Autor Téma: Zdravověda  (Přečteno 5933 krát)

Offline Mobile

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 5
    • http://minimalisti.tym.cz/
Zdravověda
« kdy: Prosinec 05, 2012, 09:12:01 dopoledne »
Lékarnička

Lékarnička by měla obsahovat léky a věci o kterých máte podrobné informace a umíte je používat.Pokud některé věci často používáte, tak by měli být ve větším množství než je obvyklé.Budete mít nouzovou lékarníčku, které bude součastí velké lékarničky.

Velká lékarnička:

Léky:
Aspirin - analgetika, antipyretika
Paralen - analgetika, antipyretika
Valetol - bolest zubů, migrény, při bolestech pohybového ústrojí
Ibuprofen- tlumení bolestí, zánětů a horeček
Renine - pálení žáhy
Carbosorb - živočišné uhlí
Endiaron - průjem
Zyrtec - antialergikum
Ophthalmo-Septonex - léčbě akutních a chronických nehnisavých zánětů spojivek,...

Doplňky:
Hroznový cukr,cukr - pro diabetiky a doplnění energie
Pangamin - obsahuje vitamín B
Tablety Vitamín C
Tablety s prvkami Mg,Ca,...
Tablety na dezinfekci vody
Jodid draselný
Difusil
Desinfekční jodové pero
Sekundové lepidlo
Dámské tampóny
Izotermická fólie
Peroxid vodík

Lékařský materiál:
Obvazy
Trojúhelníkové obinadlo
Náplasti
Nůžky
Termofolie
Náplast Fixaplast strip
Pinzeta
Alkoholové polštářky
Rukavice, sterilní, 2 páry
Rouška, resuscitační
Jehla, sterilní
Pinzeta
Trauma nůžky
Čtverce
Betadine
Skalpel
Sterilní šití
Sterilni rukavice
Sterilium

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Zdravověda
« Odpověď #1 kdy: Květen 13, 2015, 07:12:08 odpoledne »
Téma na přání rozděleno: diskuze k hypermanganu je zde: http://preppers.cz/forum/index.php/topic,9011.0.html
Anakin.

Offline Ursa Minor

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 139
Re: Zdravověda
« Odpověď #2 kdy: Září 12, 2019, 01:35:23 odpoledne »
Doporučuju k dovybavení domácí lékárničky, KPZ, EDC, BOBu...už to tady možná někde je, tak omluva za případnou duplikaci. Dračí krev - možná raději sušenou. Trvanlivost dlouhodobá. Účinky - pestré a prospěšné, ale chci zde zdůraznit především protiprůjmový. Vyzkoušeno s velkým úspěchem u zvířat i lidí. Řeší rychle a účinně i průjmy infekčního původu, na rozdíl třeba od preparátů s loperamidem (Imodium), které mohou i uškodit v případě infekčních průjmů. Dračí krev je natolik účinná, že ji vzala na milost i západní medicína a udělala z ní oficiální léčivo (po nějakém dílčím vyčištění jistých frakcí účinný látek, což my dělat nebudeme). Pokud je průjem, je to pro mě lék první volby. Nevstřebává se do organismu, nepřechází do krve, působí v podstatě pouze lokálně ve střevech. Endiaron zahoďte, je víceméně na ho.no, na salmonely neúčinný, mně osobně navíc způsoboval krvácení  ::! Dračí krev nemá žádné vedlejší účinky a je to čistě přírodní léčivo.

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: Zdravověda
« Odpověď #3 kdy: Září 12, 2019, 06:56:49 odpoledne »
 Nakonec nesouhlasím s Ursou Minor, Endiarion je přece jenom vhodnější. 

Dále doporučuji přihodit moji sadu do pralesa:
Strepfen - Je silnější než strepsils, pomáhá i když přes bolest nemůžete polykat
Minerální sůl- Speciální soli používané při těžkých průjmech nebo dehydrataci, doslova zachraňuje životy. Dají se sehnat
               v lékárnách, anebo existuje levná varianta - Samaritan - k dostání ve většině drogerií.
Hřebíčkový olej - První pomoc při bolestech zubů,  prostě ho tyčinkou naneste na kaz a následujících několik
                      hodin bolest přestane.  Navíc je protizánětlivý.
Zázvor - Jediné co pomáhá při silném zvracení, pokud není čerství tak klidně sušený. Zachránil mě když jsem zvracela
               tak silně, až jsem byla 5 dní upoutaná na lůžko. Půl hodinu po zkonzumování jsem mohla chodit, něco
                spolknout (předchozích pět dnů na lačno) a provádět drobné úkony. Teď ho mám i v KPZ a beru si ho všude s
                sebou :D.
Panthenol- Na popáleniny
Havlíkův přírodní zázrak - Pomáhá na kožní i podkožní záněty, i na drobné gynekologické obtíže.
Clotrimazol - Plísně a mykózy všeho druhu, dámské obtíže.
Léky na kašel - Nejlepší je Stoptussin a ACC.
Kapky do uší - zánět ucha je na houby.
Sprej do nosu
Měsíčková/marihuanová mast - univerzální na kožní problémy
Solný roztok

Pokuste si sehnat:
Léky na předpis proti bolesti - nejlepší je Aulin a ibuprofen 600- na silnou bolest jsou léky bez předpisu k ničemu.
Léky na předpis na horečku
Léky na předpis na kašel

Dále:
Velkou náplast - Tím myslím 10x10  a 7x7 cm
Chest seal - Na pneumothorax
škrtidlo - na silné krvácení z končetin (ztráta končetiny, pokus o podřezání se - u toho vám obvaz nepomůže)
Hemostatické granule - zastavují opravdu silné krvácení, a pomůžou i když se zraní hemofilik nebo někdo kdo si ředí
                              krev, pomohou i při krvácení z křečových žil
Obvaz na oko - musíte koupit speciální
Knížky- Nějakou tlustou knížku o první pomoci, dále velkou knihu o nemocech a jejich symptomech


Do komuny: Intubační sadu
Sterilizátor - v nouzi pomůže i starý od babičky.
Sadu na zlomeniny
Porodní balíček/sada bezpečný porod - Rodit se bude vždycky.
Zdravotní testy - v lékárnách se dá volně koupit vše- Těhotenský, bakteriální infekce, Pohlavní choroby, drogy, žloutenky a HIV...

Offline Ursa Minor

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 139
Re: Zdravověda
« Odpověď #4 kdy: Září 12, 2019, 07:35:17 odpoledne »
Samaritán se podává při kocovině. Rozpustit spolu s šumivým vit. C. Dělá to docela zázraky  :)

SoňaR

  • Host
Re: Zdravověda
« Odpověď #5 kdy: Září 12, 2019, 07:56:54 odpoledne »
Tento příspěvek ztratil návaznost úpravou jednoho z předchozích příspěvků, nicméně ho tu pro info nechám. SR

Endiaron bych nezavrhovala a určitě bych ho neměnila za immodium. Každý z nich působí jinak - endiaron je střevní dezinficiens (likviduje bakterie, některé kvasinky a prvoky, přičemž neovlivňuje přirozenou střevní mikrofloru), immodium zpomaluje pohyb střev. My máme s endiaronem dobré zkušenosti. V případě, že není jasné, jakého je průjem původu, je dobré kombinovat (střídat) endiaron (ti, kdo ho můžou) s živočišným uhlím (adsorbens - váže na sebe plyny a toxické látky). Mimochodem - zrovna na salmonelu se tato kombinace doporučuje (nebo místo uhlí jiný adsorbens). Jenže k tomu třeba i ATB a samozřejmě rehydratace a dieta.

Jako rehydratační roztok je super Kulíšek (zejména při zvracení, obsahuje totiž zázvorový extrakt), nicméně už tu někde na fóru máme i návod na domácí výrobu rehydratačního roztoku.

Offline Lucina

  • ***
  • Příspěvků: 396
Re: Zdravověda
« Odpověď #6 kdy: Září 13, 2019, 03:31:35 odpoledne »
Doporučuju k dovybavení domácí lékárničky, KPZ, EDC, BOBu...už to tady možná někde je, tak omluva za případnou duplikaci. Dračí krev - možná raději sušenou. Trvanlivost dlouhodobá. Účinky - pestré a prospěšné, ale chci zde zdůraznit především protiprůjmový. Vyzkoušeno s velkým úspěchem u zvířat i lidí. Řeší rychle a účinně i průjmy infekčního původu, na rozdíl třeba od preparátů s loperamidem (Imodium), které mohou i uškodit v případě infekčních průjmů. Dračí krev je natolik účinná, že ji vzala na milost i západní medicína a udělala z ní oficiální léčivo (po nějakém dílčím vyčištění jistých frakcí účinný látek, což my dělat nebudeme). Pokud je průjem, je to pro mě lék první volby. Nevstřebává se do organismu, nepřechází do krve, působí v podstatě pouze lokálně ve střevech. Endiaron zahoďte, je víceméně na ho.no, na salmonely neúčinný, mně osobně navíc způsoboval krvácení  ::! Dračí krev nemá žádné vedlejší účinky a je to čistě přírodní léčivo.

Co je dračí krev?

Offline Ursa Minor

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 139
Re: Zdravověda
« Odpověď #7 kdy: Září 13, 2019, 04:41:41 odpoledne »
Ahoj, lze to snadno vygůglit, ale pokud se ti nechce, pak věz, že je to míza jednoho stromu, který roste v Amazonii. Prodává se většinou jako kapky rudé barvy  :)

Offline p

  • ***
  • Příspěvků: 12
ALGORITMUS PRVNÍ POMOCI
« Odpověď #8 kdy: Říjen 23, 2019, 04:50:19 odpoledne »
Opět přikládám něco, co by se mohlo hodit. U mnoha stavů, kdy je ohroženo zdraví nebo dokonce život jedince, často stačí zavolat linku 155 (případně App Záchranka, 150, 158,...). Je ale několik stavů, kdy je nutné prvně jednat a pak až zavolat - v případě, kdy je na místě pouze 1 zachránce. Samozřejmě existuje varianta rychle vytočit 155 a dát mobil na hlasitý reproduktor (reproduktor by se měl použít vždy, aby ruce zůstaly volné). Ale například situace, kdy se vám dusí dítě, protože vdechlo hračku, je taková, že je nutné tuto hračku dostat co nejrychleji z dýchacích cest dítěte - a i ztráta několika sekud (hledání mobilu, odemknutí a vytočení 155 rukama, které se třesou), může být v tomto případě fatální. Více jsem se snažila sepsat v příspěvku níže. Jistě není vyčerpávající...

https://www.zachranar.com/post/univerzalnipostup

SoňaR

  • Host
Re: Zdravověda
« Odpověď #9 kdy: Říjen 23, 2019, 06:00:19 odpoledne »
Jo, to se mi stalo - dítě "spolklo" dvoukorunu. Musím říct, že hledat mobil mě ani nenapadlo a zpětně jsem byla překvapená, jak rychle jsem uvedla do praxe teorii (o které jsem si do té doby myslela, že bych to dala asi jen stěží a přemýšlela bych u toho, jak to udělat, aby to bylo správně). Ale na druhou stranu jsem byla svědkem podobné situace a kolem vzniknuvší paniky. Takže takových rad není nikdy dost.

Offline androidprepper

  • ***
  • Příspěvků: 167
Re: Zdravověda
« Odpověď #10 kdy: Prosinec 18, 2020, 10:12:46 dopoledne »
Nechápu, proč není Aspirin součástí běžných lékarniček. Když má někdo infarkt, okamžitě si bere aspirin.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Zdravověda
« Odpověď #11 kdy: Prosinec 18, 2020, 09:31:48 odpoledne »
Tohle málokdo ví. Mělo by docházet k větší osvětě. Ani na zdravotnických školeních v práci nás nikdo neškolí na aspirin při oběhových kolapsech. Je to asi taková neoficiální první pomoc.
Aspirinu věřím i jako prevenci komplikací covidu.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Zdravověda
« Odpověď #12 kdy: Červenec 07, 2021, 11:39:25 odpoledne »
Nedávno jsem četl článek zabývající se aplikací hemostatika laikem a rozhodl jsem si sehnat 15g balíček granulí do svého EDC....mělo by to řešit opravdu život ohrožující rány. https://www.oms.cz/hemostatika-celox

Jsou tam i instruktážní videa. Pokud by se někdo chtěl podělit o reálné zkušenosti či něco doporučit budu velmi rád.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Zdravověda
« Odpověď #13 kdy: Červenec 08, 2021, 08:46:55 dopoledne »
Tak za mě naprostý souhlas, ale je to velmi drahé...Tady to mají v akci, ale stejně se za 15g Celoxu dostanu na cca 550Kč...Inu ono se to dělá z chitosanu...Ale není to pro chudé motoristy, i když....když jde o život, co znamená 550-1500Kč....jenže dnes jsme rádi, když najdeme v lékárničce použitelné nůžky a ne dva kusy tupého snýtovaného plechu.

Offline Akutol

  • Super realisti
  • *
  • Příspěvků: 2313
Re: Zdravověda
« Odpověď #14 kdy: Červenec 08, 2021, 10:09:52 dopoledne »
Mauno, ďakujem za typ...
Davnejšie som to chcel riešiť. Dobre že si pripomenul...

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Zdravověda
« Odpověď #15 kdy: Červenec 08, 2021, 03:23:20 odpoledne »
Někteří to nedoporučují pro laiky. Škrtidlo (turniket) , nebo kvalitní obvaz (tlakový. Třeba civilní izraelák) je mnohem vhodnější.
Když už použití hemostatika, tak jen napouštěné v gáze a na končetiny.
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Zdravověda
« Odpověď #16 kdy: Červenec 08, 2021, 03:35:45 odpoledne »
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Zdravověda
« Odpověď #17 kdy: Červenec 08, 2021, 03:48:39 odpoledne »
Někteří to nedoporučují pro laiky. Škrtidlo (turniket) , nebo kvalitní obvaz (tlakový. Třeba civilní izraelák) je mnohem vhodnější.
Když už použití hemostatika, tak jen napouštěné v gáze a na končetiny.

No škrtidlo na končetiny je celkem fajn....ale jak chceš zastavit tlakovým obvazem bodnou či střelnou ránu v oblasti břicha, hrudníku nebo na krku? Proč je použití hemostatik leiky nedoporučované? Já bych se asi bál jen embolie...ale jestli mám do 15min vykrvácet tak bych to asi zkusil....představuji si, že jsen třeba někde sám a jsem přepaden...Dejme tomu, že se mi povede utéct nebo zneškodnit útočníka, ale třeba mě postřelí nebo pobodá...pokud ztratím vědomí ztrátou krve, je po mě....pokud mám u sebe tenhle kouzelný pytlíček a nasypu jej do rány mám alespoň nějakou šanci. I když omdlím, že mě třeba najdou.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7545
Re: Zdravověda
« Odpověď #18 kdy: Červenec 08, 2021, 05:09:28 odpoledne »
Jo, dík za tip. Už dlhšie sa chystám na vyskladanie lepšej lekárničky. A za najdôležitejšie považujem rýchle zastavenie masívneho krvácania. A nevedel som ako a čím to urobiť. Skopírujem to sem celé, na lepšiu pripomienku...

"CELOX 15 g - hemostatické granule
CELOX je moderné hemostatikum, ktoré bolo vyvinuté na okamžitú zástavu veľkých tepnových a žilných krvácaní, medzi ktoré patria napr. bodné, rezné, strelné poranenia. Na rozdiel od konkurenčných hemostatík, nepatrí CELOX medzi exotermické hemostatiká, tzn. že sa nezahrieva a nemôže dôjsť k popáleniu zraneného alebo ošetrujúceho lekára. či záchranárov. CELOX patrí medzi antikoagulantov hemostatiká, tzn. že využíva prirodzenú zrážanlivosť krvi v prítomnosti antikoagulantov. CELOX sa vyznačuje jednoduchým, bezpečným a rýchlym použitím. Je vhodný pre akúkoľvek zástavu krvácania, a to aj v oblasti hlavy, krku alebo hrudníka. CELOX je nevyhnutným pomocníkom vo výbave armád, policajných zložiek, profesionálnej i laickej prvej pomoci. CELOX zachraňuje životy extrémnych situáciách.
Vhodný aj pre pacientov so zlou zrážanlivosťou krvi, cukrovkárov alebo pacientov používajúcich lieky proti zrážaniu krvi (Varfarin, heparín ...)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Akutol

  • Super realisti
  • *
  • Příspěvků: 2313
Re: Zdravověda
« Odpověď #19 kdy: Červenec 08, 2021, 05:35:04 odpoledne »
Někteří to nedoporučují pro laiky. Škrtidlo (turniket) , nebo kvalitní obvaz (tlakový. Třeba civilní izraelák) je mnohem vhodnější.
Když už použití hemostatika, tak jen napouštěné v gáze a na končetiny.

No škrtidlo na končetiny je celkem fajn....ale jak chceš zastavit tlakovým obvazem bodnou či střelnou ránu v oblasti břicha, hrudníku nebo na krku? Proč je použití hemostatik leiky nedoporučované? Já bych se asi bál jen embolie...ale jestli mám do 15min vykrvácet tak bych to asi zkusil....představuji si, že jsen třeba někde sám a jsem přepaden...Dejme tomu, že se mi povede utéct nebo zneškodnit útočníka, ale třeba mě postřelí nebo pobodá...pokud ztratím vědomí ztrátou krve, je po mě....pokud mám u sebe tenhle kouzelný pytlíček a nasypu jej do rány mám alespoň nějakou šanci. I když omdlím, že mě třeba najdou.
Hej, pekne to bolo ukazane vo filme " odstrelovač" s Wahlbergom...

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Zdravověda
« Odpověď #20 kdy: Červenec 08, 2021, 07:04:34 odpoledne »
Prášek krev vyplaví. Proto napuštěná gáza. Nic nefunguje hned. Celox ( a alternativy ) udávané asi 3 minuty.
Tlakové obvazy na drtivou většinu zranění stačí. Není důležité to co máte, ale co umíte použít.
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: Zdravověda
« Odpověď #21 kdy: Červenec 08, 2021, 07:11:05 odpoledne »
Pokud vím tak tlakové obvazy stačí jenom na některá zranění. Například při bodnutí do krku nebo kulku v hrudi se moc nehodí, ale zase jsou super na pořezaná zápěstí.

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Zdravověda
« Odpověď #22 kdy: Červenec 08, 2021, 07:17:16 odpoledne »
Vidím že toho moc nevíš. Kulka v hrudi znamená s vysokou pravděpodobností díru v plíci. Přeji ti hodně děkovných dopisů od pozůstalích.
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: Zdravověda
« Odpověď #23 kdy: Červenec 08, 2021, 07:26:10 odpoledne »
To ano, ale někdy taky ne. Ty lidi většinou zabije vykrvácení, a proto je nutné rychle krvácení zastavit.
A na díry v plicích máme chest seal.

Díra v plicích neznamená automaticky smrt, to záleží na tom kde přesně je střelí/bodnou a jak rychle se zastaví krvácení. Probodnutou plíci přežil i Alexandr veliký, a to ještě před moderní chirurgií a antibiotiky.
A když se zastaví krvácení a pneumothorax, lidé klidně můžou žít normální život i s jednou plící.

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Zdravověda
« Odpověď #24 kdy: Červenec 08, 2021, 07:40:02 odpoledne »
Na díry v  plíci máme i sáček. Ale ty jsi tam chtěla sypat celox.

Nastudujte si použití, informujte se u záchranářů, absolvujete kurzy. Klidně i bojové medicíny. Já od celoxu jako od primárního upustil. Třeba to budete mít jinak.
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline Akutol

  • Super realisti
  • *
  • Příspěvků: 2313
Re: Zdravověda
« Odpověď #25 kdy: Červenec 09, 2021, 10:34:02 dopoledne »
Ake si mal osobne negativne skusenosti s celoxom?
Kolko komplikácii na kolko zachránených? Na kolko ludí si použil iba obvez/ sačok? ( nerypem, len ma zaujima skusenosť odbornika).
Ja osobne som to objednal. Ak nedajbože bude raz zo mňa strikať krv tak aplikujem/ necham aplikovať. V navode je jasne popisane: nasypať/ vtlačiť do rany a zatlačiť na ranu obvazom, saklom, kym to nezvulkanizuje. Ak po uvolneni ešte tečie, tlačiť kym to " nevyzreje"...

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7545
Re: Zdravověda
« Odpověď #26 kdy: Červenec 09, 2021, 12:14:06 odpoledne »
Väčšina ludí sa na krv nemôže ani pozrieť, bez toho, aby neomdlela. Tiež nepatrím k ludom, čo denne tieto veci riešia.
Plus k tomu si pripočítajme šok, vlastné zranenie, nemať možnosť počkať si 5 minút na záchranku a ani nemáme možnosť urobiť to znovu a lepšie.




S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Zdravověda
« Odpověď #27 kdy: Červenec 09, 2021, 07:48:26 odpoledne »
Jak jsem psal výše, vzdělávejte se, získávejte informace a trénuje. Pouhá přítomnost čehokoliv v lékárničce není záchrana.
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Zdravověda
« Odpověď #28 kdy: Červenec 09, 2021, 09:51:11 odpoledne »
Mohu potvrdit že i větší oděrky typu "silniční lišej" po zasypaní Traumacelem rychle vytváří strupy a nemají sklon mokvat....Jakmile se strupy odloupnou vyplatí se ještě novou kůži namazat sádlem. Je to dobrý tip do taborové nebo turistické či cyklistické lékárničky. Já to kombinuji s jodovým perem. To se osvědčilo i na desinfekci ran po klíšťatech nebo velkých koňských ovádech.