Autor Téma: OT ze Sucho  (Přečteno 376 krát)

Offline Nalim

• Připraveným štěstí přeje
OT ze Sucho
« kdy: Květen 11, 2019, 07:35:31 odpoledne »
Se obávám, že i s doplněným vzděláním budu dál sbírat padaná jablka a dělat z nich výborný štrůdl a mošt. Že se to nesmí? A kdo mi to zakáže? 
Neboj, to nesmí jen ekofarmář :"no":
Ale když se ptáš, kdo to zakazuje? No, Bardotka to nebude. Nerad bych se "zase" mýlil, ale že by to byl "náš oblíbený" - úředník, řízený politikem?

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
  • Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.
Re: Re: Sucho
« Odpověď #1 kdy: Květen 11, 2019, 07:48:09 odpoledne »
Já se neptám, kdo to zakazuje, ale kdo to může zakázat mně... nebo třeba Maunovi  ;)

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
« Odpověď #2 kdy: Květen 11, 2019, 07:54:01 odpoledne »
Bud v klodu, doma si sbirej co chces :)

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #3 kdy: Květen 11, 2019, 08:09:31 odpoledne »
To se mi ulevilo...  :D

Offline Včeliš

« Odpověď #4 kdy: Květen 11, 2019, 09:07:25 odpoledne »
Výkup padaných jablek je na co?

Offline Nalim

« Odpověď #5 kdy: Květen 11, 2019, 09:16:32 odpoledne »
Na průmyslové zpracování

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #6 kdy: Květen 11, 2019, 09:20:21 odpoledne »
ne ne, normálně se to vozí ke zpracovatelům, kteří z toho dělají jablečný koncentrát (v poslední době k zahraničním zpracovatelům a k nám zpátky putuje ten koncentrát)

Offline Nalim

« Odpověď #7 kdy: Květen 11, 2019, 09:35:04 odpoledne »
ale no ne, výroba koncentrátu z ovoce není průmyslovým zpracováním ovoce?

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #8 kdy: Květen 11, 2019, 09:50:28 odpoledne »
jo tak... já to pochopila, jakože ta jablka průmyslově zpracovávají na něco nejedlého  :)

Offline Nalim

« Odpověď #9 kdy: Květen 11, 2019, 10:10:44 odpoledne »
no, nejedlého - mrkni třeba na viněty na marmeládách, třeba takovou meruňkovou. Dozvíš se, že v "tom" je 80% jablečného pektinu (z nezralých i nahnilých jablek, co sklepali cikáni do příkopů, plných loňských posypových materiálů), nějaké jednotky % meruňkového koncentrátu (chemicky konzervovaného), zbytek zahušťovadla, a další CHEMIE - ochucovadla, barviva, konzervanty, stabilizátory.

A opravdu nejedlého? Myslíš třeba "ovocné" šampony - nebo co nejedlého jsi měla na mysli? Mrkni zase na složení, tam je to výhradně jen (petro)chemie :-(

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #10 kdy: Květen 11, 2019, 10:17:16 odpoledne »
Netřeba to rozebírat. Prostě jsem to při zběžném přečtení pochopila zřejmě jinak, než jsi to myslel. Taky se klidně přiznám, že jsem nad tím nijak zvlášť nehloubala, protože momentálně hlavně sleduju hokej  :D :rose:

Offline votroubek

• Praktikující prepper
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
« Odpověď #11 kdy: Květen 12, 2019, 07:58:09 dopoledne »
hokej je fajn,kluci vřískali, jak pavijáni, na v faremních zpracovnách se nesmí používat jablko, které se dotklo země, tak zní jasná instrukce našich úřadů, není v tom nic osobního, protože jsem proti tomu protestoval na oficiální úrovni a bylo mi řečeno, aby se předešlo bakteriální kontaminaci u tepelně neopracovaných produktů, třebas u čerstvých moštú, nebo sušenýc jablek.U průmyslllového zpracování mne to věru nezajímá, ale tam se vše pasteruje a denaturuje. takže to vadit nemusí.
Pokud to děláte pro sebe, pak si to jabko můžete vyválet klidně v hnojišti, je to vaše věc, pokud to budete prodávat, musíte se řídit  pravidly, které na vás systém vymyslel. Kupodivu, v německu a rakousku, ani v itáli o tom nařízení ještě neslyšeli.A protože jsem na zdravíprospěšné produkty fanatik, tak zpracovávám i padané jablka, ovšem pouze na manu nebeskou, nebo pro sebe.Nemám jich tolik.

Offline Saladin

• Praktikující prepper
  • I' ll be back!
« Odpověď #12 kdy: Květen 12, 2019, 10:16:15 dopoledne »
Takhle nějak vzniká košerovná slivovice. Švestky se nesmí dotknout země..

Votroubku, udělej si z toho výhodu, požádej pražského rabína o certifikát kašrut a začni to vyvážet do Izraele.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Saladin

• Praktikující prepper
  • I' ll be back!
« Odpověď #13 kdy: Květen 12, 2019, 10:25:37 dopoledne »
Tak jsem se dnes již poněkolikáté přistihnul, jak s hřejivým pocitem u srdce sleduji, kterak na hladinu louží dopadají další a další kapičky vody.. Zapnutý kotel ÚT mne ani trochu netrápí, protože studený Máj, v stodole ráj..

Sahawovy dýně rostou v kelímcích do krásy, jen moje Klejicha hedvábná ne a ne vylézt, a to jsem semínka stratifikoval v lednici více než celý měsíc..

Jestli přeci jen něco vzejde a dozraje, budu to do kelímků vysévat v listopadu a pak to nechám "stratifikovat" až do února na mraze.. To by v tom byl čert, aby si pak ta zatracená semínka nezačala vážit tepla a vlhka za okny..

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #14 kdy: Květen 12, 2019, 10:57:15 dopoledne »
hele, já při šumění deště pomlaskávám a děkuju všem svatým i rohatým za to dobrodiní.
Pár takových deštíčků a  jsme v pohodě.
No, specifikaci kosher nesplním, páč nejsem žid a to je bezpodmínečnou podmínkou k certifikaci, tedy sklizen i zpracování. Říkal jsem panímámě, ešli by nekonvertovala čistě ze zištných důvodů k hebrejcům a málem jsem dostal kastrolem po hlavě....

Offline Saladin

• Praktikující prepper
  • I' ll be back!
« Odpověď #15 kdy: Květen 12, 2019, 11:04:00 dopoledne »
Dobře ti tak!

Konverze ze zištných důvodů je zakázána, i láska k ženě (muži) je dle židovských pravidel považováno za zištný důvod.

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
  • Mus uni non fidit antro.
Re: OT ze Sucho
« Odpověď #16 kdy: Květen 12, 2019, 08:42:27 odpoledne »
No já si budu jablka pod stromy sbírat i nadále....Ta trochu ťuklá normálně jím, děláme z nich kompot, štrůdl, mošt a marmeládu....a co shnije skončí prosypané vápnem na kompostu. Mě to takto učil děda zahrádkář a tak to tak dělám. Je mi divné, že by v sadech popadaná jablka nikdo nesbíral To to tam hnije pod nohama?

Jinak déšť přišel jako na zavolanou...pastviny se zazelenaly stejně i pole a vidět po dešti kaluže je pro mě svátek....

Offline Saladin

• Praktikující prepper
  • I' ll be back!
« Odpověď #17 kdy: Květen 12, 2019, 09:33:13 odpoledne »
hele, já při šumění deště pomlaskávám a děkuju všem svatým i rohatým za to dobrodiní.
Pár takových deštíčků a  jsme v pohodě.
No, specifikaci kosher nesplním, páč nejsem žid a to je bezpodmínečnou podmínkou k certifikaci, tedy sklizen i zpracování. Říkal jsem panímámě, ešli by nekonvertovala čistě ze zištných důvodů k hebrejcům a málem jsem dostal kastrolem po hlavě....

Votroubku, myslím si, že si pleteš židy a muslimy.. Nemyslím si, že by pro košerovnost produkce byla povinnost aby všechnu práci provedli židé. Nezapomeň, že od středověku měli židé zakázány "poctivá řemesla". Tohle může fungovat jen v Izraeli, kde se židé již po několik generací učí pracovat, ale v Evropě se židé po staletí živí jako lékaři, právníci, finančníci a další profese, které jsou s fyzickou prací neslučitelné, museli celá ta staletí něco jíst.

Chápu košer řezníka, který provádí rituální porážku puštěním žilou, ale někdo ta zvířata musel vychovat a krmit do jatečné dospělosti.

Je tu mezi námi někdo, kdo by nám o tom mohl říci více? Pokud ne, budu se muset seznámit v pražským rabínem :D
Naštěstí mám dva kamarády židy, jsou to elektrikáři, stejně jako já..

Offline Nalim

« Odpověď #18 kdy: Květen 12, 2019, 09:35:14 odpoledne »
Přátelé, vy jste fakt "péčí" úředníků o (eko)zemědělce tak nějak "nepolíbeni". Takže už trochu chápu, že vůbec nechápete "roztomilost" jejich péče "o blaho národa".

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #19 kdy: Květen 12, 2019, 09:59:47 odpoledne »

Je tu mezi námi někdo, kdo by nám o tom mohl říci více? Pokud ne, budu se muset seznámit v pražským rabínem :D
Naštěstí mám dva kamarády židy, jsou to elektrikáři, stejně jako já..

Saladine, na to nepotřebuješ rabína, na to ti stačí google  ;)
Tam se člověk dozví věcí... třeba i to, že pražská pekárna United Bakeries také získala košer certifikát...

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #20 kdy: Květen 13, 2019, 07:33:17 dopoledne »
no, certifikát kosher opravdu podepíše rebe, byl jsem na školení u jelínka, kde dělají kořalku kosher, takže vím,která bije. Nutno poznamenat, že při současné technice sklizně se ruka gojímova kadlátky hned tak nedotkne, takže si to jen hlídají a dozorují. Bez toho však kosher nelze. Halal je mnohem tolerantnější, jako káfirové pro ně můžeme pracovat, i když podle pravidel. Máme však i mongoly se šamanisem a ty jsem  chalupy vyhnal, jsou to hovada....Ale i povidla a jiné deriváty budem mít halal, musíme se připravovat na doby, až nás zaberou,.....

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #21 kdy: Květen 15, 2019, 04:58:26 odpoledne »
je vidět, že naši úředníci mají sucho pod kontrolou, však už taky prší, a to jen hodili svoje myšlenky na papír.Oni jsou samozřejmě na vše připraveni, mají velké zásoby balené vody , papíru do tiskáren i nějaké nadlimitní cédéčka, pro krizové využití.A jako balíčky na vrchol krize mají i nedostatkové tonery do tiskáren.Nezajímá mne, co chtěli, nebo chtějí protože dosud neudělali nic, jen asistovali u zničení naší země a přírody. Až opravdu něco vykonají, tak do mne dloubněte.Protipoodnové opatření taky vykonali pouze z pěti procent... Na těšínská jablíčkauž jsem starej. A mimochodem, prší proto, že jsem si to vymodlil, s úředníkama to fakt nesouvisí.....

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #22 kdy: Květen 15, 2019, 05:17:08 odpoledne »
Votroubku, když tě to nezajímá, tak to nemusíš číst a už vůbec na to nemusíš tímto stylem reagovat. Opravdu nevidím žádný přínos ani posun v diskuzi, když zde neustále reaguješ na pozitivní zprávy těmito stále stejnými, opakujícími se komentáři, které navíc dávají tušit, že ty články ani nečteš, jenom si pořád vedeš svou, protože tě to prostě baví. A nemá smysl do tebe ani "dloubat", protože ty očividně to, co už bylo uděláno, nevidíš ani když ti to je naservírováno přímo pod nos. Nebo spíš nechceš vidět, protože to bys pak nemohl podobným stylem remcat, pardon, diskutovat.

Takže tě prosím - jelikož tě tyto zprávy nezajímají, tak na ně nereaguj a nech nás ostatní, ať se o nich v klidu pobavíme.

Offline Norman

« Odpověď #23 kdy: Květen 15, 2019, 09:29:35 odpoledne »
Tak třeba mě názory votroubka docela zajímaj...Je jedním z mála důvodů, proč tady ještě jsem.

Offline PooM

• Praktikující prepper
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
« Odpověď #24 kdy: Květen 15, 2019, 09:42:34 odpoledne »
Normane: stačí si opakovat úředníci-fuj, za všechno zlo můžou úředníci, policajti taky fuj, ti můžou za to zlo co nestihli pokrejt úředníci. Mladí fuj - ta dnešní generace, děs běs mor. Jo a za komunistů bylo ve všech ohledech líp. A k volbám nepudu, ale nadávat budu až se mi bude od huby prášit. A vůbec, já jedinej jsem připravenej, ostatní jsou nuly. Orgasmus se dostaví vzápětí.

A teď vážně, některé Votroubkovy komentáře jsou k věci, podnětné, bohužel je to max. 10%, to ostatní jsou - škoda mluvit, už jsem to napsal několikrát a opakovat to nemá cenu.

Mimochodem, jakou cenu má Votroubkův a váš komentář k suchu? To je že to tady tuna balastu a z největší části politika je důvodem, proč tady nebývám tak často jako jsem býval. pro mě o ničem. Nebrblám nad pivem, nebudu brblat ani tady.

Tenhle příspěvek patří do chlívku, hnoje nebo někam tam...ale já si nemoh´pomoct. Takže prosím o přesunutí. 

Vím, že tím svět nespasím, ale s malou máme dvě studánky, o které se v okolí staráme. Trochu jsme vyčistili a trochu obnovili dřevěné boudičky nad studánkami, které si pamatuju z doby, kdy jsem byl kluk (za ty roky stačily pěkně zchátrat).
Náklady na to jsou nula nula nic...
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline Norman

« Odpověď #25 kdy: Květen 15, 2019, 09:48:41 odpoledne »
Můj komentář je reakce na komentář SoňaR, PooMe. Je divný, že jí v reakci na zbytečnosti komentářů nezmiňuješ...

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #26 kdy: Květen 15, 2019, 09:56:31 odpoledne »
Tenhle příspěvek patří do chlívku, hnoje nebo někam tam...ale já si nemoh´pomoct. Takže prosím o přesunutí. 

Já už jsem to předtím celé přesunula do OT, takže v poho...

Offline Nalim

« Odpověď #27 kdy: Květen 15, 2019, 10:17:24 odpoledne »
Normane: stačí si opakovat úředníci-fuj, za všechno zlo můžou úředníci, policajti taky fuj, ti můžou za to zlo co nestihli pokrejt úředníci. Mladí fuj - ta dnešní generace, děs běs mor. Jo a za komunistů bylo ve všech ohledech líp. A k volbám nepudu, ale nadávat budu až se mi bude od huby prášit. A vůbec, já jedinej jsem připravenej, ostatní jsou nuly. Orgasmus se dostaví vzápětí.
Poome: stačí si opakovat: máme se nejlíp, jak jsme se kdy měli, a orgasmus se určitě dostaví.

Jestli se minimalista svěří, že musí uvažovat, za co utratí padesátku - jak výživné pochlapit se radou, že stačí na chvíli skočit do práce... A dobré nezapomenout připomenout, že minulý režim uměl s příživníky zatočit. Dostavil se orgasmus vzápětí?

Jestli má někdo z 90% sarkastické poznámky - je tak těžké sarkasmus tolerovat, nebo jej občas i pochopit? Není v tom sarkasmu někdy třeba něco vidět, podobně jako v nastaveném pokřiveném zrcadle?

Taky jsem se nechal unést, myslel jsem si, že takhle reagovat na něčí názory není košér, no ale když je to v poho, tak i já jsem v poho

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #28 kdy: Květen 15, 2019, 10:19:46 odpoledne »
Nalime, "v poho" znamenalo, že už to je přesunuto a není třeba to nikam jinam (zatím) přesouvat.

Offline Nalim

« Odpověď #29 kdy: Květen 15, 2019, 10:22:00 odpoledne »
OK

Offline PooM

• Praktikující prepper
« Odpověď #30 kdy: Květen 15, 2019, 10:34:41 odpoledne »
Normane, jsou komentáře, které jsou nicneříkající, komentáře, ve kterých se opakuje pořád dokola totéž (Babiš koneckonců dělá to samé: pár líbivých keců, hlavně kam vítr tam plášť, nikdo nemůže splnit co on dokáže slíbit, kíže vodu, pije víno...).

Můžete mi říct čím je přínosný Votroubkův komentář? Vždyť mele pořád dokola v každém vlákně pořád to samý...kdyby tam nechal jen tu poslední větu, dalo by se to brát jako dobrej fór.

Nadávání na úředníky, korupci, přebujelý státní aparát není od některých lidí na místě. Nemají na to vůbec žádné právo, protože přesně tyhle nešvary ve společnosti podporují, rozvíjejí a těží z nich. 
Ale tohle všechno už jsem napsal a ne jednou a k ničemu to nebylo...

Čím je pro vás konkrétně přínosný Votroubkův komentář (o kterém se bavíme)? Jak souvisí se suchem?

Soňa ho požádala, aby nezapleveloval diskuzi, nestáčel ji zase k politice, na to je tu vláken dost, jsou z velké části o ničem a vadí mi. Příčina (Votroubkův komentář) - důsledek (Sonin, váš, můj) komentář. Výsledek? Ve vlákně o suchu nadáváme na úředníky. Vážně to má smysl?

Je tady hromada vláken, která jsou o něčem. O něčem praktickém. O něčem použitelném. Nikdo je dál nerozvíjí, nebo hodně málo.
90% nových příspěvků je: politika, politika, politika...pro mě o ničem. A někdy mě nebaví mlčet. Nějak se na to nemůžu dívat. nelíbí se mi, to tak to řeknu (ale mít to dělat po každém komentáři, který se mi nelíbí, dokonale bych zasvinil každé vlákno).
Předpokládám, že takhle se baví někdo (a rozhodně nemyslím nikoho konkrétního), kdo nemůže mezi lidi, koho rodina raději nikam nezve, hádat se doma se ženou ho nebaví, v hospodě by dostal přes ústa, tak otravuje na netu. To je anonymní, tak má pocit, že si to může dovolit. A je dost blbý, když tyhle moudra šíří na tolika místech, že některé fráze stačí zadat do googlu a  P:-/ P:-/ P:-/

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
  • Mus uni non fidit antro.
« Odpověď #31 kdy: Květen 15, 2019, 10:41:22 odpoledne »
To víš PooMe elektronickou stopu zanechává dnes prakticky každý :). :pa: A stopa některých je nepřehlédnutelná bez ohledu na jméno původce ;).

Offline PooM

• Praktikující prepper
« Odpověď #32 kdy: Květen 15, 2019, 10:45:53 odpoledne »
Nalime, je rozdíl, jestli o něčem mluvíme v příslušném vlákně, ne?

To s tím, že zajdu do práce a půl sta mám vydělaných za (radši nebudu psát za jakou chvilku, závist je sviňa) byl fór. Možná nevhodnej, ale nic víc než fór, reakce na výpočet jak minimalista vydělává půl sta. (Mimochodem, netušil jsem, že minimalista musí být nutně nezaměstnaný).

Tak, orgasmus si nechám pro přítelkyni, nevadí? Upřímně: nevadí mi, jestli vám to vadí.

Myslím, že snesu hodně. Ale vzpomínám na doby, kdy jsem sem chodil rád. Rád jsem si přečetl co je novýho, koho co napadlo...
A teď? Politika, politika, politika...v každým vlákně, všude, pořád. Nebaví mě to. Nelíbí se mi to. Proč reaguju na Votroubka jak reaguju - už jsem to psal a nechci a nebudu se opakovat. Dá se to dohledat.

Obdivuju práci těch, kteří se snaží fórum udržet...skutečně smekám.

Offline Norman

« Odpověď #33 kdy: Květen 15, 2019, 10:48:38 odpoledne »
Hele, fakt netuším, jestli se votroubkův svět neodvíjí jenom v jeho hlavě. Prostě nevím. Já jsem připravenej jako nikdo, ale votroubek je jinde. Takže netuším, co je fikce a co reál. Praktický rady jsem tu našel jen od něho a mikiho, takže je pro mě prostě přínos.

Offline PooM

• Praktikující prepper
« Odpověď #34 kdy: Květen 15, 2019, 11:07:46 odpoledne »
Každý má právo zvolit si svou cestu.

S lidmi, kteří mě inspirují se znám osobně (a-bohužel-osobně znám i lidi o které až tak nestojím). Takže dokážu posoudit co je a co není pravda.
Doporučuju udělat totéž. Pokud mi někdo "sedne", dá se předpokládat, že jsme stejná krevní skupina, měl bych teda "sednout" i já jemu a setkání by nemělo nic bránit, ne? Neříkám zvát si někoho domů...ale setkání "nad pivem" dost napoví. Můžu zjistit, že se šeredně pletu (nebo že se plete někdo jiný a pravdu mám já).   

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #35 kdy: Květen 15, 2019, 11:24:10 odpoledne »
aby bylo jasno, nemám nic proti komukoli v tomto foru, jen je srandovní čekat zázrak od úředníků, kteří jsou přímo zodpovědni za tristní stav této země. Nemyslím tím stát, nebo cokoli jiného, ale pouze přírodu, za jejíž barvy kopu. Život se vytrácínejen z malých toků a vodních ploch, ale i z velkých toků, z půdy i vzduchu a žádný nápad z jejich řad nepojmenoval příčiny tohoto stavu a nejnáročnějšími způsoby utrácejí peníze poplatníků....nejde jim o přírodu, ale o pouhé zajštění vody pro lidi. Velmi smutný přístup. Ale můj názor není namířen proti komukoli z vás, a nemám opravdu potřebu větrat si tady ego.Je mi líto, že to dopadne vždy stejně, že nejde o myšlenku, ale o perzonifikaci a kádrování.Nenechte se stáhnout ke dnu nenávisí a záští, nebudete na to hrdí.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #36 kdy: Květen 15, 2019, 11:34:55 odpoledne »
Obnova tůní, mokřadů, niv, původních toků, omezení chemie, sázení původních porostů, zadržování vody v krajině...atd... to nepomáhá přírodě?

edit: no nevím, jak kde, ale do mnoha toků se právě život vrací, protože byly instalovány mnohem lepší čističky, a někde to "vracení" nastalo dokonce už před 20 lety.

Offline PooM

• Praktikující prepper
« Odpověď #37 kdy: Květen 15, 2019, 11:36:56 odpoledne »
Kdo mi brání si na svých pozemcích dělat co chci? Pokud tím teda nikoho neohrožuju a neomezuju (a nesmrdim tim co dělám širokodaleko)?

Mám vážně jen hektar. Jeden jedinej prťavej hektar. A vleze se mi na něj: lesík (na dřevo), ovocné stromy, keře, náletové dřeviny, na jaře a po dešti pidimokřad (celkem k ničemu, vysychá, přítok není dost silnej). Prostě jeden velkej bordel.
Furt to chce někdo kupovat, furt si někdo klepe na čelo, proč to nevykácím...ale nikdo mi nezakazuje udělat si na tom větrolam (nebo nasadit cokoli jinýho - teda akáty bych tam už dnes asi nasadit nemohl, ale není důvod, břízy a habry mi tam jdou výborně), nikdo mi nediktuje co s tím mám dělat...proč někomu jinýmu jo?

Offline Nalim

« Odpověď #38 kdy: Květen 15, 2019, 11:44:00 odpoledne »
Je velký rozdíl mezi registrovaným zemědělcem, nota bene v ekorežimu - toho ouředníci doslova hlídají i z družice, a běžným občanem, co má kousek pozemku, jen pro svoje osobní potěšení.

Offline PooM

• Praktikující prepper
« Odpověď #39 kdy: Květen 15, 2019, 11:48:29 odpoledne »
A - pokud mám třeba 100ha - a jsem registrovanej biozemědělec - brání mi někdo vyčlenit hektar na "blbnutí" a biozemědělčit na zbývajících 99ha?

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #40 kdy: Květen 16, 2019, 12:05:54 dopoledne »
Ano, staneš se rukojmím úředníků, připravíš sám sebe o klid, peníze a entuziasmus.Připraví tě o slušnou sazbu daní z půdy a přesunou tě o tři sazby výše, Okolní pozemky ti vyjmou z elpisu a v případě pastvin budeš mít těžký problém, protože se ti udou zvířata běhat po půdě vyřazené z elpisu, což je velikej hřích. Na hektaru půdy můžeš dělat co chceš, jen to bud drahé, protože neužíváš půdu v soulad s jejím ařazením, což odbor životního prostředí pokutuje.Není problém v lidech, kteří by chtěli sázet stromy, chyba je v zkoprnělých úřadech, kteří nemají kolonku na BOHULIBOU ČINNOST.

Offline Nalim

« Odpověď #41 kdy: Květen 16, 2019, 12:14:21 dopoledne »
Nebrání, ale úředníci Ti vyjmutí toho hektárku musí nevím jak dlouho předem požehnat. Čili nejdřív musíš o vyjmutí požádat, oni Ti to sice laskavě povolí, ale taky vrátiš dotace, co jsi dostal na ten hektárek (nebo alej apod.) tuším 5 let zpátky. A pokud Ti na obhospodařovanou výměru "fousově" navazoval počet VDJ/ha, budeš možná vracet nejen dotace na půdu, ale i na chov hosp. zvířat.
Takže požádat můžeš, oni Ti to povolí, ale jaké sankce Tě to bude stát, dopředu nikdo neví. Takže si určitě položíš otázku, jestli Ti těch pár stromů zasazených jen tak pro radost v aleji nebo na břehu potoka, za to stojí. Navíc když Ti Tvoje zvířata někdy utečou na tu vyjmutou část, zase máš (fianční) problém. Je to tak "jednoduché" až to člověka s..e.

Offline PooM

• Praktikující prepper
« Odpověď #42 kdy: Květen 16, 2019, 12:15:35 dopoledne »
Takže pokud jednou jsem biozemědělec, o veškeré mé půdě, i o té, kterou třeba ještě nevlastním v době registrace (koupím ji třeba až po deseti letech) rozhoduje úředník, protože je automaticky zařazená do něčeho?

A jak se z toho dá vyvázat? Musí se umřít, nebo to jde i jinak?

Offline PooM

• Praktikující prepper
« Odpověď #43 kdy: Květen 16, 2019, 12:18:26 dopoledne »
Ale ten hektar, registrace toho hektaru (kvůli dotacím) musela vzejít ode mě, ne? Netvrďte mi, že když se zaregistruju jako biozemědělec, okamžitě všechno co mám, veškerá má půda je okamžitě zařazena kamsi...

Offline Nalim

« Odpověď #44 kdy: Květen 16, 2019, 12:24:46 dopoledne »
Když chceš přikoupit půdu (pokud byla na dotacích), musí jak prodávající tak kupující požádat úředníky o "převzetí závazku", tuším 1/2 roku předem.

Když koupíš půdu, na kterou nebyly dotace, nemusí Ti ji zařadit do dotačních programů, mají na to tabulky, normativy, ukazatele.

Když chceš s hospodařením skončit (dřív než umřeš), musíš si za sebe sehnat "náhradníka", který Tvé závazky převezme - jinak vrátíš dotace (tuším za 5 let) a navíc Ti vypálí sankce za nedodržení časového závazku jak řemen. A zase nejen za tu půdu, ale i za zvířata, která jsi z té půdy živil.

Offline PooM

• Praktikující prepper
« Odpověď #45 kdy: Květen 16, 2019, 12:36:20 dopoledne »
Co když NECHCI aby mi ji někam řadili (tu půdu).

Když teď přestanu chtít/brát dotace, za pět let jsem z toho venku? Pokud jsem se teda "nezavázal" na deset let?

Offline Nalim

« Odpověď #46 kdy: Květen 16, 2019, 12:45:30 dopoledne »
Také je dobré si uvědomit, že úředníků je několikanásobně víc než farmářů.
Už si to číslo přesně nepamutuju, ale chodívá i 10 kontrol (každo)ročně, každá je zaměřená na nějakou oblast, a zároveň je centrální evidence ve všech oblastech provázaná.
Na "papíry" si musíš platit poradce, není v silách sedláka znát všechny předpisy, a vést správně předepsanou evidenci.

Jen s velmi mírnou nadsázkou se dá říct, že se papírově kontroluje i počet zvířecích bobků na m2 za určený časový úsek. 

Offline PooM

• Praktikující prepper
« Odpověď #47 kdy: Květen 16, 2019, 12:47:21 dopoledne »
No, jo, ale co když:

Co když NECHCI aby mi ji někam řadili (tu půdu).

Když teď přestanu chtít/brát dotace, za pět let jsem z toho venku? Pokud jsem se teda "nezavázal" na deset let?

Offline Nalim

« Odpověď #48 kdy: Květen 16, 2019, 01:00:16 dopoledne »
Jak jsem tu už zmiňoval, jedna z "radostí" je provázanost plochy pozemků s VDJ (velkými dobytčími jednotkami), neboli MŮŽEŠ a MUSÍŠ mít určitý počet (různých) zvířat na určitou plochu. A potvory zvířata se každoročně rodí, také se porážejí, neboli se průběžně mění parametry zatížení půdy VDJ. Půdu míváš většinou stejné výměry (pokud se ovšem neodhodláš zasadit pár stromů, aby ses papírově nenudil), počty zvířat se mění. Na každý parametr je jiný závazek, bývala i jiná délka závazku (už jsem z toho kolotoče několik let pryč).

Ta zvířata musíš každý rok uživit, přičemž každý rok je jiná úroda píce, neboli MŮŽEŠ mít jen tolik zvířat, kolik uživíš. Ale MUSÍŠ mít tolik zvířat, abys dodržel x podmínek dotací.

Nic ve zlém, ale začínáš chápat tu "papírovou" složitost každého svého kroku?

Offline PooM

• Praktikující prepper
« Odpověď #49 kdy: Květen 16, 2019, 01:10:18 dopoledne »
Že je to pakárna mi bylo jasný vždycky, přesto:

Co když koupím pozemek (ad absurdum 100km od místa kde hospodařím, nebo ho nekoupím ale zdědím). Je do toho systému zařezen hned, automaticky, jakmile jsem na katastru uveden jako majitel? ANO nebo NE?

A pokud ten nový pozemek sousedí s pozemky na kterých hospodařím, je do toho systému zařazen automaticky? ANO nebo NE?

Pokud jsem se zavázal na X let a chci se vyvázat. Stačí počkat těch X let a dodržovat podmínky, ke kterým jsem se zavázal a jsem z toho venku? ANO nebo NE?