. Má to velký háček. Aby to šlo, tak by se muselo vařit pro 20 lidí, protože jedině hromadné vaření ušetří dřevo. Proto něco má do sebe, že lidé vždy vytvářeli skupiny, aby přežili. Proto si hromadim dřevo.;)


Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #83 kdy: Srpen 20, 2019, 08:46:53 odpoledne »
Zavařovat nebo sušit ovoce od silnic a to i těch vesnických kromě polňaček bych si dnes rozmyslil....i když se již používá bezolovnatý benzín, stejně se přítomnost provozu na ovoci nepětně podepíše a ty si tyto deponované škodliviny dobrovolně konzumuješ nebo nabízíš dalším....kdyby nebylo na výběr, je to jiné, ale dnes na výběr máš.

A ještě jedna poznámka....dospělý člověk potřebuje okolo 70g bílkovin...cca 0,9-1,2g na kg hmotnosti. Něco jde na reneneraci něco se vůbec nevyužije....záleží i na věku a fyzické zátěži. Pokud se chceš stravovat z kompotů, budeš mít přebytek jednoduchých sacharidů a z tvého množství luštěnin pokryješ bílkoviny cca na necelých 70 dnů...obiloviny mají před mnetím cca 100-120g bílkoviny/kg takže cca 50 dní. Závěr je jasný....při dlouhodobém stravování převážně kompoty ti tebou vypočtené množství obilovin a luštěnin pokryje jejich potřebu zhruba na 1/4....a nad tím bych se vážně zamyslel. Další problém budou minerální látky, protože se ti z kompotovaného ovoce vyluhují...i když ty asi šťávu bezezbytku využiješ....ale stejně to bude dost nevyvážená strava a to předpokládám, že obilí necháš zčást naklíčit, abys pokryl tokoferoly-vitamín E...ořechy ani máslo či jiné zdroje neuvádíš.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #84 kdy: Srpen 21, 2019, 07:10:04 dopoledne »
Citace
kompoty slazené cukrem? fíha, to stravování je horší, než jsem čekala ... myslela jsem, že nízkonákladový člověk využívá hlavně zeleninu a obilí... třeba sníst x kilo jablek za den jen proto, že je období, je na mě extrém, ze kterého by mi zdravotně hej nebylo :-) překvapivé, každopádně díky za info
Moje chyba. Dávám hrušky s jablka dohromady. Psal jsem co jím. Proč sbírám zavařovaci sklenice.  Co je příprava na krizi.  Vytvořil se názor, že to dělaji všchni nízkonákladový lidi. Dělám to já a možná někdo, ale neznám všechny nízkonákladové lidi a ani nejsem jejich mluvčí.;)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #85 kdy: Srpen 21, 2019, 07:16:59 dopoledne »
Citace
kompoty slazené cukrem? fíha, to stravování je horší, než jsem čekala ..
Kompoty a jiné zavařeniny se daji dělat bez cukru. Cukr je konzervant jako sůl. Někdo tam místo cukr dává sůl. A někdo to dává bez soli.

Citace
třeba sníst x kilo jablek za den jen proto, že je období, je na mě extrém, ze kterého by mi zdravotně hej nebylo
Proč by měl člověk sníst x kilo jablek, aby mu bylo špatně? To jako jako, kdyby člověk se chtěl dobrovolně řezat. Člověk jí tolik kolik chce a pozná svou hranici. Nemohu i vzpomenout, kdy by bylo špatně z jezení ovoce ve větším množství. Spiš jsem trpěl, že jsem musel jíst častěji, abych neměl pocit hladu. Proto mám rádši zrní, ale měl bych mít přece nějakou pestrost jídelníčku.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #86 kdy: Srpen 21, 2019, 07:39:06 dopoledne »
Zavařovat nebo sušit ovoce od silnic a to i těch vesnických kromě polňaček bych si dnes rozmyslil..
Když bude krize, tak bude jizdit méně auto.:)


Závěr je jasný....při dlouhodobém stravování převážně kompoty ti tebou vypočtené množství obilovin a luštěnin pokryje jejich potřebu zhruba na 1/4
To je problém lidi, kteří se nepřipravují nebo se připravují s minimálním rozpočtem.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #87 kdy: Srpen 21, 2019, 09:54:23 dopoledne »
Sahaw....já respektuji tvou volbu, ale ten problém považuji za vážný...jedna věc je nízkonákladový způsob života, druhá věc je zcela nedostatečný a dle tvého vyjádření dlouhodobý příjem proteinů a minerálních látek....i kdyby jsi navýšil své zásoby o 100 kg obilí (140 dní proteinů) a 50 kg čočka nebo hrachu, stoupnou tvé náklady cca o 2000t Kč a budeš mít proteinů dostatek....přebytek zrní případně proženeš 2 slepicemi a zajistíš si vejce - zdroj cholesterolu a živočišné bílkoviny a později slepičí polévky ;). Nízkonákladový způsob života přeci není vědomé hazardování se zdravím v době, kdy mohu volit jinou alternativu....když to po VP jinak nepůjde, OK...ale dnes je to zbytečný hazard.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #88 kdy: Srpen 21, 2019, 10:18:29 dopoledne »
Sahaw....já respektuji tvou volbu, ale ten problém považuji za vážný...jedna věc je nízkonákladový způsob života, druhá věc je zcela nedostatečný a dle tvého vyjádření dlouhodobý příjem proteinů a minerálních látek
Já jím takhle přibližně:

Jaké jsou náklady na jídlo ročně?
Já to vidim na 4000 Kč ročně + 200hodin. Bio asi 2krát víc zaplatíte. . Vše co je navíc je jen pro krátkodobý pocit štěstí. Osoba sní asi 150kg zrní,50kg luštěnin, 200kg zeleniny a 100kg ovoce. Náklady za jídlo 3000Kč + 500Kč za tabletky B12 a doplňky a 500-700Kč spotřeba propanu při vaření. Místo polykání tabletek B12  stačí třeba kuřecí játra atd.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #89 kdy: Srpen 21, 2019, 10:42:45 dopoledne »
Mně se maringotky líbí, protože jsou mobilní, ale asi je problém s technickou. Zas za 15 tisíc je super.
https://nabytek.bazos.cz/inzerat/106248043/Bouda-Lesanka.php

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #90 kdy: Srpen 21, 2019, 12:06:34 odpoledne »
Tak jsem našel i nějaký inzerát, že se dá pronajmout kus pozemku na bydlení.
Citace
Dobrý den,rádi bychom někomu nabídli k rekreaci v karavanu,nebo maringotce, louku blízko Berounky v obci Stradonice u Berouna ve středních Čechách. Louka má 900 m.čtverečních ,z jedné strany pozemku je zalesněná stráň,z druhé místní komunikace využívaná jako cyklostezka do blízkého Berouna,a ze dvou stran sousedí s loukami,taktéž využívanými k rekreaci. Na louce je stavební buňka ve které je možno uložit nářadí,či zahradní nábytek. Louka není oplocená ani není zavedená elektřina ,nebo voda. Na jaře si ji posekáme na seno a přes léto by to už bylo na vás.Nejbližší železniční stanice je 1km vzdálený Hýskov. Cena pronájmu je 8 000,-Kč na rok.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #91 kdy: Srpen 31, 2019, 07:51:39 odpoledne »
Občas člověk narazí na akci, kde nový kabát stojí jen 23Kč i s poštovním. Koupit si ho, ale kvůli tomu trpěli malé děti, kteří to šili v dílně a poplujete to lodí. U mně to je jednoduché. Koupit. Dávám přednost sobě. Ať žije sobectví.


Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #92 kdy: Srpen 31, 2019, 09:22:43 odpoledne »
Tak to bych si u tebe uskladnil zásoby, když jsi takový sobec.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #93 kdy: Září 05, 2019, 02:53:01 odpoledne »
Objevil se článek https://www.forbes.cz/mesicni-minimalisticka-vyzva-zbavte-se-vice-nez-400-veci/
Místo bodu 1 bych napsal: Najděte si parťáka, který je nízkonákladový a je  ochoten si vzít přebytečný věcí.

Jako nízkonákladový parťák se hlasím. ;)

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #94 kdy: Září 05, 2019, 03:20:52 odpoledne »
A bereš všechno?  ;D
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #95 kdy: Září 05, 2019, 03:49:31 odpoledne »

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #96 kdy: Září 05, 2019, 05:48:31 odpoledne »
My pravidelně obdarováváme dětské ordinace a 2 specializovaná pracoviště dětskými hračkami, obvykle rok co rok se věnuje pytel použitelného oblečení....většinou si to pro děti berou matky samoživitelky. Na druhou stranu k nám na zahrádku putuje koňský hnůj v množství více nežli dostatečném a občas nějaká ta strojní součástka demontovaná z něčeho, co již dosloužilo...aby bylo z čeho kutit a s čím si v dílničce hrát. A to toho spoustu odmítám, protože to není kde skladovat (nechci si z pozemku vytvořit vrakoviště ani sběrný dvůr) a ani na to není čas.

CyPro

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #97 kdy: Září 06, 2019, 07:01:54 dopoledne »
A bereš všechno?  ;D

JJ. všechno.
Dotaz? Kam všechny ty věci, které najdeš, které by se mohly hodit, které odvezeš ... dáváš? Kde je uskladňuješ? Co je to "JJ" ?

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #98 kdy: Září 06, 2019, 11:04:43 dopoledne »
Dotaz? Kam všechny ty věci, které najdeš, které by se mohly hodit, které odvezeš ... dáváš? Kde je uskladňuješ? Co je to "JJ" ?
Některé věci měním zaj iné věci. Uskladnuji to zatim na místech, kde je místo. Ale už se připravuji postavit kulnu.

JJ je podle mně jo, jasně. Píšu to do sms nebo do diskuze v jedné hře.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #99 kdy: Září 06, 2019, 02:37:35 odpoledne »
Sahawe dovolím si položit ještě jednu otázku k motivaci lidí žít nízkonákladovým způsobem.
Jakou je pro vás motivací osobní svoboda, kdy minimalizujete styk s administrativou, úřady, nemáte nadřízené, máte prakticky veškerý čas k dispozici podle okamžité volby mebo plánu, nemáte zřejmě žádné nebo minimální finanční závazky, nezodpovídáte většinou za životy jiných lidí (třeba svých dětí). Píšeš, že motivací je např. strach, ale ten mají i lidé, kteří se kvůli němu vzdávají osobní svobody a svůj čas směnují se zaměstnavatelem za peníze nebo si jako OSVČ hledají samy obživu a za cenu vyšší míry svobody nesou i vyšší rizika.