Autor Téma: Nechat pole ladem  (Přečteno 814 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Nechat pole ladem
« kdy: Duben 24, 2019, 03:03:51 odpoledne »
diskuze k článku



Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Nechat pole ladem
« Odpověď #1 kdy: Duben 24, 2019, 05:14:38 odpoledne »
osobně se mi velice líbí akt přirozené sukkcese spojenou s ponecháním ladem.Je to paráda, kdy si země ponechaná bez dozoru sama pomůže. Tolik přítel přírody. Jako zemědělec se mi na tom nelíbí, že půda se nikterak zvláště nezlepšuje, jako při každoročním mulčování, navic se z pole budou šířit bodláky a úředníci budou hysterickyvřískat cosi o šíření invazních druhů, i když budou mít motýli hody.Jako ekonom si spočítám, že po pěti či deseti letech ponechání ladem bude uvedení do kulturního stavu stát pořádnej ranec, ale po dvaceti letech už to nikdo dělat nebude.Takže, kdo ví, já bych sekal a sušil seno a prodával ho koníčkářům.....

SoňaR

  • Host
Re: Nechat pole ladem
« Odpověď #2 kdy: Duben 24, 2019, 06:33:52 odpoledne »
Já si umím docela dobře představit, že by tam byla ta vojtěška, která půdu provzdušňuje a vytahuje z hloubky živiny, a to sušení sena a prodej je dobrý nápad, sena je teď obecně málo. A třeba by se i sehnali koníčkáři, kteří si ten pozemek sami přijdou posekat a nasušit, když ten spolek by na to neměl kapacity. Nebo by se aspoň domluvilo pár lidí, vzaly by na to kosy a nechali ležet.

Nalim

  • Host
Re: Nechat pole ladem
« Odpověď #3 kdy: Duben 24, 2019, 08:39:07 odpoledne »
Pokud by se našel chovatel ovcí či koz, lze také spásat záhonovým způsobem (mobilním ohradníkem vytvářet menší plochy pro intenzívní pastvu a podle potřeby - stavu porostu - ohradník posouvat). Pozemek se takhle při optimálním počtu ks zvířat dokonce zlepšuje, a to i předtím déle ležící ladem. Kozy jdou v první řadě po náletových keřích či stromcích, ovce berou všechno. Část porostu se pak dá nechat i na seno.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Nechat pole ladem
« Odpověď #4 kdy: Duben 24, 2019, 08:49:40 odpoledne »
slezte z toho lustru, mek donalde, vidím vás....To už tu bylo, nejdříve ukradnou ovce a hned v zápětí i ohradník...Osobně vyzkoušeno, houby kšeft.Myšlenka vynikající, technicky neproveditelná se štastným koncem. Žíjem totiž v nejbezpečnější zemi v naší galaxii. Ovečky pohladit,, rozloučit se s nimi a zapomenout, že jsme měli ovce, ohradník, lanka, sloupky a akumulátor.V německu to jde naprosto bez potíží.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Nechat pole ladem
« Odpověď #5 kdy: Duben 25, 2019, 06:57:00 dopoledne »
Nechat pole ladem nějaký rok je podle mně to nejlehčí řešení co udělat s polem, kdy se neví co s polem a nejsou peníze.

Já mám obavu, že pokud by se používala jako louka a sekala se a odváželo, tak půda bude degradovat.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Nechat pole ladem
« Odpověď #6 kdy: Duben 25, 2019, 10:14:21 odpoledne »
Uděláme tam krmný biopás a místní myslivci nás budou mít rádi. Ten se seká jednou ročně, po odkvětu a po vyvedení mladých.. kultura vydrží 5.let a pak se zaorá. Včely se také pomějí..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Nechat pole ladem
« Odpověď #7 kdy: Duben 25, 2019, 10:55:48 odpoledne »
záleží, kolik toho je. Taková svazenka a včeličky mají taky smysl. Pokud sedlákovi na pronájem, tak bych si vymrčel nějaký procento jatele nebo lucerky.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Nechat pole ladem
« Odpověď #8 kdy: Duben 26, 2019, 08:25:01 dopoledne »
Já se na to zase dívám ekonomicky. Za lásku myslivců si nic nekoupíš. A jak se tak dívám na tu fotku, bude to chtít založit nějaký porost, třeba ten biopás. Tedy dost peněz. Ale kdyby jste se domluvili se sedlákem, že si tam sám zaseje travinu třeba s ovsem jako krycí plodinou, tak vás to nestojí ani korunu. Samozřejmě, že byste mu to museli slíbit aspoň na pět let.

Sedlák, co nám to oře, už nemá hovězí, jen prasata. Takže vojtěška mu je k prdu. Tak jsem se skamarádil s drobným chovatelem ovcí, budu od něj brát vlnu jako tepelnou izolaci do úlů. Tomu dáme seno z jedné včelnice, a kus pole využijeme jako krmný pás. JZD-áci tak nebudou moci na našem poli prečerpávat ty svoje chemické hnusy. A myslivci? Také mají bouchačky a vyznají se v krajině. Potřebujeme zapadnout do stáda. Mimikry se tomu říká.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)