Autor Téma: Jaké by mělo být složení zemědělské komunity?  (Přečteno 8072 krát)

Offline stepan-hawk

• Teoretik prepper
Re:Jaké by mělo být složení zemědělské komunity?
« Odpověď #50 kdy: Březen 24, 2013, 12:16:41 odpoledne »
Zapracoval jsme cisla od všech spolupracujících. Neboli díky Mikimu a jinak se na mě všichni... zapoměli. No te´d mám dost práce ve škole, tak se na to dívám málokdy. Uvidím jak to půjde.
Příklad zrovna s bramborama páč ty zrovna nejsou moc efektivní. Osivo je tak 1-2 tuny na hektar a dnes se sklízí tak  20 tun na hektar. Když by pěstoval brambory někdo co o tom neví nic sklidil by sotva osivo.

Myslím, že tvoje prohlášení je příliš pesimistické. I když nějaká blondýna, která by na to zkoušela aplikovat módní trendy možná, ale myslím, že pod vedením jednoho zkušeného zemědělce může pracovat několik dalších lidí.

Saladin: No ano to je hezké, ale technika na naftu ti bude fungovat jen než dojde nafta. To se opět dostáváme do debaty o techlevlech. :-) Podle mne je maximum ve kterém můžeš doufat lokomobila. Neboli bez kosy to nepůjde.  :) Nicméně bude hezké mít na přehcodné období co nejdéle traktory a jiné věci an naftu. nicméně během toho období by to chtělo se chystat na to až nafta dojde.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Ormien

• Gardening
« Odpověď #51 kdy: Březen 24, 2013, 12:51:52 odpoledne »
Já na to nezapomněla, Štěpánku, akorát jsem nikdy nic ve velkém osobně nepěstovala, leda tak brambory, kde bylo z 2,5 kg 50 kg na ploše cca 5 x 10 m. Okopávat netřeba, mulčuje se. Sázeno postupně, sklízeno postupně.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline stepan-hawk

• Teoretik prepper
« Odpověď #52 kdy: Březen 24, 2013, 12:58:30 odpoledne »
no výborně druhý člověk co mi dal konkrétní číslo.
No možná bych mohl započítat i Suma sumu sumo.... (sakra jak se to skloňuje? :) ) tak třetí

Dokonce se čísla celkem shodují.  Malé informace taky informace.

(čísla a ne kecy jak jsem to napsal blbě a že on by to určitě napsal lépe kdyby si myslel, že to k něčemu je, ale on si to nemyslí, tak nic psát nebude. Ale mne zkritizovat může když už jsem to tak blbě napsal.. Na tohle byli experti spíše na postapu. Pardon. ale trochu jsem potřeboval vypustit páru.)
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Sumo.cz

• Teoretik prepper
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
« Odpověď #53 kdy: Březen 24, 2013, 01:18:19 odpoledne »
Ono stačí jedno skriptum z pěstování a máte čísla odzkoušená. Minulej rok jsem je měl v ruce, ale nevím kam jsem je dal.

Problém není pěstovat na pár metrech čtverečních a v případě sucha si zahrádku zalejt a starat se o hektary. Tam stačí když přiletí nějakej žravej brouk, bouřka, sucho, kroupy a máte po úrodě.

Nevymejšlel bych vymyšlené.

Rychle jsem našel jednu tabulku o výnsech http://www.czso.cz/xh/redakce.nsf/i/druhy_odhad_hektarovych_vynosu_a_sklizni_zemedelskych_plodin V malém se dostaneš skoro na stejný a ve velkém s mechanizací bez hnojiv a ochrany plodin tak na max na 50%.
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Offline stepan-hawk

• Teoretik prepper
« Odpověď #54 kdy: Březen 24, 2013, 01:20:03 odpoledne »
Ok tak nevymýšlejte.  :)

Pardon, ale na to se nic jiného říci nedá.

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #55 kdy: Březen 24, 2013, 01:26:45 odpoledne »
Nikdo nebude pestovat na hektarech, ale je na par tisic m2.  Ja ocekavam, ze prvni roky budou vsude jen pastviny. Pochopitelne pocitam se snizenim poctu obyvatel.

Offline stepan-hawk

• Teoretik prepper
« Odpověď #56 kdy: Březen 24, 2013, 01:31:14 odpoledne »
Ted jde o to aby se snižovala ta neužitečná část obyvatelstva, která neví nic o zemědělství a chovatelství a řemeslech a lékařství.
Jenže se bojím, že ve skutečnosti to může dopadnout tak,ž e budou přežívat ti co umí střílet, prát se a být hodně zákeřní a sobečtí. Ale to sem nepatří.
Ohledně tohohle složení, tak jsem to myslel na mnou občas zmiňovaný málolidný VP.

Rychle jsem našel jednu tabulku o výnsech http://www.czso.cz/xh/redakce.nsf/i/druhy_odhad_hektarovych_vynosu_a_sklizni_zemedelskych_plodin V malém se dostaneš skoro na stejný a ve velkém s mechanizací bez hnojiv a ochrany plodin tak na max na 50%.

Děkuji je to zajímavá tabulka. Akorát chybí info kolik se sází, ale to už by se třeba i dalo odhadnout.

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #57 kdy: Březen 24, 2013, 01:37:23 odpoledne »
Teorie, ze vymrou lidi, kteri vedi o zemedelstvi, chovatelstvi je podle mne dost nerealne. Je jich strasna spousta lidi. Nejsou experti, ale neco o tom vedi. A ono staci jen jeden, aby predal zkusenosti. A podle mne tyhle dovednosti nejsou nejak zvlastni. Pokud nebudou zniceni knizky pro deti o pestovani, tak lidi se to nauci. :)

Spis mam obavy o semena. Bez semen to nepujde.

Offline Sumo.cz

• Teoretik prepper
« Odpověď #58 kdy: Březen 24, 2013, 01:44:47 odpoledne »
Podle knížky pro děti bych se nepokoušel pěstovat potraviny ve velkém. Ono to není tak snadné. Plodiny musíš točit aby si nevyčerpával půdu, aby se ti neslejzal škůdce na jedno místo atd..... Není to tak snadné jak se zdá. Když člověk něco umí vypadá to snadno, ale když se o to pokoušíš sám už to tak snadné není.

Ale ano v malém to jde, ve velkém už o tom musíš něco vědět a mít stroje.
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Offline stepan-hawk

• Teoretik prepper
« Odpověď #59 kdy: Březen 24, 2013, 01:45:44 odpoledne »
Tak mám pocit, že se nám tu někdo právě málem přiznal, že studuje v suchdole. :D

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #60 kdy: Březen 24, 2013, 01:50:47 odpoledne »
Mozna narazim na to, ze pestovat neco ve velkem bude nemozne. Ja to tedy tvrdim, tezko nekdo obdela 1ha. Zkouseli jste obdelat bez techniky 1ha pole?

Chapu, ze rekne, ze budou stroje nebo zvirata. Budete mi techniku, ale je velky rozdil budeme a mit.

Offline Gloch

• Moderátor
« Odpověď #61 kdy: Březen 24, 2013, 01:51:21 odpoledne »
V malém to jde proto, že se škoda způsobená chybou na malé ploše dá snadno napravit. Ale na pěstování ve větším - ne velkém - kde ještě člověk vystačí s minimem strojů je potřeba už vědět a hlavně mít zkušenost a i cit - každý rok je jiný, průběh počasí, výskyt škůdců atd. To nejde naučit z roku na rok - vyžaduje to pár let zkušeností.

Offline Gloch

• Moderátor
« Odpověď #62 kdy: Březen 24, 2013, 01:55:47 odpoledne »
Mozna narazim na to, ze pestovat neco ve velkem bude nemozne. Ja to tedy tvrdim, tezko nekdo obdela 1ha. Zkouseli jste obdelat bez techniky 1ha pole?

Chapu, ze rekne, ze budou stroje nebo zvirata. Budete mi techniku, ale je velky rozdil budeme a mit.
Pokud máš jak poorat tak by to šlo, jinak tak 0.3 ha by se dalo ručně, ale bylo by to na celý úvazek - od rána do večera.
A musela by celá rodina.

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #63 kdy: Březen 24, 2013, 01:56:42 odpoledne »
V malém to jde proto, že se škoda způsobená chybou na malé ploše dá snadno napravit. Ale na pěstování ve větším - ne velkém - kde ještě člověk vystačí s minimem strojů je potřeba už vědět a hlavně mít zkušenost a i cit - každý rok je jiný, průběh počasí, výskyt škůdců atd. To nejde naučit z roku na rok - vyžaduje to pár let zkušeností.

Souhlasim. Clovek, ktery ma ted pudu a obdelavaji ji tak, ze nepotrebuje nic dotovat(palivo,hnojivo, postriky) z venku, tak je pripraven.

Ten, kdo nema pudu a nema semena a vybaveni, tak je jedno jetli je exper v zemedelstvi. Bez mista mu jsou znalosti k nicemu.

A pokud prijde clovek na misto, kde nikdo neni, tak tezko zacne hospodarit jako zemelec. Zacne jako zahradkar a pomalu jak bude ziskavat z uceni svych chyb zkusenosti, tak bude obdelavat vetsi pudu.

Offline Sumo.cz

• Teoretik prepper
« Odpověď #64 kdy: Březen 24, 2013, 02:02:47 odpoledne »
Teď jde o to jak dlouho se tím zahrádkařením uživí. To se neodvažuji tipovat.

Spotřeba potravin bude rozhodně v krušných dobách PA větší jak teď a už teď toho člověk nesní málo.

Průměrný čech spotřebuje cca:
Spotřeba mouky a pekárenských výrobků (na obyvatele za rok): 120 kg
Spotřeba masa v hodnotě na kosti (na obyvatele za rok): 80 kg
Mléko 56 litrů
Sýry: 13 kilo
Ovoce: 80 kilo
Zelenina:85 kilo

A na výrobu masa je strašná spotřeba obilovin, steliva, vody atd....

Offline Gloch

• Moderátor
« Odpověď #65 kdy: Březen 24, 2013, 02:11:34 odpoledne »
Neumřít hlady a přežít - do nekonečna, ale zůstával by člověk na minimálních dávkách potravy. Otázka je taky co pěstovat. Věci co se dají skladovat a člověk si nimi naplní žaludek - brambory, řepa, zelí, vodnice, tuřín, kukuřice, fazole a dýně. Navěsit budky na hnízdění ptáků a až zahnízdí tak je sníst.

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #66 kdy: Březen 24, 2013, 02:27:35 odpoledne »
Rad opakuji, ze vse je o penezich. Ten, kdo ma penize, tak svoji zemedelskou komunitu uz davno ma. Ten, kdo nema penize, tak bude jen ten zahradnikem obdelavat tech par tisic m2 a zbytek budou pastviny pro ovecky od kterych bude brat hnojivo pro zahradu.

Pestovat na velkych plohach je podle mne nemozne. Bude se pestovat na mensich, aby snizili sanci na neurodu kvuli skudcum atd.

Offline Gloch

• Moderátor
« Odpověď #67 kdy: Březen 24, 2013, 02:31:08 odpoledne »
Pokud máš ovečky - není problém mezi nimi uživit jednu kozu - ta vyprodukuje stejné množství kvalitního hnojiva a mléko může být zdrojem jak tuku (másla) tak živočisných bílkovin (mléko a kůzlata) ;)

Offline Saladin

• Moderuje
  • I' ll be back!
« Odpověď #68 kdy: Březen 24, 2013, 05:13:41 odpoledne »
Stepane, technika na naftu může pracovat i na metylester řepky olejky, různě přepálené oleje či na zkapalněný metan. Lehčí technika může být poháněna z dřevoplynu vyrobenou elektřinu. Tedy, metan ze sraček a elektrika, tak aby technika "potravinově nekonkurovala" lidem.

Víme, co nás čeká a máme čas se na to připravit, to staré a osvědčené co nejvíce skloubit s tím nejmodernějším, co známe. Tedy, osada jako něco, uchová co nejvíce z civilizace, ne stroj času na cestu zpátky..

Zahrádkařit, zpracovávat zemědělskou produkci, tedy práce, kde je opravdu hodně přidané hodnoty a která se nedá moc mechanizovat. Využít potenciálu okolních skutečných zemědělců, učit se od nich, být připraveni jim nabídnout alternativu paliva a elektřinu. Nehodlám si na 10 ha kupovat 300HP traktor, kombajn, pluhy, podmítáky, odkameňovače, secí stroje a já nevím co ještě, když to má farmář, který pro Babiše pěstuje řepku na vedlejším poli a rád si přivydělá fuškou u mne.. Kapišto?

Ale proč si ve stodole nehrát se starým Zetorem nebo s holderem, který je vhodný na orbu pod brambory, jejich oborání, maličkým kombajnem který mi sklidí třeba jetelové semínko na podsev, se starými odrůdami? Já se na venkově nechci sedřít! Chci mít zdravé jídlo, čistý vzduch, a čas na rodinu a své děti. Co bude po PA budu řešit po tom PA, teď budu jen připraven tak, jak to nejlépe půjde. Nechci otročit a fňukat, že na to nemám peníze, chci si hrát..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #69 kdy: Březen 25, 2015, 09:07:52 odpoledne »
stepan-hawk: Tento rok hromadím časovou náročnost některý úkonů. Jako je čas posekání trávy nebo sběr ulit.:) Ale i třeba obdělání záhonů nebo nanosení vody. Pro VDD je to důležitý údaj. Nedělal jsi něco i pro tvoji úvahu?

Offline stepan-hawk

• Teoretik prepper
« Odpověď #70 kdy: Březen 25, 2015, 09:12:22 odpoledne »
Ne. Nejdříve v létě. A i to jen v případě mého uspění při szz + chuti + času.

Offline Eriska

« Odpověď #71 kdy: Duben 01, 2015, 09:09:27 odpoledne »
Reakce na roční spotřebu potravin.
Nedá mi to, byť je článek už hodně starý a moje reakce zřejmě zapadne.
Jsem už stará bába, ale zase mám tak trochu osobní zkušenosti se "zemědělskou produkcí". Takže pro srovnání uvádím onu vlastní zkušenost vyjádřenou v číslech:
Kdysi jsem chovala slepice. V Praze na sídlišti, v paneláku. Vždy dvě. Vzhledem ke kvalitní stravě a péči snášely 320 vajec ročně - každá. Snůška je nejvyšší druhým a třetím rokem, pak klesá. V něktré dny jsem sbírala i druhé vejce od jedné slepice - nebylo ale ve skořápce, pouze v bláně. Tato snůška bohatě stačila pro moji čtyřčlennou rodinu - podotýkám, že dvakrát týdně jsem pekla (buchty, koláče... prostě něco s vejci). Na zimu jsem sušila sekačnou jemně posekanou trávu - slepice jí sežraly za zimu dva pytle, od jara jsem chodila na "zelené" - první kopřivy, žabinec, apod. Zelená složka potravy se postará o oranžové žloutky. Kupovala jsem 30 kilo pšenice za rok, jinak byly slečny živy ze zbytků. V létě se mnou chodily do luk a nacpaly si volata hmyzem - třeba kobylkama. Roztloukala jsem jim kosti. Toť vše. Třetím rokem šly pod kudlu (o to se postarala sousedka a vrátila mi je v podobě masa). Autor článku tedy zapomněl, že v případě PA budeme potřebovat i kohouta - cca jednoho na 10 slepic a zajistit si nové nosnice.
Masitou část stravy bych řešila masem králičím - jako realistka nepovažuji za aktuální trvalý rozpad společnosti, ale spíš finančí krach a následný několikaletý rozvrat pravděpodobně spojený i s válečným konfliktem. Takže bych nekladla důraz na kompletní soběstačnost, ale především tu potravinovou.
Nyní jsem v důchodu, maso mi nechybí, moje roční spotřeba je cca tato:
- kupuji 40 kg pšenice, melu ji na obilí a peču si chleba (zatím z droždí, v případě potřeby bych musela udržovat kvásek, ale to nevidím jako problém)
- 1 sazenice dýně Hokkaido mi vloni dala 15 velkých kusů, což mi vystačilo při vysoké konzumaci do vánoc (letos se chystám na vodní melouny - ty cukrové mám vyzkoušené)
- brambory si pěstuji - spotřebuji 2-3 velké přepravky (podle toho, kolik mám návštěv)
- na jaře mi dýně nahrazují uskladněné kedlubny Gigant
- kromě toho pěstuji čekanku (hlávkovou i pukovou) a pekingské zelí, takže si celou zimu dělám denně čerstvý salát - přidávám strouhané topinambury
- na podzim si namrazím houby, zelené fazolky a mangold (z něj dělám špenát nebo třeba "kapustové" karbanátky)
- mám nasušeno a spotřebuji cca 4 kg fazolí
- kupuji pohanku, ječné krupky a jáhly - ale vyzkoušela jsem i naklíčenou a upraženou pšenici... moc by se mi líbilo pěstování miličky (je to tráva používaná v Etiopii, netrpí chorobami...)
- kupuji olej (slunečnicový), mléko a máslo. Ale mám vyzkoušeno, že se dá velmi dobře vařit i bez tuku - ostatně, když budu louskat slunečnicová semínka (což velmi ráda činím), tak se mi oleje dostane i bez jeho vylisování
- neumím si představit zajištění jídla bez ZELÍ - celoročně čerstvého (v zimě dělám krouhané saláty ze syrového zelí) a pochopitelně kysaného
- a do seznamu by měl přijít i česnek a cibule, já je moc nemusím, ale souhlasím s jejich důležitými přínosem pro zdraví- takže i čili papričky (pěstuju takové zvonečkové, co moc nepálí, mám nasušeno ještě od loňska) - mimochodem sušená rajčata, to je mňamka! a sušené loupané švestky nebo třešně - taky mňamka
- nechápu, kde autor přišel k tak příšerné spotřebě cukru - já jsem postupně cukr přestala prakticky používat (momentálně pojídám mazanec, ve kterém není špetka cukru - návštěvám pocukruju), ale protože v něm jsou rozinky, sušené švesky a pomerančová kůra, tak mi přijde sladký dost) - moje roční spotřeba cukru je 2-3kg krystalu a necelý kilogram moučkového cukru - podotýkám, že včetně vánočního pečení a to peču cca 30kg cukroví. K tomu je třeba připočítat cukr na marmelády - já je snídám a přidávám do bílého jogurtu. Recepty nedodržuji, takže přidávám 30 deka cukru na 1 kg ovoce, za rok spotřebuju cca 6 velkých zavařovaček, takže ještě necelé 2 kilogramy.
- naopak bych hodně přidala ve spotřebě ořechů a semínek - kdybych neměla sladkosti (a zatím se bez nich neobejdu), tak bych musela nahrazovat ořechy a sušeným ovocem. Tipla bych to na 10 kilo ořechů (vyloupaných) ročně určitě - klidně bych zvládla kilo ořechů týdně i víc. K tomu slunečnícová semínka, sezam, lněné semínko, mohla by být i semínka piniová (pěstují se vůbec v Čechách pinie???). Chyběly by mi i ovesné vločky, musím se podívat, jak se vyrábí. Mimochodem - králíci jsou při přikrmování ovsem dvakrát tlustší.
Jsem u bodů, na které v zemědělské diskusi zapomínáte.
1. Až letos jsem si nakoupila pouze nehybridní osivo (to hybridní se totiž nedá používat dlouho, rodí se pak stále vyšší podíl degenerované úrody). Takže od příštího roku nebudu kupovat semena vůbec, vypěstuji si je sama. Zatím mám dobré zkušenosti s rajčaty, paprikami, mrkví, petželí, koprem, hráškem, fazolemi, dýní, apod.
2. Vůbec tu není diskutován obří problém chorob rostlin. Žádná polní plodina se neobejde bez mnoha postřiků. Část jich je proti plevelům, ale zkuste se zeptat jakéhokoli sadaře - jablka se stříkají až 15x ročně, hrušky 10x, peckoviny 5x... obilí trpí houbovými chorobami, stále rozšířenější jsou virózy - na ty ani žádný postřik není. Stačí, že mám třeba na ostružinách roztoče - akaricidy se přestaly vyrábět a já tak každý rok koukám na červené tvrdé kuličky, které nikdy nedozrají. Postrachem zahrad je dneska španělský plzák (dříve jsem počítala počet denně zapíchlých, vloni jsem počítala počet naplněných krabic od mléka). Ty mrchy oholí všechno nad zemí i pod zemí (vyžerou brambory zevnitř, ožerou jim nať, najdete je uvnitř jahod, ředkviček, okurek...). když mladou sadbu zeleniny nesežerou slimáci, tak ji oklovají ptáci - ne nadarmo v Číně platí za každého mrtvého vrabce. A s oteplováním k nám prý přijdou další choroby a škůdci - sarančat chytnu každý rok víc.
3. Vůbec tu není diskutování problém chovu dalších zvířat. Já mám třeba sen o minikrávách. Vím o cca 26 plemenech, už se chovají i u nás, spíš jako rarita, a to značně drahá rarita. Ale kdo si vyzkoušel, kolik obyčejné trávy a v zimě sena sežere jeden králík, tak tuší, že dojnice, která dojí 40 l mléka denně potřebuje obrovské množství kvalitního krmení. Minikráva dojí cca 9l denně a to by přece mohlo v menší komunitě stačit. Ovšem - zase je třeba zajistit reprodukci, kráva dojí, až když porodí první tele...

Offline stepan-hawk

• Teoretik prepper
« Odpověď #72 kdy: Duben 01, 2015, 09:20:39 odpoledne »
Tady reakce nezapadají. Obzvláště když má autor nastavené upozorňování na článek.  ;D

Plánuji cca za půl roku udělat od tohoto definitivnější verzi. Použiji k tomu všechny připomínky co na to lidé měli. Vaše připomínky jsou samozřejmě relevantní, ale jak jsem v článku psal... zjednodušuji. Zkoušel jsem to spočítat jen na hrubo.

Offline Ormien

• Gardening
Re: Jaké by mělo být složení zemědělské komunity?
« Odpověď #73 kdy: Duben 02, 2015, 08:54:50 dopoledne »
Kdysi jsem chovala slepice. V Praze na sídlišti, v paneláku. Vždy dvě. Vzhledem ke kvalitní stravě a péči snášely 320 vajec ročně - každá. Snůška je nejvyšší druhým a třetím rokem, pak klesá. V něktré dny jsem sbírala i druhé vejce od jedné slepice - nebylo ale ve skořápce, pouze v bláně. Tato snůška bohatě stačila pro moji čtyřčlennou rodinu - podotýkám, že dvakrát týdně jsem pekla (buchty, koláče... prostě něco s vejci). Na zimu jsem sušila sekačnou jemně posekanou trávu - slepice jí sežraly za zimu dva pytle, od jara jsem chodila na "zelené" - první kopřivy, žabinec, apod. Zelená složka potravy se postará o oranžové žloutky. Kupovala jsem 30 kilo pšenice za rok, jinak byly slečny živy ze zbytků. V létě se mnou chodily do luk a nacpaly si volata hmyzem - třeba kobylkama. Roztloukala jsem jim kosti...
Inspirativní - taky jsem uvažovala, že bych mohla brát pipky s sebou na chatu, aby se tam nakrmily. Když píšeš "v létě se mnou chodily do luk" - to byly tak vycvičené, že se Ti vracely na zavolání? O sušení jemně posekané trávy, příp. kopřiv taky uvažuju - zatím pipkám vozím vytrhaný plevel z chaty a sázím jim truhlíky ječmene a hrachu, které vždycky oberou do mrtě... S nosností mám podobné zkušenosti z první "sestavy" pipek z velkochovu. Byly tři a dny, kdy byla jen 2 vejce, byly spíš výjimkou...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
« Odpověď #74 kdy: Duben 02, 2015, 10:19:00 dopoledne »
Mlade koprivy se daji nasekat a nasusit rychle. Staci si vyhlednout kde rostou a pak tam zajet s trakarem - idealne dokud jsou jeste mlade, bez drevnateho stonku.
Je to dobre jako suseny prikrm na zimu i jako cerstvy v lete.

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #75 kdy: Duben 09, 2015, 06:51:59 odpoledne »
Na zimu jsem sušila sekačnou jemně posekanou trávu - slepice jí sežraly za zimu dva pytle
Kdybys chtěla podělit o více informací o usušené trávě jako krmivo pro slepice, tak budu rád.
http://preppers.cz/forum/index.php/topic,8547.0.html