Autor Téma: OT ze Sucho  (Přečteno 551 krát)

Offline sedlák

• Včelaři sobě
  • *
Re: OT ze Sucho
« Odpověď #50 kdy: Květen 16, 2019, 04:57:11 dopoledne »
V podstatě je to tak, jak píše Nalim. Ale dobytek mít nemusíš, ani v BIO, jenom prostě budeš brát míň dotací. A právě o ty dotace jde. Kvůli nim se do toho sedláci hlásí. A nutno říct, že dobrovolně. Ač nerad, zastanu se teď úředníků. Pokud se někdo přihlásí někam dobrovolně a bere za to prachy, musí počítat s tím, že bude v něčem omezován, že musí plnit nějaké podmínky a že to ti úředníci budou kontrolovat.
Jinak vlastnictví půdy s tím nemá nic společného. Pokud koupíš-zdědíš hektar, tak v 99% je na něj uzavřena nájemní smlouva. A ta přechází na nového majitele. Když se mu to nelíbí, musí ji vypovědět. Majitel dostává pouze nájemné (ze kterého zaplatí daň z nemovitostí). Dotace dostává uživatel.
Takže Poome doporučuji:
Ten svůj hektar nikam nepřihlašuj. Dotace tě nevytrhnou a dostal by ses do systému kontrol. Nesmí ti odtud lítat bodláky k sousedovi, nesmíš tam skladovat odpad z Polska, jinak si tam můžeš dělat co chceš. Nech tam náletové stromy, budeš mít čím topit.  Vykopej studnu, udělej jezírko, nech tam ty dvě ovce (tedy jestli je ještě pořád máš), vysázej sad, keře, drobné ovoce, živý plot. Nikdo si tě nebude všímat. Jo a nabídky na odkoupení házej do koše.

Offline votroubek

• Praktikující prepper
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
« Odpověď #51 kdy: Květen 16, 2019, 08:12:56 dopoledne »
pokud něco děláš a něco chceš produkovat a prodávat, pak půdu v registru mít musíš. A pokud to děláš ekologicky, tak musíš být evidován u kontrolních organizací a mít na hřbetě úředníky, bez ohledu na názor kohokoli.Je jedno, jestl chceš, nebo ne, důležité je, jestli něco produkuješ, nebo ne. Zbytek už je otázkou systému.
Pokud má někdo půdu, je třeba zdůraznit, že zákon vyžaduje dodržovat manamegent užívání, tedy pokud máš ornou půdu, můžeš ji zatravnit, pokud louku či pastinu, jsi povinnen v souladu se zákonem odstranit náletové dřeviny. Pokud máš ostatní plochu, tehdy můžeš cokoli, ale platíš třikrát větší výpalné daní z nemovitosti. Pokud úřad shledá, že nedodržuješ management užívání, dostaneš za hektar lastr dvacet litrů, jako já, protože opakovaně odmítneš odstranit  příčinu přestupku, jako já. Činí tak odbor životního popstředí, který k omu má pravomoce a jako nástroj dálkový půzkum země,takže shůry vidí úplně vše, vč kytky konopí.Takže, zastávejte se úředníků, jak je libo, pokud nemáte osobní zkušenost, tak to je stále pouze teorie...Ale jinak jsem samozřejmě se sedlákem zajedno, dělej si co chceš, zákony stejně nikdo nemůže dodržovat, protože je prostě nemůže znát, napráskali jich tolik, že se i advokáti handrkujou, jak to vlastně autor myslel.....

Offline Nalim

• Připraveným štěstí přeje
« Odpověď #52 kdy: Květen 16, 2019, 09:11:20 dopoledne »
Že je to pakárna mi bylo jasný vždycky, přesto:

Co když koupím pozemek (ad absurdum 100km od místa kde hospodařím, nebo ho nekoupím ale zdědím). Je do toho systému zařezen hned, automaticky, jakmile jsem na katastru uveden jako majitel? ANO nebo NE?    Odpověď: ANO, pokud pozemek byl veden v systému, prostě je v systému. Nerozhoduje Katastr, ale ELPIS, neboli nerozhoduje majitel pozemku, ale uživatel

A pokud ten nový pozemek sousedí s pozemky na kterých hospodařím, je do toho systému zařazen automaticky? ANO nebo NE?   Odpověď stejná jako A)

Pokud jsem se zavázal na X let a chci se vyvázat. Stačí počkat těch X let a dodržovat podmínky, ke kterým jsem se zavázal a jsem z toho venku? ANO nebo NE?   Odpověď: NE. Když dodržíš podmínky 1 dotačního titulu, nedodržíš podmínky jiného dotačního titulu. Ty 5-letky jsou různě vzájemně časově posunuté, ale přesto vzájemně provázané.
Mýlíš se, hloubku té pakárny jsi dosud zdaleka neviděl.

Offline PooM

• Praktikující prepper
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
« Odpověď #53 kdy: Květen 16, 2019, 10:12:14 dopoledne »
A odpověď na ostatní otázky? Pouhé ANO nebo NE.

Z toho co napsal Sedlák soudím, že prvně musím JÁ SÁM DOBROVOLNĚ svůj pozemek někam přihlásit. Kolotoč pakárny se rozjede až potom, na základě mého prvotního impulzu. Takže, když přistoupím na pravidla, můžu pak jen brblat. A to je dost otravný.
A když už jsem chybu udělal a pozemky kamsi přihlásil, stále je mohu nějakým způsobem vyvázat. Netvrdím, že snadno, ale jde to.
Takže je otázka, zda není lepší si dělat co chci (aspoň na části pozemků) i když na tom přijdu o peníze, než se snažit z toho vytřískat peníze za každou cenu.   
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline Nalim

« Odpověď #54 kdy: Květen 16, 2019, 10:35:52 dopoledne »
Odpověď na které další otázky? Dovolil jsem si je pro stručnost připsat přímo k tvým otázkám. Černobílé  ano x ne  neexistuje ani tady.

Offline Nalim

« Odpověď #55 kdy: Květen 16, 2019, 10:44:46 dopoledne »
A odpověď na ostatní otázky? Pouhé ANO nebo NE.

Z toho co napsal Sedlák soudím, že prvně musím JÁ SÁM DOBROVOLNĚ svůj pozemek někam přihlásit. Kolotoč pakárny se rozjede až potom, na základě mého prvotního impulzu. Takže, když přistoupím na pravidla, můžu pak jen brblat. A to je dost otravný.
A když už jsem chybu udělal a pozemky kamsi přihlásil, stále je mohu nějakým způsobem vyvázat. Netvrdím, že snadno, ale jde to.
Takže je otázka, zda není lepší si dělat co chci (aspoň na části pozemků) i když na tom přijdu o peníze, než se snažit z toho vytřískat peníze za každou cenu.
No, a co když někdo se rozhodl, že na pozemcích bude "vyrábět" potraviny pro ty, co si chtějí dělat jen to, co chtějí - ale jíst taky chtějí?
Nebo se snad raději usneseme, že všechny potraviny ODNĚKUD dovezeme, když už teď ty dálnice jsou skoro všude? A brzy bude nová hedvábná stezka, tak bude odkud vozit, ne?

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #56 kdy: Květen 16, 2019, 11:27:02 dopoledne »
Záleží na prioritách a na možnostech.Já mít jeden hektar, tak z něj udělám ostatní plochu a salam alejkum.Každej mi bude škrábat záda. A nebo zahradu, ale netušíme, jestli je řeč o takové či makové kultuře.

Offline PooM

• Praktikující prepper
« Odpověď #57 kdy: Květen 16, 2019, 01:30:50 odpoledne »
Nalime nevšiml jsem si, omlouvám se.

Nuže: Je-li majitel pozemku zároveň uživatelem, rozhoduje o svém pozemku a pozemek ze systému vyjmout může. Možná ne snadno, ale stačí počkat, až skončí platnost smluv (něco, čemu se u staveb říká udržitelnost tuším) a pokud se mu nechce čekat a smlouvu vypoví, dá se počítat s "pokutou". Asi to i chvíli trvá, ale není to pouze vinou systému, ale i mou. Já byl ten, kdo smlouvu podepsal. (Ať už tu, kterou jsem pozemek někomu pronajal, nebo tu, kterou jsem ho zanesl do systému.)
To je stejný, jako když já dostanu od zaměstnavatele nabídku na půlroční zahraniční stáž, vše hrazeno zaměstnavatelem pod podmínkou, že se za to "upíšu" (tzn. nedám výpověď) následujících pět let. Byl bych pitomec, kdybych podepsal něco, co si nepřečtu a nepochopím. A nikdo mě k podpisu nenutí. Je to normální svobodná volba. když se pojedu na půl roku za něčí náklady učit Angličtinu (třeba) nemůžu se divit, že to není zadara, ne? A po skončení stáže se přeci nemůžu rozčilovat, že okamžitě nepovýším/nedostanu přidáno, vždyť teď dobře umím anglicky a u konkurence bych měl lepší plat (jenže nebýt stáže, která byla drahá a neplatil jsem si ji sám bych anglicky tak dobře neuměl a konkurence by o mě neměla zájem a...)...a pokud výpověď dám, musím uhradit poměrnou část nákladů na tu stáž. To je přeci v pořádku, ne? Zavázal jsem se DOBROVOLNĚ. Samozřejmě, můžu začít brblat, jaká je šéf k...a, jak mi brání v rozletu a jak chci a chci a chci (chci něco, co si právě vymyslím a nenápadně budu tvrdit, že vím co mám dělat líp než všichni ostatní, ale budu na to chtít peníze od ostatních) ale tím shodím jen sám sebe, nebo ne?

Takže mi zbývají dvě možnosti. Vlastně tři.
Možnost první je mlčet a hrát hru podle pravidel. Brblat nemá cenu, když systém potřebuju a nic - kromě brblání - proti němu nedělám.

Možnost druhá je zaskřípat zubama a pozemky (nebo část pozemků) ze systému vyjmout. Část proto, že za současného stavu je zemědělství bez dotací skoro neudržitelné, resp. dotace jsou fajn přilepšení a kompenzace za omezení, které taky produkuje stát. (Zčásti s kontrolami souhlasím - nikdo z nás nestojí o to, aby si koupil mléko se salmonelou, maso se svalovcem (nebo nějakou jinou kratochvílí), nikdo nestojí o to, aby dobytek chcípal hlady po břicho v hnoji - a zároveň podotýkám, že tohle všechno se i přes dnešní kontroly děje).
Ne druhou stranu existují "platformy" typu kickstarter nebo něco takovýho (prostě servery, kde se vybírají peníze na něco - a něco za to je). Takže na tu část svých pozemků, které jsem vyjmul ze systému, můžu zkusit udělat sbírku - na likvidaci drenáže ze sedmdesátých let třeba, můžu nabídnout lidem, že si u mě můžou zasadit strom, já se o něj budu starat a o úrodu se podělíme v určitém poměru, můžu s ovcema udělat to, co nabízí Sahaw s králíky...nebo něco jinýho, co mě vůbec nenapadlo.

Můžu (a na to budu asi muset založit nějakou obecně prospěšnou společnost, občanské sdružení něbo cosi takovýho) na dvou, třech hektarech začít vytvářet něco jako lesopark, ekokoridor, enklávu, nevim jak to nazvat. Prostě prostředí přátelské k přírodě - podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. A můžu tam začít dělat třeba (příměstské) tábory (běžná cena kvalitního hlavního vedoucího tábora se pohybuje mezi 20-30 000,- za týden!!! To si nemyslím, to vím, tolik platíme tomu vometákovi co vede "naše" firemní tábory - a o jeho kvalitách si myslím své. A prázdniny mají devět týdnů! Když to budu dělat jen za mírnej vejvar - tak, aby mi zbyl litr denně v čistým (od třiceti dětí to znamená cca. 50KČ denně, za týden to bude teda náklad 350KČ na vedoucího od dítěte na týden. Před zdanění nadstřelím dvojnásobek, tzn. cca. 700,- To jsou v dnešní době drobný!). Když se zadaří (asi by to pár let trvalo, ale záleží na propagaci a sebeprezentaci - pokud vím, frčí kamery v ptačích budkách, totéž by mohlo být u liščí nory) budu tam mít nácvak. Protože umožním dětem (rodičům s dětmi) třeba sázet stromy/pozorovat zvířata/krmit ovce a areál navštěvovat i mimo sezónu, podívat se jak roste "jejich" strom, časem mi vznikne nějaká parta - komunita, chcete-li.
Dokonce můžu část nákladů na tábor umožnit odpracovat. Třeba na tom svém ekokoridoru (protože bych si jen tak někoho na pozemky, které mě živí nepustil - dá se toho hodně zkazit). Třeba tím, že rodiče dětí pomůžou se stavbou hráze na potoce (nanosí kamení), že pomohou třeba s výrobou jednoduchých laviček...něco. Někdo raději zaplatí, protože nemá čas, někdo uvítá možnost si část nákladů odpracovat (třeba protože nemá dost peněz).
Taky může táborový areál sousedit s pastvinou, nebo v areálu může být zookoutek - králíci, holubi, kozy, ovce, občas tam s sebou vezmu psa nebo kočku na mazlením nebo domluvím kámoše co má koně a vozejček a děti povozí...a když u takovýho zookoutku bude automat na krmení, jako jsou v ZOO, myslím, že taky tratit nebudu.
A dokážu vzdělávat - děti i dospělé. Můžu tam udělat "jarní víkend" a ukázat jim: tady jsem zrušil drenáž a podívejte se, co tady všechno je. Tadleta žaba se jmenuje skokan. A támdle to jsou pulci, mladý vod žab. Můžete si nějaký chytit, prohlídnout a pak je zas pusťte. A jestli přijedete za týden, uvidíte, že už budou mít nožičky...no a támdle to je larva vážky...No a v létě na táboře uvidíte, co se s mokřadem stane - vyschne. Vyschne protože na sousední pozemek není můj a tam nikdo drenáže nezrušil...ale nám to zase tolik nevadí, protože jsme rozryli i tady tendle kus vybetonovanýho koryta potoka, co je na našem a tamhle vykopali tůňku, takže se žáby a všechna tahle žoužel má kam přestěhovat...jo a tadle hnusná, to je ropucha. Kdo z vás by chtěl mít něco tak šerednýho na zahradě? Nikdo, vidíe...a to děláte ohromnou chybu. Vona totiž tadle ropucha je vymyšlená úplně dokonale (a krátká přednáška o ropuše i s ukázkou - ropuchu můžu chytit) a zmínka o tom, v čem všem je užitečná pro zahradu (a čím mi tím pádem usnadní práci na zahradě) a taky taky o tom, že 99% času stráveného na zahradě se s ropuchou nepotkám (pokud ji nezačnu hledat).
Pokud zbudou z táborů/pobytů nějaké peníze, přikoupím i ten pozemek s drenáží a taky ji zničím, aby...tím pádem lidé budou vědět co se s jejich penězi děje a třeba dají i nějaký sponzorský dar...za který pak třeba koupím minibagr a nechám je si zabagrovat a...to už je dost velká utopie, je mi to jasný...
Než bych vyhazoval vlnu z ovcí (nikdo ji nechce a když, tak zadarmo), můžu udělat kurs zpracovávání vlny - a třeba prodám i pár česaček vlastní výroby... 
Tohle všechno můžu, můžu spoustu věcí, který mě teď třeba vůbec nenapadají. Nebo můžu brblat na netu. A opakovat co všechno je špatně a proč něco nejde. Co je lepší?

Sečení luk Na Damašku jsem se kdysi účastnil. Zadara, pro debrej pocit. A nevim, že by z toho tam někdo jinej tenkrát něco měl (nakrmili a napojili nás, to ne že ne). Takže možná opravdu stačí dát dokupy partu nadšenců? 

No a možnost třetí (která mě napadla až posléze) je udělat to, co dělá Sahaw (osobně to považuju za velkou odvahu nebo ryzí bláznovství - oboje mám rád a obojího si vážím). Tzn. nabídnout službu (péči o králíky/prodej přebytků/něco) a rozjet to v malým, ale za svý. A to má tu nevýhodu, že vydělám míň, možná dokonce výrazně míň...rozhodně nezbohatnu. A bude to obnášet určitě víc práce. Ale taky to má ohromnou výhodu - nikdo mě nebude moc kontrolovat/komandovat, resp. budou to dělat ti nejpovolanější: odběratelé. Když se jim nebude líbit, v jakých podmínkách zvířata žijí, prostě půjdou jinam.
Nebo kombinace možnosti I a II. (Edit: ne kombinace možností I a II, ale II a III, samozřejmě)

Nebo brblat.

Offline PooM

• Praktikující prepper
« Odpověď #58 kdy: Květen 16, 2019, 01:38:20 odpoledne »
No, a co když někdo se rozhodl, že na pozemcích bude "vyrábět" potraviny pro ty, co si chtějí dělat jen to, co chtějí - ale jíst taky chtějí?
Nebo se snad raději usneseme, že všechny potraviny ODNĚKUD dovezeme, když už teď ty dálnice jsou skoro všude? A brzy bude nová hedvábná stezka, tak bude odkud vozit, ne?

Pokud se tak rozhodl, učinil to rozhodnutí na základě něčeho, ne? Vyhodnotil podmínky a vybral si pro sebe nejvýhodnější variantu (pro někoho hrají roli peníze, pro jiného jeho zcela subjektivní "dobrý pocit", pro dalšího něco úplně jiného). Každýho věc, ne?
Ale je divný se pro něco zcela svobodně - v rámci pravidel, na jejichž tvorbě jsem se spolupodílel - rozhodnu, neměl bych na ně neustále flusat, ne?
Navíc - možná jsem informaci od kamaráda zemědělce pochopil špatně - ale když nechce dotace je mnohem, mnohem svobodnější. Spousta pravidel pro něj neplatí. Přesto hospodaří. Možná polonačerno, to jsem se neptal (resp. je to ta část, kterou jsem možná nepochopil), až zase budeme "moudře hovořit", zeptám se na to.   

Offline PooM

• Praktikující prepper
« Odpověď #59 kdy: Květen 16, 2019, 04:11:42 odpoledne »
Záleží na prioritách a na možnostech.Já mít jeden hektar, tak z něj udělám ostatní plochu a salam alejkum.Každej mi bude škrábat záda. A nebo zahradu, ale netušíme, jestli je řeč o takové či makové kultuře.

Je řeč o mě - tzn. buranské kultuře.

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #60 kdy: Květen 16, 2019, 05:46:33 odpoledne »
ach jo, myslím tím kulturu země,Jak je uvedena na lv, listu vlastnickém z katastru nemovitostí, tedy v jaké kultuře se pozemek nachází, tzn ttp, orná, zahrada, ostatní plocha, nebo sad, vinice, a podobně.

Offline PooM

• Praktikující prepper
« Odpověď #61 kdy: Květen 16, 2019, 06:00:38 odpoledne »
Víc než půlka je zahrada, 1/3 je zatravněná plocha (trvalý travní porost tuším) a co zbejvá je les.

Nikdo po mě nikdy nic nechtěl - krom daně z nemovitosti.

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #62 kdy: Květen 16, 2019, 06:10:48 odpoledne »
Tak, to je myslím ta nejlepší kombinace.Tam si můžeš dělat, co tě napadne. Tam se bude velmi těžko komukoli cokoli dokazovat a vynucovat. zahrada je v pohodě, les taky, pokud není v plánu těžby a a na tom kousku ttp můžeš cokoli, protože třetinka hektaru nikomu nestojí za žádné úsilí...

Offline sedlák

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #63 kdy: Květen 16, 2019, 11:30:00 odpoledne »
Poome, tak jednoduché to není. Hrát si s biokoridorem můžeš, když máš dva hektary. Když už jich máš pět, tak té produkce je tolik, že ji část musíš někde udat. Dá se to ještě řešit tím, že obdaruješ příbuzné, bartrem se známými a pod. Deset hektarů se ještě dá dělat jako koníček při práci, ale už je to o hubu, pořád píšu o někom, kdo není v systému. Protože na prodej obilí bys měl být registrovaný jako výrobce krmiv, na prodej mlíka jako chovatel a legálně v podstatě můžeš zabít jenom králíka, prase a tele už je za hranou.
Pokud budeš mít šedesát hektarů jako my, tak do práce chodit nemůžeš, nestíhal bys to. Takže jsi OSVČ, tzn. platit sociální a zdravotní - a už jsi v systému. No a když už v něm jsi, tak se přihlásíš jako plátce DPH, protože je to pro tebe výhodné. A protože máš dobytek, tak si na něj řekneš o dotaci. A o zelenou naftu. A o dotaci na něco, co bys stejně dělal, třeba zatravnění. Ono to zase tolik nevynáší, nebo přijde špatný rok, takže se každá kačka hodí. Musíš samozřejmě počítat s tím, že budeš něco dodržovat, vyplňovat, že tě budou kontrolovat. To by mi tak nevadilo, s tím počítám. Co kritizuji je, jak se neustále utahují šrouby. Příklad:
Jako producenti selat jsme až do loňska mohli prodat legálně jedno sele komukoli, tedy i tomu, kdo nebyl v systému. Od letoška to nejde, i na chov jednoho prasete musíš být registrovaným chovatelem a mít číslo stáje. Nebo:
Až do loňska kontroly pozemků probíhaly taky že je letadlem v červnu nasnímkovali a tím zjistili neoseté pozemky a jela tam kontrola.
Od letošního roku to snímkuje družice, která přelítá několikrát za den. Je to obrovské množství dat a SZIF musí přijmout spoustu úředníků, aby to měl kdo zpracovávat.
No a teď pro nás parazity chystají EET.
A k tomu ostatnímu: Dětské tábory děláme spoustu let, ale je to nezisková záležitost. Prostě aby tam mohly děcka z okolí i z chudších rodin. Vedoucí jsou nadšenci a jsou tam jen za stravu. A když nějaká kačka zbyde, tak se investuje do vybavení, třeba se koupí nové týpíčko.
Hodinu práce s bagrem dáváme už pár let do tomboly, je to oblíbená cena.
A teď ta meliorace. Ono je strašně módní ji rušit. My jsme ji naopak opravili. A proč?
Není u nás vodovod, takže jsme závislí na studnách. Zatím jsme na suchu nikdy nezůstali, ale může být hůř. A čtyřicet dobytčat taky něco vypije. Takže jsme několik větví meliorace stáhli do staré nepoužívané studny a používáme to jako vodu užitkovou. A zároveň je to rezerva pro ten dobytek. Přepad je svedený do rybníčka.
Sázet stromy. My teda spíš kácíme. Kvůli kůrovci. Na jaře jsme jich nasázeli pět tisíc, ale stejně to byla jen polovina plochy, co kůrovec sežral.
Ale nestěžuju si. Oceňuji tu svobodu v rozhodování. Ve fabrice už bych dělat nemohl. S oblibou říkám, že kromě manželky a Pána Boha nad sebou už nikoho jiného nemám.

Offline PooM

• Praktikující prepper
« Odpověď #64 kdy: Květen 20, 2019, 12:07:02 dopoledne »
A hrome, jak já nemá rád, když mi někdo oponuje...
...a ještě víc nemám rád když mi oponuje někdo
-rozumně
-logicky
-se zkušenostmi (v tom, o čem mluví)
-a už vůbec nemám rád, když mi někdo oponuje a ani jednou mi nenahraje na smeč...

Jinými slovy: děkuju za věcný příspěvek a argumenty. Jen co na to někde přijde řeč (protože zavádět na to řeč nemá smysl) budu mít spoustu nové munice.
O problémech je důležité mluvit. A argumentovat. Věcně, stručně. Nejen se rozčilovat nad vším.

Poznámka o drenáži mě napadla prostě proto, že jsem chvíli před tím četl cosi o tom,  že je moderní drenáž rušit (a osobně vím, že ne všude  má drenáž význam...) a o táboře pro děti, protože je to něco, nad čím, jsem chvíli před tím přemýšlel...
Snažil jsem se napsat o tom, že je potřeba vyjít z toho co je...a ne z toho, že když se mi něco nelíbí, všechno se proti mě spiklo (osobně než bych vyjmenovával všechno, co se mi nelíbí...v práci (a že by toho bylo), při čekání na autobus, při cestě autem...všude...

Tvých příspěvků si vážím, i když ne vždy s nimi souhlasím (třeba jako před volbou prezidenta). Ale beru to - je to jiný pohled na věc - ROZUMNÝ, OPODSTATNĚNÝ, PODLOŽENÝ. A když víš o věcech víc než já, nezbývá mi, než to naplno respektovat. A nesejde na tom, jestli se vždy shodneme nebo ne...

P.S. Brání ti v něčem aktivně úředníci?

Offline sedlák

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #65 kdy: Květen 20, 2019, 09:47:22 odpoledne »
Poome, ono je to hodně individuální, s tím rušením meliorací. Každý má jiné podmínky, je třeba přemýšlet. Určitě nejhorší je nechat vodu rychle odtéct. Ale dá se (z těch meliorací) svést například  do rybníka, nebo do nějaké prohlubně a nasázet tam třeba olše, které rychle rostou a vodu milují.
Tvých příspěvků si vážím, i když ne vždy s nimi souhlasím (třeba jako před volbou prezidenta).
Na jednu stranu mě těší, že jsem nemusel po volbě prezidenta korigovat svoje názory, ale věř, že bych byl mnohem radši, kdyby hlava státu byla morální autoritou a ředitelé škol nemuseli její fotky uklízet ze tříd do kabinetů. Ale velmi si vážím takových, jako ty, kteří dokáží říct, volil jsem tak a tak, byl to omyl, dnes bych to už neudělal. Zrovna tak Anakin, ten také napsal volil jsem AB, byla to chyba.
P.S. Brání ti v něčem aktivně úředníci?
Největší problém teď máme s územním plánem, tedy vymezení lokality, kde lze stavět. Starosta je sice na naší straně, ale je v tom malým pánem. Jestli jste někdo absolvovali změnu UP, tak víte, že je to běh na hodně dlouhou trať.