Autor Téma: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití  (Přečteno 371904 krát)

CyPro

 • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #750 kdy: Leden 26, 2020, 06:02:38 odpoledne »
No tak ráj (ve smyslu biblického ráje) vypadá asi trochu jinak. Ale máme krásnou zemi, ve které se nádherně žije. Máme zdravotní systém, který nám závidí i Američani. I když si někdy říkám, že praotec Čech mohl popojít ještě trochu jižněji, abychom nemuseli v zimě topit. Také jsme mohli mít moře. Líbí se mi i ta jižanská siesta, tedy šlofíček po obědě. Co se mi tam na jihu nelíbí, je slovíčko maňána. Přímo ho nesnáším. Kdo jste někdy čekal v Madridu na svůj spoj, tak víte o čem mluvím. Španělé tohle slovíčko používají snad v každé druhé větě.
Jinak máme se nejlépe, jak jsme se kdy měli. I když technický a technologický pokrok za posledních třicet let tomu neodpovídá. Jinými slovy: měli bychom se mít ještě líp. Ale spousta státních peněz se rozkrade, nebo přerozdělí v dotacích. Ještě bych chápal dotace základních potravin, zajišťují sociální smír. (ale také plýtvání těmi potravinami) 
Co nechápu je stomilionová dotace pro Penam. A přitom financovat nějaký Klokánek (zlomkem této dotace) je strašný problém. Obecně všechny sociální služby jsou podfinancované. Různé charity pak musí stát suplovat a vyhlašovat veřejné sbírky prakticky na cokoli. Ale o své občany v nouzi by se měl postarat v první řadě stát. Sociální cítění je přece něco, co nás odlišuje od zvířat.
Mám i pocit, že naše materiální blaho poněkud zasouvá do pozadí takové hodnoty jako čest, svědomí, morálka, pravdomluvnost, smysl pro fair play, ...
V zásadě souhlas. Ani deset životů nestačí na to, projít tuto zemi a vstřebat její krásu ve všech detailech. Osobně nechápu lidi, kteří se ženou na druhý konec světa, aby tam viděli ... co vlastně, když totéž, nebo podobné mají před nosem? Jen se umět dívat.

S dotacemi a sociálními službami se nehorázně plýtvá, na druhé straně chybí prostředky pro lidi, kteří se ocitli v nouzi nikolv vlastní vinou. To nikoliv vlastní vinou bych zdůraznil...

Ano, jsme na vrcholu. Ale uvědomme si, že zatím všechny civilizace na vrcholu čekal pád. Babylóňané, Aztékové, Egypťané, Římané,...
A co my, poučili jsme se? Ne. Drancujeme přírodní zdroje, znečišťujeme moře, vypouštíme skleníkové plyny, vyrábíme atomové zbraně, měníme genetiku rostlin i zvířat, ...
Že by naše civilizace skončila třeba kvůli nějaké virové infekci?
Drancujeme, znečišťujeme, vypouštíme, likvidujeme. To už bylo řečeno aspoň miliónkrát pětkrát. Anebo - milión šestkrát. To je takové marné křesťanské "mea culpa mea maxima culpa".
Ale, co s tím. Zeptal ses sám sebe, co jsi pro to udělal, aby tomu tak nebylo? Kam jsi letěl letos na dovolenou? Že na Bali? Nebo do států? A co hory, lyže, sníh. Nebylo by lepší přírodu nechat v zimě spát, a pokud ji rušit tak jen opatrně a potichu? Jsme snad malé děti, abycho jezdili z kopečka jako blázni? Zážitky, bungee jumping, vánoce v Paříži, Silvestr pod pyramidami, letadlem pochopitelně. Nové boty i když jich je ve skříni dvacatero, lízneme si další káru, proč ne? To jsou otázky každému, kdo si stěžuje, že my   .... odpovídám, že ne my, ale já osobně, já, který si stěžuji s tím musím něco dělat.

A virová infekce? Toho bych se nebál. Lidstvo jich přežilo mnoho, přežije i tuto. Možná nám poněkud pocuchá křidýlka, může být. A pokud se někdo bojí, tak řekněme si to natvrdo - možná umřeme. Ale to dříve či později všichni. 13,5 miliard let jsme tu nebyli a kdo toho želí? Tak se tu jen mihneme a zase nebudem. Nebudem, jak dlouho? Co já vím?




Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 2743
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #751 kdy: Leden 26, 2020, 09:07:14 odpoledne »
Vajička teď se daji sehnat i 2,5Kč. https://ostatni.bazos.cz/inzerat/114541471/domaci-vajicka-250kc.php
A daji sehnat i bio pokud bude o to zájem. Stačí je krmit bio pšenicí a jiným zrním, které taky moc nestojí a vajičko vyjde asi  o 1 Kč dráž. https://stroje.bazos.cz/inzerat/112927302/psenice.php

Ty bojovníci proti klecím získali 1,5 milionu podpisů pres internet. To je asi 0,3 procent obyvatel EU. První krok je zrušení kožešinových farem, protože to bylo je pár lidí pracujíci vtomhle odvětví a většina národa neměla na kožichy. Teď přijdou klecové chovy, protože rozdíl mezi podestýlkovým a klecovým je asi rozdíl 1Kč a lidi budou mít dobrý pocit. Ale narazí na zákaz podestýlkový chov, protože nemaji zatim takovou podporu. Oni chtěji v budoucnu zakázat chovat všechny zvířata i psy, ale to nějaký rok potrvá.

Bude to nevím jestli vtipné nebo smutné, kdyby se pak dováželo z Ukrajiny. A nebo jen v ČR se zakázalo a dováželo z Polska. Taky mně zajimá jestli velkochovy budou bojovat nebo si myslí, že mediální kampaň je zbytečná a věnují se lobování u politiků. Polsko jako stát věnující zemědělství bude určitě proti.

Vzpomínám, že mi někdo  říkal, že demokracie je jen o skupince lidí, kteří jsou největší křiklouni. Oni vladnou né normální lidé. Tedy v tom případě těch 1000 lidí.:)

Pokud to vezmu za sebe, tak jsem proti klecovému chovu u slepic. Jen mám obavy, že se zakážou, ale dovoz se nezakáže.


Citace
Jinak včera jsem narazila na nějakou iniciativu zakázu klecového chovu slepic. Jako přijde mi to hezký nápad, ale zajímalo by mě, jestli by pak lidi chtěli platit za vejce místo 4 korun 10. Sama to třeba teď řeším. Občas pro dobrý pocit koupím bio vejce a mléko. Ale v té ceně je fakt rozdíl. Ale to je u všeho "bio".

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 2743
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #752 kdy: Leden 28, 2020, 01:21:52 odpoledne »
Teď mně moc tu neuvidíte(od 27.ledna), tak někteří budou rádi. Po měsíci mám zas neomezený internet, tak mně čeká madaton seriálů. Tak odpovědi na Vaše otázky odložím. Ale až se nabažím seriálů, tak se na ně vrhnu.

Jinak jsem začal lobovat za stavbě na orné půdě u pirátů. Jediná strana, která přímo komunikuje i s trolly jako jsem já. Ale jen jsem začal.:)

Citace
Zdravím,
dlouhodobý program strany je:
1.Základní příjem
2.komunitně orientované zemědělství
3.kladný vztah lidí ke krajině, potravinám

A to všechno řeší: Bydlení na orné půdě.

Upřesním: Lidé budou moc bydlet na orné půdě v mobilních domkách, kde bdou mít třeba komunitní zahradu o které ví třeba předseda I. Bartoš.. Tak bod 2 a bod 3 splněn. Člověk je dost vyčerpávající dojíždět do města, aby si vydělal na zdravotní pojištění, i když je to jen pár tisíc měsíčně. Viděl bych základní příjem 1000Kč + zdravotní pojištění měsíčně. To zajistí člověku dostatečný příjem, aby ho pozemek uživil a nemusel cestovat do města za prací.Ono neni potřeba betonovat pozemek, aby člověk mohl bydlet.

Berte to jen zamyšlení jak by mohl základní přijem, KPZ a ochrana krajiny spojit v jeden prvek.

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 2743
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #753 kdy: Leden 31, 2020, 12:11:28 odpoledne »
Je to trochu ironie, že člověk po PA by měl jíst co nejvíc masa, protože vykrmit králíka nebo prase bude snadné, ale protože nikdo skoro nechová králíky,ryby,kachny,husy,kozy,ovce a prasata, tak to nebude možné.

Nemůžu to fakt uvěřit, že jsem před lety myslel, že je neefektivní krmit zvířata a je to nevýhodné mít nějaká zvířata. Uvěřil jsem tomu, protože se dnes krmí zrním.

Pokud budu brát, že člověku stačí 1-1,5kg masa jako hlavní složka, tak člověk ztráví 4 hodiny sběrem. Jenom sběrem trávy,sena, plodů, kořenu, hmyzu, myší atd. Prostě co se dá sbírat. Tak člověk neni závislý na pěstování.

Nechápu, proč jsem si tak dlouho myslel, že živočišná produkce je neefektivní. Je to nejefektivnější oproti pěstováním. Jasně, že se to nemá přehánět. Chov zvířat by se měl doplňovat s pěstováním a sběrem. Sběr nabízí jistotu, že pro zvířata najde dost krmení.

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 2743
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #754 kdy: Leden 31, 2020, 07:27:43 odpoledne »
Zakládám firmu Ekopodkladky s.r.o. Bude vyrábět podkladky pod slepice.Žádný plast, ale jen dřevo.

Jasně, že žertuji.  Udělám si jen hodně podkladků, protože těch nikdy neni dost.  Tedy vidim jestli mi půjdou. Je to tězší než vypadá.


Offline Včeliš

 • ***
 • Příspěvků: 548
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #755 kdy: Leden 31, 2020, 08:18:16 odpoledne »
Ukaž pak konečný produkt. Pár bych jich koupil.

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 2743
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #756 kdy: Únor 01, 2020, 08:04:40 dopoledne »
Citace
Skutečně záleží na tom, které zvíře máš na mysli. Já jsem pro kombinaci obojího. Nejvýhodnější je samozřejmě lov, kdy je to bez starostí.
Nevim jestli lov je nejvýhodnější. Ale pro někoho, kdo je lovcem může být, ale zas musi migrovat a jen mala skupina.

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 2743
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #757 kdy: Únor 02, 2020, 01:23:29 odpoledne »
Nízkonákladové žití je bych řekl o finanční gramotnosti a zbavení se zbytečných výdajů. Chci upozornít, že jsem extrémní případ. Protože o tom mluví a dokonce i píšu http://chedrbi.cz/?p=232 . Ale jsem jen extrémní případ. Nejsem typický nízkonákladový člověk.

Základ je mít vlastní bydlení. Pak nájem je jen daň z pozemku a oprava chatičky, mobilního domku asi 500Kč-1000Kč ročně.  Pak si sám vařit ze základních surovin. A topit dřevem, který si sám nařezáte. A hned jste na 8 tisících za měsíc.  A v tu chvíli můžete pracovat na zkrácený úvazek. Člověka napadne, že je lepší si dělat zcela na sebe, ale kdepak. zkrácený úvazek vám dá jistotu a hlavně změnu práce během těch 2-3 dnů týdně. A pokud se to povede, tak i nějaký benefit. Tak já doporučuji si najít nějakou práci na zkrácený úvazek než plánovat, že se člověk osamostatní.

Každá práce Vás časem omrzí a přestane bavít pokud ji děláte 5 dní v týdnu, ale pokud jen 2-3 dny, tak máte 4-5 dní na regeneraci a pak se těšíte do té práce. U většiny lidí je to touha po stabilitě a sociálním kontaktu a to práce zajistí.

Můžete se těch 4-5 dní proflákat, ale to přestane člověka bavit. Začne něco dělat. Skoro vždy každý začně něco dělat, protože 4-5 dní je dlouhá doba nic nedělat. A to je právě rozdíl od normálních lidí, kteří potřebují třeba 20tisic měsíčně a Vy 8000Kč. Oni těch 12000 musí odpracovat v práci a dělat tedy 5 dní v týdnu, ale vy můžete vydělat jinak. A to jinak znamená, že nepotřebujete nutně těch 12000Kč. Dnes stačí jen dívat na bazos.cz a sehnat klavír https://hudba.bazos.cz/inzerat/114539119/klavir-zn-hupfeld-phonoliszt.php a k tomu https://dum.bazos.cz/inzerat/113734946/70-sklenice-zdarma.php . Sklenice zaplatí benzín. Klavír je něco extra, ale co už. Pokud se někdo nějaký čas pohybuje ve světě překupníků, tak najde kupce. A to mluvím jen o kategorii překupnictví věci z bazose. Né o vlastní produkci.

Právě u nízkonákladových lidí je potřeba si přepnout mysl. První přepnutí, že každá věc má svého kupce a časem se prodá. Druhé na přenutí v mysli je, že každá věc má nějakou hodnotu. Tak pokud získáte, tak je to jako byste vydělal peníze. Když dokážete přepnout mysl, tak se změní svět a jen se bude Vaše situace zlepšovat.

Uvedu čtyři příklady, kdy si lidi vzali zkrácený úvazek s benefity pro představu:
1. Pomocník v knihovně. Knihovny se zbavují starých knížek a daji se skoro zadarmo koupit. Tak zisk z prodeje třetí osobě. A zároveň výdejné místo, když pekl chleba atd.
2. Pomocník v zahradnictví. Kromě květináčků, tak i přístup k sazenicím atd.
3. Řidič u PPL. Jako včelař si rozvážel med a další produkty.
4. Práce v Tescu. Po práci vybírá popelnici u Tesca.

Vydělávaji si díky benefitům(jen samotné výhody v práci) asi 150-200tisic ročně.

Je to o přepnutí mysl a pak člověk vidí jinak svět. Zní to jednoduše, ale neni to jednoduché a pro mnoho lidí nemožné. Potřebují peníze na účtě a né ve věcech. A chtěji peníze hned a né až se prodá marmeláda atd. Nízkonákladový si cenní volna. U nich neuslyšíte, že nemaji čas. Když to řeknou, tak v překladu to znamená, že to nechtěji dělat.:)

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 2743
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #758 kdy: Únor 02, 2020, 01:39:44 odpoledne »
Citace
Zajímavé ale jak přijdeš na takové vlastní bydlení? 500 1000 za opravu domku nooo pokud budeš řešit věci v eurech tak možná. 1000 mi mh slupne za měsíc jak prd
Na to se necítím být odborník. Když vezmu kolik děda a pak lidi utratili za udržbu chatičky a mobilního domku, tak vždy to bylo 500-1000Kč. Nikdo mi nepsal, že utráceji 12000 Kč ročně za údržbu. Možná je to v kolence oprava chaticky a mobilního domku po koupení.  Pokud bych řekl, že chatička a mobilní domek vydrží jen 20 let a bral cenu 120tisic, tak náklady jsou tedy 6000Kč ročně.
Ale zatim jsem fakt nesetkal s nikým, kdo by řekl, že musí investovat víc jak 500-1000Kč ročně do chatičky. Jedině, kdy si ji koupil a přestavoval a dělal opravy. 

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 2743
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #759 kdy: Únor 02, 2020, 02:06:10 odpoledne »
Zdravím,
byl by zájem o olej, který by pracně nejmenovaný otrok vylisoval? :) Jestli má cenu schánět ho, aby nezůstal ve skřini. http://mlynkypredator.hunting-shop.cz/produkty/lis-na-olej-bx09-ol/BX09OL/

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 2743
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #760 kdy: Únor 02, 2020, 08:04:11 odpoledne »
Knížky zadarmo
https://ctenarum.cz/

Offline sedlák

 • Včelaři sobě
 • *
 • Příspěvků: 1361
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #761 kdy: Únor 02, 2020, 09:33:13 odpoledne »
Tak já doporučuji si najít nějakou práci
No konečně!

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 2743
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #762 kdy: Únor 02, 2020, 09:35:23 odpoledne »
Jsem v životní fázii, kdy miluji hranoly 25x25mm. Podle mně jsou dost pevné pro hedvábničky, které se fakt nesnaží dostat ven. Jedině, kdy zatouží jít ven z výběhu, když vidí jinou hedvábničku na druhé straně nebo ve výběhu neni zrní. Jinak se nepřibližují k oplocení. Tvrdím i to, že hedvábničky jsou v pohodě, když na 3 hedvábničky maji jen 1m2  výběhu.

Docela dost věřím, že oplocení, kde bdou hranolky bude pevné i na to, že dám na ní střechu z plechu.

Když jsem dělal oplocení z latí 1cm tlusté, tak jsem narazil na problém, že kohout v sousedním výběhu napadal kohouta v prvním výběhu. Zranili si jhřebínek, a proto jsem tam dal pletivo. Proto jsem zvolil u nového oplocení 50cm svařované pletivo s oky 13x13mm. Pro kmen 1,2 hedvábniček je dostačující výběh 2x4m. To je 6m2 pletiva a pokud budou sousedit, tak další výběh bude mít 4m. Podařilo se mi najít svařované pletivo za 40Kč/m2. https://stavbadilna.cz/pletiva/636990-pletivo-ctverec-13-0-8x1000x25m-pozink-8590804021858.html . Pokud vezmu cenu dřeva, sponek a elektřiny, tak asi vyjde 1m oplocení na 35Kč. Tak výběh vyjde na 425Kč odhadem. Další výběhy, které budou sousedit vyjdou na 280Kč.

Vysoké oplocení bude 80cm. To je postačující, aby moje hedvábničky nikdy neutekli. A snadné pro vyndání nějaké věci z výběhu aníž by bylo potřeba tam chodit.

Levnější asi o 30-40 procent je pletivo Hex známé i jako králíčí pletivo.https://stavbadilna.cz/pletiva/636985-pletivo-hex-13-1x1000x25m-pvc-8590804021803.html Já ho nemám moc rád, protože se s ním pracuje špatně oproti svařovanému.


Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 2743
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #763 kdy: Únor 02, 2020, 09:35:57 odpoledne »

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 2743
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #764 kdy: Únor 04, 2020, 11:41:42 dopoledne »
Testuji dnes internet od O2 neomezeny bezdratovy.https://o2.adsl.cz/produkty/o2-internet-hd-bronzovy

Zatim v mobilu funguje.

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 2743
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #765 kdy: Únor 05, 2020, 08:41:55 dopoledne »
Podle mně existují 3 varianty prepperské komunity. Je to tím, že o více variantách jsem neslyšel.
1. Koupení si místa v komunitě a dostane souřadnice, aby po PA přišel.
2. Platí paušál ročně a chodí na pozemek(farmu,..).
3. Chodí na pozemek, kde tam pracuje.

Kolik je celkem komunit nevím a je mi to fuk. To nejsou komunitní zahrady, kde maji webovky, ale tohle jsou prepperské komunity, kdy je nejdůležitější utajení.

SoňaR

 • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #766 kdy: Únor 05, 2020, 08:53:41 dopoledne »
Ještě jsi zapomněl na asi nejčastější a asi i nejlepší typ komunity - a to je "přirozená komunita"  ;)

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 2743
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #767 kdy: Únor 05, 2020, 09:02:33 dopoledne »
Ještě jsi zapomněl na asi nejčastější a asi i nejlepší typ komunity - a to je "přirozená komunita"  ;)
To je 2 a 3.

SoňaR

 • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #768 kdy: Únor 05, 2020, 09:14:09 dopoledne »
Aha. Tak to jsem nepoznala  :) . Asi že pro mě "chodí na pozemek" ještě neznamená komunitu. Takových lidí znám dost - chodí např. na svoji zahrádku v kolonii, nebo na kus pole, ale s nikým se nedruží, žádnou komunitu nemají a někteří se naopak i straní jakéhokoliv kontaktu, protože si tam chodí od lidí odpočinout  :)
Já spíš měla na mysli "někde žije / s někým" a přirozeně buduje a udržuje vazby s místními a nejbližšími - rodina, sousedi, důvěryhodní přátelé... přičemž ta rodina či přátelé můžou být klidně na různých i vzdálených místech a přesto to může být komunita.

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 2743
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #769 kdy: Únor 05, 2020, 09:22:25 dopoledne »
Já mluvím o prepperské komunitě. Tak první speciální věc je ta, že se připravují. Tak se nedá srovnávat s jinou komunitou jak znaji normální lidi. Prostě chodí se tam připravovat. Je pravda, že tam nebydlí, ale protože proč bydlet na pozemku(farmě), když musí vydělávat a žít. Budou tam trvale žít až přijde PA.

Zas mluvím o prepperské komunitě, tak automaticky udržují přátelské kontakty s místními, rodinou, sousedy atd, ale nikdo neví, že je tam prepperská komunita.

SoňaR

 • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #770 kdy: Únor 05, 2020, 09:29:30 dopoledne »
Ale já taky mluvím o prepperské komunitě  :)

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 2743
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #771 kdy: Únor 05, 2020, 09:31:47 dopoledne »
Ale já taky mluvím o prepperské komunitě  :)
Já mluvím o skutečně připravené komunitě, která se připravuje nejen materiálně, ale i zkušenostmi. Třeba maji pestrou genetickou u zvířat, tak maji zajištený chov na mnoho let aníž by museli scháněšt novou krev atd.

SoňaR

 • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #772 kdy: Únor 05, 2020, 11:31:17 dopoledne »
Já to beru tak, že přirozená prepperská komunita toto všechno může zajistit a navíc může být "pevnější" s lepšími vzájemnými vazbami než jakákoliv uměle vytvořená komunita. Přispívá k tomu i to, že lidé v přirozené komunitě se většinou znají hodně dlouho, včetně dobrých i špatných stránek. Ví se, s čím se dá počítat, přirozeně se využívá schopností a možností a běžného života jednotlivců. Kdežto uměle vytvořené prepperské skupiny často fungují spíš jako zájmová skupina. Když to někoho přestane bavit, tak prostě odejde. Jako kdyby např. někoho přestalo bavit navštěvovat kroužek keramiky.

Offline MaunaKea

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2936
 • Mus uni non fidit antro.
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #773 kdy: Únor 05, 2020, 01:07:51 odpoledne »
Sahawe já moc těm komunitám 1-2 nevěřím...byly tu pokusy, že investor postavil kryt a zájemci si v něm předplatili místo a třeba zásoby na nějakou dobu...A podobně to beru i s tím pozemkem...pokud na něm neděláš, neznáš lidi, nevíš s kým ses vlastně dal do party. Je to jako určitá forma pojištění....ale právě pojišťovny se při hromadných a rozsáhlých neštěstích často distancují a mají to i v podmínkách...také od válečných konfliktů, rabování....

Takže do člověka sice nevidíme, ale když už s někým být v komunitě, pak je potřeba jej poznat. a podle mě se člověk poznává nejlépe tak, že s ním pracuji, povídám si...znám jeho povahu, jeho názory, silné i slabé stránky. A na základě toho si buduji důvěru.
Typ komunit 1-2...to je spíše obchodní vztah s neprověřeným partnerem...Tedy pokud se samozřejmě s dotyčnými lidmi neznáš z dřívější doby. A čim větší je tato komunita tim víc rizik si nese. Neumím si představit kooperaci třeba 50 lidí, kteří se nikdy předtím nepotkali v krizové situaci, pokud by tam nebyl někdo, kdo by z titulu funkce velel...jako třeba náčelník hasičů, policista, důstojník...apod. Pak lidé přirozeně respektují autoritu. Také respektují známou důvěryhodnou osobnost...jako morální či odbornou autoritu...a při pandemii třeba lékaře. Ale jinak nastane mezi cizími lidmi problém vyjasnění kompetencí, panika a dohady. A říká se, že schopný, trénovaný jedinec s autoritou je napřímo bez pobočníků schopen velet skupině max. 100 lidí.

Offline Včeliš

 • ***
 • Příspěvků: 548
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #774 kdy: Únor 05, 2020, 06:38:10 odpoledne »
Ve všech třech Sahawových komunitách prepeři platí a někdo inkasuje. Sahaw asi opět uvažuje o zdroji příjmů.
Za mě uměle vytvořené komunity moc nefungují. Až to rupne, vzniknou spontánně a velice rychle.

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 2743
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #775 kdy: Únor 05, 2020, 07:25:10 odpoledne »
Ve všech třech Sahawových komunitách prepeři platí a někdo inkasuje. Sahaw asi opět uvažuje o zdroji příjmů.
Za mě uměle vytvořené komunity moc nefungují. Až to rupne, vzniknou spontánně a velice rychle.
Prepperskou komunitu nemám v plánu udělat. Nemám na to zdroje a ani se mi nechce dělat. Ale zaplatil jsem si pobyt v komunitě 1, tak už nemusím řešit přípravu.

Komunity 2 a 3 jsou založené na velmi dobrých vztazích. Tak nejsou umělé vztahy. Jen se platí, protože mít komunitu stojí peníze a čas. Je ta ta nevýhoda, že se někdo připravuje.

Offline Dag Björndal

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 4557
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #776 kdy: Únor 05, 2020, 08:53:38 odpoledne »
Že to stojí peníze? No a čo? Takmer každý, kto umiera na smrtelnej posteli pochopí, že peniaze nič neznamenajú,a až vtedy vedia, čo by v živote zmenili.  :-\

Aj na preperstve sa dá najsť zmysel života, zdravý životný štýl a neškodiť pritom prírode a okoliu.

S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline MaunaKea

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2936
 • Mus uni non fidit antro.
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #777 kdy: Únor 05, 2020, 09:32:30 odpoledne »
Sahawe já také beru preperství jako určitou životní filozofii, která se promíta do běžného života. A řekl bych, že my Češi máme určité prepperské sklony v národní povaze....jsme národem chatařů, chalupářů, Sokolů, Skautů a Junáků, spolek dobrovolných hasičů a myslivecké sdružení potkáš v každé větší vesnici....a spíše nežli investování na burze jsme národem šetřílků...a kutílů. A i když kapitalismus tomuhle moc nepomohl, přeci jen se lidé pořád sdružují ařekl bych že se to i trošku lepší...totiž dobrá parta, vztahy a čas na své koníčky často stojí i za oželení trochy peněz vykoupených kupou stresů....a lidé na to pomalu zase přichází.

petra

 • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #778 kdy: Únor 05, 2020, 09:53:59 odpoledne »
Smazáno. A neptejte se proč, odpovědí bych porušila pravidla fóra. SR

SoňaR

 • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #779 kdy: Únor 05, 2020, 10:16:39 odpoledne »
Mám dotaz - bude z toho dotyčný něco mít (krom členství v komunitě), když bude ročně platit paušál a ještě tam chodit pracovat? Nějaké podrobnosti pro zájemce by byly?

edit: Tento můj dotaz už neplatí, jelikož jsem předchozí příspěvek z jistých důvodů smazala.

Offline Loki

 • ***
 • Příspěvků: 686
 • I'm the Key I'm the Gate
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #780 kdy: Únor 05, 2020, 10:27:23 odpoledne »
Taky bych jeden měl:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=IbCc7CAMpR0" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=IbCc7CAMpR0</a>

Edit: SoňaR rychlejší, nechám to tu  ::)

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 2743
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #781 kdy: Únor 06, 2020, 05:59:36 dopoledne »
Nějaké podrobnosti pro zájemce by byly?
Nebyli a nebudou. Kromě 1, kde jsem dostal jen základní informace a vyplnil dotazník jsem i slíbil mlčenlivost okolo toho, tak jsem si psal 2 lidma z 2 a jedním ze 3. Tak vím jen 4 komunitách, které se vážně profesiálně připravuji. Nábor neni inzerát, ale jen na doporučení osoby, která  ho dobře zná.  Tak mám automaticky útrum s 2 a 3.

Mám jen indormace, kterí mi napsali a bylo počítám, že jsem ho vytočil, když jsem psal o komunitách http://preppers.cz/forum/index.php/board,195.0.html . Tak se mi snažil vysvětlit, že jsem totální játro. Nevydržel moje mučení.:)

1,2,3 nejsou sluničkáři, tak nemaji webovky.

Co dostávaji za svůj paušal? Prošlé zásoby, i když myslim, že i ty stále skladují. A spousty masa a mléka.

SoňaR

 • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #782 kdy: Únor 06, 2020, 06:48:02 dopoledne »
To nebylo na tebe,  ale na Petru. :)

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 2743
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #783 kdy: Únor 06, 2020, 07:34:33 dopoledne »
Že to stojí peníze? No a čo?
Já nemám na to prachy, protože jsem bezdětný a smířil jsem se se smrtí. U varianty 1 jsem si přikoupil jen 3 roky a pak budu živá konzerva.

Pokud bude ekonomické PA, tak jsem připravený do konce moji přirozené smrti. Na to neni potřeba profesionílní komunita.

petra

 • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #784 kdy: Únor 06, 2020, 10:26:42 odpoledne »
Kde se dočtu pravidla fóra? Abych nebyla napříště smazána? (Což je, myslím, docela škoda....:-(  )

A ani nevím, kde jsem tedy udělala komunikační chybu, když mi to nemůže být ani řečeno??  "omg"

SoňaR

 • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #785 kdy: Únor 06, 2020, 10:33:17 odpoledne »
Pravidla fóra jste měla k dispozici hned při registraci. Ale tam nenajdete důvod, proč byl váš příspěvek smazán. Moje vysvětlení - nevysvětlení bylo určeno ostatním diskutérům. Zdůvodněním smazání vašeho příspěvku bych já porušila pravidla fóra, ačkoliv by to v tomto případě bylo více než omluvitelné.

Všem i vám musí stačit, že jakožto admin tohoto fóra svým způsobem chráním nejen chod tohoto fóra, ale i jeho členy. Doufám, že si rozumíme, a už zde svoji nabídku opakovat nebudete.

Pokud se budete chtít čistě v prepperském duchu zapojit do kterékoliv diskuze, máte možnost. Ale znovu opakuji - čistě v prepperském duchu.

petra

 • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #786 kdy: Únor 06, 2020, 10:35:52 odpoledne »
Takhle mi to taky smažete?... :-( (Copak nikdo tu nepotřebuje zaběhlou fungující komunitu...?)

Ano, smažu. Ne, komunitu toho typu, jakou nabízíte, tu nepořebujeme. A navíc ještě doporučím ostatním, aby na tuto nabídku nereagovali. SR

petra

 • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #787 kdy: Únor 06, 2020, 10:40:42 odpoledne »
..."čistě v prepperském duchu"...rozumíte tomu vy ostatní, co tím Soňa myslí? Ráda se nechám poučit. Ćekám na vaše odpovědi  :pa:

petra

 • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #788 kdy: Únor 06, 2020, 10:46:15 odpoledne »
Zajímavé, Soňo, a jakou komunitu "potřebujete"? Nějakou virtuální? Nebo která podle prepperských zásad žije a funguje (dobře) už 5 let, co myslíte? A mohu se zeptat: o co Vám tedy vlastně jde? O nějakou virtuální realitu? Ta ale není virtuální. Ale již velmi záhy bude tak naprosto reálná, že jí neunikne vůbec nikdo.  P:-/

SoňaR

 • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #789 kdy: Únor 06, 2020, 10:51:43 odpoledne »
Zde máte ta pravidla, měla byste si je důkladně přečíst:

http://preppers.cz/forum/index.php/topic,360.0.html

Offline Chinalady

 • ***
 • Příspěvků: 386
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #790 kdy: Únor 06, 2020, 11:12:44 odpoledne »
Co se tady děje? Nějak se v tom ztrácím.

SoňaR

 • Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #791 kdy: Únor 06, 2020, 11:17:29 odpoledne »
To nic, fakt to nemůžu vysvětlovat. Je to jen opatření v zájmu fóra a jeho návštěvníků.

Offline Loki

 • ***
 • Příspěvků: 686
 • I'm the Key I'm the Gate
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #792 kdy: Únor 07, 2020, 12:48:09 dopoledne »
Co se tady děje? Nějak se v tom ztrácím.

Co by se dělo? To co vždy, když přichází krize. Nájezd magora, který konečně zavětřil svoji chvíli a rozhodl se to vybalit. Ta jejich pět let "podle prepperských zásad" (tohle je samo o sobě naprosto excelentní kravina) skvěle fungující komunita, co nabírá lidi, bude parta zoufalců, co čeká na svoji druhou šanci. Budou tam mít nějakého kořena s PTS, maníka, co maká u sekuriťáků, protože ho nevzali k policajtům a podobná esa. petra se tady snaží nahnat nějaké ovce, aby byla taky užitečná. Maluje si, že tomu bude se svým vobšoustem šéfovat. Sliboval jí to onehdy na koncertě Ortelu.

Podobných pošuků je hodně a jejich projevů bude přibývat.

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 2743
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #793 kdy: Únor 07, 2020, 09:57:13 dopoledne »
Citace
No jo, mě to třeba zaujalo, ale mám tři dětí, které už jsou dost velké, zvyklé na určitý standard, chodí samozřejmě do školy(jeden na VŠ) a to stojí hromadu peněz. Mám chalupu na vsi - skoro na samotě. Jenže ani nic nevypesruji, protože musím vydělat ty peníze na děti a není čas a energie. Teď třeba jedou dvojčata na lyzak. Peníze jako za dovolenou u moře za ten pobyt a vybavení. Další věc je to, že do práce musím jezdit autem - tady jezdí dva busy denně. Připadá mi v podstatě nemožné žít takhle skromně. Myslím, že člověk musí být bud bezdětný nebo by ty děti musely už v tom vyrůst.

Dát děti do dětského domova. Jen žertuji. Fakt žertuji. Nezbývá Vám počkat než děti se osamostatní. Máte závazek, který jste si vzala, tak musíte ho jako by splatit, abyste mohla žít pak podle svých představ.

Já se moc už nevěnuji ohledně dětí, protože kromě toho, že nemám, tak lidi jsou moc citlivý na výchovu dětí. Když napíšu, že b děti měli makat třeba od 12 let(i 7 let), tak to skončí, že jsem blázen. Oni si přece musí užít dětství koukání na televizi a hraní her. Mluvit o domácí výuce je taky nepřijatelný.

Myslim, že je moc oblíbený u těchto lidí přenechání svého domu svým dětem hned v 18 letech. Svůj pozemek s domkem a třeba dílnu daji hned v 18 letech. Prostě převezme štafetu.  A rodiče se přestěhují do vejmínku a pracují pro něj.

Možná Vaše děti Vás překvapí a osamostatní se dřív a vy budete moc dřív žít jinak. Dnešní rodiče chtěji ovládat své děti často přes peníze a pak maji strach, žep okud přestanou je dotovat se odcizí a neposílaj k nim své vnoučata.

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 2743
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #794 kdy: Únor 07, 2020, 10:54:54 dopoledne »
Já bych byl pro zavedení pracovních táborů pro děti. Přesně by se to jmenovalo  - Komunitní pěstování.  Tam by děti, kteří by chtěli pracovali a dostávali zaplaceno. Prý od 12 let jsou děti schopné říc NE pedofilovi, tak by mohli od toho věku pracovat.

Něco jako komunitní zahrady by se děti přimět rozkoukali a pak na doporučení byli poslané na farmy(komunitní pěstování) v okolo města(města maji ještě pozemky). Dostávali 30Kč/hodinu a pracovali asi jen 10 hodin týdně. Počítám, že by měli zadarmo legitku. A provizi z prodeje zeleniny o kterou se starali.

Pracovat by mohli všechny děti. Tak ty, kteří rodiče zneužívaji sociální dávky, ale i ty rodiče, kteří slušně vydělávaji. Prostě všechny budou mít možnost. Pracovali by z vlastní vůle, ale asi u děti, kteří zneužívaji sociální dávky by je tam sami posílali, protože se o děti někdo postará a ještě jim vydělá. Tak se vlastně vyřešil problém s tím, že děti se naučí být finančně gramotné a i poznaji práci a její pozitiva.

Vím, že je to utopie, ale mně se víc líví tohle než posílat děti do dětských domovů a nutit nemakačenka pracovat.

Offline sedlák

 • Včelaři sobě
 • *
 • Příspěvků: 1361
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #795 kdy: Únor 07, 2020, 11:21:51 dopoledne »
Já bych byl pro zavedení pracovních táborů pro děti.
Hele Sahawe, nezaváděj nám tady takové móresy, nejsme v Africe, nebo ve východní Asii.
Samozřejmě vést děti k práci je velmi prospěšné a nutné. Ale musí to být v režii rodičů, či prarodičů a vždycky úměrné věku. U těch nejmenších úplně stačí, když se batolí kolem mámy, která  pracuje na zahrádce. Starší můžou podávat nářadí dědovi, když opravuje plot atd. Ale neměla by to být povinnost a už vůbec ne za peníze. Prostě nenásilně, klidně i formou hry je k té práci vést aby si zvykli, že pomáhat rodičům je normální.
A k těm penězům. My jsme doma žádné kapesné nedostávali a považuji to za nejlepší. Vždycky jsme rodiče požádali o peníze na konkrétní věc, třeba lístek do kina a vždycky jsme je dostali. Totéž jsme praktikovali u našich dětí a neřekl bych, že se to na nich nějak negativně projevilo. Dnes jsou z nich dospělí, pracovití a zodpovědní lidé.

Offline Nalim

 • ***
 • Příspěvků: 919
 • Připraveným štěstí přeje
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #796 kdy: Únor 07, 2020, 11:46:19 dopoledne »
Já naopak moc rád vzpomínám na hodiny prac. výchovy na ZDŠ.

My bydleli v bytě, ve městě - a když jsem se ve škole takhle 1x za 14 dní dostal do školní dílny se skutečnými ponky, se svěráky, s vůní dřeva i vůní oleje - pro mě to byl zážitek, který mě osobně asi nasměroval na celý život.

"Dílny" se střídaly s prac. výchovou na školní zahradě, což mně sice už tolik neoslovovalo, nicméně to také ukázalo nové obzory dětem z městských činžáků.

Offline vvitty

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2487
 • a
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #797 kdy: Únor 07, 2020, 12:03:49 odpoledne »
sahaw: prosim, radeji se k vychove deti fakt nevyjadruj  ;)

Offline Dag Björndal

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 4557
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #798 kdy: Únor 07, 2020, 12:04:27 odpoledne »
Jo, Sahaw sa snaží viesť skromný život, aby nemusel makať a ušetrený čas tráviť hraním sa na PC, ale cudzie decká by napratal do tábora "arbait macht frei". Jo, víno pije vodu káže... :D
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline sahaw

 • Minimalista
 • *****
 • Příspěvků: 2743
  • Forum Chedrbí
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #799 kdy: Únor 07, 2020, 12:09:11 odpoledne »
Pracovali by z vlastní vůle
To se občas stane, že někdo si nepřečte něco  v textu, ale jen začátek. :)

BuĎ jste to celé nečetli nebo jste proti brigádám u děti a čerstvém vzduchu a pohybu.