Autor Téma: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití  (Přečteno 399615 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #900 kdy: Září 24, 2020, 12:14:37 odpoledne »
Když člověk udělá hodně kompromis, tak nemusí platit žádný nájem. jsou tu tisíce baráčků a chat, které jsou volné přes zimu. A pokud někomu nevadí přes léto pak třeba žít v malé nezateplené boudě nebo karavanu, tak to má vyřešené. Přes zimu žije v opuštěné chajdě a přes léto když tam jsou lidi, tak se přesunete na nějaký pozemek. Tak se vyhnete problémům pokud byste byli s nima na pozemku. A vždy se objeví nějaký problém. A pokud tu chajdu prodají nebo změní názor? Tak musíte mít plán B. Tedy mít záložní lokalitu.

Já beru, že člověk v létě je venku a v zimě je schovaný v baráku. Tak pokud nekomu nevadí, že žije v unibunce v létě, tak to je to ideální řešení.

Já třeba vím o dvou domech v Chedrbí, které jsou od října do dubna opuštěná. Majitelé jezdí jen na léto. A pak tu je chatová oblast třeba Zbýšov, kde jsou to chaty upravené na celoroční bydlení.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #901 kdy: Září 24, 2020, 05:33:09 odpoledne »
Potravinová soběstačnost je jen pro bohaté. Chce to velký pozemek a hodně času a čas jsou peníze. Proto pro bohaté.
Pokud člověk udělá kompromis jako, že spolupracuje s lidmi a jí co je, tak může jíst zcela lokálně a velmi levně. Zabere to čas neboli čas jsou peníze, tak zas to neni levné.

Na začátku jsem chtěl být potravinově soběstačný jak to píšou v knížkách o permakultůře, ale to jsem byl nováček v tom světě. Až budete poznávat lidi, kteří pěstují, tak narazíte na jednu velmi častou věc - Přebytky. Já mám přebytky a i ostatní. A na další věc, že na pozemku něčemu se bude velmi dobře dařit. A když se něčemu daří, tak máte radost a pěstujete toho víc.  Tak zas přebytky.

Přebytky + spolupráce s lidmi, kteří máji taky přebytky = spoustu jídla. Jsem ve fázi, kdy mi připadá pěstovat něco co můžu s někým to vyměnit. Je o tom, že jsem hodně o tom přemýšlel.

Lidi si kupují velký pozemek, protože chtěji být sami nebo sní  o snu o statku. Pozitivum je, že někdo se probudí ze sna o statku a pak bývá levně na prodej.

Když to hodně zjednodušším, tak stačí si skočit na houby a pak je vyměnit za zeleninu a ovoce na celý rok. :)


Nalim

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #902 kdy: Září 24, 2020, 06:23:12 odpoledne »
Když člověk udělá hodně kompromis, tak nemusí platit žádný nájem. jsou tu tisíce baráčků a chat, které jsou volné přes zimu.
Já beru, že člověk v létě je venku a v zimě je schovaný v baráku. Tak pokud nekomu nevadí, že žije v unibunce v létě, tak to je to ideální řešení.
Dovolím si nesouhlasit nahlas zejména proto, abychom nemátli případné nové čtenáře vyhraněným názorem jednoho člověka.
Podle mě by nízkonákladový člověk neměl plánovitě "cizopasit" na druhých - čili svůj příbytek si vybavím tak, abych měl celoročně pohodu, kterou vyžaduji - a nebo aspoň takovou, kterou jsem ochoten ještě akceptovat
Z mnohaletých osobních zkušeností vím, že to je řešitelné.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #903 kdy: Září 27, 2020, 09:23:29 dopoledne »
Do světa barteru se moc lidi nehrne. První problém, že je pocit, že je to složité a druhý problém prostor.

Pokud bys někoho znala v jídelně a měla bys to po cestě, tak získáš sklenice a kbelíky. Sklenice vyměníš s někým, kdo dělá kompoty a marmelády ve větším za marmélády. A kbelíky někdo, kdo dělá sazenice do nich a od něj sazenice. Marmelády a sazenice prodáš nebo vyměníš za něco třeba k jídlu. na konci toho dlouhé výměny ušetříš peníze. Tak pokud jsou ideální podmínky, tak si vyděláš 50-130Kč/h díky barteru. I stavební materiál se dá měnit za něco. Neni potřeba sedět u internetu a hledat inzeráty za odvoz. Pokud je člověk otevřen barteru a komunikuje s lidma, tak časem se začnou sami objevovat ideální podmínky pro barter.

Je to jako vyměnit nepotřebné maso za dřevo atd.


Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #904 kdy: Listopad 11, 2020, 10:21:36 dopoledne »
Můj plán do budoucnosti je založit zahrádkářskou kolonii. http://chedrbi.cz/?p=120
Dal jsem si ještě 3 roky a pokud se mi to nepovede, tak to zabalím a stěhuji se do Písku, kde je parta lidí, kteří  maji to co chci. Maji tam partu lidí, kteří úzce spolupracují a maji stejný názory jako já.

Háček neni nedostatek lidí, ale majitel pozemku, který mi určuje koho můžu mít na pozemku a co postavit. Můžu jen jednoho člověka umístit, kde mám svůj pozemek, ale na zbývajících 1000m2, kde jsem chtěl mít svou cikanskou osadu nemůžu nic dělat. Nenapadlo mně, že největší problém bude s majitelem pozemku, který chtěl mít osadu.

Musím tedy během těch 3 let najit někoho, kdo mi u jeho baráku pronajme 1000m2 a nebude do něho zasahovat. Od března do listopadu tam nikdo nebude a jen tam bude několik lidi přezimovat od listopadu do března. Zbytek roku budou žít na poli.
Teoreticky to tak bude 5 let než se zařídí povolení bydlet na poli.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #905 kdy: Listopad 11, 2020, 12:12:48 odpoledne »
Večer napíšu víc o té skupince v Písku. Je to jen parta lidí, kteří maji jen 1200m2 a každý má svou specializaci. A díky spolupráci se dokážou uživit. Jeden je řezník, opravář, sušič bylinek, vyrobce alkoholu, zavařovač, houbař. Jeden je expert a ostatní zaměstná na určitou dobu.

Hlavní myšlenka je, že k čemu mít barák nebo bydlet v bytě, když stačí jen chatka na zahradě a neplatit nic. Často nájem je i 1/3 výplaty. Tak automaticky maji 1/3 roku volna, protože nemusí platit nájem.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #906 kdy: Listopad 12, 2020, 10:12:13 dopoledne »
Příští rok jen budu líhnout vajička co mi snesou slepice na pozemku nebo seženu levně. Jak se vyklubou, tak se budu snažit co nejdřív je prodat. Nemám kapacitu na dlouhodobý odchov. Bez velkých investic to skončí jako tenhle rok, že mi docela dost umře
v odchovnách. Taky malé odchovny jsou časově náročné. To co neprodám odchovám v odchovnách, ale počítám, že to bude minimum.


Chtěl bych se zaměřit na dokrmení kuřat, kachen a hus. Tak vzít asi 4týdenní, když jsou už soběstačné a nepotřebuji topit a na pastvě je vykrmit.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #907 kdy: Listopad 12, 2020, 11:35:57 odpoledne »
Mně se líbí, že majitelé pozemku chtěji třeba 4000Kč měsíčně za 100m2. 100m2 stačí k tomu, aby člověk žil. A vejde se tam i kadibudka. Příklad:
https://reality.bazos.cz/inzerat/127282446/pronajem-zahrady-50-km-od-prahy-dlouhodobe.php

Před lety jsem zkoušel. Jen zkoušel, protože mi někdo vysvětlil, že pronájem zahrady za peníze je cesta do pekel. Tak jsem si vyzkoušel, že jsem majitelům a realitákům napsal, že bych si pronajmul zahradu, ale chci tam umístit chatičky/karavany a bydlet tam se 4 lidmi. Dopadlo to, že to nejde nebo by  mi zvýšili nájem cca 1000 Kč za osobu.

Já bych nikdy a skutečně nikdy si nepronajmul zahradu se záhonky. Pronajmul si kousek holé půdy, ale né zahradu se záhonky atd. Majitelé budou buzerovat a nebo říkat co máte dělat. Pokud majitel Vám neřekne, že můžete dělat si se zahradou co chcete, tak Vás čeká noční můra. Kromě toho, že musíte platit za pronájem, tak ještě musíte někomu udržovat zahradu. 

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #908 kdy: Listopad 13, 2020, 08:54:05 dopoledne »
Často píšu a říkám, tak chci 2-3 roky být v klidu. Moje hlavní náplň bude dělat stromečky a množit trvalky.  Během 2 let chci v Hraběšínu a Vlkanči udělat malý vzorový pozemek. A zároveň mít tam mateční rostliny ze kterých budu brát v budoucnu řízky.

Začal jsem se domlouvat s jedním majitelem pole u Hradce Králové, který má 5,4ha. Za dva roky mu končí pacht, tak mi pronajme z první 1ha a pak podle toho kolik lidi si pronajme lidí další m2, tak by se to ukusovalo z těch 4,4ha. Budu se snažit najít nějakého majitele pozemku blíž.

Aktuálně to vypadá, že člověk si trvale pronajme 100m2,200m2,300m2 nebo 400m2. Prvních 5 let zaplatí za 5Kč/m2 a pak jen 1,5Kč/m2 nebo pokud dá zálohu na pozemek, tak jen 0,3Kč/m2. Jako by si ho koupil.
Například 400m2:
Zaplatí každý rok 2000Kč nebo najednou 10000Kč. Pokud dá vratnou zálohu 20 000Kč(50Kč/m2), tak místo 1,5Kč/m2 platí pak ročně 0,3Kč/m2, protože ta parcela už nebude patřit majiteli, kterému se platilo 0,7Kč/m2 za pronájem.

5Kč/m2 prvních 5 let je nic moc, ale náklady na studnu, elektřinu a třeba okolo úřadů jsou docela vysoké náklady. Byl docela velký zájem o pozemky nechá ladem, kdy lidi platili, aby pozemek byl nechán přírodě. Tak byla cena 1,5Kč/m2 prvních 5 let a pokud dali vratnou zálohu, tak platili jen 0,3Kč/m2.

Už to neni teorie, ale v Chedrbí je v to v praxi. Jen velký háček, že jsem nemohl dělat smlouvy, tak je to většinou ústní nebo někteří do toho nešli, protože jsem jim nemohl dát smlouvu. Za tu dobu co jsem tady bych mohl už pronajmout cca 8ha.

Moje cílovka nejsou lidi, kteří chtějí mít pěknou zahrádku, ale ty, kteří vidí možnost si lehce vydělat. Třeba včera tu byli pro černou ředkev a topinambury a neuvidím je zas rok. Jen přijdou a sklidí a hotovo. A to mi vyhovuje. Já získám často práci, když si mně najmou na pomoc při sklizni nebo na pomoc se sázením.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #909 kdy: Listopad 13, 2020, 09:25:35 dopoledne »
Občas se setkávám s tím, že mi někdo napíše, že by rád žil svobodněji v chatce, ale musí pomáhat s nájemným rodičům. Tak se nemůže vzít pár měsíců volna jen tak žít. Já tvrdím, že to časem přinese více problémů než užitku, ale takovou situaci nemusím vůbec řešit.



Důchodci maji tu výhodu, že nemusí pracovat, tak můžou žít na vesnici v chatičce. Já netuším jak ten konrétní rodič je na tom je zdravotně, ale pokud se nepřestěhujete do hor, tak zdravotní péče je všude snadno dostupná.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #910 kdy: Listopad 13, 2020, 07:22:41 odpoledne »

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #911 kdy: Listopad 14, 2020, 11:07:49 dopoledne »
Idea v praxi je taková:
malý projekt:
Skupinka lidí si najde nějakou barabiznu s elektřinou a studnou(ideální vodovodní přípojka)na konci vesnice s pozemkem za 200-500tisic  Přihlášejí se tam a tak bydlí legálně a na pozemku si postaví chaticky. V chatičkách bydlí a barák je jen jako místo, kde před úřady bydlí.  Pokud se někdo rozhodne odejít, tak ho ostatní vyplatí. Většinou je to jen těch 30-50tisíc + asi 40tisíc za chatičku. Na takovém pozemku je ideální počet 5-6 lidí.

Velký projekt:
Já vidím háček těch velkých projektech, že to chce mít i 2 milióny a pak třeba 10tisíc měsíčně jen na chod osad. Pokud někdo odejde, ten barák je neprodejný a musí ostatní členové vykoupit. A tak mi další peníze rezervu. Proto si myslím, že moc velký projekty nejdou, i když by bylo dost lidí. Finance jsou hlavní problém.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7598
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #912 kdy: Listopad 14, 2020, 11:57:57 dopoledne »
Si predstavujem život v malej chatičke, keď pol roka zima, prší, hmly... ako teraz. Vcelku na palicu.

Hodne ludí ale dnes žije tak, že má karavan-autokaravan zariadený na trvalé bývanie. Majú volnosť a nezávislosť. Jediný problém je udržať vozidlo v dobrom stave, platiť poistky a stk.
 Jazdia si podla potreby za prácou a na zimu sa zväčša presúvajú do teplých krajín. Často tam potom zimujú vo väčších skupinkách podobný nomádi. Alebo majú doma miesto u seba či známych, kde to odparkujú a cez zimu si niečo privyrobia.
Dumám o takom živote na staré kolená... 
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #913 kdy: Listopad 14, 2020, 04:06:14 odpoledne »
Mě přijde hodně důležité, co v té chatičce  je..
Hlavně aby tam bylo topení.
V cizině jsem si vyzkoušela několik měsíců bydlení v mrňavém nevytopeném bytě (studentské koleje v Číně) a zopakovat si to opravdu nechci. Nejenom, že je to hrozné, ani si nemůžete psát poznámky protože vám zimou modrají prsty, nebo se ani nezvládnete koupat v ledové vodě,  ale navíc spousta lidí (mladých a zdravých) z toho byla nemocná. Zápaly plic, močáky, záněty ledvin a ucha... Fakt, že nemůžete vylézt z pod peřiny (jediné teplé místo) taky není nic moc.
Takže proboha Sahawe, ať jsou ty chatky dobře izolované a vytopené.

Teď už se dají sehnat všemožná solární světla, nabíječky a ledničky, takže elektřina je spíš vedlejší.
Jinak pro minichatičky jsou ideální jižní kraje - jih Španělska, Kanáry, Thajsko, Kalifornie..
Ve střední Evropě nic moc.

 

Nalim

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #914 kdy: Listopad 14, 2020, 04:47:59 odpoledne »
Já už si na vlastní kůži kromě klasického bydlení vyzkoušel karavan, maringotku i chajdu. Všechno zateplené, všechno nějak vytápěné.

Jako nejrozumnější mi jednoznačně vychází chajda, s kůlnou hned vedle. Každé může mít legálně do 25 m2, a je to nesrovnatelné s cca polovičním prostorem čehokoli mobilního.

V karavanu bylo novoučké chemické WC, ale při představě, že s tím "pak" budu muset manipulovat, jsem to radši nikdy nepoužil.

V odlehlém koutě kůlny stojící vedle chajdy může být (na severní straně) ven odvětraná latrína (komínek s větrnou turbínkou), a dále koupelna s koupelnovými kamny (pokud je zdroj tekoucí vody) a nebo s brutarem (pokud není tekoucí voda). V čemkoli mobilním nedosažitelný, a přitom soběstačný luxus.

V chajdě kamínka na dřevo - izolovaný prostor 25 m2 se vytopí fakt pár polínky, a při vhodném výběru kamínek se na nich dá plnohodnotně vařit. Když mají prosklená dvířka, pudově si je oblíbí i domácí zvířata.

Jakákoli elektrika je příjemná, investičně nejlevnější a uživatelsky nejpohodlnější je (v klidných časech) připojení na veřejnou síť.

V případě jakéhokoli, nejen VP - mobilita je sice krátkodobě vzrušující, ale být přitom tisíce km jinde, než mám  svou (skoro) nezávislou základnu a zásoby?



 

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #915 kdy: Listopad 14, 2020, 05:55:01 odpoledne »
Mě osobně se z mobilních přístřešků nejvíc líbí klasická mongolská jurta.
Je to prostorné, světlé, v zimě je tam teplo a v létě chladno, rozměry až 20 metrů čtvereční (občas víc), navíc si je lidi hezky zdobí.
Jurtu sbalíte a postavíte během pár hodin, poskládaná se klidně vleze do malé dodávky nebo na koně. Klidně se dá skladovat ve sklepě nebo v garáži, případně ji rychle přeměníte na trvalý domek na předměstí.

Navíc je to hodně odolný příbytek. Ať už teploty venku dosahují -40 nebo + 40 (v mongolsku normální stav), v jurtě je stabilně nějakých 24, přečká přívalové deště, písečné bouře i větrné kalamity.
V dnešní době jsou i doplněné přenosnými televizkami a ledničkami na solární pohon.

Má to něco do sebe, jinak by se jurty nerozšířili od Mongolska do Kazachstánu, Kyrgyzstánu a Číny až na jižní Sibiř.

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #916 kdy: Listopad 14, 2020, 07:04:30 odpoledne »
Jen malou poznámku:
Jakákoli chatka, karavan, maringotka, unimobuňka jsou prakticky nebránitelné.
Zabezpečení je celkem problém, zvláště pokud žije člověk/rodina sám.
U jurt a maringotek byl hlavním zabezpečovacím systémem velcí psy a bojovníci na koni. A taky fakt, že v případě krize (mor, válka, výběrčí daní) jste mohli rychle sbalit veškerý majetek a frnknout.
Z maringotek a vozů se stavěli něco jako vozové hradby - skupina vozů se postavila do kolečka a tím vytvořila chráněný prostor uprostřed. Foto tady

Jinak pro větší osadu (deset +) se nabízí klasický kůlový plot nebo africký kraal - osada se postaví na kopcích a obežene se dvěma ploty se silných kůlů (někdy s ostrými špicemi nebo doplněné trnitými větvemi) Nechá se jenom úzký průchod, kterým projdou maximálně dva muži naráz. pro zájemce.

Další možností je  brazilské šabono detail, obrovská střecha obepínající osadu nebo složitější tulou (kruhové komunitní obydlí/pevnost) detail a tady.


Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #917 kdy: Listopad 14, 2020, 07:37:42 odpoledne »
Jak se vlastně vaří a topí v zimě v jurtě? A jak je to izolované, že se to dá používat i v takových mrazech?

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #918 kdy: Listopad 14, 2020, 08:13:29 odpoledne »
Izolaci zajišťuje několik vrstev tlusté plsti, hlavně vnitřní a vnější. Na zimu se doplňuje pár dalších vrstev plsti. Vše se zakryje silnou bavlněnou látkou a upevni provazy. Správná jurta je lehce baculatá.
Od země ji izoluje dřevěná skládací deska a několik vrstev koberců těsně přiléhajících ke stěnám.

Ohniště je přímo v geometrickém středu jurty, pod větracím otvor (otvor je zatahovací). Právě pozice ve středu zajištuje rovnoměrné rozložení tepla. 
V dnešní době často ohniště nahradila plynová nebo uhelná kamna. 

Nalim

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #919 kdy: Listopad 14, 2020, 08:23:48 odpoledne »
Osobní zkušenost nemám, jen od známého ekofarmáře, který jurtu po 1. absolvované české zimě rychle vyměnil za maringotku. Nejvíc mu vadilo zvlhnutí všeho při déle trvajícím deštivém zimním počasí - někde se až pak dočetl, že dobré bydlení jurta poskytne pouze v suchých stepích.

I v ČR jsou dodavatelé, např. https://www.jurty.cz/

Nějaký čas jejich výrobky nabízel i Petr Skořepa (www.ekovesnice.cz), pak ale od víceméně klasických materiálů jurty, později upgradovaných těžkou fólií, odešel.
Teď propaguje slamák ve formě jurty, kde sám bydlel (možná dosud bydlí, nevím).

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #920 kdy: Listopad 14, 2020, 08:36:44 odpoledne »
Osobní zkušenost nemám, jen od známého ekofarmáře, který jurtu po 1. absolvované české zimě rychle vyměnil za maringotku. Nejvíc mu vadilo zvlhnutí všeho při déle trvajícím deštivém zimním počasí - někde se až pak dočetl, že dobré bydlení jurta poskytne pouze v suchých stepích.

I v ČR jsou dodavatelé, např. https://www.jurty.cz/

Nějaký čas jejich výrobky nabízel i Petr Skořepa (www.ekovesnice.cz), pak ale od víceméně klasických materiálů jurty, později upgradovaných těžkou fólií, odešel.
Teď propaguje slamák ve formě jurty, kde sám bydlel (možná dosud bydlí, už nějak neudržujeme kontakt).
Dívám se na fotky z těch stránek a ty jurty nejsou moc autentické. Vypadá to jako jedna vnější vrstva z bavlny. Takový lepší party stan .
Jinak jurty jsou i ve vlhčích oblastech- kazachstán, jižní sibiř, kyrgyzstán...

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7598
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #921 kdy: Listopad 14, 2020, 09:51:24 odpoledne »


Inak, mongolsko má najnižšie miesto na hladine jazera, niečo cez 500m/n. Inak väčšina mongolska sa nachádza na náhornej plošine nad 1500m/n. V zime je tam normálne že tam je -30 až -40. Takže ta jurta fakt nie je určená len do mierneho podnebia, na rozdiel od nás stredoevropanov. :D
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Nalim

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #922 kdy: Listopad 14, 2020, 10:12:32 odpoledne »
Souhlas, že mráz jurtě nedělá problém. Problém ale dělá déšť - v ČR je roční průměr srážek přes 670 mm, v Gobi do 100 mm.
Pouze v mongolských horách je to 460 mm.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #923 kdy: Listopad 15, 2020, 07:54:56 dopoledne »
Pozemek, kde si člověk umístí maringotku/karavan neni problém. Je jich spoustu.  Méně pozemků s vodou a pak méně s elektřinou.

Osobně nemůžu to potvrdit, ale prý je nejlevnější si postavit boudu 2x3m vždy na novém místě než mít třeba karavan. Majitelům necháte tam tu boudu. Majitelé pozemku můžou ji koupit nebo ji darujete. Nebo ji rozeberete.1m2 vychází na cca 1500Kč. Se zateplním je to o 1000Kč navíc. Tak 6m2 chatičky je to 9000Kč bez zazeplení a se zateplením 15000Kč . Pochoptelně neni tam započítaná vaš práce.
Tady jsem zkoušel zjistit realné náklady na boudu a z čeho stavět http://forum.chedrbi.cz/index.php?topic=87.0

V boudě máte jen postel(někdo má jen nafukovací madraci) stolek, vařič, skřínku, kamna. To je všechno. Všechny věci pak má v jiné boudě. Myslim, že se vyplatí koupit nějakou boudu jako tahle https://www.avenberg.cz/z588-zahradni-domek-na-naradi-avenberg-2-0-x-2-6-m-zelena-sd-x68e-h163 Věci budou schované v sudech.

V Chedrbí hromadím materiál.Určitě se dá něco použít na postavení boudy a tím ušetřit náklady. Můžete si v klidu postavit tady chatičku nebo jen ji připravit, abyste na daném místě ji zmontoval.



Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #924 kdy: Listopad 15, 2020, 10:07:05 dopoledne »
Doporučuji se dívat na bazos.cz, sbazar.cz, inzeraty.hyperinzerce.cz a na facebooku Marketplace. Koupit plynová kamna do cca 700kč. Jsou lehká a je i na elektřinu. Pokud člověk to životně nepotřebuje, tak dát 700Kč. Do takové ceny se daji sehnat.
Myslim plynova kamna pohoda nebo jeji kopie.
https://dum.bazos.cz/inzerat/128026036/plynova-elektricka-kamna-campingaz-pohoda-turbo-plus.php
Když seženete, tak klidně si koupim. Prý jsou tyhle kamna nejlepší.


Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #925 kdy: Listopad 15, 2020, 10:22:12 dopoledne »
Další je indukční vařič. JEstli v okolí ho sežete do 500Kč. Ideálně míň a bude dobře fungovat, tak si ho od Vás koupím. Jedná se o jednoplotýnkový vaříč.
https://elektro.bazos.cz/inzerat/127387216/indukcni-varic.php

Díky tomu, že tam je nastavení teploty a hlavně vypínání vařiče mi umožní to jen zapnout a nastavit 65 minut vaření a odejdu. Oproti propanu to stojí víc, ale tu tu komfort.

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #926 kdy: Listopad 15, 2020, 01:17:49 odpoledne »
V cizině jsem si vyzkoušela několik měsíců bydlení v mrňavém nevytopeném bytě (studentské koleje v Číně) a zopakovat si to opravdu nechci.
Kolik tam bylo stupňů? Nezkoušely jste si tam přitápět, svíčka apod? Možná by si to zasloužilo svoje vlákno - bydlení bez topení.
Někde jsem četl, že v Anglii ještě před padesáti lety vytápěli obytné místnosti jenom na 12 stupňů, prostě tam žili oblečení. Dnes už je to prý lepší, běžně se vytápí na šestnáct, pro nás nepředstavitelná zima.

Na podzim jsme měli deset stupňů, v zimě mezi pěti a nulou. Jednou jsem se probudila a zjistila, ze mi přes noc zmrzla coca-cola na stole.
Veškeré svíčky a přímotopy byly zakázané, pod hrozbou ukončení stipendia a vyhození z kolejí. (Před deseti lety tam jiné koleje vyhořely) dost přísně to kontrolovali, hlídka klidně klepala na dveře v neděli sedm ráno a chtěli prohlédnout pokoj, nebo mi otevírali šuplíky, zatímco jsem byla na přednáškách.  Číňani na soukromí kašlou.

Topila jsem si fénem, klimatizací (dá se nastavit na 22 c a pak z ní jde trocha tepla. Akorát že po půl hodině mi to v pokoji vyhodilo pojistky)  a pak takovými gelovými polštářky, co si je bereme na lyže.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #927 kdy: Listopad 16, 2020, 07:56:22 dopoledne »
Zdravím,
nemyslím si tady, že někdo je skutečná socka. Kdyby náhodou skutečně taková tady byla, tak existuje jídlo, které vyjde na 6Kč denně + 5 Kč vaření. Není potřeba mít zahradu. Zrní(i hrách) se nakoupí za cca 5-8Kč/kg. A člověk sní cca 1kg denně. K tomu na ochucení sůl a koření a trošku oleje. Pak brambory(2-3Kč/kg),mrkev(4Kč), zelí(5-6Kč), červenou řepu(5-8Kč) se nakoupí ve větším. Tak jediný háček je spolupráce, aby pár lidí se domluvilo a společně nakoupili třeba 400kg. Když dáte více zeleniny, tak sníte méně zrní, tak v pohodě jste stále za 6Kč jídlo + 5Kč uvaření. Na indukčním vařiči se namočené zrní vaří 65 minut a spotřebuje 1kWh neboli těch 5 Kč. Na propanu je to podobné. Doufám, že to pomůže někomu.

Nalim

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #928 kdy: Listopad 16, 2020, 09:24:05 dopoledne »
Náklady na vaření se dají stáhnout až jen na asi 1/3 používáním papiňáku.
 
Vaříme v něm skoro všechno, např. i brambory, v páře (na pařáčku) - takže se neohřívají řekněme 2 litry vody, ale 2 deci, navíc pod zvýšeným tlakem. Po uvedení do varu vaříme jen asi 3 min. a necháme pod tlakem, na vařiči dojít. Brambory tak nejsou "vyblemcané" z vody a přijdou nám daleko chutnější.

Podstatná úspora je také na luskovinách, ty ale vaříme ve vodě (předem nesolit, muselo by se vařit podstatně déle). Vaří se jen asi 12-15 min, podle druhu.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #929 kdy: Listopad 16, 2020, 09:55:31 dopoledne »
Na 5 člennou rodinu stačí jen 50m2 na vyprodukování jídla. Jsem zcela přesvěčen, že každý člověk, který skutečně se začal jíst lokálně v daném místě došel k názoru, že je nejlepší spolupracovat s dalšimi lidmi a nevytvářet svůj ostrůvek soběstačnosti. Soběstačnost stojí hodně peněz a času. Pokud mu jdou pěstovat chilli papričky, tak mu stačí i těch 10m2. A vymění to za brambory, zrní a třeba i za zelí. Proč se snažit trápit s pěstování něčím co jde na té zahradě špatně, když může pěstovat čemu se daří a pak vyměnit. Neni to odpověd co tazal čekal, ale pokud začne pěstovat, tak možná dojde ke stejnému názoru.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #930 kdy: Listopad 16, 2020, 10:00:34 dopoledne »
Podstatná úspora je také na luskovinách, ty ale vaříme ve vodě (předem nesolit, muselo by se vařit podstatně déle). Vaří se jen asi 12-15 min, podle druhu.
Určitě né hrách. A to mám i namočený 2 dny.  Já používám jen papinák na indukčním vařici při 100 stupních a pokud to vařím 45 minut a nechám to pak dojít, tak bývá nerozvařený a někdy tvrdší.

Nalim

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #931 kdy: Listopad 16, 2020, 10:16:28 dopoledne »
Vaříme také tak, jsou ale veliké rozdíly mezi odrůdami. My luskoviny musíme kupovat v suprmárketech, takže odrůdu neznáme, ale rozdíly jsou značné. Tuhle jsme např. nevědomky nakoupili čočku, co byla po pár minutách v papiňáku rozvařená na kaši. Měla i jinou chuť, než obvyklá.

Offline šotek

  • ***
  • Příspěvků: 576
  • Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #932 kdy: Listopad 16, 2020, 12:12:07 odpoledne »
Souhlas, že mráz jurtě nedělá problém. Problém ale dělá déšť - v ČR je roční průměr srážek přes 670 mm, v Gobi do 100 mm.
Pouze v mongolských horách je to 460 mm.
S nižší teplotou je nižší relativní vlhkost. Pak bych čekal, že v mrazu jsou OK. Při teplotách kolem 7-10°C a "anglických mlhách" to bude mít jurta těžší. Tudíž na delší období v těchto podmínkách možná nevhodné. Pokud jim tam i trochu víc fouká (Mongolsko např) tak jurta lépe schne.
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

Offline šotek

  • ***
  • Příspěvků: 576
  • Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #933 kdy: Listopad 16, 2020, 12:17:12 odpoledne »
V cizině jsem si vyzkoušela několik měsíců bydlení v mrňavém nevytopeném bytě (studentské koleje v Číně) a zopakovat si to opravdu nechci.
Kolik tam bylo stupňů? Nezkoušely jste si tam přitápět, svíčka apod? Možná by si to zasloužilo svoje vlákno - bydlení bez topení.
Někde jsem četl, že v Anglii ještě před padesáti lety vytápěli obytné místnosti jenom na 12 stupňů, prostě tam žili oblečení. Dnes už je to prý lepší, běžně se vytápí na šestnáct, pro nás nepředstavitelná zima.

Máte někdo zkušenost z Japonska? Známý mi tvrdil že tam taky v podstatě netopí - jeho osobní zkušenost.

Anglie - je ti zima? tak se oblékni :) Pokud člověk pouze nesedí u stolu tak je 16°C ok. Pokud sedí, tak je to o nachlazení.
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #934 kdy: Listopad 16, 2020, 01:32:55 odpoledne »
Na většině území Japonska topení nemají. Akorát že Japonsko má trochu teplejší klima než ČR, podnebí v Tokiu, Jokohamě nebo Kjótu celkem je podobné severní Itálii nebo chorvatskému vnitrozemí. Jenom vlhčí s občasnými tajfuny.  Čas od času tam sněží a mrzne.
Českému podnebí a přírodě odpovídá jenom severní ostrov Hokkaido a tam prý topení je.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #935 kdy: Listopad 16, 2020, 05:37:56 odpoledne »
Já fakt nevím a nějak to moc neřeším. Kdo chce, tak si cestu najde. Kdo nechce, tak hledá důvody proč to nejde.

Prostě existují lidi, kteří si žiji v klidu a je jim jedno, že čas utíká. Stačí si v klidu žít. Dělají co je baví. Jejich cíl je v klidu prožít život a netouží třeba po kariéře nebo něčeho dosáhnout v životě. A to jsem i já, i když mám jeden životní cíl.

Tyhle lidé maji svůj příjem, který asi v 95 procent neni založen na trvalé práci v nějaké firmě. Jsou to jako by "živnostníci". Dělaji se na sebe nějakou prací.  Moc jim nevydělá, ale k životu jim stačí.

Když budu brát vzor lidi z Písku, tak jeden je rybář "masař", který by se uživil jen lovení ryb a jeden tam je "myslivec", který by se taky uživil jen tím. Ale dělaji jiné činnosti jako zabíjačky nebo před cca 10 dny nakoupili 300ks vynesenek a zpracovali. Každá akce jim vydělá cca 700-1500Kč na osobu. Vím, že je to pro většinu almužna, ale jim to k životu stačí.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #936 kdy: Listopad 16, 2020, 05:55:52 odpoledne »
Je to určitě zajimavá otázka: "Dělat práci, která člověka nebaví a až ho vysává, aby vypomohl rodičům nebo se na ně vykašlal pokud odmítnout se přestěhovat do domku z paneláku."

Jak byste se zachovali? Berte, že máte práci, která Vás nebaví. Zkuste si to představit.

Já mám jasno.:)

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #937 kdy: Listopad 17, 2020, 07:00:46 odpoledne »
Na 5 člennou rodinu stačí jen 50m2 na vyprodukování jídla. Jsem zcela přesvěčen, že každý člověk, který skutečně se začal jíst lokálně v daném místě došel k názoru, že je nejlepší spolupracovat s dalšimi lidmi a nevytvářet svůj ostrůvek soběstačnosti. Soběstačnost stojí hodně peněz a času. Pokud mu jdou pěstovat chilli papričky, tak mu stačí i těch 10m2. A vymění to za brambory, zrní a třeba i za zelí. Proč se snažit trápit s pěstování něčím co jde na té zahradě špatně, když může pěstovat čemu se daří a pak vyměnit. Neni to odpověd co tazal čekal, ale pokud začne pěstovat, tak možná dojde ke stejnému názoru.
Mohl bys upřesnit, jak tě uživí jídlo z 10, nebo 50 m2.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #938 kdy: Listopad 20, 2020, 10:28:39 dopoledne »
Nejlepší uskupení je spolek. Říká se tomu v praxi zahrádkářská kolonie. Než právní to má spíš psychologický význam.

První věc je majitel pozemku. Pokud vlastní nějaký člověk, tak má tendenci si hrát na boha. A osadnící často to tak vnímaji a maji rádi vzdor. A pokud osadník nemůže ukázat na majitele, ale na všechny, kteří to odhlasovali, tak ten boj proti nepříteli nějak nejde.

Pak je tu snadná migrace, kdy člověk nemusí běhat na katastr a něco prodávat. Prostě dostane odstupné je může jít jinam.

Myslím si, že se nenajde nikdo, kdo by si myslel, že něco trvá věčně. Lidé stárnou, umíraji, žení se a děti vyrostou. Dochází ke změnám, které můžou dost nestabilizovat komunitu.

Nejvíce skloňované téma bylo vlastní pozemek v komunitě. Kdy se pak vymýšlí jak to udělat, aby to neohrozilo komunitu. A myslím, že zatím nikdo nepřišel. Jediné řešení byl jen mít podíl ve spolku jak je to v zahrádkářské kolonii. 

Obava jestli bude dost lidí je zbytečná. Je tolik lidí, že pokud by byl pozemek třeba u Prahy nebo na kolejicích Praha -Kolín, tak do 3 měsíců sežene člověk v pohodě i 20 lidí. Mně se podařilo sehnat 12 lidí jen za měsíc. Z toho jsem se poučil, že nejsou problém lidí, ale sehnat ideální pozemek. Nejdřív pozemek a pak lidi.

Když vynechám facebook,setkání na kurzech, tak i inzeráty jsou dobré na sehnání lidí.
https://www.zahradkari.cz/odborne/index.php?str=76
Je tam i možnost získat zahradu za 20tisíc u Karlových Varů + 1600Kč ročně. Nebo je tam inzerát na vytvoření malé osady.

konec

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #939 kdy: Listopad 22, 2020, 08:26:10 odpoledne »
Obavam se ze to nebude uplne udrzitelne, socialka se na unibunku moc radostne tvarit nebude...

To nevím, ale jedno vím jistě -- sociálka dobro dětí NECHCE. Dělá přesný opak. Nutí do očkování děti, které JIŽ MAJÍ fatální následky očkování.
Dobré je zvážit, jestli stát musí o existenci dětí vědět.
Pokud se teď děti narodí, tak do deseti let prostě nebudou úředně existovat. A do deseti let ode dneška tenhle stát s pravděpodobností 95% zanikne. A do 20 let ode dneška se s pravděpodobností 99% bude muset skrývat VĚTŠINA žijícího obyvatelstva, protože státy budou mít po lidech těžko uvěřitelné požadavky. Navíc tehdy nebude mít česká republika (tehdy už to nebude česká republika) ani polovinu dnešního obyvatelstva. A to nejen kvůli demografickému vývoji, který se bude neustále zhoršovat.

Stát po tobě něco chce, ale stát ti nic nedává, nijak ti nepomáhá, jenom tě zotročuje.
Do určitého věku možná přípavky na děti, almužna. Stojí ti to za to? Jakmile mají děti po škole, tak už dává stát hovno. Teď jde o to, jestli se vyplatí tvým/mým dětem otročit v továrně, každý třetí rok být dlouhodobý maród z vyčerpání, každý desátý rok být dloouhodobě nezaměstnaný kvůli ekonomické krizi a... nechat si bankou sebrat byt za hypotéku, co jsem kupoval extrémně předraženě.
Cena bytu v počtu výplat se neustále zvyšuje. Státní mafií je uměle bržděna výstavba, aby byly domy co nejdražší.

konec

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #940 kdy: Listopad 22, 2020, 09:10:06 odpoledne »
Já nízkonákladové lidi nijak neodsuzuji, stejně jako bych si nedovolil soudit bezdomovce či lidi po exekucích, aniž bych je znal a věděl, jak se do svého statutu dostali. Jen jsem chtěl poukázat na to, že nízkonákladový způsob života vedený jedincem je výborný např. pokud by došlo k hlubokému kolapsu ekonomiky, ale není to cesta pro většinu, pokud chceme udržet či rozvijet současné pojetí sociálního státu s "bezplatným" školstvím, zdravotnictvím, dotovat kulturu, budovat a opravovat infrastrukturu.....Na druhou stranu si umím představit komunitu takových lidí třeba umělců, kteří jasto žijí na okraji společnosti a velmi skromě), žijících např. v nějakém prázdném kláštěře, který církev poskytne, protože pro něj nemá adekvátní využití a ta komunita jej bude např. opravovat a svobodně tam tvořit...a zisky z prodejů a vstupného budou využity společně....podobně by mohla prosperovat zemědělská farma sdružující např. vyléčené alkoholiky, bezdomovce....dávala by lidem řád, práci, bydlení a pocit sounáležitosti a smysl života a zisk by se dělil....důležité je, že ty lidi musí společně motivovat společné hluboké přesvědčení nebo víra v něco a jdou do toho dobrovolně a mají i podporu státu....i tomu se to vyplatí, když nechá hospodařit pod vedením znalého zemědělce skupinu lidí...než je jako bezdomovce a alkoholiky honit po nádražích, řešit drobné delikty a platit jejich léčbu.....ale zase by nešlo o většinový způsob života, jen alternativu pro jednotky procent populace.

 
Naprosto souhlasím. Dnešní stát má hodně vysoké výdaje. A aby mohl mít dnešní stát vysoké výdaje, tak musí lidé zaplatit hodně na daních. A aby mohli lidé  zaplatit hodně na daních, tak musí hodně vydělávat. A aby lidé hodně vydělávali, tak musí žít nákladným způsobem života.
Pokud by všichni lidé žili skromně, tedy platili jen minimum daní, protože by jen minimálně vydělávali, tak by i stát musel žít skromně, tedy brutálně omezit své výdaje.
Ale jestliže by se dokázali brutálně uskromnit lidé, proč by se nemohl brutálně uskromnit stát?
Je to na zamyšlení, je to o filosofii, je to o tom, jaký stát kdo chce mít.
Většině lidí nebude úsporný stát sympatický, jenže většině lidí není sympatický ani nízkonákladový způsob života.

Nechci vyvolávat emoce, ale musím položit otázku
opravdu musíme mít bezplatné a masivní školství? Opravdu musí děti chodit do školy? Opravdu musíme mít masivní zdravotnictví (které lidem nemoci spíše vyrábí, než aby je léšili) ? Opravdu musíme dotovat kulturu? Opravdu musíme dotovat církev?
Omlouvám se za provokativnost těchto otázek.
Když si vezmu to školství:
1. byla doba, kdy většina lidí do školy nechodila, a také žili. (teď nejspíš uslyším kecy, že chci, aby byly děti hloupé, ale chci jen připomenou, že to fungovalo a lidé žili)
2. Je nutné, aby  školy měli doučasný rozsah nebo se ten rozsah stále ještě zvyšoval? (jak víme, osmiletí základní škola se prodloužila na devítiletou, většina lidí končila vzdělání učnákem a dnes vysokou školou)
Představte si, že se každá druhá vyučovací hodina ve škole vyškrtne.
Zboří se svět, když budou děti mít jen polovinu hodin dějepisu? Jen polovinu hodin literatury? Zboří se svět, když nebudou mít hudební výchovu nebo tělocvik? Tělocvik by měl být povinný snad jen pro obézní děti, avšak dítě, které si samo udržuje kondici, není nutné nutit do tělocviku.
3. Opravdu se musí všichni vzdělávat ve škole? Existuje také domácí vzdělávání. https://www.svobodauceni.cz/
Z principu není nutné děti do vzdělávání nutit, stačí je naučit číst a psát a poskytnout jim knihy. Pokud budou knihy srozumitelné (mnoho knih bohužel píšou debilové), tak si je děti sami přečtou, aniž by je k tomu kdokoliv nutil, protože děti jsou šíleně moc zvědavé a chtějí všechno vědět.
Ve škole kladou děti odpor, ale to není odpor vůči vědění, ale odpor vůči autoritě.

Bezdomovce a alkoholiky(jakožto dlouhodobě nemocné) by měl správný stát podržet a dotovat, třeba dát peníz na opravdu opuštěného kláštera a pozemky, na kterých by si sami pěstovali. To by stát udělat MĚL. Ale co stát dělá v praxi? V praxi stát na bezdomovce zcela sere a na alkoholici také sere. Alkoholiky zavře na nějakou dobu do léčebny (blázinec) ale po propuštění je alkoholik tam kde byl -- nemá byt, nemá práci, nikdo jej nechce, nemá půdu, nemá žádné vyhlídky, a stát to vůbec nezajímá.
Tak jako je státu u prdele kolik peněz lidé prohrají v automatech (třebaže si mohou sami za to, že si tím zničí život). V tomto kontextu je hodně úsměvné, když se stát snaží dotovat kulturu.







konec

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #941 kdy: Listopad 22, 2020, 09:39:22 odpoledne »
Zajomava myslenka... a jaka je prakticka realizace toho ukryti deti pred statem?
Jak pak budes resit cokoliv u doktora? V 10 letech uz maji chodit do skoly... atd.

PS: prispevky ma deti me fakt nezajimaji...

Kdo nechce mít děti, tak jej to samozřejmě nezajímá a je to v pořádku. Není povinost mít děti.
Já vidím problém jen v tom, jak zajistit, aby na to stát nepřišel. Bydlet v řadovce a mít sousedy z obou dvou stran, tak by to nemuselo dopadnout dobře. Jak známo češi jsou národ udavačů.
Co se týče doktora, člověk se PROSTĚ MUSÍ SNAŽIT, ABY ZŮSTAL ZDRAVÍ. To znamená, že nesmí zbytečně riskovat, aby se vyhnul těžkým úrazům, musí žít zdravě (hodně zeleniny, ovoce, vše jen bio -- ideálně když si to vypěstuju sám), musím si čistit zuby (a také si být vědom, které potraviny zubům pomáhají a které zubům škodí, to samé nápoje).
Ideální je, být sám lékařem nebo zubařem (zjednodušení) nebo mít známého lékaře / zubaře.
Samozřejmě, že děti nebudou pojištěné, ale člověk si nutnou péči (nikoliv retardovanou prevenci) zaplatí i ze svého, jen když bude mít tu možnost. A samozřejmě vést děti i sebe ke zdravému způsobu života, aby riziko nutného lékařského zákroku bylo co nejmenší. Ve většina případu chodí rodičové s dětmi k lékaři kvůli totálním hňupovinám. Za mnoho nemocí si rodičůvé mohou sami, třeba tím, že krmí malé mimino chlebem => přecitlivělost na lepek.  A za mnoho nemoci bohužel může naše zdravotnictví, zejméně očkování, po očkování mají děti doživotní následky a paradoxně díky zdravotní péči vyžadují celý život zdravotní péči.(či sociální péči)
Co se školy týče, tak to je ten poslední problém. Já bych do školy stejně nikdy děti neposlal, to znamená, že MĚ NEMÁ STÁTNÍ ŠKOLSTVÍ CO NABÍDNOUT. Jde to i jinak https://www.svobodauceni.cz/

Teď mi napadá scéna ze seriálu Nemocnice na kraji města, kde musel operovat mladý chirurg, který si ještě nevěřil, protože tam nikdo jiný nebyl.
"A CO KDYŽ SE MI TO ROZJEDE" -- "TO SE VÁM NESMÍ ROZJET !!!"

Každá chirurgická operace a každé životní rozhodnutí JE RISKANTNÍ, bylo by však chybou být kvůli tomu ze všeho posraný.
Neexistuje nic jako "vyhnu se riziku", vždy jen vyměňuješ jedno riziko za jiné riziko. Prostě riskovat MUSÍŠ a MUSÍŠ udělat všechno pro to, aby to dopadlo dobře, tedy snížit riziko svojí pečlivostí.
Pokud bude zemětřesení, tak může každý dům spadnout, ale svou pečlivostí mohu toto riziko snížit. Tady je to to samé.

Samozřejmě nejlepší je nemít děti, pakliže se nechceš ztrachovat.
Pokud nemáš děti, tak se strachuješ jen o sebe,
a možná se v takovém případě nestrachuješ o nic, protože je ti u prdele, co s tebou bude.

Pokud bych děti neměl, tak potom nepotřebuju lékaře tutově, protože je mi u prdele, co se mnou bude, což neznamená, že bych hned páchal sebevraždu. Jen se nemusím snažit žít co nejdéle a nemám za nikoho zodpovědnost.

Offline Hohepa

  • ***
  • Příspěvků: 197
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #942 kdy: Listopad 22, 2020, 10:51:56 odpoledne »
Citace
A za mnoho nemoci bohužel může naše zdravotnictví, zejméně očkování, po očkování mají děti doživotní následky a paradoxně díky zdravotní péči vyžadují celý život zdravotní péči.(

Je až neuvěřitelné že této hovadině pořád někdo věří. 20 let po té mediální kachně, která byla již Xkrát vyvrácena.
Navíc autor tohoto nesmyslu Andrew Wakefield tvrdil, že autismus způsobuje konkrétně vakcína MMR (proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím) aby tak řečeno "podpořil" konkurenční vakcínu.

https://cs.wikipedia.org/wiki/O%C4%8Dkov%C3%A1n%C3%AD_a_autismus

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #943 kdy: Listopad 24, 2020, 07:14:13 odpoledne »
Pokud je člověk komunikativní, tak za 20 hodin najde zahrádku v zahrádkářské kolonii. Já takový nejsem, tak jsem plánoval dát finanční odměnu za nalezení zahrádky k pronájmu v Praze. Dal bych inzerát na facebook, ale i k zahrádkářům. Začal bych se 2000Kš a pokud žádná odezva, tak bych zvyšoval.
https://www.zahradkari.cz/odborne/index.php?str=76
Nájem tvoří 3000-6000Kč ročně. Je docela dost lidí, kteří zahrádku má jen ke spekulacím. Pronajmul bych si ji na 1-2 roky. Už bych nebydlel v Usti, ale v Praze, tak sehnat jinou zahrádku by nebylo už problém. Jak se dostanu do kolonie, tak hned už víte kdo nestíhá chodit na zahrádku. V Usti jsem žil v kolonii a už po 3 měsících věděl, kdo by nezvládá a byl by ochotný 50m2 za pohlídání zahrady pronajmout.

Změnil jsem plány, když jsem kromě návštěvy zloděje měl pocit, že se sám sebe okrádám o sociální složku v životě. Obklopit se lidmi, kteří maji stejné zájmy a podobné myšlení. To jde v kolonii dost špatně. Cokdyby pár lidí se společnými zájmy bydleli na pozemku? A o to usiluji.

konec

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #944 kdy: Listopad 27, 2020, 06:49:05 odpoledne »
Citace
A za mnoho nemoci bohužel může naše zdravotnictví, zejméně očkování, po očkování mají děti doživotní následky a paradoxně díky zdravotní péči vyžadují celý život zdravotní péči.(

Je až neuvěřitelné že této hovadině pořád někdo věří. 20 let po té mediální kachně, která byla již Xkrát vyvrácena.
Navíc autor tohoto nesmyslu Andrew Wakefield tvrdil, že autismus způsobuje konkrétně vakcína MMR (proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím) aby tak řečeno "podpořil" konkurenční vakcínu.

https://cs.wikipedia.org/wiki/O%C4%8Dkov%C3%A1n%C3%AD_a_autismus

"Je až neuvěřitelné že této hovadině pořád někdo věří." je typický slovní obrat propagandy používaný na internetu propagandou na rozličná témata.

Velký průser teorie i viru Zika bylo zjištění, že děti s virem Zika postižené nejsou a děti bez viru Zika a jejich rodičky bez viru Zika -- a děti postižené byly.
Tedy v rozporu s teorií, že postižení mozku způsobuje virus Zika.
Postižené děti se rodily pouze ženám, které byly naočkované během těhotenství.
Ale i když to prasklo, tak propaganda (nebo roboti propagandy) budou do nekonečka psát
"je neuvěřitelné, že tomu stále někdo věří, když se ví, že je to z viru Zika"
No právě naopak -- už nikdo nevěří tomu, že to byl virus Zika, protože se už dávno provalilo, jak to bylo doopravdy.

Slovní obrat "Je až neuvěřitelné, že stále ještě někdo věří v mimozemšťany" mě nedostane, ani jim podobné slovní obraty.

A fráze "Vědci zjistili, že Coronavirus byl vyvinut v Číně", jenž byl brzy následovat frází "Vědci zjistili, že Coronavirs nebyl vyroběn uměle" mě také nedostanou.
Moc dobře vím, že většina vědců jsou vědci falešní.
A zjišťují věci, které zjistit ani nelze.

A také mě nedostanou články "Geneticky modifikovaná rajčata mě chutnala".

A teď bych rád ukončil rozvoj příspěvků odbočujících od původního tématu nízkonákladového žití.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #945 kdy: Listopad 29, 2020, 08:06:54 dopoledne »
Dělám spoustu věcí, které mně můžou zabít dřív. Většinou to nechci řešit, protože to komplikuje život. Je pak ironií, že se vyhýbám elektromagnetickému poli a v zimě topím si elektrickou dečkou.

Elektromagnetické pole
https://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,9531.0.html

Mobily, počítače
https://is.muni.cz/th/xhoha/

Radon
https://www.suro.cz/cz/faq/radon-v-dome

Kyslík
https://www.e15.cz/magazin/drtiva-vetsina-novostaveb-je-podle-odborniku-zdravi-skodliva-977509

Chůze
https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/zdravi/zdravi-infarkt-chuze-prochazky-metabolismus-prevence_1904131833_dok

Když člověk chce, tak si najde důvod proč nebydlet v domě. Já jsem našel několik. Děláme si z bytů a domů vězení, kde se cítíme bezpečně a máme tam všechno. Hlavně důchodci pokud maji donáškovou službu a pečovatele, tak ani nechodí ven a jsou zavřeni. 

Nemusí každá věc nás zabít, ale oslabuje to trochu naši imunitu těla a pak nás zabije jiná nemoc, která byla rychlejší.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #946 kdy: Listopad 29, 2020, 10:48:51 dopoledne »
Problém je zdrhání lidí. To je to co mně drží zpátky od nákupu domu. Je to pořád stejná písnička. Lidi se domluví a koupí společně barák a pak jeden po druhém odchází za lepším a vytváří finanční trhliny, ale třeba i logistiku jako auto. A najednou je to ztrátové žití oproti ráji v Praze. Často a to fakt často rozhodli si vzít hypotéku, kde chtěli ušetřit, tak si vzali třeba místo 5tisic měsíčně za 20tisíc. Když bylo na začátku 10, tak to bylo v pohodě, ale když už zůstali jen 3, tak nastal problém. 

Všeobecně je hlavní problém peníze. Je tu ráj v Praze a v dalších větších městech, kde jsou zahrádkářské kolonie a můžete tam v klidu bydlet. Lidé, kteří chtěji žít na vesnici a píšou mi, tak je jim většinou 40+, ale i občas 30+ mai obavy, že žití v koloniích a chatách jednoho dne skončí, až jich tam bude žít dost. Čím víc lidí bude v jedné kolonii, tak tam vznikne šum, který zvedne vlnu udávání a rušení kolonií. A i hodnota zahrady bude nula, protože pozemek bývá pronajmutý od města a tak na vlastní náklady bude potřeba zbourat chatičku a odvést ji. To je moje cílovka.

Cílovka jsou lidi, kteří většinou maji už dospělé děti a jsou často sami. A zjístili, že platit nájem kam chodí spát nějak ztrácí smysl, když jim by stačilo jen chatička. A moje konkrétní cílovka je, že už si to často zkusili a chtěji mít větší jistoty a hlavně partu lidí.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #947 kdy: Prosinec 01, 2020, 08:01:50 dopoledne »
Zdravím,
blíží se období, kdy je dobré některou zeleninu předpěstovat, abys sklidili více a někdy i dozrálou zeleninu. Pokud si doma topíte a máte parapety, tak máte ideální podmínky si předpěstovat.

Nabízím zadarmo zapůjčení kelímků, přepravek, sadbovačů, zeminy a písku. Na fotce je jen ukázka.Je togo víc.;)

Vyzvednutí hned v Chedrbí a asi po domluvě po 3-4 týdnech v Ústí nad Labem, Pečky, Praha a Čáslav.

Pokud nemáte zahrádku, tak nevadí. Možná v okolí je nějaká komunitní zahrada.

Přepravky maji namontované odtoky pomocí hadiček.

Pokud nemáte semínka(http://www.seminkazdarma.cz/), tak stačí říco a můžete si je pak vyzvednout.




Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #948 kdy: Prosinec 01, 2020, 08:24:00 dopoledne »
Když jsou ideální podmínky, tak v pohodě 6 chatiřek může jet na dřevo, ale pokud nad nima je nějaký dům nebo vítr pravidelně to žene do obyvatelného místa, tak je problém. Někdy i dokonce, když neví vítr, tak kouř jde k zemi. U 6 chatiček to může být problém. A pokud se někdo rozhodne topit uhlím na noc, protože hoří pomaleji.

Propan-butan nebo elektřina je skrytý, ale oproti dřevu dražší.


Nalim

  • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #949 kdy: Prosinec 01, 2020, 11:29:14 dopoledne »
Jestli budou kamna kouřit, záleží hlavně na 3 vlivech :
- jaký je komín: má mít činnou výšku min. 5 m, jeho povrch nesmí být intenzívně ochlazován, čili jeho těleso musí být nějak tepelně izolované oproti okolí, takže plechová roura nestačí, ale plechová roura s izolací je OK. Komín zděný z cihel na tl. 15 cm je funkčně OK (dle norem ale ne), vícevrstvý je daleko lepší.
- čím se topí - zjednodušeně: dřevo jako palivo má mít vlhkost 12%, ale ještě i do 20% hoří, ale s menší účinností, a občas trochou kouře. Čerstvě poražený strom má vlhkost cca 50%. Je dobré pořídit si (třeba komunitní) vlhkoměr (mívá např. Lidl)
- no a pak ten činitel mezi podlahou a kamny - jak zatápí, a jak, a co přikládá