Autor Téma: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití  (Přečteno 372235 krát)

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #951 kdy: Srpen 24, 2020, 02:40:41 odpoledne »
Často mluvím o MOTIVAČNÍ cuketě, patizónu, topinamburech, rakytníků, křenu,kostivalu, sazenicích atd.

Jako spolek je složen z několika lidí a každý má svůj názor jak by měla fungovat komunitně podporované zemědělství a zlepšení podmínek pro planetu. na spoustu věcech se neschodneme a každý si jede tou svou. Ale občas se schodneme na něčem a společně jdeme tou cestou. Jedna z nich je motivovat lidi k pěstování. K tomu maji sloužit seminka zdarmo (http://www.seminkazdarma.cz/), ale i motivační zelenina/ovoce/bylinky/....

Cílovka jsou lidi, kteří žijí od výplatě k výplatě. Tyhle lidi maji dost starostí s přežítím do další výplaty, tak nemaji čas a ani chuť se zajimat a měnit krajinu ve které žijí. Prvním bodem bylo vytvoření lokální měny(natisknout vlastní peníze), protože jsou citlivý na utrácení peněz. Když někdo musí přemýšlet jak přežíti do další výplaty, tak nerad utrácí více za jídlo nebo investuje do své budoucnosti. Po vytvoření lokální měny následovalo pěstování zeleniny/ovoce/bylinek/... , které nejsou tak moc  náročné na pěstování a čas.

Říkám jim motivační zelenina/ovoce/bylinky/..., protože fakt vyžadují málo času neboli čas jsou peníze. Vyplatí se pěstovat a v míste bydliště je může člověk prodat.

Háček bývá, že člověk začne fantazírovat, že se začne s tím živit. To je chyba. Má to být něco jako jednorázovka. Zabere jen určitý čas v určitém období a pak je konec. Například cukety nebo rakytník. Věnuje se tomu jen pár dní v roce a pak zbytek roku to vyměnuje za jiné potraviny nebo to prodává.

Neni potřeba pěstovat 40 druhů rostlin. Stačí jen 2-5. Dokonce neni potřeba ani to pěstovat, ale třeba se specializovat na sušení atd. To co člověka nejvíc baví a je ochoten tomu dát nějaký čas.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #952 kdy: Srpen 25, 2020, 09:48:33 dopoledne »
Chov slepic na vajička jsem plánoval. Dokonce jsem snil o 200 kusech. Možná i víc. Od roku 2013-2017 jsem to zkoušel a snažil jsem se. Pak jsem to vzdal a přešel jsem na hedvábničky.

Hodně jsem se snažil, protože považuji kompost za jeden omylů lidstva. A třešnička je přesýpání kompostu. Slepičince (jedna nosnice vyprodukuje 10-15kg ročně) jsou nejlepší, protože nemusíte v noci chodit sekat trávu na cizí pozemek, abyste získali živiny na svůj pozemek.:D

Zkoušel jsem chovat nosnice na zelené louce bez pořádného kurníku, ale je to za trest pro člověka, který se o ně stará. Minimální plocha pro jednu slepici v kurníku by měla být 0,3m2. Né kvůli tomu, aby měli místo na spaní, protože se namačkaji na sebe a stačí jím jen 0,5m2 na 20 slepic. Je to kvůli bahnu a klování. Dá se pomocí palet nebo podlážek, které se daji před kurník zlepšit stav v kurníku. V kurníku by mělo být vždy sucho.

Náklady na kurník a výběh pro 20 slepic je minimálně 10 000 kč(3x2m kurník za 6000Kč a 40m oplocení za 4000Kč), kde se použijou třeba okna za odvoz a co dům a šroták dal. Střed je 20000Kč a pokud to má i pěkně vypadat, tak 30000kč.

Proto tedy nemám nosnice, protože nikdo nehodlá investovat tolik peněz kvůli vajičkám. A já určitě taky ne, tak pomalu hromadím materiál co dům dal na stavbu kurníků.

Offline Norman

« Odpověď #953 kdy: Srpen 25, 2020, 09:39:35 odpoledne »
Tvl, sahawe, možná bych v některých případech nezkoušel objevit objevený... Někdy mi, s veškerou úctou, pripomínáš strýčka Františka ze Saturnina. "Všechna tato pravidla už před ním objevili jiní, ale strýc o tom nic nevěděl, a nelze proto jeho zásluhy přehlížet."
Kompost omylem lidstva? Místo kompostu slepičince? Slepičí trus je hodně koncentrovaný, až agresivní hnojivo. Hlavně kvůli tomu ti ve slepičím výběhu nic neporoste. Je třeba ho nechat buď překvasit, nebo přidat do právě zmiňovaného kompostu. Pokud budeš hnojit neupraveným slepičincem, máš před sebou další rok, než sám přijdeš na nesmyslnost tohoto. Co se týče presypani kompostu, to k tomu prostě patří - stejně jako orání zeminy, abys dostal úrodnou půdu.

Offline šotek

• Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
« Odpověď #954 kdy: Srpen 26, 2020, 10:25:00 dopoledne »
Zdravím, nechci to tu zaplevelovat, ale něco na tom se slepičinci a neděláním kompostu taky bude.
https://www.databazeknih.cz/knihy/revoluce-jednoho-stebla-slamy-421055
To co uvádí p. Fukouka tak mu po desítky let fungovalo (jistě, v Japonsku, jiné podmínky, ale proč by to nemohlo Sahawovi fungovat podobně i zde?)
Bezorebně se pěstovat dá i u nás a není to nějaké drama, jen to není jaksi "zvykem" a postupy jsou potřeba řešit lokálně, což chce čas.
A čas je v dnešní době zároveň s penězi věc kritická...
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #955 kdy: Srpen 26, 2020, 11:31:20 dopoledne »
Mám teď hodně práce, ale rozepíšu to snad večer. Já narázím na jíchu. Tekuté hnojivo.

Offline Norman

« Odpověď #956 kdy: Srpen 26, 2020, 03:52:21 odpoledne »
Tak v pořádku, objevujte a čtěte o permakultuře - já to taky několik let zkoušel. Koukal na videa na YouTube, jak nějakej Japonec zabalil do blátivý kuličky různý semínka a rozhazoval přes rameno po zahradě a tak. Viděl jsem spoustu videí a četl spoustu článků, ale v reálu jsem to nikdy neviděl a nikoho takového neznám. Když mi někdo někoho doporučil, kdo to tak dělá, vyklubal se z toho čistě sezónní workshop a nakonec jsem se pokorně vrátil k tomu, jak to dělali moji předkové - vyzpovídal tátu a sousedy, dokud byli ještě naživu. Asi je to prostě součást Cesty - učit se vlastními zkušenostmi.

Offline šotek

• Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
« Odpověď #957 kdy: Srpen 26, 2020, 05:03:16 odpoledne »
Jo, nikde to nefunguje, https://youtu.be/wLHV0_dPCO0?t=1428 zde v Rakousku přihnojují v noci z dronu aby to nikdo neviděl a pole se nezatížilo. :) ;D ;D
Uznávám že to není rozšířený model. Pod kukuřici jsem taky zamulčoval a světe div se, vyrostla jako by byla na konvenčním poli. A to má nepatrně zastíněnou polohu.  :pa:
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

Offline Norman

« Odpověď #958 kdy: Srpen 26, 2020, 06:06:06 odpoledne »
No, šotku, na to nemám co říct!

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #959 kdy: Srpen 31, 2020, 02:11:57 odpoledne »
Moc komunity nejsou na webu. Pokud nedělaji kurzy, tak je pro ně zbytečné dávát na internetu o sobě vědět. Znám pár nízkonákladových komunit, kde na pozemku žije 4-10 jednotek. Většinou si koupili dům s pozemkem a pak si postavili chatičky. A je to.  Jsou to lidi, kteří nepotřebují k životu tolik peněz a žijí skromný život, tak nepotřebují mít barák 100m2, ale chatička 12-25m2.

Existuje tolik zákonů, že prý si vždy úředník najde něco. Proto se nedivím, že oficiální projekty jako ekovesnice jsou tak drahé a začíná jen pozemek na 300tisicích. A komplet všechno vyjde přes milión. To jsou peníze, které stačí člověk žít v klidu do konce života pokud bydlí v chajde.

Můžete si potichu sehnat lidi se kterými sežete pozemek a tam budete žít, ale pokud to budete chtít dělat oficiálně, tak hned pochopíte, že musíte vyběhat tolik věcí na üřadě a bůh víc co zaplatit, že náklady na tem malý kousek stoupne na tolik, že začnete přemýšlet, že se vyplati koupit už dům sám.

Tak ano. Hodně lidí řešilo, kde si sehnat pidi pozemek, kde by mohli postavit pidi domek nebo karavan. Díky facebooku sehnali u koho to mohli umístit. A časem si sledováním facebooku našli pár lidí, kteří měli podobné názory a sestěhovali se k sobě.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #960 kdy: Září 01, 2020, 04:14:33 odpoledne »
Od rána s pauzami sáčkuji semínka. Dokončil jsem počítání semínek cukety. Musím vyřídit 63 objednávek.

Trochu statistiky:
Jedno semínko cukety Jigonal stojí 0,17Kč a váží 0,13g. Tak 1g semen je 7-8 semen. Za ty peníze a čas to stojí zjístit skutečnou cenu semínek. :)
Když si to srovnáte s eshopy, tak 10semen(cca 1,5g), tak zjístíte, ze platíte asi 13Kč za obal a práci eshopu. Samotná semínka stojí 1,7Kč.
např.:
https://www.semo.cz/eshop/tykev-cuketa-jigonal-0602/
https://www.neoseeds.cz/cz/e-shop/1267326/c57395-tykve/cuketa-jigonal-spanbaleni-obsahuje-10-semen-span.html

Dávám dohromady všechny data ohledně projektu Semínek Zdarma do tabulky. Možná to bude někoho zajimat pokud by chtěl třeba dělat hromadný nákup semen pro svoje okolí, aby ušetřili peníze.
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1366BkNCbxTh1XTeTTt4FT78PhZCGPhoxY4fMswkB9JY/edit#gid=0

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #961 kdy: Září 04, 2020, 08:23:21 dopoledne »
Jen taková zajimavost.

Včelky chodí na kukuřičný šrot.  Nejspíš je to nouzovka místo pylu. Používaji se náhrážky pylu jako je sója, řasy, kvasnice atd., ale těžko říc jestli to v reálu využíjí. Znám včelaře, který celý rok krmí pylovou náhražkou a kdyby nebyla tak levná, tak by se na to vykašlal, protože i on neví jestli to má nějaký efekt.

Videa, která jsem natočil:
https://www.youtube.com/watch?v=dZW4q00rpcQ

https://youtu.be/pbWincE-A3M

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #962 kdy: Září 04, 2020, 08:27:29 dopoledne »
Už se to blíží. Pomalu scháním palety a už mám i krytiny. Den, kdy budu mít záhony překryté paletami se blíží.

Když přikryjete určitou plochu a ideálně neni tam mezera mezi třeba linem a povrchem, tak hned začne vše rozpadat. Hmyz, žížaly a houby i bakterie maji hostinu. Rozkládající se rostllny a kořínky. Nejlepší je to přikrýt v době, kdy je půda vlhká. Tedy po dešti. Pokud přijryjete po sklizni třeba v říijnu a v březnu-květnu dáte palety pryč, tak máte dokonale nakypřenou půdu na sázení. A můžete sázet. Nemusíte tedy nic rýt. K tomu je půda je pohnojena. Pokud chcete pěstovat něco náročnějšího na živiny, tak stačí pokrýt třeba posekanou trávou a pak na to ty palety. Na mezery v paletě dáte prkénka.

Má to negativa:
1, pod zakrytou plochou rádi žijí myši.
2, po odstranění se rychle objevuje plevel
3, palety nebo jiný zakrývací materiál nevypadá pěkně na zahradě

Pozitivum je jen to, že přijdete  a přesunete palety a sázíte. A po sklizni vrátite palety zpět. Pěstujete jen co dokáže porazit plevel. Tak minimum práce a času neboli čas jsou peníze.

Offline Vasilij Zajcev

« Odpověď #963 kdy: Září 06, 2020, 11:50:22 dopoledne »
Ahoj,

já řeším žití jinak, investicema zejména do nemovitostí a pozemků ,ale také zlehounka akcie, dividendy chodí pravidelně a již teď by mne uživily a to stačilo 2 roky máknout a počkat si až spadne trh. ročně příjem 40tis v podstatě za nic ( tedy za držbu ) je fajn a pro nízkonákladové lidičky asi naprostá paráda. Taky hromadím materiál na stavbu chatky do mé bug out lokality. Na bazoši je opravdu hodně levného matroše.

Ono je toho hodně a všechno vypisovat je úmorné.

Jezdím kousek od Chedrbí do práce můžu se zastavit na pokec ?

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #964 kdy: Září 06, 2020, 04:15:16 odpoledne »
Máš soukromou zprávu. ;)

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #965 kdy: Září 07, 2020, 10:26:34 dopoledne »

Existuje docela dost způsobů jak bydlet ve svém. Člověk si je musí sbírat a pak vybrat nebo si nakombinovat. Nejhorší je platit nájem. Za to, že člověk často jen přespává a nemá prostor třeba platí 5-12tisic měsíčně. Proto je hodně inzerátu třeba ba bazos.cz, že koupí dům na splátky tím, že místo nájmu budou dávat splátky. Ty lidi si myslí, že nevyhazují peníze z okna, ale získávaji za ty peníze nějakou hodnotu.

První úkol je zbavit se nájmu. Třeba moje přítelkyně hledala nejdřív zahrádku v zahrádkářské kolonii. Tu našla až v Písku za 25000Kč. Chtěla elektřinu a vodu. Tak se z Usti nad Labem stěhovala do Písku. A pak začala objíždět vesnice a trvalo 7 měsíců než našla barabiznu se 1100m2 s elektřinou, studnou a kohoutkovou vodou. Cena byla 345tisicí. Má syna, tak musela udělat úpravy místnosti za 50tisic, aby sociálka ji nechala být. Má domácí vyuku, tak je prý automaticky už v hledáčku sociálky. Místo 7 měsíců od dubna do listopadu, kdym mohla pracovat a vydělat si 140tisic, tak si jezdila po okolí a seznamovala se s lidmi, sbírala bylinky, ovoce, houby a získala nemovistnosti, která prý může stát i 600tisíc. Podle ní ušetřila víc jak těch 140tisic, když místo práce hledala nemovitost.

Osobně by šla do domečku na zahradě nebo maringotky, ale kvůli sociálce musela zvolit mezikrok klasický domek. Až bude synovi 16, tak se pomusí zplnoletnění, aby mohla s ním žít v domečku na zahradě a prodá ten dům.  Taky hromadí stavební materiál  jako já. ona už stacví přístavbu k baráku a v budoucnu zahradu 1100m2 rozdělí nejspíš na 3 parcely a postaví domky. A prodá je. Tak si našla práci na pozemku, která ji uživí.

To je zas jiný pohled, kdy člověk místo, aby dělal v nějaké práci, tak zhodnocuje pozemek a dům, který prodá. Tak si vydělá asi míň než v práci, ale uživí se.

Zajimavost je, že dům s pozemkem je napsán na její spolek. Tak pokud se rozhodně prodat, tak kupující vstoupí se dvěšmi kamoši do spolku a ona se dvěma lidmi odejde. A převod majetku byl udělán. Prý se tím šetří peníze.

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
« Odpověď #966 kdy: Září 07, 2020, 12:27:55 odpoledne »
Zajimavost je, že dům s pozemkem je napsán na její spolek. Tak pokud se rozhodně prodat, tak kupující vstoupí se dvěšmi kamoši do spolku a ona se dvěma lidmi odejde. A převod majetku byl udělán. Prý se tím šetří peníze.

Po zruseni dane z prevodu uz je to jedno.
Dokud se platily 4% tak bylo zajimave vlastnit nemovitost zprostredkovane pres firmu nebo jinou pravnickou osobu. Ale u barabizny za pul mega mi to prijde jako zbytecna komplikace.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #967 kdy: Září 07, 2020, 12:37:20 odpoledne »
Kupovala v roce 2017, kdy se to ještě podle mně platilo. Fakt netuším.

Offline Samotář

• Praktikující prepper
« Odpověď #968 kdy: Září 08, 2020, 11:31:25 dopoledne »

Po zruseni dane z prevodu uz je to jedno.
Dokud se platily 4% tak bylo zajimave vlastnit nemovitost zprostredkovane pres firmu nebo jinou pravnickou osobu. Ale u barabizny za pul mega mi to prijde jako zbytecna komplikace.

Ještě to není schválené a moc se neví, jaké bude konečné znění, ještě se asi bude měnit.
Mluví se o tom, že daň z nabytí nemovitých věcí se bude promíjet zpětně od 1.12.2019.

Offline Samotář

• Praktikující prepper
« Odpověď #969 kdy: Září 08, 2020, 11:46:51 dopoledne »

Toto řeší nejen daň z nabytí nemovitých věcí, ale i daň z příjmů.

Když nemovitost prodáte za vyšší cenu, než za jakou jste ji koupili, rozdíl je příjmem a podléhá dani z příjmů ve výši 15 %. Od této daně jste osvobození pouze pokud mezi nabytím a prodejem nemovitosti proběhne určitá delší doba (časový test). A tato doba časového testu se s každou novelou neustále prodlužuje.

V dnešní době, kdy ceny nemovitostí stále rostou a kdy si nejste jistí, že opravdu budete nemovitost vlastnit řadu let a může se stát, že se budete potřebovat nemovitosti zbavit dříve, je nějaké takové řešení docela vhodné.

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
« Odpověď #970 kdy: Září 08, 2020, 05:22:41 odpoledne »
ad dan z prevodu - sice to neni jeste finalne schvalene, ale s ohledem na to jakym zpusobem a kdo to prezentoval jako hotovou vec (a to ze za tim ma silny financni zajem) by me prekvapilo kdyby to shodili ze stolu.

ad dan z prijmu - zaplaceni dane z prijmu z rozdilu se pres spolek nevyhnes. Nebo jinak, nevidim cestu jak se jim vyhnout bez rizika zvidavych dotazu. To uz je vhodnejsi s.r.o. nebo a.s., kde je osvobozeni od dane z prijmu po casovem testu uplynuti 5, resp. 3 let. Takovy zpusob je celkem casty u komercnich nemovitosti, nebo u developerskych projektu kde kupujici umeji pracovat s nakupem firmy.

Jeste bych upozornil na to ze spolek musi vest ucetnictvi, coz minimalne par tisicovek (nebo nejaky cas) sezere, musi mit aspon tri cleny... a pri prodeji je potreba najit nekoho kdo se neboji "koupit" spolek od nekoho ciziho. U barabizny za milion nebo dva bude podle me problematicke najit kupujiciho co vezme spolek.

Offline Samotář

• Praktikující prepper
« Odpověď #971 kdy: Září 09, 2020, 09:59:50 dopoledne »
Asi už k tématu nic dalšího nemám.

Pokud jsem správně pochopil sahawův příspěvek, tak se jedná o nemovitost v majetku  spolku. A vlastnictví nemovitosti se nebude měnit, pouze se změní členství a orgány ve spolku. A ano, případný příjem za "prodej" členství ve spolku (jestli něco takového vůbec jde) by asi mohl být zdanitelným příjmem (nevím to určitě). Ale rozhodně takový příjem se bude obtížněji zjišťovat než příjem z prodeje nemovitosti, kdy katastrální úřad finančnímu úřadu rovnou posílá kupní smlouvu.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #972 kdy: Září 09, 2020, 10:33:03 dopoledne »
Pokud vím, tak příspěvek spolku se nedaní. A podíl ve spolku se taky nedaní. Tak pokud někdo na koupi pozemku dal příspěvek nebo podíl, tak se nedaní. A pokud někdo chce odejit ze spolku, tak požádá o navrácení o podílů zpět. Takhle by to mohlo být legální.

Pokud by se danilo, tak by vlastně každý kdo přenechává zahradku v zahrádkářské kolonii by dělal danový unik.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí

Offline Samotář

• Praktikující prepper
« Odpověď #974 kdy: Září 09, 2020, 11:11:17 dopoledne »
Pokud vím, tak příspěvek spolku se nedaní. A podíl ve spolku se taky nedaní. Tak pokud někdo na koupi pozemku dal příspěvek nebo podíl, tak se nedaní. A pokud někdo chce odejit ze spolku, tak požádá o navrácení o podílů zpět. Takhle by to mohlo být legální.

Pokud by se danilo, tak by vlastně každý kdo přenechává zahradku v zahrádkářské kolonii by dělal danový unik.

To už psal vvitty, spolek musí vést účetnictví a dokonce zveřejňovat účetní závěrky ve sbírce listin spolkového rejstříku.

Ekonomiku spolků neumím. Nejbezpečnější by asi bylo, aby to, co spolek v daném roce vybere, ten samý rok také utratil na svoji činnost, tím určitě nevznikne žádný zdanitelný příjem.
Nějaké podíly na spolku nemohou být, to vylučuji s ohledem na právní úpravu. Pokud něco do spolku vložíte jako členský příspěvek, potom se to v případě zániku členství určitě nevrací. Jestli by se mělo ze spolku něco vracet, potom mě napadá jedině půjčka člena ve prospěch spolku s tím, že by splatnost půjčky byla v případě zániku členství.

Zahrádky v zahrádkářské kolonii to je moje noční můra. Lidé s tím chodí a je to celé tak nejistá investice. Vždy jim to rozmlouvám, aby si za stejné peníze raději koupili pozemek za městem.

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
« Odpověď #975 kdy: Září 09, 2020, 04:29:41 odpoledne »
Moje znalosti o ekonomice a ucetnicti spolku jsou deset let stare, takze je mozne ze se neco zmenilo ...
Clenske prispevky se nedani. Pokud spolek provozuje vydelecnou ekonomickou cinnost (eshop s propagacnimi predmety napriklad) a zisk je pouzit na cinnost spolku (treba svedsky stul na vyrocnim sraze nebo ceny do souteze poradane spolkem) pak se takovy prijem take nedani.
Jako jediny zpusob jak do spolku neco vlozit s moznosti to opet vybrat me napadla pujcka. Pak samozrejme lze zajistit ze nove vedeni tuto pujcku splati a penize vlozi napr. opet novou pujckou.
Pripadne by zrejme bylo mozne ve stanovach vymyslet nejakou konstrukci uplatneho prevodu clenstvi, ale osobne bych se timto zpusobem nepoustel - ne bez konzultace s nekym kdo se na pravni a financni problematiku specializuje.

Abych to vzal velmi strucne, at uz prodas spolek, nebo nemovitost, rozdil mezi kupni a prodejni cenou je nutno zdanit (mimo vyjimek). Takze kdyz "nejak" poridis ruinu za 1Milion a po par letech ji za 1M prodas, nebudes platit dan z prijmu. Pokud to prodas za 1M1, zaplatis 15% z tech 100 tisic navic. Teoreticky by se to dalo resit treba tak ze za 100 tisic od Tebe nove vedeni spolku odkoupi "nove vnitrni vybaveni".

Osobne s timto zpusobem nemam zkusenosti, mam zkusenosti s obdobou pomoci s.r.o. nebo a.s. - tam je celkem jasne dan zpusob odprodeje a prevodu obchodniho podilu, lze vycislit naklady a vynosy, podtrhnout a zdanit.
A na zaklade zkusenosti bych tento zpusob rozhodne nedoporucil pro nejakou ruinu za par set tisic - zaprve si tim zajistis kazdorocni naklady na ucetnictvi a dalsi povinnosti, zadruhe si tim muzes otevrit dvere k nejakym netusenym problemum / opomenutim, zatreti si omezujes okruh zajemcu pri prodeji "spolku" misto "baraku" coz klidne muze snizit cenu o vic nez usporu na dani z prevodu. Spousta lidi se bude (opravnene) obavat koupit spolek/spolecnost protoze je to pro ni neco neznameho a navic hrozi ze vyplavou nejake zavazky z minulosti, coz u "jednoducheho" prevodu nemovitosti v takove mire nehrozi. A to i v pripade ze je primy nakup nemovitosti vysel draz nez spolecnosti.

Jeste me napada celkem opomijene osvobozeni od dane z prijmu pri prodeji nemovitosti - pokud do jednoho roku pred/po prodeji zakoupis jinou nemovitost pro uspokojeni svych bytovych potreb tak lze naklady uplatnit proti prijmu z prodeje.

... samozrejme neco jineho je pokud jsou duvody jine nez uspora na dani, napriklad kdyz zde cizinci nesmeli nakupovat nemovitosti resilo se to prave pres obchodni spolecnost kterou zalozit mohli.

Offline sedlák

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #976 kdy: Září 09, 2020, 08:18:44 odpoledne »
Tohle by mohlo být zajimavé
https://zvirata.bazos.cz/inzerat/124659813/krmna-smes-z-lustenin-a-obilovin-levne.php
Sahawe, zajímavé mi to nepřipadá. Podívej na tu fotku, i ti holubi do toho čumí jako by chtěli říct:
Jo, čočka je zdravá, ale já v tom kamení žádnou nevidím.
Jde o to, že je to odpad z čističky, takže v tom může být cokoli. Když koupíš pšenici (ať už pro sebe, nebo pro slépky) tak víš co kupuješ a ještě to bude levnější.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #977 kdy: Září 23, 2020, 07:38:49 odpoledne »
Člověk má depku. Před 10 lety supermarkety neměli věrnostní karty a slevy. Když teď je maji, tak už tam nechodím, protože tam maji brutalně draho. Jak bych rád sbíral ty slevy.:(

Offline Nalim

• Připraveným štěstí přeje
« Odpověď #978 kdy: Září 23, 2020, 08:15:30 odpoledne »
Nedávno jsem viděl "krásná" čísla:

79% zeleniny v prodeji v ČR je z dovozu.

Obchodníci mají marže na brambory až 950%, na květáku 420%.

Offline sedlák

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #979 kdy: Září 23, 2020, 09:39:26 odpoledne »
Taky nemůžeš všemu věřit. Když jsou dneska brambory za 8 (Penny), tak kolik by dělala ta marže, resp. kolik by dostal výrobce? Jestli to dobře počítám, tak méně než 1K, za to by to nikdo nedělal.

Offline Nalim

« Odpověď #980 kdy: Září 23, 2020, 10:04:41 odpoledne »
Však to jsou ceny z letošního jara. Prý to bylo na ČT jako rozhovor s nějakým sedlákem a dalšími dodavateli:
Brambory ode mne vykupují za 3-5 Kč a prodávají za 20-29 Kč  - MARŽE  -  600 - 950 %
Květák za 19 - 23 Kč a prodávají za 79 - 95 Kč -  MARŽE -  okolo 420 % 

Ředitel z Kosteleckých uzenin ukázal dodací list na Křemešník, dodávají za 63 Kč a prodává se za 195  Kč. MARŽE  210%.

Také jsem sem někam dával odkaz a ceník (když to bylo aktuální), jak sedlák od OL (letos už druhým rokem) nabízel samosběr různé zeleniny za neuvěřitelné ceny - právě za ty, co mu dává velkoobchod. Během pár dnů měl sklizeno, a liboval si, že ušetřil za mzdy brigádníků (kteří stejně letos nebyli), za obaly i za naftu při sklizni a při dopravě.

Offline sedlák

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #981 kdy: Září 23, 2020, 11:08:20 odpoledne »
Faktem je, že ty různé slevy a akce, o kterých píše Sahaw, jsou normální ceny, jaké by měly být. Všechno ostatní je předražené.
Za první republiky byl také kapitalismus a tržní mechanismus tvorby cen. Od pamětníků vím, že marže obchodníků se tehdy pohybovala kolem deseti procent. A všem to stačilo a všichni to dodržovali.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #982 kdy: Září 24, 2020, 11:48:39 dopoledne »
Já jsem fanoušek migrace. přesněji migrace za teplem. Když migrujete za teplem, tak vám stačí jen bouda. Tedy 2 boudy. Jedna v ČR a druhá třeba ve Španělsku. Díky globalizaci a konzumnímu stylu společnosti člověk při přesunu dokonce už nemusí tahat zavazadla. Má prostě všechno dvoje.

Pokud člověk veří, že jsme se vyvinuli z opice, tak ví, že nejsme vytvoření na hybernaci, ale na žití v teple. Naše tělo trpí v zimě a žití v zimě. Dokážeme se přizpůsobit, ale naše tělo trpí. Je to stejné jako dokážeme jíst a dýchat cokoliv, ale pak to má následky. Máme žít venku a né zavřeni v baráku.

Kupodivu je to nejvíce ekologické žití co jde, ale lidi by přišli o komfort, tak kvůli cestování 2krát do roka to přece nemůže být ekologické. Ale to co člověk protopí za rok, tak z toho materiálu si postaví chajdu na celý žívot. Neni potřeba nic sušit a zavařovat, protože se to dělá jen kvůli zimě.

Má to i své nevýhody. Třeba zákaz cestování.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #983 kdy: Září 24, 2020, 12:14:37 odpoledne »
Když člověk udělá hodně kompromis, tak nemusí platit žádný nájem. jsou tu tisíce baráčků a chat, které jsou volné přes zimu. A pokud někomu nevadí přes léto pak třeba žít v malé nezateplené boudě nebo karavanu, tak to má vyřešené. Přes zimu žije v opuštěné chajdě a přes léto když tam jsou lidi, tak se přesunete na nějaký pozemek. Tak se vyhnete problémům pokud byste byli s nima na pozemku. A vždy se objeví nějaký problém. A pokud tu chajdu prodají nebo změní názor? Tak musíte mít plán B. Tedy mít záložní lokalitu.

Já beru, že člověk v létě je venku a v zimě je schovaný v baráku. Tak pokud nekomu nevadí, že žije v unibunce v létě, tak to je to ideální řešení.

Já třeba vím o dvou domech v Chedrbí, které jsou od října do dubna opuštěná. Majitelé jezdí jen na léto. A pak tu je chatová oblast třeba Zbýšov, kde jsou to chaty upravené na celoroční bydlení.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #984 kdy: Září 24, 2020, 05:33:09 odpoledne »
Potravinová soběstačnost je jen pro bohaté. Chce to velký pozemek a hodně času a čas jsou peníze. Proto pro bohaté.
Pokud člověk udělá kompromis jako, že spolupracuje s lidmi a jí co je, tak může jíst zcela lokálně a velmi levně. Zabere to čas neboli čas jsou peníze, tak zas to neni levné.

Na začátku jsem chtěl být potravinově soběstačný jak to píšou v knížkách o permakultůře, ale to jsem byl nováček v tom světě. Až budete poznávat lidi, kteří pěstují, tak narazíte na jednu velmi častou věc - Přebytky. Já mám přebytky a i ostatní. A na další věc, že na pozemku něčemu se bude velmi dobře dařit. A když se něčemu daří, tak máte radost a pěstujete toho víc.  Tak zas přebytky.

Přebytky + spolupráce s lidmi, kteří máji taky přebytky = spoustu jídla. Jsem ve fázi, kdy mi připadá pěstovat něco co můžu s někým to vyměnit. Je o tom, že jsem hodně o tom přemýšlel.

Lidi si kupují velký pozemek, protože chtěji být sami nebo sní  o snu o statku. Pozitivum je, že někdo se probudí ze sna o statku a pak bývá levně na prodej.

Když to hodně zjednodušším, tak stačí si skočit na houby a pak je vyměnit za zeleninu a ovoce na celý rok. :)

Offline Nalim

« Odpověď #985 kdy: Září 24, 2020, 06:23:12 odpoledne »
Když člověk udělá hodně kompromis, tak nemusí platit žádný nájem. jsou tu tisíce baráčků a chat, které jsou volné přes zimu.
Já beru, že člověk v létě je venku a v zimě je schovaný v baráku. Tak pokud nekomu nevadí, že žije v unibunce v létě, tak to je to ideální řešení.
Dovolím si nesouhlasit nahlas zejména proto, abychom nemátli případné nové čtenáře vyhraněným názorem jednoho člověka.
Podle mě by nízkonákladový člověk neměl plánovitě "cizopasit" na druhých - čili svůj příbytek si vybavím tak, abych měl celoročně pohodu, kterou vyžaduji - a nebo aspoň takovou, kterou jsem ochoten ještě akceptovat
Z mnohaletých osobních zkušeností vím, že to je řešitelné.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #986 kdy: Včera v 09:23:29 dopoledne »
Do světa barteru se moc lidi nehrne. První problém, že je pocit, že je to složité a druhý problém prostor.

Pokud bys někoho znala v jídelně a měla bys to po cestě, tak získáš sklenice a kbelíky. Sklenice vyměníš s někým, kdo dělá kompoty a marmelády ve větším za marmélády. A kbelíky někdo, kdo dělá sazenice do nich a od něj sazenice. Marmelády a sazenice prodáš nebo vyměníš za něco třeba k jídlu. na konci toho dlouhé výměny ušetříš peníze. Tak pokud jsou ideální podmínky, tak si vyděláš 50-130Kč/h díky barteru. I stavební materiál se dá měnit za něco. Neni potřeba sedět u internetu a hledat inzeráty za odvoz. Pokud je člověk otevřen barteru a komunikuje s lidma, tak časem se začnou sami objevovat ideální podmínky pro barter.

Je to jako vyměnit nepotřebné maso za dřevo atd.