Autor Téma: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žítí  (Přečteno 256 krát)

Offline sahaw

• Minimalista
Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žítí
« kdy: Červen 29, 2019, 08:48:56 dopoledne »
Až bude čas, tak další otázky dopíšu.

Často kladené otázky ohledně nízkonákladového způsobu života

Mnoho lidí mi pokládá stejné nebo podobné otázky ohledně nízkonákladového způsobu života. Tak jsem se je rozhodl (i s odpověďmi) sepsat. Myslím, že jejich přečtení může zájemcům pomoci vyvarovat se častých chyb a ujasnit si, zda dobrovolná skromnost je či není ta správná cesta právě pro ně.

Co je nízkonákladové žiti?
Nízkonákladové žití, jak název napovídá, znamená velmi nízké náklady na život. Takový dobrovolně zvolený způsob života se často nazývá „dobrovolná skromnost“.

O jaké sumě nákladů se v takovém případě bavíme?
Na to není jednoznačná odpověď. Může to být ročně 6000 Kč, ale třeba i 180 000 Kč. To záleží na mnoha okolnostech. Já znám spíš lidi s ročními náklady 6000-40 000 Kč, jsem jeden z nich, takže se přirozeně sdružujeme nad řešením podobných situací.

Proč si lidé vybírají takový způsob života?
Existuje hodně motivací změnit způsob života tímto směrem. Já bych řekl, že hlavní je strach z budoucnosti. Můžete to být někdo nemocný nebo si někdo uvědomuje, že může být nemocný a nemá šanci našetřit si peníze. Tak přemýšlí jak ten problém vyřešit. Někdo je nespokojen se svým životem a nevidí, nic co by ho posouvalo a myslí si, že pokud by měl víc času, tak by mohl začít žít. To jsou asi nejčastější motivace – strach o budoucnost, nemoc a nespokojenost se životem. V mém případě byl motivací strach o budoucnost a pocit, že nic nestíhám. A později se přidala i ta třetí motivace. Mám 3v1.

A co třeba motivace žít ekologicky?
Já osobně tomu nevěřím. Podle mně neexistuje nikdo, kdo chce žít takto kvůli ekologii. Pokud někdo tvrdí, že jeho motiací je ekologický styl života, tak žije ve své iluzi, ze které se brzy probudí a uvědomí si, že je to na nic. Je to podobné jako když někdo tvrdí, že nechce mít děti nebo auto. Je lehké vzdát se možností mít vlastní potomky, když třeba chybí přirozený mateřský pud. Je lehké „nemít auto“, když žijete ve městě s fungující hromadnou dopravou a plnou vybaveností.  Je to teď taková móda – žít ekologicky. Takový člověk si klidně kupuje vodu v pet lahvích, protože přece ekologicky třídí a recykluje odpad. Nebo si zaletí letadlem na Hawai, protože jinak vůbec nejezdí autem a šetří přírodu. Žít ekologicky má svoje daná pravidla, ale pokud je člověk upravuje podle toho, jak se mu to zrovna hodí, tak akorát lže sám sobě. Bylo by super žít ekologicky, ale já osobně nejsem schopen tak žít a nepoznal jsem nikoho, kdo by skutečně měl hlavní motivaci ekologii.

Jako jednu z motivací zmiňujete strach z budoucnosti, jaký strach z budoucnosti máte na mysli?
Když se zeptáte lidí ve věku 20-40let jak se připravují na důchod, tak zjistíte, že sice nespoléhají na důchod od státu, ale na druhou stranu si sami nebudují žádné rezervy. A když, tak jen velmi malé.

Co je pro nízkonákladový život nejdůležitější?
Všechno je důležité a je těžké vybrat to nejdůležitější. Ale bez motivace a pozemku to nejde, tak asi tyhle dvě věci jsou nejdůležitější. Já rád rozděluji fyzickou a psychickou stránku. Fyzická se dá snadno zajistit, ale psychická stránka, to už tak jednoduché není. Chce to hodně času a odhodlání.

Offline sahaw

• Minimalista
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žítí
« Odpověď #1 kdy: Červenec 05, 2019, 08:19:15 dopoledne »
A co když nastanou neočekávané výdaje?

Člověk se v dnešní době dožívá často i 80 let. Máme kolem sebe lidi různého stáří - od novorozenců až po 80ti leté (i starší) seniory. Je potřeba zjistit, co rozdílné skupiny lidí potřebují k životu. Není to složité. Ale díky tomu si můžeme udělat lepší představu o tom, kolik a čeho potřebujeme. Třeba je Vám 30 let. Víte, že lednička vydrží 10 let. Tak budete potřebovat za svůj život 5 ledniček. Tak buď si dáte stranou peníze na 5 ledniček nebo začnete sledovat prodeje a sežete starší ledničky za odvoz. Budete mít třeba 7 ledniček místo 5, ale za méně peněz. Podobně je možné řešit obleční, nádobí, atd... Všechno (včetně zdraví) se dá odhadnout. Neexistuje žádný nenadálý nebo neočekávaný výdaj. To jen my sami sebe přesvědčíme, že jsme to nečekali. Ale všichni víme, že lednička a další věci maji svou životnost. I ten člověk, který začne chřadnout a objevovat problémy, tuší, že bude potřebovat nějakou péči či léky. Mohli bychom nazvat nenadálými výdaji asi pouze situaci, kdy člověk změní svůj styl života, nebo nějakou jeho část. Třeba se rozhodne jezdit na kole. Tak si koupí kolo, helmu atd.

Chcete říct, že máme 10 ledniček?
Ne tak docela. Je to na každém člověku, na jeho prioritách a rozhodnutích. Pro lidi, kteří chtěji žít nízkonákladově neexistujou nenadálé výdaje. Prostě se musí připravit předem. Nemusí mít ani jednu ledničku v záloze, ale musí počítat s tím, že třeba týden bude bez ledničky než sežene nějakou za odvoz a také že si možná připlatí, protože nebude v jeho blízkosti, nebo za ni prodávající bude něco chtít (čili nebude jen za odvoz). Takže vás taková lednička "na poslední chvíli" může stát víc než ta lednička, kterou si výhodně pořídíte "do zásoby".

Proč si pořizují ledničku, je to potřeba?
To opět záleží na konkrétním člověku a jeho potřebách. Já ji nemám, ale moje skladba jídelníčku nevyžaduje, abych měl zásobu chlazených potravin. Ale mnoha lidem se hodí - třeba na mléčné výrobky, maso apodl. Ideální je mít ledničku kombinovanou s mrazákem. Pak existují i mini ledničky, které se prý dají napájet z autobaterie. Pro lidi žijící bez elektrické sítě je to ideální. Lidi dávaji často do ledničky zbytečně hodně věcí a proto potřebuji velké ledničky. Mně přijde praktičtější místo hromadění ledniček hromadit pultové mrazáky. Roční potřeba 100l mrazáku je asi 150KWh neboli 800Kč. Pro nízkonákladového člověka je to dost, ale zmrazí asi 100kg potravin. To je 8Kč/kg. Zní to hodně neekonomicky a neekolicky, ale některým i mně se zdá spíš hodně ekologické a ekonomické řešení, protože sezonní zeleninu a ovoce si člověk snadno uskladní v mrazáku a v tu dobu je cena těch potravin nízká, tak se to vyplatí. I já se dívám po pultovém mrazáku a přemýšlím jak moc si upravím jídelníček. Ono sušení a zavařování zabere nějaký čas a peníze oproti zamražení.

To neni ekologické. Proč se nesnaží žít co nejvíc ekologicky?
Každý vidí tu ekologii v něčem jiném. A někdo chce jen žít. Ten, kdo říká, že to dělá pro ekologii, tak má povinost poslouchat ostatní lidí co musí udělat, aby žil víc ekologicky. Ostatní, kteří chtějí prostě žít nemusí poslouchat někoho, kdo má větší ekologickou stopu, jak "správně" mají žít. 

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #2 kdy: Červenec 05, 2019, 08:53:16 dopoledne »
Citace
On je to nenadálý výdaj z té povahy věci, že lednička může vydržet 5 nebo 15 let a během té doby se technologie může proměnit (viz odchod od freonů jako náplně...). Nemá tedy cenu v počátku kalkulovat s tím, že za určité období budu kupovat novou. Stejně tak nemá cenu sušit ty peníze na účtě protože podléhají inflaci a je výhodnější je zhodnocovat.

Ale víš, že se ta lednička rozbije. Třeba až za 15 let, ale stane se to. Nedoporučuji si koupit 5 nových ledniček a uskladnit. Jen sehnat za odvoz nebo za pár stovek ledničky a ty uskladnit. O tom, že někdo má našetřeno na celý život neznamená, že je má v bance nebo pod madraci. Nejlepší je mít na 2-3 roky života v hotovosti a zbytek v investici v půdě. Půda stále generuje příjem.

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #3 kdy: Červenec 05, 2019, 09:30:12 dopoledne »
Citace
Ano, ale technologie jde tak dopredu, že je zcela nesmyslné nakoupit si ledničky do foroty. Jednak za 10 let bude značně efektivnější, což znamená úsporu na straně energetické ale i environmentální.
Chápu tu energetickou, i když asi těžko bude v budoucnu A+++++++, ale nechápu úsporu environmentální. Můžeš mi to vysvětlit?

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #4 kdy: Červenec 05, 2019, 10:19:07 dopoledne »
Možná za 5-10 let se svět změní, ale zatím minimálně od roku 2009 je to pořád stejný. Je tu tolik věcí, které se daji získat zadarmo nebo mítný poplatek, že člověk většinu věcí nemusí kupovat. Třeba ty ledničky se daji sehnat za odvoz a stačí na celý život. Je jich tolik, že lidi už ani nezkouší je prodat a dávaji za odvoz nebo je vyhazuji. Znal jsem jednoho dopravce, který mi říkal, že rozváží spotřebiče a bere od lidi staré, ale ty staré spotřebice nejsou nějaké krámy, ale většinou zachovalé.

Proto mi připadá využít situaci a nahromadit si věci, protože se možná za 5-10 let změní a už nikde nebude zadarmo sehnání.

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #5 kdy: Červenec 05, 2019, 10:22:19 dopoledne »
Citace
Příklad ti dávám na těch freonech. Kdybys v té době nakoupil 5 ledniček místo těch současných mělo by to značně negativnější vliv. Energetická úspora v dnešní době jde ruku v ruce s tou environmentální.

Jen upřesním. Mluvím o sehnaní a né nakoupení nových ledniček v krámě. Jedna nová lednička satojí asi 6000Kč. Za tu cenu se daji sehnat třeba i 15 ledniček s odvozením. Jaké maji negativa dnešní ledničky. Vypouštěji něco do vzduchu?

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #6 kdy: Červenec 05, 2019, 11:42:14 dopoledne »
Já chápu myšlení některých lidí. Dejme tomu, že člověk potřebuje za život 20 mikin.  Buď je teď může sehnat za odvoz, ale ty lidi si myslí, že je lepší ty mikiny zrecyklovat a tím vzniknou jiné mikiny než je mít v sudech.  Tak nebude potřeba pěstovat tolik bavlny a deštný prales bude zachráněn. A pak tu jsou lidi jako já, kde vidíme peníze. 20 mikin stojí 4000Kč. Tak ušetří za život 4000Kč. Když pak dá dohromady všechny věci, tak ušetří třeba 80 procent svých výdajů. To znamená, že místo, aby člověk pracoval 50 let, tak pracuje jen 10 let a jde do důchodů. Já vidim hlavně tohle, ale někdo vidí v  tom ekologii, že tím zatěžuje míň planetu, protože pokud někdo nemusí do práce, tak nepoužívá auto nebo autobus, tak se snižuje zátěž. Nevytváří se umělá zaměstnanost atd.

Argument, že nemá skladovací prostor je zvláštní. Je to jako by člověk neměl přátelé, příbuzné a ani peníze na nákup malého pozemku. Skladovacích prostor je až až. Třeba náš spolek skladuje lidem věci, tak nemusí mít doma. A jsou další spolky, protože jsou složeny z lidí, kteří jsou přesvěčeny, že je to ekologické řešení atd.

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #7 kdy: Červenec 05, 2019, 12:13:54 odpoledne »
Citace
Ale my se bavíme o nenadálých výdajích, nejen o ledničkách, to byl příklad. Navíc ne každej má prostor na to skladovat ty věci. Za mě je tohle prostě nefunkční přístup, ale to ty už víš a víš, že se neshodneme na tomhle schraňování věci "do budoucna".
To, že bychom neschodli neni problém. Spíš to nechápu některé kroky uvažování. Vím, že lednička odejde za 5-15let. Tak z pohledu ekologie je sehnat si do rezervy jinou ledničku, která by skončila na skládce. Chápu, že si myslíš, že za 5-15let bude nový tip ledniček, které budou ekonomicky výhodné koupit novou než nějakou starou skladovat. Ledničky jsem použil jako příklad, protože ji nepoužívám a netuším jaký je odběr elektřiny.

Já chápu, že minimalisti touží po duševní a materiální očistě. A žijeme konzumní společnosti, tak jsou všude krámy, tak proč toho nevyužít a pokud je potřeba koupit něco, tak se skočí do krámu.

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #8 kdy: Červenec 05, 2019, 01:41:03 odpoledne »
Citace
Mimochodem pracuji v podobne oblasti a ta elektronika, ktera si odpociva ve skrini, velmi casto proste pak uz neni funkcji, protoze kvuli prachu, vlhkosti atd. apod. proste neni schopna mit zivotnost nekolik desitek let i kdyz neni pouzivana. Taktez je s textilemi a spoustou dalsich veci, ze proste starnou a jsou s casem k nicemu.

Já netuším jaká je životnost uskladněních věcí. Je to často protiargument, který mi říkaji. Já jsem životnost nezjíštoval, protože to prostě nejde. Vím, že elektronika a oblečení a jiné věci z roku 2001+ funguje. Ale může to být jen náhoda, tak se s lidmi nepřu. Možná jsem měl jen štěstí.

Já jen radim, aby lidi hromadili věci pokud chtěji žít brutalně skromně. A využili třeba toho, že lidi si myslí, že oblečení po pár letech se sami rozpadnou, tak je neskladují. Nebo lidi, kteří chtěji mít pocit volnosti, tak maji minimum věcí a tak všech zbytečných věcí se zbavují. Tohle jsou zdroje věci, kdy člověk nemusí kupovat a tím ušetří tolik peněz, že nemusí ani pracovat a má třeba 362 dní v roce volno.

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #9 kdy: Červenec 05, 2019, 01:53:01 odpoledne »
Citace
anebo bude muset si to vsechno necekane koupit / sehnat kdyz zjisti, ze shromazdene veci uz nefunguji anebo se rozpadly (co se mi stalo u hromady detskeho obleceni po 1 diteti, ktere jsem drzela pro druhe, a to ne nekolik let, ale treba jen 2 roky)
Možná existují skromní lidi, kteří si nahromadili věci do konce života a už nezískávaji další. Většina hromadí další věci, i když už maji, protože nikdy člověk neví. Pak i ty věci měni s ostatními atd. Někdy i daji spoustu věcí lidem, kteří začínaji být skromní. Ale já i ostatní máme železnou zásobu pro případ a musíme počítat, že možná se rozpadnou. To je riziko a neni to ekologické, ale většině skromným jde o zo, aby žili podle sebe a né moc o ekologii.

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #10 kdy: Červenec 05, 2019, 02:06:23 odpoledne »
Citace
Nebudu si kupovat věci na celý život z toho důvodu, že to je nepraktické, člověk potřebuje prostor na jejich uskladnění. Prochází různými fázemi života takže oblečení na celý život nedává smysl. Navíc to všechno člověka přiváže k jednomu místu a značně omezí jeho mobilitu.

Další věc je, že prostě nakupovat elektroniku na celý život opravdu nedává smysl. To, co v elektronice byl trend před 10 lety už je teď mrtvé (dvd a další) a to nemluvím o dlouhodobější perspektivě.

To, že když to potřebuji to můžu shánět z druhé ruky je jiná věc, ale rozhodně nemá smysl to shánět předem.

A co je nenadálý výdaj? Takový když ten výdaj potřebuješ nad rozsah tvého každodenního života a není očekávaný. Například právě vypovězení funkčnosti starého spotřebiče.

Asi se nechápeme. Neřikám jak by měli žít všichni. Já jen radím lidem, kteří chtěji žít s minimem financi. Musí udělat věci, které jim to umožní. A jedna z věcí je hromadit věci a zas hromadit.

Další je žít na stejném míste do konce života a to na vlastním pozemku.

Schánět předem má ten důvod, že často seženeš za odvoz. V době, kdy to potřebuješ musíš vynaložit někdy dost peněz.

A snažil jsem se vysvětlit, že skromná člověk nemá nenadálý výdaj, protože musí počítat, že ty věci jednou odejdou. Jak jsi mi odpověděl, tak pro tebe je neočekávaný, že odejde spotřebič, ale pro skromného člověka je to očekávaný a jen neví jen přesný datum.

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #11 kdy: Červenec 05, 2019, 02:08:16 odpoledne »
Já třeba radim, aby si našli v okolí minimalisti, protože často to jsou lidi, kteří žijí ve města v podnájmu. Nechtěji se vázat a chtěji tu duševní a věcnou očistu, tak jsou skvělý zdrojem věci a tím skromní lidi ušetří tolik peněz, že prý stačí jen 3 minimalisti na klidný život.

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #12 kdy: Červenec 07, 2019, 06:22:50 dopoledne »
Citace
Skladování věcí do budoucna je podle mě neefektivní a i neekologické. Výborně fungují v mnoha městech skupiny Za odvoz, třeba v naší víceméně člověk do pár dní sežene naprosto vše :-D A často i pěkné a hodnotné věci. I díky tomu jsem zjistila, že fakt nemusím mít vše nové - a nejde často ani primárně o úsporu peněz, jako spíš dobrý pocit, mít věci s příběhem a často kvalitnější než z Ikea ( = delší životnost) :-) Takže nesyslit, ale stát se součástí skupiny či komunity, kde to funguje
V čem neekologické?

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #13 kdy: Červenec 07, 2019, 06:23:24 dopoledne »
Citace
Protože to mezitím může sloužit někomu jinému, plastům se zhoršuje kvalita, železo může reznout atp. I perfektně zachovalé nepoužívané věci stárnou, tak to bohužel je. V danou chvíli by mělo sloužit vše, co může, vždy bude dost nabídek na novější modely za odvoz, které budou ekonomičtější. Je pravda, že dříve se vyráběly věci, aby vydržely, dnes je to naopak, o to více je důležitější tu danou věc využít hned po vyrobení. Dnes vám žádná nová pračka nevydrží 15 let jako dříve, kdy to bylo běžné.

Skromný člověk žije většinou na vesnici nebo na kraji města. Tak na jedné straně máš pravdu, že by mělo sloužit teď ty věci, ale pokud někdo plánuje žít na vesnici, tak mu radíš, aby nenahromadil věci než se odstěhuje na vesnici, protože je to neekologické? Sehnat věci na vesnici je nemožné a musel by dojíždět a schánět. To je to samé s neefektivnosti. Prosím ber, že tu mluvím o skromných lidech, kteří nebydlí v podnájmu, ale maji svoje bydlení převážně na vesnici nebo na kraji města v chatičkách.

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #14 kdy: Červenec 07, 2019, 06:24:20 dopoledne »
Citace
Hromadění věcí je opravdu zlé, pokud se bavíme o deseti ledničkách například. Pokud má v záloze jednu nebo dvě, to lze považovat za praktické... Ale v pohodě, máme na to odlišný názor, to ničemu nevadí :-) Drtivá většina lidí nebude mít prostory, takže se to týká víceméně jen pár jedinců

To je zvláštní definice skromnosti, bydlet na vesnici ve svém a nikoliv v podnájmu. Myslím, že to je hodně zkreslený, abych neřekla omezený pohled, který vůbec nebere v potaz rozmanitost lidských životů.
Co neni skromné bydlet ve svem? A jak myslis rozmanitost životů?

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #15 kdy: Červenec 07, 2019, 06:25:39 dopoledne »
Citace
Myslím tak, že nemůže si každý dovolit si koupit pozemek a postavit dům, že dětí potřebují školu, že někteří kvůli zdraví nemůžou bydlet daleko od zdravotnických zařízení nebo nemůžou řídít co omezuje možnost třeba vzdělání atd.

myslela jsem tím to, co jsi napsal, ale možna jsem Tě špatně pochopila. Že jen člověk, který bydlí na vesnici ve svém může žit skromně. A člověk ve městě v podnájmu nemůže.

Celé téma je "Kdo vlastně tady žijete s minimem financí?" a já tu trousím svojke moudra jak žít 6000Kč + zdravotní ročně.

Bez vlastního bydlení nemůžou žít s tak málo penězi.

Jen popisuji jaké kroky musí člověk udělat, aby vyžil s minimem peněz. Většinou si uvědomí, že sním o něčem co vlastně nechce a probudí se do reality.

Citace
a kolik to je ročně, když rozpocitas investice které jsi měl do všeho souvisejícího s bydlením? Pozemek, obydlí atd.

Já se vymikám statistikám, protože jsem našel unibunku za odvoz a bydlim na pronajmutém pozemku, kde neplatím nic. Ale lidi, kteří žíjí utrati asi 60-200 tisic. a zivotnost je 20-50let. Tak 3000-1000tisic ročně, kdyby spláceli pozemek s mobilnímm domem.

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #16 kdy: Červenec 07, 2019, 07:32:35 dopoledne »
To se musíš cítit cool, když utrácíš jen pár tisíc ročně?
Hodně lidí si to myslí. Myslí si, že se vytahují a snažím se někoho trumfnout. Zas neznám nikoho, kdo by  se nízkonákladovým žitím vytahoval. Člověk to nedělá, protože to je cool, nebo neni cool, ale kvůli  tomu, že má nějaký důvod. Chce jen žít. Kdyby to někdo dělal kvůli tomu, aby byl cool, tak by dělal přednášky. Možná na začátku u každého existovala motivace změnit svět a i lidi, ale to prostě brzo vyprchalo, když jsme si uvědomili, že člověk jde hned do obranného módu a přesvěčit, že domácí pečení chleba je lepší je nulové. Udělali jsme v minulosti pár srazů a nikdo netoužil šířit osvětu. Spíš byli proti. Jen já jsem černá ovce, která si myslí, že pokud někomu hrozí bezdomovectví atd., tak tohle je cesta jak se tomu vyhnout.

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #17 kdy: Červenec 07, 2019, 12:25:10 odpoledne »
Kde sežene člověk 200tisic na svoje bydlení?
Proč já mám hledat řešení? To musí ta osoba, která chce mít vlastní bydlení. Já doporučuji mít vlastní bydlení a objeví se argument, že si člověk to nemůže dovolit. Tak hold si to nemůže dovolit. To je jeho problém. Mám příběhy lidí, kteří si to nemohli dovolit a museli udělat hodně kompromisů, aby mohli bydlet ve vlastním. Některé příběhy jsou fakt extrém, ale maji sloužit jako inspirace a člověk si musí zvolit sám cestu, která mu vyhovuje.

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #18 kdy: Červenec 12, 2019, 12:37:00 odpoledne »
Jak člověka může posunout, když žiji nízkonákladově?
Je to jedna z motivací proč tak žít. Věří, že kvůli tomu, že nemá čas nemůže realizovat své sny. Někdy je to jen výmluva, že nemá čas, protože pokud má čas, tak ten svůj sen nerealizuje. Když člověk má čas, tak se může věnovat k tomu, aby se se svém životě posunul. Každý nedokáže fungovat na 100 procent.

Kde sežene k životu peníze?
Pokud někdo má motivaci, že nemá čas neboli chce se vyvíjet neboli posunout v životě, tak to bývá často krátkodobá životní etapa. Jak bylo zmíněno, tak lidi často to nechtěji nějak posunout. Jejich sen vždy bude jen sen, protože pokud maji čas, tak na realizaci toho snu maji hodně času, ale přestane je to bavit. Ten nedostatek času umožnuje lidem snít, protože pokud někdo pracuje 5 dní v týdnu a má jen sobotu volnou na zahradu, tak tam udělá hodně práce a má z toho radost. Kdyby měl každý týden 5 dní být možnost na zahradě, tak přijde o tu radost  a plánování. Jeho sen zmizí.

Ale, kde sežene peníze?
Stačí jen sedět a čekat. Tedy udělat něco a pak čekat. Rozdíl mezí nízkonákladovým žití a obyčejním, že člověk má hodně času oproti lidem, kteří nežijí nízkonákladově. A to je možnost využít. Lidé, kteří nemaji čas, tak scháněji lidi, kteří jsou ochotni za peníze pracovat. Je důležité si promyslet co člověka hodně baví a začít v tom vrtat jestli nemůže generovat nějaké peníze ta činnost. Chce to hodně o tom přemýšlet, protože zjísti, že to má potenciál vydělávat peníze.

Příklad?
Příkladu je tolik, kolik existuje možností. Tedy nespočet.