Autor Téma: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití  (Přečteno 372296 krát)

SoňaR

• Host
Re: Často pokládané otázky ohledně nízkonákladového žití
« Odpověď #550 kdy: Leden 06, 2020, 07:24:47 odpoledne »
Sahaw, ani materiální bohatství, ani chudoba, ani dobrovolná skromnost klidný a stabilní, natož šťastný život nezaručí. Určitá úroveň příjmů či majetku může akorát odebrat existenční starosti. Určitého pocitu klidu, spokojenosti a stability se dá dosáhnout, pokud se člověku daří uspokojovat své potřeby (viz Maslowova pyramida). Pocit štěstí s tím nesouvisí, ale může být výsledkem toho, jak člověk žije. Může, ale nemusí. Může do hry vstoupit milion faktorů. Obecně ale šťastnější bývají lidé aktivní a činorodí.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #551 kdy: Leden 06, 2020, 08:12:32 odpoledne »
Já jsem dělal chvilku podržtašku. Jen záskok  za pracovníka podržtašku. On jen držel tašku. Hlidal auto. Vykládal auto a uklidil auto. Dělal nekvalifikovou práci.

Šef věřil, že parták automaticky zvyšuje aktivitu odborného pracovníka. Ten šef byl podnikatel a sým ten pracovník v jednočlenné firmě. Nevěřil, že člověk přijde o pracovní návyky. Jen buď ta práce člověka baví nebo ne. Pokud ne, tak potřebuje partáka se kterým uteře práce rychleji.

V tíhle skupině minmalisti maji výzvu na zbavování věci, tak můžete toho zneužít a obohatit se https://m.facebook.com/groups/544878425861660

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #552 kdy: Leden 08, 2020, 11:20:22 dopoledne »
Jeden z mých velkých projektů a jsem za to placen slušně v kreditech je jezení jídelníčku po PA.
Díky izolaci(línej chodit do krámu) je to dost snadné. Hold mám skvělou práci.

Je úžasné co se všechno o jídlu dozvíte, když máte motivaci se o tom skutečně dozvědět. Tedy i vyzkoušet a né jen si někde přečíst nějaký odstavec a pak básnit.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #553 kdy: Leden 08, 2020, 05:25:52 odpoledne »
Jak řešíte co je správné a co ne? Nemyslím jestli je správně někoho zabít nebo ne. Jestli je správně krást nebo ne. Myslim věci, které je těžké říc, kde je pravda a co je správné.

Já jsem to chtěl řešit, že budu papouškovat od lidí, kteří maji v te dané věci rozsáhlé vědomosti, ale ty lidi(myslim normální, kde neni korupce) se nechali zmanipulovat  a nejsou objektivní.

Žít zodpovědný život je pro mně fakt nereálné. Buď budu ignorovat celý svět nebo budu pátrat, kde je pravda, ale zas budu trávit celý život tím pátráním.

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
  • Mus uni non fidit antro.
« Odpověď #554 kdy: Leden 08, 2020, 08:02:47 odpoledne »
A co si říct Jak by mi bylo, kdyby mi tohle někdo udělal...slíbil a nedodržel...A když jsi na pochybách, vzpoměň si, jak se k tobě ten člověk chová...kdo se mnou jedná slušně nebo alespoň neutrálně, zaslouží si férové jednání. No a když s tebou někdo zamete, podvede tě...může jít úcta a slušnost stranou. A zase vystačíme přes veškerou legislativu se starým dobrým Co nechceš, aby druzí činili tobě, nečiň ty jim. Ono když si večer před spaním můžeš říct, že máš čisté svědomí, je to docela fajn pocit...a nedá se tak snadno koupit.

Offline Včeliš

« Odpověď #555 kdy: Leden 09, 2020, 06:24:44 odpoledne »
Sahawe, některé věci jsou skutečně nejednoznačné a tam musí člověk jednat v souladu se svým svědomím. V některých situacích by se třeba každý z nás zachoval jinak a přesto by to nikdo neudělal líp, nebo hůř. Prostě jinak.
Takže si s tím nedělej hlavu.

SoňaR

• Host
« Odpověď #556 kdy: Leden 09, 2020, 06:32:37 odpoledne »
"Dvě věci naplňují mysl vždy novým a rostoucím obdivem a úctou, čím častěji se jimi zabývá: hvězdné nebe nade mnou a mravní zákon ve mně." Kant

Offline Nalim

• Připraveným štěstí přeje
« Odpověď #557 kdy: Leden 09, 2020, 07:47:32 odpoledne »
Dříve se vědecky učilo, že "pravda je objektivní realita existující nezávisle na našem vědomí". Nyní se připouští, že i pravda je relativní. Stejně tak relativní bývá i vidění té "pravdy".
Příklad: mně se zdá, že jsou 2 ZÁKLADNÍ skupiny lidí: konzumenti (přes 90% populace), a pak velmi různorodý zbytek.
Jak se mi jeví život konzumentů: chodí do práce, protože "se to musí". Přijedou z práce  tam, kde bydlí, zkontrolují, zda je topení nastavené na 25°C, zapnou hlasitě TV, naladí se s mobilem na wifi, zalehnou a "baví se". Když je to omrzí, jdou se osprchovat v dostatečném množství horké vody s patřičnou dávkou voňavé chemie. Pak si ohřejí nějaké (konzervované) hotové jídlo či (trvanlivý) polotovar v mikrovlnce, otevřou chlazený lahváč a "baví se", třeba s virtuálními přáteli. Ráno posnídají obvykle kafe a cigáro, přepnou TV do pohotovostního režimu, a jedou do práce. Při jednání někdy lžou tak, že se časem sami nachytají. S nějakými mravními zákony si obvykle vůbec nelámou hlavu.

Ten různorodý zbyteček populace je až tak různorodý, že se nedá nijak jednoduše popsat. S mnohými určitě najdeš "společnou notu", ale to hledání často docela trvá.

A teď pointa: je tohle pravda? Nebo je to "jen" moje zkušenost? Určitě ale jen moje?

SoňaR

• Host
« Odpověď #558 kdy: Leden 09, 2020, 08:06:15 odpoledne »
To je na filozofickou debatu  :)

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #559 kdy: Leden 10, 2020, 03:23:12 odpoledne »
Translator mi říká, že lidi v Řecku budu muset platit extra daně, že nepouživaji moc online platby?
https://www.telegraph.co.uk/business/2019/12/08/new-greek-government-forces-public-spend-electronically-despite/
a tady celý článek
https://www.coindesk.com/is-greece-cracking-down-on-tax-evasion-or-taxing-anonymity
Co to znamená, kdyby to zavedli u náš? Postihne to socku jako jsem já?

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #560 kdy: Leden 11, 2020, 07:43:28 odpoledne »
Nejsem fanoušek půjček, ale kontokurent neni obyčejná půjčka. Pokud se máte dobře, tak Vám banka umožní přečerpání. V okamžiku, kdy přijdete o práci, tak máte problém a zruší Vám tu výhodu. Je to prostě vtipný, když potřebujete fakt peníze, tak Vám to neumožní.

Proto je kontokurent pojistka proti tomu se dostat na dno. Pokud nemáte našetřeno na horší časy, tak mohu jen doporučit kontokurent.

Než se do mně pustíte, že jsem hajzlík, který doporčuje se zadlužit, tak se podíváme na problém.  Žijete si a najednou přijdete o práci. Pokud nemáte našetřeno, tak asi jste si moc nevydělávali a pokud platíte třeba 8000Kč(5000Kč nájem) měsíčně za nájem i s inkasem, tak se dostanete do dluhové pasti po 2 měsících. Musíte si najít co nejdřív práci, kde Vám umožní splatit dluh a nemuset se uskrmnovat.

Pak jsou tu lidi(maji plán), kteří jak přijdou o práci, tak hned si vezmou kontokurent a koupí si zahradu nebo mobilní domek a žijí tam. Ten domek jim vyjde na 100tisic. Tak kontokurent vyjde roční urok na 20 000Kč. Tak vlastně platí nájem měsíčně 2000Kč. Prostě snížili z 5000Kč na 2000Kč měsíčně. A když něco sníží na kontokurentu, tak se i nájem snižuje.

Tyhle lidi se nemusí bát, že skončí na ulici. Prostě maji bydlení jisté, i když přijdou o práci. A to díky kontokurentu, který nepoužiji dokud nepřijdou o práci.

Offline Včeliš

« Odpověď #561 kdy: Leden 11, 2020, 08:19:01 odpoledne »
Radíš lidem cestu do pekla.
Kontokorent je nejdražší půjčka, pokud tedy nevyužiješ nějaké krátké bezúročné období (to, ale teď asi už není možné).
Když půjdeš 100 000 do mínusu a budeš platit jenom úroky, za rok jsi v exekuci. Musíš taky doplatit ten kontokorent. Hodně štěstí.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #562 kdy: Leden 11, 2020, 08:20:48 odpoledne »
Radíš lidem cestu do pekla.
Kontokorent je nejdražší půjčka, pokud tedy nevyužiješ nějaké krátké bezúročné období (to, ale teď asi už není možné).
Když půjdeš 100 000 do mínusu a budeš platit jenom úroky, za rok jsi v exekuci. Musíš taky doplatit ten kontokorent. Hodně štěstí.
Musíš na jeden den vratit 100k a zas si půjčit.

Offline Včeliš

« Odpověď #563 kdy: Leden 11, 2020, 08:25:42 odpoledne »
Kde je vezmeš a nebude Ti vadit, že ten dluh neumořuješ. Ta banka taky může udělat jednostranné kroky k zrušení kontokorentu.
Jenže myšlení lidí, co přežívají ze dne na den je jiné než u zodpovědných lidí.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #564 kdy: Leden 11, 2020, 08:33:00 odpoledne »
Kde je vezmeš a nebude Ti vadit, že ten dluh neumořuješ.
Všechno má pro a proti.

Peníze na splacení dluhu na jeden den si půjčí třeba ve 2 bankách, kde má kontokurent.

Zkusím zjístit jestli banka ti dá půjčku, když tě vyhodili z práce. Ale prý ne. A proč si půjčovat, když nepotřebuješ peníze a máš práci?

SoňaR

• Host
« Odpověď #565 kdy: Leden 11, 2020, 09:48:02 odpoledne »
100 000 na kontokorent? A to která banka dá lidem "kteří moc nevydělávají" takový kontokorent? Obvyklá sazba je 2-3násobek příjmu...

No a dál - 1. tvořit si rezervu by měl každý z jakéhokoliv příjmu a měly by to být tak samozřejmé a neoddiskutovatelné výdaje, jako třeba na elektriku. Tedy ne "dám si stranou, jestli něco zbyde", ale vždycky si dám stranou a až z toho, co zbyde, žiju. Aspoň nějakou minimální částku lze odkládat z každého platu. 2. pokud přijdu o práci, tak se okamžitě hlásím na pracovní úřad a pobírám podporu v nezaměstnanosti, případně hned či časem další dávky, které pomohou hradit bydlení či další potřeby.
3. jelikož mám co dělat s lidmi s exekucemi, tak důrazně varuji před jakýmkoliv zadlužováním, natož pak zadlužováním v době, kdy člověk nemá jistý příjem. Vlastní bydlení? Můžeš se snadno dostat do situace, že ti zůstane jen postel a kartáček na zuby, tvůj příjem bude po několik let tvořit pouze nezabavitelná částka a budeš rád, když se ti ten dluh podaří splatit. Sahaw, víš, jakým brutálním tempem roste dlužná částka vymáhaná exekutorem?

Offline Včeliš

« Odpověď #566 kdy: Leden 11, 2020, 09:55:24 odpoledne »
Sahawe, tohle není opravdu sranda. Na takovou radu by mohl někdo tvrdě doplatit. Pokud to udělal někdo v tvém okolí, raději ho varuj.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #567 kdy: Leden 11, 2020, 11:14:40 odpoledne »
No a dál - 1. tvořit si rezervu by měl každý z jakéhokoliv příjmu a měly by to být tak samozřejmé a neoddiskutovatelné výdaje, jako třeba na elektriku.
Tak hold, kdo nedělá má smůlu. :)

Citace
Tedy ne "dám si stranou, jestli něco zbyde", ale vždycky si dám stranou a až z toho, co zbyde, žiju. Aspoň nějakou minimální částku lze odkládat z každého platu.
To si musí člověk, který vydělává jen tak tak tesat do kamene.:)

Citace
2. pokud přijdu o práci, tak se okamžitě hlásím na pracovní úřad a pobírám podporu v nezaměstnanosti, případně hned či časem další dávky, které pomohou hradit bydlení či další potřeby.
Tak pracák mu dá stejnou částku jako jeho plat. super. :)

Citace
3. jelikož mám co dělat s lidmi s exekucemi, tak důrazně varuji před jakýmkoliv zadlužováním, natož pak zadlužováním v době, kdy člověk nemá jistý příjem. Vlastní bydlení?
Člověk v podnájmu se bude taky zadlužovat.

Sahawe, tohle není opravdu sranda. Na takovou radu by mohl někdo tvrdě doplatit. Pokud to udělal někdo v tvém okolí, raději ho varuj.
Já právě doporučuji, aby to dělali. Je to nejlepší varianta co existuje. Ale prosím nedoporučuji všem. Jen konkrétním lidem pro které je to výhodné.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #568 kdy: Leden 12, 2020, 12:02:03 dopoledne »
Věříte mi, že existují lidi, kteří nemaji nic našetřeno? Nevěříte? Tak ok. Tak dejme tomu, že teoreticky takový lidi existují. Nejsou to zcela finančně negramotní lidi. Neberou si půjčky. A někteří vydělá slušně. Ale maji problém, že rádi utráceji. A baví je to.

Zas si dloubnu do minimalistů, protože mám docela dost informací, když jsem se ptal. Hodně z nich přispívá na útulky, fartraide oblečení a ekologii. Jsou to i tisíce ročně. A často nemaji nic našetřeno. Když jim řeknete, aby šetřili a zbytečně neutráceli, tak asi víte co řeknou.

Radit lidem, aby šetřili je super nápad a jsem fanoušek toho. Podporuji to, ale je to jako radit fetákovi, aby ze dne na den přestal brát drogy. Co mi řekne?

Proto můžu poradit někomu radu, která bude cílená a né všeobecná.

SoňaR

• Host
« Odpověď #569 kdy: Leden 12, 2020, 09:05:22 dopoledne »
Ale věříme,  takové lidi jistě každý zná. A teď mi odpověz - jak potom takový člověk zvládne splácet stotisícovou půjčku s obrovskými úroky?

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #570 kdy: Leden 12, 2020, 10:20:06 dopoledne »
A teď mi odpověz - jak potom takový člověk zvládne splácet stotisícovou půjčku s obrovskými úroky?
To já neřeším. Je to jeho věc. Když mi někdo řekne, že mám vyřešit jeho problém jak splatit tu jeho stotisicovou půjčku, tak řeknu, že je to jeho věc. 

SoňaR

• Host
« Odpověď #571 kdy: Leden 12, 2020, 11:01:03 dopoledne »
Aha.Tak v tom případě mám na tebe jednu prosbu - až budeš někomu radit, aby si vzal kontokorent 100 000, tak mu k tomu rovnou řekni i tuto tvoji odpověď - "jak to pak splatíš, to už je tvoje věc, to já neřeším"  ::)  ... ono to těm lidem pomůže v rozhodování, jestli je to dobrý nápad  ;)

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #572 kdy: Leden 12, 2020, 11:49:23 dopoledne »
Finančně negramotný člověk mně neposlechne. On si bude půjčovat u lichváře na nájem bytu.

Finančně gramotný člověk  nejdřív řekne, že je to dobrý nápad. On bude přemýšlet a hledat pro a proti. Pokud si koupím za půjčku mobilní domek v hodnotě 100 000 Kč, tak hodnota bude asi 70-80tisic pokud ho budu chtít prodat. Tak musím sehnat zachovalý mobilní domek, který by mohl mít vyšší hodnotu než 100tisíc. Tak bych mohl prodat a mít co nejmenší náklady.  Když člověk si koupí mobilní domek, tak přijde tedy o 50tisic. 20tisic zaplatí uroky ročně a 30tisic klsne cena domku. Ale ten finanční člověk si musí položit otázku jak dlouho dokážu platit nájem v bytě? A kolik pak ušetřím, když nebudu muset platit nájem a bude mít ten domek nějakou hodnotu pak?

Já pronajímám pozemek zadarmo a ano mám tu dva, kteří se spolíhaji na kontokurent pokud se jim doslova zkazí život. Je tu jeden, který se spoléhá, že si kamarád si vezme půjčku. Asi na urok 6 procent, tak zaplatí ze 100k na urocích 20tisic za 5 let. Proč tohle nedoporučuji? Protože je tam víc ALE. 'Určitě někdo schopný napíše proč nebrast půjčku na někoho. Prostě to těžší než si vzít kontokurent.

Já neřeším a nebudu řešit jak to maji udělat. Já bych doporučoval pomalu si postavit chatičku, ale je na každém co je pro něho nejlepší. 

Offline Chinalady

« Odpověď #573 kdy: Leden 12, 2020, 12:20:13 odpoledne »
Kontokorent pro strýčka příhodu je špatný nápad, když má člověk kontokorent i když ho nečerpá  tak se automaticky stane pro banky dlužníkem a většinou mu odmítnou normální půjčku nebo hypotéku...zvláště u mladých je to poukázka na zničený život.  A to nemluvím o raketově narůstajících dluzích.

Navíc kontokorent má šíleně nevýhodné sazby, to už je lepší tradiční americká kreditka nebo běžná půjčka.

Že si kamarád za vás vezme půjčku?  Nebo naopak? To je rychlá cesta do pekel pro obě strany. Měla jsem to v okolí, málem to skončilo bezdomovectvím a i po letech si nemůžou přijít na jméno.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #574 kdy: Leden 12, 2020, 12:38:38 odpoledne »
To je rychlá cesta do pekel pro obě strany.
Tak Kontokorent ne. Ani půjčka. Jakou jinou volbu má?

SoňaR

• Host
« Odpověď #575 kdy: Leden 12, 2020, 12:42:48 odpoledne »
Finančně gramotný člověk se svými financemi zachází rozumně a tudíž si buduje i finanční rezervu a dluhům se snaží vyhýbat. Troufám si o sobě tvrdit, že jsem finančně gramotný člověk a od začátku tvrdím, že to není dobrý nápad.

K mobilním domům - nelze umístit všude, je třeba územní souhlas, k tomu je potřeba certifikát, že splňuješ požadavky pro stavby a vhodný pozemek, který dle územního plánu umístění mobilního domu umožňuje.

A která že to banka dává kontokorent 100 000 lidem s malými příjmy?

Doporučovat v našem státě řešit tíživou situaci dluhem s vysokým úrokem , bez nápadu, jak to řešit dál, je cesta do pekel. Máme zde rozsáhlou sociální záchrannou síť, doporučuj raději, ať se obrátí na pracovní úřad, na sociálku, na neziskovky, které těmto lidem radí, jak se z tíživé situace dostat ven. A místo dluhu, jakožto řešení do budoucna, je raději stále dokola přesvědčuj o výhodnosti vlastních finančních rezerv. TO je řešení budoucích potíží, NE DLUHY.

Chceš konkrétní čísla z exekucí? Zaokrouhlím částky a neuvedu jméno. Je to exekuce z roku 2019. Navýšení původní částky bylo otázkou několika málo měsíců. Věřitelem je banka:

Jistina 150 000,-
Úrok z prodlení do dne vydání exekučního příkazu 25 000,-
Náklady soudího řízení 6 000,-
Odměna exekutora 28 000,-
Náhrada výdajů exekutora 3 000,-
DPH z nákladů exekutora 6 500,-
------------------------------------------------------
CELKOVÁ VYMÁHANÁ ČÁSTKA ke dni vydání exekučního příkazu 218 500,- Kč

A k tomu okamžitě od vydání exekučního příkazu začínají každý den naskakovat denní úroky z jistiny. V tomto případě jsou dost nízké - jen 0,06%, tj. 90,- Kč za den, tj pouhých 32850,- Kč za rok.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #576 kdy: Leden 12, 2020, 12:46:02 odpoledne »
Finančně gramotný člověk se svými financemi zachází rozumně a tudíž si buduje i finanční rezervu a dluhům se snaží vyhýbat.
Stejná otázka: Co, když ten člověk nemá našetřené peníze? Jak to má řešit? Jít do charity, aby mu dali peníze?

A podle tebe takové lidi jsou.
Ale věříme,  takové lidi jistě každý zná.

Offline Chinalady

« Odpověď #577 kdy: Leden 12, 2020, 12:58:15 odpoledne »
V tomto případě je lepší obrátit se s žádostí o peněžní pomoc na rodinu, přátele, případně o materiální pomoc na charitu či dávky od státu. Anebo si najít další práci, přivýdělek, nebo něco prodat...

Prakticky všechno je lepší než kontokorent, včetně kreditky - tam máte aspoň bezúročné období. A prakticky všechny bankovní půjčky mají menší úroky než kontokorent, u kontokorentu jsou navíc i poplatky za vedení.

Kontokorent je produkt pro finančně stabilní lidi kteří občas musí jít do mínusu- jmenovitě podnikatele. Anebo pro bohaté paničky které se chtějí na vánoce rozšoupnout, s tím že manžílek to zaplatí.

SoňaR

• Host
« Odpověď #578 kdy: Leden 12, 2020, 01:05:43 odpoledne »
Finančně gramotný člověk se svými financemi zachází rozumně a tudíž si buduje i finanční rezervu a dluhům se snaží vyhýbat.
Stejná otázka: Co, když ten člověk nemá našetřené peníze? Jak to má řešit? Jít do charity, aby mu dali peníze?

Už jsem ti na to několikrát odpověděla. Pokud přijde o práci - okamžitě se hlásit na ÚP, sociálce atd a svoji situaci konstruktivně řešit. A předem těmto lidem stále dokola vysvětlovat, že si mají nějaké rezervy vytvořit, a ne jim radit, že je všechno ok a když budou v problémech, tak si mají půjčit.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #579 kdy: Leden 12, 2020, 01:07:26 odpoledne »
V tomto případě je lepší obrátit se s žádostí o peněžní pomoc na rodinu, přátele, případně o materiální pomoc na charitu či dávky od státu. Anebo si najít další práci, přivýdělek, nebo něco prodat...
Víme, že maji všechny ty rady ALE. Pokud někdo má možnost, tak je jasné, že se obrátí na přítelé a rodinu. A takhle dál.

Já nejsem od toho, abych moralizoval lidi, že místo, aby jedli jen zrní, tak si kupovali jídlo v kauflandu a tím si nenašetřili. Tak je to jejich vina. A nejsem od toho, abych jim říkal co maji dělat. Já dávám návrhy, které jsou pro ně v tu danou dobu možné. Je potřeba ty lidi znát.

SoňaR

• Host
« Odpověď #580 kdy: Leden 12, 2020, 01:15:05 odpoledne »
Fajn, dávej rady, ale kompletní. Ne jenom "zadlužte se, ale jak se toho dluhu zbavíte, to už je vaše věc". Za takové rady tě můžou časem lidi proklínat, až budou natolik zahrabaný v exekuci, že jim zabaví všechno kromě osobních věcí. A možná i ten mobilní domek.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #581 kdy: Leden 12, 2020, 01:35:09 odpoledne »
Fajn, dávej rady, ale kompletní.
Neni třeba. Je to jejich problém, že neumí přemýšlet.  Omlouvám se číst.

Tak kontokurent vyjde roční urok na 20 000Kč.

Offline Chinalady

« Odpověď #582 kdy: Leden 12, 2020, 01:44:57 odpoledne »
Sahawe, pokud si nechceš narušit dobré lidské vztahy, tak mu si musíš uvědomit, že za své rady a činy neseš určitou zodpovědnost.
Promiň že jsem tak ostrá, podobného člověka máme v rodině a tohle chování se mu dost vymstilo.

Doporučovat nízkonákladovým lidem finanční produkt určený horním 10 000 není úplně rozumné.

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
« Odpověď #583 kdy: Leden 12, 2020, 01:52:06 odpoledne »
Kontokorent pro strýčka příhodu je špatný nápad, když má člověk kontokorent i když ho nečerpá  tak se automaticky stane pro banky dlužníkem a většinou mu odmítnou normální půjčku nebo hypotéku...zvláště u mladých je to poukázka na zničený život.  A to nemluvím o raketově narůstajících dluzích.

Neni problem kontokorent v okamziku zadosti o hypoteku vyplatit a zrusit.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #584 kdy: Leden 12, 2020, 01:52:45 odpoledne »
Doporučovat nízkonákladovým lidem finanční produkt určený horním 10 000 není úplně rozumné.
Jakým lidem doporučuji?

Já doporučuji lidem, kteří maji práci a žijí, ALE maji problém, že maji strach. Strach z toho, že jednou můžou skončit na ulici.
Je to malé riziko, ale tohle riziko prostě existuje.

A jak se dá tomu pojistit, abyste mohli klidně spát. O to klidné spaní jde. Musíte mít scénář, který Vám zajistit klidný život, i když přijdete o práci.

Jedna možnost je právě kontokurent. Dokud nepříjdete o práci, tak se nemusíte tomu věnovat. Ale pokud přijde, díky plánu to v klidu vyřešíte.

Já zaručuji, že žádný člověk nepůjde do 24 hodin do kontokurentu, aby si koupil mobilní domek po přečtení mojich rad. Jen ho nahlodám. A jen člověk, který má obavy o budoucnost začne se o téhle možnosti zajimat, protože možná spálil mosty s rodinou a neni sxhopen si našetřit. Tak začne zkoumat jak to realizovat. On to nebude realizovat v praxi, ale dámu to pomocit klidu, že má vytvořený plán B, kdyby něco.

Offline Chinalady

« Odpověď #585 kdy: Leden 12, 2020, 01:57:12 odpoledne »
Neni problem kontokorent v okamziku zadosti o hypoteku vyplatit a zrusit.

To sice můžete ale u některých bank budete pořád dlužník.

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
« Odpověď #586 kdy: Leden 12, 2020, 02:05:07 odpoledne »
V okamziku zruseni plus par dnu na aktualizaci registru ne.
A obvykle banka nema problem se schvalenim hypoteky, pouze si da do podminek cerpani jeden bod navic - dolozit zruseni kontokorentu. Totez plati pro spotrebitelske uvery atd.

SoňaR

• Host
« Odpověď #587 kdy: Leden 12, 2020, 02:08:43 odpoledne »
Já doporučuji lidem, kteří maji práci a žijí, ALE maji problém, že maji strach. Strach z toho, že jednou můžou skončit na ulici.

A tím řešením, které je má uklidnit, je dluh na vysoký úrok?  ???

A budu se opakovat - doporučuj, ať si tvoří rezervu, pak nebudou mít strach.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #588 kdy: Leden 12, 2020, 02:11:32 odpoledne »
A tím řešením, které je má uklidnit, je dluh na vysoký úrok?  ???
Ten urok je 20tisic ročně. To je 2000Kč měsíčně. Fakt nevím, ale bydlení třeba 6x3m bytě tě kolik vyjde nájem? Pokud by byt takový existoval?

Je nesmysl doporučovat člověku, který nic nenašetří, aby šetřil. To samé říc člověku, který maka celý den, aby si našel další práci. Ty rady jsou dobré jen pro určitý lidi. Ale musí se radit přesně těm lidem, který ty rady můžou použit v životě.

SoňaR

• Host
« Odpověď #589 kdy: Leden 12, 2020, 02:35:23 odpoledne »
No, jenže ono to tak úplně není. Ty sice na začátku "dostaneš" 100000 a koupíš za ně dům, jenže za 12 měsíců je musíš vrátit i s úroky, tedy dohromady 120 000,- . A už jsme na 10 tisících za měsíc. Za tu cenu seženeš třeba v Pardubicích 1+1 nebo i 2+1 i s energiemi. V mobilním domku tě také jistě něco budou stát i další náklady na bydlení. Kdežto když budeš bydlet v bytě, můžeš dosáhnout na příspěvek na bydlení.

Doporučovat lidem s pravidelným příjmem tvorbu rezerv má větší mysl, než doporučovat úvěr. Každý, kdo má pravidelný příjem je schopný šetřit, jen se protě některým nechce. Doporučovat takovým lidem úvěr je cesta do pekel, protože pokud teď nechtějí šetřit, když mají z čeho, tak se jim ani nebude chtít splácet úvěr a spadnou do exekuce.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #590 kdy: Leden 12, 2020, 02:45:31 odpoledne »
A už jsme na 10 tisících za měsíc. Za tu cenu seženeš třeba v Pardubicích 2+1 i s energiemi.
Ten byt bude tvůj?  Ten mobilní domek bude totiž jeho.

Je to jen jiný pohled na věc. Já tvrdím, že si za 20tisic ročně koupí paušálně(každý rok zaplatí 20tisic) mobilní domek.  A muze tam bydlet celý rok. 

Nechci, aby to vypadalo, že tvůj názor ignoruji a nebo jen melu tu svou. Já fakt nejsem fanoušek půjček. Já říkám lidem, že stačí bouda k životu, která stojí 6000Kč. Proč si kupovat mobilní domek za 100tisic? Ale ona ta osoba nechce žít v boudě, ale v mobilním domku.

a spadnou do exekuce.
Ale oni stejně spadnou do exekuce pokud budou žít v podnájmu. A teď maji alespon ten mobilní domek a neskončí na ulici.

SoňaR

• Host
« Odpověď #591 kdy: Leden 12, 2020, 02:59:07 odpoledne »

Ten byt bude tvůj?  Ten mobilní domek bude totiž jeho.

Ale oni stejně spadnou do exekuce pokud budou žít v podnájmu. A teď maji alespon ten mobilní domek a neskončí na ulici.

Mobilní domek bude jejich jen dokud jim ho v exekuci nezabaví a neprodají. V příspěvcích výše jsem zmínila možnosti, jak lze obtížnou situaci zvládnout bez dluhů.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #592 kdy: Leden 12, 2020, 03:06:43 odpoledne »
jim ho v exekuci nezabaví a neprodají. V příspěvcích výše jsem zmínila možnosti, jak lze obtížnou situaci zvládnout bez dluhů.
Proč by někdo měl být v exekutici? Nevim proč o tom mluvíš. Existeční mininum je 2200Kč. Tak dost na splátky.
https://www.emimino.cz/encyklopedie/zivotni-minimum/
Zkusím se spojit s těmi dvěmi lidmi, aby mi nastínil jak žít a nebýt v exekuci. Přiznávám, že jsem to fakt neptal do podrobna. Ani mně nezajimalo, kde si vezmou ten kontokurent atd. Je to to fakt jedno, protože já si ho neberu a ani nemám v plánu tohle udělat.  Zkusím se zeptat.

SoňaR

• Host
« Odpověď #593 kdy: Leden 12, 2020, 03:15:56 odpoledne »
jim ho v exekuci nezabaví a neprodají. V příspěvcích výše jsem zmínila možnosti, jak lze obtížnou situaci zvládnout bez dluhů.
Proč by někdo měl být v exekutici? Nevim proč o tom mluvíš. Existeční mininum je 2200Kč. Tak dost na splátky.
https://www.emimino.cz/encyklopedie/zivotni-minimum/

Nerozumím... jakože bude dotyčný pobírat příspěvek na živobytí ve výši existenčního minima a z toho si uhradí všechny náklady včetně zaplacení úroků a dlužné částky?  ???

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #594 kdy: Leden 12, 2020, 03:20:29 odpoledne »
Nerozumím... jakože bude dotyčný pobírat příspěvek na živobytí ve výši existenčního minima a z toho si uhradí všechny náklady včetně zaplacení úroků a dlužné částky?  ???
Ty bereš, že ten člověk nebude mít žádný přijem, tak přijde exekutor a sebere mu mobilní domek. Ale můžeš vyjednat existeční mininum, tak dostaneš 2200Kč měsíčně. Tak na ty 2000Kč na splácení uroku budeš mít. Nevim proč by exekutor přišel a sebral ti mobilní domek. Jedině, kdyby nesplácel uroky a to nehrozí.

Možná se dostáváme k věci. v čem máme jiný názor. Asi jsi si myslela, že nebude mít vůbec žádný přijem.

SoňaR

• Host
« Odpověď #595 kdy: Leden 12, 2020, 03:25:06 odpoledne »
Možná. A co bude mít za příjem k tomu "existenčnímu minimu", tedy správně k příspěvku na živobytí?

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #596 kdy: Leden 12, 2020, 03:27:40 odpoledne »
Možná. A co bude mít za příjem k tomu "existenčnímu minimu", tedy správně k příspěvku na živobytí?
Já fakt nevim a je mi to fuk. Jen jsem chtěl poukázat, že exekutor mu nehrozí pokud si vyžebrá existeční minimum. A pokud bude mít hlad a něco na sebe, tak skočí do charity. Ale fakt mi je to fuk, protože je to jeho věc.

Pro mně je jen důležíté, že existuje možnost mít bydlení, i když nemá prachy.

SoňaR

• Host
« Odpověď #597 kdy: Leden 12, 2020, 03:31:13 odpoledne »
No a jsme u toho, proč si myslím, že mu exekutor hrozí - prostě neušetří na splacení dluhu. Dávat si každý měsíc stranou 10 tisíc není jednoduché ani z běžného platu.

Offline sahaw

• Minimalista
    • Forum Chedrbí
« Odpověď #598 kdy: Leden 12, 2020, 03:35:29 odpoledne »
On musí jen dávat(v době, kdy je nezaměstnaný) měsičně 2000Kč pokud nechce, aby přišel exekutor. Na uroky. A co našetří na víc, tak sníží těch 100k.

Tady neni o spláceni dluhu, ale uroku.  Kontokurent je dluh, ale banku zajimá jen, abys jednou ročně tam byla celá suma.

A celou sumu dá, když bude mít 2 kontokurenty a pujčí z něj na jeden den.

A banka neví, že jste bez práce pokud se chová podle jejich pravidel. Tak kontokurent nezmzne. Ale to jedna paní povídala.

Offline Chinalady

« Odpověď #599 kdy: Leden 12, 2020, 03:43:49 odpoledne »
Tady neni o spláceni dluhu, ale uroku.  Kontokurent je dluh, ale banku zajimá jen, abys jednou ročně tam byla celá suma.

A celou sumu dá, když bude mít 2 kontokurenty a pujčí z něj na jeden den.

A banka neví, že jste bez práce pokud se chová podle jejich pravidel. Tak kontokurent nezmzne. Ale to jedna paní povídala.

Popisuješ mi tu klasické americké "čarování s kreditkami"  Na papíře to funguje hezky, ale v realitě to skoro vždy končí spirálou dluhů.  Prostě zaplácávání půjčky půjčkou, jenom se to jinak jmenuje. Navíc obě půjčky mají extrémně nevýhodné úroky a poplatky.

Tohle finančně neukočíruje ani vyšší střední vrstva.
Zvláště nebezpečné je to u lidí s malým nebo nestabilním příjmem.